Νοθευμένα καύσιμα

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2451
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 29 Ιουν 2023, 10:51

Ερμής έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:46
Esperos έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:37
Καλό είναι να βάζουμε απ τα ίδια πρατήρια, όχι πως αν βάζεις απ τον ίδιο δεν κινδυνεύεις αλλά θα ξέρεις από που σου ήρθε, επίσης κρατάμε απόδειξη, δεν την πετάμε
Καλό είναι να βάζουμε απο πρατήρια που ανήκουν στην ίδια εταιρεία. Εκτός και βρείς πρατηριουχο οποίος είναι σωστός, αν και σπάνιο για Αθήνα
Ναι, αλλά δεν ξέρεις πάλι, βλέπεις BP αλλά μπορεί να είναι ιδιοκτησία άλλου το πρατήριο που έχει σύμβαση με bp , δεν μπορεί να χώσει
στη δεξαμενή του και άλλα υγρά μετά που θα φύγει το βυριοφόρο;
Λέω, δε ξέρω.

Εγώ πάντα όταν έχω ταξίδι, βάζω από σκαραμαγκά , ρεβοιλ, ειναι ο πιο φτηνός , ουρά , δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι.
Επίσης έχω στα Τρίκαλα ένα, θα κάνω και έξτρα χιλιόμετρα να πάω εκεί, ποτέ σε hiway εκτός ανωτέρας βίας.
Κάτω απ τα'βλάκι, δεν βάζω ποτές, απ το σκαραμαγκά μόνο και κάνω τα κουμάντα μου να επιστρέψω έστω στο όριο από κάτω
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2233
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 29 Ιουν 2023, 10:55

Υπάρχει η εφαρμογή FuelGR που έχει και βαθμολογίες χρηστών για τα διάφορα πρατήρια. Γενικά καλό είναι να αναφέρονται μόνο τα καλά πρατήρια, όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά για να ξέρουμε πού να βάζουμε. Το να αποφύγουμε κάποιο συγκεκριμένο πρατήριο δεν λέει κάτι, μπορεί και ο επόμενος να είναι ίδιος και χειρότερος.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2451
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 29 Ιουν 2023, 10:57

Από βενζινάδικο shell, έβαζα κάποτε μόνο από εκεί λόγω εγγύτητας, είχα καινούργιο avensis,
σε ένα 6μηνο, χτύπησε μπιέλα, μου είπαν ακατάλληλα καύσιμα και άργησα να το καταλάβω.
Το ειχα πάει για προγραμματισμένο σέρβις, μετά ανέβηκα Πειραια Θεσσαλονίκη και η μηχανή,
όταν άφηνα το γκάζι, έκανε ντουκουντούκου, νόμιζα ότι κάποια μαλακία είχαν κάνει στο σέρβις,
κάτι ξέχασαν να σφίξουν. 500 χιλιόμετρα, στην επιστροφή, το πήγα πρώτα σε ένα συνεργείο,
μου έβαλαν λάδια διότι δεν είχε, στον Πειραιά το ξαναπήγα, ξανά λάδια διότι δεν είχε μείνει ούτε 50 γραμ.
Πήγα αντιπροσωπεία. Αλλάξανε όλο το μπιστόνι.
Ευτυχώς εγγύηση καινούργιου. Αλλά έμεινα και ένα μήνα χωρίς αυτοκίνητο.
Ποτέ ξανά shell
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23815
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 29 Ιουν 2023, 11:01

Αρχέλαος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:51
Δεν μπορεί κάποιος να κατονομάσει δημοσίως πρατήριο καυσίμων για νοθευμένα καύσιμα, αν δεν έχει αποδειχθεί.
Εγώ έχω υπόψιν μου ένα τέτοιο, ως βάσιμη εικασία.

Πάντως κριτήριο για μένα είναι να βάζει κάποιος καύσιμο από πρατήρια που ξέρει ή περνάει τακτικά ή από πρατήρια που δεν είναι τα πλέον φθηνά.
Όσο πιο ακριβή είναι η τιμή, τόσο μειώνεται το ενδεχόμενο για οποιαδήποτε νοθεία.
:+1:

Δεν ειπε κανεις να το κατονομάσει δημοσίως. Ας στείλει ενα μαζικο πμ σε οσους εχουμε γραψει εδω στο νημα μεχρι τωρα πχ.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2233
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 29 Ιουν 2023, 11:04

Esperos έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:57
Ποτέ ξανά shell
Αυτό το "ποτέ ξανά" το έχω πει εγώ για 3-4 εταιρείες, στο τέλος δε θα μείνει πρατήριο να βάζω. Νομίζω ότι νοθευμένα μπορεί να βρεθούν σε οποιασδήποτε εταιρείας πρατήριο. Εκτός αν ξέρουμε κάποια εταιρεία που να κάνει η ίδια συστηματικούς ελέγχους στα πρατήρια με το σήμα της (χωρίς να βασίζεται στο κράτος δηλαδή).

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23558
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Ιουν 2023, 11:06

Προσωπικά βάζω απο 4 - 5πρατήρια ολα και όλα, τα οποία είναι γκαραντι, τα έβαζα και στο παλιό που έπρεπε να έχω τοπ βενζίνη. Απο εκεί που το ειχα πάρει μου ειχαν δώσει μια λίστα με βενζινάδικα που είναι ελεγμένα. Απο αυτά βάζω στα 5 παρακάτω.

Shell Αμφιθέας στην κάθοδο προς παραλία
Εκο στην άνοδο της Κηφισίας στην Κηφισιά.
Εκο στην Ηλιούπολη απέναντι απο το Δημαρχείο
Εκο στη Σκάλα Λακωνίας όταν κατεβαίνω (αυτό παίζει να είναι το καλύτερο πρατήριο)
BP στη Στυλίδα, προσοχή, αυτο που ειναι εντός της πόλης, όχι το άλλο στην Εθνική.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 29 Ιουν 2023, 11:07

Εμενα στο 2ο Σερβις μου βρηκαν στα φιλτρα βενζινης ροζ υγρο στην υδατοπαγιδα εβαζα Ελιν Crystal 95αρα κ Shell 95αρα

Απο τοτε γεμιζω βενζινη σε στρατιωτικο κανιστρο 20λ και γεμιζω το αμαξι μου παντα με ενα ειδικο χωνι υδατοπαγιδα καυσιμου

Πολλες φορες παγιδευε διαφορα υγρα αλλοτε με ροζ χρωμα αλλοτε με πορτοκαλι χρωμα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5536
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 29 Ιουν 2023, 11:13

killzone έγραψε:
29 Ιουν 2023, 11:07
Εμενα στο 2ο Σερβις μου βρηκαν στα φιλτρα βενζινης ροζ υγρο στην υδατοπαγιδα εβαζα Ελιν Crystal 95αρα κ Shell 95αρα

Απο τοτε γεμιζω βενζινη σε στρατιωτικο κανιστρο 20λ και γεμιζω το αμαξι μου παντα με ενα ειδικο χωνι υδατοπαγιδα καυσιμου

Πολλες φορες παγιδευε διαφορα υγρα αλλοτε με ροζ χρωμα αλλοτε με πορτοκαλι χρωμα

Εικόνα
:goodpost:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5536
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 29 Ιουν 2023, 11:17

Esperos έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:51
ποτέ σε hiway εκτός ανωτέρας βίας.
Πρέπει να είσαι τέρμα φελλός για να νοθεύσεις καύσιμο σε πρατήριο πάνω σε αυτοκινητόδρομο. Αυτοί κατά κύριο λόγο δουλεύουν με νταλίκες που δεν μπορούν να μπούνε σε πόλη για να γεμίσουν. Οι επαγγελματίες οδηγοί είναι κλίκα, εάν σου βγει το όνομα την γάμησες.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23558
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Ιουν 2023, 11:23

Θα ψάξω να βρω τη λίστα που μου είχαν δώσει απο την αντιπροσωπεία τότε, κάπου θα υπάρχει στο σπίτι γιατί ότι είχε να κάνει με την κυρά, το έχω κρατήσει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2233
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 29 Ιουν 2023, 11:27

GoBzi έγραψε:
29 Ιουν 2023, 11:17
Esperos έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:51
ποτέ σε hiway εκτός ανωτέρας βίας.
Πρέπει να είσαι τέρμα φελλός για να νοθεύσεις καύσιμο σε πρατήριο πάνω σε αυτοκινητόδρομο. Αυτοί κατά κύριο λόγο δουλεύουν με νταλίκες που δεν μπορούν να μπούνε σε πόλη για να γεμίσουν. Οι επαγγελματίες οδηγοί είναι κλίκα, εάν σου βγει το όνομα την γάμησες.
Δεν είναι και απίθανο να βάζουν άλλο στις νταλίκες και άλλο στα ΙΧ

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2451
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 29 Ιουν 2023, 11:53

GoBzi έγραψε:
29 Ιουν 2023, 11:17
Esperos έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:51
ποτέ σε hiway εκτός ανωτέρας βίας.
Πρέπει να είσαι τέρμα φελλός για να νοθεύσεις καύσιμο σε πρατήριο πάνω σε αυτοκινητόδρομο. Αυτοί κατά κύριο λόγο δουλεύουν με νταλίκες που δεν μπορούν να μπούνε σε πόλη για να γεμίσουν. Οι επαγγελματίες οδηγοί είναι κλίκα, εάν σου βγει το όνομα την γάμησες.
Βασικά είναι 10% περίπου ακριβότερα απ το ακριβό πρατήριο σε αστική ζώνη, αυτό διότι πληρώνουν royal fees στην εταιρία που έχει το hiway.
Μπορεί να έχουν άλλες δεξαμενές που παίρνουν ντιζελ, για τις νταλίκες και άλλες για το πόπολο που κυκλοφορεί με κουρσίτσες βενζίνης.

Φυσικά όλα αυτά τα διλήμματα θα εξαφανισθούν με την ηλεκτροκίνηση
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1730
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 29 Ιουν 2023, 12:00

Η ΜΑΦΙΑ ΤΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ Στην Ελλάδα. Με τις πλατες του κρατους. Μεχρι και δολοφονιες εχουν γινει.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 29 Ιουν 2023, 12:03

Esperos έγραψε:
29 Ιουν 2023, 11:53
GoBzi έγραψε:
29 Ιουν 2023, 11:17
Esperos έγραψε:
29 Ιουν 2023, 10:51
ποτέ σε hiway εκτός ανωτέρας βίας.
Πρέπει να είσαι τέρμα φελλός για να νοθεύσεις καύσιμο σε πρατήριο πάνω σε αυτοκινητόδρομο. Αυτοί κατά κύριο λόγο δουλεύουν με νταλίκες που δεν μπορούν να μπούνε σε πόλη για να γεμίσουν. Οι επαγγελματίες οδηγοί είναι κλίκα, εάν σου βγει το όνομα την γάμησες.
Βασικά είναι 10% περίπου ακριβότερα απ το ακριβό πρατήριο σε αστική ζώνη, αυτό διότι πληρώνουν royal fees στην εταιρία που έχει το hiway.
Μπορεί να έχουν άλλες δεξαμενές που παίρνουν ντιζελ, για τις νταλίκες και άλλες για το πόπολο που κυκλοφορεί με κουρσίτσες βενζίνης.

Φυσικά όλα αυτά τα διλήμματα θα εξαφανισθούν με την ηλεκτροκίνηση
:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023

Περιμενω πως κ πως να ερθει η ηλεκτροκινηση να γλιτωσουμε απο πολλα

Βαρεθηκα καθε 2 3 κ λιγο σερβις βενζινες κοκ

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Νοθευμένα καύσιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Ιουν 2023, 12:07

Υδράργυρος έγραψε:
29 Ιουν 2023, 09:09
Ποιά είναι η διαδικασία άμα βάλεις νοθευμένο καύσιμο; Που μπορείς να απευθυνθείς;
Κάνεις καταγγελία στην περιφέρεια και σε γράφουν στ' αρχίδια τους. ΑΝ καταγγείλουν πολλοί ή αν έχεις μεγαλύτερο βύσμα από τον μαφιόζο, στέλνουν κλιμάκιο, παίρνει δείγμα από μία ή περισσότερες δεξαμενές και το ελέγχει το Γενικό Χημείο του Κράτους. Η ποινή εξαρτάται κυρίως από το μέγεθος της δεξαμενής.

Το καύσιμο στο δικό σου αυτοκίνητο δεν έχει καμία αποδεικτική ισχύ.

Εμείς είχαμε εδώ ένα πρατήριο που λειτουργούσε κανονικότατα 1.5 χρόνο έχοντας καταστρέψει ένα σωρό αυτοκίνητα (μεταξύ αυτών του πατέρα μου), τώρα έκλεισε αλλά δε νομίζω πως ήταν λόγω τιμωρίας, απλά τον έμαθε ο κόσμος κι αυτός έκανε ταμείο και πάει αλλού.

Παρεμπιπτόντως ήταν ακριβώς 50 μέτρα από την Περιφέρεια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών