Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25833
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 12 Ιουν 2022, 12:12

τοσην ωρα που το συζηταμε οττο, θα ειχες παραγγειλει μια κορολα, οικονομικη και ωραια και θα ειχε τελειωσει το παραμυθι.

Θυμηθειτε οτι σε λιγο σταματανε οι βενζινες κλπ, οποτε οτι αυτοκινητο αγορασετε καινουριο με κινητηρα εσωτερικης καυσης, ισως να ειναι το τελευταιο μη ηλεκτρικο. Να παρατε κατι που δεν θα βγαζει βλαβες. Αυτο ηταν σημαντικοτατο κριτηριο για μενα

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25833
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 12 Ιουν 2022, 12:19

Otto Weininger έγραψε:
12 Ιουν 2022, 09:58
talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2022, 23:05
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιουν 2022, 23:02


Στο τέλος θα μου την βαρέσει και θα πάω σε καμία αμερικανιά
νομιζω ολοι εχουν αναμονη.
αμερικανια; Ford ?
Ναι, το puma. Το έχει και ένας στην γειτονιά και δεν είναι καθόλου κακο.
μπριζα για nissan leaf e+ δεν εχεις; γιατι δεν κοιτας κατι τετοιο να εισαι ωραιος;

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10135
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 12 Ιουν 2022, 12:28

Τελευταία βλέπω να κρέμονται καλώδια από μπαλκόνια που φορτίζουν τα σταθμευμένα αυτοκίνητα στον δρόμο. :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Ιουν 2022, 12:59

vagabondo έγραψε:
12 Ιουν 2022, 12:28
Τελευταία βλέπω να κρέμονται καλώδια από μπαλκόνια που φορτίζουν τα σταθμευμένα αυτοκίνητα στον δρόμο. :lol:
μεχρι τωρα βαζανε τενεκεδες - μπιτονια - γλαστρες - καρεκλες - το σκρινιο της γιαγιας για να κατοχυρωνουν παρκαρισμα ακριβως στο σπιτι τους κ βριζανε οποιον τα παραμεριζε για να παρκαρει
τωρα προβλεπω αγκαθωτο συρματοπλεγμα κ την γιαγια φρουρο με δικαννο
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10495
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 12 Ιουν 2022, 13:53

Otto Weininger έγραψε:
12 Ιουν 2022, 10:51
Ερμής έγραψε:
12 Ιουν 2022, 10:12
Προσωπικά δε παίζει να περίμενα 14 μήνες για αυτοκίνητο, ίσως το έκανα αν ήταν κάτι το σπέσιαλ και παράλληλα είχα αλλά δύο καρα να παίζουν. Βέβαια δεν έχω το φετιχισμό του καινούριου. Προτιμώ μεταχειρισμένο και να το έχω άμεσα παρά καινούριο και στο περίμενε. Μέχρι κανένα σαρανταημερο είναι οκ, από εκεί και πάνω δε το χω.

Πώς και το ψήνεις για σουβ;
Πάντα ήμουν φαν των suv, απλά λόγω πόλης τα μεγάλα suv απορρίπτονται (πέρα απο την τιμή τους).

Μέχρι το XC60 σε μέγεθος. Ενα φεγγάρι κοιτούσα και το Evoque.
Κι εγώ νόμιζα ότι ήμουνα φαν των σουβ μέχρι που κατάλαβα ότι βασικά αυτό που ήθελα ήταν οι τεράστιοι χώροι και τίποτα άλλο. Το παραμύθι με τις μεγάλες ρόδους και τις "εκτός δρόμου" δυνατότητες ούτε το ήθελα ούτε μου χρησίμευε σε κάτι, αφού έχω κάνει περίπου 1εκ χιλιόμετρα στη ζωή μου και δε θυμάμαι να έχω βγει ούτε σε χωματόδρομο ποτέ. Bέβαια η Ελλάδα είναι η χώρα της λακούβας, της εκδρομής και του καβαλημένου πεζοδρομίου, οπότε το καταλαβαίνω να θέλεις κάτι λίγο.

Aυτό που δεν κατάλαβα ποτέ ήταν γιατί φύγανε έτσι άδοξα απ'τη μόδα τα station wagon. Για Ελλάδα θα χαλβάδιαζα ένα 4Χ4 μεταχειρισμένο πχ τι σου λέει ένα golf alltrack ή audi allroad?

Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 12 Ιουν 2022, 15:01

Chilloutbuddy έγραψε:
12 Ιουν 2022, 13:53
Otto Weininger έγραψε:
12 Ιουν 2022, 10:51
Ερμής έγραψε:
12 Ιουν 2022, 10:12
Προσωπικά δε παίζει να περίμενα 14 μήνες για αυτοκίνητο, ίσως το έκανα αν ήταν κάτι το σπέσιαλ και παράλληλα είχα αλλά δύο καρα να παίζουν. Βέβαια δεν έχω το φετιχισμό του καινούριου. Προτιμώ μεταχειρισμένο και να το έχω άμεσα παρά καινούριο και στο περίμενε. Μέχρι κανένα σαρανταημερο είναι οκ, από εκεί και πάνω δε το χω.

Πώς και το ψήνεις για σουβ;
Πάντα ήμουν φαν των suv, απλά λόγω πόλης τα μεγάλα suv απορρίπτονται (πέρα απο την τιμή τους).

Μέχρι το XC60 σε μέγεθος. Ενα φεγγάρι κοιτούσα και το Evoque.
Κι εγώ νόμιζα ότι ήμουνα φαν των σουβ μέχρι που κατάλαβα ότι βασικά αυτό που ήθελα ήταν οι τεράστιοι χώροι και τίποτα άλλο. Το παραμύθι με τις μεγάλες ρόδους και τις "εκτός δρόμου" δυνατότητες ούτε το ήθελα ούτε μου χρησίμευε σε κάτι, αφού έχω κάνει περίπου 1εκ χιλιόμετρα στη ζωή μου και δε θυμάμαι να έχω βγει ούτε σε χωματόδρομο ποτέ. Bέβαια η Ελλάδα είναι η χώρα της λακούβας, της εκδρομής και του καβαλημένου πεζοδρομίου, οπότε το καταλαβαίνω να θέλεις κάτι λίγο.

Aυτό που δεν κατάλαβα ποτέ ήταν γιατί φύγανε έτσι άδοξα απ'τη μόδα τα station wagon. Για Ελλάδα θα χαλβάδιαζα ένα 4Χ4 μεταχειρισμένο πχ τι σου λέει ένα golf alltrack ή audi allroad?

Εικόνα
Το Audi allroad quattro, είναι αυτοκινητάρα.

Μένα τα suv μου αρέσουν εμφανισιακά, αλλά και από άποψη "ασφάλειας". Πέρα από όλα τα συστήματα ασφαλείας κλπ που υπάρχουν παντού, ο όγκος και το ύψος ενός καλου suv δίνει αυτό το έξτρα αίσθημα ασφάλειας σε αρκετές περιπτώσεις.

Ούτως ή άλλως η ταχύτητα δεν είναι το ζητούμενο για μένα στο αυτοκίνητο. Δεν με ενθουσίασε ποτέ.

Με τις μηχανές ναι, μου αρέσει η ταχύτητα. Γι'αυτό και δεν θα πάρω ποτέ.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12602
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 12 Ιουν 2022, 15:11

Ωραίο το πούμα , τραβάει και έχει άψογες αναρτήσεις, και έχει ωραία μπλιμπκικια μέσα , ειχα χρόνο ακίνητος στον κιφησο και χαζευα .
Το πήρε φίλος , πήγαμε λιμάνι να πάρει το καράβι , και όταν γύρισε τον έφερα με την μηχανή και τώρα θέλει να πάρει μηχανή 🤣
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 12 Ιουν 2022, 15:42

Chilloutbuddy έγραψε:
12 Ιουν 2022, 13:53

Aυτό που δεν κατάλαβα ποτέ ήταν γιατί φύγανε έτσι άδοξα απ'τη μόδα τα station wagon.
Στην Ελλάδα δεν πούλησαν ποτέ ιδιαιτερα συγκριτικά με τον πολιτισμένο κόσμο, που στα 90s ήταν το στάνταρ μάλλον οικογενειακό της μεσοαστικης ταξης. Ίσως δεν αγάπησε ποτέ ο Έλληνας την αισθητική που θύμιζε νεκροφόρα μάλλον, γιατι τα αντιστοιχα σενταν μια χαρα πουλαγαν στην Ελλάδα.

Αργότερα τα SUV έγιναν αμέσως μόδα στην Ελλάδα οπως και στη δυτικη Ευρωπη. Δηλαδή αρχές 2000. Στην πλειοψηφία τους ήταν 2000 κυβικά και έκαιγαν πολλή βενζίνη καθώς ήταν βαριά οχήματα, οπότε τα ξέρασε η κρίση, σε συνδυασμό με τα MPV που βγήκαν αργότερα και είχαν σχεδόν τους χώρους χωρίς τα κυβικά και την άχρηστη (για το 99% των οδηγών τους) τετρακίνηση. Παρόμοια είναι και η συνταγή για τα νέα SUV.

Τα SUV έχουν πλεονεκτήματα σε σχέση με τα station: το ύψος έχει καλύτερη ορατότητα, σου δίνει καλύτερη αίσθηση ασφαλείας, δεν κοπανάνε στις λακκούβες (οι οποίες δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, είναι πιο εύκολο να δέσεις μικρό παιδί στο καθισματακι κτλ.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10495
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 12 Ιουν 2022, 16:08

EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Ιουν 2022, 15:42
Τα SUV έχουν πλεονεκτήματα σε σχέση με τα station: το ύψος έχει καλύτερη ορατότητα, σου δίνει καλύτερη αίσθηση ασφαλείας, δεν κοπανάνε στις λακκούβες (οι οποίες δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, είναι πιο εύκολο να δέσεις μικρό παιδί στο καθισματακι κτλ.
Για μένα αυτά είναι ψευδαίσθηση.
Συγκεκριμένα, αν παρατηρήσεις ένα SUV, έχουν όλα τρομερά μικρά παράθυρα και παρμπρίζ, γιατί ξεκινάνε με μια ψηλή πλατφόρμα και μετά για να το κρατήσουν κάπως "αεροδυναμικό" και να πετύχουν τους μίνιμουμ συντελεστές κατανάλωσης σου πλακουτσώνουν το πάνω μικραίνοντας το ύψος σε όλα τα τζάμια. Και αυτό σου τη γαμάει την ορατότητα, ειδικά προς τα πίσω. Δες δίπλα δίπλα ένα στέϊσον βάγκον ή σεντάν κι ένα SUV και θα δεις ότι το SUV έχει μικρότερες γυάλινες επιφάνειες παντού (και συνήθως και μικρότερους καθρέφτες). Η γυναίκα μου έχει ένα SUV (KIA), είχα κι εγώ ένα Χ5 ένα φεγγάρι, και μου τη σπάγανε και τα δύο γι'αυτό το λόγο.

Τα τέστ λένε ότι η ασφάλεια δεν πάει με το ύψος, πάει με την ποιότητα του αυτοκινήτου και τη σημασία που έχουν δώσει στην ασφάλεια. Το κοπάνημα στις λακούβες εξαρτάται κυρίως από το μέγεθος της ρόδας και τη ρύθμιση της ανάρτησης.

Οκ το μωρό μπορεί να βοηθάει σε κάτι (πάλι για μένα μεγαλύτερη σημασία έχει να είναι όσο πιό τεράστια γίνεται η πόρτα) αλλά θα σου πώ το εξής: πες ότι φορτώνεις/ξεφορτώνεις σακούλες απ'το σουπερμάρκετ, πού σε βολεύει καλύτερα να είναι το πορτμπαγκάζ, χαμηλά ή ψηλά; Το Χ5 το έλυσε αυτό (από ανάγκη) με την κάτω πόρτα στο πορτ μπαγκάζ, αλλά τα περισσότερα δεν έχουν τέτοιο πράμα.
Πες ότι φορτώνεις μπαγκαζιέρα ή ποδήλατο στην οροφή, που προτιμάς να είναι η οροφή χαμηλά ή ψηλά;

Για μένα ο κόσμος γουστάρει SUV εμφανισιακά, τα υπόλοιπα είναι εκλογικεύσεις για να το δικαιολογήσει. Δε χρειάζονται αυτά, άμα σου αρέσει το παίρνεις γιατι σ'αρέσει, απλά πράματα και τέλος.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25833
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 13 Ιουν 2022, 00:27

Chilloutbuddy έγραψε:
12 Ιουν 2022, 16:08


Για μένα ο κόσμος γουστάρει SUV εμφανισιακά, τα υπόλοιπα είναι εκλογικεύσεις για να το δικαιολογήσει. Δε χρειάζονται αυτά, άμα σου αρέσει το παίρνεις γιατι σ'αρέσει, απλά πράματα και τέλος.
πολλες γυναικες θενε ψηλη θεση οδηγησης ( καλη ωρα)

επισης πολλες εταιριες δε βγαζουν πια τιποτε αλλο σε AWD αν δεν ειναι SUV

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10495
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 13 Ιουν 2022, 05:23

talaipwros έγραψε:
13 Ιουν 2022, 00:27
Chilloutbuddy έγραψε:
12 Ιουν 2022, 16:08


Για μένα ο κόσμος γουστάρει SUV εμφανισιακά, τα υπόλοιπα είναι εκλογικεύσεις για να το δικαιολογήσει. Δε χρειάζονται αυτά, άμα σου αρέσει το παίρνεις γιατι σ'αρέσει, απλά πράματα και τέλος.
πολλες γυναικες θενε ψηλη θεση οδηγησης ( καλη ωρα)

επισης πολλες εταιριες δε βγαζουν πια τιποτε αλλο σε AWD αν δεν ειναι SUV
κι η δικιά μου το ίδια, μα τι διάολο, όλες τους νταλίκα οδηγούσαν στην προηγούμενη ζωή;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 13 Ιουν 2022, 08:12

Chilloutbuddy έγραψε:
12 Ιουν 2022, 16:08
EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Ιουν 2022, 15:42
Τα SUV έχουν πλεονεκτήματα σε σχέση με τα station: το ύψος έχει καλύτερη ορατότητα, σου δίνει καλύτερη αίσθηση ασφαλείας, δεν κοπανάνε στις λακκούβες (οι οποίες δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, είναι πιο εύκολο να δέσεις μικρό παιδί στο καθισματακι κτλ.
Για μένα αυτά είναι ψευδαίσθηση.
Συγκεκριμένα, αν παρατηρήσεις ένα SUV, έχουν όλα τρομερά μικρά παράθυρα και παρμπρίζ, γιατί ξεκινάνε με μια ψηλή πλατφόρμα και μετά για να το κρατήσουν κάπως "αεροδυναμικό" και να πετύχουν τους μίνιμουμ συντελεστές κατανάλωσης σου πλακουτσώνουν το πάνω μικραίνοντας το ύψος σε όλα τα τζάμια. Και αυτό σου τη γαμάει την ορατότητα, ειδικά προς τα πίσω. Δες δίπλα δίπλα ένα στέϊσον βάγκον ή σεντάν κι ένα SUV και θα δεις ότι το SUV έχει μικρότερες γυάλινες επιφάνειες παντού (και συνήθως και μικρότερους καθρέφτες). Η γυναίκα μου έχει ένα SUV (KIA), είχα κι εγώ ένα Χ5 ένα φεγγάρι, και μου τη σπάγανε και τα δύο γι'αυτό το λόγο.

Τα τέστ λένε ότι η ασφάλεια δεν πάει με το ύψος, πάει με την ποιότητα του αυτοκινήτου και τη σημασία που έχουν δώσει στην ασφάλεια. Το κοπάνημα στις λακούβες εξαρτάται κυρίως από το μέγεθος της ρόδας και τη ρύθμιση της ανάρτησης.

Οκ το μωρό μπορεί να βοηθάει σε κάτι (πάλι για μένα μεγαλύτερη σημασία έχει να είναι όσο πιό τεράστια γίνεται η πόρτα) αλλά θα σου πώ το εξής: πες ότι φορτώνεις/ξεφορτώνεις σακούλες απ'το σουπερμάρκετ, πού σε βολεύει καλύτερα να είναι το πορτμπαγκάζ, χαμηλά ή ψηλά; Το Χ5 το έλυσε αυτό (από ανάγκη) με την κάτω πόρτα στο πορτ μπαγκάζ, αλλά τα περισσότερα δεν έχουν τέτοιο πράμα.
Πες ότι φορτώνεις μπαγκαζιέρα ή ποδήλατο στην οροφή, που προτιμάς να είναι η οροφή χαμηλά ή ψηλά;

Για μένα ο κόσμος γουστάρει SUV εμφανισιακά, τα υπόλοιπα είναι εκλογικεύσεις για να το δικαιολογήσει. Δε χρειάζονται αυτά, άμα σου αρέσει το παίρνεις γιατι σ'αρέσει, απλά πράματα και τέλος.
:smt023

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 13 Ιουν 2022, 09:37

Μερικές διευκρινήσεις::

Καλύτερη ορατότητα εννοώ μπροστά, λόγω ύψους. Εκεί που με ένα χαμηλό αμάξι ο μπροστά σου κόβει τη θέα, με το ψηλό βλέπεις καλύτερα. Αυτό το έχω διαπιστώσει από προσωπική εμπειρία έχοντας κινηθεί με SUV και συγκρινοντας το με το δικό μου που ειναι χαμηλο κλασικο σουπερμινι.

Το ίδιο ισχύει και για την αίσθηση ασφαλείας, ήμουν νομίζω προσεκτικός στη διατύπωση, δεν έγραψα ότι τα SUV είναι πιο ασφαλή (μεγαλη κουβέντα με πολλες παραμετρους), αλλά ότι προσφέρουν αίσθηση (παθητικης) ασφάλειας.

Δε διαφωνώ στο κλου όμως. Ο κόσμος προφανώς τα γουστάρει εμφανισιακά, αλλά δεν είμαι ειδικός να σου πω γιατί, αυτό είναι κάτι που πρέπει να λύσει η ψυχολογία και η κοινωνιολογια :102:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 13 Ιουν 2022, 09:47

talaipwros έγραψε:
13 Ιουν 2022, 00:27
Chilloutbuddy έγραψε:
12 Ιουν 2022, 16:08


Για μένα ο κόσμος γουστάρει SUV εμφανισιακά, τα υπόλοιπα είναι εκλογικεύσεις για να το δικαιολογήσει. Δε χρειάζονται αυτά, άμα σου αρέσει το παίρνεις γιατι σ'αρέσει, απλά πράματα και τέλος.
πολλες γυναικες θενε ψηλη θεση οδηγησης ( καλη ωρα)

επισης πολλες εταιριες δε βγαζουν πια τιποτε αλλο σε AWD αν δεν ειναι SUV
Γιατι ρε δεν χτυπας ενα τετοιο να ησυχασει το κεφαλι σου απο βλαβες και να εχεις και πραγματικη τετρακινηση και οχι τις μπουρδες των κωλοSUV;
Χωροι,παροιμιωδης αξιοπιστια,κρατηματα,γενικα τα παντα ολα.


Εικόνα

Εικόνα

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25833
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Για τον Αλfισμό αγωνιζόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 13 Ιουν 2022, 09:53

stergiosbik έγραψε:
13 Ιουν 2022, 09:47
talaipwros έγραψε:
13 Ιουν 2022, 00:27
Chilloutbuddy έγραψε:
12 Ιουν 2022, 16:08


Για μένα ο κόσμος γουστάρει SUV εμφανισιακά, τα υπόλοιπα είναι εκλογικεύσεις για να το δικαιολογήσει. Δε χρειάζονται αυτά, άμα σου αρέσει το παίρνεις γιατι σ'αρέσει, απλά πράματα και τέλος.
πολλες γυναικες θενε ψηλη θεση οδηγησης ( καλη ωρα)

επισης πολλες εταιριες δε βγαζουν πια τιποτε αλλο σε AWD αν δεν ειναι SUV
Γιατι ρε δεν χτυπας ενα τετοιο να ησυχασει το κεφαλι σου απο βλαβες και να εχεις και πραγματικη τετρακινηση και οχι τις μπουρδες των κωλοSUV;
Χωροι,παροιμιωδης αξιοπιστια,κρατηματα,γενικα τα παντα ολα.


[img]https://i.postimg.cc/zD4HvYtW/191c ... .jpg[/img]

[img]https://i.postimg.cc/6Q6ygWqs/Suba ... webp[/img]
εχω παραγγειλει

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών