η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21768
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 06 Ιούλ 2022, 19:56

Υπάρχει και φετεινό

“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43999
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Ιούλ 2022, 20:02

sharp έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 19:56
Υπάρχει και φετεινό

Στις ΗΠΑ έχουν και άλλο πρόβλημα. Τα Τεσλα δεν φορτίζουν σε φορτιστές εκτός δικτύο Τέσλα, χωρίς αντάπτορα που πρέπει να αγοράσεις χωριστά. Ευρώπη και Κίνα δεν έχουν τέτοιο θέμα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10532
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 07 Ιούλ 2022, 00:49

Τελικά μάλλον δεν είμαι φίλος, όταν τα βάζω όλα στη ζυγαριά δε μου βγαίνει υπέρ του ηλεκτρικού.

Ηλεκτρικό ποδήλατο, όσο μπορώ μείωση της χρήσης του αυτοκινήτου, και όσο μπορώ θα κρατήσω αυτό που έχω μέχρι να λειώσει. Δεν έχω πειστεί ότι να βάλω τη βιομηχανία να φτιάξει άλλο ένα αυτοκίνητο και μία τεράστια μπαταρία είναι πιό οικολογικό απ'το να κρατήσω αυτό που έχω.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13471
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 07 Ιούλ 2022, 01:11

Chilloutbuddy έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 11:36
Echelon έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 06:41
Η ευχή..
Αρίστος έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 05:28
Λεπτομερεια οτι οι μπαταριες των ηλεκτρικων αυτοκινητων θελουν νικελιο.

Και οτι πλεον την παγκοσμια παραγωγη ελεγχει η Ρωσια, η οποια περαν τοων δικων της αποθεματων κατελαβε και το μεγαλυτερο εργοστασιο της Ουκρανιας.

:lol:

.
..και η πραγματικότητα.

https://www.nsenergybusiness.com/featur ... countries/
έχω πάει στο Καλγκούρλι που είναι αυτά τα ορυχεία, μιλάμε για τρελή τρούπα, όχι μαλακίες
αυτά αριστερά είναι σπίτια, για να καταλάβετε περίπου :lol:
Εικόνα

κι αυτό είναι το τρένο που μεταφέρει το πράμα :lol:
Εικόνα

κατά τ'άλλα η πόλη φαρ ουέστ, μόνο ο Λούκι Λουκ λείπει
Εικόνα

κι άμα ξεμυτήσεις λίγο παραέξω 600 χιλιόμετρα αυτό μέχρι να φτάσεις στην κοντινότερη πόλη (Περθ). 7 ώρες ευθεία και γύρω γύρω κόκκινη άμμος και θάμνοι
Εικόνα

άλλος πλανήτης λέμε.
:o

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Ιούλ 2022, 08:37

Ερμής έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 15:01
Ασέβαστος έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 14:41
Ερμής έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 10:31
όταν ειχα το EV για λίγες μέρες μου ειχε κάνει εντύπωση το πόσο φθαρμένα λάστιχα έχει για μόλις 2Κ χιλιομετρα.
Παρόμοια φθορά θα παίζει και σε αναρτήσεις, φρενα κλπ.
λαστιχα ναι

αναρτησεις οχι και τοσο, οι αναρτησεις ειναι φτιαγμενες για τετοιο βαρος, συμβατικα αυτοκινητα 2 και παραπανω τοννων δεν φθειρουν αναρτησεις συχνοτερα απο τα ελαφρυτερα.

φρενα το ακριβως αντιθετο. φρεναρουν με τον κινητηρα, μηδενικη φθορα.
Κατσε μισό. Τα δισκόφρενα του ID.3 δεν έχουν τακάκια;
εχουν.

μεχρι και το 90% του φρεναρισματος ομως, το κανει ο κινητηρας, αναλογα ποσο εχεις ρυθμισει το regeneration. σε κανονικες συνθηκες, το τακακι δεν ακουμπαει το δισκο σχεδον ποτε, μονο σε επιθετικη οδηγηση η φρεναρισμα πανικου. one pedal driving.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21768
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 07 Ιούλ 2022, 08:50

Chilloutbuddy έγραψε:
07 Ιούλ 2022, 00:49
Τελικά μάλλον δεν είμαι φίλος, όταν τα βάζω όλα στη ζυγαριά δε μου βγαίνει υπέρ του ηλεκτρικού.

Ηλεκτρικό ποδήλατο, όσο μπορώ μείωση της χρήσης του αυτοκινήτου, και όσο μπορώ θα κρατήσω αυτό που έχω μέχρι να λειώσει. Δεν έχω πειστεί ότι να βάλω τη βιομηχανία να φτιάξει άλλο ένα αυτοκίνητο και μία τεράστια μπαταρία είναι πιό οικολογικό απ'το να κρατήσω αυτό που έχω.
Αυτή είναι η μεγάλη υποκρισία. Κανονικά θα έπρεπε να πάνε στο υδρογόνο που χρειάζεται μια μικρή μπαταρία. Πέραν από την ανακύκλωση τους, οι μπαταρίες των αυτοκινήτων καταστρέφουν το περιβάλλον και κατά την κατασκευή τους.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 07 Ιούλ 2022, 11:05

Ασέβαστος έγραψε:
07 Ιούλ 2022, 08:37
Ερμής έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 15:01
Ασέβαστος έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 14:41


λαστιχα ναι

αναρτησεις οχι και τοσο, οι αναρτησεις ειναι φτιαγμενες για τετοιο βαρος, συμβατικα αυτοκινητα 2 και παραπανω τοννων δεν φθειρουν αναρτησεις συχνοτερα απο τα ελαφρυτερα.

φρενα το ακριβως αντιθετο. φρεναρουν με τον κινητηρα, μηδενικη φθορα.
Κατσε μισό. Τα δισκόφρενα του ID.3 δεν έχουν τακάκια;
εχουν.

μεχρι και το 90% του φρεναρισματος ομως, το κανει ο κινητηρας, αναλογα ποσο εχεις ρυθμισει το regeneration. σε κανονικες συνθηκες, το τακακι δεν ακουμπαει το δισκο σχεδον ποτε, μονο σε επιθετικη οδηγηση η φρεναρισμα πανικου. one pedal driving.
Στο ID.3 και στο μοντελ3 του Τεσλα μια χαρά πατας το φρενο, με τον ίδιο τρόπο που γίνεται και στα συμβατικά.
Βρε ασέβαστε νοίκιασε ένα ηλεκτρικό για κανα μήνα να βγάλεις συμπεράσματα και εγώ στη θεωρία τα έβλεπα πολύ πιο απλά απο όσο είναι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Ιούλ 2022, 11:59

Ερμής έγραψε:
07 Ιούλ 2022, 11:05
Ασέβαστος έγραψε:
07 Ιούλ 2022, 08:37
Ερμής έγραψε:
06 Ιούλ 2022, 15:01


Κατσε μισό. Τα δισκόφρενα του ID.3 δεν έχουν τακάκια;
εχουν.

μεχρι και το 90% του φρεναρισματος ομως, το κανει ο κινητηρας, αναλογα ποσο εχεις ρυθμισει το regeneration. σε κανονικες συνθηκες, το τακακι δεν ακουμπαει το δισκο σχεδον ποτε, μονο σε επιθετικη οδηγηση η φρεναρισμα πανικου. one pedal driving.
Στο ID.3 και στο μοντελ3 του Τεσλα μια χαρά πατας το φρενο, με τον ίδιο τρόπο που γίνεται και στα συμβατικά.
Βρε ασέβαστε νοίκιασε ένα ηλεκτρικό για κανα μήνα να βγάλεις συμπεράσματα και εγώ στη θεωρία τα έβλεπα πολύ πιο απλά απο όσο είναι.
το φρενο το πατας, απλως οταν το κανεις, δε συμβαινει αυτο που νομιζεις.

να το πω μπακαλιστικα, η μιση διαδρομη του δε δουλευει τα τακακια, φρεναρει με τον κινητηρα ανακτωντας ενεργεια. η αλλη μιση, κανει ανακτηση+τακακια. επισης τα τακακια δουλευουν οταν η ταχθτητα φτανει κοντα στο μηδεν.

εσυ την ωρα που το πατας, δεν καταλαβαινεις κατι διαφορετικο, αυτοματα γινονται ολα.

https://www.sciencedirect.com/topics/en ... ve-braking

το αποτελεσμα ειναι, αν δεν πατας "πολυ" τα φρενα, ειναι πιθανον να κανεις 150, η και 300κ χλμ (ναι, δεν εχω κανει λαθος στα μηδενικα) χωρις να αλλαξεις τακακια. δηλαδη παιζει να βγαλεις ολη τη ζωη του οχηματος με τα μαμα τακακια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 07 Ιούλ 2022, 13:20

Τι να σου πω, στο υβριδικό το γιάρις της εταιρείας στα 50Κ άρχιζαν να τριζουν και ειχαν φαγωθεί.
Τωρα δε ξέρω τι γίνεται σε ένα δυο μοντέλα όπως το παραπάνω.
Η θεωρία και τα βιντεάκια διαφέρουν απο την πράξη

Όπως στη θεωρία όπου υπάρχει ηλεκτρισμός υπάρχει και EV, πράγμα που στην πράξη δεν ισχύει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 08 Ιούλ 2022, 20:20

Βρε Ασεβαστε. Σήμερα παρατηρούσα πάλι ένα μοντελ3. Αφού δε δουλεύει τόσο πολύ με τα φρένα γιατί του έχουν φορέσει κάτι γκουμουτσες δαγκανες; για ομορφια;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 08 Ιούλ 2022, 20:42

Ερμής έγραψε:
08 Ιούλ 2022, 20:20
Βρε Ασεβαστε. Σήμερα παρατηρούσα πάλι ένα μοντελ3. Αφού δε δουλεύει τόσο πολύ με τα φρένα γιατί του έχουν φορέσει κάτι γκουμουτσες δαγκανες; για ομορφια;
Λογω του οτι αυτα τα αυτοκινητα ζυγιζουν πολυ παραπανω, αν χρειαστει να φρεναρει αποτομα σε φαση εκτακτης αναγκης, χρειαζεται δυνατα φρενα.

Ειδικα αν ειναι καποιο οχημα που εχει και υψηλες επιδοσεις.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Ιούλ 2022, 20:48

Ερμής έγραψε:
08 Ιούλ 2022, 20:20
Βρε Ασεβαστε. Σήμερα παρατηρούσα πάλι ένα μοντελ3. Αφού δε δουλεύει τόσο πολύ με τα φρένα γιατί του έχουν φορέσει κάτι γκουμουτσες δαγκανες; για ομορφια;
γιατι ειναι βαρυ. και πρεπει να εχει τη δυνατοτητα να σταματησει, οταν το τσαρουχωσεις.

δε λιωνει φρενα, στη συμβατικη καθημερινη οδηγηση. αλλα δεν μπορει να μεινει και χωρις φρενα ικανα να το σταματησουν σε ωρα αναγκης.

υπαρχει και αλλο ενα σεναριο στο οποιο δε χρησιμοποιειται ο κινητηρα ς γι αφρενο. οταν οι μπαταριες ειναι εντελως γεματες. δηλαδη αν φορτισεις τερμα, και μετα κατεβεις ορεινη διαδρομη, θα φρεναρεις μονο με τα τακακια.

για αυτες τις λιγες περιπτωσεις, τα φρενα πρεπει να ειναι ικανα να σε σταματησουν. κι ας ειναι σπανιες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 08 Ιούλ 2022, 20:55

Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Ιούλ 2022, 11:20

Ασέβαστος έγραψε:
08 Ιούλ 2022, 20:48
Ερμής έγραψε:
08 Ιούλ 2022, 20:20
Βρε Ασεβαστε. Σήμερα παρατηρούσα πάλι ένα μοντελ3. Αφού δε δουλεύει τόσο πολύ με τα φρένα γιατί του έχουν φορέσει κάτι γκουμουτσες δαγκανες; για ομορφια;
γιατι ειναι βαρυ. και πρεπει να εχει τη δυνατοτητα να σταματησει, οταν το τσαρουχωσεις.

δε λιωνει φρενα, στη συμβατικη καθημερινη οδηγηση. αλλα δεν μπορει να μεινει και χωρις φρενα ικανα να το σταματησουν σε ωρα αναγκης.

υπαρχει και αλλο ενα σεναριο στο οποιο δε χρησιμοποιειται ο κινητηρα ς γι αφρενο. οταν οι μπαταριες ειναι εντελως γεματες. δηλαδη αν φορτισεις τερμα, και μετα κατεβεις ορεινη διαδρομη, θα φρεναρεις μονο με τα τακακια.

για αυτες τις λιγες περιπτωσεις, τα φρενα πρεπει να ειναι ικανα να σε σταματησουν. κι ας ειναι σπανιες.
Μα αυτα δε λέω παραπανω; Τελοσπαντων εδώ θα είμαστε να τα ξαναπούμε.
Πάντως έχεις εξειδανικευσει τα ηλεκτρικά ακόμη και σήμερα. Μετά από 5 6 χρόνια δε ξέρω τι θα γίνει
Και σου μιλάω ως παθόντας στην πράξη. Διαφέρει πολύ η θεωρία από την πράξη
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Ιούλ 2022, 11:45

Ερμής έγραψε:
09 Ιούλ 2022, 11:20
Μα αυτα δε λέω παραπανω;
οχι. :102:

ειπες οτι λογω βαρους, θα "καταναλωνει" λαστιχα αναρτησεις φρενα.

λαστιχα ισχυει, αναρτησεις οχι, φρενα "καταναλωνει" πολυ λιγοτερο.

δεν εξιδανικευω. λεω οτι (κρινω πως) ισχυει. αναγνωριζω οτι θα λιωνει λαστιχα, ας πουμε. αναγνωριζω και οτι το βαρος ειναι εχθρος της οδηγικης συμπεριφορας. για παραδειγμα θα εχει χειροτερες αποστασεις ακινητοποιησης σε φρεναρισμα πανικου.

αλλα φρενα, οχι. θα λιωνουν πολυ-πολυ λιγοτερο απο οτιδηποτε με μεκ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών