On Two Wheels

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10172
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 19 Ιούλ 2020, 00:59

Επειδη το ειχα 10 χρονια ( χτ 660χ ) δεν ειχε θεμα με το κιβωτιο . Μονο με τον ψεκασμο ειχαν καποια θεματακια ελαφρια . ΠΧ Σβηναν απο 1η σε 2ρα σε ρανδομ καταστασεις σε καποιον που δεν ηταν εξοικειωμένος με δαυτα .

Πολυ αξιοπιστο εγω στα 10χρονια ( το αγορασα καινουριο με το που παρουσιαστηκε το 2004 το πουλησα το 2014 ) δεν αλλαξα τιποτα περαν απο φιλτρο λαδι μπουζι . Δεν εσταξε πουθενα κλπ . Περαν της αξιοπιστιας ομως εχουν τοσο χαμηλα τον κοφτη που και με μια τριτη πχ να πας ταξιδι 100χιλιομετρα κοφταροντας την σε ολη τη διαδρομη δε θα γινει κατι :smt005:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23687
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 19 Ιούλ 2020, 16:07

Σχετικά με τα παπιά έχω μια απορία που την έχω ξαναγράψει.
Γιατί κάνουν θραύση σε υπανάπτυκτες χώρες ενώ στις περισσότερο ανεπτυγμένες έχουν μηδαμινές πωλήσεις;
Βλέπεις νότια Ασία και γίνεται χαμός, λατ Αμερική το ίδιο, Ελλάδα επίσης, Αίγυπτος, Συρία Τουρκία το αυτό.
Ευρώπη, Έπα, Καναδάς, τπτ
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13198
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 19 Ιούλ 2020, 16:25

Γιατί είναι φτηνά το πιο πιθανό;
Όλοι θα τα άλλαζαν με gs1250 αν είχαν 20κ περίσσευμα.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23687
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 19 Ιούλ 2020, 16:47

Και γιατί χρησιμοποιούν βεσπες και σκουτερακια στη β.ευρωπη; την ίδια δουλειά με τα παπιά κάνουν
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27271
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 19 Ιούλ 2020, 16:58

Εάν δούμε χάρτες με την εξάπλωση του γονιδίου του κατσιβελισμού, θα μας δοθούν απαντήσεις
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23687
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 19 Ιούλ 2020, 17:09

Αυτό ισχύει. Αλλά το γιατί δε μπορώ να καταλάβω. Πώς συνδέεται το παπί με το τσαντηρι;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13198
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 19 Ιούλ 2020, 18:00

Ερμής έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 16:47
Και γιατί χρησιμοποιούν βεσπες και σκουτερακια στη β.ευρωπη; την ίδια δουλειά με τα παπιά κάνουν
Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Γιατί θέλουν να αλλάζουν ταχύτητες εννοείς.
Δεν ξέρω αν και γενικά λιγότερα σκούτερ έχει την Β ευρώπη από ότι μεγάλες μηχανές. Εδώ είναι το ανάποδο.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 19 Ιούλ 2020, 20:03

Ερμής έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 16:07
Σχετικά με τα παπιά έχω μια απορία που την έχω ξαναγράψει.
Γιατί κάνουν θραύση σε υπανάπτυκτες χώρες ενώ στις περισσότερο ανεπτυγμένες έχουν μηδαμινές πωλήσεις;
Βλέπεις νότια Ασία και γίνεται χαμός, λατ Αμερική το ίδιο, Ελλάδα επίσης, Αίγυπτος, Συρία Τουρκία το αυτό.
Ευρώπη, Έπα, Καναδάς, τπτ
Δεν ισχύει αυτό που λές. Ο συνηθισμένος τρόπος δίτροχης μετακίνησης στον αστικό ιστό είναι τα σκουτεράκια. Σε ορισμένες χώρες είναι και το πιο δημοφιλές μέσο μετακίνησης. Π.χ. Taipei, Tawan...



Η χρήση των παπιών δεν έχει σχέση με "υπανάπτυξη" αλλά με ευχρηστία και λειτουργικότητα. Τα παπιά χρησιμοπούνται σχεδόν σε όλο το νότιο ημισφαίριο. Εμείς βέβαια τα λέμε "παπιά" αλλά η τυπική ονομασία τους είναι "underbone motorcycles". Στην Αυστραλία και την Νεα Ζηλανδία τα λένε "Postie Bikes", επειδη χρησιμοποιούνται κυρίως από τις ταχυδρομικές υπηρεσίες. Οι Αυστραλοί και οι Νεοζηλανδοί τα χρησιμοποιούν σχεδόν για τα πάντα.



Ο μέσος κατσίβελος που γράφει για υπαναπτικες χώρες σε μια δημόσια συζήτητηση στην Ελλάδα, ούτε ξέρει αλλά ούτε και μπορεί να αντιληφθεί την χρηστικότητα μιας τέτοιας μηχανής. Δεν μπορεί κανείς βέβαια να έχει και μεγάλες απαιτήσεις από κάποιον που έχει περάσει απ' ευθείας από το γαϊδουρι στο αυτοκίνητο.

Για την ιστορία και μόνο: το παπί της Honda είναι το μηχανοκίνητο μεταφορικό μέσο που έχει παραχθεί στον μεγαλύτερο αριθμό κομματιών μέχρι σήμερα. Το 2017 είχε φτάσει τα 100 εκατομμύρια κομμάτια. Πολύ πίσω του, ακολουθεί η Toyota Corolla με 45 εκατομμύρια κομμάτια.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23687
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 19 Ιούλ 2020, 21:17

Το ανέφερα όχι για να θίξω απλά μου είχε κάνει εντύπωση που στην Ευρώπη δε το έβλεπα πάρα μόνο πολύ σπάνια. Στη Νάπολι μόνο σε κάτι φτωχογειτονιές, Ταϊλάνδη φουλ, Βιετνάμ, Καμπότζη, Κίνα. Η Ταϊπέι που είναι πρωτεύουσα της Ταϊβάν δεν θεωρείται υπανάπτυκτη.
Για Αυστραλία και ν.ζηλανδια δε το ήξερα.
Στη Β.Ευρωπη παίζουν πολλά σκούτερ αλλά όχι "παπια". Γιατί; και πιο φτηνά είναι και πιο χρηστικά και πιο οικονομικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3530
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 19 Ιούλ 2020, 21:28

nyxtovios έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 09:36
Έχει άλλο πλαίσιο και αναρτήσεις. Γενικά δεν συγκρίνεται με την τρεισερ. Τελείως αλλη κατηγορία όπου ο ανταγωνισμός είναι μόνο το ινδικο έκτρωμα της κτμ
Εννοείς το 790 Adventure;
Γιατί; Τί έχει; Γνησια ερώτηση.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3530
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 19 Ιούλ 2020, 21:32

Ερμής έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 21:17
Το ανέφερα όχι για να θίξω απλά μου είχε κάνει εντύπωση που στην Ευρώπη δε το έβλεπα πάρα μόνο πολύ σπάνια. Στη Νάπολι μόνο σε κάτι φτωχογειτονιές, Ταϊλάνδη φουλ, Βιετνάμ, Καμπότζη, Κίνα. Η Ταϊπέι που είναι πρωτεύουσα της Ταϊβάν δεν θεωρείται υπανάπτυκτη.
Για Αυστραλία και ν.ζηλανδια δε το ήξερα.
Στη Β.Ευρωπη παίζουν πολλά σκούτερ αλλά όχι "παπια". Γιατί; και πιο φτηνά είναι και πιο χρηστικά και πιο οικονομικά.
Αν δεν μπορούσες να έχεις μηχανή και έπρεπε να διαλέξεις μεταξύ σκούτερ και παπί, εσύ, προσωπικά, δεν θα προτιμούσες παπί;

(Η απάντηση Honda με DCT δεν είναι αποδεκτή :smt005: )
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13198
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 19 Ιούλ 2020, 21:46

Imperium έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 21:28
nyxtovios έγραψε:
18 Ιούλ 2020, 09:36
Έχει άλλο πλαίσιο και αναρτήσεις. Γενικά δεν συγκρίνεται με την τρεισερ. Τελείως αλλη κατηγορία όπου ο ανταγωνισμός είναι μόνο το ινδικο έκτρωμα της κτμ
Εννοείς το 790 Adventure;
Γιατί; Τί έχει; Γνησια ερώτηση.
Ποιοτικά μου φάνηκε όχι καλό.
Και γενικά αυτή είναι η άποψη που έχουν οι κάτοχοι (εγώ δεν το έχω οδηγήσει αλλά το έχω δει από κοντά)
Ουσιαστικά η κτμ πήρε το γυμνό και του άλλαξε αναρτήσεις σκοπεύοντας να βγάλει χωμάτινο. Δσυνήθως τέτοιες πατέντες δεν πιάνουν.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3530
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 19 Ιούλ 2020, 22:11

ΟΚ. Αρα το σχόλιό σου πάει μόνο στο Αντβε, όχι στο σκέτο γυμνό Δούκα, καλά κατάλαβα;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 19 Ιούλ 2020, 22:18

Νon4me έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 00:59
Επειδη το ειχα 10 χρονια ( χτ 660χ ) δεν ειχε θεμα με το κιβωτιο . Μονο με τον ψεκασμο ειχαν καποια θεματακια ελαφρια . ΠΧ Σβηναν απο 1η σε 2ρα σε ρανδομ καταστασεις σε καποιον που δεν ηταν εξοικειωμένος με δαυτα .

Πολυ αξιοπιστο εγω στα 10χρονια ( το αγορασα καινουριο με το που παρουσιαστηκε το 2004 το πουλησα το 2014 ) δεν αλλαξα τιποτα περαν απο φιλτρο λαδι μπουζι . Δεν εσταξε πουθενα κλπ . Περαν της αξιοπιστιας ομως εχουν τοσο χαμηλα τον κοφτη που και με μια τριτη πχ να πας ταξιδι 100χιλιομετρα κοφταροντας την σε ολη τη διαδρομη δε θα γινει κατι :smt005:
Η δική μου εμπειρία με είναι πολύ πιο περιορισμένη. Δεν ήμουν ποτέ ιδιοκτήτης της, αλλά οδήγησα μια XT660Z του 2012 για δύο τετράμηνα περίπου στo εξωτερικό για δύο 4μηνα το καλοκαίρι του 2014 & 2015, αντικαθιστώντας προσωρινά τον αδελφό μου (και πραγματικό ιδοκτήτη της) σε κάποιες επαγγελματικές του υποχρεώσεις. Την εποχή εκείνη ο ίδιος οδηγούσα μια Suzuki DR650, που είναι και η αγαπημένη μου και νομίζω η καλύτερη από αυτές τις τρείς.

Η εμπειρία με την μηχανή ήταν πάρα πολύ καλή αλλά πάντα θυμάμαι πως με το κιβώτιο δεν τα βρίσκαμε και τόσο, συγκρίνοντας το και με το κιβώτιο της Suzuki. Η συγκεκριμένη μηχανή υπάρχει ακόμη στην οικογένεια (δεν συμφέρει τον ιδιοκτήτη της να την πουλήσει) και ακόμη βρίσκω το κιβώτιο κάπως "άγριο". Και αυτό παρά το γεγονός πως έχω εν τω μεταξύ περάσει από το CB500X, το οποίο έχει πολύ πιο "δύσκολο" κιβώτιο ταχυτήτων.

Στα 8 χρόνια η αξιοπίστία της είναι στον Θεό βέβαια και το κόστος συντήρησης της μηδενικό. Αλλά τα ίδια ισχύουν και για την Suzuki DR650.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 19 Ιούλ 2020, 22:28

nyxtovios έγραψε:
19 Ιούλ 2020, 16:25
...
Όλοι θα τα άλλαζαν με gs1250 αν είχαν 20κ περίσσευμα.
Την GS1250 οι περισσότεροι την παίρνουν για να "πουλήσουν μούρη", όχι γιατί είναι η υπερ-μοτοσυκλέτα. Θα βρείς πολλά "στελέχη" επιχειρήσεων να οδηγάνε τέτοια μοτοσυκλεττα στην Κηφησίας το πρωί π.χ. Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες της είναι άσχετοι με την σωστή χρήση της GS1250, αν πραγματικά μπορεί να υπάρχει αυτό σαν έννοια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών