Τριήμερο στη Νάπολη

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 31 Ιαν 2022, 15:28

Ερμής έγραψε:
31 Ιαν 2022, 15:01
Gherschaagk έγραψε:
31 Ιαν 2022, 14:14
Theseus έγραψε:
31 Ιαν 2022, 13:00
Έχω την παράλληλα εβδομάδα τριήμερο, και σκέφτομαι να κλείσω εισιτήρια για Νάπολη.

Προτάσεις;

Πού να πάω;
Τί να δω;
Που να φάω;

Αξίζει να νοικιάσω αυτοκίνητο; Για Biaie ή Πομπηία;

Συχνή και εύκολη σύνδεση για Ischia έχει; Αξίζει να πάω, ή εφόσον έχω μόνο τρεις μέρες να μείνω στην πόλη;


Έχουμε αρκετούς ιταλοθρεμένους κι ιταλόφιλους εδώ μέσα: παρακαλώ δώστε τα φώτα σας.
Ερμής
να μείνεις κεντρικά ή στο Ποσιλιπο
Εκεί θα βρεις να φας οτι θέλεις αλλά να ξερεις θα στον πιάσουν και θα φας ψιλοτουριστικά.
Αν θες να φας σοβαρά και φτηνά πρέπει να πας στα Βόρεια Προάστια αλλά να είσαι προετοιμασμένος για να δεις κάτι χειρότερο απο Μένίδι
Τι να πρωτοδεις σε τρείς μέρες, δες τα κλασσικά Piazza del Plebiscito, Museo di Capodimonte, Teatro San Carlo, τις κατακομβες του σαν ζεναρο, castel nuovo, εθνικοι αρχαιολογικο
Ασε την Ischia, το ποζιτανο και ολα αυτά, πηγαινε στην καζέρτα ή στην πομπηια

Μην ακους τους παραπάνω και μη σε τρομάζουν, αν εισαι λίγο προσεκτικός και δε πιστεύεις οτι θα πιάσεις μλκ το ναπολετάνο στο παζάρι (πχ να του πάρεις ένα ρολεξ για 500ευρώ) τότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Θα σου έλεγα να αποφύγεις το αυτοκίνητο όσο μπορείς, τα νοικιάρικα είναι στοχος για βουτακες. Εδω ο άλλος πήγε και φοβόταν μη του την πέσει η καμόρα :lol:
Αν ειχες παραπάνω χρόνο θα μπορούσες να ραφτείς εξαιρετικά και για όλα τα βαλάντια.
Κατατοπιστικότατος! Είσαι μίσος ναπολιτάνος, ε;


Το Posillipo φαίνεται ότι έχει πολύ ωραία θέα, αλλά θα προτιμήσω κέντρο να έχω τα πάντα γύρω μου.

Στο Μενίδι αλά Napule δε θα πάω, θα προσπαθήσω να βρω κάτι καλό να φάω στο κέντρο.

Ischia δεν αξίζει, ε; Η Καζέρτα μου φαίνεται μακριά. Σκέφτομαι να πάω Κυριακή στην Πομπηία, για να πάω και προς Βεζούβιο. Μισή μέρα μου φτάνει, η θέλω όλη την Κυριακή;

Θα μαι προσεκτικός και θα γυρνάω κυρίως κέντρο, άντε ως Museo di Capodimonte με τα πόδια. Δεν έχει να φοβηθώ μαχαιροβγάλτες, ε;


Μάλλον δε θα νοικιάσω αμάξι. Γενικά μου αρέσει το ποδαράτο, και βλέπω ότι ως την Πομπηία μπορώ να πάω με τα μέσα.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7104
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 31 Ιαν 2022, 15:43

Ιταλόφιλοι.. Τί άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα.. :lol:

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14751
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 31 Ιαν 2022, 16:02

Αν το παρουσιαστικο σου ειναι κλασικου αφρικανοελληνα, τοτε μην φοβασαι τιποτα.
Αν σκανδιναβοφερνεις, προσεχε...
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24124
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 31 Ιαν 2022, 17:30

Daje έγραψε:
31 Ιαν 2022, 16:02
Αν το παρουσιαστικο σου ειναι κλασικου αφρικανοελληνα, τοτε μην φοβασαι τιποτα.
Αν σκανδιναβοφερνεις, προσεχε...
:lol:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43835
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 31 Ιαν 2022, 17:59

Ναήμερο στην Τρίπολη.

Σόρρυ, δεν ξέρω γιατί.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14834
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 31 Ιαν 2022, 18:06

Κανόνισε να μας φέρεις καμμιά μετάλλαξη, τύπε, να μας κολλήσουν την μάσκα στην μούρη με οξυγόνα μετά...
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14751
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 31 Ιαν 2022, 18:16

Μην φορας ρολογια, αλυσιδες, μπιχλιμπιδια.
Και το πορτοφολι καλα μεσα στην τσεπη.
Μην προκαλεις.
Επισης μην τους κοιταζεις επιμονα στα ματια.
Αν δεις καμια ΜΟΥΝΑΡΑ, την κοιτας διακριτικα.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 31 Ιαν 2022, 18:27

Όταν πήγα η βρώμα ήταν απερίγραπτη. Η Πομπηία άξιζε 100%.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 31 Ιαν 2022, 18:38

Theseus έγραψε:
31 Ιαν 2022, 15:28
Ερμής έγραψε:
31 Ιαν 2022, 15:01
Gherschaagk έγραψε:
31 Ιαν 2022, 14:14


Ερμής
να μείνεις κεντρικά ή στο Ποσιλιπο
Εκεί θα βρεις να φας οτι θέλεις αλλά να ξερεις θα στον πιάσουν και θα φας ψιλοτουριστικά.
Αν θες να φας σοβαρά και φτηνά πρέπει να πας στα Βόρεια Προάστια αλλά να είσαι προετοιμασμένος για να δεις κάτι χειρότερο απο Μένίδι
Τι να πρωτοδεις σε τρείς μέρες, δες τα κλασσικά Piazza del Plebiscito, Museo di Capodimonte, Teatro San Carlo, τις κατακομβες του σαν ζεναρο, castel nuovo, εθνικοι αρχαιολογικο
Ασε την Ischia, το ποζιτανο και ολα αυτά, πηγαινε στην καζέρτα ή στην πομπηια

Μην ακους τους παραπάνω και μη σε τρομάζουν, αν εισαι λίγο προσεκτικός και δε πιστεύεις οτι θα πιάσεις μλκ το ναπολετάνο στο παζάρι (πχ να του πάρεις ένα ρολεξ για 500ευρώ) τότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Θα σου έλεγα να αποφύγεις το αυτοκίνητο όσο μπορείς, τα νοικιάρικα είναι στοχος για βουτακες. Εδω ο άλλος πήγε και φοβόταν μη του την πέσει η καμόρα :lol:
Αν ειχες παραπάνω χρόνο θα μπορούσες να ραφτείς εξαιρετικά και για όλα τα βαλάντια.
Κατατοπιστικότατος! Είσαι μίσος ναπολιτάνος, ε;


Το Posillipo φαίνεται ότι έχει πολύ ωραία θέα, αλλά θα προτιμήσω κέντρο να έχω τα πάντα γύρω μου.

Στο Μενίδι αλά Napule δε θα πάω, θα προσπαθήσω να βρω κάτι καλό να φάω στο κέντρο.

Ischia δεν αξίζει, ε; Η Καζέρτα μου φαίνεται μακριά. Σκέφτομαι να πάω Κυριακή στην Πομπηία, για να πάω και προς Βεζούβιο. Μισή μέρα μου φτάνει, η θέλω όλη την Κυριακή;

Θα μαι προσεκτικός και θα γυρνάω κυρίως κέντρο, άντε ως Museo di Capodimonte με τα πόδια. Δεν έχει να φοβηθώ μαχαιροβγάλτες, ε;


Μάλλον δε θα νοικιάσω αμάξι. Γενικά μου αρέσει το ποδαράτο, και βλέπω ότι ως την Πομπηία μπορώ να πάω με τα μέσα.
Ναι, Έχω ζήσει κάποια χρόνια εκει συν ότι μέχρι κόβιντ εποχή, πήγαινα αρκετά συχνά.
Λίγο πολύ ότι προσέχεις παντού. Δε πας σε κακοφημα μέρη, προσέχεις τα υπάρχοντα σου, δε ντύνεσαι να τραπερ, δε προσπαθείς να το παίξεις μάγκας. Κανεις δε θα σε πειράξει, άλλη δεν όρεξη έχουν οι μαχαιροβγάλτες με το να ασχολούνται με τον κάθε τουρίστα, έχουν πιο σημαντικά πράγματα να κάνουν, δε πας και στη Βραζιλία.
Πολύ πιο μακρυά είναι το Αμαλφι από την καζερτα και περίπου ίδια απόσταση με πομπηια. Επίσης Αν κατέβεις νότια περνά από Καστελαμαρε ντι Σταμπια(προσοχή Όχι Σκαμπια, εκτός του ότι είναι εντελώς αλλού, είναι και λίγο επικίνδυνα για κλεψιμο) πάρε φτηνά και πολύ καλά προϊόντα από φιλντισι.
Καλή είναι η Ισκια αλλά δεν αξίζει για μιση μερα.
Το ποσιλιπο για εμένα είναι το ωραιότερο κομμάτι της πόλης, σκέψου τη Γλυφάδα στο πολύ πιο ωραίο.
Αν κατά τύχη χαθείς και περάσεις από το Τζουλιανο δώσε τα χαιρετίσματα μου.
Αυτοκίνητο Ναι καλό είναι να το αφήσεις.
Για φαγητό όπου και να πας καλά είναι. Πήγαινε στη pizzeria Sorbilo αφού θα μένεις κεντρικά. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες αλλά όπως σου είπα και παραπάνω πρέπει να πας προς βόρεια οπότε δεν, αυτή είναι μια κλασσική και δοκιμασμένη πιτσαρία στο κέντρο.
Για πομπηια θέλεις πάνω από μισή μέρα σίγουρα, ειδικά αν πας με ΜΜΜ
Όπως είπε και ο Daje Αν δεις καμία μουναρα να σε κοζαρει, προσοχή, αν πάει να σου πιάσει κουβέντα στα αγγλικά Τότε προσοχή τρεις φορές. Παίξτο αδερφή στην τελική.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14751
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 31 Ιαν 2022, 18:41

Sorbilo, τι μου θυμισες τωρα...
Ειχα κανει ενα ωραιο week-end ναπολι με μια Ιταλιδα.
Ωραια πολη. Υποτιμημενη και κακοποιημενη οσο αναφορα τη φημη της απο τους ντοπιους.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 31 Ιαν 2022, 18:48

Η πιο γοητευτική πόλη του κόσμου, όχι μόνο της Ιταλίας. Σκεψου Κάτι σα το Μπελμοντο σε πόλη.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Menios_mikroulis
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 16 Ιαν 2022, 23:45

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Menios_mikroulis » 31 Ιαν 2022, 18:49

Feindflug έγραψε:
31 Ιαν 2022, 18:06
Κανόνισε να μας φέρεις καμμιά μετάλλαξη, τύπε, να μας κολλήσουν την μάσκα στην μούρη με οξυγόνα μετά...
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 01 Φεβ 2022, 00:15

Theseus έγραψε:
31 Ιαν 2022, 14:03
Cavaliere έγραψε:
31 Ιαν 2022, 13:33
Να πάρεις την vesuviana να πας στην Πομπηία, και να ανεβείς και στον κρατήρα του Βεζούβιου. Must το Museo Nazionale. Teatro San Carlo. με το funiculare να πας στο Vomero. Και για φαγητό στην πιτσαρία στο στενό δίπλα στην Piazza Dante.
Για αυτήν εδώ λες;
https://www.google.de/maps/place/Antica ... d14.251753
Αν θυμάμαι σωστά, ναι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30317
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Φεβ 2022, 00:37

Theseus έγραψε:
31 Ιαν 2022, 13:00
Έχω την παράλληλα εβδομάδα τριήμερο, και σκέφτομαι να κλείσω εισιτήρια για Νάπολη.

Προτάσεις;

Πού να πάω;
Τί να δω;
Που να φάω;

Αξίζει να νοικιάσω αυτοκίνητο; Για Biaie ή Πομπηία;

Συχνή και εύκολη σύνδεση για Ischia έχει; Αξίζει να πάω, ή εφόσον έχω μόνο τρεις μέρες να μείνω στην πόλη;


Έχουμε αρκετούς ιταλοθρεμένους κι ιταλόφιλους εδώ μέσα: παρακαλώ δώστε τα φώτα σας.
Μην ξεχάσεις να επισκεφτείς και το Casal di Principe. Γραφικό και πανέμορφο μέρος, με φιλόξενους ανθρώπους.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14751
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Τριήμερο στη Νάπολη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 01 Φεβ 2022, 16:20

Το κακο με τους Ναπολετανους ειναι οτι σου μιλανε και σε ακουμπανε.
Δεν το εχω ζησει αλλου αυτο στη ζωη μου.
Ειχα σοκαριστει στην αρχη.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών