Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 21 Φεβ 2019, 19:45

Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:33
Άσχετο αλλά θέλω να σας το πω.

Σε κάποια φάση οι πιλότοι θα καταργηθούν, αυτή την στιγμή είναι μέσα για λόγους ψυχολογίας. Όλα γίνονται με τον αυτόματο και ο πιλότος έχει τον έλεγχο από τον διάδρομο προς την αποβάθρα και το ανάποδο. με το που δίνει γκάζια για να απογειωθεί, είναι στον αυτόματο μέχρι να πατήσει φρένο στον άλλο αεροδιάδρομο στο τέλος του.
Συγγνώμη, αλλά μου έχει τύχει να προσγειωνόμαστε, και τελευταία στιγμή πριν ακουμπήσουμε γη, να το ξανασηκώσει. Αυτό γίνεται με αυτόματο; Δεν ήταν στην κρίση του κυβερνήτη;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 21 Φεβ 2019, 20:00

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:13
Μιλαμε για 33 χρονια πτησεων
Είσαι άσχετος από μηχανολογία...
Τα αεροσκάφη έχουν ένα χαρακτηριστικό το οποίο τα κάνει τόσο ακριβά στην αγορά: μεγάλη ασφάλεια!!!
Αυτό το εκμεταλλεύονται πάρα πολλοί, αλλά κάποια στιγμή η γραμμικότητα θα σπάσει και τότε θα δεις όχι μίαα, αλλά μπορεί και 3 πτώσεις αεροσκαφών της Ryan σε ένα χρόνο!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 21 Φεβ 2019, 20:01

Cavaliere έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:45
Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:33
Άσχετο αλλά θέλω να σας το πω.

Σε κάποια φάση οι πιλότοι θα καταργηθούν, αυτή την στιγμή είναι μέσα για λόγους ψυχολογίας. Όλα γίνονται με τον αυτόματο και ο πιλότος έχει τον έλεγχο από τον διάδρομο προς την αποβάθρα και το ανάποδο. με το που δίνει γκάζια για να απογειωθεί, είναι στον αυτόματο μέχρι να πατήσει φρένο στον άλλο αεροδιάδρομο στο τέλος του.
Συγγνώμη, αλλά μου έχει τύχει να προσγειωνόμαστε, και τελευταία στιγμή πριν ακουμπήσουμε γη, να το ξανασηκώσει. Αυτό γίνεται με αυτόματο; Δεν ήταν στην κρίση του κυβερνήτη;
Αυτό είναι κρίση κυβερνήτη...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Φεβ 2019, 20:01

Cavaliere έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:45
Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:33
Άσχετο αλλά θέλω να σας το πω.

Σε κάποια φάση οι πιλότοι θα καταργηθούν, αυτή την στιγμή είναι μέσα για λόγους ψυχολογίας. Όλα γίνονται με τον αυτόματο και ο πιλότος έχει τον έλεγχο από τον διάδρομο προς την αποβάθρα και το ανάποδο. με το που δίνει γκάζια για να απογειωθεί, είναι στον αυτόματο μέχρι να πατήσει φρένο στον άλλο αεροδιάδρομο στο τέλος του.
Συγγνώμη, αλλά μου έχει τύχει να προσγειωνόμαστε, και τελευταία στιγμή πριν ακουμπήσουμε γη, να το ξανασηκώσει. Αυτό γίνεται με αυτόματο; Δεν ήταν στην κρίση του κυβερνήτη;
Ναι γίνεται με τον κυβερνήτη αλλά.. υπάρχει μία περίπτωση όπου αυτό που έκανε λέγεται touch and go και γίνεται στα πλαίσια εκπαίδευσης του κυβερνήτη και ετήσιας αξιολόγησης του σε τι κατάσταση βρίσκεται. Το ότι τις περισσότερες φορές πίνει καφέ στο πιλοτήριο δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει να πετάει.
the end

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40866
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Φεβ 2019, 20:01

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:40
hellegennes έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:32


33 χρόνια όμως έχουν εκατοντάδες περιστατικά, πολλά από τα οποία κατέληξαν σε τραυματισμούς. Μπορεί το σύμπαν να την μισεί.
πηγη;
Έλα, πρηχτράκο:

https://www.aeroinside.com/incidents/airline/ryanair

Πάρε και σύγκρινε τραυματισμούς με την British:

https://www.aeroinside.com/incidents/ai ... sh-airways

Ή την KLM:

https://www.aeroinside.com/incidents/airline/KLM
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40866
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Φεβ 2019, 20:03

Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:33
Άσχετο αλλά θέλω να σας το πω.

Σε κάποια φάση οι πιλότοι θα καταργηθούν, αυτή την στιγμή είναι μέσα για λόγους ψυχολογίας. Όλα γίνονται με τον αυτόματο και ο πιλότος έχει τον έλεγχο από τον διάδρομο προς την αποβάθρα και το ανάποδο. με το που δίνει γκάζια για να απογειωθεί, είναι στον αυτόματο μέχρι να πατήσει φρένο στον άλλο αεροδιάδρομο στο τέλος του.
Πολλά πράγματα μπορούν να γίνονται τελείως αυτόματα αλλά κρατάμε ανθρώπους στην θέση αυτή για λόγους ύστατης ασφαλείας αλλά περισσότερο για να μπορούμε να αποδώσουμε ευθύνες αν κάτι δεν πάει καλά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Φεβ 2019, 20:06

hellegennes έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:03
Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:33
Άσχετο αλλά θέλω να σας το πω.

Σε κάποια φάση οι πιλότοι θα καταργηθούν, αυτή την στιγμή είναι μέσα για λόγους ψυχολογίας. Όλα γίνονται με τον αυτόματο και ο πιλότος έχει τον έλεγχο από τον διάδρομο προς την αποβάθρα και το ανάποδο. με το που δίνει γκάζια για να απογειωθεί, είναι στον αυτόματο μέχρι να πατήσει φρένο στον άλλο αεροδιάδρομο στο τέλος του.
Πολλά πράγματα μπορούν να γίνονται τελείως αυτόματα αλλά κρατάμε ανθρώπους στην θέση αυτή για λόγους ύστατης ασφαλείας αλλά περισσότερο για να μπορούμε να αποδώσουμε ευθύνες αν κάτι δεν πάει καλά.
Αυτό το αυτόματο να ξέρεις έχει συμβάλει κατά πολύ στην μείωση των ατυχημάτων που οφείλονται στον ανθρώπινο παράγοντα και γενικά στο συνολικό ποσοστό ατυχημάτων.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Φεβ 2019, 20:12

OANNHSEA έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:00
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:13
Μιλαμε για 33 χρονια πτησεων
Είσαι άσχετος από μηχανολογία...
Τα αεροσκάφη έχουν ένα χαρακτηριστικό το οποίο τα κάνει τόσο ακριβά στην αγορά: μεγάλη ασφάλεια!!!
Αυτό το εκμεταλλεύονται πάρα πολλοί, αλλά κάποια στιγμή η γραμμικότητα θα σπάσει και τότε θα δεις όχι μίαα, αλλά μπορεί και 3 πτώσεις αεροσκαφών της Ryan σε ένα χρόνο!!!

.
Μπορεί και να μη σπάσει ποτέ. Η αξιοπιστία των αεροσκαφών είναι το νο1 για την επιβίωση της κατασκευάστριας εταιρίας και στην συνέχεια για την αεροπορική εταιρία.
the end

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 21 Φεβ 2019, 20:17

Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:01
Ναι γίνεται με τον κυβερνήτη αλλά.. υπάρχει μία περίπτωση όπου αυτό που έκανε λέγεται touch and go και γίνεται στα πλαίσια εκπαίδευσης του κυβερνήτη και ετήσιας αξιολόγησης του σε τι κατάσταση βρίσκεται. Το ότι τις περισσότερες φορές πίνει καφέ στο πιλοτήριο δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει να πετάει.
Δηλαδή, παίζει να ήτανε άσκηση, κι όχι από ανάγκη;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 21 Φεβ 2019, 20:20

hellegennes έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:01


Έλα, πρηχτράκο:

https://www.aeroinside.com/incidents/airline/ryanair

Πάρε και σύγκρινε τραυματισμούς με την British:

https://www.aeroinside.com/incidents/ai ... sh-airways

Ή την KLM:

https://www.aeroinside.com/incidents/airline/KLM
Tι να συγκρινω βρε αστειε
Τρια νουμερα ειναι
Γραψτα
Αν δεν τα γραψεις δεν εχεις διαβασει αυτα που ποσταρες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ την 21 Φεβ 2019, 20:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Φεβ 2019, 20:21

Cavaliere έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:17
Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:01
Ναι γίνεται με τον κυβερνήτη αλλά.. υπάρχει μία περίπτωση όπου αυτό που έκανε λέγεται touch and go και γίνεται στα πλαίσια εκπαίδευσης του κυβερνήτη και ετήσιας αξιολόγησης του σε τι κατάσταση βρίσκεται. Το ότι τις περισσότερες φορές πίνει καφέ στο πιλοτήριο δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει να πετάει.
Δηλαδή, παίζει να ήτανε άσκηση, κι όχι από ανάγκη;
Ναι, περισσότερο παίζει να ήταν άσκηση εκτός και αν όταν κατεβήκατε φυσούσε τόσο που σε έπαιρνε ο αέρας, δεν έχει άλλο λόγο για να απογειωθεί αν πατήσει στον διάδρομο... αν είχε αέρα μπορεί να στράβωσε την πορεία του αεροπλάνου και ξανασηκώθηκε για να πατήσει καλύτερα, αυτό το κάνει και ο αυτόματος πάντως αλλά και ο χειριστής..
the end

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7490
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 21 Φεβ 2019, 20:25

Cavaliere έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:45
Συγγνώμη, αλλά μου έχει τύχει να προσγειωνόμαστε, και τελευταία στιγμή πριν ακουμπήσουμε γη, να το ξανασηκώσει. Αυτό γίνεται με αυτόματο; Δεν ήταν στην κρίση του κυβερνήτη;
μου έτυχε και μένα. το σκατό έφτασε στην κάλτσα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Φεβ 2019, 20:28

mao mao έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:25
Cavaliere έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:45
Συγγνώμη, αλλά μου έχει τύχει να προσγειωνόμαστε, και τελευταία στιγμή πριν ακουμπήσουμε γη, να το ξανασηκώσει. Αυτό γίνεται με αυτόματο; Δεν ήταν στην κρίση του κυβερνήτη;
μου έτυχε και μένα. το σκατό έφτασε στην κάλτσα.
Η ολυμπιακή αξιολογούσε και εκπαίδευε τους κυβερνήτες σε άδεια αεροπλάνα. Από την στιγμή όμως που θέτε φθηνά εισιτήρια θα κάνετε και εσείς μαζί εκπαίδευση. :003:
the end

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7490
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 21 Φεβ 2019, 20:31

Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:28
mao mao έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:25
Cavaliere έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:45
Συγγνώμη, αλλά μου έχει τύχει να προσγειωνόμαστε, και τελευταία στιγμή πριν ακουμπήσουμε γη, να το ξανασηκώσει. Αυτό γίνεται με αυτόματο; Δεν ήταν στην κρίση του κυβερνήτη;
μου έτυχε και μένα. το σκατό έφτασε στην κάλτσα.
Η ολυμπιακή αξιολογούσε και εκπαίδευε τους κυβερνήτες σε άδεια αεροπλάνα. Από την στιγμή όμως που θέτε φθηνά εισιτήρια θα κάνετε και εσείς μαζί εκπαίδευση. :003:
Ήταν πτήση της Wizzair, Βουδαπέστη- Θεσσαλονίκη. Δεν ήταν άσκηση γιατί κατά τη διαδικασία προσγείωσης λόγω αέρα προφανώς το αεροπλάνο κουνούσε, δεν κατέβαινε ομαλά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Φεβ 2019, 20:35

mao mao έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:31

Ήταν πτήση της Wizzair, Βουδαπέστη- Θεσσαλονίκη. Δεν ήταν άσκηση γιατί κατά τη διαδικασία προσγείωσης λόγω αέρα προφανώς το αεροπλάνο κουνούσε, δεν κατέβαινε ομαλά.
Όπως και να χει οι περισσότερες εταιρίες σοδιάζουν τις πτήσεις με τις εκπαιδεύσεις, δεν είναι κακό, εκπαιδευτής έμπειρος είναι μέσα.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών