Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 16 Νοέμ 2018, 23:39

Ε,σαν πόλη εννοώ κι εγώ !
Μονοκατοικίες,δέντρα στα πεζοδρόμια,παραλιακός πεζόδρομος,πάρκο (ΟΚ,με πρεζάκια) στο κέντρο της πόλης,λιμάνι με φοβερή θέα στις απέναντι ακτές,ένα ολόκληρό καταπράσινο βουνό από πίσω,χαμηλό δείκτη σους ορόφους των πολυκατοικιών,πολύ ωραίες και καλά κρυμμένες πλατείες,δηλαδή τι άλλο πρέπει να έχει ο Βόλος για να τον χαρακτηρίσεις πιο όμορφη πόλη από τη Λάρισα ;

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17125
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 16 Νοέμ 2018, 23:43

Οκ,γουστα ειναι αυτα.
Καλυτερα να μας πει καποιος που εχει περπατησει τις 2 πολεις και οχι να ειναι απλα περαστικος.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 16 Νοέμ 2018, 23:51

Από αυτές που έχω επισκεφτεί:

Ναύπλιο, Κέρκυρα, Ερμούπολη, Ρόδος, Καλαμάτα (και μάλλον Χανιά, αν και έχω να πάω από την 5ήμερη και δεν τα θυμάμαι καλά).

Η Καστοριά γραφική λόγω λίμνης, η Καβάλα όμορφη λόγω του ότι είναι αμφιθεατρική.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 17 Νοέμ 2018, 00:35

Πάνω στο ντιμπέιτ Λάρισα ή Βόλο. Δεν έχω ζήσει πολύ τη Λάρισα πρόσφατα, βρέθηκα περαστική, αλλά στη δεκαετία του 80 είχε μια ενέργεια φανταστική και δεν την έλεγες άσχημη. Ήταν πιο πράσινη, από ό,τι θυμάμαι και είχε ΤΟ παζάρι, που με τον τρόπο που γινόταν τότε ήταν κάτι μοναδικό στην Ελλάδα. Τώρα πράγματι, μου φάνηκε ότι είχε πολύ τσιμέντο σε σχέση και με τις γύρω πόλεις της περιοχής αλλά και γενικά. Για μεγάλο διάστημα στη φιλοσοφία Ελληνικών πόλεων, το να σκεπαστούν όλα με τσιμέντο ισοδυναμούσε με ανάπτυξη... Αλλά τέλος πάντων έχει ενδιαφέρουσα ζωή στο Κέντρο της που αυτή και μόνο μάλλον ξεπερνάει του Βόλου, ίσως αυτό μπορεί να βάλει κάποιος στη ζυγαριά. Επίσης, ευτυχώς σε κείνα τα μέρη βλέπει κανείς γρήγορα αλλαγές από χρονιά σε χρονιά, αρκετές φορές προς το καλύτερο. Η πιο γκρίζα πόλη της περιοχής είναι η Καρδίτσα και ίσως και της Ελλάδας, κάνει εντύπωση γιατί μια ανάλογου μεγέθους πόλη δίπλα, τα Τρίκαλα, έπιασαν το θέμα αστικός χώρος τόσο διαφορετικά.

Συνολικά, ως επισκέπτης, θα προτιμήσω Βόλο, γιατί έχει παραλιακή βόλτα, ουζερί, καλύτερους ανοιχτούς χώρους λόγω παραλίας, το Πήλιο σε μια ανάσα μακριά εννοείται, παραλίες κοντά. Μπορεί όμως αν το ζυγίσεις στο τι έχει να κάνεις όταν κάνεις αυτό που λέμε "βγαίνω έξω" αν το βγαίνω έξω το ορίσεις στο ότι η παρέα μαζεύεται στις καφετέριες, να υπερτερεί η Λάρισα.

Όλα αυτά είναι παρατηρήσεις από επισκέψεις που χρονολογούνται 3-4 χρόνια πίσω. Με τα σημερινά δεδομένα, μπορεί να έχουν αλλάξει πράγματα σε κάθε μία πόλη.

Η Οία είναι για μένα η ομορφότερη, εδώ και χρόνια και για πολλούς λόγους. Θα μου πεις δεν έχει μόνιμους κατοίκους σχεδόν, έχει γίνει μια Ντίσνεϋλαντ για τουρίστες. Μετά με συγκινούν τα Χανιά, η πόλη της Ρόδου, το Ναύπλιο στο Κέντρο του μόνο, δεν με τραβάει συνολικά η όλη περιοχή. Και η Νέα Σμύρνη στην πλατεία :003: Η Κέρκυρα μοναδική και αυτή. Η Καλαμάτα έχει ανεβεί αρκετά σταδιακά τα τελευταία χρόνια. Πρόλαβε και έπεσε πολύ τσιμέντο στα 80s αλλά έγιναν συγκεκριμένες παρεμβάσεις ιδιαίτερα επιτυχημένες για ελληνική πόλη ώστε να είναι ένα ωραίο μέρος για να ζεις. Η Θεσσαλονίκη ανεβαίνει σταδιακά και πιθανότατα ξεπερνάει την Αθήνα συνολικά τώρα όσον αφορά στο πόσο ευχάριστο μέρος είναι, αλλά και η Αθήνα σε συγκεκριμένες περιοχές ανεβαίνει, είναι ενδιαφέρουσες οι αλλαγές. Δεν την βάζω ψηλά την Αθήνα, έχει πολλά μειονεκτήματα, που δεν έχει η Θεσσαλονίκη, όσον αφορά στο πόση ασχήμια μπορεί να πετύχει κανείς μέσα στη μέρα.

Πόλη που έχασε συνολικά σε σχέση με άλλες που ανέβηκαν, ήταν η Χαλκίδα. Ποτέ δεν θα την έβαζα στις ομορφότερες, αλλά ήταν μια πόλη που άξιζε για απόδραση λόγω της παραλίας, της νεολαίας και των μαγαζιών. Τώρα πια όλη αυτή η η ασχήμια στους δρόμους που την περιβάλλουν έχει παραγίνει. Και δέχεται πολύς κόσμος να ζει μέσα σε αυτό το πράγμα. Ώρες ώρες νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε διαγωνισμό ασχημιας και κακόγουστης ταμπέλας.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Νοέμ 2018, 12:32

Papa John έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 23:13
Αυτά να τα διαβάζουνε μερικοί μερικοί που μας αποκαλούν βλάχους,τυριά κλπ :003:
Η Λάρισα πάντα ήταν μπροστά.Δεκαετία του 1980,στο Δικαστικό Μέγαρο (ή,απλά, Δικαστικό για εμάς τους άντεργκράουντ),έβλεπε κανείς όλες τις φυλές και μάλιστα σε ικανό αριθμό μελών (η κάθε φυλή).Αυτό μόνο Θεσσαλονίκη και Αθήνα το είδα να συμβαίνει σε τέτοιο βαθμό.Ο αδερφός μου ήταν από τους πρώτους πανκ πανελληνίως παρακαλώ,εγώ ίσως ο πρώτος χρονολογικά μοντ στην Κεντρική και Βόρεια Ελλάδα :003:
Όταν παίζαμε ρέγκε και σκα σε allniters, σε δικά μας μαγαζιά, έρχονταν Αθηναίοι που για κάποιο λόγο βρίσκονταν Λάρισα (είτε φοιτητές,είτε φαντάροι κλπ) και έμεναν με ανοιχτό το στόμα με τις μουσικές επιλογές μας.Όπως επίσης και με το πόσο "αλήτικα" ήταν τα ροκ καφέ της πόλης.

Όσο γι'αυτά που σου έκαναν εντύπωση αγαπητέ Καβαλιέρε,εμένα προσωπικά δεν μου λένε τίποτα.Για έναν ξένο,τα καφέ της Λάρισας είναι Νέα Υόρκη και πάνω,κυριλέ και υπερπολυτελή,αλλά εμείς που φάγαμε τα νιάτα μας στην πόλη αυτή τα αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι,ακριβώς λόγω αυτής της πολυτέλειας.Επίσης,πας για μία μπύρα και για μεζέ σου φέρνουνε δεκαπέντε πιάτα με κρέατα,τυριά,περίεργα εδέσματα...δεν θες να ξαναφάς το μεσημέρι !

Με χαλάνε οι γυναίκες της Λάρισας γιατί το πρωί ντύνονται όπως οι Αθηναίες τα Χριστούγεννα στο ρεβεγιόν και διότι είναι όντως χόβλα (βλάχος στα ανάποδα).Αλλά το θέμα γυναίκα το έλυσα πολύ νωρίς στη ζωή μου,οπότε ΟΚ.

Την επόμενη φορöa που θα έρθεις Λάρισα στείλε μνμ για να σε πάω για καφέ σε πραγματικά αντεργκρόυντ μαγαζί,όπου πρωι πρωί θα ακούσεις να παίζει Can και Amon Duul :wave:
Ντάξει, τα κλισέ και τα πειράγματα υπάρχουν. Κάποτε πήγαινες στη Λάρισα κι ήθελες μεταφραστή. Την ιστορία με τους "underground" , το Δικαστικό, κλπ, την ξέρω, διότι γνωστός μου έζησε και...πέθανε σε αυτές τις κλίκες. Θα σου πω, ότι το 1990, έπαιξα φλίπερ ακριβώς πίσω από το Δικαστικό (τα θυμάσαι τα φλίπερ αυτά;). Πολύ προτού κατέβουν τα Goody's στην Αθήνα τα είχαν βαρεθεί οι Λαρισαίοι (που λέει ο λόγος). Για τα φετινά, όντως, παραγγέλνεις μια μπιρίτσα και σου φέρνουν δέκα κιλά φαγητό. Πάντως η πόλη είναι μπροστά, ο κόσμος ευγενικός, και έχει και την ομίχλη το πρωί που σε ψαρώνει. Όχι, δεν έχω παράπονο, εξαιρετική πόλη, αλλά, φυσικά, είναι άλλο να πας για πέντε μέρες, και άλλο, ίσως, να ζεις εκεί. Ίσως μου αρέσει να μην παραγνωρίζομαι με όλον τον κόσμο, και εκεί θα σε μάθουν όλοι γρήγορα, και θα τους μάθεις κι εσύ.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Νοέμ 2018, 12:39

Σχετικά με τον πόλεμο Βόλος-Λάρισσα, ψηφίζω Βόλο, για λόγους πολλούς. Κατ΄αρχάς αγαπώ πολύ αυτή την πόλη, έτσι απλά. Δεύτερον, ξέρεις τι είναι να ξυπνάς και να σε χαιρετάει το Πήλιο, και να βλέπεις τη νύχτα τα φώτα της Πορταριάς; Και πολλά άλλα που δεν θα ήθελα να τα πω. Ο Βόλος είναι η μικρή πόλη στην οποία πολύ ευχαρίστως θα έμενα (οι μικρές πόλεις είναι ενοχλητικές γιατί κάποια στιγμή όλοι ξέρουν όλους και αλληλοκουτσομπολεύονται, δεν πρέπει να είσαι celebrity για να σου βγάζουν τα βίτσια στη φόρα) Βόλος οlé.
Ordem e Progresso.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23056
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 17 Νοέμ 2018, 12:39

μου ειχε κανει εντυπωση η εδεσσα όταν την ειχα επισκεφτεί. περπατούσες κανονικα στην πολη, και μετα ξαφνικα βλέπεις μια τρομερη θεα λες και η πολη ηταν γκρεμισμενη στη μεση και από κατω να τρεχουν καταρράχτες με πρασινάδες και τα λοιπα. πολύ εντυπωσιακο κι αξιοπερίεργο.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18884
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 17 Νοέμ 2018, 14:03

ειναι οντως κατι το μοναδικο το παρκο καταρρακτων( υδροδοτουνται απο το εντυπωσιακο Καιμακτσαλαν,Βορα δηλαδη,το οποιο διαθετει το υψηλοτερο χιονοδρομικο κεντρο της Ελλαδας,αλλα και τον κουκλιστικο Παλαιο Αγιο Αθανασιο)πολυ κοντα βρισκεται και η παλια πολη της εδεσσας επισης πολυ ενδιαφερουσα
γενικα ολη η περιοχη της Πελλας ειναι ευλογημενη,με τα περιφημα λουτρα ποζαρ στα οποια το νερο ειναι τοσο ζεστο ωστε να μπορει να κανειςμπανιο ακομα χειμωνα μεσα στην φυση!
και διπλα η Ναουσα με το Βερμιο και το Αλσος αγιου νικολαου
ενω ειναι πασιγνωστη η περιοχη για τα πετροκερασα,τα καστανα(περιφημο το πανηγυρι στην Ορμα),τα ροδακινα!Μια αληθινα ευλογημενη γη
ακομα Και αρχαιολογικα,με την αρχαια πρωτευουσα της Πελλας.
παντα με ενθουσιαζει ο χωρος εκει,γειτνιαζει και με βεροια/βεργινα,λιγο πιο περα Ολυμπο Κατερινη
ειναι απο τις πλεον αγαπημενες μου περιοχες.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Νοέμ 2018, 14:07

Είναι εντυπωσιακή η αλλαγή του τοπίου πάνω από τη Θεσσαλία. Ως και την Ρούμελη όλη, βλέπεις ένα είδος φύσης, θα λέγαμε, μεσογειακής. Μετά, πιάνεις Όλυμπο και όλα χοντραίνουν, είσαι Βαλκάνια, άλλη ομορφιά. Δύο χώρες στην πραγματικότητα. Δεν ξέρω τι είναι ωραιότερο, αλλά με εντυπωσιάζει πάντα όταν ταξιδεύω με το αυτοκίνητο. Και παλιά το ένιωθες καλύτερα, όταν δεν είχαμε Autobahn. Πέρναγες Πλαταμώνα και το ένιωθες.
Ordem e Progresso.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 17 Νοέμ 2018, 15:14

Κόκκορας έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 14:03
ειναι οντως κατι το μοναδικο το παρκο καταρρακτων( υδροδοτουνται απο το εντυπωσιακο Καιμακτσαλαν,Βορα δηλαδη,το οποιο διαθετει το υψηλοτερο χιονοδρομικο κεντρο της Ελλαδας,αλλα και τον κουκλιστικο Παλαιο Αγιο Αθανασιο)πολυ κοντα βρισκεται και η παλια πολη της εδεσσας επισης πολυ ενδιαφερουσα
γενικα ολη η περιοχη της Πελλας ειναι ευλογημενη,με τα περιφημα λουτρα ποζαρ στα οποια το νερο ειναι τοσο ζεστο ωστε να μπορει να κανειςμπανιο ακομα χειμωνα μεσα στην φυση!
και διπλα η Ναουσα με το Βερμιο και το Αλσος αγιου νικολαου
ενω ειναι πασιγνωστη η περιοχη για τα πετροκερασα,τα καστανα(περιφημο το πανηγυρι στην Ορμα),τα ροδακινα!Μια αληθινα ευλογημενη γη
ακομα Και αρχαιολογικα,με την αρχαια πρωτευουσα της Πελλας.
παντα με ενθουσιαζει ο χωρος εκει,γειτνιαζει και με βεροια/βεργινα,λιγο πιο περα Ολυμπο Κατερινη
ειναι απο τις πλεον αγαπημενες μου περιοχες.
Πολύ ωραία πράγματι! Πριν χρόνια είχε και ένα μουσείο φυσικής ιστορίας αξιόλογο. Αυτή την εκδρομή την κάναμε με παιδιά ούτε πολύ μικρά, ούτε πολύ μεγάλα, στις διακοπές των Χριστουγέννων, με σημείο αφετηρίας τη Θεσσαλονίκη. Η Θεσσαλονίκη είχε και το πιο ενδιαφέρον Χριστουγενιάτικο χωριό, καλόγουστο και μα ωραίους ανοιχτούς και κλειστούς χώρους, στο χώρο της ΔΕΘ. Υπάρχουν αρκετές τέτοιες εκδρομές γύρω από Θεσσαλονίκη και στάση Βόλο-Πήλιο... Και Μύλος των Ξωτικών.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 17 Νοέμ 2018, 15:34

Πάτρα (Ι)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Εμπεδοκλής την 17 Νοέμ 2018, 15:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 17 Νοέμ 2018, 15:41

Cavaliere έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 14:07
Είναι εντυπωσιακή η αλλαγή του τοπίου πάνω από τη Θεσσαλία. Ως και την Ρούμελη όλη, βλέπεις ένα είδος φύσης, θα λέγαμε, μεσογειακής. Μετά, πιάνεις Όλυμπο και όλα χοντραίνουν, είσαι Βαλκάνια, άλλη ομορφιά. Δύο χώρες στην πραγματικότητα. Δεν ξέρω τι είναι ωραιότερο, αλλά με εντυπωσιάζει πάντα όταν ταξιδεύω με το αυτοκίνητο. Και παλιά το ένιωθες καλύτερα, όταν δεν είχαμε Autobahn. Πέρναγες Πλαταμώνα και το ένιωθες.
Μπα εγώ την διαφορά την είδα όταν πέρασα για πρώτη φορά πάνω από την Αθήνα.
Με το που μπήκα στις πεδιάδες της Βοιωτίας ένοιωσα ότι είμαι σε άλλη χώρα.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 17 Νοέμ 2018, 16:10

Τα Γιαννενα θα ηταν 150 φορες πιο ομορφα απ οσο ειναι αν ελειπαν τα γκραφιτι.
Απιστευτη οπτικη ρυπανση αριστερογυφτων και χουλιγκανων της πλακας.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17271
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ομορφότερες ελληνικές πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Νοέμ 2018, 16:21

Να βάλετε δημοσκόπηση, να βγάλουμε πρώτη την Θεσσαλονίκη μας! :romance-hearteyes:
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών