ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15483
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Μάιος 2024, 23:15

seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:15
Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 21:51
seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 21:34
Διάψευσε τις μπούρδες μου. Με ρώτησες κάτι σου απάντησα επιστημονικά και την έκανες με ελαφριά πηδηματάκια βρίζοντας.
Δεν γράφετε έτσι η επιστήμη. Έτσι αντιδρούν τα τρολ
Ρε καημένε βάζεις 2 τυχαίους πίνακες με random αριθμούς. Από την κοιλια σου τα εβγαλες? Εγω λεω να βάλεις το 35% αντι για το 50% της αντοχής του υποστυλωματος.αυτο είναι μπακάλικο δεν είναι μελετη
Σου λέω ότι η τάση θλίψης θα είναι στο 50% του σημείου θραύσης, σου βάζω την διατομή την αντοχή του σκυροδέματος και την τάση.
Τι άλλη μαλακία θες. Εγώ λέω στο 70% τι πάει να πει αυτό. Στο 50% με συντελεστή ασφαλείας 1,5 δεν σπάει κανένα σκυρόδεμα.
Όσο για τα αξονικά για έναν μεγάλο σεισμό είναι σωστά. Μηχανικός είσαι ξέρεις να τα ελέγξεις. Έτσι δίνουν τα αξονικά φορτία σε πίνακες.
Ποιός δίνει αξονικα φορτία σε πίνακες? Σοβαρά τώρα? Να μη ρωτήσω για ποιοβσυνδυασμο φορτίων είναι αυτές οι τιμές των αξονικων, από τι είδους ανάλυση προέκυψαν (δυναμική φασματικη, ισοδυναμη στατικη, time history) . Αλήθεια θεωρείς ότι υπάρχει ταλάντωση ή όχι? Ποια είναι η προεχουσα ιδιοπεριοδος του κτιρίου και πόσες ιδιομορφες έλαβες υπόψη σου στην ανάλυση? Πως εκανες ιδιομορφικη και λως χωρικη επαλληλια? Ροπες και τεμνουσες υπάρχουν ή ζμπουτζαμας? Θεωρησες μετακινημενο το κεντρο μαζας της πλακας κατά 5% Από το γεωμετρικό κέντρο της πλάκας για να εχεις και καποια στροφή? Οι αξονικές είναι από σεισμό κατά Χ, κατά y ή από χωρική επάλληλα?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15483
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Μάιος 2024, 23:19

seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:34
Λοξίας έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:22
nyxtovios έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:06
Φίλε σίσμικ με 10000 σου κάνω φουλ αριθμητική μελέτη που θα αποδεικνύει ότι η πατέντα σου λειτουργεί.
Αν ανέβεις και άλλο μπορώ να σου κάνω και πειραματική μελέτη, έχω πρόσβαση σε σεισμική τράπεζα δοκιμών και μετρητικά.
Τρελός είσαι που θα δώσει την πατέντα του για σοβαρή μελέτη ή θα την δοκιμάσει σε κανονική σεισμική τράπεζα;

Και μετά, ΤΙ θα κάνει; Μετά, ΠΩΣ θα λέει ότι είναι παγκόσμιος καθηγητής αλλά τον κυνηγούν να του κλείσουν το στόμα;
Μετά, ΠΩΣ θα ισχυρίζεται ότι βγάζει όλους του μηχανικούς άχρηστους;
:lol:
Χιλιάδες φορές έχουν κάνει την προσομοίωση της πατέντας μου οι καθηγητές Να είσαι σίγουρος για αυτό.
Και κανένας δεν με έχει διαψεύσει για αυτά που λέω. Αλλιώς θα μου την είχαν τρίψει στην μούρη. Εβραίοι
Γιατί αν κάτι κάνουμε οι πανεπιστημιακοί είναι να παίρνουμε στα σοβαρά τα φορά και να ψάχνουμε εκεί καμια ιδέα. Εδώ δεν προλαβαίνω να ελέγξω τιςνπροσομοιωσεις των διδακτορικών μου, θα ελέγξω τζάμπα τις δικές σου πίπες?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27567
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Μάιος 2024, 23:29

Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 23:15
seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:15
Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 21:51


Ρε καημένε βάζεις 2 τυχαίους πίνακες με random αριθμούς. Από την κοιλια σου τα εβγαλες? Εγω λεω να βάλεις το 35% αντι για το 50% της αντοχής του υποστυλωματος.αυτο είναι μπακάλικο δεν είναι μελετη
Σου λέω ότι η τάση θλίψης θα είναι στο 50% του σημείου θραύσης, σου βάζω την διατομή την αντοχή του σκυροδέματος και την τάση.
Τι άλλη μαλακία θες. Εγώ λέω στο 70% τι πάει να πει αυτό. Στο 50% με συντελεστή ασφαλείας 1,5 δεν σπάει κανένα σκυρόδεμα.
Όσο για τα αξονικά για έναν μεγάλο σεισμό είναι σωστά. Μηχανικός είσαι ξέρεις να τα ελέγξεις. Έτσι δίνουν τα αξονικά φορτία σε πίνακες.
Ποιός δίνει αξονικα φορτία σε πίνακες? Σοβαρά τώρα? Να μη ρωτήσω για ποιοβσυνδυασμο φορτίων είναι αυτές οι τιμές των αξονικων, από τι είδους ανάλυση προέκυψαν (δυναμική φασματικη, ισοδυναμη στατικη, time history) . Αλήθεια θεωρείς ότι υπάρχει ταλάντωση ή όχι? Ποια είναι η προεχουσα ιδιοπεριοδος του κτιρίου και πόσες ιδιομορφες έλαβες υπόψη σου στην ανάλυση? Πως εκανες ιδιομορφικη και λως χωρικη επαλληλια? Ροπες και τεμνουσες υπάρχουν ή ζμπουτζαμας? Θεωρησες μετακινημενο το κεντρο μαζας της πλακας κατά 5% Από το γεωμετρικό κέντρο της πλάκας για να εχεις και καποια στροφή? Οι αξονικές είναι από σεισμό κατά Χ, κατά y ή από χωρική επάλληλα?
Λορδε ενα ενα στον σεισμοπληκτο. Τωρα τον μπλοκαρες και πρεπει να τον παμε για RTFD.

On other news σιγα μη σου απαντησει. Ουτε που ξέρει τι ειναι αυτα που του λες.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 14 Μάιος 2024, 23:48

Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 23:19
seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:34
Λοξίας έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:22

Τρελός είσαι που θα δώσει την πατέντα του για σοβαρή μελέτη ή θα την δοκιμάσει σε κανονική σεισμική τράπεζα;

Και μετά, ΤΙ θα κάνει; Μετά, ΠΩΣ θα λέει ότι είναι παγκόσμιος καθηγητής αλλά τον κυνηγούν να του κλείσουν το στόμα;
Μετά, ΠΩΣ θα ισχυρίζεται ότι βγάζει όλους του μηχανικούς άχρηστους;
:lol:
Χιλιάδες φορές έχουν κάνει την προσομοίωση της πατέντας μου οι καθηγητές Να είσαι σίγουρος για αυτό.
Και κανένας δεν με έχει διαψεύσει για αυτά που λέω. Αλλιώς θα μου την είχαν τρίψει στην μούρη. Εβραίοι
Γιατί αν κάτι κάνουμε οι πανεπιστημιακοί είναι να παίρνουμε στα σοβαρά τα φορά και να ψάχνουμε εκεί καμια ιδέα. Εδώ δεν προλαβαίνω να ελέγξω τιςνπροσομοιωσεις των διδακτορικών μου, θα ελέγξω τζάμπα τις δικές σου πίπες?
Τι να ελέγξεις αν χρησιμεύει η απόκριση της γης στον σεισμό? Ποιος στραβός δεν θέλει το φως του?

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16866
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Μάιος 2024, 23:51

Κόφτετον...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

seismic1
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 14 Μάιος 2024, 23:54

Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 23:15
seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:15
Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 21:51


Ρε καημένε βάζεις 2 τυχαίους πίνακες με random αριθμούς. Από την κοιλια σου τα εβγαλες? Εγω λεω να βάλεις το 35% αντι για το 50% της αντοχής του υποστυλωματος.αυτο είναι μπακάλικο δεν είναι μελετη
Σου λέω ότι η τάση θλίψης θα είναι στο 50% του σημείου θραύσης, σου βάζω την διατομή την αντοχή του σκυροδέματος και την τάση.
Τι άλλη μαλακία θες. Εγώ λέω στο 70% τι πάει να πει αυτό. Στο 50% με συντελεστή ασφαλείας 1,5 δεν σπάει κανένα σκυρόδεμα.
Όσο για τα αξονικά για έναν μεγάλο σεισμό είναι σωστά. Μηχανικός είσαι ξέρεις να τα ελέγξεις. Έτσι δίνουν τα αξονικά φορτία σε πίνακες.
Ποιός δίνει αξονικα φορτία σε πίνακες? Σοβαρά τώρα? Να μη ρωτήσω για ποιοβσυνδυασμο φορτίων είναι αυτές οι τιμές των αξονικων, από τι είδους ανάλυση προέκυψαν (δυναμική φασματικη, ισοδυναμη στατικη, time history) . Αλήθεια θεωρείς ότι υπάρχει ταλάντωση ή όχι? Ποια είναι η προεχουσα ιδιοπεριοδος του κτιρίου και πόσες ιδιομορφες έλαβες υπόψη σου στην ανάλυση? Πως εκανες ιδιομορφικη και λως χωρικη επαλληλια? Ροπες και τεμνουσες υπάρχουν ή ζμπουτζαμας? Θεωρησες μετακινημενο το κεντρο μαζας της πλακας κατά 5% Από το γεωμετρικό κέντρο της πλάκας για να εχεις και καποια στροφή? Οι αξονικές είναι από σεισμό κατά Χ, κατά y ή από χωρική επάλληλα?
Τι μαλακίες λες τώρα ρε άσχετε. Μία επιτάχυνση την μάζα και το ύψος χρειάζεται για να βγάλεις τα αξονικά φορτία. Για να βγάλεις αξονικά πρέπει πρώτα να έχεις βγάλει επιτάχυνση τέμνουσα βάσης και αδράνεια και την ροπή.Τυπική πλαισιωτή κατασκευή είναι χωρίς στρεπτοκαμπτικές παραμορφώσεις. Δεν κάνεις προσομοίωση αξονικά φορτία βγάζεις βάση μαθηματικών.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5240
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 15 Μάιος 2024, 01:32

seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 23:54
Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 23:15
seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:15
Σου λέω ότι η τάση θλίψης θα είναι στο 50% του σημείου θραύσης, σου βάζω την διατομή την αντοχή του σκυροδέματος και την τάση.
Τι άλλη μαλακία θες. Εγώ λέω στο 70% τι πάει να πει αυτό. Στο 50% με συντελεστή ασφαλείας 1,5 δεν σπάει κανένα σκυρόδεμα.
Όσο για τα αξονικά για έναν μεγάλο σεισμό είναι σωστά. Μηχανικός είσαι ξέρεις να τα ελέγξεις. Έτσι δίνουν τα αξονικά φορτία σε πίνακες.
Ποιός δίνει αξονικα φορτία σε πίνακες? Σοβαρά τώρα? Να μη ρωτήσω για ποιοβσυνδυασμο φορτίων είναι αυτές οι τιμές των αξονικων, από τι είδους ανάλυση προέκυψαν (δυναμική φασματικη, ισοδυναμη στατικη, time history) . Αλήθεια θεωρείς ότι υπάρχει ταλάντωση ή όχι? Ποια είναι η προεχουσα ιδιοπεριοδος του κτιρίου και πόσες ιδιομορφες έλαβες υπόψη σου στην ανάλυση? Πως εκανες ιδιομορφικη και λως χωρικη επαλληλια? Ροπες και τεμνουσες υπάρχουν ή ζμπουτζαμας? Θεωρησες μετακινημενο το κεντρο μαζας της πλακας κατά 5% Από το γεωμετρικό κέντρο της πλάκας για να εχεις και καποια στροφή? Οι αξονικές είναι από σεισμό κατά Χ, κατά y ή από χωρική επάλληλα?
Τι μαλακίες λες τώρα ρε άσχετε. Μία επιτάχυνση την μάζα και το ύψος χρειάζεται για να βγάλεις τα αξονικά φορτία. Για να βγάλεις αξονικά πρέπει πρώτα να έχεις βγάλει επιτάχυνση τέμνουσα βάσης και αδράνεια και την ροπή.Τυπική πλαισιωτή κατασκευή είναι χωρίς στρεπτοκαμπτικές παραμορφώσεις. Δεν κάνεις προσομοίωση αξονικά φορτία βγάζεις βάση μαθηματικών.
Σωστός ο seismic.
Βάλε και το βίντεο του youtube αν έχει ακόμα αμφιβολίες ο Λόρδος.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14738
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 15 Μάιος 2024, 05:32

Καλά τα λέει ο Πρόεδρος.
Σημασία έχει με τι γωνία και με τι διάθεση μπήκε η ΨΩΛΗ στα ΣΤΗΤΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ η αν μπήκε η δεν μπήκε?
Σιγά μην κάνουμε και ανάλυση ΠΟΥΣ ΟΒΕΡ για να αποδείξουμε ότι ο πασσααλος μπαίνει βγαίνει μπαίνει βγαινει μπαίνει βγαίνει μπαίνει βγαινει
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 15 Μάιος 2024, 07:34

Αυτά τα ανοίγματα μόνο με την προένταση τα πετυχαίνεις με τον γραμμικό οπλισμό να παίζει δευτερεύοντα ρόλο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Μάιος 2024, 10:31

seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:27
Το περίεργο είναι ότι ενώ έχω τα πάντα με γράφουν στα αρχίδια τους.
Πραγματικό μυστήριο.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 15 Μάιος 2024, 11:47

seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:27

Το περίεργο είναι ότι ενώ έχω τα πάντα με γράφουν στα αρχίδια τους.
Τι άλλο θέλεις να σε κάνουν; Τι προσφέρεις;;

Αφού όπως αποδείχθηκε η θλίψη που θέλεις να με το ζόρι να βάλεις κάνει το τοίχωμα σκατά και τα τοιχώματα είναι αδύνατον να ανατραπούν αφού η θεμελίωση έχει υπεραντοχή...

Απόδειξε τουλάχιστον ότι μπορείς να προσφέρεις μια εναλλακτική βαθειά θεμελίωση μπας και ασχοληθεί κανείς με τις σαχλαμάρες σου...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6853
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 15 Μάιος 2024, 12:52

seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:44
Λοξίας έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:41
seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:34
Χιλιάδες φορές έχουν κάνει την προσομοίωση της πατέντας μου οι καθηγητές Να είσαι σίγουρος για αυτό.
Δείξε μας, όχι χιλιάδες, αλλά μερικές από τις προσομοιώσεις που έχουν κάνει καθηγητές στην πατέντα σου...
Μόνο μερικές.


seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:34
Και κανένας δεν με έχει διαψεύσει για αυτά που λέω. Αλλιώς θα μου την είχαν στρίψει στην μούρη. Εβραίοι
Επειδή δεν την έχει τσεκάρει ΚΑΝΕΝΑΣ καθηγητής, γι' αυτό δεν στην έχουν τρίψει στην μούρη.
Για δείξε μας έναν καθηγητής που έκανε έλεγχο στην πατέντα σου και την βρήκε να κάνει όσα εσύ ισχυρίζεσαι...
:giggle::giggle:
Καρύδης και Παπαδρακάκης. Και αυτά που λέω τα έχουν κρίνει δεκάδες κριτές.
Την τσέκαρε ο Παπαδρακάκης; Πού; Πότε; Και τί τσέκαρε, αφού έχεις δηλώσει ότι ο Παπαδρακάκης ήταν λάθος!
seismic1 έγραψε:
16 Απρ 2024, 00:20
Ποτέ δεν είπα ότι ο Παπαδρακάκης με κορόιδεψε. Είπα ότι ήταν λάθος.
Φέρνεις σαν απόδειξη μια προσομοίωση που εσύ δηλώνεις πως ήταν λάθος;;;
Επίσης έχεις δηλώσει...
seismic έγραψε:
08 Μάιος 2022, 22:20
George_V έγραψε:
08 Μάιος 2022, 22:08
Απαντα τωρα και στην ερώτηση.
Ο Παπαδρακακης και ο Καρυδης σε εκθείαζαν ενω ειχαν κανει ψευδες πειραμα ναι η οχι?
Δεν ξέρω τι είχαν κάνει. Δικό μου πείραμα αυτοί οι καθηγητές δεν έκαναν ποτέ τους.
Καταλαβαίνεις, ρε ανόητε, πόσο εύκολα πιάνεσαι να λες τερατώδη ψέματα και να αντιφάσκεις;

Φέρε λοιπόν έναν καθηγητή που έλεγξε την πατέντα σου και πιστοποίησε ότι κάνει αυτά που εσύ ισχυρίζεσαι...
Δεν έχεις ΟΥΤΕ έναν...τίποτε. Μηδέν. Νούλα.
Είσια σκέτη φαντασίωση και ψέματα...

Λυπηρό, αλλά αληθινό.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 15 Μάιος 2024, 13:43

Νταγκλης έγραψε:
15 Μάιος 2024, 11:47
seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:27

Το περίεργο είναι ότι ενώ έχω τα πάντα με γράφουν στα αρχίδια τους.
Τι άλλο θέλεις να σε κάνουν; Τι προσφέρεις;;

Αφού όπως αποδείχθηκε η θλίψη που θέλεις να με το ζόρι να βάλεις κάνει το τοίχωμα σκατά και τα τοιχώματα είναι αδύνατον να ανατραπούν αφού η θεμελίωση έχει υπεραντοχή...

Απόδειξε τουλάχιστον ότι μπορείς να προσφέρεις μια εναλλακτική βαθειά θεμελίωση μπας και ασχοληθεί κανείς με τις σαχλαμάρες σου...
Μα πόσο ούφο μπορείς να είσαι. Με συντελεστή ασφαλείας 1.5 και θλίψη στο 50% της αντοχής της διατομής πως θα αστοχήσει το σκυρόδεμα;
Ληγμένα τρως? Σπάει κάτι το οποίο αντέχει 30MPa με τον συντελεστή ασφαλείας το υπολογίζουμε στα 20MPa και του επιβάλουμε μόνο θλίψη 10MPa?
Για να σπάσει χρειάζεται πάνω από 30MPa και θα σπάσει με θλίψη 10MPa ? :smt005:
Κάτι τέτοιες μαλακίες μου λέτε και οι άλλοι πιστεύουν ότι μου ρίχνετε σφαλιάρες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 15 Μάιος 2024, 13:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15483
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 15 Μάιος 2024, 13:49

seismic1 έγραψε:
15 Μάιος 2024, 13:43
Νταγκλης έγραψε:
15 Μάιος 2024, 11:47
seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 22:27

Το περίεργο είναι ότι ενώ έχω τα πάντα με γράφουν στα αρχίδια τους.
Τι άλλο θέλεις να σε κάνουν; Τι προσφέρεις;;

Αφού όπως αποδείχθηκε η θλίψη που θέλεις να με το ζόρι να βάλεις κάνει το τοίχωμα σκατά και τα τοιχώματα είναι αδύνατον να ανατραπούν αφού η θεμελίωση έχει υπεραντοχή...

Απόδειξε τουλάχιστον ότι μπορείς να προσφέρεις μια εναλλακτική βαθειά θεμελίωση μπας και ασχοληθεί κανείς με τις σαχλαμάρες σου...
Μα πόσο ούφο μπορείς να είσαι. Με συντελεστή ασφαλείας 1.5 και θλίψη στο 50% της αντοχής της διατομής πως θα αστοχήσει το σκυρόδεμα;
Ληγμένα τρως? Σπάει κάτι το οποίο αντέχει 30MPa με τον συντελεστή ασφαλείας το υπολογίζουμε στα 20MPa και του επιβάλουμε μόνο θλίψη 10MPa?
Για να σπάσει χρειάζεται πάνω από 30MPa και θα σπάσει με θλίψη 10MPa ? :smt005:
Όταν του βάζουμε αχρείαστη θλίψη ενώ σε περίπτωση σεισμού θα κληθεί να παραλάβει μεγάλα σεισμικά φορτία και άρα να αυξησεινκι ακλόνητη θλίψη του ναι σπαει. Επισης για πμαστιμοτητα ουτε λογος. Βασικη αρχη είναι ότι όσο μςγαλυυεροντονυψος της θλιβομενης ζώνης τόσο χαμηλοτερη η πλαστιμοτητα. Για αυτονκαι εκ φυσεως τα υποστυλωματα είναι λιγότερο πλαστικά από της δοκους
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 15 Μάιος 2024, 13:54

Lord Brum έγραψε:
15 Μάιος 2024, 13:49
seismic1 έγραψε:
15 Μάιος 2024, 13:43
Νταγκλης έγραψε:
15 Μάιος 2024, 11:47


Τι άλλο θέλεις να σε κάνουν; Τι προσφέρεις;;

Αφού όπως αποδείχθηκε η θλίψη που θέλεις να με το ζόρι να βάλεις κάνει το τοίχωμα σκατά και τα τοιχώματα είναι αδύνατον να ανατραπούν αφού η θεμελίωση έχει υπεραντοχή...

Απόδειξε τουλάχιστον ότι μπορείς να προσφέρεις μια εναλλακτική βαθειά θεμελίωση μπας και ασχοληθεί κανείς με τις σαχλαμάρες σου...
Μα πόσο ούφο μπορείς να είσαι. Με συντελεστή ασφαλείας 1.5 και θλίψη στο 50% της αντοχής της διατομής πως θα αστοχήσει το σκυρόδεμα;
Ληγμένα τρως? Σπάει κάτι το οποίο αντέχει 30MPa με τον συντελεστή ασφαλείας το υπολογίζουμε στα 20MPa και του επιβάλουμε μόνο θλίψη 10MPa?
Για να σπάσει χρειάζεται πάνω από 30MPa και θα σπάσει με θλίψη 10MPa ? :smt005:
Όταν του βάζουμε αχρείαστη θλίψη ενώ σε περίπτωση σεισμού θα κληθεί να παραλάβει μεγάλα σεισμικά φορτία και άρα να αυξησεινκι ακλόνητη θλίψη του ναι σπαει. Επισης για πμαστιμοτητα ουτε λογος. Βασικη αρχη είναι ότι όσο μςγαλυυεροντονυψος της θλιβομενης ζώνης τόσο χαμηλοτερη η πλαστιμοτητα. Για αυτονκαι εκ φυσεως τα υποστυλωματα είναι λιγότερο πλαστικά από της δοκους
Βάζουμε μεγαλύτερη διατομή περισφιγμένο σκυρόδεμα και C50 και κανένα πρόβλημα. Ποιο πλάστιμο και δυναμικό και ελαστικό από το προεντεταμένο περισφιγμένο σκυρόδεμα δεν υπάρχει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών