ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23845
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Μάιος 2024, 00:07

δεν εβαλες 16g ειπαμε βρε, θα εβαζες αν δεν ειχες ξεχασει να κανεις την μετατροπή, που και παλι δεν θα ηταν 16 στην πραγματικοτητα, θα ηταν τα 2.4=>16 σε κλιμακα. Δεν τα εβαλες ομως, ξεχνα το αυτο.

δεν υπαρχει κλιμακα στο πειραμα σου, δεν την εβαλες, εβαλες ενα μικρο σπιτακι σε κανονικες συνθηκες, χωρις λογο μαλλον, για πλακα. Ωραιο παντως ηταν.

για να καταλαβεις τι εννοω, ειναι σαν να πήρες ενα σπιτι να το εκανες σε κλιμακα 2/1, να εβαλες κανονικους ανθρωπους μεσα, και να λες καταφερα να χωρανε οι διπλασιοι. Ε οκ, αφου δεν μεγαλωσες και τους ανθρωπους, οκ χωρανε, αλλα δεν εχει νοημα περα απο την πλακα, δεν θα φτανουν να πατησουν τους διακόπτες στον τοιχο.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 06 Μάιος 2024, 00:15

enaon έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:07
δεν εβαλες 16g ειπαμε βρε, θα εβαζες αν δεν ειχες ξεχασει να κανεις την μετατροπή, που και παλι δεν θα ηταν 16 στην πραγματικοτητα, θα ηταν τα 2.4=>16 σε κλιμακα. Δεν τα εβαλες ομως, ξεχνα το αυτο.

δεν υπαρχει κλιμακα στο πειραμα σου, δεν την εβαλες, εβαλες ενα μικρο σπιτακι σε κανονικες συνθηκες, χωρις λογο μαλλον, για πλακα. Ωραιο παντως ηταν.

για να καταλαβεις τι εννοω, ειναι σαν να πήρες ενα σπιτι να το εκανες σε κλιμακα 2/1, να εβαλες κανονικους ανθρωπους μεσα, και να λες καταφερα να χωρανε οι διπλασιοι. Ε οκ, αφου δεν μεγαλωσες και τους ανθρωπους, οκ χωρανε, αλλα δεν εχει νοημα περα απο την πλακα, δεν θα φτανουν να πατησουν τους διακόπτες στον τοιχο.
Καλά για χαζό με περνάς? Φυσικά έκανα την μετατροπή σε μικροκλίμακα με κάθε κανόνα. Τους κανόνες τους ήξερα πριν κάνω τα πειράματα και τα σχεδίασα και έκανα το δοκίμιο βάση των κανόνων της μικροκλίμακας. Έχω γράψει και την μικροκλίμακα σε δημοσίευση. Πόσο τσιμέντο πόσο νερό πόση άμμο τις διαστάσεις υπό κλίμακα κ.λ.π Στην μέτρηση της επιτάχυνσης δεν είχα κάνει τσιγκουνιές και την μέτρησα τώρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 06 Μάιος 2024, 00:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16830
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 06 Μάιος 2024, 00:18

seismic1 έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:15
Καλά για χαζό με περνάς?
:g030:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23845
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Μάιος 2024, 00:19

seismic1 έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:15
Καλά για χαζό με περνάς? Φυσικά έκανα την μετατροπή σε μικροκλίμακα με κάθε κανόνα. Έχω γράψει και την μικροκλίμακα σε δημοσίευση. Πόσο τσιμέντο πόσο νερό πόση άμμο τις διαστάσεις υπό κλίμακα κ.λ.π Στην μέτρηση της επιτάχυνσης δεν είχα κάνει τσιγκουνιές και την μέτρησα τώρα.
οχι βρε αλλιως δεν θα προσπαθουσα να σου εξηγησω, θα ημουν κακος ανθρωπος.

ειναι δυο διαφορετικα πραγματα σεισμικ, ενα η κλιμακα στο σπιτακι, ενα κλιμακα στην δονηση . Θες και τα δυο για να ειναι το πειραμα σε κλιμακα. Δεν εβαλες σε κλιμακα την δονηση.

Αφου δεν εβαλες κλιμακα στην δονηση, δεν εχει κλιμακα στο πειραμα, εχεις απλα ενα μικρο σπιτακι που το κουνας σε κανονικές συνθηκες, δεν μπορεις να βγαλεις κανενα συμπερασμα, το καταλαβαινεις τωρα;

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15470
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 06 Μάιος 2024, 00:20

seismic1 έγραψε:
05 Μάιος 2024, 22:49
enaon έγραψε:
05 Μάιος 2024, 22:45
seismic1 έγραψε:
05 Μάιος 2024, 22:43
Δεν αυξάνεις τον χρόνο 7 φορές αυτά είναι βλακείες του Νταγκλης. Ο χρόνος είναι τα Hz τα οποία μένουν σταθερά και για τα υπόκλίμακα και για τα φυσικού μεγέθους.
οχι βρε δεν ειναι, δεν τα λεει ο νταγκλης ετσι και αλλιως, οι τυποι το λενε, αλλα και το καταλαβαινεις και εσυ λογικα αφου εισαι πρακτικός ανθρωπος, σκεψου το λιγο νομιζω
Δύο είναι οι χρόνοι Το πόσο χρόνο το κουνάς και το πόσες πλήρης διαδρομές έκανε στον χρόνο του 1 sec
Αν αυξήσεις τις διαδρομές χ 7 αυξάνεις τα Hz και την επιτάχυνση. Τα Ηz παραμένουν σταθερά.
Εφόσον ψςυδοεπιστημονα υποτίθεται ότι παραμένει ελαστικό το σκυλόσπιτο γιατί σε νοιάζει ο χρονος εφαρμογής του σεισμού? Φοβάσαι μην πάθει κόπωση?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 06 Μάιος 2024, 00:21

taxalata xalasa έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:18
seismic1 έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:15
Καλά για χαζό με περνάς?
:g030:
Αν σου φέρω δημοσίευση που αναφερόμουν για την μικροκλίμακα πριν κάνω τα πειράματα τότε είσαι εσύ ο χαζός?

seismic1
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 06 Μάιος 2024, 00:23

Lord Brum έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:20
seismic1 έγραψε:
05 Μάιος 2024, 22:49
enaon έγραψε:
05 Μάιος 2024, 22:45


οχι βρε δεν ειναι, δεν τα λεει ο νταγκλης ετσι και αλλιως, οι τυποι το λενε, αλλα και το καταλαβαινεις και εσυ λογικα αφου εισαι πρακτικός ανθρωπος, σκεψου το λιγο νομιζω
Δύο είναι οι χρόνοι Το πόσο χρόνο το κουνάς και το πόσες πλήρης διαδρομές έκανε στον χρόνο του 1 sec
Αν αυξήσεις τις διαδρομές χ 7 αυξάνεις τα Hz και την επιτάχυνση. Τα Ηz παραμένουν σταθερά.
Εφόσον ψςυδοεπιστημονα υποτίθεται ότι παραμένει ελαστικό το σκυλόσπιτο γιατί σε νοιάζει ο χρονος εφαρμογής του σεισμού? Φοβάσαι μην πάθει κόπωση?
Με την μέθοδό μου δεν υπάρχει κόπωση οπότε δεν με ενδιαφέρει ο χρόνος ούτε συντονισμός - ιδιοπερίοδος υπάρχει.
Έχω σχεδόν μηδενική ιδιοπερίοδο και ελαστική μετατόπιση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 06 Μάιος 2024, 00:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15470
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 06 Μάιος 2024, 00:25

seismic1 έγραψε:
05 Μάιος 2024, 23:17
enaon έγραψε:
05 Μάιος 2024, 23:15
ουτε ο καιρος θα αλλαζε, ουτε το πολιτευμα κλπ, απλα θα ειχε νοημα το πειραμα.
Και τώρα έχει νόημα ρε φίλε αφού τίποτα πάνω σε αυτόν τον πλανήτη δεν θα έμενε όρθιο στην επιτάχυνση που το κούνησα εκτός το δικό μου.
Δεν θα άλλαζε τίποτα αν το κούναγα με μετατόπιση 4-5 εκατοστά και 14Hz
Αν τονεκανες Συνοδικού σκυλόσπιτο με τους τεβοβτες θα άλλαζε. Είναι τοσο δυσκαμπτη που 10 10-15 HZ μπορεί και να ήταν κοντά στην ιδιοπεριοδο του και να το έλαβες σμπαραλια σε μισό λεπτό
Τα Hz που οοπανα1 χωρίς να καταλάβαινες δεν εί αν άσχετα από την κατασκευή την οποία χτυπάει ο σεισμός. 10Hz έναν ουρανοξύστη θα τον άφηναν ανέπαφο ενώ τα μονωροφο και διώροφα θα είχαν πρόβλημα ειδικά αν ήταν χτισμένα σε βράχο.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16830
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 06 Μάιος 2024, 00:26

seismic1 έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:21
taxalata xalasa έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:18
seismic1 έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:15
Καλά για χαζό με περνάς?
:g030:
Αν σου φέρω δημοσίευση που αναφερόμουν για την μικροκλίμακα πριν κάνω τα πειράματα τότε είσαι εσύ ο χαζός?
:sal9:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

seismic1
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 06 Μάιος 2024, 00:31

Lord Brum έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:25
seismic1 έγραψε:
05 Μάιος 2024, 23:17
enaon έγραψε:
05 Μάιος 2024, 23:15
ουτε ο καιρος θα αλλαζε, ουτε το πολιτευμα κλπ, απλα θα ειχε νοημα το πειραμα.
Και τώρα έχει νόημα ρε φίλε αφού τίποτα πάνω σε αυτόν τον πλανήτη δεν θα έμενε όρθιο στην επιτάχυνση που το κούνησα εκτός το δικό μου.
Δεν θα άλλαζε τίποτα αν το κούναγα με μετατόπιση 4-5 εκατοστά και 14Hz
Αν τονεκανες Συνοδικού σκυλόσπιτο με τους τεβοβτες θα άλλαζε. Είναι τοσο δυσκαμπτη που 10 10-15 HZ μπορεί και να ήταν κοντά στην ιδιοπεριοδο του και να το έλαβες σμπαραλια σε μισό λεπτό
Τα Hz που οοπανα1 χωρίς να καταλάβαινες δεν εί αν άσχετα από την κατασκευή την οποία χτυπάει ο σεισμός. 10Hz έναν ουρανοξύστη θα τον άφηναν ανέπαφο ενώ τα μονωροφο και διώροφα θα είχαν πρόβλημα ειδικά αν ήταν χτισμένα σε βράχο.
Αυτά τα ξέρω όπως και σε χώμα που αναδεύει την μετατόπιση, τα δύο τρία και 5 Hz με μεγάλο πλάτος ταλάντωσης, προερχόμενο από μακρινό και βαθύ σεισμό, με διάρκεια, θα ξάπλωνε κάτω την πολυκατοικία.
Όμως σου διαφεύγει ότι εγώ εκτρέπω - διαχέω σε κάθε κύκλο σεισμικής φόρτισης την ενέργεια στο έδαφος και δεν την ανακυκλώνω και πολλαπλασιάζω όπως εσείς στην ιδιοπερίοδο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 06 Μάιος 2024, 00:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23845
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Μάιος 2024, 00:33

αμαν ρε βαρβαροι, διπλα ειμασταν να το καταλαβει, θα το εκανε πιο καλα την αλλη φορα και θα ειχαμε κατι νεο να λεμε για τα επομενα 10 χρονια.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 06 Μάιος 2024, 00:37

enaon έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:33
αμαν ρε βαρβαροι, διπλα ειμασταν να το καταλαβει, θα το εκανε πιο καλα την αλλη φορα και θα ειχαμε κατι νεο να λεμε για τα επομενα 10 χρονια.
Πάντως εγώ προσπαθώ να μάθω τους μηχανικούς τι κάνει η βίδα 15 χρόνια και δεν τους έχω πείσει ακόμα ότι στερεώνει τις κατασκευές, και σταματά την παραμόρφωση. :cry

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23845
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Μάιος 2024, 00:48

seismic1 έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:37
Πάντως εγώ προσπαθώ να μάθω τους μηχανικούς τι κάνει η βίδα 15 χρόνια και δεν τους έχω μάθει ακόμα ότι στερεώνει τις κατασκευές.
καλα καλα, βρηκες ευκαιρια και επιασες τα ασχετα. Πλακα εχει βρε να το καταλαβεις αυτο με την κλιμακα στην δονηση αληθεια, θες και τα δυο, και στο σπιτακι και στην δονηση, αλλιως δεν εχεις πειραμα.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 06 Μάιος 2024, 00:53

enaon έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:48
seismic1 έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:37
Πάντως εγώ προσπαθώ να μάθω τους μηχανικούς τι κάνει η βίδα 15 χρόνια και δεν τους έχω μάθει ακόμα ότι στερεώνει τις κατασκευές.
καλα καλα, βρηκες ευκαιρια και επιασες τα ασχετα. Πλακα εχει βρε να το καταλαβεις αυτο με την κλιμακα στην δονηση αληθεια, θες και τα δυο, και στο σπιτακι και στην δονηση, αλλιως δεν εχεις πειραμα.
η δόνιση με πολλά Hz επιρεάζει τα μικρά σπίτια και τα λίγα Hz τα υψίκορμα.
Αυτά τα ξέρω όπως και σε χώμα που αναδεύει την μετατόπιση, τα δύο τρία και 5 Hz με μεγάλο πλάτος ταλάντωσης, προερχόμενο από μακρινό και βαθύ σεισμό, με διάρκεια, θα ξάπλωνε κάτω την πολυκατοικία.
Όμως σου διαφεύγει ότι εγώ εκτρέπω - διαχέω σε κάθε κύκλο σεισμικής φόρτισης την ενέργεια στο έδαφος και δεν την ανακυκλώνω και πολλαπλασιάζω όπως εσείς στην ιδιοπερίοδο. Οπότε πολλά ή λίγα Hz τα γράφω στα @@κια μου. Έχω σχεδόν μηδενικό συντονισμό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 06 Μάιος 2024, 00:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23845
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 06 Μάιος 2024, 00:57

seismic1 έγραψε:
06 Μάιος 2024, 00:53
Όμως σου διαφεύγει ότι εγώ
δεν νομιζω οτι μου ξεφευγει κατι, αλλα δεν την παταω με τετοια γενικά, δεν ειμαι αχορταγος, μου αρεσει βημα βημα. :lol:

Αν περασουμε ποτε αυτο, αν καταλαβεις αληθεια τι λεγαμε και γιατι εχει σημασια για ενα πειραμα να ειναι και η δονηση σε κλιμακα αν ειναι το μοντελο, βλεπουμε για επομενο. Αλλα για να εχει πλακα πρεπει να θες και να μπορεις βημα βημα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών