ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4919
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 02 Μάιος 2024, 15:19

enaon έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:08
Νταγκλης έγραψε:
02 Μάιος 2024, 12:45
Θα ψάξω να βρω σημειώσεις από τη Θεωρία Ομοιωμάτων που έκανα στη Ρευστομηχανική.
σιγουρα εχουν σχεση; δημοτικό λεει ο georgeV και ο ασεβαστος τα κανανε αυτα.
πρέπει να το δώσουμε στον φίλο seismic ότι έχει κάνει μια κάποια πρόοδο τα τελευταία δέκα χρόνια, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι αν είχε ξοδέψει τα μισά λεφτά και πολύ περισσότερο πόνο για να μορφωθεί - αντί για ευρεσιτεχνίες, προσομοιώσεις και ultimate seismic from day one - έως τώρα θα μπορούσε να είχε (τουλάχιστον αίτηση για) σοβαρή εκμεταλλεύσιμη πατέντα με backing, χωρίς καθόλου δικά του λεφτά.

let that be a lesson for all y'all kids out there
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23496
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Μάιος 2024, 15:22

Bill Hicks έγραψε:
02 Μάιος 2024, 15:19
let that be a lesson for all y'all kids out there
α γιαυτο το κάνουμε, για τα παιδιά που μας διαβάζουν; Ωραία. :lol:

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4919
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 02 Μάιος 2024, 15:26

Lord Brum έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:38
enaon έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:19
Νταγκλης έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:13
Ε....όσο να είναι...κάποια σχέση θα έχουν! :lol:
ε ναι :lol:

Παντως εμενα με εκαψε εχθες, αν κρατήσει τον ρυθμό ταλαντωσης σταθερό και μεγαλώσει το μηκος της στο πείραμά του, η αντιστροφη επιταχυνση που προκαλει την αλλαγη κατευθυνσης στο άκρο της διαδρομης, η δυναμη g που λεμε, θα μεγαλώσει. Τωρα πως εβγαλε τα 3g για 30 ποντους, δεν θελω να τα σκεφτώ, θα τα πει ο ασέβαστος :003:
Η πλακα είναι ότι θέλει για κάποιο λόγο να κρατήσει σταθερή την περίοδο της ταλάντωση ενώ δεν έχει ιδέα γιαβτηβ ιδιοπεριοδο της κατασκευής και ενώ το μόνο που νομίζει ότι παίζει ρόλο είναι η μέγιστη επιταχυνση η οποία θεωρει ότι του δινει οριζοντια ασκούμενο στατικό φορτιο ισοτακατανεμημενο σε ολους του ορόφους. Αρα εχει κίνηση στερεού σώματος και οχι ταλάντωση οπότε τι τον νοιάζει η συχνότητα της κίνησης της βάσης που του δίνει τη μέγιστη επιτάχυνση? Τεσπα ο κύριος καθηγητής ειμαι σίγουρος θα βρει απάντηση και σε αυτο
μάλλον ξεχνάς ότι είσαι στο seismic rabbit hole. :D
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4919
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 02 Μάιος 2024, 15:30

enaon έγραψε:
02 Μάιος 2024, 14:29
ωραια ναι, ειναι κακο το πειραμα δυστυχως, δεν υπαρχει θεμα νομιζω, ηθελε πολυ θεωρία πριν την πραξη. Ισως πρεπει να κανει ενα αλλο, ή οκ, ισως εχει πλακα να το συζητάτε μια δεκαετία ακομα. :lol:
:smt023
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4919
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 02 Μάιος 2024, 15:55

enaon έγραψε:
02 Μάιος 2024, 15:22
Bill Hicks έγραψε:
02 Μάιος 2024, 15:19
let that be a lesson for all y'all kids out there
α γιαυτο το κάνουμε, για τα παιδιά που μας διαβάζουν; Ωραία. :lol:
phorum existentialism :003:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 02 Μάιος 2024, 16:05

Bill Hicks έγραψε:
02 Μάιος 2024, 14:39


όχι ότι τα θυμάμαι καλύτερα, αλλά εφόσον η δύναμη (ma) που είναι το ζητούμενο μοντελοποιείται μέσω μάζας, τότε η επιτάχυνση παραμένει σταθερή, αλλιώς η δύναμη τετραγωνίζεται. παρομοίως η αντίσταση (ΕΑ / ΕΙ) μοντελοποιείται μέσω διαστάσεων και όχι χαρακτηριστικών υλικών.

αυτό που λες είναι σωστό φυσικά, αλλά ισχύει αντίστροφα στην περίπτωσή μας. αν θέλαμε το σκυλόσπιτο να είχε πχιο ρεαλιστική μετατόπιση θα έπρεπε να μειώσουμε το πλάτος και να αυξήσουμε την συχνότητα ώστε να επιτύχουμε την ίδια επιτάχυνση.

η μέγιστη επιτάχυνση δεν αλλάζει, αλλά νομίζω δεν άντεχε το τραχτέρι. :003:

υ.γ. εδώ ο μαλάκας ο seismic δεν μπόρεσε να σχεδιάσει έναν εκκεντροφόρο να παράξει παλινδρομική κίνηση απ'το τραχτέρι, τι συζητάμε τώρα!; :smt005:
Προτιμώ να μένω σε αυτά που γνωρίζω καλά...

...και αυτά είναι ότι στην παρωδία που ονομάζει πείραμα έχουμε ένα άοπλο/αθεμελίωτο σκυλόσπιτο από τη μια και ένα rocking wall από τα lidl από την άλλη..
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 02 Μάιος 2024, 16:48

George_V έγραψε:
02 Μάιος 2024, 08:11
seismic1 έγραψε:
02 Μάιος 2024, 08:01
Δεν υπάρχει στην Ελλάδα ποιο κατάλληλος καθηγητής να ρωτήσετε για τα πειράματα σε μικροκλίμακα.
Ρωτήστε τον για την μετατόπιση αν πρέπει να γίνει σε κλίμακα.
https://www.civil.upatras.gr/index.php/ ... ustathios/
Bασικα κοιτα τι εχει δημοσιευσει/συγγραψει και που δημοσιευθηκαν/εκδοθηκαν αρχικα.

Μετα κοιτα την δικη σου ψωροδημοσιευση σε περιοδικο του κωλου.

Μετα κλαψε που σου φαγανε τζαμπα λεφτα.
Όχι εγώ σαν ερευνητής που είμαι κοιτάω κάτι άλλο Στην παγκόσμια ιστοσελίδα έρευνας research gate που για να γραφτείς εκεί μέσα πρέπει να έχεις κάνει δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, και απαριθμεί 25.000.000 ερευνητές από όλο τον κόσμο,( η μεγαλύτερη ιστοσελίδα παγκοσμίως και όχι μόνο ) σου βάζουν μια βαθμολογία για την έρευνα που κάνεις οι άλλοι ερευνητές. Σε πληροφορώ ότι η βαθμολογία μου είναι υψηλότερη από το 99% των 25.000.000 ερευνητών. Και κάνε και μια υπόκλιση ούφο, φίλα μου το χέρι και πες μου συγνώμη. :003: .
Compared to all ResearchGate members
Your Research Interest Score is higher than 94% of ResearchGate members.
Compared by date of first publication
Your Research Interest Score is higher than 99% of ResearchGate members who first published in 2015.
https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6806
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 02 Μάιος 2024, 17:32

Όπως και να έχει, αυτό που έχει την μεγαλύτερη σημασία, αυτό που είναι το πιο σημαντικό, είναι ο αντίκτυπος που έχει η πατέντα του seismic στην επιστημονική κοινότητα. Πως υποδέχθηκε η εγχώρια και παγκόσμια επιστημονική κοινότητα την Σεισμίκια "εφεύρεση".
Η πατέντα και η εφεύρεση του seismic, κυκλοφορούν στην "αγορά", εδώ και πάνω από 10 χρόνια.
Χιλιάδες ποστς σε ελληνικά φόρα πολιτικών μηχανικών, ακόμα και σε ξένα, επικλήσεις επί επικλήσεων (ελλήνων και ξένων) καθηγητών, δημοσιεύσεις σε εντελώς ΓΤΠ ή σε λιγότερο ΓΤΠ περιοδικά...και χιλιάδες αναγνώσεις.
Χιλιάδες αναγνώσεις και "υποστήριξη"...υποστήριξη γενικώς και αορίστως.
Αλλά το αποτέλεσμα, ποιό είναι; Σε τι μεταφράζονται οι δημοσιεύσεις, οι χιλιάδες αναγνώσεις και κατεβάσματα της "εφαρμοσμένης έρευνας";

Μεταφράζονται σε ένα τεράστιο μηδενικό...

Αυτό είναι το αντίτιμο που εισέπραξε ο seismic για τόσα χρόνια κόπου και χρημάτων...
Η ελληνική και παγκόσμια επιστημονική κοινότητα, υποδέχθηκε την σεισμίκια εφεύρεση-πατέντα με μια παγερή σιωπή και με μια ανάλγητη αδιαφορία.
Μα γιατί; θα αναρωτηθεί κάποιος που δεν έχει παρακολουθήσει από κοντά τον βίο και πολιτεία του seismic, αυτά τα 12-15 χρόνια...
Η απάντηση δίνεται από αυτούς που τα έχουν παρακαολουθήσει και από αυτούς που ξέρουν.
Η πατέντα-εφεύρεση, είναι άχρηστη και μη εφαρμόσιμη.
Όλςο ο κόσμος το έχει καταλάβει, αλλά ο μαστρο-Γιάννης, προτιμάει να πιστεύει πως έχει συνωμοτήσει η ελληνική και η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα, για να του κλείσουν το στόμα, επειδή τον φοβούνται...

Εντάξει, είναι και αυτή μία άποψη...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27472
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Μάιος 2024, 17:35

seismic1 έγραψε:
02 Μάιος 2024, 16:48
George_V έγραψε:
02 Μάιος 2024, 08:11
seismic1 έγραψε:
02 Μάιος 2024, 08:01
Δεν υπάρχει στην Ελλάδα ποιο κατάλληλος καθηγητής να ρωτήσετε για τα πειράματα σε μικροκλίμακα.
Ρωτήστε τον για την μετατόπιση αν πρέπει να γίνει σε κλίμακα.
https://www.civil.upatras.gr/index.php/ ... ustathios/
Bασικα κοιτα τι εχει δημοσιευσει/συγγραψει και που δημοσιευθηκαν/εκδοθηκαν αρχικα.

Μετα κοιτα την δικη σου ψωροδημοσιευση σε περιοδικο του κωλου.

Μετα κλαψε που σου φαγανε τζαμπα λεφτα.
Όχι εγώ σαν ερευνητής που είμαι κοιτάω κάτι άλλο Στην παγκόσμια ιστοσελίδα έρευνας research gate που για να γραφτείς εκεί μέσα πρέπει να έχεις κάνει δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, και απαριθμεί 25.000.000 ερευνητές από όλο τον κόσμο,( η μεγαλύτερη ιστοσελίδα παγκοσμίως και όχι μόνο ) σου βάζουν μια βαθμολογία για την έρευνα που κάνεις οι άλλοι ερευνητές. Σε πληροφορώ ότι η βαθμολογία μου είναι υψηλότερη από το 99% των 25.000.000 ερευνητών. Και κάνε και μια υπόκλιση ούφο, φίλα μου το χέρι και πες μου συγνώμη. :003: .
Compared to all ResearchGate members
Your Research Interest Score is higher than 94% of ResearchGate members.
Compared by date of first publication
Your Research Interest Score is higher than 99% of ResearchGate members who first published in 2015.
https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats
Yποκλινομαι μονο σε πραγματικους επιστημονες και οχι σε κομπογιανιτες.

Αν εισουν λιγο πιο δεκτικος σε παρατηρησεις και διορθωσεις και ειχες λιγο ταπεινοτητα μπορει και να εκανες κατι.

Αλλα οχι. Προτιμησες την αλαζονεια και τον κομπογιανιτισμο.

Γινε πρωτα πραγματικος επιστημων και μετα το συζητάμε.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 02 Μάιος 2024, 17:39

George_V έγραψε:
02 Μάιος 2024, 17:35
seismic1 έγραψε:
02 Μάιος 2024, 16:48
George_V έγραψε:
02 Μάιος 2024, 08:11


Bασικα κοιτα τι εχει δημοσιευσει/συγγραψει και που δημοσιευθηκαν/εκδοθηκαν αρχικα.

Μετα κοιτα την δικη σου ψωροδημοσιευση σε περιοδικο του κωλου.

Μετα κλαψε που σου φαγανε τζαμπα λεφτα.
Όχι εγώ σαν ερευνητής που είμαι κοιτάω κάτι άλλο Στην παγκόσμια ιστοσελίδα έρευνας research gate που για να γραφτείς εκεί μέσα πρέπει να έχεις κάνει δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, και απαριθμεί 25.000.000 ερευνητές από όλο τον κόσμο,( η μεγαλύτερη ιστοσελίδα παγκοσμίως και όχι μόνο ) σου βάζουν μια βαθμολογία για την έρευνα που κάνεις οι άλλοι ερευνητές. Σε πληροφορώ ότι η βαθμολογία μου είναι υψηλότερη από το 99% των 25.000.000 ερευνητών. Και κάνε και μια υπόκλιση ούφο, φίλα μου το χέρι και πες μου συγνώμη. :003: .
Compared to all ResearchGate members
Your Research Interest Score is higher than 94% of ResearchGate members.
Compared by date of first publication
Your Research Interest Score is higher than 99% of ResearchGate members who first published in 2015.
https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats
Yποκλινομαι μονο σε πραγματικους επιστημονες και οχι σε κομπογιανιτες.

Αν εισουν λιγο πιο δεκτικος σε παρατηρησεις και διορθωσεις και ειχες λιγο ταπεινοτητα μπορει και να εκανες κατι.

Αλλα οχι. Προτιμησες την αλαζονεια και τον κομπογιανιτισμο.

Γινε πρωτα πραγματικος επιστημων και μετα το συζητάμε.
Το ξέρεις ότι για να γίνω πραγματικός επιστήμονας για τους άλλους επιστήμονες πρέπει πρώτα να μου κατεβάσουν όλοι τα σώβρακα τους το οποίο φυσικά και δεν το θέλουν.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 02 Μάιος 2024, 17:42

ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΜΟΥΝΑΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27472
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Μάιος 2024, 17:43

seismic1 έγραψε:
02 Μάιος 2024, 17:39
George_V έγραψε:
02 Μάιος 2024, 17:35
seismic1 έγραψε:
02 Μάιος 2024, 16:48
Όχι εγώ σαν ερευνητής που είμαι κοιτάω κάτι άλλο Στην παγκόσμια ιστοσελίδα έρευνας research gate που για να γραφτείς εκεί μέσα πρέπει να έχεις κάνει δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, και απαριθμεί 25.000.000 ερευνητές από όλο τον κόσμο,( η μεγαλύτερη ιστοσελίδα παγκοσμίως και όχι μόνο ) σου βάζουν μια βαθμολογία για την έρευνα που κάνεις οι άλλοι ερευνητές. Σε πληροφορώ ότι η βαθμολογία μου είναι υψηλότερη από το 99% των 25.000.000 ερευνητών. Και κάνε και μια υπόκλιση ούφο, φίλα μου το χέρι και πες μου συγνώμη. :003: .
Compared to all ResearchGate members
Your Research Interest Score is higher than 94% of ResearchGate members.
Compared by date of first publication
Your Research Interest Score is higher than 99% of ResearchGate members who first published in 2015.
https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats
Yποκλινομαι μονο σε πραγματικους επιστημονες και οχι σε κομπογιανιτες.

Αν εισουν λιγο πιο δεκτικος σε παρατηρησεις και διορθωσεις και ειχες λιγο ταπεινοτητα μπορει και να εκανες κατι.

Αλλα οχι. Προτιμησες την αλαζονεια και τον κομπογιανιτισμο.

Γινε πρωτα πραγματικος επιστημων και μετα το συζητάμε.
Το ξέρεις ότι για να γίνω πραγματικός επιστήμονας για τους άλλους επιστήμονες πρέπει πρώτα να μου κατεβάσουν όλοι τα σώβρακα τους το οποίο φυσικά και δεν το θέλουν.
Αφου στα χουν κατεβασει ηδη ρε σεισμοπληκτε...

Τοσο ξυλο εχεις φαει εδω μεσα και καθε μερα φευγεις με τα βρακια κατεβασμενα. Ο Νταγκλης και ο Lord Brum σου χουν παρει τη σωβρακοκιλοτα και την εχουν κανει σημαια.

Για να μην πιασουμε και κατι αλλα φορα που οχι μονο στα κατεβασαν αλλα στα πηραν κιολας.

Ακου τη συμβουλη μου και δε θα χάσεις. Γινε λιγο πιο ταπεινος, συνεργάσιμος και πιο δεκτικος σε παρατηρησεις και διορθωσεις.

Μονο κερδισμενος θα βγεις απο αυτο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27472
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Μάιος 2024, 17:44

Daje έγραψε:
02 Μάιος 2024, 17:42
ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΜΟΥΝΑΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ
Σωβρακα οι ΜΟΥΝΑΡΕΣ?

Στρινγκ δεν φοράνες αυτες?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 02 Μάιος 2024, 17:50

Lord Brum έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:38
enaon έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:19
Νταγκλης έγραψε:
02 Μάιος 2024, 13:13
Ε....όσο να είναι...κάποια σχέση θα έχουν! :lol:
ε ναι :lol:

Παντως εμενα με εκαψε εχθες, αν κρατήσει τον ρυθμό ταλαντωσης σταθερό και μεγαλώσει το μηκος της στο πείραμά του, η αντιστροφη επιταχυνση που προκαλει την αλλαγη κατευθυνσης στο άκρο της διαδρομης, η δυναμη g που λεμε, θα μεγαλώσει. Τωρα πως εβγαλε τα 3g για 30 ποντους, δεν θελω να τα σκεφτώ, θα τα πει ο ασέβαστος :003:
Η πλακα είναι ότι θέλει για κάποιο λόγο να κρατήσει σταθερή την περίοδο της ταλάντωση ενώ δεν έχει ιδέα γιαβτηβ ιδιοπεριοδο της κατασκευής και ενώ το μόνο που νομίζει ότι παίζει ρόλο είναι η μέγιστη επιταχυνση η οποία θεωρει ότι του δινει οριζοντια ασκούμενο στατικό φορτιο ισοτακατανεμημενο σε ολους του ορόφους. Αρα εχει κίνηση στερεού σώματος και οχι ταλάντωση οπότε τι τον νοιάζει η συχνότητα της κίνησης της βάσης που του δίνει τη μέγιστη επιτάχυνση? Τεσπα ο κύριος καθηγητής ειμαι σίγουρος θα βρει απάντηση και σε αυτο
Αυτές τις μαλακίες τις λες εσύ.
Ξέρω ότι τα πειράματα είχαν μικρή μάζα και τεράστια δυσκαμψία που σημαίνει πρακτικά μηδενική ιδιοπερίοδο.
Αν έβαζα κανονικό σκυρόδεμα και οπλισμό, θα είχα μικρή μάζα
και τεράστια δυσκαμψία που σημαίνει πρακτικά μηδενική ιδιοπερίοδο.
Στο μοντέλο που δοκίμασα χρησιμοποίησα τα σωστά υλικά μικροκλίμακας σκυροδέματος, και χάλυβα.
Τα μοντέλα πρέπει να έχουν την κλίμακα εντός της δομής
τους (στο μέτρο ελαστικότητας), ώστε η υπο κλίμακα ένταση
του σεισμού να προκαλεί αντίστοιχες υπό κλίμακα μετακινήσεις που να συμφωνούν με την ελαστική θεωρία.
Αυτό προσπάθησα να κάνω αν και ο σχεδιασμός μου σε κανονικές κατασκευές έχει απόδοση σε δύσκαμπτες κατασκευές.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 02 Μάιος 2024, 18:09

ΔΩΣΤΟΥΣ ΤΟΝ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΟΛΟ ΣΕ ΜΕΓΆΛΟ ΚΛΊΜΑΚΑ ΠΡΟΕΔΡΑΡΑ ΚΑΙ ΑΣΤΟΥΣ ΝΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΜΙΚΡΟΚΛΙΜΑΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ
ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών