SCAT-A

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24348
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Φεβ 2024, 23:47

εκανα πριν λιγες μερες ενα καλο ψαξιμο στο ιντερνετ να δω τι εχουν φτιαξει οι χρηστες, περα απο τα ετοιμα. Οκ τα περισσότερα ειναι απο αστεία έως λιγο τρελα, αλλα υπάρχει ενα που ξεχωρίζει με διαφορά, εξαιρετικό, τοσο που δυσκολεύομαι να καταλαβω πως το εχει κανει τοσο σταθερό.

12 χρόνια πισω, ωραια ιδεα, επρεπε λογικά να υπάρχει παντου πλεον και να κοστιζει 60-70 ευρώ νομιζω, πολυ απλο μοιαζει. Διαβασα λιγο τα κομεντς και θυμηθηκα τον Chilloutbuddy, του αγόρασαν τα δικαιώματα απο την λιτερροβοτ, εκεινοι που βγαζουν μια με 900 ευρώ, και το εθαψαν.

Εικόνα



Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 00:26

(Ακόμα μια δοκιμή μηνύματος στις 1:48)
Τελικά είχα φαγούρα και ξαναμπήκα

Ακριβώς όπως το είπες.....το έθαψαν.
Και ειναι φυσικό απο την στιγμή που ειχαν μια επένδυση 30 εκ $ και στα σπάργανα ηταν και το 2ο εργοστάσιο με αλλα 10εκ $
Θα τους χαλούσε την μαγιά. (πόσα άραγε πήρε για αυτήν την πατέντα?) :c065: σίγουρα έκανε τζάκ ποτ
Αυτό όμως δεν εμποδίζει εναν DIYer να το κατασκευάσει για πάρτυ του.
Και μάλιστα με πρόλαβες (θα εβαζα το συγκεκριμένο βίντεο) γιατί το επόμενο που θα σε ρωτούσα είναι
γιατί δεν το κάνεις εσυ μια και ειναι ευκολότερο στην υλοποίηση της κατασκευής απο την ver1.0 :wink
Οπότε απλά........το κάνουμε!
Εγώ το είχα ήδη στο πρόγραμμα
Απλά ακόμη κάνει κρύο :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lasal την 21 Φεβ 2024, 02:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24348
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Φεβ 2024, 01:53

Lasal έγραψε:
21 Φεβ 2024, 00:26
Ακόμα μια δοκιμή στις 1:48
περασες τα 10, μια χαρα, δεν το ειχα σκεφτεί εχθες, σορυ.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 02:23

Λοιπόν η λειτουργία του litterloo ειναι πολύ απλή
Ενα μοτέρ775 με γρανάζι που δίνει κίνηση σε ενα περιμετρικό plastic gear Rack
Φυσικά στην απλή του την μορφή όπως ειναι το litterloo
Ομως εμείς θέλουμε κάτι πιο εξεζητημένο ετσι? ε? ε? ε?
;)

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24348
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Φεβ 2024, 02:42

Lasal έγραψε:
21 Φεβ 2024, 02:23
Λοιπόν η λειτουργία του litterloo ειναι πολύ απλή
Ενα μοτέρ775 με γρανάζι που δίνει κίνηση σε ενα περιμετρικό plastic gear Rack
Φυσικά στην απλή του την μορφή όπως ειναι το litterloo
Ομως εμείς θέλουμε κάτι πιο εξεζητημένο ετσι? ε? ε? ε?
;)
αναλογα, για τουαλετα νομιζω το απλο ειναι το καλυτερο, αλλα απλο το εννοω να μην εχει εσοχες,να βγαινει ευκολα, να ειναι τοσο φιλικό στο καθαρισμα οσο των ανθρώπων, να μην θελει τροφοδοσία για να μπορει να μπει στο μπανιο ή στο μπαλκονι κλπ.

Εχει μια δυσκολια η λιτερλοο οπως βλεπω στο μυαλό μου τον μηχανισμό, δεν το δειχνει αυτός οπότε δεν ειμαι σιγουρος αν το εχει λυσει σωστα και δεν θελει να δουμε πως, ή απλα δεν το εχει λυσει, αλλα για να πιασει τοσο σταθερά δεν θα ειναι κουμπωτή απλα απο πανω νομιζω, αν ειναι ετσι και μια γατα πηδηξει στο πανω τμημα θα την γκρεμίσει. Θα το σκεφτώ ομως λιγο γιατι μου αρέσει η ιδέα.

πες μου εσύ ομως τι εννοεις, τι θα ήθελες εξεζητημένο να κανει μια τουαλέτα;

Lasal έγραψε:
20 Φεβ 2024, 23:23
Ειναι η petkit puramax.
ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 21 Φεβ 2024, 03:23

Τι γίνεται εδώ; Αυτό κλωνοποιήθηκε; :xena:
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24348
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Φεβ 2024, 03:33

μενιο αυτοσυγκρατήσου αλλιώς θα ζητήσω να σε σβήσουν

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 21 Φεβ 2024, 06:26

enaon έγραψε:
21 Φεβ 2024, 03:33
μενιο αυτοσυγκρατήσου αλλιώς θα ζητήσω να σε σβήσουν
Από πού να με σβήσουν; :p2:
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 14:48

enaon έγραψε:
21 Φεβ 2024, 02:42
αναλογα, για τουαλετα νομιζω το απλο ειναι το καλυτερο, αλλα απλο το εννοω να μην εχει εσοχες,να βγαινει ευκολα, να ειναι τοσο φιλικό στο καθαρισμα οσο των ανθρώπων, να μην θελει τροφοδοσία για να μπορει να μπει στο μπανιο ή στο μπαλκονι κλπ.

Εχει μια δυσκολια η λιτερλοο οπως βλεπω στο μυαλό μου τον μηχανισμό, δεν το δειχνει αυτός οπότε δεν ειμαι σιγουρος αν το εχει λυσει σωστα και δεν θελει να δουμε πως, ή απλα δεν το εχει λυσει, αλλα για να πιασει τοσο σταθερά δεν θα ειναι κουμπωτή απλα απο πανω νομιζω, αν ειναι ετσι και μια γατα πηδηξει στο πανω τμημα θα την γκρεμίσει. Θα το σκεφτώ ομως λιγο γιατι μου αρέσει η ιδέα.

πες μου εσύ ομως τι εννοεις, τι θα ήθελες εξεζητημένο να κανει μια τουαλέτα;

ευχαριστώ
Συμφωνώ απόλυτα
Να είναι απλό
Να καθαρίζει εύκολα
Να είναι καμπυλόγραμμο
Να έχει την κλασική εξωτερική τροφοδοσία ΚΑΙ τροφοδοσία μπαταριών
Να μπορείς να αυξομειώσεις την ταχύτητα (πολύ σημαντικό κάτι που δεν το εχει καμία άλλη)
Θήκη για προσθήκη Odour Eliminator κάτι σαν σιλικονούχο προιόν (επίσης σημαντικό) σαν το (PETKIT Odour Eliminator for Pura Max)
Θέση τοποθέτησης για Deodoriser for Pet Toilets (σπρει υπερήχων αυτόνομο με μπαταρίες) πχ σαν αυτό (PETKIT AIR Purifier Smart Spray Odor Remover) Το τελευταίο εχει και wifi
Να μπορεί να δεχτεί 9 κιλά σκ@τούλες.
Η λισιέρα όπου θα γλυστράει μπορεί να εχει διπλή πατούρα οπότε και θα ειναι αδύνατον να γκρεμίσει το πάνω μέρος
μιά και θα δένει με το κάτω μέρος.Φυσικά οταν θα εχει άμμο μέσα μαζί με το χαμηλό κέντρο βάρους θα ειναι σχεδόν αδύνατο
να το ρίξει.
Δες και μερικές εικόνες αυτονομίας και καμπυλότητας έτσι για να σου ανοίξω την όρεξη
Ναι όπως κατάλαβες εχω χακάρει μια παλιά σκούπα και την ανέβασα.......κατηγορία :)
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Αυτά και είμαστε ακόμα στην αρχή :wave:
ΥΓ.
Θα κάνω κάποια πρόχειρα σχέδια μήπως και σου αρέσουν

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24348
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Φεβ 2024, 15:01

Lasal έγραψε:
21 Φεβ 2024, 14:48
Να μπορείς να αυξομειώσεις την ταχύτητα (πολύ σημαντικό κάτι που δεν το εχει καμία άλλη)

Η λισιέρα όπου θα γλυστράει μπορεί να εχει διπλή πατούρα οπότε και θα ειναι αδύνατον να γκρεμίσει το πάνω μέρος
μιά και θα δένει με το κάτω μέρος.Φυσικά οταν θα εχει άμμο μέσα μαζί με το χαμηλό κέντρο βάρους θα ειναι σχεδόν αδύνατο
να το ρίξει.
Πραγματι η ταχύτητα εχει μεγαλη σημασία, στην αμμο της lindocat και της everclean, την λεπτη δηλαδή που δεν σηκώνει σκόνη, μπορει να παει αρκετα γρηγορα, στην catsun ή σε σιλικόνης ομως που ειναι πιο χοντρη και πιο ελαυρια θελει πιο αργά, εχω φτιαξει τρια πατερνς γενικά αλλα να αλλαξεις ταχυτητα ειναι πολυ απλο*.

ναι θα εχει πατουρα αλλα μετα με προβληματίζει λιγο το σημείο που εχει αδειάσει, αν εχει πατούρα και ενα γατι βαλει ποδι στο συρταρι και το γραπώσει, θα ειναι λιγο επικίνδυνο ισως.

περιμενω να ερθει ενας μετρητης UV να δω αν ειναι ιδέα μου, αλλα το uv-c φως κανει πολυ καλη δουλεια νομιζω για οσμές. Στο βιντεακι με την ασφάλεια το βλεπεις κατω απο την μπαλα, αναβει μονο του οταν επιστρεψει για 3 λεπτα καθε φορά, ουτε το συρτάρι δεν μυρίζει.

Εχουμε και την ιδια σκουπα, την εκανες σαν νεατο απο το μελλον :)



* θα ανεβασω την λογική, απλα στο βαζω για να δεις οτι το εχω σκεφτει πραγματι, καθε κινηση εχει επιλογή ταχύτητας
silicone: ()=> { scata.go({ one: 1.6 + scata.clb, two: 0.6 + scata.clb, act: "Getting ready", next: "silicone1", speed: 50 }); },

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 21 Φεβ 2024, 15:39

enaon έγραψε:
29 Δεκ 2023, 09:13
μου βγάλανε λίγο το λάδι αλλα ειναι ωραία η αίσθηση της επιβράβευσης, μετα απο αμφιβολία και κοπο να έχεις δυο σακούλες γεμάτες σκατα.
:smt005::smt005:
Eπικο, γελούσα 10 λεπτά.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 16:38

Την ξεκινάμε οσο απλή γίνεται να δουλεύει manual και στην συνέχεια αν θέλει κάποιος να είναι αυτοματοποιημένη τότε θα προσθέτει τα εξαρτήματα. Για την πατούρα θα σου κάνω ενα απλό σχέδιο για να δεις τι εχω στο μυαλό μου. (safety first)

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24348
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Φεβ 2024, 16:47

ωραια, πραγματι η ιδεα του λιτερλου για DIY ειναι πολυ καλη, θελει απλα ενα φυλλο πλαστικό, αν βρουμε ενα τροπο η πατουρα να ειναι σωστή και απο άποψη ασφάλειας στο μηχανικό κομμάτι, περα απο την λογική, δεν βλεπω μειονέκτημα. Γινεται και με την λογική βεβαια, απλα θα ηταν ωραια να μην βασιστεί εκει.

Άβαταρ μέλους
Lasal
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Φεβ 2024, 01:38
Phorum.gr user: Lasal

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lasal » 21 Φεβ 2024, 17:00

enaon έγραψε:
21 Φεβ 2024, 15:01
ναι θα εχει πατουρα αλλα μετα με προβληματίζει λιγο το σημείο που εχει αδειάσει, αν εχει πατούρα και ενα γατι βαλει ποδι στο συρταρι και το γραπώσει, θα ειναι λιγο επικίνδυνο ισως.

περιμενω να ερθει ενας μετρητης UV να δω αν ειναι ιδέα μου, αλλα το uv-c φως κανει πολυ καλη δουλεια νομιζω για οσμές. Στο βιντεακι με την ασφάλεια το βλεπεις κατω απο την μπαλα, αναβει μονο του οταν επιστρεψει για 3 λεπτα καθε φορά, ουτε το συρτάρι δεν μυρίζει.
Την πατούρα που σκέφτηκα δεν θα χωράει ποδαράκι μέσα.
Θα περιμένω να δω τι εχεις σκεφτεί. Εκεί είναι και η γοητεία μιας κατασκευής.
Οι λάμπες UV βοηθούν στην καταστροφή των βακτηριδίων όμως καταστρέφει μόνον επιφανειακά.Δηλαδή οτι βλέπει το φώς!
Οπότε ενα μέρος της μυρωδιά παραμένει.
Στα ενυδρεία οταν θέλεις να σκοτώσεις βακτηρίδια περνάει όλο το νερό με κυκλοφορητή μέσα απο μια λάμπα UV (δοκιμασμένο)
Αλλιώς θα τοποθετούσαν μια λάμπα ελεύθερα μαζί με τις λάμπες που το φωτίζουν.
Αντι για αυτό δες το PETKIT Odour Eliminator for Pura Max
Δες και την καμπύλη μείωσης που δίνει για την αμμωνία (επίσης δοκιμασμένο)

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24348
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: SCAT-A

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Φεβ 2024, 17:09

Lasal έγραψε:
21 Φεβ 2024, 17:00
Οι λάμπες UV βοηθούν στην καταστροφή των βακτηριδίων όμως καταστρέφει μόνον επιφανειακά.Δηλαδή οτι βλέπει το φώς!
Οπότε ενα μέρος της μυρωδιά παραμένει.

Αντι για αυτό δες το PETKIT Odour Eliminator for Pura Max
Δες και την καμπύλη μείωσης που δίνει για την αμμωνία (επίσης δοκιμασμένο)
ναι γιαυτο το εβαλα κατω απο την μπαλα, για να φωτίζει τα νεα απορρίμματα που πεφτουν στο συρταρι καθε φορά. Ειχα κανει υποδομη για διαφορα, δοκιμασα ιονιστη, εφτιαξα ενα καπακι με σερβο κλπ, αλλα στην πραξη ειδα οτι δεν μυριζει καθόλου οταν ειναι στην αναμονη, μονο οταν κανει την κίνηση ερχόταν απο το συρταρι ενα κυμα οσμης, αυτο σταματησε με τα φωτα. Εχει βεβαια και ενα δακτυλίδι σιλικόνης για οσμές αυτο το φως, αρωματικό αναλώσιμο, ισως βοηθαει και αυτο. Ειναι για τουαλετες ανθρώπων. Γενικα απο οσμές ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος, την μια την εχω αφήσει στο δώμα που εχω για εργαστήριο, μικρό, ανεβαινω και δεν καταλαβαινω οτι υπαρχει η τουαλετα μεσα.


θα παρω ομως ενα πετκιτ αφου το εχεις δοκιμασει να δω τι εννοεις. Ισως εχει πιο πολυ νοημα σε αμμο που δεν ειναι ειναι αυτοσυγκολλουμενη, που μενουν τα ουρα μεσα στην τουαλετα.
Lasal έγραψε:
21 Φεβ 2024, 17:00
Την πατούρα που σκέφτηκα δεν θα χωράει ποδαράκι μέσα.
δεν εννοω κενα στα δυο τμηματα, εννοω αυτο που βλεπω στο 1:56 και το κοβει υποπτα λιγο, εχει αφησει κενο με αιχμες, δεν υπαρχει περίπτωση η γατα να μην βαλει την μουρη της μεσα να μυρισει εκει, οι δικές μου προσπαθουν ολες να καταλαβουν πως δουλευει. Πρεπει ο μηχανισμός να επιτρεπει αποσύνδεση αν βρει εμποδιο, περα απο την λογική, να φυγουν τα δυο τμηματα εστω, να μην γινεται να κανει ζημια. Το εχω υπολογίσει στην δική μου, ακομα και αν καταφερει να μπει μεσα ενα μικρό, απλα θα βγει η μπαλα απο την βαση της.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών