Canon EOS 2000D

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8810
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 12 Δεκ 2022, 21:24

Casp έγραψε:
12 Δεκ 2022, 21:17
Είχε δημιουργήσει ένα νήμα ο Φοσίλης στην ενότητα με τις φωτογραφίες. Δεν ξέρω αν βοηθάει.

φωτογραφία σε 5 λεπτά
θα το μελετήσω, θενκς, αλλά η βασική μου απορία σχετίζεται με το ζουμ
του συγκεκριμένου φακού και τις δυνατότητές του, και αν θα χρειαστεί
να ψάξω κάποιον άλλο για να καλύψει τις ανάγκες μου και γενικά τί φάση
είναι αυτή με τις δσλρ :a040:
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8810
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 12 Δεκ 2022, 21:25

Feindflug έγραψε:
12 Δεκ 2022, 21:18
Έχω δει αρκετά και φθηνά ρε δικιά μου και φαντάσου ότι ούτε που ψάχνω για κάτι τέτοιο.

Ανά καιρούς βγάζουν και οι δήμοι κάτι δωρεάν.

Ψάξε στο διαδίκτυο, σίγουρα θα βρεις κάτι στο οποίο μπορείς να ανταπεξέλθεις.
στην περιοχή μου δεν υπάρχει κάτι σχετικό δωρεάν

αν πετύχεις κάτι ξανά, μοιράσου το πληζ
nothing but heart

Casp
Δημοσιεύσεις: 3104
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 12 Δεκ 2022, 21:28

νύχτα έγραψε:
12 Δεκ 2022, 21:24
Casp έγραψε:
12 Δεκ 2022, 21:17
Είχε δημιουργήσει ένα νήμα ο Φοσίλης στην ενότητα με τις φωτογραφίες. Δεν ξέρω αν βοηθάει.

φωτογραφία σε 5 λεπτά
θα το μελετήσω, θενκς, αλλά η βασική μου απορία σχετίζεται με το ζουμ
του συγκεκριμένου φακού και τις δυνατότητές του, και αν θα χρειαστεί
να ψάξω κάποιον άλλο για να καλύψει τις ανάγκες μου και γενικά τί φάση
είναι αυτή με τις δσλρ :a040:
Να κάνουμε tag τον foscilis! Σίγουρα θα ξέρει
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12602
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 12 Δεκ 2022, 21:34

Έτσι είναι αυτές οι κάμερες , θες άλλο φακό για ζουμ , άλλον για κοντινά , άλλον για τοπία, άλλον για κινούμενους στόχους , rip wallet κλπ :lol:
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24760
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Δεκ 2022, 21:45

Τα ΜΡ δεν εχουν σημασια, ιδιαιτερα γελοια νουμερα οπως 61 (η Nikon στη D7500 τα κατεβασε σε 21 απο 24 που ειχε η 7200 και η 7500 ειναι τρομερα καλυτερη καμερα). Αν τραβηξεις το ιδιο θεμα και με τα δυο (και εχεις και ιδιο εστιακο μηκος με καποιον τροπο) δεν υπαρχει αμφιβολια οτι η DSLR θα βγαλει ανωτερο αποτελεσμα. Ειδικα σε χαμηλο φωτισμο.

Το κινητο σιγουρα εχει παρα πολυ προχωρημενα ετοιμα εφε και βελτιωσεις αλλα μπορεις να κανεις 1000 φορες περισσοτερα με το πρωτογενες υλικο της DSLR αν τραβας raw. Το οπτικο ζουμ περαν του οτι ειναι αληθινο ζουμ και οχι ψηφιακη μαντεψια, αλλαζει και το αισθητικο αποτελεσμα: πορτρετο σε 55μμ ας πουμε που θα το μικρυνεις 3 φορες θα δεις οτι ειναι πολυ πιο φυσιολογικο απο το ιδιο πορτρετο στα 18μμ, παρ'ολο που η τελικη μεγεθυνση ειναι η ιδια.

Το θεμα ειναι οτι εισαι τρομερα καλη με το κινητο ομως. Δεν ξερω αν εχει νοημα να αλλαξεις. Μην τρελαθεις αν δεις οτι δε σε βολευει, ειναι και ενα κιλο πραγμα :)

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8810
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 12 Δεκ 2022, 22:03

foscilis έγραψε:
12 Δεκ 2022, 21:45
Τα ΜΡ δεν εχουν σημασια, ιδιαιτερα γελοια νουμερα οπως 61 (η Nikon στη D7500 τα κατεβασε σε 21 απο 24 που ειχε η 7200 και η 7500 ειναι τρομερα καλυτερη καμερα). Αν τραβηξεις το ιδιο θεμα και με τα δυο (και εχεις και ιδιο εστιακο μηκος με καποιον τροπο) δεν υπαρχει αμφιβολια οτι η DSLR θα βγαλει ανωτερο αποτελεσμα. Ειδικα σε χαμηλο φωτισμο.

Το κινητο σιγουρα εχει παρα πολυ προχωρημενα ετοιμα εφε και βελτιωσεις αλλα μπορεις να κανεις 1000 φορες περισσοτερα με το πρωτογενες υλικο της DSLR αν τραβας raw. Το οπτικο ζουμ περαν του οτι ειναι αληθινο ζουμ και οχι ψηφιακη μαντεψια, αλλαζει και το αισθητικο αποτελεσμα: πορτρετο σε 55μμ ας πουμε που θα το μικρυνεις 3 φορες θα δεις οτι ειναι πολυ πιο φυσιολογικο απο το ιδιο πορτρετο στα 18μμ, παρ'ολο που η τελικη μεγεθυνση ειναι η ιδια.

Το θεμα ειναι οτι εισαι τρομερα καλη με το κινητο ομως. Δεν ξερω αν εχει νοημα να αλλαξεις. Μην τρελαθεις αν δεις οτι δε σε βολευει, ειναι και ενα κιλο πραγμα :)
η αλήθεια είναι πως ακόμη και ο κόκκος της μου φάνηκε ας πούμε
πιο "ποιοτικός", όταν τράβηξα σε χαμηλό φωτισμό

ακόμη δεν έχω βρει πώς λειτουργεί το ζουμ στο Μ ή στο Ρ μόουντ,
πατάω το + και φαίνεται το ζουμ στην οθόνη, μα στο κλικ η φωτογραφία
βγαίνει στο αρχικό κάδρο

:-? χμμ ούτε να τα εξηγήσω σωστά δεν μπορώ, ώστε να καταλάβετε

το θέμα μου είναι, εφόσον βρέθηκε στα χέρια μου, να την αξιοποιήσω
όσο καλύτερα μπορώ (αλλά και να μελετήσω όσο λιγότερο μπορώ :003: )

η φάση με τους φακούς είναι αυτή που περιέγραψε ο Πσι ε;
βαζοβγάζεις δίχως έλεος; εμένα μ ενδιαφέρει πολύ το ζουμ ρε γαμώτο,
θέλω να τραβάω πουλιά και κορυφές και κλαδάκια και ρετιρέ

thanks για τη βοήθεια και για τα καλά σου λόγια
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4611
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 12 Δεκ 2022, 22:07

Εικόνα
cease fire!

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25143
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 12 Δεκ 2022, 22:21

νύχτα έγραψε:
12 Δεκ 2022, 21:22
Δημοκράτης έγραψε:
12 Δεκ 2022, 21:13
και μόνο η αναφορά στα mega pixel δείχνει ότι δεν έχεις επαφή με το αντικείμενο
ξεκίνα με κάποιο βίντεο εκμάθησης φωτογραφίας από το udemy skillshare ή κάτι τέτοιο γιατί έχεις αρκετά να μάθεις
φίλε μου γι αυτό άνοιξα το τόπικ, αδαής είμαι σε όλα τα τεχνικά,
και με τα αγγλικά επίσης δεν τα πάω καλά

και δεν φτάνει αυτό, πάσχω και από ανυπομονήτιδα, οπότε ψάχνω
για απαντήσεις που θα με διευκολύνουν άμεσα



Μπαζ, θενκς για το κομπλιμάν
αυτά όμως που ζητάς να μάθεις δεν μπορείς να τα μάθεις από 2 3 ποστ , ψάξε και στο ελληνικό youtube για φωτογραφία και θα μάθεις κάποια ραγματα αλλά σίγουρα θα πρέπει να παρακολουθήσεις κανένα 10ωρο ώστε να καταλάβεις τον ρόλο των mega pixel και να καταλάβεις γιατί δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει τόσο και να μάθεις τα βασικά για το διάφραγμα, γωνίες φακών, ταχύτητα κάνιστρον και ρυθμίσεις της καμεραα

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 12 Δεκ 2022, 22:36

Η dslr σου μπορεί να τραβήξει καλύτερες φωτογραφίες από το κινητό σου. Έχει έναν πιο μεγάλο σενσορα. Σε πολλά περιβάλλοντα θα τραβήξει καλύτερα φωτογραφίες, πχ πορτρέτα, συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού, αλλά και οτιδήποτε κινείται γρήγορα (πχ από αθλητικά γεγονότα μέχρι παιδάκια που τρέχουν και δεν κάθονται σε μια μεριά).

Η καλύτερη κάμερα για το 98% των ανθρώπων είναι στο κινητό γιατι το κινητό το έχεις πάντα σχεδόν μαζί σου, και κακά τα ψέματα τα σύγχρονα κινητά έχουν φοβερές δυνατότητες ετσι κ αλλιως και είναι εξαιρετικά εύκολο και γρηγορο να βγάλεις φωτογραφία στο κινητό. Εγώ σκέψου έχω και gopro αλλά τις μισές φορές βαριέμαι να την κουβαλάω μαζί, που δεν είναι και τίποτα ένα πουτσακι τόσο δα που το βάζεις και στην τσέπη.

Tl dr Αν σου αρέσει να φωτογραφιζεις πουλιά πάρε κάναν telephoto φακό (ή έγραψες κάπου για τους φακούς σου κ δεν είδα;) :102:

Άβαταρ μέλους
Αγχίαλος
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:11

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγχίαλος » 12 Δεκ 2022, 22:45

νύχτα έγραψε:
12 Δεκ 2022, 22:03
foscilis έγραψε:
12 Δεκ 2022, 21:45
Τα ΜΡ δεν εχουν σημασια, ιδιαιτερα γελοια νουμερα οπως 61 (η Nikon στη D7500 τα κατεβασε σε 21 απο 24 που ειχε η 7200 και η 7500 ειναι τρομερα καλυτερη καμερα). Αν τραβηξεις το ιδιο θεμα και με τα δυο (και εχεις και ιδιο εστιακο μηκος με καποιον τροπο) δεν υπαρχει αμφιβολια οτι η DSLR θα βγαλει ανωτερο αποτελεσμα. Ειδικα σε χαμηλο φωτισμο.

Το κινητο σιγουρα εχει παρα πολυ προχωρημενα ετοιμα εφε και βελτιωσεις αλλα μπορεις να κανεις 1000 φορες περισσοτερα με το πρωτογενες υλικο της DSLR αν τραβας raw. Το οπτικο ζουμ περαν του οτι ειναι αληθινο ζουμ και οχι ψηφιακη μαντεψια, αλλαζει και το αισθητικο αποτελεσμα: πορτρετο σε 55μμ ας πουμε που θα το μικρυνεις 3 φορες θα δεις οτι ειναι πολυ πιο φυσιολογικο απο το ιδιο πορτρετο στα 18μμ, παρ'ολο που η τελικη μεγεθυνση ειναι η ιδια.

Το θεμα ειναι οτι εισαι τρομερα καλη με το κινητο ομως. Δεν ξερω αν εχει νοημα να αλλαξεις. Μην τρελαθεις αν δεις οτι δε σε βολευει, ειναι και ενα κιλο πραγμα :)
η αλήθεια είναι πως ακόμη και ο κόκκος της μου φάνηκε ας πούμε
πιο "ποιοτικός", όταν τράβηξα σε χαμηλό φωτισμό

ακόμη δεν έχω βρει πώς λειτουργεί το ζουμ στο Μ ή στο Ρ μόουντ,
πατάω το + και φαίνεται το ζουμ στην οθόνη, μα στο κλικ η φωτογραφία
βγαίνει στο αρχικό κάδρο

:-? χμμ ούτε να τα εξηγήσω σωστά δεν μπορώ, ώστε να καταλάβετε

το θέμα μου είναι, εφόσον βρέθηκε στα χέρια μου, να την αξιοποιήσω
όσο καλύτερα μπορώ (αλλά και να μελετήσω όσο λιγότερο μπορώ :003: )

η φάση με τους φακούς είναι αυτή που περιέγραψε ο Πσι ε;
βαζοβγάζεις δίχως έλεος; εμένα μ ενδιαφέρει πολύ το ζουμ ρε γαμώτο,
θέλω να τραβάω πουλιά και κορυφές και κλαδάκια και ρετιρέ

thanks για τη βοήθεια και για τα καλά σου λόγια
ζουμ κάνεις με τονε φακό πχ 35 ή βάλτονα στο 55, για αρχή και αγόρασε έναν φακό με ανοιχτό σταθερό διάφραγμα τώρα εδω πέρα οι ξερόλες θα σου πούνε μαλακίες κατα πάσα πιθανότητα όπως γράφουν και στην πολιτική ιστορία και αλλού

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24760
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Δεκ 2022, 23:45

Για ζουμ γυρνάς τον φακο.
Το +- ειναι απλα ζουμ μεσα στην οθονη, ξερωγω ζουμαρεις τερμα την εικονα για να φαινεται αν εστιασες καλα.

Οι νικον εχουν και ενα αλλο +- διπλα στο σκοπευτρο, αυτο απλα κανει μικροδιορθωσεις στο σκοπευτρο για να ταιριαζει στη μυωπια σου.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8810
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 13 Δεκ 2022, 01:03

Δημοκράτης έγραψε:
12 Δεκ 2022, 22:21
αυτά όμως που ζητάς να μάθεις δεν μπορείς να τα μάθεις από 2 3 ποστ , ψάξε και στο ελληνικό youtube για φωτογραφία και θα μάθεις κάποια ραγματα αλλά σίγουρα θα πρέπει να παρακολουθήσεις κανένα 10ωρο ώστε να καταλάβεις τον ρόλο των mega pixel και να καταλάβεις γιατί δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει τόσο και να μάθεις τα βασικά για το διάφραγμα, γωνίες φακών, ταχύτητα κάνιστρον και ρυθμίσεις της καμεραα
γιατί τόση αυστηρότητα καλέ








έχω βρει ένα μάνιουαλ στο διαδίκτυο και το μελετάω

τελικά όντως τα +- ήταν για την οθόνη, όχι για το ζουμ, είμαι ηλίθια :smt005:

και το 55 του φακού δεν μου αρκεί, θα χρειαστεί να το ψάξω



έκανα και τεστ, φωτογράφισα το ίδιο θέμα με το κινητό και με τη μηχανή,
και όντως υπάρχει σημαντική διαφορά στο αποτέλεσμα



σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :wave:
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Πλέριος
Δημοσιεύσεις: 1737
Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
Phorum.gr user: aytos

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 13 Δεκ 2022, 17:37

καμία σχέση τα μεγκαπίξελς με την ποιότητα εικόνας
εχω ενα redmi που λέει 48μπ και απλα γελάω

μια παλιά Ολύμπους στα 8μπ που είχα, έβγαζε πολύ πιο καθαρές και ζωντανές

τωρα εχω την Nikon Z5 με τον κιτ φακο 24-50 (ψιλοφόλα) και τον Viltrox 85αρι στο f1,8 και με χακιά πάει στο 1,6
τίμιος Κινεζος στα μισά λεφτά απο τον αντίστοιχο Nikkor (400~800+)

γενικά κοιτάξτε οσοι ειναι να μπείτε στον κοσμο της φωτογραφίας να έχει η μηχανή ηλεκτρονικό σκόπευτρο (οτι βλέπεις βγάζεις)
και φυσικά, mirrorless + full frame

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Δεκ 2022, 17:52

νύχτα έγραψε:
12 Δεκ 2022, 20:25
με γεια!

Κάθε εργαλείο κάνει καλά κάποια πράγματα και κάποια όχι.

θετικά:

1. Θα έχεις πολύ καλύτερης ποιότητας πηγαίο αρχείο (raw) αν κάνεις επεξεργασία με προγράμματα τύπου photoshop
2. Θα μπορέσεις να πάρεις φωτογραφίες εκεί που δεν μπορούσες με το κινητό (μεγάλοι χρόνοι έκθεσης, πάνω σε τρίποδο εννοείται, φωτογραφίες σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού κλπ). Τα μοντέρνα κινητά κάνουν πλέον πολλά αλλά παίρνουν και αποφάσεις που δεν μπορείς να τις ξε-κάνεις στην επεξεργασία.
3. Θα μπορείς να αγοράσεις τηλεφακό με μεγάλο zoom για πουλάκια και λήψεις από μακρυά. Βέβαια θα κοστίσει. Καλός τηλεφακός θα πονέσει.
4. Θα μπορέσεις να κοντρολάρεις πολύ καλύτερα το φλας ή και να προσθέσεις έξτρα επαγγελματικό φλας κλπ
5. Αν αγοράσεις και φακό μάκρο θα ανοιχθεί ένας ακόμα καινούργιος κόσμος που δεν θυμάμαι να έχεις εξερευνήσει μέχρι στιγμής στις φωτογραφίες σου
6. Θα έχεις μεγάλο έλεγχο στον κόκκο της ίδιας της λήψης και όχι αυτόν που πιθανόν προσθέτεις με φίλτρα έως τώρα.


αρνητικά:

1. Θα απογοητευτείς από τις πρώτες φωτογραφίες μέχρι να της πάρεις λίγο τον αέρα. Θα θέλεις λίγο κόπο για αποδεκτό αποτέλεσμα εκεί που απλά τράβαγες με το κινητό
2. Θα χρειάζεσαι συστηματικά χρόνο για επεξεργασία των αρχείων
3. Οι αλλαγές φακών συνεπάγονται σκονίτσες και σκουπιδάκια πάνω στον αισθητήρα και μετά θα βλέπεις τις φωτογραφίες σου με ημιδιάφανες βούλες εδώ κι εκεί και θα τρως τον χρόνο που απαιτείται για καθάρισμα
4. Θα πρέπει να συνηθίσεις να κουβαλάς εξοπλισμό

Στην πράξη. Θα συνιστούσα να συνεχίσεις να τραβάς με κινητό και να χρησιμοποιείς τη μηχανή όταν και όπου οι δυνατότητες του κινητού δεν σε αφήνουν να πάρεις τη φωτογραφία που θέλεις.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25517
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Canon EOS 2000D

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 13 Δεκ 2022, 18:03

Πλέριος έγραψε:
13 Δεκ 2022, 17:37
καμία σχέση τα μεγκαπίξελς με την ποιότητα εικόνας
εχω ενα redmi που λέει 48μπ και απλα γελάω

μια παλιά Ολύμπους στα 8μπ που είχα, έβγαζε πολύ πιο καθαρές και ζωντανές

τωρα εχω την Nikon Z5 με τον κιτ φακο 24-50 (ψιλοφόλα) και τον Viltrox 85αρι στο f1,8 και με χακιά πάει στο 1,6
τίμιος Κινεζος στα μισά λεφτά απο τον αντίστοιχο Nikkor (400~800+)

γενικά κοιτάξτε οσοι ειναι να μπείτε στον κοσμο της φωτογραφίας να έχει η μηχανή ηλεκτρονικό σκόπευτρο (οτι βλέπεις βγάζεις)
και φυσικά, mirrorless + full frame
Η ανάλυση δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα της φωτογραφίας. Είναι ποσοτικό μέγεθος
Το έγραψε ο Φόσι ότι οι σοβαρές DSLR δεν έχουν υπερυψηλές αναλύσεις

Νύχτα, υπάρχουν αρκετά σάιτ για φωτογραφία, που έχουν βασικές οδηγίες για διάφραγμα και ταχύτητα
Επίσης έχουν αρκετά για καδράρισμα και φώτα, οπότε έχεις να ξεκινήσεις
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών