βάψιμο με μίνιο

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23685
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Σεπ 2023, 19:00

Ασέβαστος έγραψε:
30 Σεπ 2023, 18:59
enaon έγραψε:
30 Σεπ 2023, 18:48
Ασέβαστος έγραψε:
30 Σεπ 2023, 18:40
επισης η πολυουρεθανη ειναι υδροφιλη, σφουγγαρι
μήπως εννοείς σιλικόνη; Η πολυουρεθανη ειναι αδιαβροχη αφου σκληρύνει, υρδοφοβικη, όχι υδροφιλη.
οταν λες πολυουρεθανη, καταλαβαινω αφρος, ετσι; οχι πολυουρεθανικη σιλικονη;

ο αφρος ειναι σφουγγαρι. εχουν βαλει διαφοροι μεσα σε στεγανα σκαφων, ακομη και μεσα σε σωληνα ψαροτουφεκου, για παρομοιους λογους με αυτους που συζηταμε. τη γαμησανε και γινανε σφουγγαρι.

αλλα υπαρχει αφρος ναυτιλιακης χρησης, μαθαινω, που βαζουν ορισμενοι κατασκευαστες σκαφων απο την αρχη. εχω δει μεσα σε σκαφος, μοιαζει με τον αφρο στο ματι, αλλα ειναι ασυμπιεστος, σαν σκληρο πλαστικο. :102:
και ο αφρός αδιαφροχος ειναι εξωτερικα, θα τον τρυπησαν, πρεπει να εξηγείς ότι αν τρυπήσει καλυτερα να το πετάξουν και ξανά, μέχρι να μάθουν να βάζουν.

τεσπα, δεν κάνει να τρυπήσει, δεν κάνει να τον δει ο ήλιος, αλλα για μέσα στα κάγκελα είναι τέλειος, κλεινεις την τρυπα που τον έβαλες αμεσως, δεν τον κοβεις μετα. Ακόμα πιο σημαντικό να μπει υγρή μέσα στα κάγκελα που πατανε κατω αν είναι κούφια, χυπερδεσμο η κάτι τέτοιο, από κάτω τραβάει την πιο πολύ υγρασία.

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 30 Σεπ 2023, 19:29

George_V έγραψε:
29 Σεπ 2023, 20:52
Ασέβαστος έγραψε:
27 Απρ 2022, 09:02
μπορεις να το αφησεις.

θεωρητικα θα εχει ελαφρα μικροτερη αντοχη σε βαθος χρονου. πρακτικα ασημαντη.
Μια που σε πέτυχα σου έχω μια ερώτηση.

Μάλλον την έχω ξανακάνει αλλά βαριέμαι να ψάχνω τώρα.

Βάφω τα κάγκελα μου κάθε χρόνο αλλά επειδή είμαι 30 μέτρα από τη θάλασσα και η υγρασία εδώ σπάει καρύδια κάθε χρόνο η σκουριά βγαίνει ξανά.

Υπάρχει κάτι να κάνω η να τα ξηλωσω και να βάλω αλουμίνια?
Επειδή κι εγώ βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση (Τήνος, βόρειος προσανατολισμός, 30 μέτρα από τη θάλασσα, τρώω όλον τον υγρο/αρμυρό βοριά πριν τον φάνε όλες οι υπόλοιπες κυκλάδες), θα μου επιτρέψεις να συνεισφέρω ξανά τη γνώμη μου, από πρωσοπική εμπειρία:

- Ξηλώνεις ό,τι δεν είναι ανοξείδωτο σίδερο/ατσάλι και αντικαθιστάς
- Ακόμα και έτσι, το παίρνεις απόφαση ότι το πολύ κάθε 4 χρόνια (ιδανικά 2-3) θα κάνεις συντήρηση. Και σωστά. Τρίψιμο να φύγει η παλιά μπογιά, αναστολέα από αυτόν που λέει ο Ασέβαστος παραπάνω, και μετά είτε μίνιο και χρώμα, είτε δυο χέρια από το χρώμα 3-σε-1 που δεν θέλει μίνιο.

Τα σπίτια κοντά στη θάλασσα γενικά το έχουν αυτό. Δεν είναι από αυτά που βάφεις και ξεχνάς για 5-10 χρόνια. Θέλουν τακτική και σωστή συντήρηση για να αποφύγεις τα χειρότερα. Και δεν τσιγκουνεύεσαι την ποιότητα των υλικών, γιατί θα σου κοστίσει περισσότερο μακροπρόθεσμα.
لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰم حَمَّدٌ رَسُولُ ٱللَّٰهِ‎

! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Σεπ 2023, 21:01

Να υποθέσω ότι όσοι μιλάτε εδώ για μίνιο εννοείτε τα διάφορα αντισκωριακά αστάρια κι όχι το μίνιο, αυτό καθ' αυτό, έτσι;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Σεπ 2023, 21:06

enaon έγραψε:
30 Σεπ 2023, 19:00
Ασέβαστος έγραψε:
30 Σεπ 2023, 18:59
enaon έγραψε:
30 Σεπ 2023, 18:48


μήπως εννοείς σιλικόνη; Η πολυουρεθανη ειναι αδιαβροχη αφου σκληρύνει, υρδοφοβικη, όχι υδροφιλη.
οταν λες πολυουρεθανη, καταλαβαινω αφρος, ετσι; οχι πολυουρεθανικη σιλικονη;

ο αφρος ειναι σφουγγαρι. εχουν βαλει διαφοροι μεσα σε στεγανα σκαφων, ακομη και μεσα σε σωληνα ψαροτουφεκου, για παρομοιους λογους με αυτους που συζηταμε. τη γαμησανε και γινανε σφουγγαρι.

αλλα υπαρχει αφρος ναυτιλιακης χρησης, μαθαινω, που βαζουν ορισμενοι κατασκευαστες σκαφων απο την αρχη. εχω δει μεσα σε σκαφος, μοιαζει με τον αφρο στο ματι, αλλα ειναι ασυμπιεστος, σαν σκληρο πλαστικο. :102:
και ο αφρός αδιαφροχος ειναι εξωτερικα, θα τον τρυπησαν, πρεπει να εξηγείς ότι αν τρυπήσει καλυτερα να το πετάξουν και ξανά, μέχρι να μάθουν να βάζουν.

τεσπα, δεν κάνει να τρυπήσει, δεν κάνει να τον δει ο ήλιος, αλλα για μέσα στα κάγκελα είναι τέλειος, κλεινεις την τρυπα που τον έβαλες αμεσως, δεν τον κοβεις μετα. Ακόμα πιο σημαντικό να μπει υγρή μέσα στα κάγκελα που πατανε κατω αν είναι κούφια, χυπερδεσμο η κάτι τέτοιο, από κάτω τραβάει την πιο πολύ υγρασία.
Δεν είναι τόσο αδιάβροχος όσο νομίζεις, εκτός κι αν μιλάς για συγκεκριμένους αφρούς (έχει πχ η Henkel κάποιους) που είναι φτιαγμένοι για εξωτερική χρήση χωρίς να είναι καλυμμένοι. Οι περισσότεροι (σχεδόν όλοι πλην λίγων) με τα χρόνια "ποτίζουν" και όταν γίνει αυτό... γάμησέ τα, είναι να τα ξηλώνεις όλα μετά.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23685
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Σεπ 2023, 21:12

αδιαβροχοι ειναι, αλλα δεν αντέχουν τον ήλιο, άλλο αυτό. Δεν είπα για εξωτερική χρήση, μέσα στο κάγκελο λέω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27494
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 30 Σεπ 2023, 21:13

Bασικα το κατω μερος του καγκελου ειναι μασιφ με σχέδια και εχει το λιγοτερο προβλημα (αλλα και παλι εχει σκουρια) το πανω μερος ειναι κουφιο και εκει ειναι το βασικο προβλημα με τη σκουρια.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Σεπ 2023, 21:18

enaon έγραψε:
30 Σεπ 2023, 21:12
αδιαβροχοι ειναι, αλλα δεν αντέχουν τον ήλιο, άλλο αυτό. Δεν είπα για εξωτερική χρήση, μέσα στο κάγκελο λέω.
Αυτό λέω κι εγώ. Είναι, αλλά όχι όσο πιστεύεις και όχι για πάντα. Αν από κάπου περνάει νερό κι έχει μόνιμη επαφή με τον αφρό, κάποια στιγμή θα τον ποτίσει.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23685
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Σεπ 2023, 21:20

ε οκ ναι κάποτε, αν το κάνει καλά τα εγγονια του θα το ξανακάνουν. Παντως η πολυουρεθανη ειναι υδροφοβη, αδιαβροχη, και αν δεν την δει υν αντεχει χρονια.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Σεπ 2023, 21:29

enaon έγραψε:
30 Σεπ 2023, 21:20
ε οκ ναι κάποτε, αν το κάνει καλά τα εγγονια του θα το ξανακάνουν. Παντως η πολυουρεθανη ειναι υδροφοβη, αδιαβροχη, και αν δεν την δει υν αντεχει χρονια.
Άντε καλά. :)
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23685
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Σεπ 2023, 21:30

Isildur έγραψε:
30 Σεπ 2023, 21:29
Άντε καλά. :)
το ύφος ήταν, που τα λέω κοφτά;. Να ξέρω να το κανω συχνα.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Σεπ 2023, 21:41

enaon έγραψε:
30 Σεπ 2023, 21:30
Isildur έγραψε:
30 Σεπ 2023, 21:29
Άντε καλά. :)
το ύφος ήταν, που τα λέω κοφτά;. Να ξέρω να το κανω συχνα.
Όχι ρε, βαριέμαι να κάνω αναλύσεις, να φέρνω παραδείγματα και να προσπαθώ να σου μάθω πράματα για κάτι που εσύ το ξες επιδερμικά κι εμένα είναι η δουλειά μου εδώ και πολλά χρόνια, γράφοντας σε τάμπλετ. :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23685
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Σεπ 2023, 21:44

α είπα και εγώ. Έχεις ακούσει ιστορίες πολλές πίσω από το ταμείο ε; Πες μετά αν δεν βαριέσαι καμια. :lol:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Σεπ 2023, 21:49

enaon έγραψε:
30 Σεπ 2023, 21:44
α είπα και εγώ. Έχεις ακούσει ιστορίες πολλές πίσω από το ταμείο ε; Άλλη φορά πράγματι, τώρα ας πει καποιος που το έχει κάνει πράγματι. :lol:
Ακόμα κι αν ίσχυε αυτό που λες, που δεν ισχύει και είσαι βαθιά νυχτωμένος για το τι έχω κάνει, και πάλι θα ήξερα πολύ περισσότερα από κάποιον που 1-2-5 φορές στη ζωή του χρησιμοποίησε αφρό πιγιού, κατά πάσα πιθανότητα μάλιστα λανθασμένα (όπως οι περισσότεροι).

Edit: πουστίτσες; Κατάλαβες ότι είπες μαλακία και το άλλαξες; :smt005:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Isildur την 30 Σεπ 2023, 21:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23685
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Σεπ 2023, 21:49

είναι που βαριέσαι να γράφεις, μπεμπη :lol:

τεσπα τωρα ειναι αργα γιωργο νομιζω, το επομενο καλοκαιρι αυτα, στο μέσο του, να έχουν στεγνώσει καλά μέσα.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: βάψιμο με μίνιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Σεπ 2023, 21:52

enaon έγραψε:
30 Σεπ 2023, 21:49
είναι που βαριέσαι να γράφεις, μπεμπη :lol:
Είναι που δεν γουστάρω να σου κάνω δωρεάν μαθήματα γράφοντας σε τάμπλετ, μπούμπη. Αυτό είπα άλλωστε...

Αυτό το άλλαξες μέχρι να γράψω ή το κράτησες;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών