ενυδρείο

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19189
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 24 Αύγ 2020, 14:50

και γω το συζηταω με την γυναικα μου,γιατι οκ παει να το κανω αμαζονιο σε λιγο το σπιτι! :003::lol:

παιζει δυνατα να το παρω να μαι ειλικρινης!λογω sub βεβαια ειναι ενα ρισκο διοτι δεν το εχω δουλεψει ποτε


παρεμπιπτοντως δειχνει πανευκολο το καθαρισμα του φιλτρου..εχει ενα σαν χερουλι τα βγαζεις εξω σαν πολυκατοικια ειναι τα υλικα του φιλτρου(τα χει και σε σακουλακια,τερμα τα καλσον...γιουργια! :003::lol: )

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16452
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 24 Αύγ 2020, 14:52

το χωρατό με την επιστήμη της λογικής έχει μπει ήδη ή προλαβαίνω;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19189
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 24 Αύγ 2020, 15:00

λοιπον βλεπω το φιλτρο περναει 240 λιτρα ανα ωρα...το εσωτερικο που εχω(με πολυ μικροτερο καδο) ειναι στα 150 λιτρα

φυσικα αυτα ειναι ονομαστικα μολις πολλαπλασιαστουν οι αποικιες θα μπουκωσει

γενικα πρεπει να περναει 5 φορες το νερο τουλαχιστον
πες θα πεσει στα 150 λιτρα η ροη
πες καθαρα με το χαλικι που θα βαλεις με φυτα με φιλτρα,θερμοστατες με την σαρα και την μαρα να μεινουν 30 λιτρα νερου
αρα ειμαστε καλα.
παιζει ρολο και η ιχθυοφορτωση
ενα ψαρι θα βαλεις(μονομαχο εγω επιμενω ! :))
μια χαρα η ροη

https://www.skroutz.gr/s/23962299/Fluva ... CE%BF.html

τα μαγαζια που το δινουν

θερμοστατες

παιρνουμε για τον κυβο μας,οχι τα θηρια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 24 Αύγ 2020, 16:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19189
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 24 Αύγ 2020, 15:09

εγω εχω ενα θερμοστατη της eheim,πολυ καλο (εχει και αλλους βεβαια),50 watt στα ιδια πανω κατω λιτρα

καλο ειναι να μην παιρνουμε κατω απο 50 watt για να μην δουλευει τον χειμωνα ολη την ωρα ή στις αλλαγες!

επισης ΠΑΝΤΟΤΕ βλεπουμε το θερμομετρο οταν καθοριζουμε θερμοκρασια(διοτι θα νουμερα που δινουν οι θερμοστατες ειναι συνηθως εικονικα)

ωστε να μην προκυψει ψαροσουπα!αντι για ενυδρειο..

αυτα και με συγχωρειτε αν με τα απανωτα μηνυματα εγινα ενοχλητικος :) Υπερβαλλοντας ζηλος.

YS το μπολι που αναφερω παραπανω,το παιρνεις απο φιλτρο ενυδρεια και το στιβεις στα υλικα του φιλτρου σου οποτε αμεσα εχεις αποικιες,βεβαιως κανεις τεστ να σιγουρευτεις...αλλιως περιμενεις ενα μηνα
βεβαια αν παρεις μπολι απο καποιον που δεν ξερεις ρισκαρεις να παρεις και κανα βλαβερο βακτηριδιο..κανε ενα στρωσιμο ενυδρειου ο ιδιος.υπομονη θελει
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 24 Αύγ 2020, 16:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14827
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 24 Αύγ 2020, 15:54

Yochanan έγραψε:
24 Αύγ 2020, 14:52
το χωρατό με την επιστήμη της λογικής έχει μπει ήδη ή προλαβαίνω;
Επιστήμη της λογικής; Τι εννοείς, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4508
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 24 Αύγ 2020, 16:13

Κόκκορας έγραψε:
24 Αύγ 2020, 15:09

YS το μπολι που αναφερω παραπανω,το παιρνεις απο φιλτρο ενυδρεια και το στιβεις στα υλικα του φιλτρου σου οποτε αμεσα εχεις αποικιες,βεβαιως κανεις τεστ να σιγουρευτεις...αλλιως περιμενεις ενα μηνα
βεβαια αν παρεις μπολι απο καποιον που δεν ξερεις ρισκαρεις να παρεις και κανα βλαβερο βακτηριδιο..κανε ενα στρωσιμο ενυδρειου ο ιδιος.υπομονη θελει
Αυτο που λες, καλυτερα να κάνεις απο την αρχη το στρωσιμο. Στο ενυδρειο που εχω τωρα επιτάχυνα το στρωσιμο βαζοντας φυτα και μετα απο μια βδομαδα μπηκε μεσα και ενας καθαριστης :P:003:
Winter is coming

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 24 Αύγ 2020, 16:15

Feindflug έγραψε:
24 Αύγ 2020, 15:54
Yochanan έγραψε:
24 Αύγ 2020, 14:52
το χωρατό με την επιστήμη της λογικής έχει μπει ήδη ή προλαβαίνω;
Επιστήμη της λογικής; Τι εννοείς, τύπε;
έχεις ενυδρείο, τύπε;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19189
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 24 Αύγ 2020, 16:15

το δινουν και αλλα μαγαζια βλεπω εκτος απο αυτα που παρεθεσα παραπανω...λοιπον μην κανουμε και διαφημιση θα κανω edit στα παραπανω μαγαζια...μεα ενα γκουγκλαρισμα τα βρισκουμε ευκολα
στην ελλαδα δινουν και δωρεα μεταφορικα


ενα αρνητικο που βλεπω στο fluval flex ειναι αυτη η λωριδα πανω πανω που βαζει προφανως για να μην τυφλωνει το φως...αλλα δεν την ειχα σε κανενα ενυδρειο..δεν ξερω αν ειναι ενοχλητικη αισθητικα(Δεν νομιζω νταξει,μην ειμαστε υπερβολικοι)

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19189
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 24 Αύγ 2020, 16:23

Lestat έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:13
Κόκκορας έγραψε:
24 Αύγ 2020, 15:09

YS το μπολι που αναφερω παραπανω,το παιρνεις απο φιλτρο ενυδρεια και το στιβεις στα υλικα του φιλτρου σου οποτε αμεσα εχεις αποικιες,βεβαιως κανεις τεστ να σιγουρευτεις...αλλιως περιμενεις ενα μηνα
βεβαια αν παρεις μπολι απο καποιον που δεν ξερεις ρισκαρεις να παρεις και κανα βλαβερο βακτηριδιο..κανε ενα στρωσιμο ενυδρειου ο ιδιος.υπομονη θελει
Αυτο που λες, καλυτερα να κάνεις απο την αρχη το στρωσιμο. Στο ενυδρειο που εχω τωρα επιτάχυνα το στρωσιμο βαζοντας φυτα και μετα απο μια βδομαδα μπηκε μεσα και ενας καθαριστης :P:003:
ποσα λιτρα ειναι και εβαλες pleco ; :xena::lol:

τελος παντων :lol:

μια εβδομαδα ειναι λιγο γρηγορο,αλλα δεν αποκλειεται....με τα τεστ επιβεβαιωνεται,μην βαζεις τοσο γρηγορα ψαρι

Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4508
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 24 Αύγ 2020, 16:32

Κόκκορας έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:23
Lestat έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:13
Κόκκορας έγραψε:
24 Αύγ 2020, 15:09

YS το μπολι που αναφερω παραπανω,το παιρνεις απο φιλτρο ενυδρεια και το στιβεις στα υλικα του φιλτρου σου οποτε αμεσα εχεις αποικιες,βεβαιως κανεις τεστ να σιγουρευτεις...αλλιως περιμενεις ενα μηνα
βεβαια αν παρεις μπολι απο καποιον που δεν ξερεις ρισκαρεις να παρεις και κανα βλαβερο βακτηριδιο..κανε ενα στρωσιμο ενυδρειου ο ιδιος.υπομονη θελει
Αυτο που λες, καλυτερα να κάνεις απο την αρχη το στρωσιμο. Στο ενυδρειο που εχω τωρα επιτάχυνα το στρωσιμο βαζοντας φυτα και μετα απο μια βδομαδα μπηκε μεσα και ενας καθαριστης :P:003:
ποσα λιτρα ειναι και εβαλες pleco ; :xena::lol:

τελος παντων :lol:

μια εβδομαδα ειναι λιγο γρηγορο,αλλα δεν αποκλειεται....με τα τεστ επιβεβαιωνεται,μην βαζεις τοσο γρηγορα ψαρι
60 λιτρα. Corydoras ειναι. Μου το ειπε ο τυπος στο μαγαζι. Θα μου πεις, αυτοι να πουλησουν θελουν. Ομως πραγματι επιταχυνθηκε το στρωσιμο και μετα απο ενα χρονο ειναι εκει και εχει γινει τριπλασιο.
Winter is coming

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6512
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 24 Αύγ 2020, 16:38

foscilis έγραψε:
24 Αύγ 2020, 12:58
θα πάρουμε το Τζενέκα επειδή έχει ενσωματωμένο φως και φίλτρο.

https://www.skroutz.gr/s/15348045/Jenec ... CE%BF.html

ερώτηση: μετά τι κάνουμε; Πρέπει π.χ. να το αποστειρώσω με βραστό νερό ή βασίζομαι στο φίλτρο; Πότε είναι έτοιμο για να μπει ψάρι;
8.5 λίτρα;

Οχι, όχι όχι όχι όχι όχι. Με τίποτα εκτός αν το προορίζεις για γαρίδες ή σαλιγκάρια.

Με λιγότερα λεφτά παίρνεις το haquoss Starter που είναι 21 λίτρα και έχει επίσης φωτισμό και φίλτρο και υπερέχει παντού.

Edit, ρε πόσους ενυδρειάδες έχει το πχορουμ; Ψηθείτε να οργανώσουμε ανταλλαγές σε φυτά κλπ :003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Awesomatic την 24 Αύγ 2020, 16:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19189
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 24 Αύγ 2020, 16:38

Lestat ετσι καναν παλια βαζαν ψαρι(αμολανε περιττωματα)
για στρωσιμο
αλλα δεν κανει ,βγαζουν προβληματα σε βαθος χρονου,αρρωσταινουν,αν δηλαδη δεν τα ξεκανει γρηγορα(εξαρταται την φαση του κυκλου και το χρονικο διαστημα εκθεσης τους σε αυτην,αμα πεσουν πανω στην αμμωνια εχετε γεια βρυσουλες,αμα πεσουν στο δευτερο σταδιο στα νιτρωδη προς το τελος,μπορουν να τα φερουν βολτα,αν η εκθεση ειναι περιορισμενη...σε αυτην την φαση συνηθως αργοτερα αρρωσταινουν)
τα pleco,Οι γλυφτες δηλαδη :lol: ζουνε 10 με 15 χρονια...
το προβλημα με τα pleco ειναι οτι καποια ειδη μεγαλωνουν πολυυυ,πολυ ομως :lol:
αυτο με το τριπλασιο μεγεθος σε ενα χρονο ειναι καπως ανησυχητικο :003:

τα φυτα βοηθουν βεβαια τρωνε νιτρωδη και αμμωνιες κ.λπ αλλα δεν ειναι και πανακεια εκτος και αν ειναι φουλ φυτεμενο...οποτε μετα απο κανα δυο εβδομαδες μπορει ισως να μπει και ψαρι(τα τεστ θα μας το πουν και αυτο)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 24 Αύγ 2020, 16:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24732
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Αύγ 2020, 16:39

η CEO λέει να βρούμε μια μέση λύση ανάμεσα σε γυάλα των 5 ευρώ και λίγο μεγαλύτερη γυάλα των 10 ευρώ αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα τη γοητεία μου.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6512
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 24 Αύγ 2020, 16:41

foscilis έγραψε:
24 Αύγ 2020, 16:39
η CEO λέει να βρούμε μια μέση λύση ανάμεσα σε γυάλα των 5 ευρώ και λίγο μεγαλύτερη γυάλα των 10 ευρώ αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα τη γοητεία μου.
Πες στη CEO ότι είναι σαν να βάζεις άνθρωπο σε 3 τετραγωνικά διαμέρισμα. Τίποτα κάτω από 20 λίτρα minimum εκτός αν το προορίζεις για γαρίδες ή σαλιγκάρια. Αν και ειλικρινά τα 20 είναι λίγα ειδικά αν θέλεις κάτι φυτά μέσα και θα μετανιώσεις.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25464
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: ενυδρείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 24 Αύγ 2020, 16:44

Mε όλα αυτά τα (απίθανα) κόστη ενυδρείου που αναφέρετε γιατί δεν παίρνετε κανένα αδέσποτο;
Θα κάνετε και κανα περπάτημα με τις βόλτες
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών