Hi-fi / Hi-end

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2641
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 04 Ιαν 2019, 23:28

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
04 Ιαν 2019, 23:00
akirav έγραψε:
04 Ιαν 2019, 22:13
Listeners have been rediscovering the joys of rewinding their music on tape
The vintage cassette format has seen highest sale levels in 14 years
Almost 50,000 albums on tape were bought in 2018, a 125.3 per cent increase on 2017
:003:
Φουλ χιπστερια. Η κασετα παιζει να ειναι απο τα χειροτερα φορματς.

Θα κυκλοφορησω μολυβια με μουστακι για το rewind.
https://www.bloomberg.com/news/articles ... -than-ever
ειδικα οι κενες
:003:
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11046
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 05 Ιαν 2019, 01:16

Σε λιγο θα το γυρισουν στο κερι :D

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27273
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Ιαν 2019, 14:05

ST48410 έγραψε:
04 Ιαν 2019, 22:10
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
04 Ιαν 2019, 18:05
Αχάριστος ποιά η γνώμη σου για τα γουίλσον αλεξάνδρεια xlf? Αξίζουν;
Δεν είμαι σίγουρος αν ρωτάς ειρωνικά και δεν τα έχω ακούσει για να έχω άποψη. Από Wilson έχω ακούσει τα Watt Puppy 5 και ήταν από τα καλύτερα ηχεία που άκουσα προσωπικά δεδομένων και των περιορισμών του χώρου (έκθεση HiFi σε υπόγειο ξενοδοχείου).
Σοβαρά ρωτάω, αν μπορεί να εξηγήσει κάποιος γιατί κοστίζουν τόσο πολύ (περισσότερο από όσο έγραψε ο αχάριστος)
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11046
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 05 Ιαν 2019, 14:19

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιαν 2019, 14:05
ST48410 έγραψε:
04 Ιαν 2019, 22:10
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
04 Ιαν 2019, 18:05
Αχάριστος ποιά η γνώμη σου για τα γουίλσον αλεξάνδρεια xlf? Αξίζουν;
Δεν είμαι σίγουρος αν ρωτάς ειρωνικά και δεν τα έχω ακούσει για να έχω άποψη. Από Wilson έχω ακούσει τα Watt Puppy 5 και ήταν από τα καλύτερα ηχεία που άκουσα προσωπικά δεδομένων και των περιορισμών του χώρου (έκθεση HiFi σε υπόγειο ξενοδοχείου).
Σοβαρά ρωτάω, αν μπορεί να εξηγήσει κάποιος γιατί κοστίζουν τόσο πολύ (περισσότερο από όσο έγραψε ο αχάριστος)
Γιατι απευθυνονται σε audiophiles :lol:

Φανταζομαι το ξερεις οτι υπαρχουν καλωδια 1-2 μετρα που κανουν μερικες χιλιαδες ευρω.

Ειναι αβυσσος ο κοσμος του audiophile. Καταλαβαινω οτι πρεπει να δωσεις αρκετα λεφτα για να εχεις ενα αξιοπιστο ηχοσυστημα αλλα υπαρχει και ενα οριο. Μετα κατανταει λιγο ξεφτιλα κατα τη γνωμη μου.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17180
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 05 Ιαν 2019, 14:24

Ολα αυτα για να ακουτε Εφη Θωδη και Γιωργο Μαγκα στη διαπασων ρε ζαγαρια;

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11046
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 05 Ιαν 2019, 14:31

stergiosbik έγραψε:
05 Ιαν 2019, 14:24
Ολα αυτα για να ακουτε Εφη Θωδη και Γιωργο Μαγκα στη διαπασων ρε ζαγαρια;
next...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Ιαν 2019, 18:41

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιαν 2019, 14:05
ST48410 έγραψε:
04 Ιαν 2019, 22:10
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
04 Ιαν 2019, 18:05
Αχάριστος ποιά η γνώμη σου για τα γουίλσον αλεξάνδρεια xlf? Αξίζουν;
Δεν είμαι σίγουρος αν ρωτάς ειρωνικά και δεν τα έχω ακούσει για να έχω άποψη. Από Wilson έχω ακούσει τα Watt Puppy 5 και ήταν από τα καλύτερα ηχεία που άκουσα προσωπικά δεδομένων και των περιορισμών του χώρου (έκθεση HiFi σε υπόγειο ξενοδοχείου).
Σοβαρά ρωτάω, αν μπορεί να εξηγήσει κάποιος γιατί κοστίζουν τόσο πολύ (περισσότερο από όσο έγραψε ο αχάριστος)
Για παρόμοιους λόγους που κοστίζει ένα αμάξι 300-400 χιλιάρικα χωρίς να είναι 10 φορές καλύτερο από τα αυτοκίνητα των 30 χιλιάδων.
Λογικές υποθέσεις που μπορώ να κάνω:
R&D που θα πληρωθεί από πολύ λίγα κομμάτια. Πόσα τέτοια ζευγάρια να έχουν δοθεί σε πελάτες;
Εξωτικά ή ακριβά υλικά. Σε κάποια τέτοια ηχεία μπορείς να συναντήσεις πχ θηριώδεις μαγνήτες και όχι μόνο στα γούφερς.
Πολύ δουλειά στην καμπίνα του ηχείου. Το ιδανικό είναι ο περιορισμός κάθε μορφής δευτερογενούς πηγής ήχου πέραν του μεγαφώνου με εξαίρεση ίσως την φόρτιση μέσω οπής του γούφερ. Πιο απλά θέλεις το κουτί (ξύλινο, συνθετικό κλπ) να μην παράγει ήχους κατά το δυνατόν. Αυτό σημαίνει πολλά νεύρα εσωτερικά ή και άλλες περίπλοκες τεχνικές με στρώσεις απορροφητικών υλικών στα εσωτερικά τοιχώματα. Δεν είναι μέσα ένα άδειο έπιπλο. Αν το κουτί είναι από συνθετικά υλικά μπορεί και αυτά να αυξάνουν το κόστος. Πρόσθεσε φινίρισμα λάκας ή ότι άλλο κατά περίπτωση που δεν είναι και τόσο φτηνό.
Υπηρεσίες. Ένα τέτοιο ηχείο μπορεί να συνοδεύεται από εγκατάσταση ειδικού στο χώρο σου που θα φέρει και εξοπλισμό για μετρήσεις. Όπως ειπώθηκε νωρίτερα ο χώρος είναι ιδιαίτερα σημαντικός. Κατά την προσωπική μου γνώμη και το στήσιμο. Μερικά ηχεία ακούγονται διαφορετικά αν τα στρέψεις μερικές μοίρες μέσα ή έξω από την θέση ακρόασης.
Φυσικά και πάνω απ' όλα μπορεί να είναι θέμα τιμολογιακής πολιτικής. Να θέλεις να έχει μια τιμή που θα κάνει να το αντιμετωπίζουν σαν σπάνιο αντικείμενο αξίας. Ίσως ας πούμε το τοπ μοντέλο μιας εταιρείας να είναι η επίδειξη των δυνατοτήτων της την δεδομένη στιγμή εν γνώση της ότι δεν θα πουλήσει για να σου δώσει μέρος των δυνατοτήτων αυτών στα χαμηλότερα μοντέλα. Μια άσκηση του στυλ "μπορώ και αυτό".

Πάντως τον καιρό που ασχολούμουν και διάβαζα για τον χώρο η συγκεκριμένη εταιρεία δεν είχε την φήμη ότι πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες και όπως έγραψα παραπάνω ένα από τα μικρότερα ηχεία της (της τάξης των μερικών χιλιάδων Ευρώ) που έτυχε να ακούσω από κοντά μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Ιαν 2019, 18:51

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
04 Ιαν 2019, 23:00
akirav έγραψε:
04 Ιαν 2019, 22:13
Listeners have been rediscovering the joys of rewinding their music on tape
The vintage cassette format has seen highest sale levels in 14 years
Almost 50,000 albums on tape were bought in 2018, a 125.3 per cent increase on 2017
:003:
Φουλ χιπστερια. Η κασετα παιζει να ειναι απο τα χειροτερα φορματς.
Θα συμφωνήσω. Η κασέτα* κουβαλούσε ένα σωρό προβλήματα ακόμα και στις ακριβές εκδοχές (μετάλλου τις λέγαμε;). Τώρα βέβαια που έχεις νέους που μεγάλωσαν με κακής ποιότητας mp3 ίσως να μην τους ενοχλεί και τόσο.

Η ταινία σε μεγαλύτερες ταχύτητες ηχογράφησης και σε άλλο εξοπλισμό είναι άλλο καπέλο.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11046
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 05 Ιαν 2019, 19:02

Νομιζω οτι αρκετα καλη λυση για οχι ιδανικους χωρους* ειναι τα cardioid ηχεια που εχουν αρχiσει να κανουν την εμφανιση τους οπως ta Dutch & Dutch 8c και τα kii three. Βεβαια για να εχουν cardioid pattern χρησιμοποιουν DSP οποτε ισως δεν ειναι ιδανικα για τους purists :)

Χρησιμοποιούνται αρκετα και σε στουντιο. Βεβαια και τα b&w nautilus θα τα βρεις σε μερικα mastering studios. Γενικα το θεμα με τα ηχεια ειναι οτι ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη. Μπορει ενα ηχειο να το λατρευω και καποιος αλλος να το σιχαινεται. Αυτο θα το συναντησεις στα ηχεια πολυ πιο συχνα απ'οτι σε αλλα μηχανηματα οπως ενισχυτες, πικαπ κτλ.

* Με το "οχι ιδανικο χωρο" δεν εννοω μεσα σε ασανσερ αλλα οχι σε χωρο που εχουν ξοδευτει χιλιαδες εθρω για την ακουστικη του

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Ιαν 2019, 19:14

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
05 Ιαν 2019, 19:02
Νομιζω οτι αρκετα καλη λυση για οχι ιδανικους χωρους* ειναι τα cardioid ηχεια που εχουν αρχiσει να κανουν την εμφανιση τους οπως ta Dutch & Dutch 8c και τα kii three. Βεβαια για να εχουν cardioid pattern χρησιμοποιουν DSP οποτε ισως δεν ειναι ιδανικα για τους purists :)

Χρησιμοποιούνται αρκετα και σε στουντιο. Βεβαια και τα b&w nautilus θα τα βρεις σε μερικα mastering studios. Γενικα το θεμα με τα ηχεια ειναι οτι ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη. Μπορει ενα ηχειο να το λατρευω και καποιος αλλος να το σιχαινεται. Αυτο θα το συναντησεις στα ηχεια πολυ πιο συχνα απ'οτι σε αλλα μηχανηματα οπως ενισχυτες, πικαπ κτλ.

* Με το "οχι ιδανικο χωρο" δεν εννοω μεσα σε ασανσερ αλλα οχι σε χωρο που εχουν ξοδευτει χιλιαδες εθρω για την ακουστικη του
Ο Ναυτίλος έχει DPS;

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11046
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 05 Ιαν 2019, 19:15

ST48410 έγραψε:
05 Ιαν 2019, 19:14
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
05 Ιαν 2019, 19:02
Νομιζω οτι αρκετα καλη λυση για οχι ιδανικους χωρους* ειναι τα cardioid ηχεια που εχουν αρχiσει να κανουν την εμφανιση τους οπως ta Dutch & Dutch 8c και τα kii three. Βεβαια για να εχουν cardioid pattern χρησιμοποιουν DSP οποτε ισως δεν ειναι ιδανικα για τους purists :)

Χρησιμοποιούνται αρκετα και σε στουντιο. Βεβαια και τα b&w nautilus θα τα βρεις σε μερικα mastering studios. Γενικα το θεμα με τα ηχεια ειναι οτι ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη. Μπορει ενα ηχειο να το λατρευω και καποιος αλλος να το σιχαινεται. Αυτο θα το συναντησεις στα ηχεια πολυ πιο συχνα απ'οτι σε αλλα μηχανηματα οπως ενισχυτες, πικαπ κτλ.

* Με το "οχι ιδανικο χωρο" δεν εννοω μεσα σε ασανσερ αλλα οχι σε χωρο που εχουν ξοδευτει χιλιαδες εθρω για την ακουστικη του
Ο Ναυτίλος έχει DPS;
οχι οχι για τα αλλα 2 ελεγα. Τα B&W δεν εχουν cardioid pattern.

BTW, cardioid ειναι μονο στις χαμηλες συχνοτητες οπου ειναι συνηθως το μεγαλυτερο προβλημα στα δωματια.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12305
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 05 Ιαν 2019, 19:21

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
04 Ιαν 2019, 17:52
Thor έγραψε:
04 Ιαν 2019, 17:39
Πολυμπριζο:Oyade
Γιατι? γιατι οχι;
Thor έγραψε:
04 Ιαν 2019, 17:39
Μπαλαντεζα απο την πριζα στο πολυμπριζο,εχει φτιαχτει απο καλωδιο και βυσματα της Supra.
Γιατι? γιατι οχι;
Thor έγραψε:
04 Ιαν 2019, 17:39
Στο επιπλο κατω απο τα μηχανηματα,εχουν μπει σανιδες απο μπαμπου ΙΚΕΑ.
Γιατι? το επιπλο που φιλοξενει το συστημα,ειναι ακαταλληλο γι αυτη τη χρηση.
Οι σανιδες με το μπαμπου,μαζι με ποδαρακια σουρμποθανης,προσδιδει πολυ καλη απορροφηση των κραδασμων,με πολυ καθαροτερο ηχο.


:D

Δυο ωραια papers. Το ενα απο AES (2012)
https://www.anixter.com/content/dam/Ima ... rPaper.pdf
https://centralindianaaes.files.wordpre ... s-v1-0.pdf
αυτα,ο,τι αλλο θες,ρωτα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Ιαν 2019, 19:23

Δεν έτυχε να ακούσω κάτι με DSP. Δεν θα ήμουν αντίθετος αρκεί να μην υπάρχουν artifacts που θα κάνουν την εμφάνισή τους κατά περίπτωση. Δηλαδή μπορώ ευκολότερα να αντέξω ένα ηχείο με συγκεκριμένα γνωστά προβλήματα παρά ένα με απρόβλεπτη συμπεριφορά. Φαντάζομαι ότι θα έχουν γίνει αρκετά βήματα τα τελευταία χρόνια που δεν παρακολουθώ το χώρο.

Επίσης έχω καλή γνώμη για τα ενεργά όταν αυτό γίνεται σωστά. Γιατί να ξέρω εγώ τι ενίσχυση χρειάζεται κάθε μονάδα καλύτερα από τον κατασκευαστή; Βλέπω στο kii three που ανέφερες ότι στο DSP λύνουν και το πρόβλημα της υπεροδήγησης. Πολύ σημαντικό. Έχει κλάψει πολύς κόσμος από καμμένα τουίτερ και μιντ.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Ιαν 2019, 19:25

Thor έγραψε:
05 Ιαν 2019, 19:21
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
04 Ιαν 2019, 17:52
Thor έγραψε:
04 Ιαν 2019, 17:39
Πολυμπριζο:Oyade
Γιατι? γιατι οχι;
Thor έγραψε:
04 Ιαν 2019, 17:39
Μπαλαντεζα απο την πριζα στο πολυμπριζο,εχει φτιαχτει απο καλωδιο και βυσματα της Supra.
Γιατι? γιατι οχι;
Thor έγραψε:
04 Ιαν 2019, 17:39
Στο επιπλο κατω απο τα μηχανηματα,εχουν μπει σανιδες απο μπαμπου ΙΚΕΑ.
Γιατι? το επιπλο που φιλοξενει το συστημα,ειναι ακαταλληλο γι αυτη τη χρηση.
Οι σανιδες με το μπαμπου,μαζι με ποδαρακια σουρμποθανης,προσδιδει πολυ καλη απορροφηση των κραδασμων,με πολυ καθαροτερο ηχο.


:D

Δυο ωραια papers. Το ενα απο AES (2012)
https://www.anixter.com/content/dam/Ima ... rPaper.pdf
https://centralindianaaes.files.wordpre ... s-v1-0.pdf
αυτα,ο,τι αλλο θες,ρωτα.
Οι σανίδες μπαμπού έχουν κάποια ιδιαίτερη συμπεριφορά στους κραδασμούς; Γιατί όχι πχ μάρμαρο ή γυαλί;

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12305
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Hi-fi / Hi-end

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 05 Ιαν 2019, 19:28

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιαν 2019, 14:05
ST48410 έγραψε:
04 Ιαν 2019, 22:10
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
04 Ιαν 2019, 18:05
Αχάριστος ποιά η γνώμη σου για τα γουίλσον αλεξάνδρεια xlf? Αξίζουν;
Δεν είμαι σίγουρος αν ρωτάς ειρωνικά και δεν τα έχω ακούσει για να έχω άποψη. Από Wilson έχω ακούσει τα Watt Puppy 5 και ήταν από τα καλύτερα ηχεία που άκουσα προσωπικά δεδομένων και των περιορισμών του χώρου (έκθεση HiFi σε υπόγειο ξενοδοχείου).
Σοβαρά ρωτάω, αν μπορεί να εξηγήσει κάποιος γιατί κοστίζουν τόσο πολύ (περισσότερο από όσο έγραψε ο αχάριστος)
απο ενα σημειο και μετα,η αναλογια τιμης-ποιοτητας,εκτοξευεται.
Για να παρεις μια μικρη αναβαθμιση στον ηχο σου,θα πρεπει να ξοδεψεις δυσαναλογα ποσα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών