Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 14 Ιουν 2018, 08:14

Alexander the Great έγραψε:
14 Ιουν 2018, 05:05
Τα ελεγε ο Λιακο,Κινα=Γιουναν=Ιωνια κι εσεις κοροιδευατε :)
Σουβλίτσα έγραψε:
14 Ιουν 2018, 01:35

Δηλαδή, επειδή το ανέφερε μόνο ο Λουκάς πάει να πει οτι οι άλλοι το αγνοούσαν? :lol:
Δηλαδή, οι υπόλοιποι Ευαγγελιστές δεν ήξεραν για τον Χριστό και ποιός ήταν.
Φυσικα και ηξεραν τον Χριστο και για να μην αναφερουν την περιτομη ενισχυουν την αποψη οτι δεν ηταν εβραιος.
A, δηλαδή τελικά, σύμφωνα με την γνώμη (χοχο) σου, όλοι οι υπόλοιποι Ευαγγελιστές ήξεραν τον Χριστό αλλά τελικά δεν τον ήξερε ο Λουκάς.
Ασχέτως που οι Ευαγγελιστές και οι Απόστολοι αναγνώριζαν (και πώς αλλιώς δηλαδή) ο ένας τον άλλον ως "συμμαθητή" και συν-Απόστολο.
Και ασχέτως που ο Χριστός ο ίδιος επέλεξε τον Λουκά για μαθητή και Απόστολο, μπας δηλαδή και δεν ήξερε και ο ίδιος ο Χριστός τί ήταν και αν έκανε περιτομή ή όχι?
Ή μήπως έκανε λάθος ο Χριστός και επέλεξε λάθος μαθητή, Απόστολο και Ευαγγελιστή? Να το διορθώσουμε αν είναι. :fp:

Εαν δεν κάνεις κάποια συνειδητή προπαγάνδα για τον χ,ψ λόγο, κάτσε να ρίξεις διάβασμα και τούδε και στο εξής πρόσεχε παιδάκι μου τί και ποιόν διαβάζεις, ήμαρτον δηλαδή, μου πόσταρες και τον Τουλάτο :o:102:

Ο Νικ κιλ, ορθώς το αναλύει πιο πάνω, άσχετο αν πέφτει κι αυτός στο ασυγχώρητο ολίσθημα (εντάξει, φαίνεται να έχει διαβάσει δυο πραγματάκια γι αυτό και ασυγχώρητο) να λέει πως το Ιερατείο μιλά για Ελληνική καταγωγή του Χριστού. Από πότε ο Τουλάτος είναι ιερατείο, μον ντιε!
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 14 Ιουν 2018, 08:32

Εντάξει, δεν το είχα δει, πάτησα να χαζέψω λίγο το βίντεο, με τσάκισε από τα πρώτα δεύτερα:
Τελεστέται! :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:

Ελληνάρα μου!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε καλό μας, κλάψαμε και σήμερα, πρωί πρωί μάλιστα, καλά θα πάει η μέρα!
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Alexander the Great
Δημοσιεύσεις: 1660
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:42

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alexander the Great » 14 Ιουν 2018, 14:27

Σουβλίτσα έγραψε:
14 Ιουν 2018, 08:14

A, δηλαδή τελικά, σύμφωνα με την γνώμη (χοχο) σου, όλοι οι υπόλοιποι Ευαγγελιστές ήξεραν τον Χριστό αλλά τελικά δεν τον ήξερε ο Λουκάς.
Ασχέτως που οι Ευαγγελιστές και οι Απόστολοι αναγνώριζαν (και πώς αλλιώς δηλαδή) ο ένας τον άλλον ως "συμμαθητή" και συν-Απόστολο.
Και ασχέτως που ο Χριστός ο ίδιος επέλεξε τον Λουκά για μαθητή και Απόστολο, μπας δηλαδή και δεν ήξερε και ο ίδιος ο Χριστός τί ήταν και αν έκανε περιτομή ή όχι?
Ή μήπως έκανε λάθος ο Χριστός και επέλεξε λάθος μαθητή, Απόστολο και Ευαγγελιστή? Να το διορθώσουμε αν είναι. :fp:

Να το ξαναγραψω δευτερη φορα?ολοι τον ηξεραν,την περιτομη δεν αναφερουν οι υπολοιποι.Αντι να ειρωνευεσαι,μαθε να διαβαζεις :D

Τι σχεση εχει το οτι επελεξε τον Λουκα ο Χριστος,με την καταγωγη του? :c020:

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 14 Ιουν 2018, 16:46

Επειδή δεν αναφέρεται η περιτομή από τους υπόλοιπους σημαίνει για εσένα και τον Τουλάτο δηλαδή οτι δεν έγινε.
Και γιατί δεν σε ενδιαφέρει οτι υπάρχει αναφορά στο γεγονός πως έγινε?
Επειδή πρέπει να βγει ο Χριστός ντε και καλά με dna από τον Δία?

Τί να κάτσω τώρα να συζητήσω, είναι αστεία πράγματα, άνοιξε την Καινή Διαθήκη διάβασε και για το κήρυγμα και την ζωή του Χριστού και τις πράξεις των Αποστόλων, διάβασε και γνήσια Εκκλησιαστικά κείμενα (δηλαδή αυτά που παραδόθηκαν σε συμφωνία με τους Αποστόλους) αν σε ενδιαφέρει το θέμα.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Ιουν 2018, 16:52

εγώ δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε σε αυτό το νήμα. Υπάρχει κανείς που δεν ξέρει οτι ο Χριστός είναι Έλληνας; :102:

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 14 Ιουν 2018, 17:02

Σουβλίτσα έγραψε:
14 Ιουν 2018, 08:14
[
Ο Νικ κιλ, ορθώς το αναλύει πιο πάνω, άσχετο αν πέφτει κι αυτός στο ασυγχώρητο ολίσθημα (εντάξει, φαίνεται να έχει διαβάσει δυο πραγματάκια γι αυτό και ασυγχώρητο) να λέει πως το Ιερατείο μιλά για Ελληνική καταγωγή του Χριστού. Από πότε ο Τουλάτος είναι ιερατείο, μον ντιε!
κατάρχην πέφτω στα γόνατα σου για συγχώρεση, βρε πλιιιιιιζ λέμε δεν θα αντέξω το ασυγχώρητο ολίσθημα, πως θα ζήσω τώρα ... πέφτω στα πατώματα σουβλιτσα σχωρα με ... :P

Απο κει και πέρα, πως φαίνεται πως δεν άνοιξες ποτέ το λινκ που παρέθεσα, ε σουβλίτσα ?

Ο Τουλάτος αναπαράγει απλά την άποψη του σύγχρονου ορθόδοξου ιερατείου (και λέω του σύγχρονου, γιατί το ιερατείο ερμηνεύει ΠΑΝΤΑ κατά χρονική περίοδο, κατά συμφέρον και πολιτική, π.χ. αυτό το χωρίο πιθανότατα μπορεί και να το κρύβανε κατά τη πρώτη 1000ετία του χριστιανισμού που η λέξη ελλην ήταν απαγορευμένη για να μην γίνονται απρεπείς συνειρμοί, ενώ αντίθετα τώρα τους τελευταίους 2 αιώνες που η ιστορία άλλαξε είναι ευκαιρία το ιερατείο να αναδείξει το χωρίο αυτό, με την κατάλληλη πάντα διαστρεβλ... εχμ ερμηνεία ήθελα να πω ...)

Ιδού :
ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ Α.Θ.Π. ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΟΥ κ.κ. ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑΝ ΕΝ ΤΩ ΙΕΡΩ ΝΑΩ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΑΝΔΡΕΟΥ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΚΛΗΤΟΥ ΠΑΤΡΩΝ (21 Οκτωβρίου 2000)

"Συνδέει ἐπίσης ἡμᾶς καί ἔτερόν τι ἀξιοσημείωτον καί θαυμαστόν, τό ὁποῖον φαίνεται ὅτι ἀποτελεῖ ἱστορικήν ἀφετηρίαν τοῦ Ἑλληνορθοδόξου πολιτισμοῦ καί τῆς Ἑληνορθοδόξου προσωπικῆς ὑποστάσεως καί εὐθύνης. Ἀναφερόμεθα εἰς τήν μοναδικοῦ μεγαλείου σκηνήν εκείνην, κατά τήν ὁποία προσῆλθον Ἕλληνες, θέλοντες νά ἴδουν τόν Ἰησοῦν, ὡς πληροφορεῖ ἡμᾶς ὁ ἠγαπημένος Αὐτοῦ μαθητής, ὁ Εὐαγγελιστής Ἰωάννης,
«Ἐλήλυθεν ἡ ὥρα ἵνα δοξασθῇ ὁ Υἱός τοῦ ἀνθρώπου», εἶχεν ὁμολογήσει τότε ὁ Κύριος. Ἰδού τό χρέος τῆς ὁμολογίας τῶν σημερινῶν Ἑλλήνων: ὡς ἔπραξαν οἱ τότε Ἕλληνες, ὀφείλομεν καί ἡμεῖς, οἱ ἐν τῇ εὐλογημένῃ ταύτῃ Χώρᾳ καί οἱ ἁπανταχοῦ τῆς Οἰκουμένης διαβιοῦντες σύγχρονοι Ἕλληνες,..."

http://i-m-patron.gr/i-m-patron-old.gr/ ... ou_03.html


Ρητορικό μοουντ ον

Σχώραμε σουβλίτσα, ξέχασα προηγουμένως, να ζητήσω άδεια, είμαι σε θέση να παραθέσω τις άνωθεν απόψεις μου / κρίσεις μου ? ή μήπως όχι γιατί αυτά δεν είμαι σε θέση εγώ ενα σκουλήκι, ένα τίποτα, να τα κρίνω αυτά τα τόσο ανώτερα πράγματα ? Αν θεωρείς πως δεν είμαι σε θέση τα σβήνω κιόλας ... ο τουλάτος κι ο βαρθολομαίος είναι σίγουρα πιο κατάλληλοι κι από μενα κι απο σένα για να τα κρίνουν στη θέση μας, έτσι δεν είναι ... ?

Ρητορικό μοουντ οφ

:wave:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 14 Ιουν 2018, 17:39, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 14 Ιουν 2018, 17:05

enaon έγραψε:
14 Ιουν 2018, 16:52
εγώ δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε σε αυτό το νήμα. Υπάρχει κανείς που δεν ξέρει οτι ο Χριστός είναι Έλληνας; :102:
και ελληνας και πανηλειακος, να τα λες όλα !
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Ιουν 2018, 17:09

nik_killthemall έγραψε:
14 Ιουν 2018, 17:05
enaon έγραψε:
14 Ιουν 2018, 16:52
εγώ δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε σε αυτό το νήμα. Υπάρχει κανείς που δεν ξέρει οτι ο Χριστός είναι Έλληνας; :102:
και ελληνας και πανηλειακος, να τα λες όλα !
ναι και αυτό είναι νομίζω αυτονόητο, όλοι ξέρουμε που ειναι οι άγιοι τόποι στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 14 Ιουν 2018, 17:12

:smt023
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26339
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2018, 17:21

Για τον Βουδα έχουμε πληροφόρηση ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 14 Ιουν 2018, 17:24

Και για τον Κομφούκιο παρακαλώ.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Ιουν 2018, 17:26

παιδιά εδώ μιλάμε μόνο για αληθινά φυσικά πρόσωπα με πραγματικές υπερφυσικές δυνάμεις, μην ρίχνουμε το επίπεδο αν γίνεται.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26339
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2018, 17:32

Chainis έγραψε:
14 Ιουν 2018, 17:24
Και για τον Κομφούκιο παρακαλώ.
Για τον Κομφούκιο είναι σίγουρο ότι ο πατέρας του ηταν από το Αργοστόλι από την γενιά του Οδυσσέα -έμπορος ταξιδευτής στην σινική θάλασσα.
Με τον Βούδα υπάρχουν αντικρουόμενες θεωρίες ..
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Ιουν 2018, 17:38

ο Βούδας ήταν απο την ραφίνα νομίζω, αλλά γενικά δεν είμαστε σίγουροι οτι ήταν ισόθεος, μπορεί απλά να ήταν όλα μία παρεξήγηση.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26339
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο ΧΡΙΣΤΌΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2018, 17:53

enaon έγραψε:
14 Ιουν 2018, 17:38
ο Βούδας ήταν απο την ραφίνα νομίζω, αλλά γενικά δεν είμαστε σίγουροι οτι ήταν ισόθεος, μπορεί απλά να ήταν όλα μία παρεξήγηση.
Είναι μία από τις αντικρουόμενες θεωρίες .
Εχει όμως ισχυρή στήριξη απο τα ευρήματα Ελληνιστικής εποχής - αγάλματα Γανδάρα (ς) που ο Βούδας βγάζει μάτι ότι είναι Ελληναρας στα χαρακτηριστικά προσώπου - σώματος.

Εικόνα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών