Η ψυχολογία του άθεου

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30019
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Μάιος 2021, 18:45

Highlander έγραψε:
03 Μάιος 2021, 18:38


Τι πάει να πει "υπερφυσικό" ον
Το ον που νομίζει ότι με με μια υπεύθυνη δήλωση έγινε από άντρας γυναίκα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13582
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 03 Μάιος 2021, 20:16

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
03 Μάιος 2021, 18:06
Πασιφάη έγραψε:
03 Μάιος 2021, 17:36
enterprise-psi έγραψε:
03 Μάιος 2021, 16:49
Λόγω προσβολής κοινωνικής ομάδας
Μαζέψτε μερικούς που βλέπουν παντού, διώκτες. Έχω θυμώσει πολύ.

.


Παρακαλούμε περάστε τήν Τετάρτη απο την Ασφάλεια νά πληρωθείτε τα δώρα του Πάσχα.....

Η προσφορά σας σαν Μπάτσος του Φόρουμ είναι ανεκτίμητη..... :smt038


Τό συνθηματικό γιά την είσοδο είναι.....Ρουφογάλης..... :a108:


.
Πολλά λες. Και λήξτο. Τελευταία φορά που μου απευθύνεις το λόγο.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8790
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 03 Μάιος 2021, 20:23

Λοξίας έγραψε:
03 Μάιος 2021, 17:43
Δεν δέχθηκα κάποια ιδιαίτερη επιρροή ούτε από την πλευρά της εκκλησίας, ούτε από την πλευρά του σογιού μου.
Ιδιαίτερα οι γονείς μου, προσπάθησαν (και το κατάφεραν), να μη με προσανατολίσουν προς κάποια θρησκευτική ή πολιτική κατεύθυνση, αφήνοντας να λειτουργήσει η δικη μου κρίση, την οποία προσπάθησαν (και το κατάφεραν), να ενδυναμώσουν με την μόρφωση.
Καθώς μεγάλωσα σε μια αγαπημένη οικογένεια, εισέπραξα πολλή αγάπη από τους δικούς μου, την ανταπέδωσα και είχα πολύ ευτυχισμένα παιδικά και εφηβικά χρόνια.
Οι "διδαχές" και οι αξίες των γονιών μου ήταν η αγάπη για το σωστό και το δίκαιο, η αγάπη για την ελευθερία, η αγάπη και η συμπόνοια για τους συνανθρώπους μου, αλλά και για όλα τα άλλα πλάσματα με τα οποία μοιράζομαι τον πλανήτη, η αγάπη για την φύση και το καθήκον για την προστασία της, η υπερηφάνεια για την χώρα μου και το παρελθόν της. Να μην γονατίζω και να μην σκύβω το κεφάλι, να λυγίζω αλλά να μην σπάω, να πέφτω αλλά να σηκώνομαι, να παλεύω για τα ιδανικά μου. Αλλά και πως "η μόρφωση σώζει". Και η μουσική!
Και όλα αυτά, όχι με κατήχηση και πλύση εγκεφάλου, αλλά με την δική τους συνεπή στάση σε όσα πρέσβευαν και με συνεχή διάλογο καθώς ήταν πολύ πρόθυμοι στο να με ακούνε και να συζητάμε για (σχεδόν) τα πάντα. Αυτά όλα τα κατάλαβα αρκετά αργότερα από την εφηβεία μου και θεωρώ εαυτόν πολύ τυχερό που μεγάλωσα σε μια τέτοια οικογένεια.
Έφτιαξα και εγώ, με την σειρά μου, μια αγαπημένη και δεμένη οικογένεια για την οποία είμαι πολύ υπερήφανος, καθώς τα παιδιά μου έχουν ενστερνιστεί όλες αυτές τις αξίες. Τις πραγματικές ανθρώπινες αξίες.
άξιοι, τυχερός
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8790
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 03 Μάιος 2021, 20:28

εμένα, για να το απλουστεύσω και να γίνει κατανοητό, δεν χωράει
τίποτε απ όλα αυτά στο κεφάλι μου, απλά δεν τα πιστεύω, δεν πείθομαι,
δεν μου φαίνονται λογικά

ωστόσο, σε διάφορες φάσεις, έχω ζηλέψει την παρηγοριά που δίνει
η ελπίδα και η πίστη των θρησκευόμενων


σαν τί κίνητρο να έχω δηλαδή, χαζή ερώτηση

ποιός δεν θα ήθελε να έχει κάπου να στραφεί (κυρίως τις δύσκολες ώρες)
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 03 Μάιος 2021, 20:39

Σε μια δύσκολη ώρα μπορείς να στραφείς εκεί και ο θεός θα σφάξει το μόσχο τον σιτευτό για σένα...
the end

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70743
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Μάιος 2021, 20:57

Αν υπήρχε σιγουριά για τη στήριξη των ανθρώπων από τους άλλους ανθρώπους στις δύσκολες ώρες, οι θεοί δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης.

Είναι μια ανθρώπινη ανάγκη αναπλήρωσης του κενού των ανθρώπων.
Gavalas for President! :grfl:

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 03 Μάιος 2021, 21:07

lonelyrider έγραψε:
03 Μάιος 2021, 16:27
Ju-87 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 16:16
Ποια πιστεύετε ότι είναι η ψυχολογία του άθεου; Γιατί ένα άτομο να δηλώνει άθεος; Ποιο το κίνητρο του; Ποια είναι τα παιδικά τους βιώματα; Οι συνήθειες τους; Είναι πατριώτες; Αγαπούν την οικογένεια; Τι πιστεύετε;

Συζητήστε. :)
Γιατί διαγράφηκε το προηγούμενο σου νήμα με το ίδιο θέμα?
Γιατί άραγε;
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 03 Μάιος 2021, 21:08

"Μην κρίνετε , ίνα μη κριθείτε" . Και μην "ταμπελιάζετε" τους άλλους ως άθεους. Πολλές φορές οι "άθεοι" είναι περισσότερο ένθεοι από πολλούς χριστιανούς που πέφτουν στο αμάρτημα της κατάκρισης.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 03 Μάιος 2021, 21:10

Ju-87 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 16:16
Ποια πιστεύετε ότι είναι η ψυχολογία του άθεου; Γιατί ένα άτομο να δηλώνει άθεος; Ποιο το κίνητρο του; Ποια είναι τα παιδικά τους βιώματα; Οι συνήθειες τους; Είναι πατριώτες; Αγαπούν την οικογένεια; Τι πιστεύετε;

Συζητήστε. :)
Εγώ είμαι άθεος.

Αγαπω την οικογένεια.

Αγαπω την πατρίδα.

Δεν έχω καμμιά Ιδιαίτερη ψυχολογική διάφορα με τον μέσο ορο. Απλώς μου αρέσει η αλήθεια.

Γιατί μου αρέσει η αλήθεια; Γιατί μου επιτρέπει να αισθάνομαι μια σιγουριά μέσα στο αχανές σύμπαν...ένστικτο επιβίωσης.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 03 Μάιος 2021, 21:13

Η ορθοδοξία για εμένα δεν είναι θέμα πίστεως κι ούτε γνώσεως.
Είναι μια βιωματική εμπειρία. Είτε την κατέχεις είτε όχι.
Η βεβαιότητα ότι ο θεός θα στείλει αγγέλους που θα εξαφανίσουν τους περισσότερους ανθρώπους είναι το μόνο πράγμα που γεμίζει με ζεστασιά την κατά τα άλλα παγωμένη καρδιά μου.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 03 Μάιος 2021, 21:15

Λοξίας έγραψε:
03 Μάιος 2021, 17:43
Εγώ, γεννημένος το 1950, μεγάλωσα σε μια τυπική, αλλά δεμένη οικογένεια και σόι της εποχής, με μικρή οικονομική άνεση για τα τότε δεδομένα.
Είχα και παππουδογιαγιάδες (μέχρι τα 15 μου), που ήταν καλοί χριστιανοί, ενώ πατέρας/μητέρα δεν ήταν ιδιαίτερα πιστοί και της εκκλησίας άνθρωποι, χωρίς όμως να είναι άθεοι ή αγνωστικιστές. Πήγα και για δυο χρόνια κατηχητικό, λόγω του σχολείου που ήταν ιδιαίτερα αυστηρό αναφορικά με τα της θρησκείας.
Δεν δέχθηκα κάποια ιδιαίτερη επιρροή ούτε από την πλευρά της εκκλησίας, ούτε από την πλευρά του σογιού μου.
Ιδιαίτερα οι γονείς μου, προσπάθησαν (και το κατάφεραν), να μη με προσανατολίσουν προς κάποια θρησκευτική ή πολιτική κατεύθυνση, αφήνοντας να λειτουργήσει η δικη μου κρίση, την οποία προσπάθησαν (και το κατάφεραν), να ενδυναμώσουν με την μόρφωση.
Καθώς μεγάλωσα σε μια αγαπημένη οικογένεια, εισέπραξα πολλή αγάπη από τους δικούς μου, την ανταπέδωσα και είχα πολύ ευτυχισμένα παιδικά και εφηβικά χρόνια.
Οι "διδαχές" και οι αξίες των γονιών μου ήταν η αγάπη για το σωστό και το δίκαιο, η αγάπη για την ελευθερία, η αγάπη και η συμπόνοια για τους συνανθρώπους μου, αλλά και για όλα τα άλλα πλάσματα με τα οποία μοιράζομαι τον πλανήτη, η αγάπη για την φύση και το καθήκον για την προστασία της, η υπερηφάνεια για την χώρα μου και το παρελθόν της. Να μην γονατίζω και να μην σκύβω το κεφάλι, να λυγίζω αλλά να μην σπάω, να πέφτω αλλά να σηκώνομαι, να παλεύω για τα ιδανικά μου. Αλλά και πως "η μόρφωση σώζει". Και η μουσική!
Και όλα αυτά, όχι με κατήχηση και πλύση εγκεφάλου, αλλά με την δική τους συνεπή στάση σε όσα πρέσβευαν και με συνεχή διάλογο καθώς ήταν πολύ πρόθυμοι στο να με ακούνε και να συζητάμε για (σχεδόν) τα πάντα. Αυτά όλα τα κατάλαβα αρκετά αργότερα από την εφηβεία μου και θεωρώ εαυτόν πολύ τυχερό που μεγάλωσα σε μια τέτοια οικογένεια.
Έφτιαξα και εγώ, με την σειρά μου, μια αγαπημένη και δεμένη οικογένεια για την οποία είμαι πολύ υπερήφανος, καθώς τα παιδιά μου έχουν ενστερνιστεί όλες αυτές τις αξίες. Τις πραγματικές ανθρώπινες αξίες.

Κατέληξα άθεος, μετά από δική μου επιλογή και αφού είχα ξεσκολίσει δεκάδες βιβλία θρησκειών και είχα μιλήσει/συζητήσει με κάμποσους ιερείς και πνευματικούς.
Δεν βρήκα, ούτε έχω βρει ακόμα, και όπως πάει δεν θα βρω διότι δεν υπάρχει, κάποια ικανοποιητική απάντηση στις δεκάδες λογικές απορίες που εγείρονται σε ένα μυαλό πλουτισμένο με την κοινή λογική και μόνον, αλλά απαλλαγμένο και μη ποτισμένο από την τυφλή υποταγή σε κάποια πίστη υπερφυσικής προέλευσης.

Λυπάμαι αν σου χαλάω το σενάριο περί αθέων με ψυχολογικά προβλήματα, περί αθέων απάτριδων, σατανιστών, τρομοκρατών και ό,τι άλλο κατεβάζει το φτωχό σου μυαλουδάκι.
Δεν τρώμε χριστιανόπαιδα στην σούβλα το Πάσχα, ούτε τα έχουμε κάνει τάτσι μίτσι κότσι με τον Ερντογάν για να του παραδώσουμε την Ελλάδα, ούτε έχουμε κάνει συμφωνία με τον Λούσιφερ για να τον κάνουμε βασιλιά στην Γη.

Ψάξε αλλού τους δαίμονές σου...

Εγώ πάλι ξεκίνησα πριν καν αρχίσω να διαβάζω και να ψάχνονται πάνω στο θέμα. Σε πολύ μικρή ηλικία κιόλας ενοιωθα άσχημα που δεν μπορούσα να πιστέψω στα θαυματα, αφού το περιβάλλον μου πίστευε ( η τουλάχιστον έτσι έλεγε)

Με λίγα λόγια έγινα άθεος πολύ πριν διαμορφώσω πολιτική ταυτότητα. Τα υπόλοιπα είναι αρχιδιες του op
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

jey_pap
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 22:15
Phorum.gr user: j_pap

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jey_pap » 03 Μάιος 2021, 21:15

Στύγιος έγραψε:
03 Μάιος 2021, 21:08
"Μην κρίνετε , ίνα μη κριθείτε" . Και μην "ταμπελιάζετε" τους άλλους ως άθεους. Πολλές φορές οι "άθεοι" είναι περισσότερο ένθεοι από πολλούς χριστιανούς που πέφτουν στο αμάρτημα της κατάκρισης.
«Τό, Μή κρίνετε ἵνα μή κριθῆτε, περί βίου ἐστίν, οὐ περί πίστεως» ~ Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jey_pap την 03 Μάιος 2021, 21:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«...γιατί σκοπός μας δεν είναι να μάθουμε πολλά. Σκοπός μας είναι μέσα από την εξάσκησή μας να φέρουμε σε κατάσταση κβαντισμού τον ίδιο το νου μας...»

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70743
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Μάιος 2021, 21:17

1451 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 21:13
Η ορθοδοξία για εμένα δεν είναι θέμα πίστεως κι ούτε γνώσεως.
Είναι μια βιωματική εμπειρία. Είτε την κατέχεις είτε όχι.
Η βεβαιότητα ότι ο θεός θα στείλει αγγέλους που θα εξαφανίσουν τους περισσότερους ανθρώπους είναι το μόνο πράγμα που γεμίζει με ζεστασιά την κατά τα άλλα παγωμένη καρδιά μου.
:lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Μάιος 2021, 21:19

1451 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 21:13
Η ορθοδοξία για εμένα δεν είναι θέμα πίστεως κι ούτε γνώσεως.
Είναι μια βιωματική εμπειρία. Είτε την κατέχεις είτε όχι.
Η βεβαιότητα ότι ο θεός θα στείλει αγγέλους που θα εξαφανίσουν τους περισσότερους ανθρώπους είναι το μόνο πράγμα που γεμίζει με ζεστασιά την κατά τα άλλα παγωμένη καρδιά μου.
Είσαι κάτι σα φαν δηλαδή.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η ψυχολογία του άθεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Μάιος 2021, 21:22

Highlander έγραψε:
03 Μάιος 2021, 18:31
Δεν είναι πολύ περίπλοκο: πρόκειται για άτομα που δεν πιστεύουν σε κακής ποιότητας παραμύθια που απευθυνονταν σε ανθρώπους της προπροηγουμενης χιλιετίας.
Όλοι οι άνθρωποι πιστεύουν σε παραμύθια της προηγούμενης χιλιετίας. Ανεξαιρέτως.
Είτε σε άτομα, είτε σε στατιστικές, είτε σε θεούς και δαίμονες που ζουν μέσα σε αγάλματα, τα παραμύθια είναι χιλιοειπωμένα.

Το πρόβλημα είναι να βρεις πιο παραμύθι περιγράφει καλύτερα το σκοπό της ψυχής στον κόσμο αυτό. Διότι το μεγαλύτερο παραμύθι όλων είναι ότι δεν υπάρχει σκοπός κι ότι απλά ζει κανείς ασκόπως περιπλανώμενος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών