Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

...όταν ακούτε ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

1. Είμαι Χριστιανός και προσβάλλομαι
13
25%
2. Δεν είμαι Χριστιανός, πιστεύω σε άλλη θρησκεία αλλά και πάλι προσβάλλομαι σαν θρήσκος άνθρωπος
1
2%
3. Δεν είμαι Χριστιανός, είμαι άθεος/αγνωστικιστής αλλά και πάλι προσβάλλομαι σαν άνθρωπος
14
26%
3. Δεν είμαι Χριστιανός και δεν μου καίγεται καρφάκι, δεν με απασχολεί καθόλου
10
19%
4. Δεν είμαι Χριστιανός και την καταβρίσκω όταν κάποιος τους βρίζει τον Χριστό και την Παναγία τους
10
19%
5. Άλλο. ΔΓ, ΔΑ
5
9%
 
Σύνολο ψήφων: 53

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 17:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Σεπ 2023, 17:28
Jimmy81 έγραψε:
11 Σεπ 2023, 17:24
Εμένα αυτό το "αβρααμικές" με εξιτάρει.
Επ' ευκαιρία, πότε ξεκίνησε να χρησιμοποιείται συχνά ο συγκεκριμένος χαρακτηρισμός;
δεν ξέρω ακριβώς...νομίζω είναι ξενόφερτος από παν/μια Θεολογίας του εξωτερικού....αλλά καθιερώθηκε σαν όρος και τον έχω ακούσει να τον χρησιμοποιούν και Έλληνες Χριστιανοί Θεολόγοι...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6542
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 11 Σεπ 2023, 17:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Σεπ 2023, 17:28
Jimmy81 έγραψε:
11 Σεπ 2023, 17:24
Εμένα αυτό το "αβρααμικές" με εξιτάρει.
Επ' ευκαιρία, πότε ξεκίνησε να χρησιμοποιείται συχνά ο συγκεκριμένος χαρακτηρισμός;
Φαίνεται από τον πρώιμο 19ο αιώνα αν ισχύει η παραπομπή στο λεξικό της Οξφόρδης.
https://en.wiktionary.org/wiki/Abrahamic
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Σεπ 2023, 17:40

tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 17:32
Εκτωρ έγραψε:
11 Σεπ 2023, 17:22
tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:43
οι 3 Αβρααμικές θρησκείες Ιουδαϊσμός, Χριστιανισμός, Μωαμεθανισμός είναι οι 3 λατρείες της Αγίας Τριάδας Πατήρ(Ιουδαισμός), Υιός(Χριστιανισμός), Πατήρ-Παρθένα (Μωαμεθανισμός)
Ο Μωαμεθανισμός δε λατρεύει την Παρθένα.
έχουν εμμονή με την Παρθενία και την σέβονται με ακρότητες...δίνουν έμφαση σε αυτήν την ιδέα....καρμικό παρελθόν....
«Οι Άγγελοι είπαν: Ω! Μαριάμ! Ο Αλλάχ σε διάλεξε και σε εξάγνισε, προτιμώντας σε ανάμεσα από όλες τις γυναίκες των εθνών». (Κοράνι 3:42 «Εμράν»).Ως θαύμα περιγράφεται ο Ευαγγελισμός και η Γέννηση. Ένα «θαύμα» άλλωστε είναι και η ίδια η Μαριάμ. Οι μουσουλμάνοι τρέφουν τεράστιο σεβασμό για την Παναγία. Είναι η «άσπιλος», η «αγνή πάσης κηλίδος μεταξύ όλων των γυναικών», το πρότυπο ακόμα και για τις γυναίκες του προφήτη. Σε δεκατρείς σούρες (κεφάλαια) του Κορανίου χαρακτηρίζε­ται με τον πιο τιμητικό τρόπο και, όπως μάλιστα επισημαίνει ο αρχιεπίσκοπος Αλβανίας, στο ιερό βιβλίο του Ισλάμ υπάρχουν περισσότε­ρα κεφάλαια για την Παρθένο από ό,τι στην Καινή Διαθήκη.

https://www.vimaorthodoxias.gr/theologi ... rint=print
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 18:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Σεπ 2023, 17:40
tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 17:32
Εκτωρ έγραψε:
11 Σεπ 2023, 17:22


Ο Μωαμεθανισμός δε λατρεύει την Παρθένα.
έχουν εμμονή με την Παρθενία και την σέβονται με ακρότητες...δίνουν έμφαση σε αυτήν την ιδέα....καρμικό παρελθόν....
«Οι Άγγελοι είπαν: Ω! Μαριάμ! Ο Αλλάχ σε διάλεξε και σε εξάγνισε, προτιμώντας σε ανάμεσα από όλες τις γυναίκες των εθνών». (Κοράνι 3:42 «Εμράν»).Ως θαύμα περιγράφεται ο Ευαγγελισμός και η Γέννηση. Ένα «θαύμα» άλλωστε είναι και η ίδια η Μαριάμ. Οι μουσουλμάνοι τρέφουν τεράστιο σεβασμό για την Παναγία. Είναι η «άσπιλος», η «αγνή πάσης κηλίδος μεταξύ όλων των γυναικών», το πρότυπο ακόμα και για τις γυναίκες του προφήτη. Σε δεκατρείς σούρες (κεφάλαια) του Κορανίου χαρακτηρίζε­ται με τον πιο τιμητικό τρόπο και, όπως μάλιστα επισημαίνει ο αρχιεπίσκοπος Αλβανίας, στο ιερό βιβλίο του Ισλάμ υπάρχουν περισσότε­ρα κεφάλαια για την Παρθένο από ό,τι στην Καινή Διαθήκη.

https://www.vimaorthodoxias.gr/theologi ... rint=print
:smt023
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 18:35

εμένα άλλο είναι το ερώτημα μου....
ακολουθώντας τον ρητό Ως Άνω έτσι και Κάτω... προσπαθώ να μάθω τι έγινε στην θεολογία των Χαλδαίων και διασπάστηκε η Αγία τους Τριάδα (Πατήρ-Υιός-Παρθένα Θεά) σε τρεις θρησκείες....με κάθε μία να λατρεύει ένα πρόσωπο της Αγίας Τριάδος....

Μου μυρίζει θεομαχία με απώτερο σκοπό να διασπαστεί η Τριάδα τους...
το ερώτημα είναι αν είναι έτσι η θεομαχία που έλαβε χώρα....στο δικό μας πεδίο της Ύλης ή έγινε σε κάποιο Ανώτερο Πνευματικό πεδίο και εμείς απλά εδώ στην Ύλη ακολουθήσαμε (Ως Άνω έτσι και Κάτω...)
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 18:43

βρήκα κάτι το ενδιαφέρον....
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE ... E%BA%CE%B9

Μύθοι
Τους Ανουνάκι τους βλέπουμε κυρίως στο μύθο του Ντουμούζι και της Ινάννα όταν εκείνη κατεβαίνει στον κάτω κόσμο (Ιρκάλλα) όπου κυριαρχεί η αδερφή της Ερεσκιγκάλ.
....
Κάποια στιγμή εμφανίζονται οι 7 κριτές του κάτω κόσμου και βάζουν φωτιά στη γη ενόσω η πλημμύρα πλησιάζει.
συνεχίζετε να θέλετε να βρίζετε τα Θεία..?
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 18:45

tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 18:43
βρήκα κάτι το ενδιαφέρον....
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE ... E%BA%CE%B9

Μύθοι
Τους Ανουνάκι τους βλέπουμε κυρίως στο μύθο του Ντουμούζι και της Ινάννα όταν εκείνη κατεβαίνει στον κάτω κόσμο (Ιρκάλλα) όπου κυριαρχεί η αδερφή της Ερεσκιγκάλ.
....
Κάποια στιγμή εμφανίζονται οι 7 κριτές του κάτω κόσμου και βάζουν φωτιά στη γη ενόσω η πλημμύρα πλησιάζει.
συνεχίζετε να θέλετε να βρίζετε τα Θεία..?
η Αποκάλυψη τι λέει επί του θέματος....μιας και μυρίζομαι και εδώ αντιγραφή? :c020:
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Σεπ 2023, 19:03

tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 18:35
εμένα άλλο είναι το ερώτημα μου....
ακολουθώντας τον ρητό Ως Άνω έτσι και Κάτω... προσπαθώ να μάθω τι έγινε στην θεολογία των Χαλδαίων και διασπάστηκε η Αγία τους Τριάδα (Πατήρ-Υιός-Παρθένα Θεά) σε τρεις θρησκείες....με κάθε μία να λατρεύει ένα πρόσωπο της Αγίας Τριάδος....

Μου μυρίζει θεομαχία με απώτερο σκοπό να διασπαστεί η Τριάδα τους...
το ερώτημα είναι αν είναι έτσι η θεομαχία που έλαβε χώρα....στο δικό μας πεδίο της Ύλης ή έγινε σε κάποιο Ανώτερο Πνευματικό πεδίο και εμείς απλά εδώ στην Ύλη ακολουθήσαμε (Ως Άνω έτσι και Κάτω...)
Γιατί θεωρείς ότι η θεολογία των Χαλδαίων ήταν πρωτογενής;

Σε όλες τις θεομαχίες υπάρχουν κόντρες θεών. Και φυσικά όλες έχουν πάρει στοιχεία από άλλες θρησκείες ή υπάρχουν παραλλαγές λατρείας ακόμη και στα ίδια κράτη (ή ό,τι υπήρχε εκείνην την εποχή) σε διαφορετικές περιοχές της επικράτειας.

Αυτά τα έχουμε ξαναπεί και σε άλλο θέμα.
Οι ομοιότητες Ιησού, Μίθρα, Διόνυσου, Ώρου κλπ αναφορικά με τα μυθολογικά στοιχεία, είναι υπαρκτές. Είναι απολύτως φυσικό το ανακάτεμα του ελληνικού δωδεκάθεου, με το ρωμαϊκό και το ζωροαστρικό πάνθεον. Οι κατακτήσεις και ο συγχρωτισμός των στρατών με τους τοπικούς πληθυσμούς βοήθησαν πολύ περισσότερο σ' αυτόν το μυθολογικό συγχρωτισμό. Η Ίσις, η Ήρα, η Κυβέλη, η Αθηνά, η Εκάτη, η Φρέγια, η Κάλι/Παρβάτι έχουν πολλές ομοιότητες και εμφανίζονται πότε ως σύζυγοι και πότε ως μητέρες στις μυθολογικές εκφάνσεις. Πότε ως ευεργέτριες και πότε ως καταστροφείς, είναι η σεληνιακή φυσική δύναμη, με δισυπόστατη/τρισυπόστατη διάσταση.

Ο Πλούταρχος (Περί Ίσιδος και Οσίριδος) αναφέρει ότι την είσοδο του ναού της Ίσιδος στην Αίγυπτο “τῆς Ἀθηνᾶς, [ἣν καὶ Ἶσιν νομίζουσιν” υπήρχε η επιγραφή “‘ἐγώ εἰμι πᾶν τὸ γεγονὸς καὶ ὂν καὶ ἐσόμενον καὶ τὸν ἐμὸν πέπλον οὐδείς πω θνητὸς ἀπεκάλυψεν.. ” Και στον ελληνικό μύθο ο Ακταίων, πληρώνει με τη ζωή του, τη θέαση της γυμνής Άρτεμης. Η Ίσις είναι αδελφή-σύζυγος του Όσιρι και η Άρτεμις δίδυμη αδελφή του Απόλλωνα. Δεν είναι τυχαίο ότι το ανδρικό δίδυμο Όσιρις/Απόλλων συμβολίζει το φως του Ήλιου, ενώ το δίδυμο Ίσις/Άρτεμις κινείται στο μυστηριακό φως της Σελήνης, που ρίχνει το ίδιο αινιγματικό φως σε πολλές Ελληνίδες θεές, ταυτίζοντας ενίοτε την Αθηνά με την Ίσιδα και την Αστάρτη “οἱ αὐτῇ δ' οἱ μὲν Ἀστάρτην οἱ δὲ Σάωσιν δὲ Νεμανοῦν, ὅπερ ἂν Ἕλληνες Ἀθηναΐδα προσείποιεν.”, και την Ίσιδα με την Περσεφόνη (Περσέφασσα) και την Τηθύ “τὴν δὲ Τηθὺν Ἶσιν ὡς τιθηνουμένην πάντα καὶ συνεκτρέφουσαν” .
“Ἑλληνικὸν γὰρ ἡ Ἶσίς ἐστι” γράφει ο Πλούταρχος και συμπληρώνει:“Τοῦ δ' ἱεροῦ τοὔνομα καὶ σαφῶς ἐπαγγέλλεται καὶ γνῶσιν καὶ εἴδησιν τοῦ ὄντος· ὀνομάζεται γὰρ Ἰσεῖον ὡς εἰσομένων τὸ ὄν, ἂν μετὰ λόγου καὶ ὁσίως εἰς τὰ ἱερὰ τῆς θεοῦ παρέλθωμεν.” Σε όλο το κείμενο, οι αναφορές του στις ομοιότητες/μετονομασίες μεταξύ Ελλήνων και Αιγυπτίων θεών είναι συνεχείς: “τὰ γὰρ Γιγαντικὰ καὶ Τιτανικὰ παρ' Ἕλλησιν ᾀδόμενα καὶ Κρόνου τινὲς ἄθεσμοι πράξεις καὶ Πύθωνος ἀντιτάξεις πρὸς Ἀπόλλωνα φυγαί τε Διονύσου καὶ πλάναι Δήμητρος οὐδὲν ἀπολείπουσι τῶν Ὀσιριακῶν καὶ Τυφωνικῶν ἄλλων θ' ὧν πᾶσιν ἔξεστιν ἀνέδην μυθολογουμένων ἀκούειν· ὅσα τε μυστικοῖς ἱεροῖς περικαλυπτόμενα καὶ τελεταῖς ἄρρητα διασῴζεται καὶ ἀθέατα πρὸς τοὺς πολλούς, ὅμοιον ἔχει λόγον.” και αφορούν όχι μόνον στη “γήινη” αλλά και την ουράνια σφαίρα: “Υπό των Ελλήνων Κύων καλείται η ψυχή της Ίσιδος, Σώθις δε υπό των Αιγυπτίων, Ωρίων δε, η ψυχή του Ώρου, η δε ψυχή του Τυφώνος, Άρκτος.” Αλλά οι πολυπληθείς οι πληροφορίες που δίνει ο Πλούταρχος για την Ίσιδα, τον Όσιρι, το συσχετισμό τους με τους Έλληνες και “αλλογενείς” άλλους θεούς συμπυκνώνεται στο ότι “..θεούς ενομίσαμεν ουχ ετέρους παρ'ετέροις ουδέ βαρβάρους και Έλληνας ουδέ νοτίους και βορείους, αλλ'ώσπερ ήλοιος και σελήνη και ουρανός και γη και θάλασσα κοινά πάσιν, ονομάζεται δ'άλλως υπ'άλλων, ούτως ενός λόγου του ταύτα κοσμούντος και μιας προνοίας επιτροπευούσης...”

H Παναγία έχει αντικαταστήσει στο θυμικό, υποσυνείδητο (πες το όπως θες) τη Μεγάλη Μητέρα Θεά στην τρυφερή, παρηγορητική και όχι καταστροφική της έκφραση.
Ήταν η Παναγία Παρθένος;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 11 Σεπ 2023, 19:12

Εκτωρ έγραψε:
11 Σεπ 2023, 17:22
tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 16:43
οι 3 Αβρααμικές θρησκείες Ιουδαϊσμός, Χριστιανισμός, Μωαμεθανισμός είναι οι 3 λατρείες της Αγίας Τριάδας Πατήρ(Ιουδαισμός), Υιός(Χριστιανισμός), Πατήρ-Παρθένα (Μωαμεθανισμός)
Ο Μωαμεθανισμός δε λατρεύει την Παρθένα.
Οι Τούρκοι πάντως έχουν την Meryem Ana.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 19:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Σεπ 2023, 19:03
tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 18:35
εμένα άλλο είναι το ερώτημα μου....
ακολουθώντας τον ρητό Ως Άνω έτσι και Κάτω... προσπαθώ να μάθω τι έγινε στην θεολογία των Χαλδαίων και διασπάστηκε η Αγία τους Τριάδα (Πατήρ-Υιός-Παρθένα Θεά) σε τρεις θρησκείες....με κάθε μία να λατρεύει ένα πρόσωπο της Αγίας Τριάδος....

Μου μυρίζει θεομαχία με απώτερο σκοπό να διασπαστεί η Τριάδα τους...
το ερώτημα είναι αν είναι έτσι η θεομαχία που έλαβε χώρα....στο δικό μας πεδίο της Ύλης ή έγινε σε κάποιο Ανώτερο Πνευματικό πεδίο και εμείς απλά εδώ στην Ύλη ακολουθήσαμε (Ως Άνω έτσι και Κάτω...)
Γιατί θεωρείς ότι η θεολογία των Χαλδαίων ήταν πρωτογενής;

Σε όλες τις θεομαχίες υπάρχουν κόντρες θεών. Και φυσικά όλες έχουν πάρει στοιχεία από άλλες θρησκείες ή υπάρχουν παραλλαγές λατρείας ακόμη και στα ίδια κράτη (ή ό,τι υπήρχε εκείνην την εποχή) σε διαφορετικές περιοχές της επικράτειας.

Αυτά τα έχουμε ξαναπεί και σε άλλο θέμα.
Οι ομοιότητες Ιησού, Μίθρα, Διόνυσου, Ώρου κλπ αναφορικά με τα μυθολογικά στοιχεία, είναι υπαρκτές. Είναι απολύτως φυσικό το ανακάτεμα του ελληνικού δωδεκάθεου, με το ρωμαϊκό και το ζωροαστρικό πάνθεον. Οι κατακτήσεις και ο συγχρωτισμός των στρατών με τους τοπικούς πληθυσμούς βοήθησαν πολύ περισσότερο σ' αυτόν το μυθολογικό συγχρωτισμό. Η Ίσις, η Ήρα, η Κυβέλη, η Αθηνά, η Εκάτη, η Φρέγια, η Κάλι/Παρβάτι έχουν πολλές ομοιότητες και εμφανίζονται πότε ως σύζυγοι και πότε ως μητέρες στις μυθολογικές εκφάνσεις. Πότε ως ευεργέτριες και πότε ως καταστροφείς, είναι η σεληνιακή φυσική δύναμη, με δισυπόστατη/τρισυπόστατη διάσταση.

Ο Πλούταρχος (Περί Ίσιδος και Οσίριδος) αναφέρει ότι την είσοδο του ναού της Ίσιδος στην Αίγυπτο “τῆς Ἀθηνᾶς, [ἣν καὶ Ἶσιν νομίζουσιν” υπήρχε η επιγραφή “‘ἐγώ εἰμι πᾶν τὸ γεγονὸς καὶ ὂν καὶ ἐσόμενον καὶ τὸν ἐμὸν πέπλον οὐδείς πω θνητὸς ἀπεκάλυψεν.. ” Και στον ελληνικό μύθο ο Ακταίων, πληρώνει με τη ζωή του, τη θέαση της γυμνής Άρτεμης. Η Ίσις είναι αδελφή-σύζυγος του Όσιρι και η Άρτεμις δίδυμη αδελφή του Απόλλωνα. Δεν είναι τυχαίο ότι το ανδρικό δίδυμο Όσιρις/Απόλλων συμβολίζει το φως του Ήλιου, ενώ το δίδυμο Ίσις/Άρτεμις κινείται στο μυστηριακό φως της Σελήνης, που ρίχνει το ίδιο αινιγματικό φως σε πολλές Ελληνίδες θεές, ταυτίζοντας ενίοτε την Αθηνά με την Ίσιδα και την Αστάρτη “οἱ αὐτῇ δ' οἱ μὲν Ἀστάρτην οἱ δὲ Σάωσιν δὲ Νεμανοῦν, ὅπερ ἂν Ἕλληνες Ἀθηναΐδα προσείποιεν.”, και την Ίσιδα με την Περσεφόνη (Περσέφασσα) και την Τηθύ “τὴν δὲ Τηθὺν Ἶσιν ὡς τιθηνουμένην πάντα καὶ συνεκτρέφουσαν” .
“Ἑλληνικὸν γὰρ ἡ Ἶσίς ἐστι” γράφει ο Πλούταρχος και συμπληρώνει:“Τοῦ δ' ἱεροῦ τοὔνομα καὶ σαφῶς ἐπαγγέλλεται καὶ γνῶσιν καὶ εἴδησιν τοῦ ὄντος· ὀνομάζεται γὰρ Ἰσεῖον ὡς εἰσομένων τὸ ὄν, ἂν μετὰ λόγου καὶ ὁσίως εἰς τὰ ἱερὰ τῆς θεοῦ παρέλθωμεν.” Σε όλο το κείμενο, οι αναφορές του στις ομοιότητες/μετονομασίες μεταξύ Ελλήνων και Αιγυπτίων θεών είναι συνεχείς: “τὰ γὰρ Γιγαντικὰ καὶ Τιτανικὰ παρ' Ἕλλησιν ᾀδόμενα καὶ Κρόνου τινὲς ἄθεσμοι πράξεις καὶ Πύθωνος ἀντιτάξεις πρὸς Ἀπόλλωνα φυγαί τε Διονύσου καὶ πλάναι Δήμητρος οὐδὲν ἀπολείπουσι τῶν Ὀσιριακῶν καὶ Τυφωνικῶν ἄλλων θ' ὧν πᾶσιν ἔξεστιν ἀνέδην μυθολογουμένων ἀκούειν· ὅσα τε μυστικοῖς ἱεροῖς περικαλυπτόμενα καὶ τελεταῖς ἄρρητα διασῴζεται καὶ ἀθέατα πρὸς τοὺς πολλούς, ὅμοιον ἔχει λόγον.” και αφορούν όχι μόνον στη “γήινη” αλλά και την ουράνια σφαίρα: “Υπό των Ελλήνων Κύων καλείται η ψυχή της Ίσιδος, Σώθις δε υπό των Αιγυπτίων, Ωρίων δε, η ψυχή του Ώρου, η δε ψυχή του Τυφώνος, Άρκτος.” Αλλά οι πολυπληθείς οι πληροφορίες που δίνει ο Πλούταρχος για την Ίσιδα, τον Όσιρι, το συσχετισμό τους με τους Έλληνες και “αλλογενείς” άλλους θεούς συμπυκνώνεται στο ότι “..θεούς ενομίσαμεν ουχ ετέρους παρ'ετέροις ουδέ βαρβάρους και Έλληνας ουδέ νοτίους και βορείους, αλλ'ώσπερ ήλοιος και σελήνη και ουρανός και γη και θάλασσα κοινά πάσιν, ονομάζεται δ'άλλως υπ'άλλων, ούτως ενός λόγου του ταύτα κοσμούντος και μιας προνοίας επιτροπευούσης...”

H Παναγία έχει αντικαταστήσει στο θυμικό, υποσυνείδητο (πες το όπως θες) τη Μεγάλη Μητέρα Θεά στην τρυφερή, παρηγορητική και όχι καταστροφική της έκφραση.
Ήταν η Παναγία Παρθένος;
από όσο έψαξα χρονολογικά η Αγία Τριάδα των Χαλδαίων είναι η πιο αρχαία μεταξύ των Σημητικών λαών.
και από την άλλη είναι Αυτή την οποία αντιγράψαν
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Σεπ 2023, 19:26

tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 19:23

από όσο έψαξα χρονολογικά η Αγία Τριάδα των Χαλδαίων είναι η πιο αρχαία μεταξύ των Σημητικών λαών.
και από την άλλη είναι Αυτή την οποία αντιγράψαν
Να υποθέσω λοιπόν ότι κι εσύ πιστεύεις στην Αγία Τριάδα των Χαλδαίων;

Αν όχι, τότε και η δική σου πίστη ή θεωρία είναι προϊόν αντιγραφής.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10144
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 11 Σεπ 2023, 19:26

Ξέρει αυτή ... αγάπη μου έλα πάρε με από δω...! :g094:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 19:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Σεπ 2023, 19:26
tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 19:23

από όσο έψαξα χρονολογικά η Αγία Τριάδα των Χαλδαίων είναι η πιο αρχαία μεταξύ των Σημητικών λαών.
και από την άλλη είναι Αυτή την οποία αντιγράψαν
Να υποθέσω λοιπόν ότι κι εσύ πιστεύεις στην Αγία Τριάδα των Χαλδαίων;

Αν όχι, τότε και η δική σου πίστη ή θεωρία είναι προϊόν αντιγραφής.
εγώ δεν είπα πώς πιστεύω στο Θείο....ή αν πιστεύω μια συγκεκριμένη Θεολογία....
απλά σέβομαι τον/τους άνθρώπους μύστες της εποχής των Χαλδαίων που είχαν το βίωμα που είχαν και μας μετέφεραν την γνώση τους για το Θείο όπως αυτοί το περιγράφουν....

το ίδιο σέβομαι και τους αρχαίους Έλληνες και τους Χριστιανούς και τους Ιουδααίους και τους Θιβετιανούς και τους Ινδουιστές κτλ....

....
αυτό που προσπαθώ να δω είναι πίσω από αυτήν την εικόνα...
σε γενικές γραμμές έχω καταλήξει σε μια προσωπική θεολογία που αναγνωρίζει άλλα πεδία πνευματικά ανώτερα και κατώτερα και όντα εντός τους.
Όλα αυτά τα πεδία είναι υπο μεταβολή και κυριαρχεί ο θάνατος των όντων και μετανάστευση μετά θάνατον σε άλλα πεδία ή στο ίδιο
Ωστόσο υπάρχει ένα ιδιαίτερο πεδίο που δεν υπάρχει θάνατος και μεταβολή οι Πλατωνιστές το λέγαν ΕΙΝΑΙ, οι Βουδδιστέ Νιρβάνα, οι Χριστιανοί Θεό εγώ τέλος πάντων δέχομαι αυτήν την άποψη αλλά πιστεύω ότι σε αυτό το ΑΘΑΝΑΤΟ πεδίο υπάρχουν πολλά όντα που εδώ εμείς τα ονομάζουμε Θεούς.

Οι δε "Θεοί" των παγανιστικών θρησκειών και μπορεί να είναι τα όντα του ΕΙΝΑΙ αλλά και όντα πνευματικά που ζουν σε μεταβαλόμενα πεδία ακόμη και στο δικό μας ανθρώπινο...
Για αυτό σου λέω οι Θεοί - Όντα που είναι Αθάνατοι στο ΕΙΝΑΙ-Νιρβάνα κτλ δεν μάχονται μεταξύ τους....η μάχη υπάρχει σε όντα των άλλων μεταβαλλόμενων πεδίων...... είτε ανθρώπινο μεταβαλλόμενο είτε πνευματικό....

Προσωπικά αναγνωρίζω Όντα άυλα και πνευματικά εντός μεταβαλλόμενου πεδίου αλλά αυτά δεν τα αποκαλώ Θεούς. Για μένα Θεοί είναι μόνο όσα όντα είναι Αθάνατα....

Όταν διαβάζω μια μυθολογία προσπαθώ να κατανοήσω ο "Θεός" που περιγράφεται αν είναι Αθάνατο-Ον Νιρβανικό ή κάποιο πνεύμα εντός του Γίγνεσθαι... και έτσι τα τακτοποιώ στο νου μου....
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 19:40

vagabondo έγραψε:
11 Σεπ 2023, 19:26
Ξέρει αυτή ... αγάπη μου έλα πάρε με από δω...! :g094:
εσύ κάτι ξέρεις.....αλλά όχι πλήρως... :smt038
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8688
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύβρεις, προσβολές, βλασφημίες κατά των Χριστιανών και των ιερών τους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 11 Σεπ 2023, 19:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Σεπ 2023, 19:26
tanipteros έγραψε:
11 Σεπ 2023, 19:23

από όσο έψαξα χρονολογικά η Αγία Τριάδα των Χαλδαίων είναι η πιο αρχαία μεταξύ των Σημητικών λαών.
και από την άλλη είναι Αυτή την οποία αντιγράψαν
Να υποθέσω λοιπόν ότι κι εσύ πιστεύεις στην Αγία Τριάδα των Χαλδαίων;

Αν όχι, τότε και η δική σου πίστη ή θεωρία είναι προϊόν αντιγραφής.
το τραγούδι που λέει "ένα μικρό μικρό ποδήλατο και ένα μικρό παιδί....κάναν βόλτα στην ζωή..." το ξέρεις?
μαρέσει να διαβάζω τις θρησκευτικές ιστορίες των λαών και να βλέπω πίσω από αυτές....
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών