Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Νηστεύετε κατά τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Ναι
31
50%
Όχι
31
50%
 
Σύνολο ψήφων: 62

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41086
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Απρ 2019, 01:04

Ερμής έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:41
Στο παλιό είχε κάνει ένα επικό poll ο Cavaliere σχετικά.
Ειδικά η επιλογή "δε πιστεύω αλλά νηστευω γιατι σα καλός καραμπαμπας σκέφτομαι πως αν υπάρχει Θεός γιατί να μείνω στην απέξω";
Pascal's wager.

Απορώ τι σκεφτόταν ο Πασκάλ όταν το διατύπωσε. Μιλάμε για ένα από τα μεγαλύτερα μυαλά της ανθρωπότητας και διατύπωσε κάτι που μόνο εντελώς ηλίθιος θα μπορούσε ποτέ να διατυπώσει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25563
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Απρ 2019, 01:08

Ενοχλητικο εθιμο η νηστεια. Αμα θελετε να κανετε νηστεια καντε την αλλα μην προσπαθειτε να μας την επιβαλετε

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 23 Απρ 2019, 01:13

Υδράργυρος έγραψε:
23 Απρ 2019, 01:08
Ενοχλητικο εθιμο η νηστεια. Αμα θελετε να κανετε νηστεια καντε την αλλα μην προσπαθειτε να μας την επιβαλετε
Εγώ ειμαι η μοναδική που κάνω ακόμη κι απ' τη γειτονιά

Πας στο κύκλο, είμαι η μοναδική που δε κάνει αλαδο

Δύο κόσμοι διαφορετικοί :P

Ότι μπορεί ο καθένας, ενοχές δεν χρειάζονται. Όσο μπορεί

Δε πιέζω κανένα και δε πιέζομαι

Απλά κρύβω τα φουντουνια :003:

Κι εκείνα τα ντέρμπυ στη μπλε συσκευασια

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41086
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Απρ 2019, 01:22

Highlander έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:54
Παιδιά, προτείνω νηστίσιμο hot dog. :lol:
Εγώ αυτό είναι από τα πράγματα που δεν καταλαβαίνω. Ή μάλλον οι χριστιανοί δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει η νηστεία για την θρησκεία τους. Το τι μου ζητάνε στις νηστείες είναι απίθανο. Οκέι, έχω νηστίσιμα τυριά, κουλουράκια και σοκολάτες. Αυτά είναι κλασικά πράγματα. Αλλά μερικοί το γαμάνε δίχως αύριο. Νηστίσιμο γιαούρτι, νηστίσιμο γάλα, νηστίσιμο κιμά (σόγιας), νηστίσιμη μερέντα, τα οποία επίσης φέρνω αλλά τα βρίσκω υπερβολικά, αλλά κάποιοι ζητάνε κουλά, όπως νηστίσιμο παγωτό, νηστίσιμα λουκάνικα και νηστίσιμο τζατζίκι.

Εννοείται ότι κανείς δεν νηστεύει από αλκοόλ.

Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι νηστεία, που το νόημά της είναι η στέρηση, είναι «τούτο το υλικό είναι τζιζ, θα το αλλάξω με ένα άλλο, που να πλησιάζει όσο γίνεται γευστικά το πρωτότυπο».

Υπάρχει βέβαια και το άλλο εξτρίμ, όπου ακούω ατάκες του στυλ «α, όχι, έχει γαλακτωματοποιητή» και «αυτή η σοκολάτα έχει βούτυρο κακάο».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 23 Απρ 2019, 01:59

bluerose έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:43
Έμεινα εκεί. Κανονικά πρέπει κάθε φορά να προχωρούμε λίγο. Δλ στο αλαδο όλη τη σαρακοστή. Γνωρίζω πάρα πολύ κόσμο που το κάνει αλαδο
Δεν μπορώ προσωπικά
αλαδο ολη την σαρακοστη η΄ τεταρτες παρασκευες;
πολυ εξτριμ μου φαινεται

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16366
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 23 Απρ 2019, 02:29

Ακολουθώ μια ιδιότυπη νηστεία, προσαρμοσμένη με τις ανάγκες μου. Τουτέστιν, τη Μ. Εβδομάδα νηστεύω μόνο το κρέας και μόνο μια μέρα το χρόνο, τη Μ.Παρασκευή, η τυπική νηστεία χωρίς λάδι κλπ. Επίσης, όλο το χρόνο, Δευτέρες, Τετάρτες και Παρασκευές απέχω από κρέατα και ψαρικά.
(εννοείται οτι στο poll τίκαρα το "όχι").
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 23 Απρ 2019, 03:19

Έκανα την προσπάθειά μου. Πολλές μέρες νήστεψα, πολλές όχι. Δεν θα φάω δύο κιλά χταπόδι με την ψευδαίσθηση ότι αυτό είναι Νηστεία. Καλύτερα να φας μια μπουκιά κρέας. Η Νηστεία συνδυάζεται με Προσευχή και φιλανθρωπία. Δε γίνεται να νηστεύω και την ίδια μέρα να γράφω στο φόρουμ, είσαι ηλίθιος, όπως εγώ κάνω (δικαίως συχνά). Η Νηστεία είναι Άσκηση, και δεν έχει να κάνει με δίαιτες, αλλά με πνευματικό training. Aυτοί που λένε Αποτοξίνωση είναι γελοίοι, αποτοξίνωση μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε περίοδο του χρόνου. Ο Άγιος Σπυρίδων είχε έναν ταξιδιώτη φιλοξενούμενο κι ήθελε να του δώσει κρέας για να συνεχίσει το ταξίδι του. Ο ταξιδιώτης αρνήθηκε επειδή ήταν Τεσσαρακοστή. Ο Σπυρίδων έφαγε ο ίδιος χοιρινό για να τον απενεχοποιήσει, και να μην κάνει κακό στην υγεία του. Είναι μια εσωτερική διαδρομή, που σχεδόν όλες οι θρησκείες εδίδαξαν, από τα αρχαία χρόνια. Όποιος εξομολογείται, ξέρει πως πολύ μεγαλύτερη σημασία έχει αν έχεις μίσος μέσα σου, από το αν έφαγες τρεις φορές κρέας. Σέβομαι απόλυτα απόψεις όπως του Al Bundy που θυσιάζει ό,τι μπορεί από τα πάθη του, -κάπνισμα και πιώμα- και δεν κοροϊδεύεται με το να φάει μια ψαριά γαρίδες αλάδωτες. Είναι ανόητο να είσαι θρησκόληπτος και να εφαρμόζεις το Γράμμα χάνοντας το Πνεύμα. Το Πνεύμα είναι να προσευχηθείς, να μετανοήσεις, να ελεήσεις. Αν δεν μιλάς με τον γείτονά σου και νηστεύεις, ποιά προκοπή έχεις; Ποιός θεός θα σε λυπηθεί; Καλύτερα πάρε 100 ευρώ και δωσ΄τα σε μια φτωχή οικογένεια, και φάε κρέας. Δεν είμαι φέτος ικανός να νηστέψω κανονικά, ωστόσο κράτησα κάποιες μέρες. Πολύ περισσότερο με απασχολεί, τι άλλες υποχρεώσεις έχω προς τους συνανθρώπους μου, παρά το τι έβαλα (κι έβγαλε αυτός) στον κώλο μου. Γιατί το κρέας θα φύγει, αλλά το μίσος θα μείνει. Ο πατέρας μου δεν νήστεψε ποτέ, δεν πήγε καν στην Εκκλησία, αλλά και ήταν μακρόθυμος, συγχωρητικός, σε αντίθεση με μένα που είμαι κέρατο (μη σε βάλω στο μάτι, και καλά κάνω). Μπράβο σε όσους νήστεψαν, αλλά δεν κρίνω όσους δεν νήστεψαν, με εξαίρεση τον μπάρμπα σκυλοπνίχτη, που ζω για να τον γρατζουνάω.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 23 Απρ 2019, 03:35

Ερμής έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:41
Στο παλιό είχε κάνει ένα επικό poll ο Cavaliere σχετικά.
Ειδικά η επιλογή "δε πιστεύω αλλά νηστευω γιατι σα καλός καραμπαμπας σκέφτομαι πως αν υπάρχει Θεός γιατί να μείνω στην απέξω";
Δυστυχώς ο καραμπαμπισμός ηττήθηκε ιστορικά. Νίκησε ο ρακομελισμός. Είμαστε παρελθόν.
:lol:
Ordem e Progresso.

Al Bundy

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 23 Απρ 2019, 06:02

Cavaliere έγραψε:
23 Απρ 2019, 03:19
Σέβομαι απόλυτα απόψεις όπως του Al Bundy που θυσιάζει ό,τι μπορεί από τα πάθη του, -κάπνισμα και πιώμα- και δεν κοροϊδεύεται με το να φάει μια ψαριά γαρίδες αλάδωτες.
:ty:
Anonymous @ Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Φυσικά ψήφισα όχι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Al Bundy την 23 Απρ 2019, 08:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Απρ 2019, 06:31

Και εγώ νηστεύω Μ. Εβδομάδα απ' όλα εκτός από λάδι και αλκοόλ. Αυτό που με δυσκολεύει πολύ είναι ο καφές που δεν μπορώ να πιω καπουτσίνο.
Χθες παίρνω στο γρήγορη να παραγγείλω τα κλασικά.
Του λέω του παιδιού ένα καπουτσίνο χωρίς γάλα.
Δηλαδή εσπρέσσο μου λέει.
Όχι λέω καπουτσίνο αλλά χωρίς το γάλα.
Ε αυτός είναι ο εσπρέσσο
Μα δεν θέλω εσπρέσσο είναι λίγος. Θέλω να βγει σαν τον καπουτσίνο.
Έχουμε γάλα σόγιας, καρύδας κτλ να σας βάλω από αυτά;
Όχι δεν θέλω απ' αυτά. Θέλω απλά καπουτσίνο χωρίς γάλα να βγει σαν τον καπουτσίνο σε ποσότητα.
Κατάλαβα τι λέτε, θα σας στείλω εγώ.
Μου έφεραν εσπρέσσο :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 23 Απρ 2019, 06:41

Εγώ νηστεύω από το σεχ έχω δύο μέρες να κάνω
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:


the comet the course the tail

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 23 Απρ 2019, 07:25

aLiCat έγραψε:
23 Απρ 2019, 02:29
Ακολουθώ μια ιδιότυπη νηστεία, προσαρμοσμένη με τις ανάγκες μου. Τουτέστιν, τη Μ. Εβδομάδα νηστεύω μόνο το κρέας και μόνο μια μέρα το χρόνο, τη Μ.Παρασκευή, η τυπική νηστεία χωρίς λάδι κλπ. Επίσης, όλο το χρόνο, Δευτέρες, Τετάρτες και Παρασκευές απέχω από κρέατα και ψαρικά.
(εννοείται οτι στο poll τίκαρα το "όχι").
:e045:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Νηστεύετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 23 Απρ 2019, 07:26

Highlander έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:24
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
23 Απρ 2019, 00:23
Ερμής έγραψε:
22 Απρ 2019, 23:41
Στο παλιό είχε κάνει ένα επικό poll ο Cavaliere σχετικά.
Ειδικά η επιλογή "δε πιστεύω αλλά νηστευω γιατι σα καλός καραμπαμπας σκέφτομαι πως αν υπάρχει Θεός γιατί να μείνω στην απέξω";
Αυτο ακριβως κανω και εγω.
Σταυροκοπιεμαι επισης εξω απο εκκλησιες.
Ποτε δεν ξερεις,ας φυλαμε τον κωλο μας.
Δε σώζεσαι, άλλωστε η υποκρισία είναι το χειρότερο αμάρτημα. :smt047
Δεν υποκρισια ρε συ. Ειναι αγνωστικισμος και μη δογματικο πνευμα μαζι!
Οποιος και αν ειναι ο Θεος, δεν του δινω σοβαρη δικαιολογια να μην με συμπαθει
:D

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16366
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Νηστεύετε τη Μεγάλη Εβδομάδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 23 Απρ 2019, 08:56

Cavaliere έγραψε:
23 Απρ 2019, 03:19
Έκανα την προσπάθειά μου. Πολλές μέρες νήστεψα, πολλές όχι. Δεν θα φάω δύο κιλά χταπόδι με την ψευδαίσθηση ότι αυτό είναι Νηστεία. Καλύτερα να φας μια μπουκιά κρέας. Η Νηστεία συνδυάζεται με Προσευχή και φιλανθρωπία. Δε γίνεται να νηστεύω και την ίδια μέρα να γράφω στο φόρουμ, είσαι ηλίθιος, όπως εγώ κάνω (δικαίως συχνά). Η Νηστεία είναι Άσκηση, και δεν έχει να κάνει με δίαιτες, αλλά με πνευματικό training. Aυτοί που λένε Αποτοξίνωση είναι γελοίοι, αποτοξίνωση μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε περίοδο του χρόνου. Ο Άγιος Σπυρίδων είχε έναν ταξιδιώτη φιλοξενούμενο κι ήθελε να του δώσει κρέας για να συνεχίσει το ταξίδι του. Ο ταξιδιώτης αρνήθηκε επειδή ήταν Τεσσαρακοστή. Ο Σπυρίδων έφαγε ο ίδιος χοιρινό για να τον απενεχοποιήσει, και να μην κάνει κακό στην υγεία του. Είναι μια εσωτερική διαδρομή, που σχεδόν όλες οι θρησκείες εδίδαξαν, από τα αρχαία χρόνια. Όποιος εξομολογείται, ξέρει πως πολύ μεγαλύτερη σημασία έχει αν έχεις μίσος μέσα σου, από το αν έφαγες τρεις φορές κρέας. Σέβομαι απόλυτα απόψεις όπως του Al Bundy που θυσιάζει ό,τι μπορεί από τα πάθη του, -κάπνισμα και πιώμα- και δεν κοροϊδεύεται με το να φάει μια ψαριά γαρίδες αλάδωτες. Είναι ανόητο να είσαι θρησκόληπτος και να εφαρμόζεις το Γράμμα χάνοντας το Πνεύμα. Το Πνεύμα είναι να προσευχηθείς, να μετανοήσεις, να ελεήσεις. Αν δεν μιλάς με τον γείτονά σου και νηστεύεις, ποιά προκοπή έχεις; Ποιός θεός θα σε λυπηθεί; Καλύτερα πάρε 100 ευρώ και δωσ΄τα σε μια φτωχή οικογένεια, και φάε κρέας. Δεν είμαι φέτος ικανός να νηστέψω κανονικά, ωστόσο κράτησα κάποιες μέρες. Πολύ περισσότερο με απασχολεί, τι άλλες υποχρεώσεις έχω προς τους συνανθρώπους μου, παρά το τι έβαλα (κι έβγαλε αυτός) στον κώλο μου. Γιατί το κρέας θα φύγει, αλλά το μίσος θα μείνει. Ο πατέρας μου δεν νήστεψε ποτέ, δεν πήγε καν στην Εκκλησία, αλλά και ήταν μακρόθυμος, συγχωρητικός, σε αντίθεση με μένα που είμαι κέρατο (μη σε βάλω στο μάτι, και καλά κάνω). Μπράβο σε όσους νήστεψαν, αλλά δεν κρίνω όσους δεν νήστεψαν, με εξαίρεση τον μπάρμπα σκυλοπνίχτη, που ζω για να τον γρατζουνάω.
:+1:

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών