Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 14 Ιαν 2023, 00:50

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
14 Ιαν 2023, 00:08
vantono έγραψε:
13 Ιαν 2023, 23:44
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Ιαν 2023, 23:39
:giggle::giggle::giggle:
Βαθμολογία για Βικτώρια τυπε μου δάσκαλε? :102:
Προσοχή τι θα πεις, είναι μεγάλη αδυναμία μου.
γιουτσομεζες :102:
Τι να κλασουν μωρε και αυτοι οι γελοιοι καραγκιοζηδες μαϊμουδιζουν χαζοαμερικανιες.
Ο μακαριτης ο Βικτορ Τσοϊ ζουσε μεσα στο Σιδηρουν Παραπετασμα και ειχε εκατο κιλα αρχιδια για να γραψει αντιπολεμικες
μπαλαντες για τον πολεμο του Αφγανισταν και μιλουσε απεριφραστα και ξεκαθαρα για ολα τα κακως κειμενα μεσα στην ΕΣΣΔ.
Δυστυχως ο Τσοϊ σκοτωθηκε σε ηλικια μολις εικοσι εφτα χρονων με το αυτοκινητο τ ου και φυσικα μεχρι τις μερες μας υπαρχουν
σοβαρες υπονοιες για δολοφονικη ενεργεια.

Εσυ τι λες αγαπητε vagabondo ξερεις κανενα αμερικανακι που να εχει ακουσει την μουσικη αυτου του καταπληκτικου
ροκ σταρ; :lol::lol::lol:

Στα μουτρα σας αμερικλανοι. :wave:


Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 14 Ιαν 2023, 01:00

taxalata xalasa έγραψε:
14 Ιαν 2023, 00:35
lonelyrider έγραψε:
13 Ιαν 2023, 23:26
taliban έγραψε:
13 Ιαν 2023, 23:01


σιγά ρε συ.
ένα βίντεο κλιπ είναι.
Αδελφέ, με το σιγά το ένα και σιγά το άλλο, έχουμε φτάσει στο σημείο να έχει μπουρδελοποιηθεί η κοινωνία.
Ομοφυλοφιλίες, πορνειες, εκτρώσεις, μοιχειες, διαζύγια, διαλύσεις οικογενειων και τα τοιαύτα. Αυτά όλα προκαλούν την οργή του Θεού που δεν θ αργήσει να ξεσπάσει. Γιατί ο Θεός έκανε τον άνθρωπο για να του ομοιασει να είναι δηλαδή άγιος κι οχι όργανο του σατανά.
Απετυχε ο Θεος στο δικο του εργο; Δεν τα ποιησε ολα με σοφια; Εκανε λαθος... Ξανά; Μια φορα με τον Αδαμ και την Ευα και τωρα ξανά; Κατι δεν μας λετε σωστά... Δεν γινεται να ειναι και ετσι και αλλιως ο Θεος... Η ειναι σοφος και δεν κανει λαθη ή ειναι ασοφος και κανει λαθη... Ποιο απ τα δυο;
Καλά εσένα σε θεωρώ φωτεινό μυαλό, πως είναι δυνατόν να έχεις μια τόσο ρηχή σκέψη επί του θέματος?
Αν ενας ανθρωπος καταληξει οργανο του σατανα εξ ιδιας του προαιρέσεως χρεωνεται ο Θεός την αποτυχία αυτή του ανθρώπου? Απο που κι ως που?
Δηλαδη αν ενας πατερας μεγαλωσει με αρχες το παιδί του κι αυτό μετα παει και γινει αλητης και καταστρεφει, θα φταιει ο πατερας?
Εχετε παιδικες αποριες σε απλα θεολογικα ζητηματα.
Η βαση στην χριστιανικη θεωρηση ειναι απλουστατη. Μην αμαρτανεις.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16863
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Ιαν 2023, 01:19

lonelyrider έγραψε:
14 Ιαν 2023, 01:00
taxalata xalasa έγραψε:
14 Ιαν 2023, 00:35
lonelyrider έγραψε:
13 Ιαν 2023, 23:26


Αδελφέ, με το σιγά το ένα και σιγά το άλλο, έχουμε φτάσει στο σημείο να έχει μπουρδελοποιηθεί η κοινωνία.
Ομοφυλοφιλίες, πορνειες, εκτρώσεις, μοιχειες, διαζύγια, διαλύσεις οικογενειων και τα τοιαύτα. Αυτά όλα προκαλούν την οργή του Θεού που δεν θ αργήσει να ξεσπάσει. Γιατί ο Θεός έκανε τον άνθρωπο για να του ομοιασει να είναι δηλαδή άγιος κι οχι όργανο του σατανά.
Απετυχε ο Θεος στο δικο του εργο; Δεν τα ποιησε ολα με σοφια; Εκανε λαθος... Ξανά; Μια φορα με τον Αδαμ και την Ευα και τωρα ξανά; Κατι δεν μας λετε σωστά... Δεν γινεται να ειναι και ετσι και αλλιως ο Θεος... Η ειναι σοφος και δεν κανει λαθη ή ειναι ασοφος και κανει λαθη... Ποιο απ τα δυο;
Καλά εσένα σε θεωρώ φωτεινό μυαλό, πως είναι δυνατόν να έχεις μια τόσο ρηχή σκέψη επί του θέματος?
Αν ενας ανθρωπος καταληξει οργανο του σατανα εξ ιδιας του προαιρέσεως χρεωνεται ο Θεός την αποτυχία αυτή του ανθρώπου? Απο που κι ως που?
Δηλαδη αν ενας πατερας μεγαλωσει με αρχες το παιδί του κι αυτό μετα παει και γινει αλητης και καταστρεφει, θα φταιει ο πατερας?
Εχετε παιδικες αποριες σε απλα θεολογικα ζητηματα.
Η βαση στην χριστιανικη θεωρηση ειναι απλουστατη. Μην αμαρτανεις.
Η ερωτηση μου ειναι απλη... Αν ο Θεος τα ποιησε ολα με σοφία και εξου τελεια, πως επετρεψε να υπαρχει ο Σαταν; Μπηκε ιος στο software; κι αν μπηκε ιος, ποιος εφτιαξε τον ιο που μπηκε στο software;

Στο εχω ξαναγραψει, σεβομαι την αποψη του καθενα... Ακομα και των ιθαγενων που πιστευουν στον επι γης ζωοδοτη Ηλιο γιατι αυτο καταλαβαινουν οτι τους δινει ζωη...
Στην περιπτωση του δογματος του ιουδαιοριζου χριστιανισμου, με χαλαει η ιστορια της αποδοσης ευθυνων σε καποιον φανταστικο σαταν για να αποποιηθει των ευθυνων του ο ανθρωπος... «Δεν φταιω εγω θεούλη μου, ο σαταν με εκανε να το κανω...» Δεν το καταλαβαινεις πως ο ανθρωπος πρεπει να γινει υπευθυνος των πραξεων του και οχι να ψαχνει να αποδοσει τις ευθυνες των αντιθετικων πραξεων του σε εναν φανταστικό σαταν;

Πεφτει σε αντιφαση το δογμα που ισχυριζεται οτι ο Θεος
τα παντα εν σοφια εποιησεν
και ταυτοχρονα τα απαντα της σοφιας του να συνπεριλαμβανουν τον σαταν που διαφθειρει τους ανθρωπους που ειναι δημιουργηματα «κατ εικονα και καθ ομοιωση» του ιδιου του σοφου Θεου...

Αν δεν θες να δεις την αντιφαση, μην την βλεπεις... Δεν σε υποχρεωνει κανεις την δεις... Αλλα υπαρχει...

Δεν θα υπηρχε αντιφαση , αν ο Θεος «σχεδον τα παντα εν σοφια εποιησεν» και κανει και λαθακια μερικες φορες διχως να το θελει και διχως να εχει σκοπο... και απο τα λαθακια φυτρωσε ο σαταν...

κι οπως ξαναειπα κι αλλου.... βρηκαμε εναν μ@λ@κ@ (σαταν) και του φορτωνουμε ολες τις δικες μας μ@λ@κίες... :8)

Δηλαδη, ακόμα κι αν δεχτουμε οτι ισως υπαρχει ο σαταν, το πιθανοτερο ειναι να λεει στον Θεο... «οχι ρε, εγω δεν τον εβαλα τον ταδε ανθρωπο να κανει αυτο που εκανε. Απο μονος του το εκανε και μου το φορτωνει εμενα ο ατιμος... στα χα πει εγω... τι τους ηθελες και τους εφτιαξες; καλα δεν ειμασταν μονοι μας; :8) »
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14829
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 14 Ιαν 2023, 01:30

στην περίπτωση της γιουροβίζιον στηρίζω θεό.αν τους ρίξει και κανά αστροπελέκι ζβντανγκ θα είναι ωραίος

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 14 Ιαν 2023, 01:53

taxalata xalasa έγραψε:
14 Ιαν 2023, 01:19
lonelyrider έγραψε:
14 Ιαν 2023, 01:00
taxalata xalasa έγραψε:
14 Ιαν 2023, 00:35


Απετυχε ο Θεος στο δικο του εργο; Δεν τα ποιησε ολα με σοφια; Εκανε λαθος... Ξανά; Μια φορα με τον Αδαμ και την Ευα και τωρα ξανά; Κατι δεν μας λετε σωστά... Δεν γινεται να ειναι και ετσι και αλλιως ο Θεος... Η ειναι σοφος και δεν κανει λαθη ή ειναι ασοφος και κανει λαθη... Ποιο απ τα δυο;
Καλά εσένα σε θεωρώ φωτεινό μυαλό, πως είναι δυνατόν να έχεις μια τόσο ρηχή σκέψη επί του θέματος?
Αν ενας ανθρωπος καταληξει οργανο του σατανα εξ ιδιας του προαιρέσεως χρεωνεται ο Θεός την αποτυχία αυτή του ανθρώπου? Απο που κι ως που?
Δηλαδη αν ενας πατερας μεγαλωσει με αρχες το παιδί του κι αυτό μετα παει και γινει αλητης και καταστρεφει, θα φταιει ο πατερας?
Εχετε παιδικες αποριες σε απλα θεολογικα ζητηματα.
Η βαση στην χριστιανικη θεωρηση ειναι απλουστατη. Μην αμαρτανεις.
Η ερωτηση μου ειναι απλη... Αν ο Θεος τα ποιησε ολα με σοφία και εξου τελεια, πως επετρεψε να υπαρχει ο Σαταν; Μπηκε ιος στο software; κι αν μπηκε ιος, ποιος εφτιαξε τον ιο που μπηκε στο software;

Στο εχω ξαναγραψει, σεβομαι την αποψη του καθενα... Ακομα και των ιθαγενων που πιστευουν στον επι γης ζωοδοτη Ηλιο γιατι αυτο καταλαβαινουν οτι τους δινει ζωη...
Στην περιπτωση του δογματος του ιουδαιοριζου χριστιανισμου, με χαλαει η ιστορια της αποδοσης ευθυνων σε καποιον φανταστικο σαταν για να αποποιηθει των ευθυνων του ο ανθρωπος... «Δεν φταιω εγω θεούλη μου, ο σαταν με εκανε να το κανω...» Δεν το καταλαβαινεις πως ο ανθρωπος πρεπει να γινει υπευθυνος των πραξεων του και οχι να ψαχνει να αποδοσει τις ευθυνες των αντιθετικων πραξεων του σε εναν φανταστικό σαταν;

Πεφτει σε αντιφαση το δογμα που ισχυριζεται οτι ο Θεος
τα παντα εν σοφια εποιησεν
και ταυτοχρονα τα απαντα της σοφιας του να συνπεριλαμβανουν τον σαταν που διαφθειρει τους ανθρωπους που ειναι δημιουργηματα «κατ εικονα και καθ ομοιωση» του ιδιου του σοφου Θεου...

Αν δεν θες να δεις την αντιφαση, μην την βλεπεις... Δεν σε υποχρεωνει κανεις την δεις... Αλλα υπαρχει...

Δεν θα υπηρχε αντιφαση , αν ο Θεος «σχεδον τα παντα εν σοφια εποιησεν» και κανει και λαθακια μερικες φορες διχως να το θελει και διχως να εχει σκοπο... και απο τα λαθακια φυτρωσε ο σαταν...

κι οπως ξαναειπα κι αλλου.... βρηκαμε εναν μ@λ@κ@ (σαταν) και του φορτωνουμε ολες τις δικες μας μ@λ@κίες... :8)

Δηλαδη, ακόμα κι αν δεχτουμε οτι ισως υπαρχει ο σαταν, το πιθανοτερο ειναι να λεει στον Θεο... «οχι ρε, εγω δεν τον εβαλα τον ταδε ανθρωπο να κανει αυτο που εκανε. Απο μονος του το εκανε και μου το φορτωνει εμενα ο ατιμος... στα χα πει εγω... τι τους ηθελες και τους εφτιαξες; καλα δεν ειμασταν μονοι μας; :8) »
Όπως γράφει ένας μεγάλος άγιος, ο Ιωάννης της κλίμακος, στο ομώνυμο έργο του η Κλίμακα : "αν υποθέσεις ότι είναι εννέα τα πάθη της ατιμίας (δεν τα αναφερω για λογους συντομίας) και συ έχεις μόνο την υπερηφάνεια, αυτην θα αναπληρώσει και το κενό των υπολοιπων οχτώ". Είναι το απο τα χειροτερα αμαρτηματα και πνευματική κατάσταση που μπορεί να βρεθει ανθρωπος ή μη ανθρωπος δηλαδη αγγελικη υπαρξη. Το να αυτοθαυμαζεσαι και να θεωρεις τον εαυτό σου ανωτερο απο τον αδερφο σου, τον συνανθρωπο σου.
Η υπερηφάνεια είναι που οδήγησε λοιπόν τον πρωην υψηλοτερο αρχάγγελο Εωσφόρο να εκπέσει της ανωθεν φωτοφορίας και να καταλήξει πονηρό και σκοτεινό πνευμα, να γίνει δηλαδη διαβολος ή αλλιώς σατανας. Διαβολος που σημαινει να διαβαλλει και να συκοφαντει δηλαδη τους ανθρωπους ακομα και τον ιδιο τον Θεό. Σατανάς από το εβραϊκό σαταν που σημαινει τον κατηγορο. Κατηγορει τους παντες. Ακομα και το Θεο στον αρχεγονο παραδεισο τον κατηγορησε ως ψευτη στους πρωτοπλαστους λεγοντας τους οτι δεν θα πεθανετε αν φατε απο το απαγορευμενο δεντρο οπως ειπε ο Θεος αλλα θα γινετε Θεοι κι εσεις. Κατηγορεί και τις ψυχες των ανθρωπων οταν αυτες αναχωρουν απο αυτο τον κοσμο κατα τον θανατο, αναφεροντας μια προς μια τις αμαρτιες που εκαναν εν ζωη, με σκοπο να τις υφαρπαξει προς τον σκοτεινο Αδη την προγευση δηλαδη της κολασεως.
Ειναι πραγματικα μυστηριο πως ενω ο Θεός επλασε αγαθο αρχικα τον αρχαγγελο (κατ αλλους χερουβ) εωσφορο, πως κατεληξε να συλλαβει μεσα στο ειναι του αυτος την υπερηφανεια και να θελησει να γινει ισος ακομα και με το Θεο οπως μας πληροφορει ο Ησαΐας στο βιβλίο της Παλιας Διαθηκης. Καμια ευθυνη δεν φερει ο Θεος για την πτωση του Εωσφορου. Μονος του απεστατησε κι αυτος και οι αγγελοι (μετεπειτα δαιμονες) που τον ακολουθησαν γιατι μονοι τους ξαναλεω αγνωστο πως , συνελαβαν την υπερηφανεια,κακία και πονηρία.
Ο διαβολος επισης οπως μας πληροφορει το βιβλιο του Ιωβ , περιδιαβαίνει ολο τον πλανητη, το περιγειο, και εκουσίως οι ανθρωποι αναλογως με την προαιρεση τους, τον ελκυουν και αμαρτάνουν είτε λίγο είτε πολύ. Γιατι με το ζορι δεν μπορεί κανεναν ανθρωπο να βαζει να αμαρτανει ο διαβολος. Ειναι κατα την αποκαλυψη αυτός που παραπλανα την οικουμενη να ειναι μακρια απο το θελημα του Θεου. Μακρια απο την αγαπη κυριως.
Δεν τα φορτωνουμε στον διαβολο τις αμαρτιες των ανθρωπων αλλα οταν ενας ανθρωπος αμαρτανει ειναι γιατι με την κακη του προαιρεση τον ελκυει και γινεται συνεργος του και το τελος του θα ειναι η απωλεια στην κολαση αν δεν μετανοησει.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23903
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Ιαν 2023, 02:17

Τρολάρουν και τραπ οι θεούληδες! Μεγάλες μορφές μιλάμε! Εύγε!

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23903
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Ιαν 2023, 02:20

Μόνο που λείπει ο ΜπιγκΤσιφ από το νημα, να μας βγάλει πόρισμα κατά πόσο % έχουν ξεπουλήσει την ψυχή τους στον Βελζεβούλ και τη Μασονία του σταρ σύστεμ.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16863
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Ιαν 2023, 03:28

lonelyrider έγραψε:
14 Ιαν 2023, 01:53
taxalata xalasa έγραψε:
14 Ιαν 2023, 01:19
lonelyrider έγραψε:
14 Ιαν 2023, 01:00


Καλά εσένα σε θεωρώ φωτεινό μυαλό, πως είναι δυνατόν να έχεις μια τόσο ρηχή σκέψη επί του θέματος?
Αν ενας ανθρωπος καταληξει οργανο του σατανα εξ ιδιας του προαιρέσεως χρεωνεται ο Θεός την αποτυχία αυτή του ανθρώπου? Απο που κι ως που?
Δηλαδη αν ενας πατερας μεγαλωσει με αρχες το παιδί του κι αυτό μετα παει και γινει αλητης και καταστρεφει, θα φταιει ο πατερας?
Εχετε παιδικες αποριες σε απλα θεολογικα ζητηματα.
Η βαση στην χριστιανικη θεωρηση ειναι απλουστατη. Μην αμαρτανεις.
Η ερωτηση μου ειναι απλη... Αν ο Θεος τα ποιησε ολα με σοφία και εξου τελεια, πως επετρεψε να υπαρχει ο Σαταν; Μπηκε ιος στο software; κι αν μπηκε ιος, ποιος εφτιαξε τον ιο που μπηκε στο software;

Στο εχω ξαναγραψει, σεβομαι την αποψη του καθενα... Ακομα και των ιθαγενων που πιστευουν στον επι γης ζωοδοτη Ηλιο γιατι αυτο καταλαβαινουν οτι τους δινει ζωη...
Στην περιπτωση του δογματος του ιουδαιοριζου χριστιανισμου, με χαλαει η ιστορια της αποδοσης ευθυνων σε καποιον φανταστικο σαταν για να αποποιηθει των ευθυνων του ο ανθρωπος... «Δεν φταιω εγω θεούλη μου, ο σαταν με εκανε να το κανω...» Δεν το καταλαβαινεις πως ο ανθρωπος πρεπει να γινει υπευθυνος των πραξεων του και οχι να ψαχνει να αποδοσει τις ευθυνες των αντιθετικων πραξεων του σε εναν φανταστικό σαταν;

Πεφτει σε αντιφαση το δογμα που ισχυριζεται οτι ο Θεος
τα παντα εν σοφια εποιησεν
και ταυτοχρονα τα απαντα της σοφιας του να συνπεριλαμβανουν τον σαταν που διαφθειρει τους ανθρωπους που ειναι δημιουργηματα «κατ εικονα και καθ ομοιωση» του ιδιου του σοφου Θεου...

Αν δεν θες να δεις την αντιφαση, μην την βλεπεις... Δεν σε υποχρεωνει κανεις την δεις... Αλλα υπαρχει...

Δεν θα υπηρχε αντιφαση , αν ο Θεος «σχεδον τα παντα εν σοφια εποιησεν» και κανει και λαθακια μερικες φορες διχως να το θελει και διχως να εχει σκοπο... και απο τα λαθακια φυτρωσε ο σαταν...

κι οπως ξαναειπα κι αλλου.... βρηκαμε εναν μ@λ@κ@ (σαταν) και του φορτωνουμε ολες τις δικες μας μ@λ@κίες... :8)

Δηλαδη, ακόμα κι αν δεχτουμε οτι ισως υπαρχει ο σαταν, το πιθανοτερο ειναι να λεει στον Θεο... «οχι ρε, εγω δεν τον εβαλα τον ταδε ανθρωπο να κανει αυτο που εκανε. Απο μονος του το εκανε και μου το φορτωνει εμενα ο ατιμος... στα χα πει εγω... τι τους ηθελες και τους εφτιαξες; καλα δεν ειμασταν μονοι μας; :8) »
Όπως γράφει ένας μεγάλος άγιος, ο Ιωάννης της κλίμακος, στο ομώνυμο έργο του η Κλίμακα : "αν υποθέσεις ότι είναι εννέα τα πάθη της ατιμίας (δεν τα αναφερω για λογους συντομίας) και συ έχεις μόνο την υπερηφάνεια, αυτην θα αναπληρώσει και το κενό των υπολοιπων οχτώ". Είναι το απο τα χειροτερα αμαρτηματα και πνευματική κατάσταση που μπορεί να βρεθει ανθρωπος ή μη ανθρωπος δηλαδη αγγελικη υπαρξη. Το να αυτοθαυμαζεσαι και να θεωρεις τον εαυτό σου ανωτερο απο τον αδερφο σου, τον συνανθρωπο σου.
Η υπερηφάνεια είναι που οδήγησε λοιπόν τον πρωην υψηλοτερο αρχάγγελο Εωσφόρο να εκπέσει της ανωθεν φωτοφορίας και να καταλήξει πονηρό και σκοτεινό πνευμα, να γίνει δηλαδη διαβολος ή αλλιώς σατανας. Διαβολος που σημαινει να διαβαλλει και να συκοφαντει δηλαδη τους ανθρωπους ακομα και τον ιδιο τον Θεό. Σατανάς από το εβραϊκό σαταν που σημαινει τον κατηγορο. Κατηγορει τους παντες. Ακομα και το Θεο στον αρχεγονο παραδεισο τον κατηγορησε ως ψευτη στους πρωτοπλαστους λεγοντας τους οτι δεν θα πεθανετε αν φατε απο το απαγορευμενο δεντρο οπως ειπε ο Θεος αλλα θα γινετε Θεοι κι εσεις. Κατηγορεί και τις ψυχες των ανθρωπων οταν αυτες αναχωρουν απο αυτο τον κοσμο κατα τον θανατο, αναφεροντας μια προς μια τις αμαρτιες που εκαναν εν ζωη, με σκοπο να τις υφαρπαξει προς τον σκοτεινο Αδη την προγευση δηλαδη της κολασεως.
Ειναι πραγματικα μυστηριο πως ενω ο Θεός επλασε αγαθο αρχικα τον αρχαγγελο (κατ αλλους χερουβ) εωσφορο, πως κατεληξε να συλλαβει μεσα στο ειναι του αυτος την υπερηφανεια και να θελησει να γινει ισος ακομα και με το Θεο οπως μας πληροφορει ο Ησαΐας στο βιβλίο της Παλιας Διαθηκης. Καμια ευθυνη δεν φερει ο Θεος για την πτωση του Εωσφορου. Μονος του απεστατησε κι αυτος και οι αγγελοι (μετεπειτα δαιμονες) που τον ακολουθησαν γιατι μονοι τους ξαναλεω αγνωστο πως , συνελαβαν την υπερηφανεια,κακία και πονηρία.
Ο διαβολος επισης οπως μας πληροφορει το βιβλιο του Ιωβ , περιδιαβαίνει ολο τον πλανητη, το περιγειο, και εκουσίως οι ανθρωποι αναλογως με την προαιρεση τους, τον ελκυουν και αμαρτάνουν είτε λίγο είτε πολύ. Γιατι με το ζορι δεν μπορεί κανεναν ανθρωπο να βαζει να αμαρτανει ο διαβολος. Ειναι κατα την αποκαλυψη αυτός που παραπλανα την οικουμενη να ειναι μακρια απο το θελημα του Θεου. Μακρια απο την αγαπη κυριως.
Δεν τα φορτωνουμε στον διαβολο τις αμαρτιες των ανθρωπων αλλα οταν ενας ανθρωπος αμαρτανει ειναι γιατι με την κακη του προαιρεση τον ελκυει και γινεται συνεργος του και το τελος του θα ειναι η απωλεια στην κολαση αν δεν μετανοησει.
Γι αυτο το μυστηριο σου μιλαω και σου γραφω...
Και ειναι πραγματικα μυστηριο να φτιαξει ο Θεος κατι με απολυτη σοφια και αυτο το κατι να αλλοιωθεί από τον ιό της υπερ-ηφάνειας [(ῠ̔πέρ (hupér, “πάνω, επί+άνω”) + φαίνω (phaínō, “εμφανίζομαι, επι+δεικνύω, λάμπω”)].
Με δεδομένο το γεγονός πως ο Θεός δημιούργησε και την Υπερφάνεια ως συν+αίσθημα και δεν είναι σοφό να φτιάξει ένα τέτοιο συναίσθημα. Βέβαια, αν η δημιουργια των ανθρώπων είναι κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση τότε το συναίσθημα της Υπερηφάνειας υπήρχε/υπάρχει και στον Θεό. Και εκεί γίνται ακόμα πχιο μυστήριο το θέμα.

Υπερηφάνεια. Από ετυμολογικό λεξικό.
το θετικό συναίσθημα :smt017 που νιώθει κάποιος όταν έχει επιτελέσει ένα αξιόλογο έργο, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα την αυτοεπιβεβαίωσή του
• το συναίσθημα που νιώθει κάποιος όταν συνειδητοποιεί την αξία του ως άνθρωπος και πλήττεται όταν κάποιος προσβάλλει την ανθρώπινη αξιοπρέπειά του :smt017
•(αρνητικά) η αλαζονεία [ᾰ̓λᾱζών = περιπλανώμενος, αγύρτης, άστεγος, απατεώνας, καυχησιάρης, προσχηματικός, είτε από την Θρακική Αλαζών, είτε μπορεί να είναι ένα πολιτιστικό δάνειο από τα ακκαδικά 𒀀𒇻𒍣𒉡 aluzinnu «καυχησιάρης, κλόουν απατεώνας, που τις περισσότερες φορές προσποιείται ή ισχυρίζεται ότι διαθέτει ιατρικές δεξιότητες ή γνώσεις». Από το σουμεριακό 𒀩𒍪 alanzu, «κλόουν».]

Μυστήρια πράματα... Συμφωνείς ότι είναι μυστήρια;
Σε ποιούς διακρίνεις αυτο το συναίσθημα στην παγκόσμια κοινωνία;
Άρχισε να αριθμεις επαγγελματα και λειτουργηματα που είναι Υπερήφανοι για αυτό που είναι και μπορεί να είναι αγύρτες, απατεώνες, καυσηχιάρηδες, προσχηματικοί, κλόουν που τις περισσότερες φορές προσποιούνται ή ισχυρίζονται ότι διαθέτουν ιατρικές δεξιότητες (σώματος, μυαλού ή ψυχής) ή γνώσεις»

...
Σκέψου όσο το πλείστο δυνατό και απάντα εκτός των πλαισίων δόγματος και δογμάτων.

Και μην με κολακεύεις... :003: Δεν θεωρώ πως διαθέτω φωτεινό μυαλό... Ένας απλός άνθρωπος είμαι που έμαθε εκ πείρας να αποδέχεται τα λάθη του για να μπορεί να τα διορθώνει στον βάθμο που μπορεί, δίχως να ψάχνει να τα φορτώσει σε θεούς, δαίμονες ή άλλους ανθρώπους.

...Απλά και έμορφα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taxalata xalasa την 14 Ιαν 2023, 03:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 14 Ιαν 2023, 03:32

plouf έγραψε:
14 Ιαν 2023, 00:50
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
14 Ιαν 2023, 00:08
vantono έγραψε:
13 Ιαν 2023, 23:44

Βαθμολογία για Βικτώρια τυπε μου δάσκαλε? :102:
Προσοχή τι θα πεις, είναι μεγάλη αδυναμία μου.
γιουτσομεζες :102:
Τι να κλασουν μωρε και αυτοι οι γελοιοι καραγκιοζηδες μαϊμουδιζουν χαζοαμερικανιες.
Ο μακαριτης ο Βικτορ Τσοϊ ζουσε μεσα στο Σιδηρουν Παραπετασμα και ειχε εκατο κιλα αρχιδια για να γραψει αντιπολεμικες
μπαλαντες για τον πολεμο του Αφγανισταν και μιλουσε απεριφραστα και ξεκαθαρα για ολα τα κακως κειμενα μεσα στην ΕΣΣΔ.
Δυστυχως ο Τσοϊ σκοτωθηκε σε ηλικια μολις εικοσι εφτα χρονων με το αυτοκινητο τ ου και φυσικα μεχρι τις μερες μας υπαρχουν
σοβαρες υπονοιες για δολοφονικη ενεργεια.

Εσυ τι λες αγαπητε vagabondo ξερεις κανενα αμερικανακι που να εχει ακουσει την μουσικη αυτου του καταπληκτικου
ροκ σταρ; :lol::lol::lol:

Στα μουτρα σας αμερικλανοι. :wave:

Μπα :003:
Όπως και οποιονδήποτε άλλον σοβιετικό τραγουδιστή.
Ήταν πολυ δημοφιλής και δεν νομιζω πως κακοπερασε στο "Σιδηρούν Παραπέτασμα", στα 80s. :roll:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16863
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Ιαν 2023, 03:40

vagabondo έγραψε:
14 Ιαν 2023, 03:32
plouf έγραψε:
14 Ιαν 2023, 00:50
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
14 Ιαν 2023, 00:08


γιουτσομεζες :102:
Τι να κλασουν μωρε και αυτοι οι γελοιοι καραγκιοζηδες μαϊμουδιζουν χαζοαμερικανιες.
Ο μακαριτης ο Βικτορ Τσοϊ ζουσε μεσα στο Σιδηρουν Παραπετασμα και ειχε εκατο κιλα αρχιδια για να γραψει αντιπολεμικες
μπαλαντες για τον πολεμο του Αφγανισταν και μιλουσε απεριφραστα και ξεκαθαρα για ολα τα κακως κειμενα μεσα στην ΕΣΣΔ.
Δυστυχως ο Τσοϊ σκοτωθηκε σε ηλικια μολις εικοσι εφτα χρονων με το αυτοκινητο τ ου και φυσικα μεχρι τις μερες μας υπαρχουν
σοβαρες υπονοιες για δολοφονικη ενεργεια.

Εσυ τι λες αγαπητε vagabondo ξερεις κανενα αμερικανακι που να εχει ακουσει την μουσικη αυτου του καταπληκτικου
ροκ σταρ; :lol::lol::lol:

Στα μουτρα σας αμερικλανοι. :wave:

Μπα :003:
Όπως και οποιονδήποτε άλλον σοβιετικό τραγουδιστή.
Ήταν πολυ δημοφιλής και δεν νομιζω πως κακοπερασε στο "Σιδηρούν Παραπέτασμα", στα 80s. :roll:
ωραίο ασμα... και καταπληκτικη μελωδια... :smt023
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 14 Ιαν 2023, 09:36

vagabondo έγραψε:
14 Ιαν 2023, 03:32
plouf έγραψε:
14 Ιαν 2023, 00:50
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
14 Ιαν 2023, 00:08


γιουτσομεζες :102:
Τι να κλασουν μωρε και αυτοι οι γελοιοι καραγκιοζηδες μαϊμουδιζουν χαζοαμερικανιες.
Ο μακαριτης ο Βικτορ Τσοϊ ζουσε μεσα στο Σιδηρουν Παραπετασμα και ειχε εκατο κιλα αρχιδια για να γραψει αντιπολεμικες
μπαλαντες για τον πολεμο του Αφγανισταν και μιλουσε απεριφραστα και ξεκαθαρα για ολα τα κακως κειμενα μεσα στην ΕΣΣΔ.
Δυστυχως ο Τσοϊ σκοτωθηκε σε ηλικια μολις εικοσι εφτα χρονων με το αυτοκινητο τ ου και φυσικα μεχρι τις μερες μας υπαρχουν
σοβαρες υπονοιες για δολοφονικη ενεργεια.

Εσυ τι λες αγαπητε vagabondo ξερεις κανενα αμερικανακι που να εχει ακουσει την μουσικη αυτου του καταπληκτικου
ροκ σταρ; :lol::lol::lol:

Στα μουτρα σας αμερικλανοι. :wave:

Μπα :003:
Όπως και οποιονδήποτε άλλον σοβιετικό τραγουδιστή.
Ήταν πολυ δημοφιλής και δεν νομιζω πως κακοπερασε στο "Σιδηρούν Παραπέτασμα", στα 80s. :roll:
Ο Ιγκορ Ταλκοφ δολοφονηθηκε την ωρα τραγουδουσε στην σκηνη και οι στιχοι του ηταν πολυ πιο επικριτικοι και μιλουσαν με πολυ
περισσοτερη σαφηνεια εναντιον του σοβιετικου καθεστωτος.

Βασικα ο σημερινος αμερικλανικος αντιρωσισμος οφειλεται στον Ροναλντ Ρηγκαν και μαλιστα την στιγμη που στην ΕΣΣΔ ηταν ενας διαλλακτικος
ηγετης σαν τον Γκορμπατσωφ και οχι ενας σαν τον κακο Πουτλερ οπως αυτοι τον αποκαλουν.

Εσυ ξερεις κανενα χαζοαμερικανακι που θα εκτιμησει ενα διαμαντι σαν κι αυτο; :romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes:
Εννοειται φυσικα πως οχι και ουτε προκειται για πολλους λογους που δεν ειναι της παρουσης να αναφερθουν. :102:


Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 14 Ιαν 2023, 15:47

taxalata xalasa η ανθρώπινη γνώση οπως σε όλες τις επιστήμες, ετσι και στη Θεολογία είναι περιορισμένη και ποτέ δεν φτάνουμε στο απόλυτο, δηλαδή να γνωρίζουμε τα πάντα. Έτσι ενώ ο Θεός δημιουργεί έναν αγαθό αρχαγγελο αυτός εκπιπτει της αγαθοτητας και γίνεται πονηρός εξ ιδιας προαιρεσεως. Το πως έγινε αυτό μέσα στο ειναι του Εωσφόρου ειναι αδύνατο να το ανακαλύψουμε και να δωσουμε εξήγηση. Είναι ενα μυστήριο. Το θεωρούμε μόνο ως δεδομενο οτι έπεσε μεσα απο τις γραφες.
Επισης η εννοια της υπερηφανειας στην θεολογια ειναι αρνητική. Έχει την εννοια της επαρσης και τη ς αλαζονειας.
Δεν εχει την εννοια της τιμης και αξιοπρέπειας οπως για παραδειγμα λεει καποιος "ειμαι περηφανος που ειμαι Έλληνας". Αυτο δεν ειναι αλαζονεία.
Σαν αξία ομως μπρος στον Θεο όλοι οι άνθρωποι ειναι ίσοι. Οταν λοιπον βγαίνει ενας απο μας και λεει ειμαι ανωτερος απο τον τάδε γιατι εγω π. χ. ειμαι γιατρός κι αυτός ρακοσυλλεκτης τελειωμένος, αυτό ειναι διαβολικο και κακως νοουμενως υπερήφανο.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23903
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Ιαν 2023, 15:59

Εν ολίγοις, ΕΤΣΙ ΣΑΣ ΓΛΕΝΤΑΝΕ ΟΙ MANESKIN!!!

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16863
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 14 Ιαν 2023, 17:45

lonelyrider έγραψε:
14 Ιαν 2023, 15:47
taxalata xalasa η ανθρώπινη γνώση οπως σε όλες τις επιστήμες, ετσι και στη Θεολογία είναι περιορισμένη και ποτέ δεν φτάνουμε στο απόλυτο, δηλαδή να γνωρίζουμε τα πάντα. Έτσι ενώ ο Θεός δημιουργεί έναν αγαθό αρχαγγελο αυτός εκπιπτει της αγαθοτητας και γίνεται πονηρός εξ ιδιας προαιρεσεως. Το πως έγινε αυτό μέσα στο ειναι του Εωσφόρου ειναι αδύνατο να το ανακαλύψουμε και να δωσουμε εξήγηση. Είναι ενα μυστήριο. Το θεωρούμε μόνο ως δεδομενο οτι έπεσε μεσα απο τις γραφες.
Επισης η εννοια της υπερηφανειας στην θεολογια ειναι αρνητική. Έχει την εννοια της επαρσης και τη ς αλαζονειας.
Δεν εχει την εννοια της τιμης και αξιοπρέπειας οπως για παραδειγμα λεει καποιος "ειμαι περηφανος που ειμαι Έλληνας". Αυτο δεν ειναι αλαζονεία.
Σαν αξία ομως μπρος στον Θεο όλοι οι άνθρωποι ειναι ίσοι. Οταν λοιπον βγαίνει ενας απο μας και λεει ειμαι ανωτερος απο τον τάδε γιατι εγω π. χ. ειμαι γιατρός κι αυτός ρακοσυλλεκτης τελειωμένος, αυτό ειναι διαβολικο και κακως νοουμενως υπερήφανο.

Εδω διαφωνούμε μοναχικε καβαλαρη.

Διό,τι δεν μιλαμε για την δυνατοτητα να γνωριζουμε τα παντα, αλλα να γνωριζουμε τα βασικα.
Αν δεχτουμε ως παντελειο σοφο τον Θεο, τοτε πρεπει να δεχτουμε πως δεν εχει κανει λαθος ουτε με τον αρχαγγελο που θεωρεις οτι ετυχε πτωσης εκ της αγαθοτητας. Τελειος και λανθανων δεν συνυπαρχουν. Ημιτελης και λανθανων συνυπαρχουν.
Δεν θα ηταν καθολου τελειο και σοφο να δημιουργησει το συναισθημα ή τις προϋποθεσεις που δημιουργουν το συναισθημα της υπερφανειας στον αρχαγγελο.
Οπως επισης δεν θα ηταν καθολου τελειο και σοφο να δημιουργηθουμε με την ιδια ατελεια, αφου ειμαστε «κατ εικονα και καθ ομοιωση» διο,τι αυτη η ατελεια θαπρεπε να υπαρχει και εικονα και στην ομοιωση, δηλαδη στο πρωτοτυπο / προτυπο, δηλαδη στον ιδιο τον παντελειο σοφο Θεό. Παντελειος και Ατελης δεν φαινεται να τεμνοναι παρα μονο στο παν που περιλαμβανει και την ατελεια. Αλλα δεν τεμνονται στο Τελειος. Τελειος και Ατελης είναι αντιθετα και δεν μπορει να συνυπαρχουν ταυτοχρονα.
Το μυστηριο που λες ο,τι υπαρχει, δεν είναι καθολου μυστηριο.
Αν το δουμε ιστορικα και ορθολογικα αντι για «ορθοδογματικα» τοτε θα διαπιστωσουμε πως οι γραφες ειναι ανθρωποφτιαχτες.
Ειναι, δηλαδη, μια ιστορια για την αποποίηση ευθυνων (και φορτωμα αυτων σε φανταστικα οντα) που σκαρφίστηκε ο ανθρωπινος νους για τις δικες του πραξεις ή απραξιες.
Στην συγκεκριμενη θρησκεια (μεσα στην οποια μεγαλωσαμε ανευ προσωπικης επιλογης) υπαρχει μια ιστορικη προγονικη συνεχεια αλλοφωνων ανθρωπων που την δημιουργησαν. Δεν το συνεχιζω πιο περα διο,τι θα πρεπει να δούμε ιστορικα την πορεια αυτων των ανθρωπων για να διαπιστωσουμε το πως και γιατι δημιουργησαν αυτην την θρησκεια, στις ριζες της και ποιοι ησαν οι λογοι που το εκαναν.
Εχω εκφρασει καποιες σκεψεις σε αλλα νηματα. Παρε για παραδειγμα την αρχη της διαδοσης αυτης της θρησκειας. Τις 10 εντολες. Σε τι ειδους ανθρωπους αναφερονται και για τι ειδος ανθρωπων φτιαχτηκαν και διαδωθηκαν; Και το σταματω εδω.

Επισης στα βασικα ειναι πως οι λεξεις εχουν μια σημασια.

Η υπερφανεια ειναι αρνητικη ακομα και οταν λες πως εισαι υπερηφανος ως Ελληνας ή που εισαι Ελληνας. Ειναι αλαζονικο.
Οπως ειναι αλαζονικο να λες «ειμαι Υπερηφανος που ειμαι Χριστιανος ή Μουσουλμανος ή ό,ποια άλλη θρησκεία θες».
Οπως ειναι αλαζονικο αυτο που ειπες περι διαχωρισμου των ανθρωπων σε κατηγοριες ανωτερων και κατωτερων οντων. (Γιατρος vs ρακοσυλλεκτης).


Και θα σε δωσω ενα ωραιο παραδειγμα περι της υποτιθεμενης υπερφανειας του να εισαι Ελληνας.

Τι σε κανει Υπερηφανο; Αν δεις την ελληνικη ιστορια θα επρεπε να εισαι το ακριβως αντιθετο, διοτι απο το ζενιθ εχεις πεσει στο ναδιρ. Εισαι υπερηφανος γι αυτό;

Υπερηφανος θα μπορουσε να ειναι μονο καποιος που εχει εξελιχθει σε κατι καλυτερο απο αυτο που ηταν οι προγονοι του και υπερ-φαινεται αυτων.
Εσυ σαν Ελληνας του 21ου αιωνα εισαι κυριολεκτικα Υποφανος των προγονων σου... Διο,τι υπο-φαινεσαι αυτων.

Τοσο απλο ειναι.... και ειναι και ωραιο θεμα να το κανουμε ξεχωριστο νημα για τους υπολοιπους Ελληνες που ειναι υπερηφανοι, οχι με σκοπο να τους γειωσουμε, αλλα με τον αντιθετο σκοπο.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12092
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Elena Tsagrinou - El Diablo - Official Music Video (Eurovision 2021 Cyprus)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 14 Ιαν 2023, 22:48

lonelyrider έγραψε:
13 Ιαν 2023, 23:26
taliban έγραψε:
13 Ιαν 2023, 23:01
lonelyrider έγραψε:
13 Ιαν 2023, 22:49


Κι αυτοί με τις γυμνιες τους και το στυλ τους συμβάλλουν στην σηψη της κοινωνίας μας.

Σκατά στους Maneskin και στους κάθε Maneskin. Τα έχετε γαμησει ολα μαλάκες δεν υπάρχει αρετή και αγνότητα πουθενά.
σιγά ρε συ.
ένα βίντεο κλιπ είναι.
Αδελφέ, με το σιγά το ένα και σιγά το άλλο, έχουμε φτάσει στο σημείο να έχει μπουρδελοποιηθεί η κοινωνία.
Ομοφυλοφιλίες, πορνειες, εκτρώσεις, μοιχειες, διαζύγια, διαλύσεις οικογενειων και τα τοιαύτα. Αυτά όλα προκαλούν την οργή του Θεού που δεν θ αργήσει να ξεσπάσει. Γιατί ο Θεός έκανε τον άνθρωπο για να του ομοιασει να είναι δηλαδή άγιος κι οχι όργανο του σατανά.
ανέκαθεν γινόντουσαν αυτά.
απλά τώρα με το ίντερνετ έχουν πάρει περισσότερη προβολή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών