"Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9177
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 23 Ιούλ 2020, 10:29

Πατριάρχης Γεώργιος Γεννάδιος Σχολάριος: Αναφορές στο όνομα “Έλληνας”
Αποσπάσματα από το βιβλίο του Γ. Καραμπελιά, “Εκκλησία και Γένος εν αιχμαλωσία”


Ο Σχολάριος, ίσως ο πλέον συκοφαντημένος Οικουμενικός πατριάρχης σε παμπολλα κείμενα και αναφορές διακηρύσσει την ελληνική του ταυτότητα. Η περιβόητη αναφορά στον Γεννάδιο προέρχεται από πολεμικό κείμενο του Σχολάριου, Ἔλεγχος τῆς ἰουδαϊκῆς νῦν πλάνης" όπου αναφέρει: «Έλλην ων τη φωνή, ουκ αν ποτέ φαίην Έλλην είναι, δια το μη φρονείν ως εφρόνουν ποτέ οι Έλληνες, αλλ’ από της ιδίας μάλιστα θέλω ονομάζεσθαι δόξης. Και ει τις έροιτό με τις ειμί, αποκρινούμαι χριστιανός είναι». Σε αυτή την αναφορά που έχει θεολογικό χαρακτήρα, στηριζεται μια ολόκληρη μυθολογία και κατασυκοφάντηση όχι μόνο του ιδίου αλλά του Βυζαντίου και της ορθοδοξίας.

Ο Γιάννης Ταχόπουλος που έχει κανει την αποδελτίωση των σχετικών αναφορών του Γενναδίου στο θεμα της θέσης του Γενναδίου ἐναντι του ελληνισμού γράφει : «Διαλεγόμενος με έναν Ιουδαίο θα μιλούσε με όρους θρησκευτικού αυτοπροσδιορισμού. Αυτοπροσδιορίζεται ως Βυζάντιος εκ γενετής, ως Θετταλός λόγω καταγωγής, απορρίπτει το Έλλην λόγω παγανισμού και αυτοπροσδιορίζεται ως χριστιανός. [... ] δεν λέει ότι δεν είναι εθνικά Έλληνας αλλά ότι δεν είναι παγανιστής.». Διαβάζουμε πάλι στον Ταχόπουλο σχετικά με τις αναφορές του Γενναδίου:

1) Στον διάλογο του, Νεόφρων ἢ ἀερομυθία (1445), ο Νεόφρων, οπαδός της Ένωσης των Εκκλησιών, συζητά με τον ανθενωτικό Παλαίτιμο (Γεννάδιο). Ο Παλαίτιμος ( Σχολάριος) λέει προς τον Νεόφρονα: «Ἑλλήνων γάρ ἐσμεν παῖδες»·

2) Σε επιστολή του προς τον Λουκά Νοταρά (Τῷ Μεγάλω Δουκί, 1451) αναφερόμενος στο θέμα της Ένωσης των Εκκλησιών κατά την εποχή των Κομνηνών, των Λασκαρίδων και του Ανδρόνικου Β’ Παλαιολόγου, ο Σχολάριος γράφει ὀτι «τα ζητήματα των Ελλήνων πήγαιναν καλά» (..ὁπότε τὰ Ἑλλήνων…ἤνθει), αποκαλεί δηλ. Έλληνες τους Βυζαντινούς του 12ου και 13ου αι. ἑνώ στην ίδια επιστολή, αποκαλεί τον Λουκά Νοταρά «βέλτιστε τῶν νῦν Ἑλλήνων ἁπάντων».

3) Σε άλλη επιστολή , Τῷ βασιλεῖ Τραπεζοῦντος, 1449/50, τον χαρακτηρίζει «κόσμημα των Ελλήνων»: κοσμεῖς δὲ ἄρα τοιοῦτος ὢν τὸ γένος ἅπαν Ἑλλήνων.

4) Στὸ Κατὰ τῶν Πλήθωνος ἀποριῶν ἐπ’ Ἀριστοτέλει (1443/4) γράφει: «δι’ αἰδοῦς γάρ ἐστιν ἡμῖν ὁ ἀνὴρ τάγε ἄλλα ἐν τοῖς νῦν Ἕλλησιν».

5) Στο Κατὰ τῆς σιμωνιακῆς αἱρέσεως ἢ ἀπιστίας (1451), το οποίο απευθύνει στον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο ανφέρεται στους Έλληνες που έχουν απομείνει: «πᾶσιν Ἕλλησι τοῖς ὑπολελειμμένοις».

6) Στον Παραμυθητικὸν τῷ βασιλεῖ Κωνσταντίνω ἐπὶ τῇ μεταστάσει τῆς δεσποίνης τῆς μητρὸς αὐτοῦ, Ελένης, γράφει: ὅσοι τῶν Ἑλλήνων ἢ Ρωμαίων τοῦ πράγματος ὕστερον συναισθήσονται. Εδώ βλέπουμε ότι ο Σχολάριος θεωρεί τους Βυζαντινούς (“Ρωμαίους”) ως Έλληνες.

7) Σε λόγο που έγραψει με αφορμή την παραίτησή του από το πατριαρχικό αξίωμα (1454/5 ἐπὶ τῇ ἁλώσει τῆς πόλεως καὶ τῇ παραιτήσει τῆς ἀρχιερωσύνης) ο Σχολάριος μεταξύ άλλων γράφει αναφερόμενος στην Κωνσταντινούπολη και τους κατοίκους της: …πατρίδος τῷ νῦν ἑλληνικῷ γένει μιᾶς τε καὶ κοινῆς (…πατρίδας του ελληνικού έθνους μιας και κοινής) και …τῶν ἐν τῷ κλίματι τῷδε Ἑλλήνων πάντων (…όλων των εκεί Ελλήνων) αναφερόμενος στους Έλληνες της Κωνσταντινούπολης.

8) Σε ένα διάλογό του, 6-7 χρόνια μετά την Απολογία, ο Σχολάριος γράφει « Ἑλλάς, ἡ πρὸς ἡμῖν αὕτη καὶ ἀρχαία πατρὶς ἡμῶν»

9) Θρήνος επί τη αλώσει της Πόλεως (1460): «εἶδον…τὴν ἐλπίδαν τοῦ δυστήνου τῶν Ἑλλήνων λειψάνου πᾶσαν ἀνηρημένην (…) ἔζων ταύτη (sc. τῇ ἐλπίδι) τρεφόμενος καὶ ὡς ἀνθησό-ντων ποτὲ τῶν ἑλληνικῶν πλεονεκτημάτων [ ] τίς οὐχ ὁμολογεῖ βελτίστως Ἕλληνας ἀνθρώπων πάντων γενέσθαι; [ ]καὶ νῦν οὐκέτι τὰ τῶν Ἑλλήνων ὁ ἀνθρώπινος βίος ἕξει σεμνά, οὐδὲ τὰ μνημεῖα τῆς προγονικῆς ἡμῶν ἀρετῆς ἢ ἐστήξει, ἢ μένοντά που καλῶς γνω-σθήσεταί τε καὶ θαυμασθήσεται»

Όλα τα παραθέματα στα Oeuvres complètes de Georges Schola-rios / publiées pour la première fois par Mgr. Louis Petit … X.A. Sideridès … Martin Jugie. Paris: Maison de la bonne presse, τόμοι 8, 1928-1936.

http://www.antibaro.gr/article/27644
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30268
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Ιούλ 2020, 19:59

Nandros έγραψε:
18 Απρ 2019, 23:27
Οργισμένος έγραψε:
18 Απρ 2019, 22:48
Cavaliere έγραψε:
16 Απρ 2019, 16:26
Είμαστε τα τέκνα της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας.
:scross:
Παπαρια ειστε... :g094:
Αυτός έχει Βυζαντινό διαβατήριο! :g030:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Ιούλ 2020, 14:36

Αναρωτιέμαι καμιά φορά τι δουλειά έχει ο κόσμος, οι Έλληνες, οι υπόλοιποι χριστιανοί, να θεωρούν σαν ιστορία τους ή σαν θρησκεία, την ιστορία ενός λαού που έμεινε 40 χρόνια σε μια έρημο σαν την Πελοπόννησο (εδώ το διάβασα αυτό) και όλα τα υπόλοιπα.
Μπροστά στην μεγαλειώδη ιστορία που έχουν οι ίδιοι, τουλάχιστον οι Έλληνες και όσοι θεωρούν τον εαυτό τους Έλληνα.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9177
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 28 Ιούλ 2020, 14:48

Antares έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 14:36
Αναρωτιέμαι καμιά φορά τι δουλειά έχει ο κόσμος, οι Έλληνες, οι υπόλοιποι χριστιανοί, να θεωρούν σαν ιστορία τους ή σαν θρησκεία, την ιστορία ενός λαού που έμεινε 40 χρόνια σε μια έρημο σαν την Πελοπόννησο (εδώ το διάβασα αυτό) και όλα τα υπόλοιπα.
Μπροστά στην μεγαλειώδη ιστορία που έχουν οι ίδιοι, τουλάχιστον οι Έλληνες και όσοι θεωρούν τον εαυτό τους Έλληνα.
Πιστεύουν στην ελληνοεβραϊκή συγγένεια :

Μουσαίος = Μωυσής
φυλή Δαν = Δαναοί
κ.λπ.
:wink
λαού που έμεινε 40 χρόνια σε μια έρημο σαν την Πελοπόννησο
Και οι Ηρακλείδες δεν μπορούσαν να περάσουν για 90 χρόνια στην Πελοπόννησο. :8)
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Ιούλ 2020, 14:55

Ζαποτέκος έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 14:48

Πιστεύουν στην ελληνοεβραϊκή συγγένεια :

Μουσαίος = Μωυσής
φυλή Δαν = Δαναοί
κ.λπ.
:wink
λαού που έμεινε 40 χρόνια σε μια έρημο σαν την Πελοπόννησο
Και οι Ηρακλείδες δεν μπορούσαν να περάσουν για 90 χρόνια στην Πελοπόννησο. :8)
Όλοι οι λευκοί συγγενείς είμαστε, αλλά ποιος καταστρέφει την ιστορία του για μια ιστορία νομάδων;

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9177
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 28 Ιούλ 2020, 15:02

Antares έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 14:55
Ζαποτέκος έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 14:48

Πιστεύουν στην ελληνοεβραϊκή συγγένεια :

Μουσαίος = Μωυσής
φυλή Δαν = Δαναοί
κ.λπ.
:wink
λαού που έμεινε 40 χρόνια σε μια έρημο σαν την Πελοπόννησο
Και οι Ηρακλείδες δεν μπορούσαν να περάσουν για 90 χρόνια στην Πελοπόννησο. :8)
Όλοι οι λευκοί συγγενείς είμαστε, αλλά ποιος καταστρέφει την ιστορία του για μια ιστορία νομάδων;
Δεν ήταν μόνο νομάδες. Έφτιαξαν και βασίλεια.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Ιούλ 2020, 15:08

Ζαποτέκος έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:02
Δεν ήταν μόνο νομάδες. Έφτιαξαν και βασίλεια.
Δεν είναι θέμα για συζήτηση αυτό τώρα ή μάλλον έχει πολύ μεγάλη συζήτηση. Δεν με καλύπτει αυτή η ιστορία, με απωθεί και ως εκ' τούτου δεν δύναμαι να είμαι χριστιανή ή είμαι όσον αφορά τα δικά μας, βυζαντινή αυτοκρατορία και νεότεροι χρόνοι.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9177
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 28 Ιούλ 2020, 15:12

Antares έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:08
Ζαποτέκος έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:02
Δεν ήταν μόνο νομάδες. Έφτιαξαν και βασίλεια.
Δεν είναι θέμα για συζήτηση αυτό τώρα ή μάλλον έχει πολύ μεγάλη συζήτηση. Δεν με καλύπτει αυτή η ιστορία, με απωθεί και ως εκ' τούτου δεν δύναμαι να είμαι χριστιανή ή είμαι όσον αφορά τα δικά μας, βυζαντινή αυτοκρατορία και νεότεροι χρόνοι.
Οι χριστιανοί δεν τιμάμε εθνικά τους προπάτορες της Παλαιάς Διαθήκης , αλλά θρησκευτικά.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7980
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 28 Ιούλ 2020, 15:15

Ζαποτέκος έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:12

Οι χριστιανοί δεν τιμάμε εθνικά τους προπάτορες της Παλαιάς Διαθήκης , αλλά θρησκευτικά.
Βγάζω καπνούς και μόνο στο άκουσμα.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 15142
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 28 Ιούλ 2020, 15:20

Ζαποτέκος έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:12

Οι χριστιανοί δεν τιμάμε εθνικά τους προπάτορες της Παλαιάς Διαθήκης , αλλά θρησκευτικά.
Μπά, απλώς υποπτευόμαστε πως με κάποιο τρόπο μας τους φορτώσανε ως τέτοιους
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9177
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 28 Ιούλ 2020, 15:21

Μπίστης έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:20
Ζαποτέκος έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:12

Οι χριστιανοί δεν τιμάμε εθνικά τους προπάτορες της Παλαιάς Διαθήκης , αλλά θρησκευτικά.
Μπά, απλώς υποπτευόμαστε πως με κάποιο τρόπο μας τους φορτώσανε ως τέτοιους
Ποιοι μας τους φορτώσανε ; :p2: Οι Ρωμαίοι ; :xena:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 15142
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 28 Ιούλ 2020, 15:53

Ζαποτέκος έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:21
Μπίστης έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:20
Ζαποτέκος έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:12

Οι χριστιανοί δεν τιμάμε εθνικά τους προπάτορες της Παλαιάς Διαθήκης , αλλά θρησκευτικά.
Μπά, απλώς υποπτευόμαστε πως με κάποιο τρόπο μας τους φορτώσανε ως τέτοιους
Ποιοι μας τους φορτώσανε ; :p2: Οι Ρωμαίοι ; :xena:
Ίσως αυτοί που τους έχουν προπάτορες.
Ή ίσως ισχύει η λιακοπούλεια θεωρία.

Δεν έχω καταλήξει.

Πάντως η Π.Δ δεν ενσωματώνεται εύκολα.
Σκανδαλίζει.
Όχι η ανηθικότητα των προσώπων, αυτή δεν είναι παρά προτσές προς την αγιότητα
Ο κατ' εικόνα των Εβραίων θεός σοκάρει.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 28 Ιούλ 2020, 22:37

Μπίστης έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:53
Ο κατ' εικόνα των Εβραίων θεός σοκάρει.
Ο οποιος, βεβαιως βεβαιως, ειναι και δικος μας θεος.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 29 Ιούλ 2020, 17:36

Ζαποτέκος έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:21
Μπίστης έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:20
Μπά, απλώς υποπτευόμαστε πως με κάποιο τρόπο μας τους φορτώσανε ως τέτοιους
Ποιοι μας τους φορτώσανε ; :p2: Οι Ρωμαίοι ; :xena:
Απο την στιγμη που ο Ιησους ηταν Εβραιος, ακολουθουσε, διδασκε και προετρεπε τον κοσμο να εφαρμοζει τον Μωσαικο Νομο και ελεγε οτι ειναι υιος του Θεου της ΠΔ, δεν υπηρχε τροπος να αποκλεισθει η ΠΔ απο την Αγια Γραφη, παρα τα οσα δεινα εφερε και φερνει στην εκκλησια.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9177
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: "Είμαι χριστιανός, ως εκ τούτου δεν δύναμαι να είμαι Έλλην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 30 Ιούλ 2020, 09:12

Alphabet έγραψε:
29 Ιούλ 2020, 17:36
Ζαποτέκος έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:21
Μπίστης έγραψε:
28 Ιούλ 2020, 15:20
Μπά, απλώς υποπτευόμαστε πως με κάποιο τρόπο μας τους φορτώσανε ως τέτοιους
Ποιοι μας τους φορτώσανε ; :p2: Οι Ρωμαίοι ; :xena:
Απο την στιγμη που ο Ιησους ηταν Εβραιος, ακολουθουσε, διδασκε και προετρεπε τον κοσμο να εφαρμοζει τον Μωσαικο Νομο και ελεγε οτι ειναι υιος του Θεου της ΠΔ, δεν υπηρχε τροπος να αποκλεισθει η ΠΔ απο την Αγια Γραφη, παρα τα οσα δεινα εφερε και φερνει στην εκκλησια.
Συμφωνώ . Η ΠΔ είναι αναπόσπαστο κομμάτι της Αγίας Γραφής και της Ορθοδοξίας γενικότερα. Εκεί που διαφωνώ είναι είναι πως έφερε και φέρνει δεινά στην Εκκλησία.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών