Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 10 Οκτ 2022, 01:45

Την εποχή του Μεσαίωνα, που η εκκλησιαστική εξουσία μεσουρανούσε και ο απλός κόσμος δεν ήξερε που παν τα τέσσερα, δε νομίζω ότι θα ήταν δύσκολο για τις αρχές ν'αλλάξουν τα κείμενα της Βίβλου.

Αυτή η ιδέα μου μπήκε όταν συζητούσα με μια χριστιανή, και όταν πήγα να της επισημάνω ότι κάποια πράγματα από αυτά που μου έλεγε δε συμφωνούν με τη Βίβλο, μου είπε, "Καλά, εγώ πιστεύω ότι στη Βίβλο έχει πέσει πολύ λαθροχειρία. Πάρε για παράδειγμα τον Απόστολο Παύλο. Ένας άνθρωπος με τόσο βαθιές πνευματικές αναζητήσεις, και ξαφνικά, σε μια επιστολή του, ασχολείται με το πως πρέπει να ντύνονται οι γυναίκες."

Εσείς τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση ο πραγματικός Ιησούς να ήταν κάτι πιο κοντά στο Βούδα, και κάποιες από τις "ρήσεις" του (π.χ "Δεν ήρθα να φέρω ειρήνη στον κόσμο, αλλά μαχαίρι") να είναι βαλτές από άλλους;

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1180
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 10 Οκτ 2022, 01:54

Έχουμε πάπυρους από τους πρώτους αιώνες. Οι διαφορές με το σημερινό κείμενο είναι και κατα κανόνα επουσιώδεις. Οπότε η απάντηση είναι όχι.

Αλλά δεν μπορούσε και πρακτικά να γίνει αυτό που λες. Υπάρχουν χιλιάδες χειρόγραφα διάσπαρτα σε όλο τον κόσμο. Σε διαφορετικές χώρες και διαφορετικές εκκλησίες. Πως θα συντονιζόταν η προσπάθεια να αλλάξουν όλα ταυτόχρονα ;

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1180
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 10 Οκτ 2022, 02:03

Και αυτό που λες για το Παύλο η μοντέρνα ερμηνεία (όχι της εκκλησίας) είναι ότι δεν είναι ένας συγγραφέας. Υπάρχει ο εσχατολόγος Πάυλος που λέει τρεχάτε γιατί πέφτει ο ουρανός στο κεφάλι μας και υπάρχει ο συντηρητικός Παύλος που ασχολείται με πεζά διαχειριστικά θέματα των εκκλησιών. Λογικά όχι το ίδιο πρόσωπο.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6430
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 10 Οκτ 2022, 02:09

Για τόσο παλιά κείμενα κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος ότι γράφτηκαν εξολοκλήρου από αυτούς που τους αποδίδονται. Απλά το δεχόμαστε καλή τη πίστει. Μπορεί να υπάρχουν ρήσεις του Ιησού μαζί με άλλες που του αποδόθηκαν από άλλα πρόσωπα λίγο αργότερα. Υπάρχουν και λογικές αντιφάσεις που προδίδουν ότι διαφορετικά άτομα ασχολήθηκαν με τη σύνταξη ορισμένων βιβλικών κειμένων όπως π.χ. οι δύο διαφορετικές εκδοχές για τον φονιά του Γολιάθ (Δαβίδ και Ελχανάν). Όμως ό,τι ήταν να γραφτεί γράφτηκε μέχρι τους πρώτους μεταχριστιανικούς αιώνες ανεξαρτήτως προέλευσης. Επίσης δεν μου φαίνεται παράξενο οι απόστολοι να ασχολούνταν και με το ντύσιμο. Αυτό απασχόλησε τους πατέρες και τους θεολόγους μετέπειτα ενώ οι νουθεσίες για το "ορθό" ντύσιμο απαντούν και σε άλλες θρησκείες όπως το Ισλάμ.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8201
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 10 Οκτ 2022, 03:26

break έγραψε:
10 Οκτ 2022, 01:54
Έχουμε πάπυρους από τους πρώτους αιώνες. Οι διαφορές με το σημερινό κείμενο είναι και κατα κανόνα επουσιώδεις. Οπότε η απάντηση είναι όχι.

Αλλά δεν μπορούσε και πρακτικά να γίνει αυτό που λες. Υπάρχουν χιλιάδες χειρόγραφα διάσπαρτα σε όλο τον κόσμο. Σε διαφορετικές χώρες και διαφορετικές εκκλησίες. Πως θα συντονιζόταν η προσπάθεια να αλλάξουν όλα ταυτόχρονα ;

.


Πάπυροι ολόκληρης της Βίβλου απο τους πρώτους αιώνες ;;; . :xena:


Μάλλον θες να πείς αντίγραφα.....


Οτι έχουμε απο Αρχαία Γραμματεία νομίζω είναι αντίγραφα.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1180
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 10 Οκτ 2022, 08:59

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
10 Οκτ 2022, 03:26
Πάπυροι ολόκληρης της Βίβλου απο τους πρώτους αιώνες ;;; . :xena:
Μάλλον θες να πείς αντίγραφα.....
Οτι έχουμε απο Αρχαία Γραμματεία νομίζω είναι αντίγραφα.....
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς αντίγραφα. Όλα αντίγραφα είναι. Το ένα χειρόγραφο αντέγραφε το προηγούμενο. Και ναι μιλάω για κομμάτια. Όχι για ολόκληρα βιβλία. Δεν ξέρω πότε χρονολογείται το πρώτο ολόκληρο βιβλίο. Υποθέτω πολύ αργότερα. Νομίζω μετά τον 11ο που έγινε γύρισε η γλώσσα σε μικρά/κεφαλαία και υπήρχε μαζική αναβάθμιση στο νέο στυλ. Αλλά και πάλι από τα κομμάτια βλέπουμε ότι το κείμενο δεν έχει αλλάξει.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16782
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Οκτ 2022, 11:06

break έγραψε:
10 Οκτ 2022, 08:59
Αλλά και πάλι από τα κομμάτια βλέπουμε ότι το κείμενο δεν έχει αλλάξει.
πως το βλεπουμε απο τα αντιγραφα κομματια ότι το κείμενο δεν έχει αλλάξει. :smt017 αφου ειναι αντίγραφα... και που ναι το πρωτοτυπο; υπαρχει; υπήρξε ή δεν υπήρξε ποτέ και έχουμε μόνο αντίγραφα αντιγραφών του άγραφου βιβλίου ;

μύστηρια πράματα
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1180
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 10 Οκτ 2022, 11:44

Ρωτάει ο από πάνω αν υπήρξε αλλαγή του κειμένου τον Μεσαίωνα. Τον Μεσαίωνα. Δεν ρωτάει αν υπήρξε αλλαγή του κειμένου από το αυθεντικό κείμενο. Οπότε απαντάω εγώ ότι αφού έχουμε χειρόγραφα που φτάνουν έως και τους πρώτους αιώνες μπορούμε να δούμε ότι κάτι τέτοιο μάλλον δεν έγινε.

Αν υπήρξε αλλαγή από το αυθεντικό ή κοντά στο αυθεντικό κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 10 Οκτ 2022, 12:11

Εκτωρ έγραψε:
10 Οκτ 2022, 01:45
Την εποχή του Μεσαίωνα, που η εκκλησιαστική εξουσία μεσουρανούσε και ο απλός κόσμος δεν ήξερε που παν τα τέσσερα, δε νομίζω ότι θα ήταν δύσκολο για τις αρχές ν'αλλάξουν τα κείμενα της Βίβλου.

Αυτή η ιδέα μου μπήκε όταν συζητούσα με μια χριστιανή, και όταν πήγα να της επισημάνω ότι κάποια πράγματα από αυτά που μου έλεγε δε συμφωνούν με τη Βίβλο, μου είπε, "Καλά, εγώ πιστεύω ότι στη Βίβλο έχει πέσει πολύ λαθροχειρία. Πάρε για παράδειγμα τον Απόστολο Παύλο. Ένας άνθρωπος με τόσο βαθιές πνευματικές αναζητήσεις, και ξαφνικά, σε μια επιστολή του, ασχολείται με το πως πρέπει να ντύνονται οι γυναίκες."

Εσείς τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση ο πραγματικός Ιησούς να ήταν κάτι πιο κοντά στο Βούδα, και κάποιες από τις "ρήσεις" του (π.χ "Δεν ήρθα να φέρω ειρήνη στον κόσμο, αλλά μαχαίρι") να είναι βαλτές από άλλους;
Ο πραγματικός Ιησούς κατά πάσα πιθανότητα διέφερε προς το πιο ακραίο, ζηλωτής προφήτης του επικείμενου τέλους του κόσμου που απέρριπτε το ελληνορωμαΐζον επικυριαρχικό καθεστώς επειδή ήθελε Ιουδαϊκή θεοκρατία στη θέση του. Αν ήταν πιο κοντά στο στερεότυπο του χαμογελαστού φιλειρηνιστή Βούδα σιγά που θα είχαν ασχοληθεί οι Ρωμαϊκές αρχές.

Λίστες με τις ανά τα χρόνια παραλλαγές της βίβλου με ακαδημαϊκό σχολιασμό των διαφορών μπορείς να βρεις με απλό γκούγκλισμα. Το γεγονός ότι δεν κατέστη ποτέ δυνατό να συμπτυχθούν τα τέσσερα ευαγγέλια σε ένα ή έστω να επικρατήσει το ένα μας δείχνει ότι ήταν από νωρίς συστημικά πολύ δύσκολο για σημαντικές παρεμβάσεις να περάσουν απαρατήρητες.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 10 Οκτ 2022, 12:14

Εκτωρ έγραψε:
10 Οκτ 2022, 01:45
Την εποχή του Μεσαίωνα, που η εκκλησιαστική εξουσία μεσουρανούσε και ο απλός κόσμος δεν ήξερε που παν τα τέσσερα, δε νομίζω ότι θα ήταν δύσκολο για τις αρχές ν'αλλάξουν τα κείμενα της Βίβλου.

Αυτή η ιδέα μου μπήκε όταν συζητούσα με μια χριστιανή, και όταν πήγα να της επισημάνω ότι κάποια πράγματα από αυτά που μου έλεγε δε συμφωνούν με τη Βίβλο, μου είπε, "Καλά, εγώ πιστεύω ότι στη Βίβλο έχει πέσει πολύ λαθροχειρία. Πάρε για παράδειγμα τον Απόστολο Παύλο. Ένας άνθρωπος με τόσο βαθιές πνευματικές αναζητήσεις, και ξαφνικά, σε μια επιστολή του, ασχολείται με το πως πρέπει να ντύνονται οι γυναίκες."

Εσείς τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση ο πραγματικός Ιησούς να ήταν κάτι πιο κοντά στο Βούδα, και κάποιες από τις "ρήσεις" του (π.χ "Δεν ήρθα να φέρω ειρήνη στον κόσμο, αλλά μαχαίρι") να είναι βαλτές από άλλους;
Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για το ζήτημα, είναι καλή ιδέα να διαβάσεις τα βιβλία του Bart Ehrman.

Έχει και κανάλι στο YT με διαλέξεις του, αν ψάχνεις για δωρεάν υλικό.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16782
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Οκτ 2022, 12:18

break έγραψε:
10 Οκτ 2022, 11:44
Ρωτάει ο από πάνω αν υπήρξε αλλαγή του κειμένου τον Μεσαίωνα. Τον Μεσαίωνα. Δεν ρωτάει αν υπήρξε αλλαγή του κειμένου από το αυθεντικό κείμενο. Οπότε απαντάω εγώ ότι αφού έχουμε χειρόγραφα που φτάνουν έως και τους πρώτους αιώνες μπορούμε να δούμε ότι κάτι τέτοιο μάλλον δεν έγινε.

Αν υπήρξε αλλαγή από το αυθεντικό ή κοντά στο αυθεντικό κανείς δεν μπορεί να ξέρει.
ωπα!, σορρυ... τωρα το ειδα οτι μιλαει για μεσαιωνα... μας προδωσε η ταχυτις.... μεα κουλπα... συνεχιστε...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16782
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Οκτ 2022, 12:23

Stalker έγραψε:
10 Οκτ 2022, 12:11
Εκτωρ έγραψε:
10 Οκτ 2022, 01:45
Την εποχή του Μεσαίωνα, που η εκκλησιαστική εξουσία μεσουρανούσε και ο απλός κόσμος δεν ήξερε που παν τα τέσσερα, δε νομίζω ότι θα ήταν δύσκολο για τις αρχές ν'αλλάξουν τα κείμενα της Βίβλου.

Αυτή η ιδέα μου μπήκε όταν συζητούσα με μια χριστιανή, και όταν πήγα να της επισημάνω ότι κάποια πράγματα από αυτά που μου έλεγε δε συμφωνούν με τη Βίβλο, μου είπε, "Καλά, εγώ πιστεύω ότι στη Βίβλο έχει πέσει πολύ λαθροχειρία. Πάρε για παράδειγμα τον Απόστολο Παύλο. Ένας άνθρωπος με τόσο βαθιές πνευματικές αναζητήσεις, και ξαφνικά, σε μια επιστολή του, ασχολείται με το πως πρέπει να ντύνονται οι γυναίκες."

Εσείς τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση ο πραγματικός Ιησούς να ήταν κάτι πιο κοντά στο Βούδα, και κάποιες από τις "ρήσεις" του (π.χ "Δεν ήρθα να φέρω ειρήνη στον κόσμο, αλλά μαχαίρι") να είναι βαλτές από άλλους;
Ο πραγματικός Ιησούς κατά πάσα πιθανότητα διέφερε προς το πιο ακραίο, ζηλωτής προφήτης του επικείμενου τέλους του κόσμου που απέρριπτε το ελληνορωμαΐζον επικυριαρχικό καθεστώς επειδή ήθελε Ιουδαϊκή θεοκρατία στη θέση του. Αν ήταν πιο κοντά στο στερεότυπο του χαμογελαστού φιλειρηνιστή Βούδα σιγά που θα είχαν ασχοληθεί οι Ρωμαϊκές αρχές.

Λίστες με τις ανά τα χρόνια παραλλαγές της βίβλου με ακαδημαϊκό σχολιασμό των διαφορών μπορείς να βρεις με απλό γκούγκλισμα. Το γεγονός ότι δεν κατέστη ποτέ δυνατό να συμπτυχθούν τα τέσσερα ευαγγέλια σε ένα ή έστω να επικρατήσει το ένα μας δείχνει ότι ήταν από νωρίς συστημικά πολύ δύσκολο για σημαντικές παρεμβάσεις να περάσουν απαρατήρητες.
ο Ιωσηπος περιγραφει εναν τζέσουα που προφητευε το τελος των Ιουδαιων και ειδε και το δικο του ναρχεται σαν πετρα στο δοξα πατρι... οπως και έγινε...
Παρενθετικά σε αυτό, το ιστορικό προσωπο της εποχής που αναφερεται γραπτώς, αν δεν κάνω λάθος, ειναι ο τζόνις ο βαπτιστής...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 10 Οκτ 2022, 23:46

break έγραψε:
10 Οκτ 2022, 11:44
Ρωτάει ο από πάνω αν υπήρξε αλλαγή του κειμένου τον Μεσαίωνα.
Μπορεί να υπήρξε πριν το Μεσαίωνα; Τους πρώτους αιώνες της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας ας πούμε;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 07 Νοέμ 2022, 18:50

Εκτωρ έγραψε:
10 Οκτ 2022, 01:45
Την εποχή του Μεσαίωνα, που η εκκλησιαστική εξουσία μεσουρανούσε και ο απλός κόσμος δεν ήξερε που παν τα τέσσερα, δε νομίζω ότι θα ήταν δύσκολο για τις αρχές ν'αλλάξουν τα κείμενα της Βίβλου.

Αυτή η ιδέα μου μπήκε όταν συζητούσα με μια χριστιανή, και όταν πήγα να της επισημάνω ότι κάποια πράγματα από αυτά που μου έλεγε δε συμφωνούν με τη Βίβλο, μου είπε, "Καλά, εγώ πιστεύω ότι στη Βίβλο έχει πέσει πολύ λαθροχειρία. Πάρε για παράδειγμα τον Απόστολο Παύλο. Ένας άνθρωπος με τόσο βαθιές πνευματικές αναζητήσεις, και ξαφνικά, σε μια επιστολή του, ασχολείται με το πως πρέπει να ντύνονται οι γυναίκες."

Εσείς τι λέτε; Υπάρχει περίπτωση ο πραγματικός Ιησούς να ήταν κάτι πιο κοντά στο Βούδα, και κάποιες από τις "ρήσεις" του (π.χ "Δεν ήρθα να φέρω ειρήνη στον κόσμο, αλλά μαχαίρι") να είναι βαλτές από άλλους;
Τώρα το πρόσεξα αυτό το θέμα. Εκτωρ, είσαι πολύ κοντά στην αλήθεια, αλλά θα σε απογοητεύσω κάπως, γιατί ακόμα κι αν έχει πέσει λαθροχειρια, τα βασικά που θέλει ο Θεός από μας, οικονομησε να τα έχουμε μπροστά μας. Καλή η προσπάθεια, αλλά δεν γλιτώνεις έτσι :lol:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8528
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Πιστεύετε ότι έχει πέσει λαθροχειρία στη Βίβλο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 07 Νοέμ 2022, 19:22

Εδώ βάζω δύο βιντεάκια, τα είχα βρει όταν έψαχνα κάτι.

H πιο παλιά βίβλος που έχουμε είναι το Codex Sinaiticus - η οποία είναι γεμάτη διορθώσεις και ματά διορθώσεις από τους μετέπειτα μοναχούς!!!






.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών