Βία

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Ιουν 2021, 21:40

Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:34
Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:31
Και έχω βαρέσει και με έχει βαρέσει άντρας. Τι να λέει αυτό;
Είναι διαφορετική η διαπίστωση "άνδρας βαρά γυναίκες" με το "δεν υπάρχει άνδρας να μην έχει βαρέσει".
Το 20% των ανδρών να βαράει, σπάνια υπάρχει γυναίκα να μην έχει φάει τις ψιλές της. Εγώ όμως δεν λέω ότι δεν υπάρχει άνδρας να μην τις έχει φάει, λέω ότι το 100% των γυναικών έχει βαρέσει. Σας κατηγορώ όλες ως κακοποιητικές.
Εσύ βγάζεις συμπεράσματα βασιζόμενος στον σεξίσμο σου.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Ιουν 2021, 21:44

Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:40
Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:34
Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:31
Και έχω βαρέσει και με έχει βαρέσει άντρας. Τι να λέει αυτό;
Είναι διαφορετική η διαπίστωση "άνδρας βαρά γυναίκες" με το "δεν υπάρχει άνδρας να μην έχει βαρέσει".
Το 20% των ανδρών να βαράει, σπάνια υπάρχει γυναίκα να μην έχει φάει τις ψιλές της. Εγώ όμως δεν λέω ότι δεν υπάρχει άνδρας να μην τις έχει φάει, λέω ότι το 100% των γυναικών έχει βαρέσει. Σας κατηγορώ όλες ως κακοποιητικές.
Εσύ βγάζεις συμπεράσματα βασιζόμενος στον σεξίσμο σου.
Εγώ περιμένω μια γυναίκα να μου πει "εγώ δεν έχω βαρέσει". Μέχρι τότε θα θεωρώ τον σεξισμό μου απότοκο της πραγματικότητας.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Ιουν 2021, 21:46

Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:44
Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:40
Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:34


Είναι διαφορετική η διαπίστωση "άνδρας βαρά γυναίκες" με το "δεν υπάρχει άνδρας να μην έχει βαρέσει".
Το 20% των ανδρών να βαράει, σπάνια υπάρχει γυναίκα να μην έχει φάει τις ψιλές της. Εγώ όμως δεν λέω ότι δεν υπάρχει άνδρας να μην τις έχει φάει, λέω ότι το 100% των γυναικών έχει βαρέσει. Σας κατηγορώ όλες ως κακοποιητικές.
Εσύ βγάζεις συμπεράσματα βασιζόμενος στον σεξίσμο σου.
Εγώ περιμένω μια γυναίκα να μου πει "εγώ δεν έχω βαρέσει". Μέχρι τότε θα θεωρώ τον σεξισμό μου απότοκο της πραγματικότητας.
Δηλαδή οι γυναίκες που γνωρίζεις όλες έχουν χτυπήσει κάποιον άντρα κάποια στιγμή και στο έχουν πει ή το υποθέτεις;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 23 Ιουν 2021, 21:46

Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:31
Και έχω βαρέσει και με έχει βαρέσει άντρας. Τι να λέει αυτό;
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν σου λέει το παραμικρό να έχει σηκώσει χέρι άντρας πάνω σου και να έχεις σηκώσει και συ :smt017
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3958
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 23 Ιουν 2021, 21:47

Εγώ δεν έχω βαρέσει.

Έχω μπινελικώσει, μέχρι εκεί.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 23 Ιουν 2021, 21:48

Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:44
Εγώ περιμένω μια γυναίκα να μου πει "εγώ δεν έχω βαρέσει".
Δηλαδή αγαπητέ αν σε βεβαιώσω εγώ ότι προσωπικά σε καμία μου σχέση ούτε έριξα ούτε έφαγα, δεν θα με πιστέψεις;
Πρέπει να φέρω τη σύζυγο να στο βεβαιώσει; :102:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Ιουν 2021, 21:52

Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:46
Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:44
Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:40


Εσύ βγάζεις συμπεράσματα βασιζόμενος στον σεξίσμο σου.
Εγώ περιμένω μια γυναίκα να μου πει "εγώ δεν έχω βαρέσει". Μέχρι τότε θα θεωρώ τον σεξισμό μου απότοκο της πραγματικότητας.
Δηλαδή οι γυναίκες που γνωρίζεις όλες έχουν χτυπήσει κάποιον άντρα κάποια στιγμή και στο έχουν πει ή το υποθέτεις;
Δεν το έχουν παραδεχθεί σε φάση "τον βάρεσα", αλλά μια κάποια βία που θεωρούν χαριτωμένη αν την ασκούν οι ίδιες και δεν θα την ανέχονταν αν ασκούνταν πάνω τους, την εντοπίζω.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Ιουν 2021, 21:53

stella έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:47
Εγώ δεν έχω βαρέσει.

Έχω μπινελικώσει, μέχρι εκεί.
Σε πιστεύω, 10 χρόνια με την γυναίκα μου ποτέ δεν είχε σηκώσει χέρι κανένας... δεν νομίζω να της την βάρεσε μετά που χωρίσαμε και να άρχιζε να δέρνει. Είναι στον χαρακτήρα του ανθρώπου.
Όπως δεν μου έχει συμβεί και με καμιά άλλη. εκτός από το παιχνίδι που ανέφερα στην αρχή.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Ιουν 2021, 21:56

Βλήμα, δεν πιστεύω να έχει σχέση το νήμα με την περίπτωση του Μπάμπη και να προσπαθείς να δικαιολογήσεις κάποια κατάσταση.
the end

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Ιουν 2021, 21:58

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:46
Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:31
Και έχω βαρέσει και με έχει βαρέσει άντρας. Τι να λέει αυτό;
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν σου λέει το παραμικρό να έχει σηκώσει χέρι άντρας πάνω σου και να έχεις σηκώσει και συ :smt017
Δεν είμαι βίαιος άνθρωπος αλλά έχω αρκετά βίαιες αντιδράσεις στο παραμικρό ίχνος βίας.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Ιουν 2021, 22:03

Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:31
Και έχω βαρέσει και με έχει βαρέσει άντρας. Τι να λέει αυτό;
Λέει πολλά. Είναι λεπτές οι ισορροπίες σε τέτοιες περιπτώσεις, για να αποδοθούν ευθύνες. Και αν θες την γνώμη μου, δεν είναι σωστό να γράφονται σ'ένα φόρουμ, που αρκετοί θα κάνουν πλάκα με κάτι τέτοιο. Κατανοώ την ανάγκη να το βγάλεις από μέσα σου, αλλά διαφωνώ.
Αν πάλι εσύ το βρίσκεις φυσιολογικό σαν πράξη, ( το εκατέρωθεν ξυλίκι..), και έχεις αποκτήσει ανοσία, στο να το ''βροντοφωνάζεις'' τρόπον τινά, πάω πάσο.

Αν υπάρχει θέμα με τον σύντροφο και έχει παιχτεί τέτοια φάση γενικότερα, καλό θα είναι να φεύγεις απ'την τοξικότητα και την κακοποιητική συμπεριφορά. Ακόμη κι αν αναγκάστηκες να απλώσεις χέρι, για να δηλώσεις το όποιο δίκιο σου.
Τέτοιες σχέσεις, είναι εν τη γεννέσει τους, καταδικασμένες.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Ιουν 2021, 22:04

Είπε η stella πως δεν έχει βαρέσει και την πιστεύω.

Στην ερώτηση του Πάνα
Πάνας έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:06
Γιατί πρέπει να το αναγνωρίσει κάποιος, την στέλνεις στην μάνα της και τέλος. Εκτός και αν τα θέλει ο κώλος σου... τότε μιλάμε για μαζόχα.
απαντώ ότι δεν είναι πολύ εύκολο πάντα να το κάνεις αυτό, ιδίως αν έχεις μεγαλώσει σε μία κοινωνία που λέει ότι στις γυναίκες επιτρέπονται πράγματα που δεν επιτρέπονται στους άνδρες. Είναι σα να ρωτάς μια γυναίκα, θύμα κακοποίησης, "γιατί δεν τον παράτησες από την αρχή;' Η απάντηση είναι περίπλοκη και δύσκολη.

Εκτός από την σωματική βία, που η Στέλλα δεν έχει ασκήσει, υπάρχει η ψυχολογική. Λοιπόν, θες ότι οι γυναίκες δεν έχουν την μυϊκή μας μάζα, θες ότι έχουν να αντιμετωπίσουν πολλές περισσότερες προκλήσεις ημερησίως και κάπου πρέπει να ξεσπάσουν την κακή ενέργεια που τους προκαλείται, θεωρώ ότι τους αναγνωρίζεται το δικαίωμα να μας ασκούν μονίμως κάποια βία. Δεν θα σκοτώσουν τον άνδρα τους, ούτε θα τον στείλουν στο νοσοκομείο όπως γίνεται με πολλούς άνδρες προς τις γυναίκες τους, αλλά υπάρχει μία γκρίζα ζώνη ενεργειών που αν τις κάνει άνδρας προς γυναίκα είναι κακοποίηση, αν τις κάνει γυναίκα προς άνδρα είναι Δευτέρα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Ιουν 2021, 22:09

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:48
Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:44
Εγώ περιμένω μια γυναίκα να μου πει "εγώ δεν έχω βαρέσει".
Δηλαδή αγαπητέ αν σε βεβαιώσω εγώ ότι προσωπικά σε καμία μου σχέση ούτε έριξα ούτε έφαγα, δεν θα με πιστέψεις;
Πρέπει να φέρω τη σύζυγο να στο βεβαιώσει; :102:
Εκτός από την σωματική βία, αν θεωρείς ότι σου επιτρεπότανε να είσαι το ίδιο επιθετικός όσο επιτρεπότανε και στην σύζυγο και θα το πιστέψω και είμαι διατεθειμένος να παραδεχθώ ότι έχω άδικο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει αρκετές σχέσεις στην ζωή μου που να μου επιτρέπουν να τις θεωρήσω επαρκές δείγμα για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Ιουν 2021, 22:13

Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 22:04
Είπε η stella πως δεν έχει βαρέσει και την πιστεύω.

Στην ερώτηση του Πάνα
Πάνας έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:06
Γιατί πρέπει να το αναγνωρίσει κάποιος, την στέλνεις στην μάνα της και τέλος. Εκτός και αν τα θέλει ο κώλος σου... τότε μιλάμε για μαζόχα.
απαντώ ότι δεν είναι πολύ εύκολο πάντα να το κάνεις αυτό, ιδίως αν έχεις μεγαλώσει σε μία κοινωνία που λέει ότι στις γυναίκες επιτρέπονται πράγματα που δεν επιτρέπονται στους άνδρες. Είναι σα να ρωτάς μια γυναίκα, θύμα κακοποίησης, "γιατί δεν τον παράτησες από την αρχή;' Η απάντηση είναι περίπλοκη και δύσκολη.

Εκτός από την σωματική βία, που η Στέλλα δεν έχει ασκήσει, υπάρχει η ψυχολογική. Λοιπόν, θες ότι οι γυναίκες δεν έχουν την μυϊκή μας μάζα, θες ότι έχουν να αντιμετωπίσουν πολλές περισσότερες προκλήσεις ημερησίως και κάπου πρέπει να ξεσπάσουν την κακή ενέργεια που τους προκαλείται, θεωρώ ότι τους αναγνωρίζεται το δικαίωμα να μας ασκούν μονίμως κάποια βία. Δεν θα σκοτώσουν τον άνδρα τους, ούτε θα τον στείλουν στο νοσοκομείο όπως γίνεται με πολλούς άνδρες προς τις γυναίκες τους, αλλά υπάρχει μία γκρίζα ζώνη ενεργειών που αν τις κάνει άνδρας προς γυναίκα είναι κακοποίηση, αν τις κάνει γυναίκα προς άνδρα είναι Δευτέρα.
Τίποτα δεν συμβαίνει αν δεν το επιτρέψεις εσύ. Αν δεχτείς το παραμικρό μπρος στον φόβο να μην χάσεις τον άλλο δημιουργείς κακό προηγούμενο, το οποίο είναι απόλυτα φυσικό να το εκμεταλλευτεί ο άλλος στο μέλλον, είτε πρόκειται για άντρα είτε για γυναίκα. Αν δεν θέσεις εσύ τους όρους στην σχέση σου ποιος θα το κάνει, ο γείτονας ή η κοινωνία όπως υποστηρίζεις;
the end

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Βία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Ιουν 2021, 22:15

Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:52
Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:46
Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:44


Εγώ περιμένω μια γυναίκα να μου πει "εγώ δεν έχω βαρέσει". Μέχρι τότε θα θεωρώ τον σεξισμό μου απότοκο της πραγματικότητας.
Δηλαδή οι γυναίκες που γνωρίζεις όλες έχουν χτυπήσει κάποιον άντρα κάποια στιγμή και στο έχουν πει ή το υποθέτεις;
Δεν το έχουν παραδεχθεί σε φάση "τον βάρεσα", αλλά μια κάποια βία που θεωρούν χαριτωμένη αν την ασκούν οι ίδιες και δεν θα την ανέχονταν αν ασκούνταν πάνω τους, την εντοπίζω.
Άρα υποθετεις.
Πασιφάη έγραψε:
23 Ιουν 2021, 22:03
Naida έγραψε:
23 Ιουν 2021, 21:31
Και έχω βαρέσει και με έχει βαρέσει άντρας. Τι να λέει αυτό;
Λέει πολλά. Είναι λεπτές οι ισορροπίες σε τέτοιες περιπτώσεις, για να αποδοθούν ευθύνες. Και αν θες την γνώμη μου, δεν είναι σωστό να γράφονται σ'ένα φόρουμ, που αρκετοί θα κάνουν πλάκα με κάτι τέτοιο. Κατανοώ την ανάγκη να το βγάλεις από μέσα σου, αλλά διαφωνώ.
Αν πάλι εσύ το βρίσκεις φυσιολογικό σαν πράξη, ( το εκατέρωθεν ξυλίκι..), και έχεις αποκτήσει ανοσία, στο να το ''βροντοφωνάζεις'' τρόπον τινά, πάω πάσο.

Αν υπάρχει θέμα με τον σύντροφο και έχει παιχτεί τέτοια φάση γενικότερα, καλό θα είναι να φεύγεις απ'την τοξικότητα και την κακοποιητική συμπεριφορά. Ακόμη κι αν αναγκάστηκες να απλώσεις χέρι, για να δηλώσεις το όποιο δίκιο σου.
Τέτοιες σχέσεις, είναι εν τη γεννέσει τους, καταδικασμένες.
Καλέ τι λες! δεν μιλάω να πέφτει ξύλο και τέτοια. 2 φορές έπεσε χαστούκι πριν 15 χρόνια και ανταπέδωσα στο μάξιμουμ τον δυνάμεων μου.
Απλά αυτό που λέω ακόμα και στο πχ παραμικρό πιάσιμο λίγο πιο έντονο θα αντιδράσω διπλά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών