Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 26 Δεκ 2022, 16:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:15
Υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια οι θεοί γελούν.

Έτσι γελούν και οι γονείς όταν ακούν απόψεις για παιδιά από αυτούς που δεν έχουν παιδιά.

Γιατί εσύ που (απ'ότι κατάλαβα) έχεις παιδιά, γελάς επειδή τίποτα στη ζωή δεν είναι δεδομένο και όλα ανατρέπονται από τη μία στιγμή στην άλλη; :p2:
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Δεκ 2022, 16:28

GreekGuy έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:15
Υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια οι θεοί γελούν.

Έτσι γελούν και οι γονείς όταν ακούν απόψεις για παιδιά από αυτούς που δεν έχουν παιδιά.
Γιατί εσύ που (απ'ότι κατάλαβα) έχεις παιδιά, γελάς επειδή τίποτα στη ζωή δεν είναι δεδομένο και όλα ανατρέπονται από τη μία στιγμή στην άλλη; :p2:
Ένα παιδί έχω. Και θα μπορούσα να είμαι γιαγιά εδώ και χρόνια.

Κατά τα άλλα, γελάω επειδή οι θεωρήσεις για τα παιδιά γίνονται στη βάση ότι οι γονείς είναι μια σταθερή μονάδα, που δεν μεταβάλλεται με την πάροδο των χρόνων.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 26 Δεκ 2022, 16:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:28
GreekGuy έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:15
Υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια οι θεοί γελούν.

Έτσι γελούν και οι γονείς όταν ακούν απόψεις για παιδιά από αυτούς που δεν έχουν παιδιά.
Γιατί εσύ που (απ'ότι κατάλαβα) έχεις παιδιά, γελάς επειδή τίποτα στη ζωή δεν είναι δεδομένο και όλα ανατρέπονται από τη μία στιγμή στην άλλη; :p2:
Ένα παιδί έχω. Και θα μπορούσα να είμαι γιαγιά εδώ και χρόνια.

Κατά τα άλλα, γελάω επειδή οι θεωρήσεις για τα παιδιά γίνονται στη βάση ότι οι γονείς είναι μια σταθερή μονάδα, που δεν μεταβάλλεται με την πάροδο των χρόνων.
Τα παιδιά είναι ευθύνη, όπως τα κατοικίδια ζώα. Δεν είναι απλά το θέμα αν μπορείς να τα κάνεις αλλά κατά πόσο δεσμεύεσαι να τα μεγαλώσεις μακροπρόθεσμα. Συνήθως δε σκέφτονται τόσο το "μετά" με αποτέλεσμα να χωρίζουν στις πρώτες δυσκολίες ή ,-το άλλο άκρο- σκέφτονται υπερβολικά πολύ το "μετά" (π.χ "τα παιδιά θέλουν €€€ οπότε θα τα κάνω μετά από χρόνια που θα παίρνω περισσότερα χρήματα επειδή τώρα δύσκολα θα τα αναθρέψω και δε θέλω να τους λείπουν ουσιώδη πράματα") με αποτέλεσμα να περνάνε έτσι τα χρόνια...
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11646
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 26 Δεκ 2022, 16:37

Το βασικό είναι το αν κάποιος θέλει να κάνει και γιατί θέλει να κάνει παιδί/-ιά.
Η ηλικία είναι δευτερεύον.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Δεκ 2022, 16:40

GreekGuy έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:32
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:28
GreekGuy έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:21


Γιατί εσύ που (απ'ότι κατάλαβα) έχεις παιδιά, γελάς επειδή τίποτα στη ζωή δεν είναι δεδομένο και όλα ανατρέπονται από τη μία στιγμή στην άλλη; :p2:
Ένα παιδί έχω. Και θα μπορούσα να είμαι γιαγιά εδώ και χρόνια.

Κατά τα άλλα, γελάω επειδή οι θεωρήσεις για τα παιδιά γίνονται στη βάση ότι οι γονείς είναι μια σταθερή μονάδα, που δεν μεταβάλλεται με την πάροδο των χρόνων.
Τα παιδιά είναι ευθύνη, όπως τα κατοικίδια ζώα. Δεν είναι απλά το θέμα αν μπορείς να τα κάνεις αλλά κατά πόσο δεσμεύεσαι να τα μεγαλώσεις μακροπρόθεσμα. Συνήθως δε σκέφτονται τόσο το "μετά" με αποτέλεσμα να χωρίζουν στις πρώτες δυσκολίες ή ,-το άλλο άκρο- σκέφτονται υπερβολικά πολύ το "μετά" (π.χ "τα παιδιά θέλουν €€€ οπότε θα τα κάνω μετά από χρόνια που θα παίρνω περισσότερα χρήματα επειδή τώρα δύσκολα θα τα αναθρέψω και δε θέλω να τους λείπουν ουσιώδη πράματα") με αποτέλεσμα να περνάνε έτσι τα χρόνια...
Αυτό δεν αλλάζει αυτό που είπα.

Εννοώ ότι τόσο η "κατάλληλη" ηλικία για γάμο όσο και η "κατάλληλη" ηλικία για παιδί, είναι ψευτοδιλήμματα.

Απλώς γιατί τίποτα δεν μπορεί να κατοχυρώσει ότι ένας γάμος στην κατάλληλη ηλικία θα είναι ευτυχής. Οπότε είτε διαλυθεί είτε συντηρηθεί, το πως θα μεγαλώσουν τα παιδιά εξαρτάται από το πόσο ευμετάβλητοι ή σταθεροί ως χαρακτήρες είναι οι γονείς και τα αντίστοιχα σήματα/αλληλεπίδραση προκύπτει με τα παιδιά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 26 Δεκ 2022, 16:42

Ναι συμφωνώ, είναι απλά για το θεαθήναι ο γάμος, η ουσία είναι κατά πόσο τα πάνε καλά μεταξύ τους οι γονείς
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Δεκ 2022, 16:44

GreekGuy έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:42
Ναι συμφωνώ, είναι απλά για το θεαθήναι ο γάμος, η ουσία είναι κατά πόσο τα πάνε καλά μεταξύ τους οι γονείς
Ακριβώς γι' αυτό έγραψα για ψευτοδιλήμματα.
Gavalas for President! :grfl:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Δεκ 2022, 16:45

35-40 , αν δεν παντρευτείς μέχρι τότε , δύσκολα μετά. Ο άνθρωπος μετά από μια ηλικία βολεύεται να μένει μόνος του, και του αρέσει.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 26 Δεκ 2022, 16:48

Στύγιος έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:45
35-40 , αν δεν παντρευτείς μέχρι τότε , δύσκολα μετά. Ο άνθρωπος μετά από μια ηλικία βολεύεται να μένει μόνος του, και του αρέσει.
Εμένα με έκαναν στα 40-42 :102:
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Δεκ 2022, 16:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Δεκ 2022, 16:15
Υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια οι θεοί γελούν.

Έτσι γελούν και οι γονείς όταν ακούν απόψεις για παιδιά από αυτούς που δεν έχουν παιδιά.
Αυτό, μερικές φορές θα προτιμούσα να είμαι μοναχός σε οποιαδήποτε μονή.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 26 Δεκ 2022, 18:23

Uppercut έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 21:44
θεωρώ πως τα παιδιά πρέπει να χουν όσο το δυνατόν νεότερους γονείς, παίρνοντας υπόψιν αυτό που είπα πριν.
Η μητέρα μου μ'έκανε στα 18 της.

Όταν είσαι παιδί, δεν είναι τόσο άσχημο να έχεις νέους γονείς.

Από τότε που ενηλικιώθηκα όμως, σε κάθε καβγά μας, άρχιζει το τροπάριο, "Σα δε ντρέπεσαι, εγώ στην ηλικία σου είχα παιδί, είχα οικογένεια, είχα ευθύνες, κι'εσύ ακόμα παιδιαρίζεις, μπουρ μπουρ μπουρ μπουρ..." και δε σταματάει με τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15499
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Kατάλληλη ηλικία για γάμο και παιδιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 26 Δεκ 2022, 18:40

Εκανα πρώτο παιδί στα 36 και δευτερο στσ 39(ακριβώς πριν 1 βδομάδα γεννήθηκε Ο γιος μου) με γυναίκα 3.5 Χρόνια νεότερη μου. Αν θέλει κάποιος παιδιά πρέπει να είναι έτοιμος πέρα από το οικονομικό το οποίο λίγο πολύ μπορείς να το προυπολογισεις να φάει τρελό γάμησι σε επίπεδο ελεύθερου χρόνου, μειωμένου Ρυθμού εργασίας και γενικά ποιότητας ζωής στα πρώτα χρόνια ειδικά αν δεν υπάρχουν παππούδες και γιαγιάδες που να σηκώνουν μέρος από το βάρος. Ευτυχώς όταν έκανα την κόρη μου αρχισε λίγο μετά Ο κοβιντ και τα lockdowns οπότε έτσι μια αλλιώς βγήκαν όλοι εκτός Ρυθμού. Δεν υπάρχει σωστή ηλικία για να ξενυχτάς να καθαρίζεις σκατα και κατουρα και εμετους, να πλένεις σκοτωμένα φορμακια και να μην έχεις κοινωνική ζωή πέρα από συναντήσεις με άλλους γονείς με παιδιά στην ηλικία των δικών σου. Απλά πρέπει να είσαι αρκετά μεγάλος ώστε να έχεις την οικονομική ευκαιρία και αρκετά νέος ώστε να αντέχεις το συνεπακόλουθο γαμησι το οποίο τουλάχιστον μέχρι τα 3-4 συνεχίζει αμειωτο
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών