Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Φεβ 2021, 09:34

Ναύτης έγραψε:
15 Φεβ 2021, 08:35
pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 08:30
Η πίστη σε ένα οποιοδήποτε υπερφυσικό ον /Θεό , είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να γίνει κάποιος τέκτονας;
Στην Ελλάδα (στον αγγλικό τύπο γενικά) ναι.
pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 08:30
Δηλαδή κάποιος που είναι άθεος δεν γίνεται δεκτός από τις τεκτονικές στορές;
Στη Γαλλία (στον γαλλικό τύπο γενικά) γίνεται.
pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 08:30
Εμένα περισσότερο για θρησκεία μου μοιάζει ο τεκτονισμός
Δεν είναι θρησκεία, αλλά ομολογουμένως μπορεί κάποιος να μπερδευτεί.
pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 08:30
με όλες αυτές τις τελετές όπου φοράνε μαύρους χιτώνες , χρυσοποίκιλτες ποδιές , λευκά γάντια ,κρατάνε ξίφη , τελετές μύησης κ.τ.λ.
Συμβολικά είναι όλα αυτά, πάντως δεν είναι ιερατικά άμφια.
Δεν μου κάνει καμιά εντύπωση για την Γαλλία που δέχονται και ΄Άθεους στις τεκτονικές στοές. Γνωρίζεις μήπως εάν υπάρχει κάποια παγκόσμια ένωση τεκτονικών στοών όλων των χωρών ; Η στοά της κάθε χώρας λειτουργεί αυτόνομα και ανεξάρτητα ;

Όντως εγώ μπρεδεύτηκα. Όλα αυτά μοιάζουν πολύ με θρησκευτικές τελετουργίες.

Όλες αυτές οι τελετουργίες που μοιάζουν με θρησκεία και η πίστη σε κάποιο ανώτερο Όν ως απαραίτητη προϋπόθεση για την είσοδο κάποιου μέλους στην στοά ,που αποσκοπούν; Είναι απαραίτητα μήπως όλα αυτά για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την φιλοσοφία; Αφού όπως λένε η Στοά είναι φιλοσοφικός οργανισμός. Στα πανεπιστήμια πάντως που διδάσκουν φιλοσοφία δεν απαιτούν ως απαραίτητη προϋπόθεση κάποιου .

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Φεβ 2021, 09:48

wooded glade έγραψε:
14 Φεβ 2021, 21:53
Ο τεκτονισμός ήταν τα πανεπιστήμια της αρχαιότητος.
Δεν υπήρχαν τότε Μαριέττα Γιαννάκου - Νίκη Καμερέως να σας βάλουν διαγώνισμα. Ήταν οι μασόνοι που έκριναν αν είσαστε "MIT material" ή για τις σχολές Ξύνη.
Άσχετο. Είχα φίλο που δούλευε καθηγητής στα Ι.Ε.Κ. Ξυνή.

Στην Ελλάδα τα δύο πιό διάσημα μέλη της ήταν ο Ελευθέριος Βενιζέλος και ο Ιωάννης Μεταξάς.
Με τα κομμουνιστικά καθεστώτα δεν τα πάει καλά, αλλά ούτε με τους νάζους τα πήγαινε καλά.
Η πλάκα είναι ότι και ο Ιωάννης Μεταξάς ήταν κρυφονάζος . Όπως επίσης το παράδοξο είναι ότι ο Αδόλφος Χίτλερ είχε μυστικιστικές ανησυχίες . Όσο για τους Κομμουνιστές, δεν είναι παράξενο. Ο Μαρξισμός είναι και αυτός παιδί του διαφωτισμού ,όσο και αν σας φαίνεται παράξενο αυτό. Ο Μαρξισμός ,είναι διαλεκτικός υλισμός. Ξεγυμνώνει τον κόσμο από οτιδήποτε το μεταφυσικό το ιδεαλιστικό. Ο Στάλιν αν και άθεος περισσότερο σχέση είχε με την Ορθόδοξη Εκκλησία παρά με τον τεκτονισμό. Στα νιάτα του ο Στάλιν ήταν παπαδοπαίδι . Αλλά με τεκτονισμό δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ κομμουνισμού και τεκτονισμού. Επειδή οι κομμουνιστές είναι κατά κανόνα με ελάχιστες εξαιρέσεις άθεοι.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13640
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Φεβ 2021, 09:48

pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 09:34
Δεν μου κάνει καμιά εντύπωση για την Γαλλία που δέχονται και ΄Άθεους στις τεκτονικές στοές.
Γιατί θα έπρεπε να σού κάνει εντύπωση; Η Μεγάλη Ανατολή της Γαλλίας δέχεται, γενικότερα, μια Ανωτέρα Δύναμη, αλλά θεωρεί και την αθεΐα ως θρησκευτική πεποίθηση. Απλώς έχουν άλλη αντίληψη και υπάρχουν ιστορικοί λόγοι που η θέση της Γαλλίας είναι διαφορετική απ' εκείνη της Αγγλίας.
pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 09:34
Γνωρίζεις μήπως εάν υπάρχει κάποια παγκόσμια ένωση τεκτονικών στοών όλων των χωρών ;
Όχι, δεν υπάρχει.
pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 09:34
Η στοά της κάθε χώρας λειτουργεί αυτόνομα και ανεξάρτητα ;
Η Μεγάλη Στοά ή η Μεγάλη Ανατολή κάθε χώρας λειτουργεί μεν ανεξάρτητα, αλλά αναγνωρίζεται από άλλες Μεγάλες Στοές ή Μεγάλες Ανατολές.
Σε γενικές γραμμές, υπάρχουν δυο-τρεις κύριες δικαιοδοσίες ανά τον κόσμο στις οποίες εντάσσονται και αναγνωρίζονται αναλόγως τα κατά τόπους εθνικά τεκτονικά συστήματα ακολουθώντας τα υποδείγματα των δικαιοδοσιών στα οποία εντάσσονται.
pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 09:34
Όντως εγώ μπρεδεύτηκα. Όλα αυτά μοιάζουν πολύ με θρησκευτικές τελετουργίες.
Ενδεχομένως να μοιάζουν, αλλά δεν είναι.
pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 09:34
Όλες αυτές οι τελετουργίες που μοιάζουν με θρησκεία και η πίστη σε κάποιο ανώτερο Όν ως απαραίτητη προϋπόθεση για την είσοδο κάποιου μέλους στην στοά ,που αποσκοπούν;
Τα τελετουργικά τα μαθαίνει κάποιος όταν ενταχθεί. Σε πολύ γενικές γραμμές, ο τεκτονισμός αποσκοπεί στην αυτοβελτίωση του ατόμου και στην πρόοδο της κοινωνίας.
pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 09:34
Είναι απαραίτητα μήπως όλα αυτά για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την φιλοσοφία;
Όχι, δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιος τέκτονας για να ασχοληθεί με την φιλοσοφία, αν και ο τεκτονισμός αυτοπροσδιορίζεται, μεταξύ άλλων, και ως φιλοσοφικό σύστημα.
pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 09:34
Στα πανεπιστήμια πάντως που διδάσκουν φιλοσοφία δεν απαιτούν ως απαραίτητη προϋπόθεση κάποιου .
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να πεις μ' αυτό.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Φεβ 2021, 10:17

Ναύτης έγραψε:
15 Φεβ 2021, 09:48
pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 09:34
Στα πανεπιστήμια πάντως που διδάσκουν φιλοσοφία δεν απαιτούν ως απαραίτητη προϋπόθεση κάποιου .
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να πεις μ' αυτό.
Εννοώ , ότι στα πανεπιστήμια δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση να είναι κάποιος ένθεος για να σπουδάσει φιλοσοφία .
Για τι είδους φιλοσοφία μιλάμε στις τεκτονικές στοές; Πυθαγόρεια; Προφανώς όχι για υλιστική φιλοσοφία Ηράκλειτος, Δημόκριτος, Λεύκιππος ,ούτε για άλλους φιλοσόφους ,διανοητές Σπινόζα, Βολταίρο ,Ρουσό κ.τ.λ.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13640
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Φεβ 2021, 10:34

pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 10:17
Εννοώ , ότι στα πανεπιστήμια δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση να είναι κάποιος ένθεος για να σπουδάσει φιλοσοφία .
Για τι είδους φιλοσοφία μιλάμε στις τεκτονικές στοές; Πυθαγόρεια; Προφανώς όχι για υλιστική φιλοσοφία Ηράκλειτος, Δημόκριτος, Λεύκιππος ,ούτε για άλλους φιλοσόφους ,διανοητές Σπινόζα, Βολταίρο ,Ρουσό κ.τ.λ.
Φίλε μου, τις λεπτομέρειες τις μαθαίνει κάποιος όταν εισαχθεί. Εκείνο που μπορώ να σού πω, είναι ότι ο τεκτονισμός, ως φιλοσοφικό σύστημα, ασχολείται με το σύνολο της ανθρώπινης γνώσης.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25467
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 15 Φεβ 2021, 10:45

Ομιλος αλληλοβοηθειας αμοραλιστων ειναι.
Πηγη διαφθοράς και απο τους βασικους λογους για το οτι συνηθως υπαρχουν άχρηστοι βλακες σε θεσεις ευθύνης

Ναυτη, ο Ιανος είσαι;

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13640
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Φεβ 2021, 11:29

talaipwros έγραψε:
15 Φεβ 2021, 10:45
Ναυτη, ο Ιανος είσαι;
Το βιβλιοπωλείο; :lol:
Ο Ναύτης είμαι, φίλε.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Φεβ 2021, 12:09

Η μύηση ,τα τελετουργικά , οι συμβολισμοί μήπως έχουν σχέση με τους γνωστικούς ή με τα ελευσίνια μυστήρια, τα διονύσια κ.τ.λ.; Οι γνωστικοί ήταν συγκρητισμός χριστιανισμού και παγανιστικών μυστηρίων .

Τώρα δεν ξέρω και πολλά για τον Τεκτονισμό. Μιλάνε για τον αρχαίο ναό του Σολομώντος , μιλάνε για τους Ναϊτες Ιππότες στον μεσαίωνα στις σταυροφορίες. Μετά μιλάνε για τα σωματεία των Οικοδόμων που έχτισαν τους καθεδρικούς ναούς. Είναι λίγο μπερδεμένα και συγκεχυμένα όλα αυτά.
Δεν έχω σαφή εικόνα.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι στην είσοδο τους οι τέκτονες τους έχουν μια ακατέργαστη πέτρα που συμβολίζει το νεοεισερχόμενο μέλος όπου όπως ο μάστορας με τα κατάλληλα εργαλεία ,το σφυρί ,το γνώμονα ,το διαβήτη , λαξεύει σμιλεύει την πέτρα και της δίνει μορφή έτσι και το μέλος της στοάς θα λαξευθεί η προσωπιτκότητα του μέσω της συμμετοχής του στην στοά . Κάτι τέτοιο τέλος πάντων πολύ χοντρικά.

Ότι έχω αντλήσει από το διαδίκτυο.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 15 Φεβ 2021, 12:57

Ναύτης έγραψε:
15 Φεβ 2021, 09:02
Stalker έγραψε:
15 Φεβ 2021, 09:00
Ναύτης έγραψε:
15 Φεβ 2021, 08:35
Συμβολικά είναι όλα αυτά, πάντως δεν είναι ιερατικά άμφια.
Η τελετουργική μαγεία γενικά σύμβολα διαπραγματεύεται, δεν υπάρχει πρακτική διαφορά.

Αν το βλέπει κανείς σαν μαγική πράξη ή σαν καρναβάλι για συναδερφικό bonding είναι υποκειμενικό ζήτημα.
Δεν έχει απολύτως καμιά σχέση με μαγεία ο τεκτονισμός. Είναι "παιδί" του διαφωτισμού και του ορθολογισμού.
Αυτό είναι λίγο σαν να λες ότι ο χριστιανισμός δεν έχει καμιά σχέση με παγανιστικές παραδόσεις, είναι παιδί του νεοπλατωνισμού. Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν είναι αυτή όλη η ιστορία.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13640
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 15 Φεβ 2021, 14:41

Stalker έγραψε:
15 Φεβ 2021, 12:57
Αυτό είναι λίγο σαν να λες ότι ο χριστιανισμός δεν έχει καμιά σχέση με παγανιστικές παραδόσεις, είναι παιδί του νεοπλατωνισμού. Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν είναι αυτή όλη η ιστορία.
Ο χριστιανισμός ασφαλώς και έχει ενσωματώσει παγανιστικές παραδόσεις, ο τεκτονισμός, ωστόσο, ουδεμία σχέση έχει με τη μαγεία.
Βεβαίως, οι τέκτονες, σε επιγενόμενα συστήματα, ισχυρίζονται διάφορα περί της καταγωγής του τεκτονισμού (από τους Πέρσες σοφούς, την αρχαία Αίγυπτο, τα Καβείρια και τα Ελευσίνια, μέχρι τους Ναΐτες ιππότες), αλλά δεν θα βρεις ούτε μια τεκτονική παράδοση που να αναφέρεται στην μαγεία. Εκτός εάν εννοείς την αλχημιστική παράδοση, που οι τέκτονες την προσεγγίζουν φιλοσοφικά.
Αμπρακατάμπρα, τέλος πάντων, στον τεκτονισμό δεν θα βρεις.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10471
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 15 Φεβ 2021, 15:53

pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 08:30
Η πίστη σε ένα οποιοδήποτε υπερφυσικό ον /Θεό , είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να γίνει κάποιος τέκτονας; Δηλαδή κάποιος που είναι άθεος δεν γίνεται δεκτός από τις τεκτονικές στορές;
Εμένα περισσότερο για θρησκεία μου μοιάζει ο τεκτονισμός με όλες αυτές τις τελετές όπου φοράνε μαύρους χιτώνες , χρυσοποίκιλτες ποδιές , λευκά γάντια ,κρατάνε ξίφη , τελετές μύησης κ.τ.λ.
Δεν γίνονται δεκτοί οι άθεοι, πως να δηλώσουν πίστη στον Μ.Α.Τ.Σ...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10471
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 15 Φεβ 2021, 15:57

Ναύτης έγραψε:
15 Φεβ 2021, 14:41
Stalker έγραψε:
15 Φεβ 2021, 12:57
Αυτό είναι λίγο σαν να λες ότι ο χριστιανισμός δεν έχει καμιά σχέση με παγανιστικές παραδόσεις, είναι παιδί του νεοπλατωνισμού. Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν είναι αυτή όλη η ιστορία.
Ο χριστιανισμός ασφαλώς και έχει ενσωματώσει παγανιστικές παραδόσεις, ο τεκτονισμός, ωστόσο, ουδεμία σχέση έχει με τη μαγεία.
Βεβαίως, οι τέκτονες, σε επιγενόμενα συστήματα, ισχυρίζονται διάφορα περί της καταγωγής του τεκτονισμού (από τους Πέρσες σοφούς, την αρχαία Αίγυπτο, τα Καβείρια και τα Ελευσίνια, μέχρι τους Ναΐτες ιππότες), αλλά δεν θα βρεις ούτε μια τεκτονική παράδοση που να αναφέρεται στην μαγεία. Εκτός εάν εννοείς την αλχημιστική παράδοση, που οι τέκτονες την προσεγγίζουν φιλοσοφικά.
Αμπρακατάμπρα, τέλος πάντων, στον τεκτονισμό δεν θα βρεις.
Ουδεμία σχέση εχει με τα Καβειρια και τα Ελευσινια...
Φιλοσοφικά η μασονία; Καλο ανέκδοτο.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10471
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 15 Φεβ 2021, 16:02

pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 12:09
Η μύηση ,τα τελετουργικά , οι συμβολισμοί μήπως έχουν σχέση με τους γνωστικούς ή με τα ελευσίνια μυστήρια, τα διονύσια κ.τ.λ.; Οι γνωστικοί ήταν συγκρητισμός χριστιανισμού και παγανιστικών μυστηρίων .

Τώρα δεν ξέρω και πολλά για τον Τεκτονισμό. Μιλάνε για τον αρχαίο ναό του Σολομώντος , μιλάνε για τους Ναϊτες Ιππότες στον μεσαίωνα στις σταυροφορίες. Μετά μιλάνε για τα σωματεία των Οικοδόμων που έχτισαν τους καθεδρικούς ναούς. Είναι λίγο μπερδεμένα και συγκεχυμένα όλα αυτά.
Δεν έχω σαφή εικόνα.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι στην είσοδο τους οι τέκτονες τους έχουν μια ακατέργαστη πέτρα που συμβολίζει το νεοεισερχόμενο μέλος όπου όπως ο μάστορας με τα κατάλληλα εργαλεία ,το σφυρί ,το γνώμονα ,το διαβήτη , λαξεύει σμιλεύει την πέτρα και της δίνει μορφή έτσι και το μέλος της στοάς θα λαξευθεί η προσωπιτκότητα του μέσω της συμμετοχής του στην στοά . Κάτι τέτοιο τέλος πάντων πολύ χοντρικά.

Ότι έχω αντλήσει από το διαδίκτυο.
Πρέπει να εχεις χρήμα, γνωριμίες , μέσα και φυσικά να σε προτείνουν.
Ο καθένας δεν μπαίνει εκεί αλλα ειναι όπως μια αδελφότητα, υπάρχει μεγάλη υποστήριξη μεταξύ των μελών σε σημείο δλδ που νιώθεις θαυμασμό...
Έχουν ταυτότητα.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10471
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 15 Φεβ 2021, 16:04

Έχουν παρει πολλά απο τα πυθαγόρεια μυστήρια...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10471
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 15 Φεβ 2021, 16:06

Ναύτης έγραψε:
15 Φεβ 2021, 10:34
pylothess έγραψε:
15 Φεβ 2021, 10:17
Εννοώ , ότι στα πανεπιστήμια δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση να είναι κάποιος ένθεος για να σπουδάσει φιλοσοφία .
Για τι είδους φιλοσοφία μιλάμε στις τεκτονικές στοές; Πυθαγόρεια; Προφανώς όχι για υλιστική φιλοσοφία Ηράκλειτος, Δημόκριτος, Λεύκιππος ,ούτε για άλλους φιλοσόφους ,διανοητές Σπινόζα, Βολταίρο ,Ρουσό κ.τ.λ.
Φίλε μου, τις λεπτομέρειες τις μαθαίνει κάποιος όταν εισαχθεί. Εκείνο που μπορώ να σού πω, είναι ότι ο τεκτονισμός, ως φιλοσοφικό σύστημα, ασχολείται με το σύνολο της ανθρώπινης γνώσης.
Ο τεκτονισμός ως φιλοσοφικό σύστημα...καλα εδω γελάμε... :003:
Παρατηρητής...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών