Tell me, would you kill to save a life?

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70970
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιούλ 2019, 08:37

Otto Weininger έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 00:40
hades έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 22:49
Έχει γίνει παρόμοιο περιστατικό έγινε και ταινία Δε σκοτωσαν οι seals τον βοσκό τον άφησαν ειδοποίησε την κοντινή ομαδα των ταλιμπαν και οδήγησε στην πiο πολύ νεκρή μάχη με την ομάδα των seals να σκοτώνεται πλην ενός και να χάνονται καμία εικοσαρια ακόμα που πήγαν να τους βοηθήσουν οταν το ελικόπτερο τους έφαγε rpg
Γαμω τον πουστη τον βοσκό. Ελπίζω κάποιος να τον έφαγε στο τέλος.
Αυτό που περιέγραψες, ήταν το θέμα της ταινίας. Νόμισα ότι την είχες δει. Υπήρχε βοσκός και παιδί.

Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5579
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 12 Ιούλ 2019, 08:57

το ερωτημα εχει τεθει αρχικα απο τους διαφωτιστες Λοκ, Χιουμ κλπ με το αν θα θυσιαζονταν ενας για να σωθουν περισσοτεροι μεσα σε μια βαρκα στο πελαγος, ενω σημερα εχει εξελιχθει σε πολλες παραλλαγες..:


The trolley dilemma: would you kill one person to save five?
https://theconversation.com/the-trolley ... five-57111


"Research done by neuroscientists has investigated which parts of the brain were activated when people considered the first two variations of the trolley dilemma.

They noted that the first version activates our logical, rational mind and thus if we decided to pull the lever it was because we intended to save a larger number of lives.

However, when we consider pushing the bystander, our emotional reasoning becomes involved and we therefore feel differently about killing one in order to save five.

Are our emotions in this instance leading us to the correct action? Should we avoid sacrificing one, even if it is to save five?"

Real world dilemmas
The trolley dilemma and its variations demonstrate that most people approve of some actions that cause harm, yet other actions with the same outcome are not considered permissible.

Not everyone answers the dilemmas in the same way, and even when people agree, they may vary in their justification of the action they defend.

These thought experiments have been used to stimulate discussion about the difference between killing versus letting die, and have even appeared, in one form or another, in popular culture, such as the film Eye In The Sky.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70970
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιούλ 2019, 09:02

Παίζει και αντίστροφα.

Gavalas for President! :grfl:

Dasein
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 08:50

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dasein » 12 Ιούλ 2019, 09:13

Otto Weininger έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:57
Να το κάνω πιο σύγχρονο και πρακτικό το ερώτημα:

Είσαι μισθοφόρος και πας με την ομάδα σου να σώσεις γυναικόπαιδα ομήρους τζιχαντιστων. Μπαίνεις κρυφά στο στρατόπεδο των τζιχαντιστων, σκοτώνεις το φρουρό λύνεις τα γυναικόπαιδα και την ώρα που ετοιμάζεστε να την κοπανησετε συνειδητοποιείς ότι σας είδε το 11χρονο παιδί ενός από τους τζιχαντιστες.
Ετοιμάζεται να αρχίσει να ουρλιάζει για να ειδοποιήσει τους άλλους.

Αν το κάνει θα σας πιασουν/βασανισουν/βιασουν/σκοτώσουν. Όλους. Την ομάδα σου αλλά και τα γυναικόπαιδα.

Έχεις όμως τον χρόνο να το αρπάξεις και να του πάρεις το λαρύγγι με το καταδρομικο μαχαίρι ώστε να μην βγάλει κιχ και να φύγεις με τους ομήρους.

Το κάνεις ή όχι;
Το έχει λύσει ο Γουόλτερ Γουάιτ αυτό το ηθικό δίλημμα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Ιούλ 2019, 09:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 20:19
foscilis έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 20:04
Αληθινά ενδιαφέρον ερώτημα είναι αυτό που πραγματεύεται η Ούρσουλα Λε Γκεν στο The Ones Who Walk Away From Omelas:

Θα δεχοσουν να ζούμε όλοι τέλεια κι ευτυχισμένοι με αντάλλαγμα ένα ακριβώς μικρό παιδί να ζει στα σκατα του σε ένα μπουντρούμι και όλοι να το βασανίζουν ψυχολογικά και σωματικά 24/7;

Όλοι οι οπαδοί του καπιταλισμού κατ'ουσιαν απαντάνε ΝΑΙ.
Ξέρεις πόσα παιδιά βασανίζονται στ' αλήθεια αυτήν την στιγμή; Από ανθρώπους, από αρρώστιες, από πείνα;

Εγώ όχι, αλλά είμαι σίγουρη ότι ο αριθμός είναι μεγάλος σε όλες τις περιπτώσεις.

Οπότε, δεν βρίσκω καθόλου ενδιαφέρον το ερώτημα της Ούρσουλα. Το θεωρώ μια μελό κοινοτοπία.
Εγώ πάλι το θεωρώ παρλαπίπα το ερώτημα της Ούρσουλα και βαθιά αρρωστημένο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5579
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 12 Ιούλ 2019, 09:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 20:19
foscilis έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 20:04
Αληθινά ενδιαφέρον ερώτημα είναι αυτό που πραγματεύεται η Ούρσουλα Λε Γκεν στο The Ones Who Walk Away From Omelas:

Θα δεχοσουν να ζούμε όλοι τέλεια κι ευτυχισμένοι με αντάλλαγμα ένα ακριβώς μικρό παιδί να ζει στα σκατα του σε ένα μπουντρούμι και όλοι να το βασανίζουν ψυχολογικά και σωματικά 24/7;

Όλοι οι οπαδοί του καπιταλισμού κατ'ουσιαν απαντάνε ΝΑΙ.
Ξέρεις πόσα παιδιά βασανίζονται στ' αλήθεια αυτήν την στιγμή; Από ανθρώπους, από αρρώστιες, από πείνα;

Εγώ όχι, αλλά είμαι σίγουρη ότι ο αριθμός είναι μεγάλος σε όλες τις περιπτώσεις.

Οπότε, δεν βρίσκω καθόλου ενδιαφέρον το ερώτημα της Ούρσουλα. Το θεωρώ μια μελό κοινοτοπία.

μα ενα μεγαλο ποσοστο των ανθρωπων σημερα βασανιζεται οχι στη θεωρια αλλα ως αποτοκα του ακρατου καπιταλισμου
ο οποιος στην βαση του δεν θεωρει οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν ισα δικαιωματα, καταπατωντας οχι μονο την ηθικη αλλα και καθε νομο οπου μπορει
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 12 Ιούλ 2019, 09:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Ιούλ 2019, 09:31

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 20:31
αν απλοποιησουμε την ερωτηση σε "σφαζεις ενα μωρο για να σωσεις μερικα μυρια ανθρωπους" χωρις χιτλερ και χρονομηχανες, η απαντηση ειναι απλα "ναι"
Δλδ θα στεκόσουν μπροστά σε ένα βρέφος, με το μαχαίρι στο χέρι και θα το έσφαζες;

Δε νομίζω Τάκη.

Όχι δεν θα το έκανα. Ίσα - ίσα που θα το προστάτευα με τη ζωή μου αν κάποιος άλλος επιχειρούσε κάτι αντίστοιχο.

Και τον Αντίχριστο να είχα μπροστά μου αποδεδειγμένα, το ίδιο θα έκανα. Άλλωστε δεν είμαι Θεός και δεν έχω καμία δουλειά να κάνω τις δικές του βρωμοδουλειές.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70970
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιούλ 2019, 09:39

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι αν όλοι αυτοί που διακατέχονται από βαθιά ανθρωπιστικά συναισθήματα και προσπαθούν να μας καταδείξουν τη σημασία της αξίας και αξιοπρέπειας όλων των ανθρώπινων όντων, αναλάμβαναν οι ίδιοι την ευθύνη για ένα παιδί, έναν πρόσφυγα, έναν άστεγο, έναν άρρωστο, έναν εξαρτημένο εφ΄ορου ζωής, αντί να γράφουν πως πρέπει να το κάνουν οι άλλοι, θα έκαναν κάτι πολύ πιο σημαντικό και ναι, ο κόσμος θα ήταν λίγο καλύτερος.


Και δεν εννοώ έναν από κάθε ευάλωτη κατηγορία.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70970
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιούλ 2019, 09:42

omg kai 3 lol έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 09:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 20:19
Ξέρεις πόσα παιδιά βασανίζονται στ' αλήθεια αυτήν την στιγμή; Από ανθρώπους, από αρρώστιες, από πείνα;

Εγώ όχι, αλλά είμαι σίγουρη ότι ο αριθμός είναι μεγάλος σε όλες τις περιπτώσεις.

Οπότε, δεν βρίσκω καθόλου ενδιαφέρον το ερώτημα της Ούρσουλα. Το θεωρώ μια μελό κοινοτοπία.

μα ενα μεγαλο ποσοστο των ανθρωπων σημερα βασανιζεται οχι στη θεωρια αλλα ως αποτοκα του ακρατου καπιταλισμου
ο οποιος στην βαση του δεν θεωρει οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν ισα δικαιωματα, καταπατωντας οχι μονο την ηθικη αλλα και καθε νομο οπου μπορει
Ε, αν είναι έτσι, ας γράψει για τις κακές συνέπειες του καπιταλισμού.
Ούτε η πρώτη θα είναι ούτε η τελευταία. :lol:

Γιατί το πάει μέσω Ζουαζιλάνδης;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Ιούλ 2019, 10:01

Gherschaagk έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 09:31
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 20:31
αν απλοποιησουμε την ερωτηση σε "σφαζεις ενα μωρο για να σωσεις μερικα μυρια ανθρωπους" χωρις χιτλερ και χρονομηχανες, η απαντηση ειναι απλα "ναι"
Δλδ θα στεκόσουν μπροστά σε ένα βρέφος, με το μαχαίρι στο χέρι και θα το έσφαζες;

Δε νομίζω Τάκη.

Όχι δεν θα το έκανα. Ίσα - ίσα που θα το προστάτευα με τη ζωή μου αν κάποιος άλλος επιχειρούσε κάτι αντίστοιχο.

Και τον Αντίχριστο να είχα μπροστά μου αποδεδειγμένα, το ίδιο θα έκανα. Άλλωστε δεν είμαι Θεός και δεν έχω καμία δουλειά να κάνω τις δικές του βρωμοδουλειές.
επειδη θεος δεν υπαρχει, καποιος πρεπει να κανει τη βρωμοδουλεια.

δεν μιλω για σφαξιμο του παιδιου εφοσον υπαρχει αλλη επιλογη, η υπαρχει αβεβαιοτητα για το τι θα συμβει αν δε το σφαξεις.

να δωσω σεναριο: εισαι ο σναιπερ που εχει το νηματοσταυρο στο κουτελο ενος παιδιου. το παιδι ειναι ζωσμενο με εκρηκτικα, και εχει αρχισει να τραγουδαει αλαχακμπαρ. 10.000 ανθρωποι ειναι γυρω του και κινδυνευουν.

πατας τη σκανδαλη;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21650
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 12 Ιούλ 2019, 10:09

Ασέβαστος έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 10:01
Gherschaagk έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 09:31
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 20:31
αν απλοποιησουμε την ερωτηση σε "σφαζεις ενα μωρο για να σωσεις μερικα μυρια ανθρωπους" χωρις χιτλερ και χρονομηχανες, η απαντηση ειναι απλα "ναι"
Δλδ θα στεκόσουν μπροστά σε ένα βρέφος, με το μαχαίρι στο χέρι και θα το έσφαζες;

Δε νομίζω Τάκη.

Όχι δεν θα το έκανα. Ίσα - ίσα που θα το προστάτευα με τη ζωή μου αν κάποιος άλλος επιχειρούσε κάτι αντίστοιχο.

Και τον Αντίχριστο να είχα μπροστά μου αποδεδειγμένα, το ίδιο θα έκανα. Άλλωστε δεν είμαι Θεός και δεν έχω καμία δουλειά να κάνω τις δικές του βρωμοδουλειές.
επειδη θεος δεν υπαρχει, καποιος πρεπει να κανει τη βρωμοδουλεια.

δεν μιλω για σφαξιμο του παιδιου εφοσον υπαρχει αλλη επιλογη, η υπαρχει αβεβαιοτητα για το τι θα συμβει αν δε το σφαξεις.

να δωσω σεναριο: εισαι ο σναιπερ που εχει το νηματοσταυρο στο κουτελο ενος παιδιου. το παιδι ειναι ζωσμενο με εκρηκτικα, και εχει αρχισει να τραγουδαει αλαχακμπαρ. 10.000 ανθρωποι ειναι γυρω του και κινδυνευουν.

πατας τη σκανδαλη;
ναι, χωρίς δεύτερη σκέψη
άρα ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, έτσι;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Ιούλ 2019, 10:17

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 10:09
άρα ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, έτσι;
ετσι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Ιούλ 2019, 10:20

υπαρχει ταινια με αναλογο διλημα, δε θυμαμαι τιτλο, οπου εχει κανονιστει ενα drone strike σε ενα σπιτι που ετοιμαζουν βομβιστες αυτοκτονιας, αλλα εξω απο το σπιτι ειναι ενα αθωο κοριτσακι που πουλαει ψωμι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Ιούλ 2019, 10:33

Ασέβαστος έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 10:01
Gherschaagk έγραψε:
12 Ιούλ 2019, 09:31
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 20:31
αν απλοποιησουμε την ερωτηση σε "σφαζεις ενα μωρο για να σωσεις μερικα μυρια ανθρωπους" χωρις χιτλερ και χρονομηχανες, η απαντηση ειναι απλα "ναι"
Δλδ θα στεκόσουν μπροστά σε ένα βρέφος, με το μαχαίρι στο χέρι και θα το έσφαζες;

Δε νομίζω Τάκη.

Όχι δεν θα το έκανα. Ίσα - ίσα που θα το προστάτευα με τη ζωή μου αν κάποιος άλλος επιχειρούσε κάτι αντίστοιχο.

Και τον Αντίχριστο να είχα μπροστά μου αποδεδειγμένα, το ίδιο θα έκανα. Άλλωστε δεν είμαι Θεός και δεν έχω καμία δουλειά να κάνω τις δικές του βρωμοδουλειές.
επειδη θεος δεν υπαρχει, καποιος πρεπει να κανει τη βρωμοδουλεια.

δεν μιλω για σφαξιμο του παιδιου εφοσον υπαρχει αλλη επιλογη, η υπαρχει αβεβαιοτητα για το τι θα συμβει αν δε το σφαξεις.

να δωσω σεναριο: εισαι ο σναιπερ που εχει το νηματοσταυρο στο κουτελο ενος παιδιου. το παιδι ειναι ζωσμενο με εκρηκτικα, και εχει αρχισει να τραγουδαει αλαχακμπαρ. 10.000 ανθρωποι ειναι γυρω του και κινδυνευουν.

πατας τη σκανδαλη;
Εντελώς υποθετικά και χωρίς να έχω σημαδέψει ποτέ άνθρωπο με όπλο θα μπορούσα να πω ναι, αλλά μάλλον θα άφηνα τον αλογομούρη να κάνει τη βρωμοδουλειά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7958
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 12 Ιούλ 2019, 12:00

Την βρωμοδουλειά ενός πολιτικού θα την κάνατε; Αυτού που αποφασίζει καταρχάς για τους πολέμους και δημιουργεί όλα τα υπόλοιπα διλήμματα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών