Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 26 Δεκ 2019, 17:23

Quidam Graecus έγραψε:
25 Δεκ 2019, 20:58
Juno έγραψε:
17 Σεπ 2019, 18:31



Εδώ βλέπουμε εικόνες ανθρωπιστικής έρευνας! Μια ομορφιά!
Αυτές τις εικόνες που παρέθεσες δεν λένε κάτι για τους Μεσαιωνικούς πολιτισμούς στο συνολό τους. Είναι σαν να λέω να εμένα δεν μου αρέσει η εποχή της αρχαιότητας για αυτό τον λόγο.

Εικόνα

Εικόνα
Ο χάλκινος ταύρος

Εικόνα
Δεν είναι μια μεσαιωνική εφευρεση αλλά προέρχεται από την Απήγα του Νάβι

Εικόνα

Εικόνα
:goodpost: Για πες ρε μαν για την Σιδηρά Παρθένα, την Απήγα του Νάβι που λες γιατί δεν μπορώ να βρω στοιχεία με μια πρόχειρη ματιά.
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

User_601

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 26 Δεκ 2019, 19:12

SpoilerShow
Quidam Graecus έγραψε:
26 Δεκ 2019, 17:21
Εσθήρ έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:32

Τι σταυροφοριες,τι καψιμο στην πυρα,τι φεουδαρχικο συστημα τι μεχρι και ζωα πηγαιναν στην ιερα εξεταση ,τι σκοταδισμος,τι δεισιδαιμονιες,ακομα και η τεχνη ,μαλλον αυτο ειναι και ενδεικτικο,η τεχνη σιωπα εκεινη την περιοδο.Το μονο που αναπτυσσεται ειναι τα βιτρω και ανωνυμη μεσαιωνικη μουσικη,επισης τεχνη σε φορητα αντικειμενα..διακοσμητικη δηλαδη οχι υψηλη τεχνη.Ηρθε η αναγεννηση η οποια ειχε δειξει καποια σημαδια απο τα μεσα του 14 αιωνα,με τον Τζιοτο στη ζωγραφικη και αλλους,για να γινει ακριβως αυτο που λεει η λεξη.ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ.Στον πολιτισμο,στις τεχνες,στα γραμματα,στις επιστημες κλπ.Οποτε ειτε μπερδευεις την αναγεννηση με τον υστερο μεσαιωνα ειτε εχεις θεμα λεμε.
Στην αρχαιότητα δεν υπήρχαν καταστροφές πόλεων και πόλεμοι;
Οι αρένες, οι διωγμοί κλπ τι ήταν ακριβώς;
Το Φεουδαρχικό σύστημα σε πειράζει. Στην αρχαιότητα το δουλοκτητικό σύστημα ήταν καλύτερο; :p2:


Η τέχνη σε φορητά αντικείμενα δεν είναι μορφή τέχνης; Δηλαδή πχ οι αρχαίοι αμφορείς με όλες αυτές τις σκηνές της μυθολογίας είναι για τα μπάζα;
Δηλαδή αυτή η μεσαιωνική διακοσμητική τέχνη του 10ου αι. μΧ είναι άνευ αξίας;
Εικόνα

Επίσης 10ου μΧ, δηλαδή στη καρδιά του Μεσαίωνα.
Εικόνα

Ή αυτό του 7ου αι. μΧ
Εικόνα

Εσυ που λες ότι η θρησκεία βλάπτει, ακόμα και σε θρησκευτικά χειρόγραφα υπήρχαν κλασσικές φιγούρες όπως αυτή εδώ πολύ πριν από το Τζιότο
Εικόνα

Θες μνημειακή τέχνη; Ωραία. Αυτά εδώ τι είναι; Που ακριβώς σιωπά η τέχνη;

6ος αι. μΧ
Εικόνα

6ος αι. μΧ
Εικόνα

10ος αι. μΧ
Εικόνα

Θεά Τύχη 11ος-12ος αιώνας
Εικόνα

Να φανταστώ ότι ούτε αυτό το ψηφιδωτό αποτελεί κάποια αξιόλογη τέχνη.
Εικόνα

Για την τέχνη του μεσαίωνα υπάρχει ένας ακόμη μύθος ότι υποτίθεται πως απαγορευόταν η αποτύπωση του γυμνού σώματος. Τους διαψεύδουν όμως τα έργα τέχνης της περιόδου.

13ος αι.
Εικόνα
Ναι,τι;
Καταρχην και στην αρχαιοτητα υπηρχαν μαλακιες,δεν ειπε κανεις το αντιθετο.Εδω ομως τεθηκε το ζητημα οτι ο μεσαιωνας ηταν φωτεινη εποχη.Δεν ξερω αν καταλαβαινεις το ερωτημα.ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ.Θεοσκοτεινη ηταν.

Ξεχνας επισης οτι η αρχαιοτητα ηταν πιο παλια.Ηταν το πριν..Και παρολα αυτα,στην αρχαια ελλαδα τεθηκαν οι βασεις για την δημοκρατια,ανθρωπισμο και πολλα συναφη,ανοιξε καμια εγκυκλοπαιδεια.Δεν ειπε κανεις οτι ολα ηταν τελεια στην αρχαιοτητα,ολα ειναι σχετικα,αλλα κοιταμε και το συνολο της καθε εποχης και το ποια εποχη ειναι.Αυτα που υπηρχαν στην αρχαιοτητα και θα αναφερθω κυριως στην αρχαια ελλαδα,δεν λεμε οτι ηταν ολα καλα,αλλα τα καλα που υπηρχαν,ουτε κατα διαννοια δεν τα ειδε ο μεσαιωνας και μιλαμε για πιο παλια εποχη,δηλαδη αρχαιοτητα.Το ποταμι παει μπροστα και οχι πισω.Στον μεσαιωνα οχι μονο δεν πηγε μπροστα,καραπισω πηγε.

Οσον αφορα τα καλλιτεχνακια που μου εχεις βαλει,δεν ειπαμε οτι δεν εγινε καμια τεχνη,μιλαμε συνολικα και ναι,στον μεσαιωνα για οσους εχουν κανει ιστορια της τεχνης και εγω την εχω σπουδασει,ΝΑΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΕΝΟ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ.Ειτε σου αρεσει ειτε οχι και ξυδι.Σαφως κατι θα υπαρχει αλλα σε σχεση με παλιοτερες εποχες και μεταγενεστερες παπαλα τεχνη λεμε.Σημαντικη.
Αν θες να μιλησουμε για τεχνη πηγαινε στην αμεσως επομενη εποχη στην αναγεννηση.Η ιδια η λεξη δειχνει το τι εγινε εκεινη την εποχη και οχι μονο στην τεχνη,αλλα στον πολιτισμο γενικοτερα.Τεθηκαν οι βασεις για τα παντα.Καλα στην τεχνη δεν το συζηταμε καν.Μιλαμε για μεγαθηρια,Τι;;; δεν τους ξερεις;Μαθε τους.

Ο μεσαιωνας σου αρεσει δεν σου αρεσει ειναι αυτο που ολοι ξερουμε.ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΕΠΟΧΗ.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπηρχε τιποτε καλο,μιλαμε γενικοτερα και σαν συνολο.Και σαφως εγιναν και καλλιτεχνηματα τα οποια σε καμια περιπτωση δεν φτανουν αυτα της αρχαιοτητας,ουτε δε,κατα διαννοια τα επομενα.Απλα καλλιτεχνηματα ηταν και τιποτε αλλο.
Εσυ τι λες;Οτι ειναι τυχαιο που οταν σε μια περιοχη επικρατουν απαραδεχτες συνθηκες λεμε...εκει εχουν ακομα μεσαιωνα;Ή ΕΚΕΙ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ;
Ε οχι ρε φιλαρα,δεν ειναι τυχαιο.
Δεν ξερω γιατι σου ειναι τοσο δυσκολο να το αντιληφθεις.Ενταξει το καταλαβαμε,αλλα τεσπα.

Άβαταρ μέλους
Quidam Graecus
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:22
Phorum.gr user: Quidam Graecus

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Quidam Graecus » 26 Δεκ 2019, 21:53

the_black_planet έγραψε:
26 Δεκ 2019, 17:23

:goodpost: Για πες ρε μαν για την Σιδηρά Παρθένα, την Απήγα του Νάβι που λες γιατί δεν μπορώ να βρω στοιχεία με μια πρόχειρη ματιά.
Το είχα διαβάσει παλαιότερα σε ένα βιβλίο με αυτόματα της αρχαιότητας.
https://en.wikipedia.org/wiki/Apega_of_Nabis
Per duodena regit mundi Sol aureus astra.

Άβαταρ μέλους
Quidam Graecus
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:22
Phorum.gr user: Quidam Graecus

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Quidam Graecus » 26 Δεκ 2019, 22:07

Εσθήρ έγραψε:
26 Δεκ 2019, 19:12


Ναι,τι;
Καταρχην και στην αρχαιοτητα υπηρχαν μαλακιες,δεν ειπε κανεις το αντιθετο.Εδω ομως τεθηκε το ζητημα οτι ο μεσαιωνας ηταν φωτεινη εποχη.Δεν ξερω αν καταλαβαινεις το ερωτημα.ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ.Θεοσκοτεινη ηταν.

Ξεχνας επισης οτι η αρχαιοτητα ηταν πιο παλια.Ηταν το πριν..Και παρολα αυτα,στην αρχαια ελλαδα τεθηκαν οι βασεις για την δημοκρατια,ανθρωπισμο και πολλα συναφη,ανοιξε καμια εγκυκλοπαιδεια.Δεν ειπε κανεις οτι ολα ηταν τελεια στην αρχαιοτητα,ολα ειναι σχετικα,αλλα κοιταμε και το συνολο της καθε εποχης και το ποια εποχη ειναι.Αυτα που υπηρχαν στην αρχαιοτητα και θα αναφερθω κυριως στην αρχαια ελλαδα,δεν λεμε οτι ηταν ολα καλα,αλλα τα καλα που υπηρχαν,ουτε κατα διαννοια δεν τα ειδε ο μεσαιωνας και μιλαμε για πιο παλια εποχη,δηλαδη αρχαιοτητα.Το ποταμι παει μπροστα και οχι πισω.Στον μεσαιωνα οχι μονο δεν πηγε μπροστα,καραπισω πηγε.
Συνήθως η αρχαιότητα παρουσιάζεται εξιδανικευμένη όπου όλοι ζούσαν στη Δημοκρατία έτρωγαν αμβροσία και έπιναν νέκταρ. Ενώ ο μεσαίωνας το ακριβώς αντίθετο.
Οσον αφορα τα καλλιτεχνακια που μου εχεις βαλει,δεν ειπαμε οτι δεν εγινε καμια τεχνη,μιλαμε συνολικα και ναι,στον μεσαιωνα για οσους εχουν κανει ιστορια της τεχνης και εγω την εχω σπουδασει,ΝΑΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΕΝΟ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ.Ειτε σου αρεσει ειτε οχι και ξυδι.Σαφως κατι θα υπαρχει αλλα σε σχεση με παλιοτερες εποχες και μεταγενεστερες παπαλα τεχνη λεμε.Σημαντικη.
Αν θες να μιλησουμε για τεχνη πηγαινε στην αμεσως επομενη εποχη στην αναγεννηση.Η ιδια η λεξη δειχνει το τι εγινε εκεινη την εποχη και οχι μονο στην τεχνη,αλλα στον πολιτισμο γενικοτερα.Τεθηκαν οι βασεις για τα παντα.Καλα στην τεχνη δεν το συζηταμε καν.Μιλαμε για μεγαθηρια,Τι;;; δεν τους ξερεις;Μαθε τους.
Ναι και εγώ ξέρεις έχω πάει στο πανεπιστήμιο και σε εμάς μας έλεγαν κάτι τέτοιες ανοησίες. Για παράδειγμα το μάθημα της επιστημολογίας μας έλεγαν υπήρχε ο μεσαίωνας όπου τίποτε δεν υπήρχε κάτι όσον αφορά τις επιστήμες. Μετά ήρθε λέει η αναγέννηση όπου έγινε η επιστημονική επανάσταση και ήρθε ο μεγάλος επιστήμονας Γαλιλαίος ο οποίος έθεσε τις βάσεις της επιστημονικής έρευνας με την εμπειρική μέθοδο διατύπωσε λέει την ελεύθερη πτώση των σωμάτων και άλλα τέτοια. Μετά μαθαίναμε για τον Ντεκαρτ, αυτός λέει αμφισβήτησε τον Αριστοτελισμό, το βιβλίο μας έγραφε ότι ήταν ο πρώτος που το έκανε. Για χρόνια είχα δεχτεί αυτές τις μπούρδες και άλλες παρόμοιες και θεωρούσα αυτές τις προσωπικότητες ως μεγαθήρια. Επειδή όμως εγώ μου αρέσει να ψάχνομαι και να αμισβητώ, διαπίστωσα ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η πραγματικότητα είναι αυτή, ήταν ο Ιωάννης Φιλόπονος, ένας Χριστιανός που έζησε τον 6ο μΧ, ο οποίος είχε διατυπώσει πρώτος την θεωρία της ώθησης, είχε βάλει τα θεμέλια της σύγχρονης φυσικής και είχε αμφισβητήσει τον Αριστοτελισμό. Σαφώς και υπήρχε τέχνη τον μεσαίωνα και είχαν διασωθεί τα μυθολογικά πρότυπα, τα οποία αποτυπώνονταν στη τέχνη. Δεν αμφισβητώ ωστόσο ότι υπήρχαν σπουδαίοι καλλιτέχνες από τον 14ο αι. και μετά στη δύση.
Ο μεσαιωνας σου αρεσει δεν σου αρεσει ειναι αυτο που ολοι ξερουμε.ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΕΠΟΧΗ.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπηρχε τιποτε καλο,μιλαμε γενικοτερα και σαν συνολο.Και σαφως εγιναν και καλλιτεχνηματα τα οποια σε καμια περιπτωση δεν φτανουν αυτα της αρχαιοτητας,ουτε δε,κατα διαννοια τα επομενα.Απλα καλλιτεχνηματα ηταν και τιποτε αλλο.
Εσυ τι λες;Οτι ειναι τυχαιο που οταν σε μια περιοχη επικρατουν απαραδεχτες συνθηκες λεμε...εκει εχουν ακομα μεσαιωνα;Ή ΕΚΕΙ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ;
Ε οχι ρε φιλαρα,δεν ειναι τυχαιο.
Δεν ξερω γιατι σου ειναι τοσο δυσκολο να το αντιληφθεις.Ενταξει το καταλαβαμε,αλλα τεσπα.
Είχες πεί ότι η τέχνη σιωπά, μετά είπες ότι υπήρχαν κάποια καλλιτεχνήματα. Ο όρος αναγέννηση δεν είναι σωστός καταρχάς. Για να αναγεννηθεί κάτι θα πρέπει να έχει πάψει να υπάρχει. Η κλασική τέχνη για παράδειγμα δεν χάθηκε εξ ολοκλήρου τον μεσαίωνα, οι μυθολογικές φιγούρες της αρχαιότητας εξακολουθούσαν να αποτυπώνονται στη τέχνη και τον μεσαίωνα. Όπως σωστά έχουν παρατηρήσει οι συγχρονοι ιστορικοί θα πρέπει να μιλάμε για ανανέωση και όχι αναγέννηση, τόσο της τέχνης όσο και των επιστημών.
Per duodena regit mundi Sol aureus astra.

ξέχασα ποιος ήμουν στο παλιό
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Δεκ 2019, 07:15

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ξέχασα ποιος ήμουν στο παλιό » 26 Δεκ 2019, 22:31

Χρεία έχουμε τώρα, τη σαθρή τούτη εποχή της Νεωτερικότητας, μιας ανόρθωσης του Μεσαίωνα, όπως είχαμε την ανόρθωση (και όχι αναγέννηση) της λεγόμενης Αναγέννησης. Και όντως, για να αναγεννηθεί κάτι πρέπει πρώτα να έχει πεθάνει και ο Μεσαίωνας, το φως, ποτέ δεν πέθανε, απλώς υπέκυψε στο σκοτάδι του Διαφωτισμού όπως και η Αναγέννηση. Η Αναγέννηση... ο λαμπρότερος Μεσαίωνας.

User_601

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 27 Δεκ 2019, 08:20

Quidam Graecus έγραψε:
26 Δεκ 2019, 22:07
Εσθήρ έγραψε:
26 Δεκ 2019, 19:12


Ναι,τι;
Καταρχην και στην αρχαιοτητα υπηρχαν μαλακιες,δεν ειπε κανεις το αντιθετο.Εδω ομως τεθηκε το ζητημα οτι ο μεσαιωνας ηταν φωτεινη εποχη.Δεν ξερω αν καταλαβαινεις το ερωτημα.ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ.Θεοσκοτεινη ηταν.

Ξεχνας επισης οτι η αρχαιοτητα ηταν πιο παλια.Ηταν το πριν..Και παρολα αυτα,στην αρχαια ελλαδα τεθηκαν οι βασεις για την δημοκρατια,ανθρωπισμο και πολλα συναφη,ανοιξε καμια εγκυκλοπαιδεια.Δεν ειπε κανεις οτι ολα ηταν τελεια στην αρχαιοτητα,ολα ειναι σχετικα,αλλα κοιταμε και το συνολο της καθε εποχης και το ποια εποχη ειναι.Αυτα που υπηρχαν στην αρχαιοτητα και θα αναφερθω κυριως στην αρχαια ελλαδα,δεν λεμε οτι ηταν ολα καλα,αλλα τα καλα που υπηρχαν,ουτε κατα διαννοια δεν τα ειδε ο μεσαιωνας και μιλαμε για πιο παλια εποχη,δηλαδη αρχαιοτητα.Το ποταμι παει μπροστα και οχι πισω.Στον μεσαιωνα οχι μονο δεν πηγε μπροστα,καραπισω πηγε.
Συνήθως η αρχαιότητα παρουσιάζεται εξιδανικευμένη όπου όλοι ζούσαν στη Δημοκρατία έτρωγαν αμβροσία και έπιναν νέκταρ. Ενώ ο μεσαίωνας το ακριβώς αντίθετο.
Οσον αφορα τα καλλιτεχνακια που μου εχεις βαλει,δεν ειπαμε οτι δεν εγινε καμια τεχνη,μιλαμε συνολικα και ναι,στον μεσαιωνα για οσους εχουν κανει ιστορια της τεχνης και εγω την εχω σπουδασει,ΝΑΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΕΝΟ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ.Ειτε σου αρεσει ειτε οχι και ξυδι.Σαφως κατι θα υπαρχει αλλα σε σχεση με παλιοτερες εποχες και μεταγενεστερες παπαλα τεχνη λεμε.Σημαντικη.
Αν θες να μιλησουμε για τεχνη πηγαινε στην αμεσως επομενη εποχη στην αναγεννηση.Η ιδια η λεξη δειχνει το τι εγινε εκεινη την εποχη και οχι μονο στην τεχνη,αλλα στον πολιτισμο γενικοτερα.Τεθηκαν οι βασεις για τα παντα.Καλα στην τεχνη δεν το συζηταμε καν.Μιλαμε για μεγαθηρια,Τι;;; δεν τους ξερεις;Μαθε τους.
Ναι και εγώ ξέρεις έχω πάει στο πανεπιστήμιο και σε εμάς μας έλεγαν κάτι τέτοιες ανοησίες. Για παράδειγμα το μάθημα της επιστημολογίας μας έλεγαν υπήρχε ο μεσαίωνας όπου τίποτε δεν υπήρχε κάτι όσον αφορά τις επιστήμες. Μετά ήρθε λέει η αναγέννηση όπου έγινε η επιστημονική επανάσταση και ήρθε ο μεγάλος επιστήμονας Γαλιλαίος ο οποίος έθεσε τις βάσεις της επιστημονικής έρευνας με την εμπειρική μέθοδο διατύπωσε λέει την ελεύθερη πτώση των σωμάτων και άλλα τέτοια. Μετά μαθαίναμε για τον Ντεκαρτ, αυτός λέει αμφισβήτησε τον Αριστοτελισμό, το βιβλίο μας έγραφε ότι ήταν ο πρώτος που το έκανε. Για χρόνια είχα δεχτεί αυτές τις μπούρδες και άλλες παρόμοιες και θεωρούσα αυτές τις προσωπικότητες ως μεγαθήρια. Επειδή όμως εγώ μου αρέσει να ψάχνομαι και να αμισβητώ, διαπίστωσα ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η πραγματικότητα είναι αυτή, ήταν ο Ιωάννης Φιλόπονος, ένας Χριστιανός που έζησε τον 6ο μΧ, ο οποίος είχε διατυπώσει πρώτος την θεωρία της ώθησης, είχε βάλει τα θεμέλια της σύγχρονης φυσικής και είχε αμφισβητήσει τον Αριστοτελισμό. Σαφώς και υπήρχε τέχνη τον μεσαίωνα και είχαν διασωθεί τα μυθολογικά πρότυπα, τα οποία αποτυπώνονταν στη τέχνη. Δεν αμφισβητώ ωστόσο ότι υπήρχαν σπουδαίοι καλλιτέχνες από τον 14ο αι. και μετά στη δύση.
Ο μεσαιωνας σου αρεσει δεν σου αρεσει ειναι αυτο που ολοι ξερουμε.ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΕΠΟΧΗ.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπηρχε τιποτε καλο,μιλαμε γενικοτερα και σαν συνολο.Και σαφως εγιναν και καλλιτεχνηματα τα οποια σε καμια περιπτωση δεν φτανουν αυτα της αρχαιοτητας,ουτε δε,κατα διαννοια τα επομενα.Απλα καλλιτεχνηματα ηταν και τιποτε αλλο.
Εσυ τι λες;Οτι ειναι τυχαιο που οταν σε μια περιοχη επικρατουν απαραδεχτες συνθηκες λεμε...εκει εχουν ακομα μεσαιωνα;Ή ΕΚΕΙ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ;
Ε οχι ρε φιλαρα,δεν ειναι τυχαιο.
Δεν ξερω γιατι σου ειναι τοσο δυσκολο να το αντιληφθεις.Ενταξει το καταλαβαμε,αλλα τεσπα.
Είχες πεί ότι η τέχνη σιωπά, μετά είπες ότι υπήρχαν κάποια καλλιτεχνήματα. Ο όρος αναγέννηση δεν είναι σωστός καταρχάς. Για να αναγεννηθεί κάτι θα πρέπει να έχει πάψει να υπάρχει. Η κλασική τέχνη για παράδειγμα δεν χάθηκε εξ ολοκλήρου τον μεσαίωνα, οι μυθολογικές φιγούρες της αρχαιότητας εξακολουθούσαν να αποτυπώνονται στη τέχνη και τον μεσαίωνα. Όπως σωστά έχουν παρατηρήσει οι συγχρονοι ιστορικοί θα πρέπει να μιλάμε για ανανέωση και όχι αναγέννηση, τόσο της τέχνης όσο και των επιστημών.
Παιζεις με τις λεξεις εντελως.Οταν παιζεις με τις λεξεις χανεις την ουσια και καταντας τυπολατρης,Γνωστο φαινομενο στους θρησκους.Δεν εχει νοημα η συζητηση μαζι σου.
Και οχι,δεν εχω σπουδασει την ιστορια της τεχνης οπως σε ολο το υπολοιπο πανεπιστημιο.Ηταν το κυριο μαθημα.
Καλημερα και γεια.

User_601

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 27 Δεκ 2019, 08:23

Εσθήρ έγραψε:
27 Δεκ 2019, 08:20
Quidam Graecus έγραψε:
26 Δεκ 2019, 22:07
Εσθήρ έγραψε:
26 Δεκ 2019, 19:12


Ναι,τι;
Καταρχην και στην αρχαιοτητα υπηρχαν μαλακιες,δεν ειπε κανεις το αντιθετο.Εδω ομως τεθηκε το ζητημα οτι ο μεσαιωνας ηταν φωτεινη εποχη.Δεν ξερω αν καταλαβαινεις το ερωτημα.ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ.Θεοσκοτεινη ηταν.

Ξεχνας επισης οτι η αρχαιοτητα ηταν πιο παλια.Ηταν το πριν..Και παρολα αυτα,στην αρχαια ελλαδα τεθηκαν οι βασεις για την δημοκρατια,ανθρωπισμο και πολλα συναφη,ανοιξε καμια εγκυκλοπαιδεια.Δεν ειπε κανεις οτι ολα ηταν τελεια στην αρχαιοτητα,ολα ειναι σχετικα,αλλα κοιταμε και το συνολο της καθε εποχης και το ποια εποχη ειναι.Αυτα που υπηρχαν στην αρχαιοτητα και θα αναφερθω κυριως στην αρχαια ελλαδα,δεν λεμε οτι ηταν ολα καλα,αλλα τα καλα που υπηρχαν,ουτε κατα διαννοια δεν τα ειδε ο μεσαιωνας και μιλαμε για πιο παλια εποχη,δηλαδη αρχαιοτητα.Το ποταμι παει μπροστα και οχι πισω.Στον μεσαιωνα οχι μονο δεν πηγε μπροστα,καραπισω πηγε.
Συνήθως η αρχαιότητα παρουσιάζεται εξιδανικευμένη όπου όλοι ζούσαν στη Δημοκρατία έτρωγαν αμβροσία και έπιναν νέκταρ. Ενώ ο μεσαίωνας το ακριβώς αντίθετο.
Οσον αφορα τα καλλιτεχνακια που μου εχεις βαλει,δεν ειπαμε οτι δεν εγινε καμια τεχνη,μιλαμε συνολικα και ναι,στον μεσαιωνα για οσους εχουν κανει ιστορια της τεχνης και εγω την εχω σπουδασει,ΝΑΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΕΝΟ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ.Ειτε σου αρεσει ειτε οχι και ξυδι.Σαφως κατι θα υπαρχει αλλα σε σχεση με παλιοτερες εποχες και μεταγενεστερες παπαλα τεχνη λεμε.Σημαντικη.
Αν θες να μιλησουμε για τεχνη πηγαινε στην αμεσως επομενη εποχη στην αναγεννηση.Η ιδια η λεξη δειχνει το τι εγινε εκεινη την εποχη και οχι μονο στην τεχνη,αλλα στον πολιτισμο γενικοτερα.Τεθηκαν οι βασεις για τα παντα.Καλα στην τεχνη δεν το συζηταμε καν.Μιλαμε για μεγαθηρια,Τι;;; δεν τους ξερεις;Μαθε τους.
Ναι και εγώ ξέρεις έχω πάει στο πανεπιστήμιο και σε εμάς μας έλεγαν κάτι τέτοιες ανοησίες. Για παράδειγμα το μάθημα της επιστημολογίας μας έλεγαν υπήρχε ο μεσαίωνας όπου τίποτε δεν υπήρχε κάτι όσον αφορά τις επιστήμες. Μετά ήρθε λέει η αναγέννηση όπου έγινε η επιστημονική επανάσταση και ήρθε ο μεγάλος επιστήμονας Γαλιλαίος ο οποίος έθεσε τις βάσεις της επιστημονικής έρευνας με την εμπειρική μέθοδο διατύπωσε λέει την ελεύθερη πτώση των σωμάτων και άλλα τέτοια. Μετά μαθαίναμε για τον Ντεκαρτ, αυτός λέει αμφισβήτησε τον Αριστοτελισμό, το βιβλίο μας έγραφε ότι ήταν ο πρώτος που το έκανε. Για χρόνια είχα δεχτεί αυτές τις μπούρδες και άλλες παρόμοιες και θεωρούσα αυτές τις προσωπικότητες ως μεγαθήρια. Επειδή όμως εγώ μου αρέσει να ψάχνομαι και να αμισβητώ, διαπίστωσα ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. Η πραγματικότητα είναι αυτή, ήταν ο Ιωάννης Φιλόπονος, ένας Χριστιανός που έζησε τον 6ο μΧ, ο οποίος είχε διατυπώσει πρώτος την θεωρία της ώθησης, είχε βάλει τα θεμέλια της σύγχρονης φυσικής και είχε αμφισβητήσει τον Αριστοτελισμό. Σαφώς και υπήρχε τέχνη τον μεσαίωνα και είχαν διασωθεί τα μυθολογικά πρότυπα, τα οποία αποτυπώνονταν στη τέχνη. Δεν αμφισβητώ ωστόσο ότι υπήρχαν σπουδαίοι καλλιτέχνες από τον 14ο αι. και μετά στη δύση.
Ο μεσαιωνας σου αρεσει δεν σου αρεσει ειναι αυτο που ολοι ξερουμε.ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΕΠΟΧΗ.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπηρχε τιποτε καλο,μιλαμε γενικοτερα και σαν συνολο.Και σαφως εγιναν και καλλιτεχνηματα τα οποια σε καμια περιπτωση δεν φτανουν αυτα της αρχαιοτητας,ουτε δε,κατα διαννοια τα επομενα.Απλα καλλιτεχνηματα ηταν και τιποτε αλλο.
Εσυ τι λες;Οτι ειναι τυχαιο που οταν σε μια περιοχη επικρατουν απαραδεχτες συνθηκες λεμε...εκει εχουν ακομα μεσαιωνα;Ή ΕΚΕΙ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ;
Ε οχι ρε φιλαρα,δεν ειναι τυχαιο.
Δεν ξερω γιατι σου ειναι τοσο δυσκολο να το αντιληφθεις.Ενταξει το καταλαβαμε,αλλα τεσπα.
Είχες πεί ότι η τέχνη σιωπά, μετά είπες ότι υπήρχαν κάποια καλλιτεχνήματα. Ο όρος αναγέννηση δεν είναι σωστός καταρχάς. Για να αναγεννηθεί κάτι θα πρέπει να έχει πάψει να υπάρχει. Η κλασική τέχνη για παράδειγμα δεν χάθηκε εξ ολοκλήρου τον μεσαίωνα, οι μυθολογικές φιγούρες της αρχαιότητας εξακολουθούσαν να αποτυπώνονται στη τέχνη και τον μεσαίωνα. Όπως σωστά έχουν παρατηρήσει οι συγχρονοι ιστορικοί θα πρέπει να μιλάμε για ανανέωση και όχι αναγέννηση, τόσο της τέχνης όσο και των επιστημών.
Παιζεις με τις λεξεις εντελως.Οταν παιζεις με τις λεξεις χανεις την ουσια και καταντας τυπολατρης,Γνωστο φαινομενο στους θρησκους.Δεν εχει νοημα η συζητηση μαζι σου.Καποιοι κανουν το μαυρο ,ασπρο.
Μεσαιωνας επικρατει σε καποιες κοινωνιες.Ενδεικτικη εκφραση.
Και οχι,δεν εννοουσα αυτους που εγραψες μεγαθηρια.Εννοουσα λεοναρντο ντα βιντσι,μιχαηλ αγγελο,μποττιτσελι,ραφαηλ,τισιανο κλπ.Μεγαθηρια της τεχνης που δεν εμειναν μονο στην τεχνη βεβαια.Ηταν homo universalis.
Και οχι,δεν εχω σπουδασει την ιστορια της τεχνης οπως σε ολο το υπολοιπο πανεπιστημιο.Ηταν το κυριο μαθημα.
Καλημερα και γεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 27 Δεκ 2019, 08:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Δεκ 2019, 08:24

Πολύ σωστά Quidam Graecus.

Άβαταρ μέλους
Lord Baron
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Αύγ 2018, 02:14

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Baron » 27 Δεκ 2019, 09:50

Αχ αυτή η ακατάπαυστη νοσταλγία... εθιστική σαν την κόκα...σε βγάζει και στο περιθώριο...
In the years of pornhub, we can’t allow our hearts to be louder than our carnality...

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 27 Δεκ 2019, 10:20

Ως γνωστόν δεν υπήρχαν βασανιστήρια στην αρχαιότητα. Τους καταδικασμένους τους έραιναν με γαρύφαλλα και τους άθεους τους έκαναν επίτιμους πολίτες! :roll:
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6463
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 04 Ιαν 2020, 18:03

Η αλήθεια είναι ότι ορισμένες αποτρόπαιες μέθοδοι εκτέλεσης εμφανίζονται πολύ πριν το Μεσαίωνα. Μια από τις χαρακτηριστικές περιπτώσεις ήταν η θανάτωση κάτω από την καρίνα του πλοίου (keelhauling). Συνηθισμένη στο ολλανδικό, αγγλικό και γαλλικό ναυτικό της νεότερης ιστορίας αλλά οι μαρτυρίες μάς πάνε πίσω στην αρχαία Ελλάδα. Π.χ. αναφέρεται ως μέθοδος θανάτωσης σε νόμους των Ρόδιων ενώ απεικονίζεται και σε δείγματα αρχαίας ελληνικής κεραμικής (φαίνονται στο παρακάτω βίντεο).

https://en.wikipedia.org/wiki/Keelhauling


......................................................................................................

Τώρα αν βρίσκω κάτι ιδιαίτερο στον Μεσαίωνα από θέμα βίας σε σχέση με τις άλλες ιστορικές περιόδους θα έλεγα ότι δεν υπάρχει σε άλλη περίοδο τόσο μεγάλη εντατικοποίηση επιβολής μιας θρησκείας έναντι άλλων λατρειών, είτε μιλάμε για ειδωλολατρικές πρακτικές, μαγεία είτε για χριστιανικές αιρέσεις (Παυλικανοί, Καθαροί, Βογόμιλοι κλπ). Πέρα από την αντιπαγανιστική πολιτική της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας (η οποία όμως ξεκινάει πριν το Μεσαίωνα) που είναι πιο γνωστή στην Ελλάδα, στη δυτική Ευρώπη έχουμε απίστευτης έκτασης πρωτοβουλίες θρησκευτικής επιβολής.

Πρωταθλητής ο Καρλομάγνος με τις αιματηρές εκστρατείες σε Σάξονες και Φρίζιους (που είχαν και αντιπαγανιστικό χαρακτήρα) και με τους αντιπαγανιστικούς νόμους που εξέδιδε αλλά ακολούθησαν και άλλοι μιμητές.

Πολλοί δεν ξέρουν για παράδειγμα ότι μερικοί περήφανοι γιοι του Οντιν όταν δέχτηκαν το Χριστιανισμό διοργάνωσαν ευρείες εκστρατείες επιβολής της νέας θρησκείας στη χώρα τους. Ολαφ Τρύγκβασον και Ολαφ Χαραλντσον, δύο βλαστάρια που εκτελούσαν, ακρωτηρίαζαν, τύφλωναν και βασάνιζαν όσους δεν δέχονταν τη νέα θρησκεία.
https://en.wikipedia.org/wiki/Olaf_Tryg ... onversions
The God-Kings of Europe

Ενώ και ο άλλος περήφανος Βίκινγκ, ο Κανούτος διατήρησε αντιπαγανιστική νομοθεσία όταν εξουσίαζε την Αγγλία κατά την παράδοση προηγούμενων βασιλέων της Αγγλίας (π.χ Αλφρέδος ο Μέγας)
http://www.duhaime.org/LawMuseum/LawArt ... gland.aspx

Και μιας και αναφέρθηκε η Αγγλία, στις διαδικασίες εκχριστιανισμού είχαμε μέχρι και...γενοκτονία, αυτή των Γιούτων της νήσου του Wight.
https://en.wikipedia.org/wiki/Christian ... ht_661-686

Για το τέλος άφησα τις Σταυροφορίες του Βορρά, που έφερε τη νέα θρησκεία στους λαούς της Βαλτικής.
https://en.wikipedia.org/wiki/Northern_Crusades
Εκτός από την επιβολή του χριστιανισμού στους τελευταίους παγανιστές της Ευρώπης, οι σταυροφόροι προκάλεσαν ευρεία καταστροφή χλωρίδας και πανίδας (π.χ. εξαφάνιση του ευρωπαϊκού βόνασου)
https://www.livescience.com/25302-balti ... tions.html

Γενικά αν ψάξουμε τους νόμους και τις πρακτικές των μεσαιωνικών βασιλείων της Ευρώπης βρίσκουμε πολλά τέτοια παραδείγματα πνευματικής επιβολής σε αλλόθρησκους. Εκτιμώ ότι ανάλογης έκτασης προσπάθειες πνευματικής επιβολής δεν υπάρχουν στην αρχαιότητα. Πρόκειται για μια μελανή ιδιαιτερότητα του Μεσαίωνα.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 04 Ιαν 2020, 21:30

Jimmy81 έγραψε:
04 Ιαν 2020, 18:03
Γενικά αν ψάξουμε τους νόμους και τις πρακτικές των μεσαιωνικών βασιλείων της Ευρώπης βρίσκουμε πολλά τέτοια παραδείγματα πνευματικής επιβολής σε αλλόθρησκους. Εκτιμώ ότι ανάλογης έκτασης προσπάθειες πνευματικής επιβολής δεν υπάρχουν στην αρχαιότητα. Πρόκειται για μια μελανή ιδιαιτερότητα του Μεσαίωνα.
Οποιαδήποτε εποχή κι αν ψάξεις θα βρεις το αξιακό σύστημα και φυσικά τα αντίστοιχα προβλήματα του αξιακού συστήματος.
Πχ. σήμερα μπορείς να εξαθλιώσεις και να βασανίσεις έναν λαό για ένα μάτσο δολλάρια...

Άραγε, έχει διαφορά να βασανίζεις κάποιον για τις πεποιθήσεις του από το να τον βασανίζεις για το κέρδος σου; Ο άνθρωπος βασανίζεται.

User_601

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 04 Ιαν 2020, 22:23

Γενικά αν ψάξουμε τους νόμους και τις πρακτικές των μεσαιωνικών βασιλείων της Ευρώπης βρίσκουμε πολλά τέτοια παραδείγματα πνευματικής επιβολής σε αλλόθρησκους. Εκτιμώ ότι ανάλογης έκτασης προσπάθειες πνευματικής επιβολής δεν υπάρχουν στην αρχαιότητα. Πρόκειται για μια μελανή ιδιαιτερότητα του Μεσαίωνα.
Ακριβως για αυτο και αρεσει ο μεσαιωνας στα θρησκα. :003: Ηταν η εποχη τους,τι να κανουμε τωρα;Το φοβερο ειναι οτι καυχιουνται κιολλας. :smt005:

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6463
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 05 Ιαν 2020, 04:36

stavmanr έγραψε:Οποιαδήποτε εποχή κι αν ψάξεις θα βρεις το αξιακό σύστημα και φυσικά τα αντίστοιχα προβλήματα του αξιακού συστήματος.
Πχ. σήμερα μπορείς να εξαθλιώσεις και να βασανίσεις έναν λαό για ένα μάτσο δολλάρια...

Άραγε, έχει διαφορά να βασανίζεις κάποιον για τις πεποιθήσεις του από το να τον βασανίζεις για το κέρδος σου; Ο άνθρωπος βασανίζεται.
Η διαφορά είναι ότι στο Μεσαίωνα μπορούσες να βασανίσεις και να εξαθλιώσεις κάποιον και για οικονομικούς λόγους (π.χ. επειδή δεν πλήρωσε τον φόρο του) αλλά και για θρησκευτικούς (επειδή δεν ασπάστηκε την κρατική θρησκεία). Σήμερα μπορεί να γίνει μόνο το πρώτο και με ηπιότερο τρόπο τιμωρίας αφού τα περισσότερα κράτη έχουν εκπολιτιστεί και προοδεύσει στο θέμα της θρησκευτικής επιλογής των υπηκόων τους. Άρα υπάρχει φανερή πρόοδος σήμερα σε ανθρωπιστικό/ηθικό επίπεδο σε σχέση με τον Μεσαίωνα σε κάποιους τομείς.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Ιαν 2020, 07:06

Μεσαίωνας = Πάπας
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών