Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27252
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Αύγ 2019, 23:27

Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:19
Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:07
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:01


Οι προφητείες βασίζονται σε θρησκευτικές πεποιθήσεις. Εμένα η σιγουριά μου στηρίζεται σε hard facts που εξηγώ στο άλλο νημα. Όταν ο Παναγιώτης Κονδύλης έγραφε ότι ο 21ος αιώνας θα είναι ο "συγκλονιστικότερος και τραγικότερος της ιστορίας" εσύ τι πιστεύεις ότι είχε στο μυαλό του; Πάντως την αποκάλυψη του Ιωάννη σίγουρα όχι.
Ε, αν το είπε ο Κονδύλης! :003:


ΥΓ. Πόσων χρονών είσαι;
Τριαντάρησα. Και μικρότερος να είμαι από σένα είμαι σίγουρα πνευματικά ωριμότερός σου. Δεν σε παραπέμπω στον Κονδύλη, στο άλλο νημα μου σε παραπέμπω. Τον Κονδύλη τον ανέφερα για να σε βάλω σε σκέψεις γιατί ο άνθρωπος δεν είχε από τη μια καμία σχέση με θρησκείες και από την άλλη είχε ασχοληθεί με το μέλλον της πολιτικής μετά τον ψυχρό πόλεμο.
Είμαι 67άρης και το διάβασμα - ειδικά της Ιστορίας - είναι χόμπυ μου από τα μικράτα μου.
Όταν εγώ διάβαζα, εσύ δεν ήσουν ούτε σκέψη στο μυαλό του πατέρα σου.
Παράτα λοιπόν την ανώτερη σου πνευματική ωριμότητα, γιατί όταν η αλεπού είναι 100 χρονών, το αλεπόπουλο δεν μπορεί να είναι 101 !
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 23:28

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:05
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:02
Για ποιο λόγο αλήθεια; Εμένα μου φαίνεται ότι ο σύγχρονος "δυτικός πολιτισμός" είναι επιεικώς για τα σκουπίδια. Το μεγαλύτερο του επίτευγμα είναι η επιστήμη. Και τι μας έφερε αυτή η επιστήμη;
Δεν ξέρω. Ξέρω όμως σε ποιον να πας να τα πεις αυτά: σε καρκινοπαθείς που επιβίωσαν, φυματικούς, γονείς, κτλ.

Φαντάζομαι επίσης ότι το παραπάνω πόνημα το έγραψες σε χαρτί, με μολύβι, από την σκήτη σου και ζήτησες από κάποιον να μας το μεταφέρει. Δεν το έγραψες σε ηλεκτρονική συσκευή με την κωλάρα σου καθισμένη στον καναπέ και το κλιματιστικό στο φουλ.
Πίσω από μεγάλο ποσοστό καρκίνων κρύβεται η ίδια η τεχνική. Ένας εργάτης της χημικής βιομηχανίας που πεθαίνει από καρκίνο πέθανε χάρη στην δυτική τεχνική. Το ίδιο και ένας που τρώει επεξαργασμένο κρέας συνέχεια και καταντάει με καρκίνο του παχέος. Το ίδιο και ένας αλκοολικός γιατί το 40% αλκοόλ είναι προϊόν της τεχνικής της διύλισης που ήταν απρόσιτη πριν την εκβιομηχάνιση. Το ίδιο και ένας καπνιστής. Το ίδιο και ένας ναρκομανής. Το ίδιο και οι Εβραίοι του Άουσβιτς και του Σόμπιμπορ. Το υδροκυάνιο που τους σκότωνε ήταν προϊόν της τεχνικής. Το ίδιο και τα καυσαέρια που ήταν προϊόν της μηχανής εσωτερικής καύσης.

Χρησιμοποιώ την σύγχρονη ηλεκτρονική τεχνική για να πω μια άποψη. Δεν σημαίνει ότι πρέπει σώνει και καλά να θεωρώ την ηλεκτρονική το καλύτερο πράγμα που συνέβη ποτέ. Άλλωστε η ηλεκτρονική θέτει νέες σοβαρές προκλήσεις. Το ξέρεις ότι οι Κινέζοι χρησιμοποιηούν την hi-tech τεχνολογία για να παρακολουθούν τον πληθυσμό τους;

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 23:31

πατησιωτης έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:23
Και σήμερα που κατέντησαν; Να τους κοροϊδεύει ο κόσμος για την νοσταλγία τους για την ψόφια αυτοκρατορία τους και να βγάζουν κλόουν σαν τον Μπορις και τον Φαραζ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2019, 23:31

Δεν την χρησιμοποιείς, απλά. Για να έχεις γραφτεί σε ένα φόρουμ απόψεων που δεν είναι και social media σε επίπεδο πρόσβασης, σημαίνει ότι είσαι βαθιά χωμένος στο Ίντερνετ. Ειδικά σήμερα. Δεν χρησιμοποιείς απλά την τεχνολογία, την απολαμβάνεις.

Καρκίνους είχαν και οι δεινόσαυροι, είναι φυσικό φαινόμενο, όχι προϊόν της τεχνολογίας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 16 Αύγ 2019, 23:36

Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:02

φίλε ο μπλακπέηντ και ο μαξ που είναι

ξαναζωντάνεψέ τους

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 23:37

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:31
Δεν την χρησιμοποιείς, απλά. Για να έχεις γραφτεί σε ένα φόρουμ απόψεων που δεν είναι και social media σε επίπεδο πρόσβασης, σημαίνει ότι είσαι βαθιά χωμένος στο Ίντερνετ. Ειδικά σήμερα. Δεν χρησιμοποιείς απλά την τεχνολογία, την απολαμβάνεις.

Καρκίνους είχαν και οι δεινόσαυροι, είναι φυσικό φαινόμενο, όχι προϊόν της τεχνολογίας.
Δεν είπα ότι καρκίνος δεν υπήρχε ανέκαθεν. Είπα ότι ένα μεγάλο ποσοστό των σημερινών καρκίνων και ασθενειών οφείλεται σε συνθήκες που σχετίζονται άμεσα με την σύγχρονη τεχνική. Πόσο κόσμο και κοσμάκη έχει αρρωστήσει το φαστ φουντ; Στηρίζεται στην σύγχρονη βιομηχανία.

Απολαμβάνω; φυσικά. Δεν σημαίνει όμως ότι οφείλω να θεωρώ το ίντερνετ ότι καλύτερο συνέβη ποτέ. Άλλωστε έχει και αρνητικές επιπτώσεις.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 16 Αύγ 2019, 23:37

Από ότι κατλαβαίνω το αρχικό ερώτημα του νηματοθέτη δεν θα έπρεπε
να αφορά τον δυτικό πολιτισμό αλλά το σύγχρονο κόσμο γενικά.Εκτός
και αν υπάρχει κάποιος άλλος πολιτισμός που πράττει διαφορετικά.
Πραγματικά,νομίζω ότι έχουμε ένα θεματάκι με τους ορισμούς εδω πέρα.

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 23:39

Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:27
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:19
Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:07
Ε, αν το είπε ο Κονδύλης! :003:


ΥΓ. Πόσων χρονών είσαι;
Τριαντάρησα. Και μικρότερος να είμαι από σένα είμαι σίγουρα πνευματικά ωριμότερός σου. Δεν σε παραπέμπω στον Κονδύλη, στο άλλο νημα μου σε παραπέμπω. Τον Κονδύλη τον ανέφερα για να σε βάλω σε σκέψεις γιατί ο άνθρωπος δεν είχε από τη μια καμία σχέση με θρησκείες και από την άλλη είχε ασχοληθεί με το μέλλον της πολιτικής μετά τον ψυχρό πόλεμο.
Είμαι 67άρης και το διάβασμα - ειδικά της Ιστορίας - είναι χόμπυ μου από τα μικράτα μου.
Όταν εγώ διάβαζα, εσύ δεν ήσουν ούτε σκέψη στο μυαλό του πατέρα σου.
Παράτα λοιπόν την ανώτερη σου πνευματική ωριμότητα, γιατί όταν η αλεπού είναι 100 χρονών, το αλεπόπουλο δεν μπορεί να είναι 101 !
.
Την φλυαρία την είχες και αυτή από τα μικράτα σου; επαναλαμβάνω γιατί ξέφυγες.

"Τη σημασία έχει τι μπορούσαν; Τι έκαναν έχει σημασία. Ούτε οι μεν ούτε οι δε εξάλειψαν τους Ταλιμπαν. Το θέμα όσον αφορά την Τουρκία είναι αν διαμελίστηκε όπως θέλανε οι δυτικοί ή όχι. Η Τουρκία νίκησε τον πόλεμο της ανεξαρτησίας της και δεν διαμελίστηκε. Ωραία είχαν διαλυθεί οι Ρωμαίοι όταν ήρθε το τέλος. Ποιος τους διέλυσε όμως αν όχι οι Γότθοι που στην Αδριανούπολη εξολόθρευσαν τον ρωμαϊκό στρατό και οι υπόλοιποι Γερμανοί που αποσπούσαν κομμάτι κομμάτι τα εδάφη της αυτοκρατορίας; Για τους Βυζαντινούς μιλάγαμε. Τον ήπιαν το 1204 από τους Σταυροφόρους ή όχι;"

Απάντηση.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27252
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Αύγ 2019, 23:42

Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:37
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:31
Δεν την χρησιμοποιείς, απλά. Για να έχεις γραφτεί σε ένα φόρουμ απόψεων που δεν είναι και social media σε επίπεδο πρόσβασης, σημαίνει ότι είσαι βαθιά χωμένος στο Ίντερνετ. Ειδικά σήμερα. Δεν χρησιμοποιείς απλά την τεχνολογία, την απολαμβάνεις.

Καρκίνους είχαν και οι δεινόσαυροι, είναι φυσικό φαινόμενο, όχι προϊόν της τεχνολογίας.
Δεν είπα ότι καρκίνος δεν υπήρχε ανέκαθεν. Είπα ότι ένα μεγάλο ποσοστό των σημερινών καρκίνων και ασθενειών οφείλεται σε συνθήκες που σχετίζονται άμεσα με την σύγχρονη τεχνική. Πόσο κόσμο και κοσμάκη έχει αρρωστήσει το φαστ φουντ; Στηρίζεται στην σύγχρονη βιομηχανία.

Απολαμβάνω; φυσικά. Δεν σημαίνει όμως ότι οφείλω να θεωρώ το ίντερνετ ότι καλύτερο συνέβη ποτέ. Άλλωστε έχει και αρνητικές επιπτώσεις.
Πάρε τα βουνά για να ζήσεις με ξύλινα και πέτρινα εργαλεία, και ΑΝ την γλυτώσεις, ξαναέλα να μας περιγράψεις τις εμπειρίες σου.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 23:47

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:37
Από ότι κατλαβαίνω το αρχικό ερώτημα του νηματοθέτη δεν θα έπρεπε
να αφορά τον δυτικό πολιτισμό αλλά το σύγχρονο κόσμο γενικά.Εκτός
και αν υπάρχει κάποιος άλλος πολιτισμός που πράττει διαφορετικά.
Πραγματικά,νομίζω ότι έχουμε ένα θεματάκι με τους ορισμούς εδω πέρα.
Για σένα η Γερμανία και το Αφγανιστάν ανήκουν στον ίδιο πολιτισμό η όχι; Δυτικός πολιτισμός είναι η εμπορικά και βιομηχανικά ισχυρή βόρεια και δυτική Ευρώπη και όλα τα στοιχεία που αυτή αντιπροσωπεύει, με σπουδαιότερο την τεχνική και την επιστήμη.

Άβαταρ μέλους
Apergos8
Δημοσιεύσεις: 1721
Εγγραφή: 31 Οκτ 2018, 20:54

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apergos8 » 16 Αύγ 2019, 23:48

Ο δυτικός πολιτισμός είναι ο πολιτισμός ππυ έχει η δυτική Ευρώπη, η Βόρεια Αμερική και η Αυστραλία.Οι φτωχές χώρες (Ισλαμικές, Βουδιστικές,Ινδουιστικές καθώς και οι χριστιανικές χώρες της Υποσαχάρια Αφρικής,της Καραϊβικής,της Ανατολικής Ευρώπηςζτων Βαλκανίων και του Καυκάσου) έχουν έναν άλλο πολιτισμό.
"Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό αυτό που είναι αληθές"
Διονύσιος Σολομος

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2019, 23:49

Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:37
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:31
Δεν την χρησιμοποιείς, απλά. Για να έχεις γραφτεί σε ένα φόρουμ απόψεων που δεν είναι και social media σε επίπεδο πρόσβασης, σημαίνει ότι είσαι βαθιά χωμένος στο Ίντερνετ. Ειδικά σήμερα. Δεν χρησιμοποιείς απλά την τεχνολογία, την απολαμβάνεις.

Καρκίνους είχαν και οι δεινόσαυροι, είναι φυσικό φαινόμενο, όχι προϊόν της τεχνολογίας.
Δεν είπα ότι καρκίνος δεν υπήρχε ανέκαθεν. Είπα ότι ένα μεγάλο ποσοστό των σημερινών καρκίνων και ασθενειών οφείλεται σε συνθήκες που σχετίζονται άμεσα με την σύγχρονη τεχνική. Πόσο κόσμο και κοσμάκη έχει αρρωστήσει το φαστ φουντ; Στηρίζεται στην σύγχρονη βιομηχανία.

Απολαμβάνω; φυσικά. Δεν σημαίνει όμως ότι οφείλω να θεωρώ το ίντερνετ ότι καλύτερο συνέβη ποτέ. Άλλωστε έχει και αρνητικές επιπτώσεις.
Αρνητικές επιπτώσεις έχει οτιδήποτε δεν θες να χρησιμοποιήσεις συνετά. Κι ένα μαχαίρι έχει αρνητικές επιπτώσεις.

Ο Δυτικός πολιτισμός εν γένει είναι ό,τι καλύτερο συνέβη ποτέ. Είναι πρώτα απ' όλα ο πολιτισμός που στηρίζεται στον άνθρωπο και στην ελευθερία. Το ότι μπορείς να τα λες αυτά ελεύθερα, με την άνεσή σου, οφείλεται στον δυτικό πολιτισμό και σε τίποτα άλλο.

Και όχι, το φαστ φουντ δεν προκαλεί καρκίνο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 23:49

Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:42
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:37
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:31
Δεν την χρησιμοποιείς, απλά. Για να έχεις γραφτεί σε ένα φόρουμ απόψεων που δεν είναι και social media σε επίπεδο πρόσβασης, σημαίνει ότι είσαι βαθιά χωμένος στο Ίντερνετ. Ειδικά σήμερα. Δεν χρησιμοποιείς απλά την τεχνολογία, την απολαμβάνεις.

Καρκίνους είχαν και οι δεινόσαυροι, είναι φυσικό φαινόμενο, όχι προϊόν της τεχνολογίας.
Δεν είπα ότι καρκίνος δεν υπήρχε ανέκαθεν. Είπα ότι ένα μεγάλο ποσοστό των σημερινών καρκίνων και ασθενειών οφείλεται σε συνθήκες που σχετίζονται άμεσα με την σύγχρονη τεχνική. Πόσο κόσμο και κοσμάκη έχει αρρωστήσει το φαστ φουντ; Στηρίζεται στην σύγχρονη βιομηχανία.

Απολαμβάνω; φυσικά. Δεν σημαίνει όμως ότι οφείλω να θεωρώ το ίντερνετ ότι καλύτερο συνέβη ποτέ. Άλλωστε έχει και αρνητικές επιπτώσεις.
Πάρε τα βουνά για να ζήσεις με ξύλινα και πέτρινα εργαλεία, και ΑΝ την γλυτώσεις, ξαναέλα να μας περιγράψεις τις εμπειρίες σου.
.
Δηλαδή πριν τον σύγχρονο πολιτισμό όλοι ζούσαν με πέτρινα και ξύλινα εργαλεία στα βουνά; Φιλαράκι, αγροτιά και μέταλα υπάρχουν χιλιετίες πριν τον σύγχρονο δυτικό πολιτισμό.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27252
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Αύγ 2019, 23:53

Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:49
Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:42
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:37
Δεν είπα ότι καρκίνος δεν υπήρχε ανέκαθεν. Είπα ότι ένα μεγάλο ποσοστό των σημερινών καρκίνων και ασθενειών οφείλεται σε συνθήκες που σχετίζονται άμεσα με την σύγχρονη τεχνική. Πόσο κόσμο και κοσμάκη έχει αρρωστήσει το φαστ φουντ; Στηρίζεται στην σύγχρονη βιομηχανία.

Απολαμβάνω; φυσικά. Δεν σημαίνει όμως ότι οφείλω να θεωρώ το ίντερνετ ότι καλύτερο συνέβη ποτέ. Άλλωστε έχει και αρνητικές επιπτώσεις.
Πάρε τα βουνά για να ζήσεις με ξύλινα και πέτρινα εργαλεία, και ΑΝ την γλυτώσεις, ξαναέλα να μας περιγράψεις τις εμπειρίες σου.
Δηλαδή πριν τον σύγχρονο πολιτισμό όλοι ζούσαν με πέτρινα και ξύλινα εργαλεία στα βουνά; Φιλαράκι, αγροτιά και μέταλα υπάρχουν χιλιετίες πριν τον σύγχρονο δυτικό πολιτισμό.
Ο δυτικός πολιτισμός είναι η κατάληξη όλων αυτών.

Άντε, σου χαρίζω μια λεπίδα και μια κατσαρόλα στα βουνά που θα πας, αρνούμενος τον πολιτισμό μας.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 23:55

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:49
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:37
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:31
Δεν την χρησιμοποιείς, απλά. Για να έχεις γραφτεί σε ένα φόρουμ απόψεων που δεν είναι και social media σε επίπεδο πρόσβασης, σημαίνει ότι είσαι βαθιά χωμένος στο Ίντερνετ. Ειδικά σήμερα. Δεν χρησιμοποιείς απλά την τεχνολογία, την απολαμβάνεις.

Καρκίνους είχαν και οι δεινόσαυροι, είναι φυσικό φαινόμενο, όχι προϊόν της τεχνολογίας.
Δεν είπα ότι καρκίνος δεν υπήρχε ανέκαθεν. Είπα ότι ένα μεγάλο ποσοστό των σημερινών καρκίνων και ασθενειών οφείλεται σε συνθήκες που σχετίζονται άμεσα με την σύγχρονη τεχνική. Πόσο κόσμο και κοσμάκη έχει αρρωστήσει το φαστ φουντ; Στηρίζεται στην σύγχρονη βιομηχανία.

Απολαμβάνω; φυσικά. Δεν σημαίνει όμως ότι οφείλω να θεωρώ το ίντερνετ ότι καλύτερο συνέβη ποτέ. Άλλωστε έχει και αρνητικές επιπτώσεις.
Αρνητικές επιπτώσεις έχει οτιδήποτε δεν θες να χρησιμοποιήσεις συνετά. Κι ένα μαχαίρι έχει αρνητικές επιπτώσεις.

Ο Δυτικός πολιτισμός εν γένει είναι ό,τι καλύτερο συνέβη ποτέ. Είναι πρώτα απ' όλα ο πολιτισμός που στηρίζεται στον άνθρωπο και στην ελευθερία. Το ότι μπορείς να τα λες αυτά ελεύθερα, με την άνεσή σου, οφείλεται στον δυτικό πολιτισμό και σε τίποτα άλλο.

Και όχι, το φαστ φουντ δεν προκαλεί καρκίνο.
Ο δυτικός πολιτισμός στηρίζεται στην μάσα και στην μαζική κατανάλωση. Κανένας δυτικός δεν είναι διατεθειμένος να πεθάνει για "τον άνθρωπο" και για να λες ό, τι μαλάκια γουστάρεις. Οι Άγγλοι και οι Αμερικανοί πολέμησαν τους ναζί για πεζούς λόγους ισχύος και όχι για ιδεώδη.

Το φαστ φούντ προκαλεί και παραπροκαλεί ασθένειες, μεταξύ τους και καρκίνο. Φάε κάθε μέρα για ένα μήνα και θα δεις τι θα πάθεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών