Τι είναι μια νέα ιδέα;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30101
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Δεκ 2023, 21:41

seismic έγραψε:
03 Δεκ 2023, 22:56
Θα ήθελα να βάλω την εξής ερώτηση.
Ποιος είναι επιστήμονας?
1. Αυτός που ασχολείται με την επιστήμη και την έρευνα και έχει δώσει αποτελέσματα και λύσεις στην επιστήμη αλλά δεν έχει κανένα τίτλο σπουδών ή

2. Αυτός που έχει τίτλους σπουδών στον τοίχο και απλά ασκεί ένα επάγγελμα?

Έχω λύσει το πρόβλημα του σεισμού και δεν έχω τίτλο σπουδών και καμία βοήθεια από κανένα.
Εγώ έχω μεγαλύτερο πρόβλημα.
Μου προσφέρουν μεγάλες θέσεις εργασίας με αυτά που γράφω, και όταν τους λέω ότι δεν έχω τίτλο σπουδών δεν μου απαντούν.
Εγώ ένας μάστορας είμαι στις οικοδομές και τον μόνο τίτλο σπουδών που έχω είναι μηχανοτεχνίτης και εργοδηγός δομικών έργων στις κατασκευής. ( Μέση εκπαίδευση ) Δεν έχω καμία τύχη και βοήθεια στην έρευνα και αυτό είναι πολύ άδικο για εμένα.
Η επιστήμη και η έρευνα για εμένα δεν είναι ιδιοκτησία κανενός. Αλλά δυστυχώς.... ''Ουδείς προφήτης στον τόπο του''

40 λεπτά μετά
seismic έγραψε:
03 Δεκ 2023, 23:36
Θα ήθελα να βάλω την εξής ερώτηση.
Ποιος είναι επιστήμονας?
1. Αυτός που ασχολείται με την επιστήμη και την έρευνα και έχει δώσει αποτελέσματα και λύσεις στην επιστήμη αλλά δεν έχει κανένα τίτλο σπουδών ή
2. Αυτός που έχει τίτλους σπουδών στον τοίχο και απλά ασκεί ένα επάγγελμα?
Έχω λύσει το πρόβλημα του σεισμού και δεν έχω τίτλο σπουδών και καμία βοήθεια από κανένα.
Εγώ έχω μεγαλύτερο πρόβλημα.
Μου προσφέρουν μεγάλες θέσεις εργασίας με αυτά που γράφω, και όταν τους λέω ότι δεν έχω τίτλο σπουδών δεν μου απαντούν.
Εγώ ένας μάστορας είμαι στις οικοδομές και τον μόνο τίτλο σπουδών που έχω είναι μηχανοτεχνίτης και εργοδηγός δομικών έργων στις κατασκευής. ( Μέση εκπαίδευση ) Δεν έχω καμία τύχη και βοήθεια στην έρευνα και αυτό είναι πολύ άδικο για εμένα.
Η επιστήμη και η έρευνα για εμένα δεν είναι ιδιοκτησία κανενός. Αλλά δυστυχώς.... ''Ουδείς προφήτης στον τόπο του''
Σε άλλες περιπτώσεις, όπως στην περίπτωση της επιδημίας της νόσου Coronavirus (COVID-19)...: οι κυβερνήσεις έχουν λάβει ισχυρά μέτρα προστασίας, ισχυριζόμενες ότι αυτό έγινε για την προστασία των πολιτών... Γιατί λοιπόν στην περίπτωση των φυσικών καταστροφών που προκαλούνται από σεισμούς δεν παρατηρούμε την ίδια ανθρώπινη προστατευτική δράση από την πολιτία;
Γιατί υπάρχει αυτό το έντονα ορατό διπλό πρότυπο;
Γιατί δεν με βοηθούν να σώσω τον κόσμο και τις περιουσίες από τον σεισμό?

Γιατί γράφεις τα ίδια ακριβώς; Αν δεν είναι παραλήρημα αυτό, δεν ξέρω τι είναι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Δεκ 2023, 22:07

Otto Weininger έγραψε:
04 Δεκ 2023, 21:41
seismic έγραψε:
03 Δεκ 2023, 22:56
Θα ήθελα να βάλω την εξής ερώτηση.
Ποιος είναι επιστήμονας?
1. Αυτός που ασχολείται με την επιστήμη και την έρευνα και έχει δώσει αποτελέσματα και λύσεις στην επιστήμη αλλά δεν έχει κανένα τίτλο σπουδών ή

2. Αυτός που έχει τίτλους σπουδών στον τοίχο και απλά ασκεί ένα επάγγελμα?

Έχω λύσει το πρόβλημα του σεισμού και δεν έχω τίτλο σπουδών και καμία βοήθεια από κανένα.
Εγώ έχω μεγαλύτερο πρόβλημα.
Μου προσφέρουν μεγάλες θέσεις εργασίας με αυτά που γράφω, και όταν τους λέω ότι δεν έχω τίτλο σπουδών δεν μου απαντούν.
Εγώ ένας μάστορας είμαι στις οικοδομές και τον μόνο τίτλο σπουδών που έχω είναι μηχανοτεχνίτης και εργοδηγός δομικών έργων στις κατασκευής. ( Μέση εκπαίδευση ) Δεν έχω καμία τύχη και βοήθεια στην έρευνα και αυτό είναι πολύ άδικο για εμένα.
Η επιστήμη και η έρευνα για εμένα δεν είναι ιδιοκτησία κανενός. Αλλά δυστυχώς.... ''Ουδείς προφήτης στον τόπο του''

40 λεπτά μετά
seismic έγραψε:
03 Δεκ 2023, 23:36
Θα ήθελα να βάλω την εξής ερώτηση.
Ποιος είναι επιστήμονας?
1. Αυτός που ασχολείται με την επιστήμη και την έρευνα και έχει δώσει αποτελέσματα και λύσεις στην επιστήμη αλλά δεν έχει κανένα τίτλο σπουδών ή
2. Αυτός που έχει τίτλους σπουδών στον τοίχο και απλά ασκεί ένα επάγγελμα?
Έχω λύσει το πρόβλημα του σεισμού και δεν έχω τίτλο σπουδών και καμία βοήθεια από κανένα.
Εγώ έχω μεγαλύτερο πρόβλημα.
Μου προσφέρουν μεγάλες θέσεις εργασίας με αυτά που γράφω, και όταν τους λέω ότι δεν έχω τίτλο σπουδών δεν μου απαντούν.
Εγώ ένας μάστορας είμαι στις οικοδομές και τον μόνο τίτλο σπουδών που έχω είναι μηχανοτεχνίτης και εργοδηγός δομικών έργων στις κατασκευής. ( Μέση εκπαίδευση ) Δεν έχω καμία τύχη και βοήθεια στην έρευνα και αυτό είναι πολύ άδικο για εμένα.
Η επιστήμη και η έρευνα για εμένα δεν είναι ιδιοκτησία κανενός. Αλλά δυστυχώς.... ''Ουδείς προφήτης στον τόπο του''
Σε άλλες περιπτώσεις, όπως στην περίπτωση της επιδημίας της νόσου Coronavirus (COVID-19)...: οι κυβερνήσεις έχουν λάβει ισχυρά μέτρα προστασίας, ισχυριζόμενες ότι αυτό έγινε για την προστασία των πολιτών... Γιατί λοιπόν στην περίπτωση των φυσικών καταστροφών που προκαλούνται από σεισμούς δεν παρατηρούμε την ίδια ανθρώπινη προστατευτική δράση από την πολιτία;
Γιατί υπάρχει αυτό το έντονα ορατό διπλό πρότυπο;
Γιατί δεν με βοηθούν να σώσω τον κόσμο και τις περιουσίες από τον σεισμό?

Γιατί γράφεις τα ίδια ακριβώς; Αν δεν είναι παραλήρημα αυτό, δεν ξέρω τι είναι.
Γιατί δεν είναι τα ίδια. Έβαλα επί πλέον μια ερώτηση για την οποία βέβαια ούτε που έδωσες προσοχή και ούτε απάντηση.
Είναι ντροπή για την Ελλάδα να φέρεται έτσι στους καινοτόμους.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 04 Δεκ 2023, 22:10

taxalata xalasa έγραψε:
04 Δεκ 2023, 21:33
seismic έγραψε:
04 Δεκ 2023, 21:26
taxalata xalasa έγραψε:
04 Δεκ 2023, 21:22

Που είδες γραμμένο πως ένα βλήμα με πατέντα αποτελεί τίτλο ανωτέρω (sic) ενός Διδακτορικού;
Βλήμα με διεθνή πατέντα και με δύο paper για την αντισεισμική τεχνολογία δεν υπάρχει. Μαλάκες ανώνυμοι του διαδικτύου σαν εσένα υπάρχουν εκατομμύρια. :003:
Που είδες γραμμένο πως ένα βλήμα με πατέντα αποτελεί τίτλο ανωτέρω (sic) ενός Διδακτορικού;

Έγινες περίγελος τσι κοινωνίας... επωνύμως... βλήμα με ονοματεπώνυμο...
Δεν με ενδιαφέρει αν έγινα περίγελος Με ενδιαφέρει να αλλάξω την Ελλάδα και θα το κάνω.
Άνθρωποι σαν εσένα δεν αξίζουν να πατούν αυτό το ιερό έδαφος.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16866
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 04 Δεκ 2023, 22:44

seismic έγραψε:
04 Δεκ 2023, 22:10
taxalata xalasa έγραψε:
04 Δεκ 2023, 21:33
seismic έγραψε:
04 Δεκ 2023, 21:26
Βλήμα με διεθνή πατέντα και με δύο paper για την αντισεισμική τεχνολογία δεν υπάρχει. Μαλάκες ανώνυμοι του διαδικτύου σαν εσένα υπάρχουν εκατομμύρια. :003:
Που είδες γραμμένο πως ένα βλήμα με πατέντα αποτελεί τίτλο ανωτέρω (sic) ενός Διδακτορικού;

Έγινες περίγελος τσι κοινωνίας... επωνύμως... βλήμα με ονοματεπώνυμο...
Δεν με ενδιαφέρει αν έγινα περίγελος Με ενδιαφέρει να αλλάξω την Ελλάδα και θα το κάνω.
Άνθρωποι σαν εσένα δεν αξίζουν να πατούν αυτό το ιερό έδαφος.
:smt005::smt005::smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7958
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Δεκ 2023, 09:46

Πάρτε και κανένα πτυχίο και ίσως παραπάνω, για να έχει άλλη βαρύτητα η έρευνα.
Ο Einstein δεν γνώριζε τα μαθηματικά για την γενική θεωρία της σχετικότητας, απευθύνθηκε στον Minkowski νομίζω αλλά και στον Καραθεοδωρή.
Παρόλα αυτά το όνομά του έμεινε στην ιστορία.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Δεκ 2023, 12:56

Antares έγραψε:
05 Δεκ 2023, 09:46
Πάρτε και κανένα πτυχίο και ίσως παραπάνω, για να έχει άλλη βαρύτητα η έρευνα.
Ο Einstein δεν γνώριζε τα μαθηματικά για την γενική θεωρία της σχετικότητας, απευθύνθηκε στον Minkowski νομίζω αλλά και στον Καραθεοδωρή.
Παρόλα αυτά το όνομά του έμεινε στην ιστορία.
Στην Γερμανία είναι συνήθης πρακτική να απονέμονται τιμής ένεκεν Διδακτορικά διπλώματα σε εφευρέτες ακόμα και αμόρφωτους, ένας από τους πρώτους που του απονεμήθηκε τιμής ένεκεν Διδακτορικό στην Μηχανική το 1969, είναι ο εφευρέτης Felix Wankel για τον πασίγνωστο κινητήρα εσωτερικής καύσης Wankel που φέρουν σήμερα τα Mazda RX-7. Ο Felix Wankel ήταν παντελώς αμόρφωτος, πρόκειται για έναν αυτοδίδακτο μηχανικό που κατάφερε να κατασκευάσει τον πρώτο περιστροφικό κινητήρα στον κόσμο.
Αν γινόταν κάτι ανάλογο ας πούμε στην δική μου περίπτωση, όπου η εφεύρεση μου αλλάζει παντελώς τον τρόπο δόμησης των αντισεισμικών κατασκευών, θα προκαλούσε αλλεργικό σοκ στην ακαδημαϊκή κοινότητα… πως γίνεται ένας εργοδηγός δομικών έργων να παίρνει Διδακτορικό στην αντισεισμική τεχνολογία...? Αλλά αν τολμούν ας έρθουν να συζητήσουν μαζί μου.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7958
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Δεκ 2023, 13:11

seismic έγραψε:
05 Δεκ 2023, 12:56
Στην Γερμανία είναι συνήθης πρακτική να απονέμονται τιμής ένεκεν Διδακτορικά διπλώματα σε εφευρέτες ακόμα και αμόρφωτους, ένας από τους πρώτους που του απονεμήθηκε τιμής ένεκεν Διδακτορικό στην Μηχανική το 1969, είναι ο εφευρέτης Felix Wankel για τον πασίγνωστο κινητήρα εσωτερικής καύσης Wankel που φέρουν σήμερα τα Mazda RX-7. Ο Felix Wankel ήταν παντελώς αμόρφωτος, πρόκειται για έναν αυτοδίδακτο μηχανικό που κατάφερε να κατασκευάσει τον πρώτο περιστροφικό κινητήρα στον κόσμο.
Αν γινόταν κάτι ανάλογο ας πούμε στην δική μου περίπτωση, όπου η εφεύρεση μου αλλάζει παντελώς τον τρόπο δόμησης των αντισεισμικών κατασκευών, θα προκαλούσε αλλεργικό σοκ στην ακαδημαϊκή κοινότητα… πως γίνεται ένας εργοδηγός δομικών έργων να παίρνει Διδακτορικό στην αντισεισμική τεχνολογία...? Αλλά αν τολμούν ας έρθουν να συζητήσουν μαζί μου.
Πιθανόν να ισχύει δεν το γνωρίζω. Αν και δεν μου αρέσουν οι χαρακτηρισμοί αμόρφωτος και αγράμματος. Αυτοδίδακτος λέγεται σε αυτή την περίπτωση. :)
Εύχομαι να αναγνωρισθεί η εργασία σου, γιατί δεν την δημοσιεύεις σε κάποιο γερμανικό περιοδικό;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Δεκ 2023, 15:11

Antares έγραψε:
05 Δεκ 2023, 13:11
seismic έγραψε:
05 Δεκ 2023, 12:56
Στην Γερμανία είναι συνήθης πρακτική να απονέμονται τιμής ένεκεν Διδακτορικά διπλώματα σε εφευρέτες ακόμα και αμόρφωτους, ένας από τους πρώτους που του απονεμήθηκε τιμής ένεκεν Διδακτορικό στην Μηχανική το 1969, είναι ο εφευρέτης Felix Wankel για τον πασίγνωστο κινητήρα εσωτερικής καύσης Wankel που φέρουν σήμερα τα Mazda RX-7. Ο Felix Wankel ήταν παντελώς αμόρφωτος, πρόκειται για έναν αυτοδίδακτο μηχανικό που κατάφερε να κατασκευάσει τον πρώτο περιστροφικό κινητήρα στον κόσμο.
Αν γινόταν κάτι ανάλογο ας πούμε στην δική μου περίπτωση, όπου η εφεύρεση μου αλλάζει παντελώς τον τρόπο δόμησης των αντισεισμικών κατασκευών, θα προκαλούσε αλλεργικό σοκ στην ακαδημαϊκή κοινότητα… πως γίνεται ένας εργοδηγός δομικών έργων να παίρνει Διδακτορικό στην αντισεισμική τεχνολογία...? Αλλά αν τολμούν ας έρθουν να συζητήσουν μαζί μου.


Πιθανόν να ισχύει δεν το γνωρίζω. Αν και δεν μου αρέσουν οι χαρακτηρισμοί αμόρφωτος και αγράμματος. Αυτοδίδακτος λέγεται σε αυτή την περίπτωση. :)
Εύχομαι να αναγνωρισθεί η εργασία σου, γιατί δεν την δημοσιεύεις σε κάποιο γερμανικό περιοδικό;
Σε ευχαριστώ πολύ! :D
Την έχω δημοσιεύσει και σε λίγες μέρες θα κάνω την δεύτερη δημοσίευση με μεγαλύτερη εφαρμοσμένη έρευνα.

My Papers
Journal Name Manuscript ID Manuscript Title Submission Date Status
Open Journal of Civil Engineering 1881859 The ultimate anti-seismic design method 2023-11-22 04:46:36 Papers Accepted
Open Journal of Civil Engineering 1880388 The ultimate anti seismic system 2015-07-26 22:45:27 Published
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Δεκ 2023, 17:48

seismic έγραψε:
03 Δεκ 2023, 10:03
Τι είναι μια νέα ιδέα;
Πώς γεννιούνται νέες ιδέες στην επιστήμη και την τέχνη και τι προσφέρουν?
Είσαστε ικανοποιημένοι από την στήριξη της πολιτείας στην προώθηση αυτών των ιδεών?
κατα 99% μια νεα ιδεα ειναι καποια ηλιθιοτητα που σκεφτηκε καποιος βλαμμενος.

το 1% ειναι μια καλη ιδεα, που φερνει προοδο.

η πολιτεια δεν εχει καμμια δουλεια να ασχολειται με τετοια. αυτα ειναι δουλεια της ιδιωτικης οικονομιας.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Δεκ 2023, 18:01

Bazoomba έγραψε:
03 Δεκ 2023, 13:47
Θες να μας δώσεις ένα παράδειγμα πρωτοποριακής ιδέας για να έχουμε μια ιδέα για τι μιλάς;
Ας πούμε μία στον τομέα των κατασκευών.
τη θες να συνοδευεται και με βιντεο η μπα;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Δεκ 2023, 18:04

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
03 Δεκ 2023, 15:15
.

Τα απανταχού Συνάφια δεν θέλουν τις απλές ή φτηνές ιδέες και έτσι κρατάνε πίσω τις κοινωνίες.....

Επίσης απο το 1970 και μετά αποφάσισαν ότι πρέπει να φτιάχνουν πράγματα με χρήση 10ετίας αντί 100ετίας

δηλαδη μια ανθρωπότητα να είναι συνέχεια σε ένα αχρείαστο και επιζήμιο ράβε ξήλωνε για τα ίδια και τα ίδια..... :hammer:

Αυτό θα πρέπει να σταματήσει γιατί κάνει πολλαπλά κακά.....

Ευτυχώς το Ιντερνετ έδωσε απλόχερα τις παγκόσμιες πληροφορίες και τις μικροπατέντες και διευκόλυνε τα μέγιστα τόν 2ο και 3ο κόσμο.....

.
και γιατι τα συναφια δεν κλεινουνε το ιντερνετς;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Δεκ 2023, 18:05

seismic έγραψε:
03 Δεκ 2023, 16:51
Έχω μία απορία.
Σε άλλες περιπτώσεις, όπως στην περίπτωση της επιδημίας της νόσου Coronavirus (COVID-19)...: οι κυβερνήσεις έχουν λάβει ισχυρά μέτρα προστασίας, ισχυριζόμενες ότι αυτό έγινε για την προστασία των πολιτών... Γιατί λοιπόν στην περίπτωση των φυσικών καταστροφών που προκαλούνται από σεισμούς δεν παρατηρούμε την ίδια ανθρώπινη προστατευτική δράση από την πολιτία;
Γιατί υπάρχει αυτό το έντονα ορατό διπλό πρότυπο;
Γιατί δεν με βοηθούν να σώσω κόσμο και περιουσίες?
μια χαρα νομοθεσια υπαρχει για τις κατασκυες ετσι ωστε να γινονται αντισεισμικες.

εσενα δε σε βοηθα κανεις επειδη λες βλακειες που δεν στεκουν. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Δεκ 2023, 18:06

Ασέβαστος έγραψε:
05 Δεκ 2023, 17:48
seismic έγραψε:
03 Δεκ 2023, 10:03
Τι είναι μια νέα ιδέα;
Πώς γεννιούνται νέες ιδέες στην επιστήμη και την τέχνη και τι προσφέρουν?
Είσαστε ικανοποιημένοι από την στήριξη της πολιτείας στην προώθηση αυτών των ιδεών?
κατα 99% μια νεα ιδεα ειναι καποια ηλιθιοτητα που σκεφτηκε καποιος βλαμμενος.

το 1% ειναι μια καλη ιδεα, που φερνει προοδο.

η πολιτεια δεν εχει καμμια δουλεια να ασχολειται με τετοια. αυτα ειναι δουλεια της ιδιωτικης οικονομιας.
Τότε γιατί πληρώνουμε τους οργανισμούς που ασχολούνται με τους σεισμούς αν δεν είναι θέμα της πολιτείας ?
Οι ηλίθιες ιδέες δεν είναι πρώτες σε αναγνωσιμότητα μέσα σε 453 άλλες δημοσιεύσεις του περιοδικού.
Αν ενωείς την δική μου.
https://www.scirp.org/journal/hottestpa ... rnalid=788
https://www.scirp.org/journal/ojce/
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Δεκ 2023, 18:07

George_V έγραψε:
03 Δεκ 2023, 23:08
Called it...

Πάλι καταλήξαμε σε ότι είπα στο ποστ μου στην δεύτερη σελίδα.
κλειδωμενο ηταν στο στοιχημα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Δεκ 2023, 18:09

Ασέβαστος έγραψε:
05 Δεκ 2023, 18:05
seismic έγραψε:
03 Δεκ 2023, 16:51
Έχω μία απορία.
Σε άλλες περιπτώσεις, όπως στην περίπτωση της επιδημίας της νόσου Coronavirus (COVID-19)...: οι κυβερνήσεις έχουν λάβει ισχυρά μέτρα προστασίας, ισχυριζόμενες ότι αυτό έγινε για την προστασία των πολιτών... Γιατί λοιπόν στην περίπτωση των φυσικών καταστροφών που προκαλούνται από σεισμούς δεν παρατηρούμε την ίδια ανθρώπινη προστατευτική δράση από την πολιτία;
Γιατί υπάρχει αυτό το έντονα ορατό διπλό πρότυπο;
Γιατί δεν με βοηθούν να σώσω κόσμο και περιουσίες?
μια χαρα νομοθεσια υπαρχει για τις κατασκυες ετσι ωστε να γινονται αντισεισμικες.

εσενα δε σε βοηθα κανεις επειδη λες βλακειες που δεν στεκουν. :102:
Δίκαιο έχεις.
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών