The subtle art of not giving a fuck

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

The subtle art of not giving a fuck

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 27 Δεκ 2022, 14:09

όπου ο συγγραφέας μας προτείνει to not give a fuck φέρνοντας ως παράδειγμα (τρομερή έμπνευση) τον Dave Mustaine των Megadeth ο οποίος, λέει, σπατάλησε τη ζωή του bearing a grudge against Metallica.

Σπουδαίο παράδειγμα για να χτίσεις το επιχείρημά σου, ιδίως αν αναλογιστεί κανείς πως ο M είναι ο σημαντικότερος μουσικός στον χώρο της pop και της ακραίας εκδοχής της, του thrash metal - ο σημαντικότερος τουλάχιστον από τον Bach και έπειτα.

Θέλω να πω - ο συγγραφέας μας λέει (τουλάχιστον αυτό θυμάμαι από όσο είχα διαβάσει από το συγκεκριμένο βιβλίο) πως για να απολαύσεις τη ζωή σου πρέπει να μη give a fuck.

Και εγώ λέω λέει μαλακίες.

Και δεν είναι μόνο ότι χρησιμοποιεί το απολύτως λάθος παράδειγμα - είναι ότι αυτού του είδους η φιλοσοφία σε οδηγεί σε ένα limbo αποχαύνωσης, εκείνο το οποίο προέβλεψαν πχ οι Pearl Jam για τον εαυτό τους με το Indifference.

Ας προσθέσουμε κάτι άλλο - γενικότερα η ζωή είναι για να βρεις κάτι και να χτυπάς τον εαυτό σου εναντίον του. Αυτή είναι η κινητήριος δύναμη και αυτή πρέπει να είναι η κινητήριος δύναμη.

Ας επικαλεστώ τον Joyce

Then he was aware of them bodies before of them coloured. How ? By knocking his sconce against them, sure

Στο Ulysses Annotated σημειώνεται για τη συγκεκριμένη φράση

Εικόνα

Πρέπει δλδ να βρεις αντίσταση στη ζωή (κάτι να πρήζεσαι) διότι αν δεν βρεις κάτι να bear grudge against η ζωή γίνεται unbearable

πχ ο Samuel Johnson απέρριψε τον ιδεαλισμό του επισκόπου Berkeley χτυπώντας μία κοτρόνα, μία αλληγορική κίνηση για το πώς γίνεται η ζωή bearable

[Σε ένα ίδιο επίπεδο, η ζωή του Kierkegaard είναι η καταστροφή της εγελιανής διαλεκτικής]

[Δλδ, ο Kierkegaard και ο Mustaine είναι εκλεκτικά συγγενείς]

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: The subtle art of not giving a fuck

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 27 Δεκ 2022, 15:10

neon imposter έγραψε:
27 Δεκ 2022, 14:09
όπου ο συγγραφέας μας προτείνει to not give a fuck φέρνοντας ως παράδειγμα (τρομερή έμπνευση) τον Dave Mustaine των Megadeth ο οποίος, λέει, σπατάλησε τη ζωή του bearing a grudge against Metallica.

Σπουδαίο παράδειγμα για να χτίσεις το επιχείρημά σου, ιδίως αν αναλογιστεί κανείς πως ο M είναι ο σημαντικότερος μουσικός στον χώρο της pop και της ακραίας εκδοχής της, του thrash metal - ο σημαντικότερος τουλάχιστον από τον Bach και έπειτα.

Θέλω να πω - ο συγγραφέας μας λέει (τουλάχιστον αυτό θυμάμαι από όσο είχα διαβάσει από το συγκεκριμένο βιβλίο) πως για να απολαύσεις τη ζωή σου πρέπει να μη give a fuck.

Και εγώ λέω λέει μαλακίες.

Και δεν είναι μόνο ότι χρησιμοποιεί το απολύτως λάθος παράδειγμα - είναι ότι αυτού του είδους η φιλοσοφία σε οδηγεί σε ένα limbo αποχαύνωσης, εκείνο το οποίο προέβλεψαν πχ οι Pearl Jam για τον εαυτό τους με το Indifference.

Ας προσθέσουμε κάτι άλλο - γενικότερα η ζωή είναι για να βρεις κάτι και να χτυπάς τον εαυτό σου εναντίον του. Αυτή είναι η κινητήριος δύναμη και αυτή πρέπει να είναι η κινητήριος δύναμη.

Ας επικαλεστώ τον Joyce

Then he was aware of them bodies before of them coloured. How ? By knocking his sconce against them, sure

Στο Ulysses Annotated σημειώνεται για τη συγκεκριμένη φράση

[img]https://i.postimg.cc/SNjjw1BC/knoc ... .png[/img]

Πρέπει δλδ να βρεις αντίσταση στη ζωή (κάτι να πρήζεσαι) διότι αν δεν βρεις κάτι να bear grudge against η ζωή γίνεται unbearable

πχ ο Samuel Johnson απέρριψε τον ιδεαλισμό του επισκόπου Berkeley χτυπώντας μία κοτρόνα, μία αλληγορική κίνηση για το πώς γίνεται η ζωή bearable

[Σε ένα ίδιο επίπεδο, η ζωή του Kierkegaard είναι η καταστροφή της εγελιανής διαλεκτικής]

[Δλδ, ο Kierkegaard και ο Mustaine είναι εκλεκτικά συγγενείς]
Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως γίνονται επιτυχίες κάτι τέτοια βιβλία που σου γράφουν μέσα το αυτονόητο. Τώρα δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει φίλε μου να σου πω, αλλά δεν νομίζω να εννοεί να πέσεις στην απάθεια, μάλλον κάτι θα παρεξηγήσεις.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: The subtle art of not giving a fuck

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 27 Δεκ 2022, 15:14

συμφωνώ
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24957
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: The subtle art of not giving a fuck

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 27 Δεκ 2022, 15:19

δεν κατάλαβες ουτε τον προλογο του βιβλίου
το κάποιο κατά τα άλλα λέει τα αυτονόητα. Λεει δηλαδή να επιλέξεις ποια είναι τα σοβαρά θέματα της ζωής σου και να ασχοληθείς με αυτά. στις μέρες μας όμως τα αυτονόητα δεν είναι αυτονόητα για πολλούς

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9159
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: The subtle art of not giving a fuck

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Δεκ 2022, 16:20

Το βιβλίο λέει προφανή πράγματα και επαναλαμβάνει το ιδιο μήνυμα με 100 διαφορετικούς τρόπους.

Αλλά κάνει και αναφορά στο μέταλ, σα να ναι κατι αξιομνημονευτο; Ίου, φέρτε μου ένα εμότικο εμετού.
Z

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: The subtle art of not giving a fuck

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 27 Δεκ 2022, 16:28

Οτιδήποτε δεν είναι εμμονή, είναι χαλαρότητα

οι εγκοπές και οι εντομές του φυσικού κόσμου δεν είναι παρά εμμονές που αποκρυσταλλώθηκαν ως σταλαγμίτες και σταλακτίτες μνήμης

Ο Πόε ή Πόου κατανόησε καλύτερα απ όλους τι είναι εμμονή, όταν έγραψε για τον μαύρο γάτο που όταν τη σκοτώσεις και την κρύψεις πίσω από τον τοίχο σου, κλείνεις κατά λάθος κ τον γάτο, και αυτός σε στοιχειώνει με το νιαούρισμα

Νομίζω - νομίζω μόνο - ότι ίσως ο Ρόρτυ κάπου εκεί να εμφανίζεται αντίθετος με τον Πόε ή Πόου

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20504
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: The subtle art of not giving a fuck

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 27 Δεκ 2022, 16:28

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Δεκ 2022, 16:20
Το βιβλίο λέει προφανή πράγματα και επαναλαμβάνει το ιδιο μήνυμα με 100 διαφορετικούς τρόπους.

Αλλά κάνει και αναφορά στο μέταλ, σα να ναι κατι αξιομνημονευτο; Ίου, φέρτε μου ένα εμότικο εμετού.
Άντε χάσου από δω!

Όξωωωω!

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20504
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: The subtle art of not giving a fuck

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 27 Δεκ 2022, 16:30

neon imposter έγραψε:
27 Δεκ 2022, 14:09
όπου ο συγγραφέας μας προτείνει to not give a fuck φέρνοντας ως παράδειγμα (τρομερή έμπνευση) τον Dave Mustaine των Megadeth ο οποίος, λέει, σπατάλησε τη ζωή του bearing a grudge against Metallica.

Σπουδαίο παράδειγμα για να χτίσεις το επιχείρημά σου, ιδίως αν αναλογιστεί κανείς πως ο M είναι ο σημαντικότερος μουσικός στον χώρο της pop και της ακραίας εκδοχής της, του thrash metal - ο σημαντικότερος τουλάχιστον από τον Bach και έπειτα.

Θέλω να πω - ο συγγραφέας μας λέει (τουλάχιστον αυτό θυμάμαι από όσο είχα διαβάσει από το συγκεκριμένο βιβλίο) πως για να απολαύσεις τη ζωή σου πρέπει να μη give a fuck.

Και εγώ λέω λέει μαλακίες.

Και δεν είναι μόνο ότι χρησιμοποιεί το απολύτως λάθος παράδειγμα - είναι ότι αυτού του είδους η φιλοσοφία σε οδηγεί σε ένα limbo αποχαύνωσης, εκείνο το οποίο προέβλεψαν πχ οι Pearl Jam για τον εαυτό τους με το Indifference.

Ας προσθέσουμε κάτι άλλο - γενικότερα η ζωή είναι για να βρεις κάτι και να χτυπάς τον εαυτό σου εναντίον του. Αυτή είναι η κινητήριος δύναμη και αυτή πρέπει να είναι η κινητήριος δύναμη.

Ας επικαλεστώ τον Joyce

Then he was aware of them bodies before of them coloured. How ? By knocking his sconce against them, sure

Στο Ulysses Annotated σημειώνεται για τη συγκεκριμένη φράση

[img]https://i.postimg.cc/SNjjw1BC/knoc ... .png[/img]

Πρέπει δλδ να βρεις αντίσταση στη ζωή (κάτι να πρήζεσαι) διότι αν δεν βρεις κάτι να bear grudge against η ζωή γίνεται unbearable

πχ ο Samuel Johnson απέρριψε τον ιδεαλισμό του επισκόπου Berkeley χτυπώντας μία κοτρόνα, μία αλληγορική κίνηση για το πώς γίνεται η ζωή bearable

[Σε ένα ίδιο επίπεδο, η ζωή του Kierkegaard είναι η καταστροφή της εγελιανής διαλεκτικής]

[Δλδ, ο Kierkegaard και ο Mustaine είναι εκλεκτικά συγγενείς]
Το σωστό είναι να μην ασχολείσαι με βλακείες. Δηλαδή don't give a fuck για πράγματα που δεν το αξίζουν, άρα πρέπει να ξέρεις να διακρίνεις ποιά είναι τα ελάχιστα που δεν ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία.

Armageddon
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 29 Μάιος 2023, 18:12
Τοποθεσία: Ν.Ιωνία

Re: The subtle art of not giving a fuck

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Armageddon » 26 Ιουν 2023, 14:59

Εκανε ένα τραπέζι πρόσφατα ο Michael Daglas. Την ημέρα του πατέρα και ανέβασε photo στο Instagram. Ο 78χρονος star είχε αγκαλία τους δυο γιούς του ένω η καλλονή γυναίκα του Katherine Zeta Jones δεν ήταν παρών εκείνη τη στιγμή. Το τραπέζι πάνω είχε κάθε λογής καλούδια αχλάδια, σάντουιτς, χυμούς, πεπόνια, καρπούζια, μέλι, γάλα, λουκάνικα. Ολα τα ευλογημένα αγαθά. Κάποιοι έσπευσαν να ευχηθούν στον αστέρα του χόλλυγουντ για την ημέρα όμως κάποιοι άλλοι του είπαν "τι είναι αυτά που κάνεις;" Ο μισός κόσμος πεινάει και εσύ ανεβάζεις τέτοια photo; Σαν να του λένε "ντροπή σου!".
Το σκεπτικό πίσω από αυτή τη κατηγορία μπορώ να το καταλάβω.
But through the eternal night, the twinkling of star light, so very far away maybe it's only yesterday...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών