F35 και όχι μόνο

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6749
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: F35 και όχι μόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Φεβ 2024, 21:28

πήζον bot έγραψε:
03 Φεβ 2024, 20:17
pylothess έγραψε:
03 Φεβ 2024, 16:06
Καμιά γίνονται παρανοήσεις. Όπως τότε που είχε πει η Αλέκα Παπαρήγα ότι είτε με καπιταλιστική δραχμή είτε με ευρώ πάλι ο λαός θα υποφέρει . Αυτό το πήραν κάποιοι και το παράφρασαν ότι το ΚΚΕ υποστηρίζει το Ευρώ και το μνημόνιο και ότι φοβάται την έξοδο από το ευρώ.
https://www.tovima.gr/2011/05/30/politi ... astrofiki/
Αντίκτυπο... ως την Κουμουνδούρου είχε η δήλωση της ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ κυρίας Αλέκας Παπαρήγα ότι «η λύση έξω από το ευρώ και δραχμή στις παρούσες συνθήκες είναι καταστροφική»

Ετσι, δεν πέρασαν απαρατήρητες οι δηλώσεις της κυρίας Παπαρήγα , τη Δευτέρα, στον τηλεοπτικό σταθμό ΑΝΤΕΝΝΑ. Η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ επεσήμανε ότι «καταρχήν εμείς είμαστε γενικά υπέρ της αποδέσμευσης από την ΕΕ, η λύση έξω από το ευρώ και δραχμή στις παρούσες συνθήκες είναι καταστροφική. Αλλά εθελοντικά να φύγει η Ελλάδα από την ευρωζώνη και αυτή τη στιγμή να τη διώξουν από την ευρωζώνη δεν το βλέπουμε».
Ε και; Πες μου τι δεν καταλαβαίνεις; Δραχμή είχαμε από τον Όθωνα μέχρι και τον Σημίτη. Μόνο επί Καποδίστρια είχαμε φοίνικες. Παίζει ρόλο το τι νόμισμα θα έχουμε από μόνο του;

Κατ'αρχάς , ο λαός ήταν έτοιμος να στηρίξει μια τέτοια απόφαση; Όταν έχεις έναν ΣΥ.ΡΙΖ.Α. ,έναν Αλέξη Τσίπρα που τάζει λαγούς με πετραχήλια, ότι θα φέρει την θάλασσα στο βουνό, ότι οι φαλακροί θα βγάλουν μαλλιά, ότι θα βαράει το ταμπούρλο και οι Ευρωπαίοι θα χορεύουν τσιφτετέλι είχε καλλιεργήσει την εντύπωση στον κόσμο ότι έτσι εύκολα και ωραία θα ξεμπερδέψουμε ,ότι θα ανοίξουνε οι ουρανοί και θα βρέχει λεφτά από τον ουρανό , πιστεύεις ότι ο λαός θα ήταν έτοιμος να αντέξει τις ενδεχόμενες δυσκολίες που θα προέκυπταν από μια ενδεχόμενη έξοδο της Ελλάδας από την Ευρωζώνη; Αν μετά την έξοδο της χώρας από την Ευρωζώνη σταματούσε η κάνουλα με το ρευστό , σταματούσαν οι πληρωμρές συντάξεων και μισθών τι θα κάναμε μετά; Εμφύλιο; Επανάσταση; Θα φέρναμε μήπως τον βασιλιά; Ήταν κατ 'αρχάς ο Ελληνικός λαός προετοιμασμένος για να υποστηρίξει ένα τέτοιο πρόγραμμα; Ή θα ανέτρεπαν την πρώτη φορά αριστερά;

Εκείνη την περίοδο δεν μπορούσα να το καταλάβω αλλά νομίζω πως τώρα που πέρασαν κάποια χρόνια έχω καταλάβει. Κατά την ταπεινή μου άποψη , ο Αλέξης Τσίπρας είχε προκηρύξει το δημοψήφισμα γιατί ήθελε να βγει από την δύσκολη θέση που βρισκόταν. Αν το δημοψήφισμα έδινε με 60% ΝΑΙ , θα του έλυνε τα χέρια. Θα μπορούσε να πει ότι ρώτησε την γνώμη του λαού για ένα τόσο σημαντικό θέμα και δεν θα του κόστιζε απολύτως τίποτα. Μάλλον ο Αλέξης Τσίπρας δεν πίστευε ότι η κάλπη θα έβγαζε ΌΧΙ. Μάλλον έπεσε θύμα των ίδιων των φρούδων ελπιδών που ο ίδιος είχε καλλιεργήσει στον Ελληνικό λαό. Και το ερώτημα του δημοψηφίσματος δεν ήταν ξεκάθαρα διετυπωμένο .Το ερώτημα ήταν αν συμφωνούμε με τους όρους της διαπραγμάτευσης. Μετά στα καφενεία παίζαμε το σπασμένο τηλέφωνο ότι θα βγούμε από το Ευρώ και θ' ανοίξουν οι δουλειές γιατί η δραχμή θα είναι πιο φτηνή συναλλαγματικά από το Ευρώ κ.τ.λ. Το ερώτημα ήταν ίξεις αφίξεις η πιο απλά με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω. Μετά παραιτήθηκε ο Αλέξης και προκήρυξε εκλογές. Ίσως ήθελε να παραδώσει την σκυτάλη στην Νέα Δημοκρατία αλλά πάλι κέρδισε τις εκλογές. Ο Τσίπρας και οι Συριζαίοι τι ήταν; Ήταν άσχετοι; ήταν ονειροπόλοι; Ήταν απατεώνες; Ήταν πολιτικοί τζογαδόροι; Ήταν ψεύτες; Επειδή είμαστε καλοπροαίρετοι ας θεωρήσουμε πως απλώς έκαναν κακή εκτίμηση των πραγμάτων λόγω απειρίας.

Ευτυχώς που το Κ.Κ.Ε. δεν ενέδωσε σε αυτό το αντιΚΚΕ κλίμα που είχε καλλιεργηθεί και στις πιέσει για συνεργασία. Θα είχε βάλει και το ΚΚΕ πλάτη στα μνημόνια . Φυσικά η Αριστερά έχει πατώσει μετά απ'αυτά.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6749
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: F35 και όχι μόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Φεβ 2024, 21:31

πήζον bot έγραψε:
03 Φεβ 2024, 20:17
pylothess έγραψε:
03 Φεβ 2024, 16:06
Καμιά γίνονται παρανοήσεις. Όπως τότε που είχε πει η Αλέκα Παπαρήγα ότι είτε με καπιταλιστική δραχμή είτε με ευρώ πάλι ο λαός θα υποφέρει . Αυτό το πήραν κάποιοι και το παράφρασαν ότι το ΚΚΕ υποστηρίζει το Ευρώ και το μνημόνιο και ότι φοβάται την έξοδο από το ευρώ.
https://www.tovima.gr/2011/05/30/politi ... astrofiki/
Αντίκτυπο... ως την Κουμουνδούρου είχε η δήλωση της ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ κυρίας Αλέκας Παπαρήγα ότι «η λύση έξω από το ευρώ και δραχμή στις παρούσες συνθήκες είναι καταστροφική»

Ετσι, δεν πέρασαν απαρατήρητες οι δηλώσεις της κυρίας Παπαρήγα , τη Δευτέρα, στον τηλεοπτικό σταθμό ΑΝΤΕΝΝΑ. Η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ επεσήμανε ότι «καταρχήν εμείς είμαστε γενικά υπέρ της αποδέσμευσης από την ΕΕ, η λύση έξω από το ευρώ και δραχμή στις παρούσες συνθήκες είναι καταστροφική. Αλλά εθελοντικά να φύγει η Ελλάδα από την ευρωζώνη και αυτή τη στιγμή να τη διώξουν από την ευρωζώνη δεν το βλέπουμε».
Υπάρχουν δυο δρόμοι . Η θα ακολουθήσεις την πεπατημένη οδό , ΔΝΤ ,μνημόνια, οικονομικός φιλελευθερισμός κ.τ.λ. ή θα πάρουμε άλλες οδούς ,περισσότερο ριζοσπατικές . Η παπάς παπάς η ζευγάς ζευγάς. Και οι δυο δρόμοι είναι δύσκολοι. Δεν είναι κακό κάποιος πολιτικός να βγει και να υποστηρίξει ότι θα ακολουθήσει νεοφιλελεύθερη πολιτική . Καλά κάνει. Το κακό είναι κάποιος να παριστάνει τον καπετάνιο χωρίς να έχει τα κότσια.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6749
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: F35 και όχι μόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Φεβ 2024, 21:43

πατησιωτης έγραψε:
03 Φεβ 2024, 20:36
pylothess έγραψε:
03 Φεβ 2024, 16:05
πατησιωτης έγραψε:
03 Φεβ 2024, 09:30


Εγώ όμως σε ρώτησα γιατί αυτοί που παριστάνουν την "εργατική" τάξη κριτικάρουν όποιον "αστό" πάει να εγκαταλείψει τα 12 μίλια και αποφεύγει τον πόλεμο.
Δεν ξέρω τι ειπώθηκε ,πως ειπώθηκε , πότε και σε ποιον ειπώθηκε. Μήπως το συμπέρασμα που ήθελαν να βγει από αυτή την συζήτηση ήταν ότι οι αστικές κυβερνήσεις δεν μπορούν εξυπηρετήσουν τα εθνικά μας συμφέροντα; Δεν είμαι μέλος του κόμματος οπότε δεν με δεσμεύει καμία κομματική πειθαρχία ώστε να υιοθετήσω κάποια θέση. Αλλά πέρα από αυτό , τι κρύβεται πίσω από αυτή την ιστορία;
Ώστε υπάρχουν εθνικά συμφέροντα;δεν είναι όλα ταξικά;και τι θα πει εθνικά συμφέροντα;κάποια συμφέροντα που είναι ΚΟΙΝΑ μεταξύ αστών και εργατών φαντάζομαι.Πως είναι κοινά όμως όταν εσύ λες ότι δεν έχεις να χωρίσεις τίποτε με τον Τούρκο εργάτη;
Εάν υπάρχουν κοινά συμφέροντα αστών και εργατών τότε έχεις να χωρίσεις με τον Τούρκο εργάτη αυτά τα κοινά συμφέροντα που έχεις εσύ με τον Έλληνα αστό εν σχέσει με αυτά που έχει εκείνος μαζί με τον Τούρκο αστό.Και το βασικό σήμερα είναι εάν θα έχεις ή όχι 12 μίλια χωρικά ύδατα στο Αιγαίο.
Το πως ειπώθηκε το έγραψα και θα το επαναλάβω με πιο πολλές λεπτομέρειες.Κατά τη διάρκεια του προεκλογικού ντιμπέιτ στις εκλογές κάθε πολιτικός αρχηγός είχε το δικαίωμα να κάνει μία ερώτηση σε έναν άλλον.Όταν ήλθε η ώρα να ρωτήσει η Παπαρήγα τον Παπανδρέου δεν τον ρώτησε κάτι για τους μισθούς ή τις συντάξεις αλλά εάν σκοπεύει να εγκαταλείψει τα 12 μίλια στο Αιγαίο.Δηλαδή τον ρώτησε πιέζοντάς τον να είναι ανυποχώρητος στη διαμάχη αυτή με την Τουρκία και να πάρει θέση για κάτι που οι Τούρκοι έχουν πει ότι είναι αιτία πολέμου.Και αυτό δεν είναι κάτι που έγινε μια φορά,είναι πάγια θέση η αδιάλλακτη στάση του ΚΚΕ στις ελληνοτουρκικές διαφορές.Το γεγονός ότι τα άλλα κόμματα για τους δικούς τους λόγους το έχουν κηρύξει ιερή αγελάδα και αποφεύγουν να αναφερθούν σε αυτό δεν με αφορά εμένα ως πολίτη τη στιγμή που θα κληθούν τα παιδιά μου να πολεμήσουν εάν γίνει πόλεμος.
Είτε τα 12 μίλια με αφορούν και εμένα ως εθνικό συμφέρον και άρα καλώς θα πολεμήσω είτε αφορούν μόνο τους "αστούς" οπότε ως κόμμα αντιαστικό το ΚΚΕ θα έπρεπε να είναι εναντίον μιας επέκτασης που θα οδηγούσε τα "παιδιά του λαού" να σκοτωθούν.Και τα δύο δεν γίνονται.Ή μάλλον γίνονται όταν κάποιος δημαγωγεί και οι άλλοι τον αφήνουν.Επειδή όμως στον πόλεμο δεν θα πολεμήσει ο γιος του Μητσοτάκη ή το ....παρένθετο παιδί του Κασσελάκη :smt005: αλλά κάποιοι άλλοι έχω το δικαίωμα εγώ ως μη πολιτικός αρχηγός και παιδί του λαού επίσης να ρωτάω. :102:
Ίσως να ήταν ρητορική η ερώτηση, να ήθελε απλά να το παγιδεύσει.
Ο γιος του Στάλιν πάντως ήταν αξιωματικός ,τον έστειλαν στο μέτωπο, τον συνέλαβαν οι Ναζί και τον εκτέλεσαν. Τώρα μπορείς να πεις ότι ίσως επειδή ήταν γιος του Στάλιν τον έκαναν αξιωματικό .Μπορεί και να ισχύει αυτό. Δεν παίρνω όρκο.
Μα και το θέμα των 12 ν.μ. θα επιλυθεί κατά τέτοιο τρόπο που να εξυπηρετεί τα συμφέροντα της αστικής τάξης της Τουρκίας , της Ελλάδας , του ΝΑΤΟ. Εξαράται ποια συμφέροντα είναι πιο ισχυρά ώστε να επιβάλλουν την θέλησή τους. Αν πραγματικά ήταν φιλολαϊκές οι κυβερνήσεις και της Τουρκίας και της Ελλάδας δεν θα υπήρχε πρόβλημα 12 ναυτικών μιλιών.
Η Τουρκία που δημιουργεί θέματα για τα 12 ν.μ. γιατί τα δημιουργεί; Θα ωφεληθεί πιστεύεις ο Τουρκικός λαός απ'αυτήν την κατάσταση; Ο Τουρκικός λαός κερδίζει απ'αυτήν την κατάσταση που του έχουν γ@μ#$ε! το μυαλό οι πολιτικοί με τα σκ@τ@ περί νεοθωμανισμού με τις γαλάζιες πατρίδες; Τώρα γιατί οι Τούρκοι εκλέγουν αυτούς που εκλέγουν δεν έχω ιδέα.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: F35 και όχι μόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Φεβ 2024, 19:23

Οργισμένος έγραψε:
26 Ιαν 2024, 19:36
πήζον bot έγραψε:
26 Ιαν 2024, 19:22
και στηνουμε κωλο στον ερντογαν και μας πινουν και το αιμα με τα εξοπλιστικα.

η χειροτερη κυβερνηση ολων των εποχων

λογικα θα τα στειλουν στην ουκρανια δωρεαν ή οπου αλλου χρειαστει οταν ερθουν :smt005:
κλααααααααααααααασψεεεεεεεεεεε
February 3, 2024
ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ-ΣΟΚ: ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ τα… F-35 που πουλάνε στην… ΕΛΛΑΔΑ!!!
Έκθεση Πενταγώνου: Δεν πληρούν τα βασικά πρότυπα λειτουργίας σε 65 τομείς!!!

Εικόνα

Το Joint Project Office (JPO) πιστοποίησε το αεροσκάφος ως «έτοιμο για δοκιμή», παρά τις δεκάδες ελλείψεις σε σχέση με τις βασικές απαιτήσεις…


Τα Lockheed Martin F-35 Joint Strike Fighter εξακολουθεί να υφίστανται τουλάχιστον 65 βασικές ελλείψεις όπου συνεχίζουν να αποτυγχάνουν να πληροούν τις βασικές προδιαγραφές δοκιμών, ανέφερε σε έκθεση το Office of Director, Operational Test and Evaluation (DOT&E).

Το JPO [F-35 Joint Project Office] ολοκλήρωσε τον έλεγχο ετοιμότητας για δοκιμές JSE [Joint Simulation Environment, Κοινό Περιβάλλον Προσομοίωσης] τον Σεπτέμβριο του 2023 και τα πιστοποίησε ως έτοιμα για δοκιμή, παρά τις 65 ελλείψεις σε σχέση με τις βασικές απαιτήσεις JSE, ανέφερε η έκθεση την Παρασκευή.

Ο κύκλος ανάπτυξης του προγράμματος F-35 συνεχίζει να παρουσιάζει καθυστερήσεις λόγω ανώριμης και ελλιπούς λογισμικού συστημάτων αποστολής Block 4 και προβλημάτων σταθερότητας αεροηλεκτρονικού εξοπλισμού με το νέο υλικό Technology Refresh 3 (TR-3) να εισέρχεται σε αεροσκάφη παραγωγής Παρτίδας 15, ανέφερε η έκθεση.

«Ως αποτέλεσμα, οι παραδόσεις των αεροσκαφών παραγωγής της παρτίδας 15 στη διαμόρφωση TR-3 βρίσκονται σε αναμονή μέχρι να ολοκληρωθούν περισσότερες δοκιμές και να επιλυθούν τα ηλεκτρονικά ζητήματα. …[Α]αυτές οι καθυστερήσεις εμπόδισαν το F-35 JPO να σχεδιάσει και να προγραμματίσει επαρκώς τις τροποποιήσεις υλικού … της αναβαθμισμένης διαμόρφωσης υλικού», ανέφερε η έκθεση.

Επίσης, τα απαραίτητα όργανα δοκιμών πτήσης, συμπεριλαμβανομένων τόσο των αεροσκαφών όσο και των οργάνων διαμόρφωσης μάχης στην ύπαιθρο, και των δύο, της υπόλοιπης διαμόρφωσης TR-2 και του αναβαθμισμένου αεροσκάφους TR-3, δεν είναι όλα με σύμβαση και δεν θα είναι διαθέσιμα εγκαίρως, πρόσθεσε η έκθεση.

ΔΕΙΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΓΩΝΟΥ ΕΔΩ: https://greeknewsondemand.com/wp-conten ... 105341.pdf
https://sputnikglobe.com/20240203/f-35- ... 68754.html
https://www.infowars.com/posts/f-35-jet ... on-report/



Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 6119
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: F35 και όχι μόνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 19 Φεβ 2024, 14:18

Εγώ ξέρω ότι οι ίδιοι άνθρωποι έλεγαν ότι δεν πρέπει να ανησυχούμε που οι Τούρκοι μπήκανε στο πρόγραμμα της κατασκευής των F35 και είχανε παραγγείλει 200 ΤΜΧ.Δεν γινότανε τότε ανατροπή της ισορροπίας στο Αιγαίο.Ομως εμείς με 30 F35 τα αλλάζουμε όλα.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών