«Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
zteo
Δημοσιεύσεις: 10547
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 17 Μάιος 2024, 09:41

Unique έγραψε:
17 Μάιος 2024, 09:35
Ζαιοι be like: "Δε φταίω εγώ που έκανα τη συμφωνία. Ο Κούλης φταίει που δεν την ακύρωσε" :smt005::smt005:
Μόνο που δεν λένε αυτό. Οι ζαιοι είναι συνεπείς την υπερασπιζονται την συμφωνία.
Σε αντίθεση με την ΝΔ που πλέον κανένας δεν ξέρει τι θέση εχει
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4703
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 17 Μάιος 2024, 10:48

zteo έγραψε:
17 Μάιος 2024, 09:41
Μόνο που δεν λένε αυτό. Οι ζαιοι είναι συνεπείς την υπερασπιζονται την συμφωνία.
Σε αντίθεση με την ΝΔ που πλέον κανένας δεν ξέρει τι θέση εχει
Το 2019 είχαν ως προεκλογική δέσμευση να προωθήσουν το brand "Μακεδονία", τίποτα άλλο. Το 2023 δεν είχαν ούτε αυτό. Κάποιων η καμπούρα σηκώνει και άλλο δούλεμα, ίσως επειδή η τσέπη είναι γεμάτη, ποιος ξέρει.

Οι Συριζαίοι υπερασπίζονται τη Συμφωνία καθαρά από εγωισμό και κομματικό πατριωτισμό. Αν δεν ξέρουν πόσο μεγάλη ζημιά τούς έκανε και τους κάνει ακόμη (πολύς κόσμος έχασε τότε οριστικά τις όποιες αυταπάτες τού είχαν απομείνει πια για τον ΣΥΡΙΖΑ), δεν θα βάλουν μυαλό ποτέ αλλά μια ζωή θα κάνουν τα ρεπό της "δεκσάς"
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4995
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 17 Μάιος 2024, 10:54

πατησιωτης έγραψε:
17 Μάιος 2024, 01:03
Δεν είμαι βέβαιος εάν στον προφορικό λόγο κάποιος πολιτικός λέει άλλο όνομα από το συμφωνηθέν ότι παραβιάζει τη συμφωνία.Άλλωστε και εδώ ένα σωρό κόσμος Σκόπια τους αποκαλούν ακόμη.
Στην ορκωμοσία της η νέα πρόεδρος ναι μεν προφορικά είπε Μακεδονία αλλά στο έγγραφο που υπέγραψε γράφει Βόρεια Μακεδονία. :D Το ίδιο θα κάνει και αυτός.
θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει στον λόγο της "Macedonia" και "Macedonian" με την έννοια τής συμφωνίας:

Εικόνα

αλλά όχι όπως το είπε στον όρκο της:

"the function of President of the Republic of Macedonia"

που δεν βγάζει και νόημα καθώς δεν υπάρχει χώρα με αυτό το όνομα. :D

I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4995
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 17 Μάιος 2024, 11:03

Οργισμένος έγραψε:
17 Μάιος 2024, 08:59
Η συμφωνια των Πρεσπων περα απο την ονομασια , τεχνικα εχει προβλημα καθως δεν προεβλεψε μηχανισμο προστασιας των 2 μερων σε περιπτωση αθετησης των συμφωνηθεντων. Οταν ρωτηθηκαν γιαυτο κοτζιαδες και λοιποι ειπαν οτι η συμφωνια δεν επρεπε να ειναι "ταπεινωτικη" για καποιο απο τα 2 μερη. Ηταν χρεος της αριστερας και παπαδοδεξιας μας και εγινε πραξη με 1 νομο και 1 αρθρο.
δεν ισχύει αυτό.

Εικόνα
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4995
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 17 Μάιος 2024, 11:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Μάιος 2024, 08:58
To πράγμα είναι πολύ πιο απλό.

Από τη στιγμή που περνάνε αβαβα τέτοιες δηλώσεις πολιτικών στη βουμου, μπορούν και οι Έλληνες πολιτικοί να αρχίσουν να αναφέρονται στον βαλκάνιο λέοντα με τον παλιό καλό όρο "Σκόπια".
έστω και με διφορούμενη έννοια. :wink
"Any progress in our bilateral relations, as well as any step by Skopje towards Europe hinge on their honest respect of the agreement," Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis said on Monday.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5925
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 17 Μάιος 2024, 11:10

Απο τις λιγες φορες που ο Τσιπρας εχει κανει κατι σωστο
Δε βγηκε να υπερασπιστεί δημοσια τη Συμφωνια των Πρεσπών και να μπει στο κάδρο, μετα απο οσα εγιναν τελευταία
Κανει την πάπια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71033
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μάιος 2024, 12:15

Bill Hicks έγραψε:
17 Μάιος 2024, 11:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Μάιος 2024, 08:58
To πράγμα είναι πολύ πιο απλό.

Από τη στιγμή που περνάνε αβαβα τέτοιες δηλώσεις πολιτικών στη βουμου, μπορούν και οι Έλληνες πολιτικοί να αρχίσουν να αναφέρονται στον βαλκάνιο λέοντα με τον παλιό καλό όρο "Σκόπια".
έστω και με διφορούμενη έννοια. :wink
"Any progress in our bilateral relations, as well as any step by Skopje towards Europe hinge on their honest respect of the agreement," Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis said on Monday.
Έτσι. :lol:

Στην τελική, ακόμη και ως όρος στις πολιτικές ειδήσεις παίζει. Αντί να αναφέρονται σε κράτη, χρησιμοποιούν το όνομα της πρωτεύουσας τους. Μια χαρά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21670
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Μάιος 2024, 12:27

Green Dragon έγραψε:
16 Μάιος 2024, 21:41
Το συμπέρασμα έιναι ότι όλοι αυτοί οι γύφτουλες δεν πρόκειται να σεβαστούν ποτέ καμιά συμφωνία και το μόνο που καταλαβαίνουν είναι το bullying, όπως έκανε ο Παπανδρέου στο θέμα της σημαίας των Σκοπίων με το εμπάργκο. Το να δείχνουμε καλή θέληση είναι ηλιθιότητα.

Πάντως το θέμα είναι πως αποκαλείται στα επίσημα έγγραφα, ας λέει ότι θέλει ο γυφτοσκοπιανός.
Μπα, δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι τι μπορεί να χρησιμεύσει ως προπαγάνδα. Αλλά πιστεύω ότι χωρίς ή με Βόρειος είναι το ίδιο κακό. Αν ποτέ χρειαστεί να περαστεί στην κοινή γνώμη άλλων κρατών ότι αυτοί είναι οι Μακεδόνες και την υπόλοιπη Μακεδονία κακώς την έχει άλλο κράτος τότε το Βόρειος μπορεί να είναι και χειρότερο. Αυτό ήταν και το σκεπτικό πίσω από την άρνηση ανέκαθεν.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71033
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μάιος 2024, 12:42

sharp έγραψε:
17 Μάιος 2024, 12:27
Green Dragon έγραψε:
16 Μάιος 2024, 21:41
Το συμπέρασμα έιναι ότι όλοι αυτοί οι γύφτουλες δεν πρόκειται να σεβαστούν ποτέ καμιά συμφωνία και το μόνο που καταλαβαίνουν είναι το bullying, όπως έκανε ο Παπανδρέου στο θέμα της σημαίας των Σκοπίων με το εμπάργκο. Το να δείχνουμε καλή θέληση είναι ηλιθιότητα.

Πάντως το θέμα είναι πως αποκαλείται στα επίσημα έγγραφα, ας λέει ότι θέλει ο γυφτοσκοπιανός.
Μπα, δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι τι μπορεί να χρησιμεύσει ως προπαγάνδα. Αλλά πιστεύω ότι χωρίς ή με Βόρειος είναι το ίδιο κακό. Αν ποτέ χρειαστεί να περαστεί στην κοινή γνώμη άλλων κρατών ότι αυτοί είναι οι Μακεδόνες και την υπόλοιπη Μακεδονία κακώς την έχει άλλο κράτος τότε το Βόρειος μπορεί να είναι και χειρότερο. Αυτό ήταν και το σκεπτικό πίσω από την άρνηση ανέκαθεν.
Τί εννοείς "κοινή γνώμη" των άλλων κρατών; Αυτά τα θέματα δεν αφορούν στην κοινή γνώμη (που στην τελική σιγά μην νοιάζεται ο κάθε ευρωπαίος για το πώς θα αποκαλείται η βουμού) αλλά στη διπλωματική/θεσμική γλώσσα που ακούει/διαβάζει ο οποιοσδήποτε στις πολιτικές ειδήσεις.

Όσο για το μπολντ είναι ξεκάθαρα τέρμα φοβική αντιμετώπιση. Γιατί αν εννοείς ότι ο όρος "Βόρειος Μακεδονία" στρώνει χαλί για να διεκδικήσουν οι σκοπιανοί και τη "Νότια", μάλλον σου διαφεύγει ότι ακριβώς αυτό ισχύει και αντίστροφα. Να διεκδικήσουν και οι Νότιοι τη Βόρεια Μακεδονία. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11644
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 17 Μάιος 2024, 13:07

runner έγραψε:
16 Μάιος 2024, 22:00
Γιατί, με τι τώρα τα Σκόπια και ολόκληρη η γη πως αποκαλούσε τη χώρα αυτή;
Δεν θέλω να σας χαλάσω τις φαντασιώσεις αλλά όλοι Μακεδονία αποκαλούσαν αυτή τη χώρα πλην Ελλάδος φυσικά και Κύπρου.
Οι συμφωνίες και οι ονομασίες "βόρεια" "υπερβόρεια" και δεν ξέρω και εγώ τι, αποτελούν τυπικουρες για οικονομοεμπορικους σκοπούς.


Είπες ένα σωστό και ένα λάθος.

Όντως μέχρι τις Πρέσπες όλοι τους αποκαλούσαν Μακεδονία σκέτο.
Μετά τις Πρέσπες τους αποκαλούν Βόρεια Μακεδονία.

Έτσι είναι γραμμένοι στο Γκουγκλ Μαπς, έτσι γράφονται στους αγώνες ποδοσφαίρου, έτσι θα τους μάθουν και τα 8 δις του παγκόσμιου πληθυσμού που χέστηκαν για το Μεγαλέξανδρο.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 17 Μάιος 2024, 13:11

Bill Hicks έγραψε:
17 Μάιος 2024, 11:03
Οργισμένος έγραψε:
17 Μάιος 2024, 08:59
Η συμφωνια των Πρεσπων περα απο την ονομασια , τεχνικα εχει προβλημα καθως δεν προεβλεψε μηχανισμο προστασιας των 2 μερων σε περιπτωση αθετησης των συμφωνηθεντων. Οταν ρωτηθηκαν γιαυτο κοτζιαδες και λοιποι ειπαν οτι η συμφωνια δεν επρεπε να ειναι "ταπεινωτικη" για καποιο απο τα 2 μερη. Ηταν χρεος της αριστερας και παπαδοδεξιας μας και εγινε πραξη με 1 νομο και 1 αρθρο.
δεν ισχύει αυτό.

Εικόνα
Ok μπορουμε να παμε στη Χαγη. Αλλα αυτο ειναι ενα απλο σοφτ condition. As τους παει στη Χαγη η κυβερνηση.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5925
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 17 Μάιος 2024, 13:21

Οργισμένος έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:11

Ok μπορουμε να παμε στη Χαγη. Αλλα αυτο ειναι ενα απλο σοφτ condition. As τους παει στη Χαγη η κυβερνηση.
Αν φτασεις σε αυτο το σημειο σημαινει οτι ειναι νεκρό το πνεύμα της συμφωνιας.

Δε νομιζω οτι θα τους αφησουν, αλλα αν συμβει θα ειναι μεγαλη νικη για τους ΒορειοΜακεδονες.
Θα εχουν κερδισει ταυτοτητα/γλωσσα και το ονομα που εχει καθιερωθεί διεθνως και θα εχουν ξεπερασει το μπλοκο για το ΝΑΤΟ

Ολα αυτα βασιζονται στην καλη πιστη και οχι σε αποφασεις δικαστηρίων

Βασικα για τους Βουλγαρους και τους Αλβανούς δουλευουμε και οι 2
Δεν ειναι βιώσιμο αυτο το κρατος σε βαθος χρονου, δυστυχως για την Ελλαδα

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 17 Μάιος 2024, 13:24

Zelda έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:21
Οργισμένος έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:11

Ok μπορουμε να παμε στη Χαγη. Αλλα αυτο ειναι ενα απλο σοφτ condition. As τους παει στη Χαγη η κυβερνηση.
Αν φτασεις σε αυτο το σημειο σημαινει οτι ειναι νεκρό το πνεύμα της συμφωνιας.

Δε νομιζω οτι θα τους αφησουν, αλλα αν συμβει θα ειναι μεγαλη νικη για τους ΒορειοΜακεδονες.
Θα εχουν κερδισει ταυτοτητα/γλωσσα και το ονομα που εχει καθιερωθεί διεθνως και θα εχουν ξεπερασει το μπλοκο για το ΝΑΤΟ

Ολα αυτα βασιζονται στην καλη πιστη και οχι σε αποφασεις δικαστηρίων
Ταυτοτητα και γλωσσα ειναι ηδη μακεδονκες χαρη σε ποκοπικο και συμφωνια των πρεσπων. ΑΝ ειναι ομως να μην χρησιμοποιουν και το συμφωνηθεν ονομα τοτε πρεπει η ελλ πλευρα να αρχισει τις εχθροπραξιες. Με κυβερνηση σπαρτιατων στην γειτονα , μονο απο σφαλιαρες θα καταλαβαινουν.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5925
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 17 Μάιος 2024, 13:28

Δεν προκειται να γινει ποτε αυτο... αν θεωρητικα υπηρχε πιθανοτητα να γινει τελος παντων

Θα πολεμαμε για κατι που εχουμε ηδη χασει
Σημασια εχει πως αποκαλουνται διεθνως, οχι πως τους λεμε εμεις
Και αν οι ιδιοι επιμενουν να λεγονται Μακεδονες-Μακεδονια, ετσι θα τους αποκαλει ολος ο κοσμος
Δε μπορεις να σκοτωσεις καποιον επειδη επιμενει να λεγεται Μακεδονας, Μογγόλος ή Αρειανός

Με απειλη πολεμου οχι μονο δε θα μειωσουν τη χρηση του Μακεδονια σκετο, αλλα θα κερδισουν και τη διεθνή συμπάθεια

nikos p 2020
Δημοσιεύσεις: 2134
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 10:29

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos p 2020 » 17 Μάιος 2024, 13:30

Ο Μπαιντεν πριν μερικά χρόνια υπέγραψε διάταγμα, ότι όποιος πάει κόντρα στη συμφωνία θα υποστεί κυρώσεις. Όπως απαγόρευση εισόδου στις ΗΠΑ, κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων εντός ΗΠΑ και αλλά. Σας εφαρμόσει το διάταγμα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών