«Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7523
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 17 Μάιος 2024, 13:33

Ο Γκάμπριελ μοιράζει πόνο στους Σκοπιανούς


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71023
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μάιος 2024, 13:38

Zelda έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:21
Ολα αυτα βασιζονται στην καλη πιστη και οχι σε αποφασεις δικαστηρίων
Όλα αυτά βασίζονται στην πεπατημένη της μονομερούς "καλής πίστης" από την Ελλάδα, που ποτέ δεν διεκδικεί κάτι.

Με αυτήν την πρακτική είναι νομοτελειακό το ότι στην προσπάθεια εξεύρεσης λύσης μέσω της χρυσής τομής, το μόνον συμβαλλόμενο κράτος που θα βγει κερδισμένο, είναι αυτό που διεκδικεί 10 και ένεκα καλής πίστης θα πάρει 5.

Το κράτος που δεν διεκδικεί, απλώς θα πάρει το τρίτο το μακρύτερο στην καλή περίπτωση και αν υψώσει τόνους όταν το θυμηθεί, θα θεωρηθεί το κακό και άτακτο παιδί της ιστορίας.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4995
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 17 Μάιος 2024, 13:38

sharp έγραψε:
17 Μάιος 2024, 12:27
Green Dragon έγραψε:
16 Μάιος 2024, 21:41
Το συμπέρασμα έιναι ότι όλοι αυτοί οι γύφτουλες δεν πρόκειται να σεβαστούν ποτέ καμιά συμφωνία και το μόνο που καταλαβαίνουν είναι το bullying, όπως έκανε ο Παπανδρέου στο θέμα της σημαίας των Σκοπίων με το εμπάργκο. Το να δείχνουμε καλή θέληση είναι ηλιθιότητα.

Πάντως το θέμα είναι πως αποκαλείται στα επίσημα έγγραφα, ας λέει ότι θέλει ο γυφτοσκοπιανός.
Μπα, δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι τι μπορεί να χρησιμεύσει ως προπαγάνδα. Αλλά πιστεύω ότι χωρίς ή με Βόρειος είναι το ίδιο κακό. Αν ποτέ χρειαστεί να περαστεί στην κοινή γνώμη άλλων κρατών ότι αυτοί είναι οι Μακεδόνες και την υπόλοιπη Μακεδονία κακώς την έχει άλλο κράτος τότε το Βόρειος μπορεί να είναι και χειρότερο. Αυτό ήταν και το σκεπτικό πίσω από την άρνηση ανέκαθεν.
τότε θα ήταν "Nothern", γι'αυτό λεγεται έτσι η Βόρεια (το σωστό Βορεινή) Ιρλανδία.

νομίζω είχε προταθεί και (προφανώς) απορρίφθηκε.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5925
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 17 Μάιος 2024, 13:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:38
Zelda έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:21
Ολα αυτα βασιζονται στην καλη πιστη και οχι σε αποφασεις δικαστηρίων
Όλα αυτά βασίζονται στην πεπατημένη της μονομερούς "καλής πίστης" από την Ελλάδα, που ποτέ δεν διεκδικεί κάτι.

Με αυτήν την πρακτική είναι νομοτελειακό το ότι στην προσπάθεια εξεύρεσης λύσης μέσω της χρυσής τομής, το μόνον συμβαλλόμενο κράτος που θα βγει κερδισμένο, είναι αυτό που διεκδικεί 10 και ένεκα καλής πίστης θα πάρει 5.

Το κράτος που δεν διεκδικεί, απλώς θα πάρει το τρίτο το μακρύτερο στην καλή περίπτωση και αν υψώσει τόνους όταν το θυμηθεί, θα θεωρηθεί το κακό και άτακτο παιδί της ιστορίας.
Lose-Lose ειναι για την Ελλαδα αυτη η ιστορια

Για να υπαρχουν ως κρατος και να εχουν ταυτοτητα το κανουν στην καμπουρα της Ελλαδας, μιας και η απειλη τους ειναι Βουλγαρια-Αλβανια

Αν αποτυχουν ως κρατος παλι εμεις εχουμε εχουμε χασουρα και ολοι οι αλλοι στην περιοχη κερδος... μεχρι και οι Σερβοι

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11857
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 17 Μάιος 2024, 13:49

Όλη αυτή η σύμφωνα ήταν μια μαλακία και μισή. Τα είχαμε πει και τότε: δε συνάπτεις συμφωνίες-σταθμούς χωρίς να έχεις το ΟΚ των λαών και των δύο πλευρών, πολύ περισσότερο όταν οι λαοί είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία κατά, έστω και για διαφορετικούς λόγους. Όταν μάλιστα δεν εντάσεις στη συμφωνία δικλείδες ασφαλείας, απλά έχεις μια συνταγή για καταστροφή, μόλις πάρει το πάνω χέρι ξανά η πολιτική παράταξη που εκφράζει την πλειοψηφία του κόσμου σε αυτό το ζήτημα.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7523
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 17 Μάιος 2024, 13:49

Zelda έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:43
Αν αποτυχουν ως κρατος παλι εμεις εχουμε εχουμε χασουρα και ολοι οι αλλοι στην περιοχη κερδος... μεχρι και οι Σερβοι
πλακα πλάκα περισσότερο την Ελλάδα συμφέρει η ύπαρξη των Σκοπίων ως κράτος

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38182
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Μάιος 2024, 13:51

nyxtovios έγραψε:
16 Μάιος 2024, 22:28
Όταν σε δουλεύουν μέχρι και η FYROM και οι Αλβανίες καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά.
Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει με όλα τα πουτανάκια, η Ελλάδα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ως προς αυτή την σύμβαση.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71023
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μάιος 2024, 13:52

Zelda έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:38
Zelda έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:21
Ολα αυτα βασιζονται στην καλη πιστη και οχι σε αποφασεις δικαστηρίων
Όλα αυτά βασίζονται στην πεπατημένη της μονομερούς "καλής πίστης" από την Ελλάδα, που ποτέ δεν διεκδικεί κάτι.

Με αυτήν την πρακτική είναι νομοτελειακό το ότι στην προσπάθεια εξεύρεσης λύσης μέσω της χρυσής τομής, το μόνον συμβαλλόμενο κράτος που θα βγει κερδισμένο, είναι αυτό που διεκδικεί 10 και ένεκα καλής πίστης θα πάρει 5.

Το κράτος που δεν διεκδικεί, απλώς θα πάρει το τρίτο το μακρύτερο στην καλή περίπτωση και αν υψώσει τόνους όταν το θυμηθεί, θα θεωρηθεί το κακό και άτακτο παιδί της ιστορίας.
Lose-Lose ειναι για την Ελλαδα αυτη η ιστορια

Για να υπαρχουν ως κρατος και να εχουν ταυτοτητα το κανουν στην καμπουρα της Ελλαδας, μιας και η απειλη τους ειναι Βουλγαρια-Αλβανια

Αν αποτυχουν ως κρατος παλι εμεις εχουμε εχουμε χασουρα και ολοι οι αλλοι στην περιοχη κερδος... μεχρι και οι Σερβοι
Ακριβώς. Και με τη σειριακή ανοχή σε "ψιλοπράγματα" για να μη χαλάμε χατηράκια στο ΝΑΤΟ και όχι μόνον σε ό,τι αφορά στις σχέσεις με όλους τους γείτονες, έχουμε καταλήξει ως ο καλός μαθητής που δέχεται χαμογελαστός μπούλινγκ από το κάθε κακό αλλά ευάλωτο παιδί της τάξης. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38182
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Μάιος 2024, 13:52

Οκ, είναι λίγο πιο φτηνή πουτάνα αλλά κάπου εκεί τεγιώνουν οι ιδιαιτερότητες.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4995
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 17 Μάιος 2024, 13:55

Οργισμένος έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:11
Bill Hicks έγραψε:
17 Μάιος 2024, 11:03
Οργισμένος έγραψε:
17 Μάιος 2024, 08:59
Η συμφωνια των Πρεσπων περα απο την ονομασια , τεχνικα εχει προβλημα καθως δεν προεβλεψε μηχανισμο προστασιας των 2 μερων σε περιπτωση αθετησης των συμφωνηθεντων. Οταν ρωτηθηκαν γιαυτο κοτζιαδες και λοιποι ειπαν οτι η συμφωνια δεν επρεπε να ειναι "ταπεινωτικη" για καποιο απο τα 2 μερη. Ηταν χρεος της αριστερας και παπαδοδεξιας μας και εγινε πραξη με 1 νομο και 1 αρθρο.
δεν ισχύει αυτό.

Εικόνα
Ok μπορουμε να παμε στη Χαγη. Αλλα αυτο ειναι ενα απλο σοφτ condition. As τους παει στη Χαγη η κυβερνηση.
ας ξεκινήσουν απ΄το πρώτο βήμα και να τους ζητήσουν να σταματήσουν τις πίπες.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71023
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μάιος 2024, 13:56

sys3x έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:52
Οκ, είναι λίγο πιο φτηνή πουτάνα αλλά κάπου εκεί τεγιώνουν οι ιδιαιτερότητες.
Εδώ που τα λέμε δεν παίζει και κάποια καλύτερη παροχή υπηρεσιών από τα λοιπά σεξεργατικά κόμματα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41083
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2024, 14:07

panos291 έγραψε:
16 Μάιος 2024, 23:07
Αρίστος έγραψε:
16 Μάιος 2024, 21:24
Ο καθε κατσαπλιας στα Βαλκανια προκαλει την κυβερνηση Κουλη επειδη δεν την υπολογιζει.




«Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»: Ακραία προκλητικός εμμένει στο σκέτα «Μακεδονία» ο πρόεδρος του VMRO και προαλειφόμενος πρωθυπουργός Μίτσκοσκι

https://hellasjournal.com/2024/05/tha-a ... hipourgos/

.
Ναι ο Κουλης φταιει για την ηλιθια συμφωνία του ΣΥΡΙΖΑ.
Σαφώς και φταίει, γιατί έκανε ότι δεν την ήθελε ενώ ήταν βούτυρο στο ψωμί του. Την χρησιμοποίησε για να εκλεγεί και ταυτόχρονα τού έλυσε το μακροχρόνιο πρόβλημα με την ονομασία, που διαφορετικά θα αναγκαζόταν να λύσει ο ίδιος, καίγοντας μέρος των προβάτων που τον ψηφίζουν.

Αφού υπογράφηκε η συμφωνία, συνέχισε να το παίζει αντιρρησίας, λέγοντας ότι δεν θα κάνει αυτό και δεν θα κάνει το άλλο, δεν θα καλωσορίσει τον Μακεδόνα πρωθυπουργό, θα βάλει βέτο στην ΕΕ και άλλα κουραφέξαλα, που τα πήρε όλα πίσω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21668
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Μάιος 2024, 14:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Μάιος 2024, 12:42
sharp έγραψε:
17 Μάιος 2024, 12:27
Green Dragon έγραψε:
16 Μάιος 2024, 21:41
Το συμπέρασμα έιναι ότι όλοι αυτοί οι γύφτουλες δεν πρόκειται να σεβαστούν ποτέ καμιά συμφωνία και το μόνο που καταλαβαίνουν είναι το bullying, όπως έκανε ο Παπανδρέου στο θέμα της σημαίας των Σκοπίων με το εμπάργκο. Το να δείχνουμε καλή θέληση είναι ηλιθιότητα.

Πάντως το θέμα είναι πως αποκαλείται στα επίσημα έγγραφα, ας λέει ότι θέλει ο γυφτοσκοπιανός.
Μπα, δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι τι μπορεί να χρησιμεύσει ως προπαγάνδα. Αλλά πιστεύω ότι χωρίς ή με Βόρειος είναι το ίδιο κακό. Αν ποτέ χρειαστεί να περαστεί στην κοινή γνώμη άλλων κρατών ότι αυτοί είναι οι Μακεδόνες και την υπόλοιπη Μακεδονία κακώς την έχει άλλο κράτος τότε το Βόρειος μπορεί να είναι και χειρότερο. Αυτό ήταν και το σκεπτικό πίσω από την άρνηση ανέκαθεν.
Τί εννοείς "κοινή γνώμη" των άλλων κρατών; Αυτά τα θέματα δεν αφορούν στην κοινή γνώμη (που στην τελική σιγά μην νοιάζεται ο κάθε ευρωπαίος για το πώς θα αποκαλείται η βουμού) αλλά στη διπλωματική/θεσμική γλώσσα που ακούει/διαβάζει ο οποιοσδήποτε στις πολιτικές ειδήσεις.

Όσο για το μπολντ είναι ξεκάθαρα τέρμα φοβική αντιμετώπιση. Γιατί αν εννοείς ότι ο όρος "Βόρειος Μακεδονία" στρώνει χαλί για να διεκδικήσουν οι σκοπιανοί και τη "Νότια", μάλλον σου διαφεύγει ότι ακριβώς αυτό ισχύει και αντίστροφα. Να διεκδικήσουν και οι Νότιοι τη Βόρεια Μακεδονία. :lol:
Λάθος κάνεις. Η Μακεδονία ανήκει στους Μακεδόνες. Εάν αυτοί είναι οι Μακεδόνες τότε τους ανήκει και η Β. και η Ν. Η Ν. τελεί υπό κατάληψη από άλλον λαό που δεν είναι Μακεδόνες. Όσον αφορά την κοινή γνώμη, σαφώς και μετράει πάντα και παντού. Η υποστήριξη της Ουκρανίας βασίζεται πρωτίστως σε αυτό (μην υπολογίζεις Έλληνες εδώ, βρίσκονται από κάθε άποψη μακριά από τα γεγονότα).
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19103
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 17 Μάιος 2024, 14:18

κραταμε οτι δεν εχουν ορισει καμια ασφαλιστικη δικλειδα στη συνθηκη για το ΝΑΤΟ!
δεν υπαρχουν εγγυησεις,επαφιεται στην καλη θεληση η εφαρμογη
αυριο μεθαυριο κατι αναλογο μπορουν να κανουν με ΕΕ,ντεμεκ να την εφαρμοσουν για λιγο μεχρι να μπουν και μετα ξανα τα ιδια.

αναλογης βλακειας ηταν και το σχεδιο Αναν,θα καταληγαμε σε δυο κοινοτητες κράτη de facto,η τουρκικη θα εκανε οτι ηθελε και θα ειχε το πανω χερι και το κρατος της κυπρου οπως το ξερουμε δεν θα υπηρχε θα ειχε καταργηθει την επομενη της συμφωνιας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 17 Μάιος 2024, 14:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71023
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Μάιος 2024, 14:20

Η πλάκα είναι ότι δεν παίζει ούτε ένας Ζαίος* που να μην υποστήριξε τη συμφωνία.

Ακόμη και σήμερα οι περισσότεροι φιλοβουμουμακεδόνες είναι.


*Αναφέρομαι στη μεγάλη αριστερίζουσα παράταξη, που τα μέλη της νοιώθουν ηδονή κάθε φορά που οι χ ή ψ εθνικιστές -των άλλων πάντα κρατών- επιτυγχάνουν μικρές ή μεγάλες νίκες. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών