«Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
runner
Δημοσιεύσεις: 2795
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 18 Μάιος 2024, 17:33

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
16 Μάιος 2024, 22:26
Ολόκληρη η γη τους είχε γραμμένους στ’ αρχιδια της. Ούτε τους αποκαλούσε κάπως ούτε ενδιαφερόταν.
Δεν διαφωνώ σε αυτό.
Εφόσον όμως συμφωνούμε, γιατί όλο αυτό έγινε μείζον θέμα και άνοιξε νήμα με τόση συζήτηση;
Τι ρωτάω βέβαια, αφού ξέρω την απάντηση.
Ο νεοΕλληνας μιρλα και κακομοιριά γουστάρει και βρήκε καλή ευκαιρία να εξασκήσει το αγαπημένο του χόμπι, το self hating.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23120
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 19 Μάιος 2024, 07:22

Για να τηρείς την συμφωνία πάντως, πρέπει και οι δεξιοί να αποκαλούν τους γείτονες Μακεδόνες. Δε θυμάμαι κανέναν να το κάνει, φοβούνται. Και σε όλα τα σάιτ τους, λαικιζουν ηλίθια περί Σκοπιανών. Σα να λένε οι άλλοι τους Έλληνες Αθηναίους

zteo
Δημοσιεύσεις: 10554
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 19 Μάιος 2024, 08:54

Μιλώντας στα Βριλήσσια, ο πρωθυπουργός, Κυρ. Μητσοτάκης, κάλεσε τη Βόρεια Μακεδονία να συμμορφωθεί με τη Συμφωνία των Πρεσπών, αποφεύγοντας όπως ο «διάολος το λιβάνι» να αναφερθεί στο πραγματικό επίδικο αυτής της συμφωνίας, που ήταν η ένταξη της γειτονικής χώρας στο ΝΑΤΟ, που αποτελεί τον μεγαλύτερο παράγοντα αποσταθεροποίησης στην περιοχή.
Νωρίτερα, ερωτηθείς κατά τη διάρκεια συνέντευξης στην ΕΡΤ εάν προτίθεται να καταγγείλει τη Συμφωνία, απέφυγε έστω και να υπονοήσει κάτι τέτοιο, λέγοντας πως «αυτό το οποίο θα κάνουμε μετά βεβαιότητος, είναι ότι δεν πρόκειται να φέρουμε προς κύρωση τα τρία μνημόνια που απορρέουν από τη Συμφωνία».
https://www.imerodromos.gr/o-mhtsotakhs ... h-emplokh/
Μιλάμε για πολιτικό απατεώνα μεγατόνων. Από την μία καλεί την Β.Μακεδονια να τηρήσει την συμφωνία των Πρεσπων με την οποία διαφωνεί.
Δεν επικυρώνει τα μνημόνια αλλά δεν προτίθεται να την ακυρώσει.
Οπότε δεξιοπουλα σας αρέσει να εχεται τραβεστί πολιτικές θέσεις για να τις γυρίζεται ανάλογα όπως φυσάει ο άνεμος. Κοινως ο ορισμός του λαϊκισμού.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20519
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Μάιος 2024, 08:58

axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2024, 11:28
Απο τις μεγαλυτερες διπλωματικες χαζομαρες της νεοτερης Ελλαδας ηταν αυτη η συμφωνια.

Επρεπε να ονομαζονται 'νεα μακεδονια', και η γλωσσα τους 'νεο μακεδονικα', ειδικα εφοσον παραδεχονται οτι δεν εχουν σχεση με την αρχαια Μακεδονια.

Ο ορος 'βορεια' παραπεμπει σε 'νοτια' και σε αλυτρωτισμους ενωσης βορειας και νοτιας...
Δίκιο έχεις, δεν το είχα σκεφτεί έτσι.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6463
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 19 Μάιος 2024, 11:40

zteo έγραψε:
19 Μάιος 2024, 08:54
Μιλώντας στα Βριλήσσια, ο πρωθυπουργός, Κυρ. Μητσοτάκης, κάλεσε τη Βόρεια Μακεδονία να συμμορφωθεί με τη Συμφωνία των Πρεσπών, αποφεύγοντας όπως ο «διάολος το λιβάνι» να αναφερθεί στο πραγματικό επίδικο αυτής της συμφωνίας, που ήταν η ένταξη της γειτονικής χώρας στο ΝΑΤΟ, που αποτελεί τον μεγαλύτερο παράγοντα αποσταθεροποίησης στην περιοχή.
Νωρίτερα, ερωτηθείς κατά τη διάρκεια συνέντευξης στην ΕΡΤ εάν προτίθεται να καταγγείλει τη Συμφωνία, απέφυγε έστω και να υπονοήσει κάτι τέτοιο, λέγοντας πως «αυτό το οποίο θα κάνουμε μετά βεβαιότητος, είναι ότι δεν πρόκειται να φέρουμε προς κύρωση τα τρία μνημόνια που απορρέουν από τη Συμφωνία».
https://www.imerodromos.gr/o-mhtsotakhs ... h-emplokh/
Μιλάμε για πολιτικό απατεώνα μεγατόνων. Από την μία καλεί την Β.Μακεδονια να τηρήσει την συμφωνία των Πρεσπων με την οποία διαφωνεί.
Δεν επικυρώνει τα μνημόνια αλλά δεν προτίθεται να την ακυρώσει.
Οπότε δεξιοπουλα σας αρέσει να εχεται τραβεστί πολιτικές θέσεις για να τις γυρίζεται ανάλογα όπως φυσάει ο άνεμος. Κοινως ο ορισμός του λαϊκισμού.
Είναι η τακτική "λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τ' αγόρι μου" :giggle:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9221
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 20 Μάιος 2024, 13:12

sharp έγραψε:
17 Μάιος 2024, 12:27
Green Dragon έγραψε:
16 Μάιος 2024, 21:41
Το συμπέρασμα έιναι ότι όλοι αυτοί οι γύφτουλες δεν πρόκειται να σεβαστούν ποτέ καμιά συμφωνία και το μόνο που καταλαβαίνουν είναι το bullying, όπως έκανε ο Παπανδρέου στο θέμα της σημαίας των Σκοπίων με το εμπάργκο. Το να δείχνουμε καλή θέληση είναι ηλιθιότητα.

Πάντως το θέμα είναι πως αποκαλείται στα επίσημα έγγραφα, ας λέει ότι θέλει ο γυφτοσκοπιανός.
Μπα, δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι τι μπορεί να χρησιμεύσει ως προπαγάνδα. Αλλά πιστεύω ότι χωρίς ή με Βόρειος είναι το ίδιο κακό. Αν ποτέ χρειαστεί να περαστεί στην κοινή γνώμη άλλων κρατών ότι αυτοί είναι οι Μακεδόνες και την υπόλοιπη Μακεδονία κακώς την έχει άλλο κράτος τότε το Βόρειος μπορεί να είναι και χειρότερο. Αυτό ήταν και το σκεπτικό πίσω από την άρνηση ανέκαθεν.
σωστός ο συλλογισμός σου αλλά τα «έθνη» ανά τον κόσμο παίρνουν ονόματα που δεν έχουν σχέση με την ιστορία ή δανείζονται ιστορικά ονόματα χωρίς να σχετίζονται με αυτά και έθνος στα αγγλικά σημαίνει κράτος στην πραγματικότητα. Αρα η ονομασία Μακεδόνες και μακεδονική είναι ένα άδειο τσουβάλι με πατάτες αφού άλλωστε η γλώσσα τους είναι σλαβική οπότε υπάρχει και δήλωση οτι «εμείς μακεδονικό λέμε κάτι άσχετο με την συγκεκριμένη ιστορία».
Ο Κοτζιάς ενώ έχει πολύ χαλαρά έως ανύπαρκτα εθνικά αντανακλαστικά αυτό το υπολόγισε σε αυτή τη βάση δηλαδή ότι το μακεδονικό είναι μια μπαρούφα και μόνο το όνομα του κράτους μετράει. Βέβαι θα αναμείνουμε να δούμε πως θα το χειριστούν οι ίδιοι αλλά κια εμείς το όνομα αυτό, πως θα πλασαριστεί δηλαδή. Ολη η ουσία είναι στο πλασάρισμα.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9221
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 20 Μάιος 2024, 13:26

Κόκκορας έγραψε:
17 Μάιος 2024, 14:18
κραταμε οτι δεν εχουν ορισει καμια ασφαλιστικη δικλειδα στη συνθηκη για το ΝΑΤΟ!
δεν υπαρχουν εγγυησεις,επαφιεται στην καλη θεληση η εφαρμογη
αυριο μεθαυριο κατι αναλογο μπορουν να κανουν με ΕΕ,ντεμεκ να την εφαρμοσουν για λιγο μεχρι να μπουν και μετα ξανα τα ιδια.
τα πράγματα είναι απλά, στο ΝΑΤΟ μπήκε χώρα Βορεια Μακεδονία και μόνο, χώρα Μακεδονία δεν μπήκε στο ΝΑΤΟ ποτέ. Γιαυτο δεν ασχολήθηκε με το ονομα του λαού γιατί αυτό όπως θέλει το λέει καθένας και δεν μπαίνει ο λαός στο ΝΑΤΟ και αλλάζει όποτε θέλει ούτε μπορείς να δέσεις όνομα λαού μη σου φύγει.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Μάιος 2024, 13:32

Jimmy81 έγραψε:
19 Μάιος 2024, 11:40

Είναι η τακτική "λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τ' αγόρι μου" :giggle:
Α ναι; Σε σύγκριση με το "λίγη πασαρέλα στα μυκονιάτικα μπαράκια, λίγο στριγκάκια παρά θιν' αλός και το όλο μου;" :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 20 Μάιος 2024, 13:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9221
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 20 Μάιος 2024, 13:32

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
19 Μάιος 2024, 07:22
Για να τηρείς την συμφωνία πάντως, πρέπει και οι δεξιοί να αποκαλούν τους γείτονες Μακεδόνες. Δε θυμάμαι κανέναν να το κάνει, φοβούνται. Και σε όλα τα σάιτ τους, λαικιζουν ηλίθια περί Σκοπιανών. Σα να λένε οι άλλοι τους Έλληνες Αθηναίους
Σαν να λένε Βυζαντινούς τους Ρωμαίους. Είναι πράγματα αυτά;
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7527
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 20 Μάιος 2024, 13:35

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
19 Μάιος 2024, 07:22
Για να τηρείς την συμφωνία πάντως, πρέπει και οι δεξιοί να αποκαλούν τους γείτονες Μακεδόνες.
Γελάνε και τα τσιμέντα. Δεν υπάρχει Έλληνας που θα αποκαλέσει τους νοτιοΣλάβους Μακεδόνες. Νοτιο Σλάβοι ειναι με μια γλώσσα που περισσότερο μοιαζει με την βουλγάρικη και μετά με την σερβική. Επιπλέον κατέχουνε ένα έλαχιστο ποσοστό της αρχαίας Μακεδόνιας (περιοχή Μοναστηρίου), καθώς σχέδον όλη η ιστορική αρχαια Μακεδονία βρίσκεται εντός του ελληνικού κράτους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Μάιος 2024, 13:52

Δεν έχει πλάκα το πόσο υπερασπίζονται/κατανοούν/αποδέχονται τα "εθνικιστικά" και "θρησκευτικά" σύμβολα των άλλων χωρών όλοι οι αντιεθνικιστές άθεοι της Ελλάδας; :lol:

Αν αυτό δεν είναι η επιτομή του επιλεκτικού εθνοκαγκουρισμού, τί είναι;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 19122
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 20 Μάιος 2024, 15:16

Σέλευκας έγραψε:
20 Μάιος 2024, 13:26
Κόκκορας έγραψε:
17 Μάιος 2024, 14:18
κραταμε οτι δεν εχουν ορισει καμια ασφαλιστικη δικλειδα στη συνθηκη για το ΝΑΤΟ!
δεν υπαρχουν εγγυησεις,επαφιεται στην καλη θεληση η εφαρμογη
αυριο μεθαυριο κατι αναλογο μπορουν να κανουν με ΕΕ,ντεμεκ να την εφαρμοσουν για λιγο μεχρι να μπουν και μετα ξανα τα ιδια.
τα πράγματα είναι απλά, στο ΝΑΤΟ μπήκε χώρα Βορεια Μακεδονία και μόνο, χώρα Μακεδονία δεν μπήκε στο ΝΑΤΟ ποτέ. Γιαυτο δεν ασχολήθηκε με το ονομα του λαού γιατί αυτό όπως θέλει το λέει καθένας και δεν μπαίνει ο λαός στο ΝΑΤΟ και αλλάζει όποτε θέλει ούτε μπορείς να δέσεις όνομα λαού μη σου φύγει.
στα χαρτια,οταν βγαινει ο πρωθυπουργος και μιλαει για μακεδονια σκετο,καταστρατηγει την συμφωνια
επισης σε οτι αφορα την συμφωνια ο κοντζιας αν ενιωθε λιγο απο αθλητισμο και ποση προβολη γινεται εκει,θα εβλεπε την ευκαιρια και θα διορθωνε αυτα τα mkd κ.λπ
για υπηκοοτητα απλα δεν χρειαζοταν να την αγγιξει.ας λεγαν οτι θελαν,ωστοσο εβαλε το μακεδονικη μεσα...
μιλωντας γενικα για την συμφωνια

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9221
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 20 Μάιος 2024, 20:34

Κόκκορας έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:16
Σέλευκας έγραψε:
20 Μάιος 2024, 13:26
Κόκκορας έγραψε:
17 Μάιος 2024, 14:18
κραταμε οτι δεν εχουν ορισει καμια ασφαλιστικη δικλειδα στη συνθηκη για το ΝΑΤΟ!
δεν υπαρχουν εγγυησεις,επαφιεται στην καλη θεληση η εφαρμογη
αυριο μεθαυριο κατι αναλογο μπορουν να κανουν με ΕΕ,ντεμεκ να την εφαρμοσουν για λιγο μεχρι να μπουν και μετα ξανα τα ιδια.
τα πράγματα είναι απλά, στο ΝΑΤΟ μπήκε χώρα Βορεια Μακεδονία και μόνο, χώρα Μακεδονία δεν μπήκε στο ΝΑΤΟ ποτέ. Γιαυτο δεν ασχολήθηκε με το ονομα του λαού γιατί αυτό όπως θέλει το λέει καθένας και δεν μπαίνει ο λαός στο ΝΑΤΟ και αλλάζει όποτε θέλει ούτε μπορείς να δέσεις όνομα λαού μη σου φύγει.
στα χαρτια,οταν βγαινει ο πρωθυπουργος και μιλαει για μακεδονια σκετο,καταστρατηγει την συμφωνια
επισης σε οτι αφορα την συμφωνια ο κοντζιας αν ενιωθε λιγο απο αθλητισμο και ποση προβολη γινεται εκει,θα εβλεπε την ευκαιρια και θα διορθωνε αυτα τα mkd κ.λπ
για υπηκοοτητα απλα δεν χρειαζοταν να την αγγιξει.ας λεγαν οτι θελαν,ωστοσο εβαλε το μακεδονικη μεσα...
μιλωντας γενικα για την συμφωνια
Δε διαφωνώ μαυτά που λες απλά ήθελα να εξηγήσω το σκεπτικό αλλά κια να εξηγήσω την ασφαλιστική δικλείδα με το όνομα. Δηλαδή πέρα από την προχειρότητα και τα λάθη πρέπει να καταλάβουμε και τα σωστά που υπάρχουν μέσα. Η Ελλάδα περιμένει τώρα να κάνει λάθος το Σκόρπιο και να το εκμεταλλευτεί. Προφανώς και το μύθευμα των Σκοπιανών δεν στηρίζεται πουθενά και αυτό θα παράγει συνέχεια αποτελέσματα θετικά για μας. Ηδη η Βουργαρία δεν δέχεται οτι η δικιά τους γλώσσα δεν είναι βουλγαρική αλλά ήταν άσχετη με τους βουλγάρους, οσο και να προσπαθούν οιθ Σκοπιανοί αυτό δεν είναι λογικό και δεν πρόκειται να σβηστεί. Επίσης η Δύση τους έλεγε Μακεδονία με το σκεπτικό ότι δεν δέχεται αρχαίες καταγωγές απο αυτούς, ούτε αυτό θα αλλάξει ποτέ.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9221
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 20 Μάιος 2024, 20:34

Κόκκορας έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:16
Σέλευκας έγραψε:
20 Μάιος 2024, 13:26
Κόκκορας έγραψε:
17 Μάιος 2024, 14:18
κραταμε οτι δεν εχουν ορισει καμια ασφαλιστικη δικλειδα στη συνθηκη για το ΝΑΤΟ!
δεν υπαρχουν εγγυησεις,επαφιεται στην καλη θεληση η εφαρμογη
αυριο μεθαυριο κατι αναλογο μπορουν να κανουν με ΕΕ,ντεμεκ να την εφαρμοσουν για λιγο μεχρι να μπουν και μετα ξανα τα ιδια.
τα πράγματα είναι απλά, στο ΝΑΤΟ μπήκε χώρα Βορεια Μακεδονία και μόνο, χώρα Μακεδονία δεν μπήκε στο ΝΑΤΟ ποτέ. Γιαυτο δεν ασχολήθηκε με το ονομα του λαού γιατί αυτό όπως θέλει το λέει καθένας και δεν μπαίνει ο λαός στο ΝΑΤΟ και αλλάζει όποτε θέλει ούτε μπορείς να δέσεις όνομα λαού μη σου φύγει.
στα χαρτια,οταν βγαινει ο πρωθυπουργος και μιλαει για μακεδονια σκετο,καταστρατηγει την συμφωνια
επισης σε οτι αφορα την συμφωνια ο κοντζιας αν ενιωθε λιγο απο αθλητισμο και ποση προβολη γινεται εκει,θα εβλεπε την ευκαιρια και θα διορθωνε αυτα τα mkd κ.λπ
για υπηκοοτητα απλα δεν χρειαζοταν να την αγγιξει.ας λεγαν οτι θελαν,ωστοσο εβαλε το μακεδονικη μεσα...
μιλωντας γενικα για την συμφωνια
Δε διαφωνώ μαυτά που λες απλά ήθελα να εξηγήσω το σκεπτικό αλλά κια να εξηγήσω την ασφαλιστική δικλείδα με το όνομα. Δηλαδή πέρα από την προχειρότητα και τα λάθη πρέπει να καταλάβουμε και τα σωστά που υπάρχουν μέσα. Η Ελλάδα περιμένει τώρα να κάνει λάθος το Σκόρπιο και να το εκμεταλλευτεί. Προφανώς και το μύθευμα των Σκοπιανών δεν στηρίζεται πουθενά και αυτό θα παράγει συνέχεια αποτελέσματα θετικά για μας. Ηδη η Βουργαρία δεν δέχεται οτι η δικιά τους γλώσσα δεν είναι βουλγαρική αλλά ήταν άσχετη με τους βουλγάρους, οσο και να προσπαθούν οιθ Σκοπιανοί αυτό δεν είναι λογικό και δεν πρόκειται να σβηστεί. Επίσης η Δύση τους έλεγε Μακεδονία με το σκεπτικό ότι δεν δέχεται αρχαίες καταγωγές απο αυτούς, ούτε αυτό θα αλλάξει ποτέ.
Η Αμερική καταλάβαινε οτι η μακεδονικότητα με τον καιρό θα καταρρέει και δεν θα μπορεί να την χρησιμοποιεί για τα σχεδιά της, το ίδιο φοβήθηκαν και οι αριστεροί τυης Ελλάδας και έσπευσαν να κατοχυρώσουν το Μακεδονία για τα Σκόπια αλλά η κατάρρςυση δεν σταματάει δυστυχώς γιαυτούς .
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23120
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: «Θα αποκαλώ τη χώρα μου όπως θέλω, αν δεν αρέσει στην Ελλάδα, να πάει στη Χάγη»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 20 Μάιος 2024, 20:41

Αλιόσα έγραψε:
20 Μάιος 2024, 13:35
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
19 Μάιος 2024, 07:22
Για να τηρείς την συμφωνία πάντως, πρέπει και οι δεξιοί να αποκαλούν τους γείτονες Μακεδόνες.
Γελάνε και τα τσιμέντα. Δεν υπάρχει Έλληνας που θα αποκαλέσει τους νοτιοΣλάβους Μακεδόνες. Νοτιο Σλάβοι ειναι με μια γλώσσα που περισσότερο μοιαζει με την βουλγάρικη και μετά με την σερβική. Επιπλέον κατέχουνε ένα έλαχιστο ποσοστό της αρχαίας Μακεδόνιας (περιοχή Μοναστηρίου), καθώς σχέδον όλη η ιστορική αρχαια Μακεδονία βρίσκεται εντός του ελληνικού κράτους.
Το ότι κάνει ο καθένας είναι δικό του θέμα. Αλλά οι κυβερνώντες αφού την λένε στους βορειομακεδονες για το ότι δεν τηρούν την συμφωνία, πρέπει να τους αποκαλούν Μακεδόνες όπως γράφει. Αλλιώς ας την καταργήσουν και να λέει ο καθείς ότι θέλει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών