Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11811
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 20 Ιουν 2023, 12:39

Αξίζει να διαβάσει κανείς τη συνέντευξη του ανθρώπου αυτού, όχι μόνο για τις σχέσεις ΣΥΡΙΖΑ και τουρκικού προξενείου, αλλά και για πειστήρια της διαχρονικής διαφθοράς του ελληνικού πολιτικού συστήματος:
-Τι γινόταν δηλαδή;
«Διακίνηση ανθρώπων. Στην τότε Ρουμανία, μετά τον Τσαουσέσκου, διακίνηση γυναικών. Τις λέγανε “μπαλέτα”. Συμπλήρωναν τη χειρόγραφη τότε αίτηση και γράφανε “σκοπός επίσκεψης στην Ελλάδα: προτιτούτσιε”. Με είχανε πλακώσει στα τηλέφωνα οι πάντες. Και περιμένανε εγώ να την εγκρίνω».

-Δηλαδή ποιοι;
«Το γραφείο του Γιώργου Παπανδρέου, αυτό ήταν από τα χειρότερα. Οι πάντες. Και ο μόνος που με στήριζε στη θέση μου ήταν ο Κάρολος Παπούλιας, ο οποίος ερχόταν, έλεγε στον πρέσβη που ήθελε να με καρατομήσει “για ό,τι κάνει ο πρόξενος έχει λευκή επιταγή από μένα”.
-Πάμε τώρα στην υπόθεση της «τουρκικής μειονότητας», όλο αυτό το περιστατικό που έγινε με τον ΣΥΡΙΖΑ.
«Ας δούμε τα γεγονότα. Ψηφίζει η Κεντρική Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ να ενταχθεί στο ψηφοδέλτιο η Ρομά ακτιβίστρια Σαμπιχά Σουλεϊμάν με 167 ψήφους υπέρ και δύο αποχές. Ρομά, δουλεύει από τα 7 της χρόνια πουλώντας λουλούδια στα νυχτερινά κέντρα. Στα 13 την πάντρεψαν, αγράμματη, γιατί δεν την άφηναν να πάει στο σχολείο, και στο σχολείο που πήγαινε μάθαινε τουρκικά, τι να τα κάνει, με ποιον να τα μιλήσει; Ελληνικά δεν μπορούσε να μάθει. Αυτή λοιπόν η γυναίκα μαζί με άλλες, 19-20 νομίζω, ομοεθνείς της, έφτιαξαν έναν σύλλογο και ο στόχος τους είναι να αλλάξουν τη μοίρα τους. Να υπάρχουν παιδικοί σταθμοί όπου τα παιδιά να μαθαίνουν ελληνικά και να μπορούν να επικοινωνήσουν με το περιβάλλον, να μη γίνονται νέα τζαμιά αλλά να γίνονται κέντρα υγείας μέσα στο Δροσερό, που είναι μια αθλιότητα, Τρίτος Κόσμος στο κέντρο της Ξάνθης. Αυτή τη γυναίκα, όταν την είδαμε -γιατί υπάρχει μια αντένα του υπουργείου Εξωτερικών εκεί και ισχυρό κλιμάκιο της ΕΥΠ- εμείς οι διπλωμάτες τρελαθήκαμε».

«Την ξυλοφόρτωναν οι πράκτορες του προξενείου, οι άλλοι Ρομά που παίρνουν λεφτά από το τουρκικό προξενείο, γιατί έλεγε ότι είναι Ελληνίδα. “Eίμαι Ρομά, είμαι μουσουλμάνα και είμαι Ελληνίδα. Οχι Τουρκάλα”. Και αυτό τους έβγαζε από τα ρούχα τους. Οπότε αρχίσαμε να τη στηρίζουμε. Πρώτα απ’ όλα να εξασφαλίσουμε τη φυσική της επιβίωση. Γίναμε μπίλιες με την τοπική Αστυνομία η οποία έλεγε “θα φυλάμε εμείς τους γύφτους;”. Και αν δεν υπήρχε εκεί ένας συνάδελφος, ο οποίος είναι ακόμη εν ενεργεία, ο Βασίλης ο Μπορνόβας, θα είχαν πατηθεί όλες, όχι μόνο η Σαμπιχά. Αυτής της γυναίκας, την οποία κάθε άνθρωπος εντάξει με τη συνείδησή του θα τη στήριζε γιατί πάλευε μόνη της με τα θηρία, σκέφτηκα εγώ να της δώσω μια κάλυψη και εξέθεσα την υπόθεσή της στην Κ.Ε. του ΣΥΡΙΖΑ και πέρασε η υποψηφιότητά της».

-Υποψήφια ως τι;
«Στο ευρωψηφοδέλτιο, στο ναδίρ του ευρωψηφοδελτίου, δεν θα εκλεγόταν ποτέ».

-Και τι έγινε;
«Πήρε ο Τούρκος πρέσβης τον Νίκο Παππά τηλέφωνο, του είπε “δεν πρόκειται να δείτε ψήφο” και μέσα σε μια ώρα, άντε δύο, την αποσύρανε. Εξήγησα δέκα χιλιάδες φορές στον πρόεδρο ότι “για όνομα του Θεού, δεν είναι δημιούργημα του υπουργείου Εξωτερικών, αν ήταν θα σ’ το έλεγα” και η απάντηση ήταν “για γενικότερους λόγους πρέπει να το κάνουμε”. Οι “γενικότεροι λόγοι” ήταν οι ψήφοι που εξασφάλιζε το προξενείο».

-Αρα υπήρχε επικοινωνία μεταξύ του προξενείου και του ΣΥΡΙΖΑ.
«Υπήρχε επικοινωνία μεταξύ πρεσβείας και ΣΥΡΙΖΑ. Η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική, υπήρχαν συγκεκριμένοι άνθρωποι από την πλευρά του ΣΥΡΙΖΑ που ήταν ψυχή τε και σώματι κοντά στις τουρκικές θέσεις».

-Ποιοι ήταν αυτοί;
«Αν τους πω, θα μου κάνουν μήνυση. Τους ξέρουν πάρα πολύ καλά. Η μία βγήκε και βουλευτής στην Πάτρα. Σε ένα βιβλίο που είχε ετοιμάσει στο πλαίσιο της ακαδημαϊκής της πορείας στην Πάντειο, μάς έλεγε ότι ο Ερντογάν είναι ο Τόμας Τζέφερσον της Ανατολής. Εγιναν τα επεισόδια στην πλατεία Ταξίμ και το μάζεψε γιατί το είχε στείλει ήδη στο τυπογραφείο. Η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας και άλλων πρεσβειών ήταν εμφανής πάνω στον ΣΥΡΙΖΑ».

-Υπήρχαν δηλαδή στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ που επικοινωνούσαν με την τουρκική πρεσβεία.
«Ηταν on the same page, και ήταν και προφανές ότι επικοινωνούσαν. Θα πω δύο περιστατικά μόνο. Ο Νίκος Βούτσης είχε ετοιμάσει μια εκδήλωση στην αίθουσα 151 της Βουλής και είχε φωνάξει διάφορους ειδικούς οι οποίοι θα έκαναν μάθημα στην Κεντρική Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ για τις μειονότητες, για τα εθνικά θέματα κ.λπ. Κι εκεί είδαμε τον κ. Τσιτσελίκη, καθηγητή, να εξηγεί ότι οι Ελληνες της Κωνσταντινούπολης αποκαλούν τους εαυτούς τους Ρωμιούς, δεν αποκαλούν τους εαυτούς τους Ελληνες. Αρα δεν μπορεί ο ΣΥΡΙΖΑ να τους λέει Ελληνες της Κωνσταντινούπολης, να τους λέει Ρωμιούς. Και ότι η μειονότητα είναι Τούρκοι και θα πρέπει να τους λέμε όπως αυτοχαρακτηρίζονται, Τούρκοι. Σηκώθηκα εκεί κι έγινε το μάλε βράσε. Και έτσι βρήκαν και το θάρρος κάποιοι, μέλη της Κεντρικής Επιτροπής, και κάποιοι βουλευτές να μιλήσουν, γιατί τους φοβόντουσαν».
-Και ο Βούτσης;

«Ο Βούτσης έλυνε και έδενε εκεί μέσα. Και αυτό όλο βιντεοσκοπήθηκε και το πρόβαλε το κανάλι της Βουλής. Και ένα άλλο περιστατικό, κωμικοτραγικό. Συνεδρίαζε η Επιτροπή Ευρωπαϊκών Υποθέσεων, Οκτώβριο του ’12, εγώ μόλις έχω έρθει για σύμβουλος του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ, δεν με ξέρουν πολύ καλά. Κάποια στιγμή σηκώνεται κάποια κυρία Νατάσα Θεοδωροπούλου και λέει: “Το κείμενο που εξετάζουμε” -ήταν καμιά τριανταριά σελίδες- “έχει σε 14 σημεία τον όρο “εθνικό συμφέρον”. Το 2002 είχαμε πάρει μια απόφαση που απαγόρευε τη χρήση του όρου “εθνικός” σε κείμενο του ΣΥΡΙΖΑ. Ζητάω να απαλειφθεί”. Κοιτάζω τη Δούρου, με κοίταζε σαν να μη θέλει να ανακατευτεί. Πήγε για ψηφοφορία, θα πέρναγε. Ηταν καμιά τριανταριά άτομα τα μέλη της Επιτροπής, πολύ περισσότεροι οι παρευρισκόμενοι, που δεν είχαν δικαίωμα ψήφου, όπως κι εγώ. “Με συγχωρείτε”, λέω. “Λέμε στην Αριστερά, Εθνική Αντίσταση. Φωνές από κάτω, και άγριες φωνές. Οχι επιχειρηματολογία, αλλά αμφιθέατρο. Και λέω “Να το κάνουμε απλό. Ο κόσμος της Αριστεράς στον οποίο απευθυνόμαστε, οι αριστερόστροφοι άνθρωποι, έχουν μια θετική άποψη για τον Γληνό, για τον Ζέβγο, για τον Αρη Βελουχιώτη οι πιο επαναστατικοί. Αυτοί είχαν δίκιο που μίλαγαν για Εθνική Αντίσταση ή ο Αγις Στίνας που μίλαγε για συναδέλφωση με τον Γερμανό στρατιώτη;”. Τι ήθελα να το πω αυτό, πετάγονται 5-6 τύποι από μια συνιστώσα, “ο Στίνας ρε, ο Στίνας!”. Και έγινε επεισόδιο, διαλύθηκε η Επιτροπή. Και με φωνάζει μετά από λίγες ημέρες ο πρόεδρος και του εξηγώ: “Τους είπα, εμείς με ποιον είμαστε; Με τον Γληνό που έγραψε το “Τι είναι και τι θέλει το ΕΑΜ”; Με τον Βελουχιώτη που έκανε αντάρτικο; Είμαστε με τον Στίνα;”. Μου λέει “ποιος είναι ο Στίνας;”. Του λέω ότι έγραψε για συναδέλφωση με τον Γερμανό στρατιώτη. “Είναι αυτός εδώ στον ΣΥΡΙΖΑ;” μου λέει. Ο άνθρωπος ήταν ειλικρινής, πίστευε ότι ο Στίνας είναι κάποιο στέλεχος».
-Και το άλλο περιστατικό με τις συναλλαγές στην Τεχεράνη;
«Οταν δεν μπορούν να απαντήσουν πάνω στα γεγονότα, λένε ότι εγώ τους επιτίθεμαι από πικρία, επειδή τάχα μου εγώ έκανα εμπόριο βίζας στην Τεχεράνη και με ήλεγξε ο Κοτζιάς. Ψέμα. Εγώ ήμουν ο άνθρωπος ο οποίος πήγε στην Τεχεράνη και ανακάλυψε ένα καλολαδωμένο σύστημα εμπορίας θεωρήσεων που απέφερε 7 με 10 εκατομμύρια τον χρόνο και το οποίο δούλευε τουλάχιστον τρία χρόνια πριν πάω εγώ. Ζήταγα άλλα άτομα και ο υπουργός Κοτζιάς δεν έδινε τους ανθρώπους που ζητούσα και δεν έδιωχνε αυτούς που ήταν εκεί. Υποχρεώθηκα λοιπόν να δουλέψω με αυτούς που ήταν εκεί τα 7 χρόνια του προηγούμενου πρέσβη. Κάποια στιγμή όμως τους έπιασαν. Βγάλανε γύρω στα 350.000 ευρώ μέσα σε ένα Σάββατο μόνο, πουλώντας 30 πλαστές βίζες σε πλαστά διαβατήρια. Τους έπιασα. Δεν το παζάρεψα, δεν φώναξα τον ενδιαφερόμενο, δεν περίμενα να γυρίσει από την Αθήνα να του πω “έλα, παιδί μου, εδώ, τι γίνεται, έβγαλες 350 χιλιάρικα, αυτές οι δουλειές συνήθως στο υπουργείο Εξωτερικών κανονίζονται μισά μισά”. Ούτε απευθύνθηκα στον υπουργό Κοτζιά γιατί είχα καταλάβει ότι πολύ στενοί του συνεργάτες στήριζαν αυτό το κύκλωμα. Μάζεψα όλα τα στοιχεία και τα έστειλα στην εισαγγελέα Ράικου και αμέσως μετά στο υπουργείο Εξωτερικών. Και έστειλαν εισαγγελέα ο οποίος μάζεψε 300 κομμάτια τεκμηρίων, πλαστές αιτήσεις, που τις υπέγραφε συγκεκριμένος άνθρωπος».

-Ποιος;
«Αυτός ο οποίος από το 2012 ήταν εκεί και διηύθυνε το προξενικό γραφείο. Οταν γύρισε από το ταξίδι του στην Αθήνα, εγώ του πήρα το διαβατήριο. Είχε την ιρανική διπλωματική ταυτότητα με την οποία μπορείς να κυκλοφορείς παντού ασφαλέστατα. Και του είπα “το διαβατήριό σου, στην πόρτα του αεροπλάνου που θα φεύγει για Ελλάδα”. Κλαιγότανε, μου έλεγε “δώστε μου το διαβατήριό μου και δεν θα με ξαναδείτε”. Είχε βγάλει τερατώδη λεφτά. Και μου είπε σε ποιους τα έδινε. Ολα αυτά τα κατέθεσα στο Ανώτατο Πειθαρχικό Συμβούλιο του υπουργείου Εξωτερικών, το οποίο με απήλλαξε πανηγυρικά από όλες τις κατηγορίες που είχαν φτιάξει ο Κοτζιάς και οι σύμβουλοί του. Αυτό ξεχνάνε να αναφέρουν οι περιφερόμενοι συκοφάντες του ΣΥΡΙΖΑ στα κανάλια. Ο κύριος Ηλιόπουλος, που λέει ότι έκανα εμπόριο βίζας. Ανάθεμα αν ξέρει τι είναι η βίζα ο Ηλιόπουλος, ένας θλιβερός τύπος, του οποίου η μόνη αγωνιστική περγαμηνή είναι ότι διαδήλωνε στα Σκόπια υπέρ της Μακεδονίας του Αιγαίου».
-Και οι ρωσικές βίζες;
«Πολλοί από τη Νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ που τώρα το παίζουν υπουργοί έχουν κάνει τέτοια πράγματα. Oι άνθρωποι αυτοί καβάλησαν ένα κύμα. Τους μεγαλύτερους τους σήκωσε ο λαός από τις καρέκλες του café “Dolce” στις οποίες ήταν βιδωμένοι και τους είπε “ελάτε να κυβερνήσετε”. Και οι νεότεροι ξαφνικά έπιασαν τζακ ποτ και δεν έκαναν τίποτε. Δεν στάθηκαν στο ύψος της αποστολής τους. Και προσπάθησαν να βγάλουν μέσα σε τέσσερα χρόνια όσα βγάζανε οι ομόλογοί τους Νεοδημοκράτες μέσα σε σαράντα. Επί ΣΥΡΙΖΑ η διαφθορά στο υπουργείο Εξωτερικών χτύπησε ταβάνι. Για να καταλάβετε: Το 2016 δώσαμε στη Ρωσία γύρω στις 750.000 βίζες για τουρισμό. Το γρηγορόσημο, δηλαδή να πάρεις τη βίζα πριν ξεκινήσει το αεροπλάνο που είχες κλείσει τις διακοπές, όχι να την πάρεις και να έχεις χάσει τις διακοπές σου, ήταν 300 ευρώ το κεφάλι. Δώσαμε 750.000. Εγώ σας λέω ότι οι 500.000 κατέβαλαν το γρηγορόσημο. Επί 300; Πόσες εκατοντάδες εκατομμύρια μας κάνει; Αυτά δεν ήταν λεφτά που μπορούσε να τα κρατήσει ο πρόξενος ή ο πρέσβης».

-Πού πήγαιναν;
«Στο ελληνικό πολιτικό σύστημα πήγαιναν».

-Στον ΣΥΡΙΖΑ δηλαδή.
«Οχι στον ΣΥΡΙΖΑ. Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν αγαθός, δεν είχε ιδέα. Αλλά πήγαιναν μέσα στο υπουργείο Εξωτερικών. Και από εκεί παραπέρα στο πολιτικό σύστημα. Διότι το μαύρο χρήμα δημιουργεί συνενόχους. Για τέτοιας ποσότητας χρήματα μιλάμε. Ολα αυτά κατατέθηκαν στο Ανώτατο Πειθαρχικό Συμβούλιο. Κανείς δεν έστειλε τα πρακτικά στον εισαγγελέα. Και όχι μόνον αυτό. Εκεί πέρα καταδικάστηκε και απολύθηκε οριστικά και αμετάκλητα από το υπουργείο Εξωτερικών ένας άνθρωπος για αποδοχή προϊόντων εγκλήματος, όπως προαναφέραμε. Αυτός ο τύπος όμως δεν διώκεται ποινικά. Γιατί αν ανοίξει αυτό το πουλάκι το στόμα του και πει αυτά που είπε σε μένα, σε ποιον έδινε τα λεφτά, άσε καλύτερα. Μου είπε χαρακτηριστικά ότι “στον ίδιο άνθρωπο που τα έδινα το 2009 στο γραφείο του Γιώργου Παπανδρέου, στον ίδιο άνθρωπο τα δίνω και τώρα, επί ΣΥΡΙΖΑ”. Και όντως υπήρχε αυτός ο άνθρωπος, εγώ είπα το όνομά του μέσα στο Ανώτατο Πειθαρχικό Συμβούλιο. Οπου ο Κοτζιάς είχε λυσσάξει, άλλαζε τα μέλη όταν έβλεπε ότι κάποιος δεν ήταν διατεθειμένος να με καταδικάσει, κατέληξε να βάλει τη διευθύντρια του διπλωματικού του γραφείου ως μέλος του Ανώτατου Πειθαρχικού Συμβουλίου εν εξελίξει. Στη μέση της δίκης έβγαλε έξω τον πρέσβη Λαμπρίδη, που δεν είχε, απ’ ό,τι φαινόταν, διάθεση να με καταδικάσει και έβαλε την κυρία Αθανασίου. Τελικά κρίθηκα αθώος από τις κατηγορίες του Κοτζιά».
https://www.protothema.gr/greece/articl ... proxeneio/
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6713
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 20 Ιουν 2023, 13:08

Τι διάβαζουμε και περνάνε τελείως στο ντουκου .Και δεν αναφέρουμαι μόνο σε αυτά που λέει ο Αυφάντης. Αλλά και σε άλλα πράγματα
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "


Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7450
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 20 Ιουν 2023, 13:24

hades έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:08
Τι διάβαζουμε και περνάνε τελείως στο ντουκου
Eπειδη εδώ ειναι Ελλάδα, και η προδοσια ειναι γραμμένη στο dna μας, σε οποιοδήποτε αλλη ευρωπαική χώρα θα ειχε γινει της πουτάνας με έρευνες και συλλήψεις πολιτικών προσωπων. Σκεψου να σκαγε κατι παρομοιο με επιρροή της ρωσικής πρεσβείας στην Φινλανδια ή την Πολώνία σε φινλανδικο ή πολωνικό κόμμα αντίστοιχα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλιόσα την 20 Ιουν 2023, 13:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15356
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 20 Ιουν 2023, 13:28

hades έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:08
Τι διάβαζουμε και περνάνε τελείως στο ντουκου .Και δεν αναφέρουμαι μόνο σε αυτά που λέει ο Αυφάντης. Αλλά και σε άλλα πράγματα
αυτονόητα λέει είναι η αλήθεια. Τα διαβάζεις πρωτη φορά και φρίτεις αλλά αν περιμένεις 5 λεπτά και καταλαβαίνεις ότι δεν είναι κάτι που δεν περίμενες να διαβάσεις
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6713
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 20 Ιουν 2023, 13:34

Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:28
hades έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:08
Τι διάβαζουμε και περνάνε τελείως στο ντουκου .Και δεν αναφέρουμαι μόνο σε αυτά που λέει ο Αυφάντης. Αλλά και σε άλλα πράγματα
αυτονόητα λέει είναι η αλήθεια. Τα διαβάζεις πρωτη φορά και φρίτεις αλλά αν περιμένεις 5 λεπτά και καταλαβαίνεις ότι δεν είναι κάτι που δεν περίμενες να διαβάσεις
Αυτό είναι το τραγικό. Και δεν λέω μόνο για τους ξεφτυλισμένους ζαιους. Αντίστοιχα έχουμε διαβάσει και ποιο παλιά για άλλα θέματα για πασοκ και νδ και περνάνε τελείως αέρα αντί να γίνει της πουτάνας
Τώρα για το θέμα έχεις δίκιο είναι κάτι που περιμένεις από ζαίους και στο δείχνουν δεν στο κρύβουν.
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "


Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6713
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 20 Ιουν 2023, 13:40

Υδράργυρος έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:39
Οι μαφιόζοι μας λένε μνα μην ψηφίσουμε συριζα
θεωρείς ότι λέει πίπες; Σε ποιο θέμα ;
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15356
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 20 Ιουν 2023, 13:45

hades έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:34
Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:28
hades έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:08
Τι διάβαζουμε και περνάνε τελείως στο ντουκου .Και δεν αναφέρουμαι μόνο σε αυτά που λέει ο Αυφάντης. Αλλά και σε άλλα πράγματα
αυτονόητα λέει είναι η αλήθεια. Τα διαβάζεις πρωτη φορά και φρίτεις αλλά αν περιμένεις 5 λεπτά και καταλαβαίνεις ότι δεν είναι κάτι που δεν περίμενες να διαβάσεις
Αυτό είναι το τραγικό. Και δεν λέω μόνο για τους ξεφτυλισμένους ζαιους. Αντίστοιχα έχουμε διαβάσει και ποιο παλιά για άλλα θέματα για πασοκ και νδ και περνάνε τελείως αέρα αντί να γίνει της πουτάνας
Τώρα για το θέμα έχεις δίκιο είναι κάτι που περιμένεις από ζαίους και στο δείχνουν δεν στο κρύβουν.
Πχ, ότι ο Τσίπρας είναι αγράμματος και δεν τον απασχολεί η εξωτερική πολιτική, ότι στο συριζα κάνουν κουμάντο οι συνιστώσες και οι μυστικοσύμβουλοι που δεν έχουν καμιά επαφή με τη βάση των ψηφοφόρων, ότι λειτουργεί χρησιμοποιώντας ακόμα τους μηχανισμούς του πασοκ...όλα αυτονόητα είναι. Για τον Παππά, επίσης όποιος είχε δώσει λίγη προσοχή, δεν πρόκειται να εκπλαγεί, ήταν γνωστό πολύ πριν την υπόθεση Καλογρίτσα ότι αυτός και ο πατέρας του είναι απο τα μεγαλύτερα λαμόγια εκεί μέσα, αν όχι το μεγαλύτερο. Οι Παππάδες και ο Καρτερός
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27211
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 20 Ιουν 2023, 13:46

Υδράργυρος έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:20
Μαλακίες

Εικόνα
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11811
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 20 Ιουν 2023, 13:58

Υδράργυρος έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:39
Οι μαφιόζοι μας λένε μνα μην ψηφίσουμε συριζα
Μάλλον μαφιόζοι είναι οι συριζαίοι, από ότι φαίνεται. :giggle:
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21590
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Ιουν 2023, 14:03

Scouser έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:58
Υδράργυρος έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:39
Οι μαφιόζοι μας λένε μνα μην ψηφίσουμε συριζα
Μάλλον μαφιόζοι είναι οι συριζαίοι, από ότι φαίνεται. :giggle:
όλο το πολιτικό σύστημα
τελικά η χώρα μας είναι πιο κοντά σε κάποια υποσαχάρια "δημοκρατία" παρά στην Ευρώπη
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38097
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Ιουν 2023, 14:16

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Ιουν 2023, 14:03
Scouser έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:58
Υδράργυρος έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:39
Οι μαφιόζοι μας λένε μνα μην ψηφίσουμε συριζα
Μάλλον μαφιόζοι είναι οι συριζαίοι, από ότι φαίνεται. :giggle:
όλο το πολιτικό σύστημα
τελικά η χώρα μας είναι πιο κοντά σε κάποια υποσαχάρια "δημοκρατία" παρά στην Ευρώπη
Ακριβώς.
Όχι ότι δεν γίνονται αυτά στην Ευρώπη, φυσικά και γίνονται τα ίδια και χειρότερα απλά με λίγο διαφορετικό τρόπο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21590
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Ιουν 2023, 14:26

sys3x έγραψε:
20 Ιουν 2023, 14:16
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Ιουν 2023, 14:03
Scouser έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:58

Μάλλον μαφιόζοι είναι οι συριζαίοι, από ότι φαίνεται. :giggle:
όλο το πολιτικό σύστημα
τελικά η χώρα μας είναι πιο κοντά σε κάποια υποσαχάρια "δημοκρατία" παρά στην Ευρώπη
Ακριβώς.
Όχι ότι δεν γίνονται αυτά στην Ευρώπη, φυσικά και γίνονται τα ίδια και χειρότερα απλά με λίγο διαφορετικό τρόπο.
δε προσπαθώ να εξιδανικεύσω τη Δ. Ευρώπη αλλά θέλω να πιστεύω ότι τα πολιτικά τους συστήματα δεν είναι τόσο διεφθαρμένα και ότι επίσης οι πολιτικοί τους έχουν και κάποιο αίσθημα αξιοπρέπειας και παραιτούνται όταν εμπλέκονται σε σκάνδαλα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15441
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Συνέντευξη Γιώργου Αϋφαντή: η επιρροή της τουρκικής πρεσβείας στον ΣΥΡΙΖΑ ήταν καταλυτική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 20 Ιουν 2023, 15:57

Υδράργυρος έγραψε:
20 Ιουν 2023, 13:39
Οι μαφιόζοι μας λένε μνα μην ψηφίσουμε συριζα
Οι δικοί σας σύμβουλοι λένε ότι είστε προδότες. Οι δικοί σας.
Καραγκιοζηδες
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών