Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8571
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 09 Δεκ 2023, 15:58

Ερμής έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:33
Και κάποιος άλλος θα σου πει μη τρως αλάτι, βούτυρο, ζάχαρη κλπ κλπ κλπ γιατί εγώ πληρώνω καρδιολόγους για πάρτη σου
Δεν έχει λογική αυτό που λες.

Τρώω ελάχιστο αλάτι και ζάχαρη γιατί είναι θάνατος για τον οργανισμό.
Το πολύ βούτυρο είναι επίσης κακό - επίσης δεν πίνω πλέον καφέ, ούτε τρώω πολύ κρέας...
Άλλο;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23705
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Δεκ 2023, 15:59

OANNHSEA έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:58
Ερμής έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:33
Και κάποιος άλλος θα σου πει μη τρως αλάτι, βούτυρο, ζάχαρη κλπ κλπ κλπ γιατί εγώ πληρώνω καρδιολόγους για πάρτη σου
Δεν έχει λογική αυτό που λες.

Τρώω ελάχιστο αλάτι και ζάχαρη γιατί είναι θάνατος για τον οργανισμό.
Το πολύ βούτυρο είναι επίσης κακό - επίσης δεν πίνω πλέον καφέ, ούτε τρώω πολύ κρέας...
Άλλο;

.
Αυτά τα κάνεις τώρα που ίσως είδες τα δύσκολα. Δε τα έκανες όμως πριν μια δεκαετία. Άρα και εσύ έχεις το αντίστοιχο μερίδιο ευθύνης.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 09 Δεκ 2023, 16:00

OANNHSEA έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:54
vag_el έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:33
Κανένας λόγος δεν σου πέφτει.Πληρώνω εισφορές για να συνταξιοδοτηθώ και να νοσηλευτώ αν χρειαστεί.
Όχι...
Δεν πληρώνεις εισφορές ανάλογες με την μαλακία που κάνεις...
Για πήγαινε π.χ. σε μία ασφαλιστική για να ασφαλιστείς έναντι κάθε κινδύνου, και απλά πες τους ότι σου αρέσουν τα εξτριμ αθλήματα...
Τα ασφάλιστρα μπορεί και να διπλασιαστούν...

Οι εισφορές λοιπόν έχουν δημιουργηθεί με βάση το μέσο όσο των ανθρώπων και δη την περίοδο που έδεναν τα σκυλιά με λουκάνικα και έτρωγαν τα αποθεματικά των ταμείων.
Σήμερα αυτά έχουν τελειώσει, και τώρα αναγκάζεται να πληρώνει το κράτος συντάξεις και νοσηλεία - δηλαδή δικά μου χρήματα!!!

Με λίγα λόγια όχι μόνο θα το κόψετε, ΑΛΛΑ!!! - και πρόσεξε το αυτό - εάν δεν το κάνετε σε 10 χρόνια το πολύ θα αρχίσουμε να σας φερόμαστε σαν να είσαστε λεπροί και μιαροί... Π.χ. τώρα απλά απαγορεύεται το κάπνισμα σε κάποια καταστήματα - σε λίγα λόγια θα απαγορεύεται και στο δρόμο!!! :smt077:a015:

.
Δεν νομίζω να βρεί κανείς άκρη μαζί σου.Πώς το λένε βρε άνθρωπε οτι πληρώνω εισφορές?Ποιά δικά σου χρήματα και κουραφέξαλα?Ολοι οι φασίστες τις ίδιες δικαιολογίες λέτε για να κρύψετε την βρωμοψυχιά σας.Α

Υ.Γ Απο κρέατα τι τρώς ?Τα πάντα όλα ή συγκεκριμένο είδος κρέατος?
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10112
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 09 Δεκ 2023, 16:04

OANNHSEA έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:58
Ερμής έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:33
Και κάποιος άλλος θα σου πει μη τρως αλάτι, βούτυρο, ζάχαρη κλπ κλπ κλπ γιατί εγώ πληρώνω καρδιολόγους για πάρτη σου
Δεν έχει λογική αυτό που λες.

Τρώω ελάχιστο αλάτι και ζάχαρη γιατί είναι θάνατος για τον οργανισμό.
Το πολύ βούτυρο είναι επίσης κακό - επίσης δεν πίνω πλέον καφέ, ούτε τρώω πολύ κρέας...
Άλλο;

.
Τώρα, στα γεράματα; Χαίρω πολύ.
Στις μασαμπούκες τι κάνεις; Βοσκάς; :003:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 09 Δεκ 2023, 16:10

Ασέβαστος έγραψε:
08 Δεκ 2023, 13:54
Ερμής έγραψε:
08 Δεκ 2023, 10:26
το κάπνισμα θα γίνει προσόν της καλής τάξης και όχι των ξεδοντιάρηδων του ιπποδρομίου.
Όπως δηλαδή ήταν και παλιά.
μπα.

η καλη ταξη πλεον ειναι συνηθως και μορφωμενη.

ισως μεινουν να καπνιζουν καραμπαμπες με λεφτα :102:
Παλιά που ήταν της μόδας στην καλή κοινωνία δεν ήταν γνωστές οι επιπτώσεις του τσιγάρου.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4535
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 09 Δεκ 2023, 16:17

foscilis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 09:28
Πτολεμαίος έγραψε:
08 Δεκ 2023, 16:29
Για όσο υπάρχει ανθρωπότητα, θα υπάρχει ανάγκη και ζήτηση για εθισμους.
Αλκοολ, νικοτινη, ναρκωτικά δεν θα σταματήσουν ποτέ να υπάρχουν επειδή πολύ απλά δεν θα σταματήσει ο άνθρωπος να τα αναζητά.
Όσο απαγορεύεις, τόσο ανεβαίνει το λαθρεμπόριο.
Ναι αλλα το λαθρεμποριο ποτε δεν ειναι στα ιδια επιπεδα με αμα μπορεις απλα να πας στο περίπτερο.

Ποσο ευκολο ειναι να αποκτησεις δεκαπεντε αυτοματα στην Ελλαδα και ποσο στις ΗΠΑ πχ
Όσο αυξάνεις τις απαγορεύσεις τόσο εθιζεις τον πληθυσμό στην παραβατικοτητα.
Αποτέλεσμα αυτού να δημιουργείς γενιά ανθρώπων επιρρεπείς στο κάθε είδους έγκλημα και φυσικά να χάνεις σαν κράτος φόρους και ΦΠΑ.
Χρειάζεται μέτρο και ούτε ολοκληρωτισμο ούτε ασυδοσία ελευθερίας.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28681
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 09 Δεκ 2023, 17:26

Green Dragon έγραψε:
09 Δεκ 2023, 09:18
GoBack έγραψε:
08 Δεκ 2023, 17:40
Η τιμη καλα κανει και ανεβαινει,3 τσιγαρα τη μερα φτανουν.Οι περιορισμοι γενικα ειναι για γελια,ακομα και σε κλειστο χωρο αν εχει καλο εξαερισμο δεν ενοχλεισαι σοβαρα απο τον καπνο που εγω θα ελεγα οτι αφηνει και μια ευχαριστη μυρωδια.
Η πίπα ναι, όντως μυρίζει ωραία αλλά το τσιγάρο βρωμάει ρε μάστορα.
Γουστα ειναι αυτα,εμενα μου αρεσει ειδικα η μυρωδια απο την πρωτη τζουρα που αν ειναι κοντα τη σνιφαρω αυτοματα.Και το χω κοψει το τσιγαρο τελειως εδω και 6-7 χρονια.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14899
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 09 Δεκ 2023, 17:42

OANNHSEA έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:54
Δεν πληρώνεις εισφορές ανάλογες με την μαλακία που κάνεις...
αυτή την ατάκα την λένε κάτι τύποι που νομίζουν ότι έχουν πληρώσει τις 50 εξετάσεις που κανουν τον χρόνο και βάζουν χέρι στο γιατρό τους αν δεν τους γράψει και κολποσκόπηση

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21664
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Δεκ 2023, 18:16

OANNHSEA έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:58
Ερμής έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:33
Και κάποιος άλλος θα σου πει μη τρως αλάτι, βούτυρο, ζάχαρη κλπ κλπ κλπ γιατί εγώ πληρώνω καρδιολόγους για πάρτη σου
Δεν έχει λογική αυτό που λες.

Τρώω ελάχιστο αλάτι και ζάχαρη γιατί είναι θάνατος για τον οργανισμό.
Το πολύ βούτυρο είναι επίσης κακό - επίσης δεν πίνω πλέον καφέ, ούτε τρώω πολύ κρέας...
Άλλο;

.
Tο αλάτι είναι απαραίτητο. Ένα μεγάλο λάθος που έκαναν παλιά οι γυναίκες ηλικιωμένων με πίεση είναι ότι τούς μαγείρευαν τα φαγητά εντελώς ανάλατα. Και στο τέλος τούς έστελναν από άλλη αιτία.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24718
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Δεκ 2023, 18:25

Πτολεμαίος έγραψε:
09 Δεκ 2023, 16:17
foscilis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 09:28
Πτολεμαίος έγραψε:
08 Δεκ 2023, 16:29
Για όσο υπάρχει ανθρωπότητα, θα υπάρχει ανάγκη και ζήτηση για εθισμους.
Αλκοολ, νικοτινη, ναρκωτικά δεν θα σταματήσουν ποτέ να υπάρχουν επειδή πολύ απλά δεν θα σταματήσει ο άνθρωπος να τα αναζητά.
Όσο απαγορεύεις, τόσο ανεβαίνει το λαθρεμπόριο.
Ναι αλλα το λαθρεμποριο ποτε δεν ειναι στα ιδια επιπεδα με αμα μπορεις απλα να πας στο περίπτερο.

Ποσο ευκολο ειναι να αποκτησεις δεκαπεντε αυτοματα στην Ελλαδα και ποσο στις ΗΠΑ πχ
Όσο αυξάνεις τις απαγορεύσεις τόσο εθιζεις τον πληθυσμό στην παραβατικοτητα.
Αμα μια συμπεριφορα ειναι εθιστικη/εχει ανταμοιβη αυτος ειναι ο ελεφαντας στο δωματιο και οχι η δηθεν ταση της ευας να φαει το μηλο. Η απαγορευση (και η επιβολη της) περιοριζει τη συμπεριφορα συνολικά, ασχετα αν το (μικρότερο) συνολο εξ ορισμού ειναι παραβατικο. Αντιθετα η απελευθερωση επιτρεπει στη συμπεριφορά να ξεδιπλωσει τη δυναμικη της, η οποια ειναι να εξαπλωθει.

Αυτο μπορεις να το δεις στην οδηγικη συμπεριφορά, ποια ειναι η αντίδραση των Ελ στην υπερδεκαετη απουσια αστυνομευσης, στο ντε φακτο ολα επιτρεπονται; Ξεεθιστηκαν απο την παραβατικοτητα ή μηπως σε σκοτωνουν στο ξυλο επειδη τους ειπες να μην οδηγανε στο πεζοδρομιο;

Ειδικοτερα για το τσιγαρο ειναι αποδεδειγμενο οτι οι ηδη εθισμενοι ναι, στην πλειοψηφια τους θα οδηγήσουν 10 χιλιομετρα μεσα στη νυχτα να συναντησουν τον πακιστανο που θα τους δωσει λαθραια τσιγαρα. Αλλα οι καινουριοι εθισμενοι περιοριζονται δραστικα με την απαγορευση. Εξαλλου τσιγαρο δεν υπηρχε πουθενα πριν το 1700. Σιγα την προαιωνια αναγκη.

Στη Νεα Ζηλανδια οι παρατραμπικοι δεν παίρνουν πισω την απαγορευση πωλησεων σε οσους γεννηθηκαν μετα το 2008 επειδη τους επιασε ο πονος για την ελευθερια. Λενε ρητα οι ανθρωποι οτι προτιμουν να εθιστουν καποια μαλακισμενα παραπανω για κοψουν λιγο τον ΦΠΑ σε δικους τους πελατες. Ειναι δηλαδη δεδομενο (και απο την αντιπαλη πλευρα) οτι η απαγορευση θα οδηγουσε σε καταρευση του αριθμου των καπνιστων αφου θα επαυαν να προστίθενται καινουριοι πρεζακες. Ουτε λαθραια ουτε τιποτα.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 09 Δεκ 2023, 21:45

nowhere έγραψε:
09 Δεκ 2023, 17:42
OANNHSEA έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:54
Δεν πληρώνεις εισφορές ανάλογες με την μαλακία που κάνεις...
αυτή την ατάκα την λένε κάτι τύποι που νομίζουν ότι έχουν πληρώσει τις 50 εξετάσεις που κανουν τον χρόνο και βάζουν χέρι στο γιατρό τους αν δεν τους γράψει και κολποσκόπηση
Οπως και οι παλιότεροι απο εμένα ,όπως και η δική μου γενιά πλήρωνε και πληρώνει για τους αναξιοπαθούντες και τους ηλικιωμένους και δεν διαμαρτυρήθηκε κανένας λογικά και εγκάρδια σκεπτόμενος άνθρωπος ,έτσι και όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να ακολουθήσουν αυτό το μοτίβο και τους κανόνες Κοινωνικής Ασφάλειας.Τίποτα λιγότερο ,τίποτα περισσότερο.
Απλώς κάποιοι εκτός απο φασιστόμουτρα που είναι έχουν και καβούρια στις τσέπες τους,και σκέφτονται μόνον για τον εαυτό τους
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8571
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 09 Δεκ 2023, 22:26

vag_el έγραψε:
09 Δεκ 2023, 16:00
OANNHSEA έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:54
vag_el έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:33
Κανένας λόγος δεν σου πέφτει.Πληρώνω εισφορές για να συνταξιοδοτηθώ και να νοσηλευτώ αν χρειαστεί.
Όχι...
Δεν πληρώνεις εισφορές ανάλογες με την μαλακία που κάνεις...
Για πήγαινε π.χ. σε μία ασφαλιστική για να ασφαλιστείς έναντι κάθε κινδύνου, και απλά πες τους ότι σου αρέσουν τα εξτριμ αθλήματα...
Τα ασφάλιστρα μπορεί και να διπλασιαστούν...

Οι εισφορές λοιπόν έχουν δημιουργηθεί με βάση το μέσο όσο των ανθρώπων και δη την περίοδο που έδεναν τα σκυλιά με λουκάνικα και έτρωγαν τα αποθεματικά των ταμείων.
Σήμερα αυτά έχουν τελειώσει, και τώρα αναγκάζεται να πληρώνει το κράτος συντάξεις και νοσηλεία - δηλαδή δικά μου χρήματα!!!

Με λίγα λόγια όχι μόνο θα το κόψετε, ΑΛΛΑ!!! - και πρόσεξε το αυτό - εάν δεν το κάνετε σε 10 χρόνια το πολύ θα αρχίσουμε να σας φερόμαστε σαν να είσαστε λεπροί και μιαροί... Π.χ. τώρα απλά απαγορεύεται το κάπνισμα σε κάποια καταστήματα - σε λίγα λόγια θα απαγορεύεται και στο δρόμο!!! :smt077:a015:

.
Δεν νομίζω να βρεί κανείς άκρη μαζί σου.Πώς το λένε βρε άνθρωπε οτι πληρώνω εισφορές?Ποιά δικά σου χρήματα και κουραφέξαλα?Ολοι οι φασίστες τις ίδιες δικαιολογίες λέτε για να κρύψετε την βρωμοψυχιά σας.Α

Υ.Γ Απο κρέατα τι τρώς ?Τα πάντα όλα ή συγκεκριμένο είδος κρέατος?

Α μπα; Είμαστε και φασίστες τώρα;
Ή μήπως εσύ είσαι ο φασίστας που θέλεις να σου πληρώσω την τρέλα σου και τις δικές σου τάσεις αυτοκτονίας με τα δικά μου χρήματα;
Και ναι, τα χρήματα του κράτους, δεν είναι χρήματα του αέρα - είναι χρήματα που τα παίρνει μέσω φόρων, έμμεσα και άμεσα.
Δηλαδή από εμένα!!!
Και αντί να πηγαίνουν κάπου που θα ήταν χρήσιμα, πηγαίνουν για να επιβιώσουν οι πρεζάκηδες!!! Ε όχι ρε!!!

Μήπως άκουσες τι θα γίνεται στα νοσοκομεία από εδώ και πέρα - τέρμα το τσάμπα δηλαδή και μόνο όσοι έχουν ΑΜΚΑ;;;
Ε λοιπόν, είναι μόνο η αρχή...

ΥΓ
Από κρέας όλων τρώω ότι πουλιέται. Θα έτρωγα περισσότερα είδη, αλλά το σάπιο κράτος που όχι μόνο σας έχει κάνει πρεζάκηδες, αλλά σας έχει πείσει ότι είναι απόλυτα λογικό να είσαστε πρεζάκηδες, δεν μου επιτρέπει να τρώω κάποια είδη κρέατος που τρώνε σε άλλες χώρες!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8571
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 09 Δεκ 2023, 22:33

vagabondo έγραψε:
09 Δεκ 2023, 16:04
OANNHSEA έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:58
Ερμής έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:33
Και κάποιος άλλος θα σου πει μη τρως αλάτι, βούτυρο, ζάχαρη κλπ κλπ κλπ γιατί εγώ πληρώνω καρδιολόγους για πάρτη σου
Δεν έχει λογική αυτό που λες.

Τρώω ελάχιστο αλάτι και ζάχαρη γιατί είναι θάνατος για τον οργανισμό.
Το πολύ βούτυρο είναι επίσης κακό - επίσης δεν πίνω πλέον καφέ, ούτε τρώω πολύ κρέας...
Άλλο;

.
Τώρα, στα γεράματα; Χαίρω πολύ.
Στις μασαμπούκες τι κάνεις; Βοσκάς; :003:
Πρώτον στα γεράματα ο οργανισμός αρχίζει να ρετάρει... Για ψάξτο για μακροβιοτική διατροφή και πως αλλάζει η βιοχημεία του οργανισμού καθώς μεγαλώνουμε. Π.χ. η δυσανεξία στη γάλα, αρχίζει να εμφανίζεται μετά τα 40 στο μεγαλύτερο μέρος των ανθρώπων...

Δεύτερον, μία φορά στις 15 μέρες είναι το gathering - εκεί "ξεσαλώνουμε"... :003:

ΥΓ
Έφτιαξα ένα σουφλέ τυριών με μανιτάρια την προηγούμενη Κυριακή, ούτε εγώ το περίμενα ότι θα βγει τόσο καλό!!! Χωρίς αλάτι, χωρίς κρέμα γάλακτος, αλλά με γιαούρτι, με μανιτάρια ψημένα πρώτα στο φούρνο και με τυρί χωρίς πολύ αλάτι... Μιλάμε για κόλαση ε... Δοκίμασε το...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8571
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 09 Δεκ 2023, 22:57

sharp έγραψε:
09 Δεκ 2023, 18:16
OANNHSEA έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:58
Ερμής έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:33
Και κάποιος άλλος θα σου πει μη τρως αλάτι, βούτυρο, ζάχαρη κλπ κλπ κλπ γιατί εγώ πληρώνω καρδιολόγους για πάρτη σου
Δεν έχει λογική αυτό που λες.

Τρώω ελάχιστο αλάτι και ζάχαρη γιατί είναι θάνατος για τον οργανισμό.
Το πολύ βούτυρο είναι επίσης κακό - επίσης δεν πίνω πλέον καφέ, ούτε τρώω πολύ κρέας...
Άλλο;

.
Tο αλάτι είναι απαραίτητο. Ένα μεγάλο λάθος που έκαναν παλιά οι γυναίκες ηλικιωμένων με πίεση είναι ότι τούς μαγείρευαν τα φαγητά εντελώς ανάλατα. Και στο τέλος τούς έστελναν από άλλη αιτία.

Είπαμε ελάχιστο, όχι καθόλου!!!
Είναι απαραίτητο το αλάτι στη διατροφή μας, αλλά εάν προσέξεις, το έχουν παρακάνει και βάζουν τεράστιες ποσότητες αλατιού και ζάχαρης σε πάρα πολλά επεξεργασμένα τρόφιμα - τα οποία σχεδόν τα έχω κόψει.

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Το κάπνισμα γίνεται πιο ακριβό- και πιο δύσκολο- στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 09 Δεκ 2023, 23:58

OANNHSEA έγραψε:
09 Δεκ 2023, 22:26
vag_el έγραψε:
09 Δεκ 2023, 16:00
OANNHSEA έγραψε:
09 Δεκ 2023, 15:54


Όχι...
Δεν πληρώνεις εισφορές ανάλογες με την μαλακία που κάνεις...
Για πήγαινε π.χ. σε μία ασφαλιστική για να ασφαλιστείς έναντι κάθε κινδύνου, και απλά πες τους ότι σου αρέσουν τα εξτριμ αθλήματα...
Τα ασφάλιστρα μπορεί και να διπλασιαστούν...

Οι εισφορές λοιπόν έχουν δημιουργηθεί με βάση το μέσο όσο των ανθρώπων και δη την περίοδο που έδεναν τα σκυλιά με λουκάνικα και έτρωγαν τα αποθεματικά των ταμείων.
Σήμερα αυτά έχουν τελειώσει, και τώρα αναγκάζεται να πληρώνει το κράτος συντάξεις και νοσηλεία - δηλαδή δικά μου χρήματα!!!

Με λίγα λόγια όχι μόνο θα το κόψετε, ΑΛΛΑ!!! - και πρόσεξε το αυτό - εάν δεν το κάνετε σε 10 χρόνια το πολύ θα αρχίσουμε να σας φερόμαστε σαν να είσαστε λεπροί και μιαροί... Π.χ. τώρα απλά απαγορεύεται το κάπνισμα σε κάποια καταστήματα - σε λίγα λόγια θα απαγορεύεται και στο δρόμο!!! :smt077:a015:

.
Δεν νομίζω να βρεί κανείς άκρη μαζί σου.Πώς το λένε βρε άνθρωπε οτι πληρώνω εισφορές?Ποιά δικά σου χρήματα και κουραφέξαλα?Ολοι οι φασίστες τις ίδιες δικαιολογίες λέτε για να κρύψετε την βρωμοψυχιά σας.Α

Υ.Γ Απο κρέατα τι τρώς ?Τα πάντα όλα ή συγκεκριμένο είδος κρέατος?

Α μπα; Είμαστε και φασίστες τώρα;
Ή μήπως εσύ είσαι ο φασίστας που θέλεις να σου πληρώσω την τρέλα σου και τις δικές σου τάσεις αυτοκτονίας με τα δικά μου χρήματα;
Και ναι, τα χρήματα του κράτους, δεν είναι χρήματα του αέρα - είναι χρήματα που τα παίρνει μέσω φόρων, έμμεσα και άμεσα.
Δηλαδή από εμένα!!!
Και αντί να πηγαίνουν κάπου που θα ήταν χρήσιμα, πηγαίνουν για να επιβιώσουν οι πρεζάκηδες!!! Ε όχι ρε!!!

Μήπως άκουσες τι θα γίνεται στα νοσοκομεία από εδώ και πέρα - τέρμα το τσάμπα δηλαδή και μόνο όσοι έχουν ΑΜΚΑ;;;
Ε λοιπόν, είναι μόνο η αρχή...

ΥΓ
Από κρέας όλων τρώω ότι πουλιέται. Θα έτρωγα περισσότερα είδη, αλλά το σάπιο κράτος που όχι μόνο σας έχει κάνει πρεζάκηδες, αλλά σας έχει πείσει ότι είναι απόλυτα λογικό να είσαστε πρεζάκηδες, δεν μου επιτρέπει να τρώω κάποια είδη κρέατος που τρώνε σε άλλες χώρες!!!

.
Μάθε λοιπόν ,ότι το κρέας που τρώς σε πηγαίνει κατευθείαν στο νοσοκομείο ,με αθηροσκλήρωση,έμφραγμα και υψηλή χοληστερόλη.Για να κάνεις εσύ τη μασαμπούκα σου ,εκτός των αλλων περι του θέματος υγείας,σκοτώνεις κάποια ζώα (αρνια,γουρουνάκια,κατσικάκια ,μοσχάρια,άλογα )και ότιδήποτε άλλο παρά τη θέλησή τους,γιατί κι αυτά θέλανε να ζήσουν.Στα λέω πληροφοριακά επειδή εγώ δεν είχα τη βούληση να σου επιβάλω κάτι στη ζωή σου ,όπως εσύ σε μένα.Και ναι,όποιος σκοτώνει γενικά ή ζωη είναι φασίστας.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών