Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7573
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 24 Νοέμ 2023, 10:31

micmic έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:28
Δε νομίζω ότι οι Ευρωπαίοι έχουν καμμιά αντιπάθεια για τους μετανάστες γενικώς. Δεν εξεγείρονται εναντίον Κινέζων, Ουκρανών, Πολωνών, Φιλιππινέζων, Βραζιλιάνων κτλ. Με τους μελαψούς Ισλαμιστές τα έχουν. Και όσοι ακροδεξιοί μιλούν εναντίον των μεταναστών, βασικά αυτούς εννοούν.
Πολύ σωστά. Οι Πολωνοί δέχθηκαν 2.5 εκατομμύρια Ουκρανούς και είπαν ΟΧΙ στα ισλαμοφασισταριά, γιατί γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Απο τις πιο καθαρές Ευρωπαικές χώρες φυσικά, ενώ η οικονομία τους καλπάζει.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 24 Νοέμ 2023, 10:31

Ναύτης έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:29
Isildur έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:27
Ναύτης έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:21

Ρε φίλε, κάηκε το Δουβλίνο επειδή οι γκαούγκαλοι πίστεψαν τα φέικ νιούζ περί αλγερινού μετανάστη ("Οι ζωές των Ιρλανδών μετράνε", γράφανε στα πανό).
Τελικά ο δράστης είναι Ιρλανδός υπήκοος κι αυτός που συνέβαλε καθοριστικά στην εξουδετέρωσή του είναι Βραζιλιάνος μετανάστης.
Που θα πει: μην είστε (όχι εσύ, για τα γκαούγκαλα μιλάω) τόσο ανεγκέφαλα γροθάρια ρε, δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο στη ζωή αυτή και κυρίως μην καταπίνετε αμάσητη όποια πίπα διακινείται στα ΜΜΕ και στα ΜΚΔ.
Ρε συ, μαζί σου, εννοείται. Και την άποψή μου για τα πογκρόμ και τον όχλο την έχω πει πολλές φορές, φαντάζομαι θα έχεις πετύχει κάποιο ποστ μου (κι αν όχι, φαντάζομαι θα ξέρεις πώς τα αντιμετωπίζω όλα αυτά, δεν μ' έμαθες χθες).

Το μόνο που λέω, είναι ότι αν μας ενδιαφέρει όντως πως ένας μετανάστης φέρθηκε σαν ήρωας (και θα ξαναπώ, χίλια μπράβο του τού ανθρώπου), οπότε εξετάζουμε εδώ την καταγωγή του, τότε ίσως θα πρέπει να εξετάσουμε και την καταγωγή τού δράστη. Αν όμως όχι, και το περιγράψουμε ως "περαστικός ντελιβεράς έσωσε τα παιδιά", τότε όντως, χεστήκαμε για το από πού κρατάει η σκούφια του υπανθρώπου με το μαχαίρι. Αυτό λέω, τίποτα παραπάνω. Λες να συμφωνώ με τους κάφρους που καίνε το Δουβλίνο;
Είναι νομίζω προφανές ότι η αρχική ειρωνεία μου απευθυνόταν σ' εκείνους που βιάζονται κάθε φορά να υιοθετήσουν το φυλετικό αφήγημα.
Ναι βρε, το 'πιασα. Και όντως, είναι γροθιά στ' αχαμνά κάποιων, να λένε για τον "κακό μετανάστη που μαχαιρώνει παιδάκια" (που σκατά στα μούτρα του) και να τον κάνει ζάφτι ένας άλλος μετανάστης, με κίνδυνο της ζωής του μάλιστα.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 24 Νοέμ 2023, 10:32

Unique έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:31
micmic έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:28
Δε νομίζω ότι οι Ευρωπαίοι έχουν καμμιά αντιπάθεια για τους μετανάστες γενικώς. Δεν εξεγείρονται εναντίον Κινέζων, Ουκρανών, Πολωνών, Φιλιππινέζων, Βραζιλιάνων κτλ. Με τους μελαψούς Ισλαμιστές τα έχουν. Και όσοι ακροδεξιοί μιλούν εναντίον των μεταναστών, βασικά αυτούς εννοούν.
Πολύ σωστά. Οι Πολωνοί δέχθηκαν 2.5 εκατομμύρια Ουκρανούς και είπαν ΟΧΙ στα ισλαμοφασισταριά, γιατί γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Απο τις πιο καθαρές Ευρωπαικές χώρες φυσικά, ενώ η οικονομία τους καλπάζει.
Μέχρι ν' αρχίσουν να έχουν προβλήματα οικονομικής φύσεως με τους Ουκρανούς.

Α, κάτσε, ήδη άρχισαν να έχουν και διαμαρτύρονται...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Νοέμ 2023, 10:33

Eίναι άλλο το φυλετικό και άλλο το θρησκευτικό αφήγημα.
Και το μεγάλο πρόβλημα είναι το δεύτερο.
Αυτό θα είναι η οριστική ταφόπλακα της Ευρώπης.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13724
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 24 Νοέμ 2023, 10:56

Isildur έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:31
Ναύτης έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:29
Isildur έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:27

Ρε συ, μαζί σου, εννοείται. Και την άποψή μου για τα πογκρόμ και τον όχλο την έχω πει πολλές φορές, φαντάζομαι θα έχεις πετύχει κάποιο ποστ μου (κι αν όχι, φαντάζομαι θα ξέρεις πώς τα αντιμετωπίζω όλα αυτά, δεν μ' έμαθες χθες).

Το μόνο που λέω, είναι ότι αν μας ενδιαφέρει όντως πως ένας μετανάστης φέρθηκε σαν ήρωας (και θα ξαναπώ, χίλια μπράβο του τού ανθρώπου), οπότε εξετάζουμε εδώ την καταγωγή του, τότε ίσως θα πρέπει να εξετάσουμε και την καταγωγή τού δράστη. Αν όμως όχι, και το περιγράψουμε ως "περαστικός ντελιβεράς έσωσε τα παιδιά", τότε όντως, χεστήκαμε για το από πού κρατάει η σκούφια του υπανθρώπου με το μαχαίρι. Αυτό λέω, τίποτα παραπάνω. Λες να συμφωνώ με τους κάφρους που καίνε το Δουβλίνο;
Είναι νομίζω προφανές ότι η αρχική ειρωνεία μου απευθυνόταν σ' εκείνους που βιάζονται κάθε φορά να υιοθετήσουν το φυλετικό αφήγημα.
Ναι βρε, το 'πιασα. Και όντως, είναι γροθιά στ' αχαμνά κάποιων, να λένε για τον "κακό μετανάστη που μαχαιρώνει παιδάκια" (που σκατά στα μούτρα του) και να τον κάνει ζάφτι ένας άλλος μετανάστης, με κίνδυνο της ζωής του μάλιστα.
Όχι "ένας άλλος μετανάστης", ένας μετανάστης εξουδετέρωσε τον ημεδαπό (Ιρλανδό υπήκοο) δράστη, αυτό είναι το κοκομπλόκο για μερικούς.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17331
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 24 Νοέμ 2023, 10:57

panos291 έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 23:16
Ειδα τον τιτλο και ημουνα σίγουρος πως ο δραστης θα ηταν Σουηδος.
Ιρλανδός ήταν :smt005:

How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Νοέμ 2023, 10:59

Isildur έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:32
Unique έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:31
micmic έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:28
Δε νομίζω ότι οι Ευρωπαίοι έχουν καμμιά αντιπάθεια για τους μετανάστες γενικώς. Δεν εξεγείρονται εναντίον Κινέζων, Ουκρανών, Πολωνών, Φιλιππινέζων, Βραζιλιάνων κτλ. Με τους μελαψούς Ισλαμιστές τα έχουν. Και όσοι ακροδεξιοί μιλούν εναντίον των μεταναστών, βασικά αυτούς εννοούν.
Πολύ σωστά. Οι Πολωνοί δέχθηκαν 2.5 εκατομμύρια Ουκρανούς και είπαν ΟΧΙ στα ισλαμοφασισταριά, γιατί γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Απο τις πιο καθαρές Ευρωπαικές χώρες φυσικά, ενώ η οικονομία τους καλπάζει.
Μέχρι ν' αρχίσουν να έχουν προβλήματα οικονομικής φύσεως με τους Ουκρανούς.

Α, κάτσε, ήδη άρχισαν να έχουν και διαμαρτύρονται...
Το οποίο σημαίνει ότι...

Είναι σαφές ότι οι υποδοχές προσφύγων προκαλούν πάντα οικονομική αφαίμαξη για ένα χ χρόνο. Το ζητούμενο λοιπόν είναι η σύγκριση μεταξύ Ουκρανών και ισλαμιστών.

Στη θέση των Ουκρανών βάλε οποιονδήποτε άλλο "πρώην ανατολικό" και απλώς κάνε τη σύγκριση. Γιατί είναι άλλο να φεύγει κάποιος από τον τόπο του επειδή γίνεται πόλεμος και εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να εργασθεί και άλλο το να φεύγει κάποιος ανεξαρτήτως του αν γίνεται πόλεμος ή όχι για να εξασφαλίσει επιδόματα εφ΄όρου ζωής και καπάκι να θέλει να επιβάλλει τον δικό του τρόπο ζωής. Είναι άλλο το να δουλεύουν και οι γυναίκες και άλλο το να θεωρείται αυτό κάτι απρεπές. Βασικό.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20431
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 24 Νοέμ 2023, 10:59

Juno έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:57
panos291 έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 23:16
Ειδα τον τιτλο και ημουνα σίγουρος πως ο δραστης θα ηταν Σουηδος.
Ιρλανδός ήταν :smt005:

Επισήμανα ήδη την απάτη των δημοσιογραφίσκων.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Νοέμ 2023, 11:00

micmic έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:28
Δε νομίζω ότι οι Ευρωπαίοι έχουν καμμιά αντιπάθεια για τους μετανάστες γενικώς. Δεν εξεγείρονται εναντίον Κινέζων, Ουκρανών, Πολωνών, Φιλιππινέζων, Βραζιλιάνων κτλ. Με τους μελαψούς Ισλαμιστές τα έχουν. Και όσοι ακροδεξιοί μιλούν εναντίον των μεταναστών, βασικά αυτούς εννοούν.
Αυτό.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Νοέμ 2023, 11:04

Nα υποθέσω ότι ο 40χρονος γεννήθηκε σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, πριν γίνει υπήκοος Ιρλανδίας τα τελευταία 20 χρόνια;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 24 Νοέμ 2023, 11:12

Chilloutbuddy έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:03
Έχοντας ζήσει ένα χρόνο στο Δουβλίνο, με βάση αυτά τα βίντεο διαπιστώνω ότι εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω Χριστό τι λένε οι ντόπιοι.

Ιρλανδοί: Γκνταγκντά φιγκρειζηερειοξνντά!
Εγώ: Μάλιστα, ευχαριστώ. Μήπως μπορείτε να μου στείλετε ένα ιμέϊλ παρακαλώ;
:lol:


Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 24 Νοέμ 2023, 11:15

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:00
Unique έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 23:37


Βίαια Απεντόμωση.
Πάμε να κάψουμε γυναικοπαιδα επειδή ένας έκανε έγκλημα, δυτικές αξίες. :p2:
Αυτά ειναι τα καλά επεισόδια, όχι τα κακά. Ειναι οι κακές περουσίεςε πολιτώνε που καιγονται και βανδαλίζονται αυτές, οχι οι καλές :102:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Νοέμ 2023, 11:18

vantono έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:15
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:00
Unique έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 23:37


Βίαια Απεντόμωση.
Πάμε να κάψουμε γυναικοπαιδα επειδή ένας έκανε έγκλημα, δυτικές αξίες. :p2:
Αυτά ειναι τα καλά επεισόδια, όχι τα κακά. Ειναι οι κακές περουσίεςε πολιτώνε που καιγονται και βανδαλίζονται αυτές, οχι οι καλές :102:
Όχι βρε, απλώς όταν συμβαίνουν στη Σουηδία και όχι μόνον από ευάλωτους είναι Τετάρτη. Όταν συμβαίνουν στην Ιρλανδία τα προκαλούν "παρανοϊκοί ακροδεξιοί", που παρασύρθηκαν από φήμες.

Δίνει τα ρέστα της η αντικειμενική δημοσιογραφία. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23104
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 24 Νοέμ 2023, 11:20

«Αυτά τα σκουπίδια επιτίθενται σε Ιρλανδούς», φώναξε ένας άνθρωπος στη διάρκεια των ταραχών, ενώ άλλοι αναφέρθηκαν στον φόνο νεαρής δασκάλας από Σλοβάκο πολίτη, ο οποίος πρόσφατα καταδικάστηκε σε ισόβια
Αλήτες Σλοβάκοι. :lol:

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23104
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Δουβλίνο: Επίθεση με μαχαίρι σε σχολείο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 24 Νοέμ 2023, 11:21

vantono έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:15
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:00
Unique έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 23:37


Βίαια Απεντόμωση.
Πάμε να κάψουμε γυναικοπαιδα επειδή ένας έκανε έγκλημα, δυτικές αξίες. :p2:
Αυτά ειναι τα καλά επεισόδια, όχι τα κακά. Ειναι οι κακές περουσίεςε πολιτώνε που καιγονται και βανδαλίζονται αυτές, οχι οι καλές :102:
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά των εξεγέρσεων πχ του Μάη του 68 η των πολωνικών κατά του κομμουνιστικού καθεστώτος με τα ρατσιστικά πογκρομ του Δεκέμβρη στην Κωνσταντινούπολη, δεν μπορώ να κάνω κάτι για εσένα, λυπάμαι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών