Δουρής

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11922
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 29 Δεκ 2021, 22:16

Θέλω εδώ και πολύ καιρό να ανοίξω το τόπικ, αλλά συνέχεια διστάζω. Είναι από τα εγκλήματα που με έχουν συγκλονίσει και τα ψάχνω μία στο τόσο, μαζί με αυτό του Άλεξ Μεσχισβίλι, του Golden State Killer (αυτόν τον έπιασαν μετά από 40-45 χρόνια), και κάμποσα άλλα.

Εικόνα

Θυμάστε καθόλου αυτή την περίεργη υπόθεση; Εγώ ήμουν παιδί τότε, αλλά το όνομα και τον ντόρο στις τηλεοράσεις τα θυμόμουν για χρόνια. Το 2015 ο Ηλίας Αναστασιάδης δημοσιεύει μία τεράστια συνέντευξη στο Oneman (τον καιρό που είχε ακόμα καλά άρθρα και καλούς δημοσιογράφους) με τον Αντώνη Αραβαντινό των φυλακών, και σε κάποιο σημείο ο τύπος λέει το εξής:
Ο Δουρής ήταν αθώος, δεν το ‘χε κάνει αυτός. Πλέον, αυτό που λέγεται ‘άγραφος νόμος της φυλακής που τιμωρεί τους παιδεραστές’ έχει γίνει χειριστικό. Άλλο να ‘σαι ο Δουρής και να μην έχεις φράγκο και άλλο να είσαι φραγκάτος. Είμαι σίγουρος ότι ο Δουρής ήταν αθώος, γιατί μίλησα με αυτόν που το έκανε, μπήκε στη φυλακή ένα χρόνο μετά. Αυτήν την ιστορία, εκτός από μένα, την ξέρει και ο παπάς του Ναυπλίου. Το κάνανε έτσι οι ένοχοι, ώστε να καλύψουν την ανωμαλία τους και να μην πάρουν τις ευθύνες. Ο Δουρής και λόγω τραυματικών εμπειριών (συμμετείχε στην Κύπρο ως αλεξιπτωτιστής) και λόγω ψυχιατρικών προβλημάτων, είχε μια χαλαροτάτης ηθικής οικογένεια, την οποία δεν μπορούσε να ελέγξει. Αλλά δεν έκανε αυτό για το οποίο καταδικάστηκε. Θα σου πω κάτι, κι ό,τι κατάλαβες, κατάλαβες. Και σε μια παρόμοια με του Δουρή περίπτωση στα Καλύβια, ο πατέρας πήγε να το πάρει όλο πάνω του, αλλά οι μαρτυρίες ήταν αντίθετες. Ο Δουρής το πήρε πάνω του ίσως γιατί η αλήθεια τον πονούσε περισσότερο. Δύο ήταν εκείνοι που το κάνανε, δεν ήταν ένας. Δεν μπορούσε να γίνει με έναν.
Για όσους δεν θυμούνται την υπόθεση, την έχει η Μηχανή του Χρόνου. Επιγραμματικά, τέτοιες μέρες το 1993 χάνεται ένας εξάχρονος στην Ερμιόνη Αργολίδας. Λίγες ημέρες μετά το πτώμα του μικρού βρίσκεται κακοποιημένο, σε παρακείμενο μαντρότοιχο, από τον πατέρα του, Μανώλη Δουρή, φτωχό μεροκαματιάρη ελαιοχρωματιστή και πρώην ΕΛΔΥΚάριο που υπηρέτησε στην Κύπρο το 1974. Οι έρευνες στρέφονται πάνω του και ο ίδιος ομολογεί ότι βίασε και σκότωσε το παιδί του χωρίς να καταλαβαίνει τι κάνει λόγω των ψυχολογικών που είχε αποκτήσει από την εισβολή του Αττίλα. Αργότερα παίρνει πίσω την ενοχή του, λέει ότι είναι αθώος, και κατηγορεί την σύζυγο του και τον εραστή της. Στην δίκη παρουσιάζονται και στοιχεία (τρίχες γεννητικών οργάνων) που βρέθηκαν στο πτώμα και δεν ανήκουν στον Δουρή, παρ' όλα αυτά καταδικάζεται, αλλάζει 4 φυλακές λόγω τις κακοποίησης που υφίσταται, και 2 χρόνια μετά βρίσκεται κρεμασμένος στο κελί του με ένα καλώδιο τηλεόρασης.

Χρόνια μετά η γυναίκα του έχει να πει τα παρακάτω, ενώ και ο γιος του συμφωνεί:
«Ήταν αθώος» Του φόρτωσαν το βιασμό και τη δολοφονία»

Η Γεωργία Δουρή, σε συνέντευξή της το 2007 δήλωσε ότι γνωρίζει ποιοι είναι οι ένοχοι, καθώς υπήρξαν κι άλλα περιστατικά επιθέσεων σε ανηλίκους στην περιοχή. Σύμφωνα με τα λεγόμενα της, πρόκειται για άτομα με μεγάλη δύναμη και για το λόγο αυτό δεν έχουν γίνει κινήσεις εναντίον τους. Για εκείνη, ο σύζυγός της ήταν το «τέλειο θύμα» επειδή ήταν φτωχός και αμόρφωτος και δεν είχε τη δυνατότητα να υπερασπιστεί τον εαυτό του.

«Ο Μανώλης για μένα και για τα παιδιά μου είναι αθώος. Δύο αθώες ψυχές βρίσκονται στο χώμα και οι ένοχοι κυκλοφορούν ελεύθεροι. Ο άνδρας μου οδηγήθηκε στη φυλακή, όπου τον “αυτοκτόνησαν”, καθώς η υπόθεση έπρεπε να κλείσει. Ο Μανώλης ήταν το τέλειο θύμα που μπορούσε να παρουσιαστεί σαν δολοφόνος. Ήταν φτωχός, μεροκαματιάρης και αγράμματος».

«Εκείνη την ημέρα ο άνδρας μου βρισκόταν στο σπίτι. Ο Νικολάκης βγήκε να παίξει και χάθηκε. Έπειτα από ώρες τον βρήκαμε σε αυτή την κατάσταση. Η αστυνομία έψαξε, βρήκε τους ενόχους, αλλά επειδή ήταν άνθρωποι ευυπόληπτοι και δεν μπορούσαν να τους ακουμπήσουν, φοβούμενοι ένα μεγάλο σκάνδαλο, τα έριξαν στον άνδρα μου».

Στο τέλος της συνέντευξης αναφέρθηκε σε ένα άτομο, ιδιωτικό ερευνητή που ερευνούσε την υπόθεση και είχε ανακαλύψει στοιχεία που θα αποδείκνυαν την αθωότητα του Δουρή, όμως βρέθηκε νεκρός το 2005 μέσα στο σπίτι του στην Αθήνα. Οι Αρχές ανακοίνωσαν ότι οι δράστες είχαν ως κίνητρο τη ληστεία, εκείνη όμως το αμφισβητεί, δηλώνοντας χαρακτηριστικά: «όποιος κουνηθεί εδώ, τελειώνει».

Την ίδια άποψη συμμερίζεται και ο γιος του Μανώλη Δουρή, Δημήτρης, σε μία συνέντευξη που παραχώρησε στο κανάλι «Ε», στις 8/10/2016 εκφράζοντας ανοιχτά την πεποίθηση του πως ο πατέρας του δεν ήταν υπεύθυνος για το φρικτό έγκλημα. «Φόρτωσαν το βιασμό και τη δολοφονία στον πατέρα μου», είπε και φωτογράφισε έναν συγχωριανό του, ο οποίος βρισκόταν τότε εν ζωή, ως δράστη.

Το μόνο που του καταλογίζει είναι ότι δέχτηκε να συμβιβαστεί, παίρνοντας χρήματα από τον άνθρωπο που είχε παρενοχλήσει τον ίδιο, δύο χρόνια πριν τη δολοφονία του Νίκου.

«Άλλος άνθρωπος από το χωριό που είχε ασελγήσει σε πάρα πολλά παιδάκια. Αλλά εκείνος είχε χρήματα και τον κάλυπταν… Εκείνη την ημέρα ήμουν μαζί με τον πατέρα μου στη δουλειά από το πρωί. Γυρίσαμε και μας είπαν πως είχε χαθεί το παιδί». Ο πατέρας μου είναι στο χώμα και ο ένοχος κυκλοφορεί ελεύθερος», είπε.

Σε αντίθεση με ένα από τα αδέρφια του, αρνείται να αλλάξει το επίθετο του για να απαλλαγεί από το στίγμα που κουβαλά η οικογένεια και φωνάζει ότι ο πατέρας του δεν ήταν βιαστής και φονιάς. Τονίζει, μάλιστα, πως αν αποκτήσει ποτέ γιο, θα του δώσει το όνομα του πατέρα του, «Μανώλης. Μανώλης Δουρής».
Καλό άρθρο και από το crimetimes για την υπόθεση, αλλά και καλή συζήτηση στα σχόλια του eglima.

Είναι αμφίβολο αν θα ανοίξει ξανά η υπόθεση, παρά το γεγονός ότι πλέον με τα τεστ DNA θα μπορούσαν να μας πουν αν υπήρχαν περισσότεροι συνένοχοι, και ενδεχομένως και ποιοι. Τα περί οργανωμένου κυκλώματος στην Ερμιόνη ακούγονται σαν θεωρία συνωμοσίας, αλλά μπορεί να ενέχουν και μία δόση αλήθειας, κρίνοντας με όσα έχουμε ακούσει κατά καιρούς για την ελληνική επαρχία (Δουνέϊκα ας πούμε).

Απόψεις;
Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.

GoBack έγραψε:
30 Μάιος 2024, 00:31
Tι αμαρτιες πληρωνω ρε πουστη
FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 29 Δεκ 2021, 22:31

Και γω πιστεύω ότι ήταν αθώος.
Την θυμάμαι την υπόθεση. Και ο Αραβαντινος το έχει πει (στην Τατιάνα νομίζω).
Δεν έχω κανένα λόγο να αντικρουσω την καραβάνα τον Αραβαντινο.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11090
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 29 Δεκ 2021, 23:05

Τραγικο αν οντως ηταν αθωος.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17230
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 29 Δεκ 2021, 23:09

Μιλαμε για υποθεση που τρανταξε συθεμελα την ελληνικη κοινωνια.
Την θυμαμαι πεντακαθαρα.

runner
Δημοσιεύσεις: 2860
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 29 Δεκ 2021, 23:12

Πτολεμαίος έγραψε:
29 Δεκ 2021, 22:31
Και γω πιστεύω ότι ήταν αθώος.
Την θυμάμαι την υπόθεση. Και ο Αραβαντινος το έχει πει (στην Τατιάνα νομίζω).
Δεν έχω κανένα λόγο να αντικρουσω την καραβάνα τον Αραβαντινο.
Τον συγκεκριμένο πάντως τον συνέλαβαν μετά από δική του ομολογία.
Η Ασφάλεια οδηγήθηκε σε αυτόν επειδή τους έκανε εντύπωση το γεγονός ότι ήταν αυτός που τους οδήγησε στο ακριβές σημείο που βρισκόταν το πτώμα ενώ όλοι αναζητούσαν το χαμένο παιδί.
Υπήρχαν διάφορες φήμες ότι δεν το έκανε μόνος του το έγκλημα αλλά είχε και συνεργό.
Κάποια δημοσιεύματα και φήμες από κατοίκους της περιοχής φωτογράφιζαν στενό συγγενικό του πρόσωπο.
Όσον αφορά τον Αραβαντινό......
Καλύτερα να μην σχολιάσουμε τις απόψεις του.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12544
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 29 Δεκ 2021, 23:23

νομιζω οτι απο τα πλανα της εποχης φαινοταν οτι ηταν σε αποκοσμη φαση και δεν πολυκαταλαβαινε τι γινοταν

η υποθεση παντως ηταν τοσο σοκαριστικη που θυμαμαι οτι ουσιαστικα τον καθαρισαν οι συγκρατουμενοι του

τωρα το αν ηταν αθωος η οχι - γενικα η υποθεση βρωμαει αλλα παραηταν κι αυτος σε αφασια για να μπορεις να καταλαβεις τι συνεβη
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Δεκ 2021, 23:35

Το κατάλαβα μόλις τον είδα στην τηλεόραση πριν τον συλλάβουν για ύποπτο.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Σέρπικο
Δημοσιεύσεις: 1601
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 23:28
Phorum.gr user: Σέρπικο

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέρπικο » 29 Δεκ 2021, 23:40

Όπως και στην υπόθεση παγκρατιδη, ο πραγματικός ένοχος την γλύτωσε.
ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ - ΚΟΝΙΤΣΑ - ΓΡΑΜΜΟΣ - ΒΙΤΣΙ

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17382
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 29 Δεκ 2021, 23:40

Οσον αφορά στο ποιος ηταν ο ένοχος, στα ψιθυριστά έλεγαν για πασίγνωστο καναλάρχη.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17382
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 29 Δεκ 2021, 23:41

Σέρπικο έγραψε:
29 Δεκ 2021, 23:40
Όπως και στην υπόθεση παγκρατιδη, ο πραγματικός ένοχος την γλύτωσε.
Αυτός ήταν πασίγνωστος ζαχαροπλάστης που έχει αλυσίδα καταστημάτων.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11657
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 29 Δεκ 2021, 23:42

Ότι ψυχολογικά και να είχε δε δικαιολογείται να ομολογήσει κάτι τέτοιο ενώ δεν το έκανε.
Η μόνη περίπτωση είναι είτε να ήθελε να σώσει ένα πολύ στενό του πρόσωπο....είτε η αλήθεια να ήταν ακόμη χειρότερη.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 29 Δεκ 2021, 23:44

Την υπόθεση Δουρη δεν την θυμαμαι. (Ευτυχώς)

Θυμάμαι την υπόθεση του Άλεξ να κλαίει ο πατέρας μου
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27302
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 29 Δεκ 2021, 23:48

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Δεκ 2021, 23:42
...είτε η αλήθεια να ήταν ακόμη χειρότερη.
δλδ;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Σέρπικο
Δημοσιεύσεις: 1601
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 23:28
Phorum.gr user: Σέρπικο

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέρπικο » 29 Δεκ 2021, 23:48

Juno έγραψε:
29 Δεκ 2021, 23:40
Οσον αφορά στο ποιος ηταν ο ένοχος, στα ψιθυριστά έλεγαν για πασίγνωστο καναλάρχη.
"ψαρευε" αγοράκια ο εκλιπών;
Για τον παγκρατιδη, είχα διαβάσει ότι ο ένοχος (σε συνεργασία με τον σωφερ του) φυγαδευτηκε στην Αμερική από τον πατέρα του.
ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ - ΚΟΝΙΤΣΑ - ΓΡΑΜΜΟΣ - ΒΙΤΣΙ

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30354
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Δουρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Δεκ 2021, 23:52

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
29 Δεκ 2021, 23:48
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
29 Δεκ 2021, 23:42
...είτε η αλήθεια να ήταν ακόμη χειρότερη.
δλδ;
Το έγκλημα να έγινε με ανάποδη σειρά


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών