Μέτρια νοημοσύνη.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 07 Νοέμ 2020, 21:22

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:51
klg έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:49
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:47


Ότι δεν μπορώ να βρω το νόημα της ζωής; Προφανώς δεν είναι η επιστήμη για μένα.

Ή λέω κάτι απλό και δεν το κατανοείτε ή λέω κάτι εντελώς κουτό.
Ή δεν υπάρχει κάποιο νόημα που σε περιμένει να το βρεις.
Δεν υπάρχει νόημα; Δεν ξέρω, δεν ειμαι φιλόσοφος.
Χμ... Γιατί ? Νομίζεις ότι υπήρξε φιλόσοφος που να
ήξερε το νόημα της ζωής και του σκοπού της ύπαρξης
Των όντων ?
Σε πληροφορώ ότι δεν υπήρξε ποτέ άνθρωπος που να
Έμαθε , ποιό είναι το νόημα της ζωής.
Είναι γρίφος άλυτος.
Επειδή έχουμε απόλυτη άγνια, το ονομάζουμε:
Το υπαρξιακό πρόβλημα.
Οπότε μήν σε απασχολεί το θέμα αυτό, διότι η γνώση αυτή ειναι απρόσιτη για τα Ανθρώπινα όντα.
Βρές τί σε εκφράζει, τί σου προσφέρει γαλήνη, θέσε σκοπούς , στόχους που να σου είναι αρεστοί και επιδίωξε την υλοποίησή τους.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η ύπαρξη του ανθρώπου δεν έχει απολύτως κανένα νόημα, αλλά αποκτά το νόημα που δημιουργούμε εμείς. Εμείς είμαστε οι οι δημιουργοί του νοήματος της ζωής και της ύπαρξης. Η Ανθρωπότητα είμαστε ένα λευκό άγραφο βιβλίο, που περιμένει εμάς ως συγγραφείς να γράψουμε το νόημα της ζωής όπως το δημιουργούμε
Με ιδέες, πράξεις, ανησυχίες, αισθήματα και γενικά με τα προσωπικά μας βιώματα και επιλογές.
Αυτά προς το παρόν.
Ελπίζω να σου έδωσα ερεθίσματα για σκέψεις.
Αυτό που μπορώ να σου πώ με βεβαιότητα είναι :
Η ζωή είναι όμορφη, για αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν. Εάν δεν μάθεις να ομορφαίνεις την ζωή σου, τότε την έχεις χάσει. :102:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος relativer777 την 07 Νοέμ 2020, 21:31, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 07 Νοέμ 2020, 21:23

Αντί να προσπαθείς να αποφύγεις τη δυστυχία, μπορείς να φτάσεις στην απάθεια. Μπορεί να μην χαίρεσαι αλλά δεν θα λυπάσαι κιόλας.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Νοέμ 2020, 21:26

1451 έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:23
Αντί να προσπαθείς να αποφύγεις τη δυστυχία, μπορείς να φτάσεις στην απάθεια. Μπορεί να μην χαίρεσαι αλλά δεν θα λυπάσαι κιόλας.
Η απάθεια είναι ψυχική διαταραχή. Την είχα για χρόνια.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3328
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 07 Νοέμ 2020, 21:31

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:19
klg έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:53
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:50


Ευτυχία είναι αυτό;
Αυτό κάνουν όλοι. Είναι όλοι ευτυχισμένοι;
Ενώ το να είσαι διάνοια και να ασχολείσαι με τη διάνοια είναι ευτυχία;

Και για να σου απαντήσω, ναι, οι μέτριας ευφίας είναι πάρα πολύ ευτυχισμένοι με το να κάνουν μέτρια βαρετά πράγματα.
Ναι βέβαια αλλά ρίχνεις το μπαλάκι στην εξέδρα.
Και ναι οι έξυπνοι έχουν διανοητικές απολαύσεις. Μπορούν κάλλιστα να βρουν από που είμαστε, γιατί υπάρχουμε, τι κάνουμε εδώ και που πάμε. Μπορούν να βρουν με λίγα λόγια ποια είναι η ευτυχία (βιολογική, ψυχολογική κτλ κτλ.)
Εσύ προτείνεις τα καφενεία σαν πανάκεια (λες και θα υπάρχουν καφενεία μετά το 2050). Αυτό δε μου κολλάει. Όχι τα μέτρια πράγματα που θα θέλω να κάνω, αλλά τα βαρετά. Νιώθω πλήξη. Πλήξη = δυστυχία.
Ποια εξέδρα;

Διανοητικές απολαύσεις != ευτυχία. Επίσης δεν καταλαβαίνω το point σου. Το ότι κάποιος μπορεί να κάνει κάποια rationalizations σχετικά με την ευτυχία και τη φύση της, δεν σημαίνει ότι την αισθάνεται/βιώνει. Αν μη τι άλλο, οι μέτριας ευφυίας ipso facto είναι πιο ευτυχισμένοι, γιατί ευτυχία για αυτούς είναι κάτι πολύ απτό:
  • Πήρε πρωτάθλημα ο Θρύλος
  • Γάμησα το 25χρονο μουνέτο στη γραμματεία (ενώ φυσικά παντρεμένος)
  • Βγήκε το καινούργιο υβριδικό της toyota
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klg την 07 Νοέμ 2020, 21:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Νοέμ 2020, 21:32

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:29
relativer777 έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:22
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 19:54
Ας μου πουν τα μεγάλα μυαλά του πχώρουμ τι να κάνω
Να σταματήσεις να νοιάζεσαι για την εικόνα σου στην κοινωνία υπέρμετρα.
Το εάν σε κατατάξουν μέτριας αντίληψης,
Ποια συνέπεια θα έχεις πού προβληματίζεσαι τόσο ?
Μάθε να νοιάζεσαι περισσότερο για τον εαυτό σου.
Γνώθι σ' εαυτό. Τον κόσμο δεν μπορείς να τον γνωρίσεις.
Με νοιάζει η ψυχική υγεία μου. Γι' αυτό το έβαλα στην ψυχολογία. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα προβλήματα μου δημιουργεί η μέτρια νοημοσύνη.
Η μέτρια νοημοσύνη δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, η οπτική σου γωνία τα δημιουργεί.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Νοέμ 2020, 21:33

relativer777 έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:22
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:51
klg έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:49


Ή δεν υπάρχει κάποιο νόημα που σε περιμένει να το βρεις.
Δεν υπάρχει νόημα; Δεν ξέρω, δεν ειμαι φιλόσοφος.
Χμ... Γιατί ? Νομίζεις ότι υπήρξε φιλόσοφος που να
ήξερε το νόημα της ζωής και του σκοπού της ύπαρξης
Των όντων ?
Σε πληροφορώ ότι δεν υπήρξε ποτέ άνθρωπος που να
Έμαθε , ποιό είναι το νόημα της ζωής.
Είναι γρίφος άλυτος.
Επειδή έχουμε απόλυτη άγνια, το ονομάζουμε:
Το υπαρξιακό πρόβλημα.
Οπότε μήν σε απασχολεί το θέμα αυτό, διότι η γνώση αυτή ειναι απρόσιτη για τα Ανθρώπινα όντα.
Βρές τί σε εκφράζει, τί σου προσφέρει γαλήνη, θέσεις σκοπούς , στόχους που να σου είναι αρεστή και επιδίωξε την υλοποίησή τους.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η ύπαρξη του ανθρόπου δεν έχει απολύτως κανένα νόημα, αλλά αποκτά το νόημα που δημιουργούμε εμείς. Εμείς είμαστε οι οι δημιουργοί του νοήματος της ζωής και της ύπαρξης. Η Ανθρωπότητα είμαστε ένα λευκό άγραφο βιβλίο, που περιμένει εμάς ως συγγραφείς να γράψουμε το νόημα της ζωής όπως το δημιουργούμε
Με ιδέες πράξεις, ανησυχίες, αισθήματα και γενικά με τα προσωπικά μας ονόματα και επιλογές.
Αυτά προς το παρόν.
Ελπίζω να σου έδωσα ερεθίσματα για σκέψεις.
Αυτό που μπορώ να σου πώ με βεβαιότητα είναι :
Η ζωή είναι όμορφη, για αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν. Εάν δεν μάθεις να ομορφαίνεις την ζωή σου, τότε την έχεις χάσει. :102:
Δεν ξέρω, δεν υπήρξα ποτέ φιλόσοφος για να φθάσω στα άδυτα της φιλοσοφίας.
Πάντως εσύ μιλάς σαν φιλόσοφος και επαναλαμβάνεις θέσεις φιλοσόφων (δημιουργούμε το νόημα, κλπ κλπ.)
Το ερώτημα βέβαια είναι: είσαι φιλόσοφος ή απλώς αναπαράγεις τα λόγια τους;
Όλα αυτά βέβαια τα αυτοαναφορικά μου τρυπάνε το μυαλό. Δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω για πολύ.
Βρίσκομαι σε αδυναμία να θέσω στόχους ακριβώς γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ με το μέτριο μυαλουδάκι μου ή γιατί γέρασα.
Αναρωτιέμαι μήπως τίποτα δε μ' αρέσει και πως γίνεται να φταίω εγώ.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Νοέμ 2020, 21:37

klg έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:31
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:19
klg έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:53


Ενώ το να είσαι διάνοια και να ασχολείσαι με τη διάνοια είναι ευτυχία;

Και για να σου απαντήσω, ναι, οι μέτριας ευφίας είναι πάρα πολύ ευτυχισμένοι με το να κάνουν μέτρια βαρετά πράγματα.
Ναι βέβαια αλλά ρίχνεις το μπαλάκι στην εξέδρα.
Και ναι οι έξυπνοι έχουν διανοητικές απολαύσεις. Μπορούν κάλλιστα να βρουν από που είμαστε, γιατί υπάρχουμε, τι κάνουμε εδώ και που πάμε. Μπορούν να βρουν με λίγα λόγια ποια είναι η ευτυχία (βιολογική, ψυχολογική κτλ κτλ.)
Εσύ προτείνεις τα καφενεία σαν πανάκεια (λες και θα υπάρχουν καφενεία μετά το 2050). Αυτό δε μου κολλάει. Όχι τα μέτρια πράγματα που θα θέλω να κάνω, αλλά τα βαρετά. Νιώθω πλήξη. Πλήξη = δυστυχία.
Ποια εξέδρα;

Διανοητικές απολαύσεις != ευτυχία. Επίσης δεν καταλαβαίνω το point σου. Το ότι κάποιος μπορεί να κάνει κάποια rationalizations σχετικά με την ευτυχία και τη φύση της, δεν σημαίνει ότι την αισθάνεται/βιώνει. Αν μη τι άλλο, οι μέτριας ευφυίας ipso facto είναι πιο ευτυχισμένοι, γιατί ευτυχία για αυτούς είναι κάτι πολύ απτό:
  • Πήρε πρωτάθλημα ο Θρύλος
  • Γάμησα το 25χρονο μουνέτο στη γραμματεία (ενώ φυσικά παντρεμένος)
  • Βγήκε το καινούργιο υβριδικό της toyota
Μπορεί να είμαι μέτριας νοημοσύνης αλλά δεν είμαι πεζός για να βλέπω μπάλα και να καβλώνω με αμάξια. Τώρα περιφρονείς τους φιλοσόφους, μα εγώ δεν είναι σε ανώτερη θέση να τους κάνω κριτική. Ίσως εσύ είσαι. Η ευτυχία είναι κάτι απτό, αλλά για εμάς που δε διαθέτουμε ευφυία μπορεί να είναι κάτι πολύπλοκο, δε βρίσκεις;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 07 Νοέμ 2020, 21:38

Η απάθεια είναι μιά νεκρή κατάσταση.
Και η πεθαμένοι, απαθείς είναι.
Εδώ αναφέρεις για το νόημα της ζωής. Οπότε δεν σε διέπει απάθεια, αλλά ανησυχία για την ύπαρξη και την μελλοντική πορεία του βίου σου.
Διάβασε τί σου έγραψα πιό πάνω.
:g030:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Νοέμ 2020, 21:38

Green Dragon έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:32
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:29
relativer777 έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:22


Να σταματήσεις να νοιάζεσαι για την εικόνα σου στην κοινωνία υπέρμετρα.
Το εάν σε κατατάξουν μέτριας αντίληψης,
Ποια συνέπεια θα έχεις πού προβληματίζεσαι τόσο ?
Μάθε να νοιάζεσαι περισσότερο για τον εαυτό σου.
Γνώθι σ' εαυτό. Τον κόσμο δεν μπορείς να τον γνωρίσεις.
Με νοιάζει η ψυχική υγεία μου. Γι' αυτό το έβαλα στην ψυχολογία. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα προβλήματα μου δημιουργεί η μέτρια νοημοσύνη.
Η μέτρια νοημοσύνη δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, η οπτική σου γωνία τα δημιουργεί.
Και ποια, θεωρείς, είναι η οπτική μου;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Νοέμ 2020, 21:39

relativer777 έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:38
Η απάθεια είναι μιά νεκρή κατάσταση.
Και η πεθαμένοι, απαθείς είναι.
Εδώ αναφέρεις για το νόημα της ζωής. Οπότε δεν σε διέπει απάθεια, αλλά ανησυχία για την ύπαρξη και την μελλοντική πορεία του βίου σου.
Διάβασε τί σου έγραψα πιό πάνω.
:g030:
Σου απάντησα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 07 Νοέμ 2020, 21:49

esu έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:06
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:36
esu έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:33
κανε εθελοντισμο
Θέλω να κάνω κάτι καλό για πάρτη μου.
πριν ελεγες να προσφέρεις στην κοινωνία

τρόλαρε με συνέπεια τουλαχιστον
Δεν το' χει.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 07 Νοέμ 2020, 21:49

Ότι σου γράφω είναι η απόλυτα δικές μου ιδέες και τρόπος σκέψης.
Εάν σου έγραφα κάτι που να ήταν από κάποιον άλλο, θα το είχα σε παρένθεση. Δέν σου εγραψα τιποτα πολύπλοκο ή δυσνόητο.
Με απλά λόγια σου είπα ότι πρέπει να βρείς σκοπό για την ζωή σου. Εσύ θα επιλέξεις Ποιός θα είναι ο σκοπός της ήπαρξής σου. Σκοπός της ζωής, από μόνος του δεν υπάρχει. :102:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3328
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 07 Νοέμ 2020, 21:49

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:37
Μπορεί να είμαι μέτριας νοημοσύνης αλλά δεν είμαι πεζός για να βλέπω μπάλα και να καβλώνω με αμάξια. Τώρα περιφρονείς τους φιλοσόφους, μα εγώ δεν είναι σε ανώτερη θέση να τους κάνω κριτική. Ίσως εσύ είσαι. Η ευτυχία είναι κάτι απτό, αλλά για εμάς που δε διαθέτουμε ευφυία μπορεί να είναι κάτι πολύπλοκο, δε βρίσκεις;
Γιατί τι είναι οι φιλόσοφοι για να μην τους κάνεις κριτική; Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εσύ τελικά εννοείς με το ότι είσαι μέτριας ευφίας, ειλικρινά. Οι άνθρωποι μέτριας ευφίας αμφίβαλλω αν κάθονται να κάνουν φιλοσοφική συζήτηση για την φύση της ευτυχίας. Δεν ξέρω για εσάς που δε διαθέτετε ευφυία τι είναι η ευτυχία, για μας πάντως που διαθέτουμε σίγουρα δεν είναι το να μελετάμε φιλοσοφία της κβαντομηχανικής ή retrograde analysis, ή η εργοδική θεωρία.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 07 Νοέμ 2020, 21:54

klg έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:49
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 21:37
Μπορεί να είμαι μέτριας νοημοσύνης αλλά δεν είμαι πεζός για να βλέπω μπάλα και να καβλώνω με αμάξια. Τώρα περιφρονείς τους φιλοσόφους, μα εγώ δεν είναι σε ανώτερη θέση να τους κάνω κριτική. Ίσως εσύ είσαι. Η ευτυχία είναι κάτι απτό, αλλά για εμάς που δε διαθέτουμε ευφυία μπορεί να είναι κάτι πολύπλοκο, δε βρίσκεις;
Γιατί τι είναι οι φιλόσοφοι για να μην τους κάνεις κριτική; Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εσύ τελικά εννοείς με το ότι είσαι μέτριας νοημοσύνης, ειλικρινά. Οι άνθρωποι μέτριας νοημοσύνης αμφίβαλλω αν κάθονται να κάνουν φιλοσοφική συζήτηση για την φύση της ευτυχίας. Δεν ξέρω για εσάς που δε διαθέτετε ευφυία τι είναι η ευτυχία, για μας πάντως που διαθέτουμε σίγουρα δεν είναι το να μελετάμε φιλοσοφία της κβαντομηχανικής ή retrograde analysis, ή η εργοδική θεωρία.
Ανώτεροι; Για να είσαι φιλοσοφική αυθεντία θέλεις διάνοια.
Δε μιλάω για την φιλοσοφία σαν φιλόσοφος παρά μόνο σαν εξωτερικός παρατηρητής (αδέξιος μάλλον).
Γω δεν ξέρω τι είναι αυτά τα κβαντομηχανικάεργοδικά που λες αλλά τέσπα.
Όταν μιλάνε για θετικές επιστήμες την κάνω με ελαφρά.
Αν ήθελα να ασχοληθώ πχ. με την πληροφορική θα μάθαινα πολλά, αλλά σίγουρα δεν θα γινόμουνα καθηγητής πανεπιστημίου. Πολλή σπαζοκεφαλιά για μένα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6806
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Μέτρια νοημοσύνη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 07 Νοέμ 2020, 21:56

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:11
{..}
Ως μετριόφρων...
{...}
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 19:12
Αν και διαβάζω πολύ, και έχω άριστες επιδόσεις σε ό,τι μου βρέθηκε σαν δοκιμασία γνώσης,
{...}
Διαθέτω μια διαίσθηση, μια υπέρμετρη διαίσθηση σε ό,τι αντιλαμβάνομαι ακόμη και ιστορική διαίσθηση. Η τρομερή και τρομακτική διορατικότητα μου λύνει πολλά θέματα που δεν τα φτάνει κανένας άλλος,
Και που να μην ήσουν μετριόφρων... :003:

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 20:11
Τι θα κάνω;
Αυτό που ξέρεις και κάνεις καλύτερα από πολούς άλλους... :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών