Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Μαρ 2021, 09:14

stella έγραψε:
20 Μαρ 2021, 16:38
Αν δεν έκανε παρανομία ο οδηγός, θα ζούσε.
Ισχύει καί για τους δύο ταυτόχρονα, αν καί ο μοτοσικλετιστής έκανε όντως παρανομία.

Αλλά ακόμα κι αν είναι έτσι, άντε να αποδείξεις ότι η σύγκρουση με 50 χλμ/ω δεν θα ήταν φονική.

Η "παραβίαση διπλής γραμμής" δηλαδή αλλαγής ρεύματος, θεωρείται από τα πλέον σοβαρά παραπτώματα του ΚΟΚ, ακριβώς επειδή οδηγεί σε τραγικά αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14133
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 21 Μαρ 2021, 09:36

vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2021, 20:21
Prepon έγραψε:
20 Μαρ 2021, 20:02
vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2021, 19:23
Τι δεν ισχύει;
Αυτό που λες.

Αν το παιδι έτρεχε πανω από 50χλμ/ώρα θα θεωρηθεί συνυπεύθυνος του ατύχηματος.

Ναι, το αυτοκίνητο όντως έκανε μαλακια.
Ναι , εχει τη μεγαλη και κύρια ευθύνη για το δυστηχημα.

Αν όμως το παλικάρι πήγαινε με 40, αντί για 80, ίσως σήμερα να ζούσε.

Σκέψου έναν άλλον οδηγό μηχανής. 35 χρόνων. Χωρίς δίπλωμα οδήγησης.. Έχει πιει τρία μπουκάλια ουίσκι, παίρνει τη μηχανή, σηκώνει σούζα και πέφτει με 100χλμ/ώρα πάνω σε μια εξηνταχρονη που έβγαλε ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ τη μούρη του αυτοκινήτου της λιγο πιο έξω από το στοπ. Χωρίς κράνος.

Φυσικά κακώς η οδηγός του αυτοκινήτου έβγαλε 1 μέτρο έξω τη μούρη το αυτοκινήτου. Και έχει την κύρια ευθύνη. Είναι άδικο όμως να θεωρήσω πως αν ο οδηγός φόραγε κράνος, τηρούσε το όριο ταχύτητας , είχε δίπλωμα οδήγησης και δεν ήταν μεθυσμένος ΠΙΘΑΝΟΝ να μην είχε σκοτωθεί;
Στο πρώτο ποστ που έκανα στο νήμα μίλησα για συνυπαιτιοτητα.
Το 1998 ο πατέρας μου, που τότε ήταν 70 ετών ενεπλάκη σε τροχαίο ατύχημα. Σε συνοικιακό δρόμο (κάπου στον Αλιμο) παραβίασε stop. Στην πραγματικότητα σταμάτησε, αλλά δεν είδε τον άλλο που ερχόταν από αριστερά, ένα Fiat 124 που το οδηγούσε κάποιος λίγο μικρότερος στην ηλικία. τον βρήκε στην μούρη και έφυγε από την πορεία του με αποτέλεσμα να χτυπήσει σε μία κολονίτσα με σήμα τροχαίας. Ο πατέρας μου δεν έπαθε τίποτα και το αυτοκίνητο έπαθε μικροζημιές. Ο άλλος όμως τραυματίσθηκε, το δε αυτοκίνητο έγινε μπίλιες. Προφανώς έφταιγε ο πατέρας μου, οπότε η δική μας ασφάλεια πλήρωσε γιά τις ζημιές και γιά την νοσηλεία του άλλου. Ο άλλος όμως έτρεχε και δεν φορούσε ζώνη. Στο ποινικό μέρος, το δικαστήριο έκρινε ότι υπήρχε συνυπευθυνότητα γιά τις σωματικές βλάβες και εκύρηξε αθώο τον πατέρα μου. Σημειωτέον ότι δεν υπήρχε κάμερα, ούτε αυτόπτης μάρτυς και το γεγονός ότι έτρεχε προέκυψε από την έκθεση του πραγματογνόμωνα τής ασφάλειας. Γιά την ζώνη δεν θυμάμαι, μάλλον προέκυψε από την προανάκριση τής Τροχαίας.

Παρακαλώ να μην εκληφθεί το παρόν σαν προσπάθεια απαλλαγής του οδηγού του αυτοκινήτου στο δυστύχημα τής Βουλής.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Μαρ 2021, 09:45

Leporello έγραψε:
21 Μαρ 2021, 09:36
vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2021, 20:21
Prepon έγραψε:
20 Μαρ 2021, 20:02
Αυτό που λες.

Αν το παιδι έτρεχε πανω από 50χλμ/ώρα θα θεωρηθεί συνυπεύθυνος του ατύχηματος.

Ναι, το αυτοκίνητο όντως έκανε μαλακια.
Ναι , εχει τη μεγαλη και κύρια ευθύνη για το δυστηχημα.

Αν όμως το παλικάρι πήγαινε με 40, αντί για 80, ίσως σήμερα να ζούσε.

Σκέψου έναν άλλον οδηγό μηχανής. 35 χρόνων. Χωρίς δίπλωμα οδήγησης.. Έχει πιει τρία μπουκάλια ουίσκι, παίρνει τη μηχανή, σηκώνει σούζα και πέφτει με 100χλμ/ώρα πάνω σε μια εξηνταχρονη που έβγαλε ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ τη μούρη του αυτοκινήτου της λιγο πιο έξω από το στοπ. Χωρίς κράνος.

Φυσικά κακώς η οδηγός του αυτοκινήτου έβγαλε 1 μέτρο έξω τη μούρη το αυτοκινήτου. Και έχει την κύρια ευθύνη. Είναι άδικο όμως να θεωρήσω πως αν ο οδηγός φόραγε κράνος, τηρούσε το όριο ταχύτητας , είχε δίπλωμα οδήγησης και δεν ήταν μεθυσμένος ΠΙΘΑΝΟΝ να μην είχε σκοτωθεί;
Στο πρώτο ποστ που έκανα στο νήμα μίλησα για συνυπαιτιοτητα.
Το 1998 ο πατέρας μου, που τότε ήταν 70 ετών ενεπλάκη σε τροχαίο ατύχημα. Σε συνοικιακό δρόμο (κάπου στον Αλιμο) παραβίασε stop. Στην πραγματικότητα σταμάτησε, αλλά δεν είδε τον άλλο που ερχόταν από αριστερά, ένα Fiat 124 που το οδηγούσε κάποιος λίγο μικρότερος στην ηλικία. τον βρήκε στην μούρη και έφυγε από την πορεία του με αποτέλεσμα να χτυπήσει σε μία κολονίτσα με σήμα τροχαίας. Ο πατέρας μου δεν έπαθε τίποτα και το αυτοκίνητο έπαθε μικροζημιές. Ο άλλος όμως τραυματίσθηκε, το δε αυτοκίνητο έγινε μπίλιες. Προφανώς έφταιγε ο πατέρας μου, οπότε η δική μας ασφάλεια πλήρωσε γιά τις ζημιές και γιά την νοσηλεία του άλλου. Ο άλλος όμως έτρεχε και δεν φορούσε ζώνη. Στο ποινικό μέρος, το δικαστήριο έκρινε ότι υπήρχε συνυπευθυνότητα γιά τις σωματικές βλάβες και εκύρηξε αθώο τον πατέρα μου. Σημειωτέον ότι δεν υπήρχε κάμερα, ούτε αυτόπτης μάρτυς και το γεγονός ότι έτρεχε προέκυψε από την έκθεση του πραγματογνόμωνα τής ασφάλειας. Γιά την ζώνη δεν θυμάμαι, μάλλον προέκυψε από την προανάκριση τής Τροχαίας.

Παρακαλώ να μην εκληφθεί το παρόν σαν προσπάθεια απαλλαγής του οδηγού του αυτοκινήτου στο δυστύχημα τής Βουλής.
:xena:
Συνυπευθυνότητα (ποσοστιαία ευθύνη), αθώος ο "δράστης" (0% ευθύνη) , αλλά η ασφάλεια αποζημιώνει τον άλλο (100% ευθύνη).
Είσαι βέβαιος;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23571
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Μαρ 2021, 09:47

έβαλα λίγο καλύτερα τις αποστάσεις με αναφορά τα 6.75 της διάβασης, έτσι δίνει 16.5 μέτρα σε 0.8, περίπου 75 χιλιόμετρα.


Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14133
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 21 Μαρ 2021, 09:51

stavmanr έγραψε:
21 Μαρ 2021, 09:45
Leporello έγραψε:
21 Μαρ 2021, 09:36
vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2021, 20:21
Στο πρώτο ποστ που έκανα στο νήμα μίλησα για συνυπαιτιοτητα.
Το 1998 ο πατέρας μου, που τότε ήταν 70 ετών ενεπλάκη σε τροχαίο ατύχημα. Σε συνοικιακό δρόμο (κάπου στον Αλιμο) παραβίασε stop. Στην πραγματικότητα σταμάτησε, αλλά δεν είδε τον άλλο που ερχόταν από αριστερά, ένα Fiat 124 που το οδηγούσε κάποιος λίγο μικρότερος στην ηλικία. τον βρήκε στην μούρη και έφυγε από την πορεία του με αποτέλεσμα να χτυπήσει σε μία κολονίτσα με σήμα τροχαίας. Ο πατέρας μου δεν έπαθε τίποτα και το αυτοκίνητο έπαθε μικροζημιές. Ο άλλος όμως τραυματίσθηκε, το δε αυτοκίνητο έγινε μπίλιες. Προφανώς έφταιγε ο πατέρας μου, οπότε η δική μας ασφάλεια πλήρωσε γιά τις ζημιές και γιά την νοσηλεία του άλλου. Ο άλλος όμως έτρεχε και δεν φορούσε ζώνη. Στο ποινικό μέρος, το δικαστήριο έκρινε ότι υπήρχε συνυπευθυνότητα γιά τις σωματικές βλάβες και εκύρηξε αθώο τον πατέρα μου. Σημειωτέον ότι δεν υπήρχε κάμερα, ούτε αυτόπτης μάρτυς και το γεγονός ότι έτρεχε προέκυψε από την έκθεση του πραγματογνόμωνα τής ασφάλειας. Γιά την ζώνη δεν θυμάμαι, μάλλον προέκυψε από την προανάκριση τής Τροχαίας.

Παρακαλώ να μην εκληφθεί το παρόν σαν προσπάθεια απαλλαγής του οδηγού του αυτοκινήτου στο δυστύχημα τής Βουλής.
:xena:
Συνυπευθυνότητα (ποσοστιαία ευθύνη), αθώος ο "δράστης" (0% ευθύνη) , αλλά η ασφάλεια αποζημιώνει τον άλλο (100% ευθύνη).
Είσαι βέβαιος;
Βεβαιότατος. Γιά το αστικό μέρος τής υπόθεσης (αποζημίωση) δεν έγινε δίκη, τα πλήρωσε η ασφάλεια χωρίς αντίρρηση.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Μαρ 2021, 09:58

enaon έγραψε:
21 Μαρ 2021, 09:47
έβαλα λίγο καλύτερα τις αποστάσεις με αναφορά τα 6.75 της διάβασης, έτσι δίνει 16.5 μέτρα σε 0.8, περίπου 75 χιλιόμετρα.


Εικόνα

Εικόνα
Πες μου ότι έκανες και τριγωνισμούς για να εξαλείψεις τις γωνίες και το βάθος, για να σε παραδεχτώ!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23571
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Μαρ 2021, 10:01

stavmanr έγραψε:
21 Μαρ 2021, 09:58
Πες μου ότι έκανες και τριγωνισμούς για να εξαλείψεις τις γωνίες και το βάθος, για να σε παραδεχτώ!
οχι, αλλά τα ειναι αυτόματες οι αποστάσεις, έβαλα μόνο την αναφορά στο ίδιο επίπεδο για να μην χάσω πολυ, και μου μοιάζουν λογικές. Ειναι όπως τα λέει ο βάτραχος, γύρω στα 72-75 μέσο όρο.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Μαρ 2021, 10:14

Νομίζω ότι ...πολλά σου βγαίνουν τα μέτρα.
Περίπου 22,5 μέτρα είναι από διάβαση σε διάβαση.
Υπολογίζω, με βάση το λεωφορείο αλλά και τον ορθοφωτοχάρτη σε σχέση με την τοποθέτηση της κάμερας, ότι η απόσταση που χρησιμοποιείς δεν είναι μεγαλύτερη από 13-14 μέτρα.

Πρέπει να έτρεχε ο άτυχος νέος...

Νομίζω ότι αυτό είναι περίπου το οπτικό πεδίο της φωτογραφίας:
Εικόνα

Μετρώντας το στο Κτηματολόγιο, η απόσταση βγαίνει περίπου στα 13 μέτρα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23571
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Μαρ 2021, 10:30

stavmanr έγραψε:
21 Μαρ 2021, 10:14
Νομίζω ότι ...πολλά σου βγαίνουν τα μέτρα.
Περίπου 22,5 μέτρα είναι από διάβαση σε διάβαση.
Υπολογίζω, με βάση το λεωφορείο αλλά και τον ορθοφωτοχάρτη σε σχέση με την τοποθέτηση της κάμερας, ότι η απόσταση που χρησιμοποιείς δεν είναι μεγαλύτερη από 13-14 μέτρα.

Πρέπει να έτρεχε ο άτυχος νέος...
πώς γίνεται να μην ειναι πανω απο 13-14, όταν ειναι πάνω απο 15 μέχρι το αμάξι, ανάμεσα στις διαβάσεις;
ανάποδα τα λες, αν απόσταση ειναι 22.5 απο διάβαση σε διάβαση, πάει λίγο πιο αργά, 70 περίπου, εγώ την υπολόγιζα λίγο παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 21 Μαρ 2021, 10:41

enaon έγραψε:
20 Μαρ 2021, 20:34
vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2021, 19:35
Υπολόγισα ότι διένυσε 20 μέτρα σε ένα δευτερόλεπτο (με χρήση μέτρησης απόστασης από google earth και με playback σε 0,25 ταχύτητα στο yt.

Αυτό δίνει 72km/h.
ναι, μοιαζει απο 70-100 τελικά, τόσο λέει και το kinovea.

Εικόνα
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί, αλλά λογικά στο πλάνο η μηχανή φρενάρει, άρα έχει κόψει και ταχύτητα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23571
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Μαρ 2021, 10:44

Belisarius έγραψε:
21 Μαρ 2021, 10:41
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί, αλλά λογικά στο πλάνο η μηχανή φρενάρει, άρα έχει κόψει και ταχύτητα.
δεν μοιαζει να φρενάρει πάντως, δεν ειναι ότι τον είδε τελευταια στιγμή νομίζω, απλά δεν υπολόγισε οτι θα σταματήσει μέσα στην μέση, νόμιζε θα προλάβει να συγχρονιστεί.


δεν εχει χώρο πιο πρίν να έχει προλάβει να έχει πιάσει 75 και να κόβει κιόλας, τον βλεπουμε να ανοίγει εκεί, όχι να κόβει νομίζω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 21 Μαρ 2021, 10:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23571
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Μαρ 2021, 10:48

stavmanr έγραψε:
21 Μαρ 2021, 10:14
Νομίζω ότι αυτό είναι περίπου το οπτικό πεδίο της φωτογραφίας:
Εικόνα

Μετρώντας το στο Κτηματολόγιο, η απόσταση βγαίνει περίπου στα 13 μέτρα.
το πέρασα με τα 13 που λες, αν δεν κάνεις λάθος που κάνεις μάλλον, πηγαινε με 64.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Μαρ 2021, 10:52

enaon έγραψε:
21 Μαρ 2021, 10:30
stavmanr έγραψε:
21 Μαρ 2021, 10:14
Νομίζω ότι ...πολλά σου βγαίνουν τα μέτρα.
Περίπου 22,5 μέτρα είναι από διάβαση σε διάβαση.
Υπολογίζω, με βάση το λεωφορείο αλλά και τον ορθοφωτοχάρτη σε σχέση με την τοποθέτηση της κάμερας, ότι η απόσταση που χρησιμοποιείς δεν είναι μεγαλύτερη από 13-14 μέτρα.

Πρέπει να έτρεχε ο άτυχος νέος...

Νομίζω ότι αυτό είναι περίπου το οπτικό πεδίο της φωτογραφίας:
Εικόνα

Μετρώντας το στο Κτηματολόγιο, η απόσταση βγαίνει περίπου στα 13 μέτρα.
πώς γίνεται να μην ειναι πανω απο 13-14, όταν ειναι πάνω απο 15 μέχρι το αμάξι, ανάμεσα στις διαβάσεις;
ανάποδα τα λες, αν απόσταση ειναι 22.5 απο διάβαση σε διάβαση, πάει λίγο πιο αργά, 70 περίπου, εγώ την υπολόγιζα λίγο παραπάνω.
Όπως δείχνω παραπάνω η κάμερα δεν πιάνει τις δύο διαβάσεις (22,5 μέτρα) αλλά η προέκταση της εικόνας πιάνει λίγο περισσότερη από τη μισή οδό Ακαδημίας, απέναντι.
Αν πας σε κάποια οριζοντιογραφία (πχ. Κτηματολόγιο που σου έδωσα παραπάνω) και χαράξεις τις γραμμές των ορίων της λήψης της εικόνας, θα βρεις ότι η απόσταση που μετράτε στο βίντεο είναι περίπου 13 μέτρα.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι η μέτρηση του χρόνου, όχι της απόστασης. Είναι πολύ μικρό το διάστημα ακόμη και για να μετρήσεις καρέ. Πιθανότατα θα μετρήσεις λιγότερα από 10 καρέ (εκτιμώ ότι το βίντεο έχει χαμηλό framerate), κάτι που αλλάζει κατά πολύ την εκτίμηση της ταχύτητας σε τόσο γρήγορη σκηνή.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 21 Μαρ 2021, 10:53

enaon έγραψε:
21 Μαρ 2021, 10:48
stavmanr έγραψε:
21 Μαρ 2021, 10:14
Νομίζω ότι αυτό είναι περίπου το οπτικό πεδίο της φωτογραφίας:
Εικόνα

Μετρώντας το στο Κτηματολόγιο, η απόσταση βγαίνει περίπου στα 13 μέτρα.
το πέρασα με τα 13 που λες, αν δεν κάνεις λάθος που κάνεις μάλλον, πηγαινε με 64.
Φαίνεται καλύτερο.
Μπορεί κάποιος να μετρήσει καρέ και να δώσει και το framerate της εικόνας;

Edit: βλέπω ότι μάλλον πρόκειται για βίντεο 15 fps.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 21 Μαρ 2021, 10:58, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Τροχαίο στην Βουλή με υπηρεσιακό όχημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 21 Μαρ 2021, 10:55

enaon έγραψε:
21 Μαρ 2021, 10:01
stavmanr έγραψε:
21 Μαρ 2021, 09:58
Πες μου ότι έκανες και τριγωνισμούς για να εξαλείψεις τις γωνίες και το βάθος, για να σε παραδεχτώ!
οχι, αλλά τα ειναι αυτόματες οι αποστάσεις, έβαλα μόνο την αναφορά στο ίδιο επίπεδο για να μην χάσω πολυ, και μου μοιάζουν λογικές. Ειναι όπως τα λέει ο βάτραχος, γύρω στα 72-75 μέσο όρο.
Τόσο υπολόγισα με το μάτι και'γω. Και να' χω την κουραδα στο φβ να μου λέει για 120+. :smt013:smt013
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών