Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.

Ποτε τελειωνει η Πανδημια?

Το Μαρτιο που λεει ο καθηγητης Μιουρει
6
16%
Το Καλοκαιρι που θα κανει ζέστη
5
13%
Σε κανα χρόνο αφου πρωτα εξαντλησουμε ολη την Ελ Αλφαβητο σε μεταλλάξεις
10
26%
Ποτε! Θα ζουμε συνεχεια με τον Κορωνοιο ως Δαμοκλειο Σπαθη ανωθεν της κεφαλης μας
12
32%
Δεν ξέρω/Δεν απαντω.
5
13%
 
Σύνολο ψήφων: 38

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24617
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Ιαν 2022, 10:28

Πότε ανοίγει η τουριστική σεζόν;

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27463
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 09 Ιαν 2022, 10:53

foscilis έγραψε:
09 Ιαν 2022, 10:28
Πότε ανοίγει η τουριστική σεζόν;
Πασχα
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9423
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 09 Ιαν 2022, 11:00

Εμένα πάντως αυτές οι δηλώσεις του "γκουρού" και τα πρωτοσέλιδα της καθυστερινής και του πρώτου ψέματος μου θύμισαν λίγο τα πρωτοσέλιδα του φωτός μετά το παπουτσέλιο πέναλτι το 1996 που έβγαζαν έναν κύπριο καθηγητή διαιτησίας και μιλούσε για παρατεταμένο τάκλιν :smt005:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24617
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Ιαν 2022, 11:04

George_V έγραψε:
09 Ιαν 2022, 10:53
foscilis έγραψε:
09 Ιαν 2022, 10:28
Πότε ανοίγει η τουριστική σεζόν;
Πασχα
Τότε.

runner
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 09 Ιαν 2022, 11:57

Μόλις το κύμα της όμικρον φτάσει στην κορυφή του, επιπεδωθει και εν συνεχεία αρχίσει η αποκλιμάκωση, τότε θα μιλάμε για πιθανό τέλος της πανδημίας.
Το σενάριο του Μαρτίου είναι πολύ λογικό.

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 09 Ιαν 2022, 12:44

Για φετος θα τελειωσει καπου το Μάιο, για του χρόνου επίσης, κάπου εκεί το Μάιο 2023
Οι επόμενες 2 εβδομάδες είναι κρίσιμες πάντως :003:

εδιτ: Εψήφησα δεν ξερω, δεν απαντω
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14725
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 09 Ιαν 2022, 13:20

στραβοξυπνημενο χιονοπανο έγραψε:
08 Ιαν 2022, 23:40
Feindflug έγραψε:
08 Ιαν 2022, 23:34
Daje έγραψε:
08 Ιαν 2022, 22:59
Νομιζω οτι τελειωσε ηδη.
Η επομενη μεγαλη κριση θα ειναι σεξουαλικη.
Θα μας υποχρεώνουν να φοράμε συνέχεια προφυλακτικό, τύπε;
πώς παν τα κέφια δικέ μου;
Όλα καλά, δικέ μου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

πετρος
Δημοσιεύσεις: 1353
Εγγραφή: 26 Οκτ 2021, 13:59
Phorum.gr user: peter

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πετρος » 09 Ιαν 2022, 13:41

Δεν θα τελειωσει.... https://www.thailandmedical.news/news/b ... train?s=09 Εχει και πιο κοντα... https://www.in.gr/2022/01/09/b-science/ ... i-omikron/ :vp20:


Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3763
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 09 Ιαν 2022, 20:15

πετρος έγραψε:
09 Ιαν 2022, 13:41
Δεν θα τελειωσει.... https://www.thailandmedical.news/news/b ... train?s=09 Εχει και πιο κοντα... https://www.in.gr/2022/01/09/b-science/ ... i-omikron/ :vp20:
Για αυτό της Κύπρου ανακοινώθηκε ότι έγινε λάθος και ότι δεν υφίσταται νεα μετάλλαξη δελτακρον. Σπαμάρεις φεικνιουζ τύπε.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 09 Ιαν 2022, 20:17

Arisvilla έγραψε:
09 Ιαν 2022, 11:00
Εμένα πάντως αυτές οι δηλώσεις του "γκουρού" και τα πρωτοσέλιδα της καθυστερινής και του πρώτου ψέματος μου θύμισαν λίγο τα πρωτοσέλιδα του φωτός μετά το παπουτσέλιο πέναλτι το 1996 που έβγαζαν έναν κύπριο καθηγητή διαιτησίας και μιλούσε για παρατεταμένο τάκλιν :smt005:


η αυτο :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 09 Ιαν 2022, 20:18

lonelyrider έγραψε:
09 Ιαν 2022, 20:15
πετρος έγραψε:
09 Ιαν 2022, 13:41
Δεν θα τελειωσει.... https://www.thailandmedical.news/news/b ... train?s=09 Εχει και πιο κοντα... https://www.in.gr/2022/01/09/b-science/ ... i-omikron/ :vp20:
Για αυτό της Κύπρου ανακοινώθηκε ότι έγινε λάθος και ότι δεν υφίσταται νεα μετάλλαξη δελτακρον. Σπαμάρεις φεικνιουζ τύπε.
Είπα κι εγώ!
Γιατί εγώ κάπου μέσα μου πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα ηρεμήσει αυτό το πράγμα.
Δεν ξέρω εαν είναι γιατί θέλω να το πιστεύω, δυστυχώς γενικότερα δεν πιστεύω εύκολα ό,τι θέλω να πιστέψω, να αφήνομαι να συμπεριφερθώ ως να το πιστεύω ναι αλλά να το πιστεύω από ανάγκη, όχι. Γι αυτό διατηρώ τις ελπίδες μου υψηλά οτι παίζει να βγει αλήθεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SUV την 09 Ιαν 2022, 20:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15352
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 09 Ιαν 2022, 20:19

George_V έγραψε:
08 Ιαν 2022, 22:38
Ο Καθηγητης Μιουρει λεει οτι τον Μαρτιο θα ψοφησει ο Κορωνοιος και θα τελειωσει η πανδημια οπως θα δειτε στο παρακατω αρθρο.

Εσεις ποτε πιστευετε οτι θα τελειωσει η πανδημια?

Ψηφιστε και δικαιολογηστε την ψηφο σας.
Κορονοϊός – Μετάλλαξη Όμικρον: «Το Μάρτιο τελειώνει η πανδημία» λέει ο Κρίστοφερ Μιούρεϊ
Κορονοϊός – Μετάλλαξη Όμικρον: «Το Μάρτιο τελειώνει η πανδημία» λέει ο Κρίστοφερ Μιούρεϊ
Για τέλος της πανδημίας του κορονοϊού – όπως την ξέρουμε – το Μάρτιο έκανε λόγο ο επικεφαλής του Ινστιτούτου Θεμάτων Υγείας στο Πανεπιστήμιο της Ουάσιγκτον, Κρίστοφερ Μιούρεϊ, και σε αυτό θα παίξει ρόλο η μετάλλαξη Όμικρον.


Μιλώντας στον ΣΚΑΪ, ο κ. Μιούρεϊ υποστήριξε πως από τη μετάλλαξη Όμικρον θα προσβληθεί τουλάχιστον ο μισός πληθυσμός του κόσμου η και περισσότερο, ενώ στην Ελλάδα το κύμα θα κορυφωθεί στα μέσα Ιανουαρίου.

Ωστόσο αυτή η μετάλλαξη Όμικρον είναι κατά 90-95% λιγότεροι σοβαρή από τη μετάλλαξη Δέλτα, κάτι που θα παίξει σημαντικό ρόλο για την πορεία της πανδημίας, όπως είπε μιλώντας στον Αλέξη Παπαχελά.

«Νομίζω ότι η πανδημία, σε αντίθεση με την covid, θα τελειώσει μόλις τελειώσει το κύμα της Όμικρον. Έτσι, πιθανότατα μέχρι τον Μάρτιο, οι αριθμοί θα έχουν μειωθεί στα περισσότερα μέρη, επειδή η Όμικρον θα κινηθεί τόσο γρήγορα. Η πανδημία θα έχει τελειώσει, αν και η covid σίγουρα δεν θα έχει τελειώσει. Και θα πρέπει απλά να αλλάξουμε και να πούμε: Κοιτάξτε, αυτό είναι σαν τη γρίπη. Θα υπάρχει συνέχεια. Πρέπει οι άνθρωποι να παραμένουν εμβολιασμένοι, να κάνουν την αναμνηστική δόση».

«Καλώς ανοίγουν τα σχολεία»
Σε σχέση με το άνοιγμα των σχολείων, τάχθηκε υπέρ.


«Στον βαθμό που έχετε δασκάλους που δεν χρειάζεται να μπουν σε καραντίνα, λόγω κάποιου θετικού τεστ, νομίζουμε ότι τα σχολεία θα πρέπει να λειτουργήσουν.» είπε.

«Μην κοιτάμε τους αριθμούς»
Σημείωσε πως δεν πρέπει να κοιτάμε τους αριθμούς των κρουσμάτων, αλλά αυτούς των θανάτων και των διασωληνωμένων.
«Νομίζω ότι ο κόσμος πρέπει να σταματήσει να τρομοκρατείται από τους αριθμούς κρουσμάτων, επειδή είναι πολύ μεγάλοι. Πρέπει να κοιτάξουν τις νοσηλείες ή ακόμα περισσότερο, αυτό που κάνει ήδη η κυβέρνηση, δηλαδή να κοιτάζουν αυτούς, που είτε βρίσκονται στη ΜΕΘ, είτε σε ελεγχόμενο μηχανικό αερισμό ή σε διασωλήνωση. Αυτό το νούμερο πρέπει να παρακολουθούμε, αυτό μας πληροφορεί για τους βαριά πάσχοντες από covid. Επειδή αυτό μας δείχνει τις πραγματικές συνέπειες.

Οι αριθμοί των περιστατικών θα είναι τρομακτικοί, επειδή θα σημειώνουν ρεκόρ, μέρα με τη μέρα, μέχρι να φτάσουμε σε μια κορύφωση, που πιθανώς να έρθει πιο γρήγορα από ό,τι πιστεύαμε, πριν από δύο εβδομάδες. Το πιο πιθανό είναι να δούμε μια κορύφωση στην Ελλάδα, ξέρετε, στα μέσα του μήνα. Αλλά εστιάστε την προσοχή σε εκείνες τις σοβαρές περιπτώσεις που καταλήγουν να απαιτούν πολύ πιο επιθετική παρέμβαση στο νοσοκομείο».
Πηγη: https://www.newsit.gr/ygeia/koronoios-m ... i/3443216/
δε λαστ οφ ασ...


Σε ενα χρονο αν και εξαρταται με το τι σημαινει "τελειωνουμε" . Οι μεταλλαξεις καλυτερευουν αλλα ποτε δεν ξερεις διοτι παντα θα υπαρχουν πιθανοτητες για καποια θανατηφορα μεταλλαξη. Ως το καλοκαιρι θα τελειωσουμε παγκοσμιως με τα λοκ νταουν και επειτα θα εμφανιστει η Ω η οποια θαναι πιο ελαφρια απο την ομικρον και τελος.
Ομως καποια μετρα ηρθαν για να μεινουν, το ποια θα το δειξει ο χρονος.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23435
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποτε θα τελειωσει η πανδημια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Ιαν 2022, 20:23

Όταν οι νεκροί του κόβιντ είναι περίπου ίδιοι με αυτούς της κοινής γρίπης. Άρα έχουμε δρόμο
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών