Τι καφέ πίνετε?

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Ειδη καφε

Espresso και τα επιμέρους είδη του
14
22%
Cappuccino και τα επιμέρους είδη του
7
11%
Φιλτρου
4
6%
Americano (στιγμιαιος)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Caffe Latte
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Frappe
23
37%
Ελληνικος (η Τουρκικος)
8
13%
Café au Lait
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Café Mocha
1
2%
Δεν πίνω
6
10%
 
Σύνολο ψήφων: 63

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14581
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 26 Μάιος 2023, 16:27

sys3x έγραψε:
26 Μάιος 2023, 14:16
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Αύγ 2021, 23:30
Lungro.
:roll:
Είπαμε, να βάλουμε λίγη ζάχαρη στον καφέ, αλλά όχι και να τον κάνουμε πετιμέζι.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Μάιος 2023, 16:30

Ζενίθεδρος έγραψε:
26 Μάιος 2023, 16:27
sys3x έγραψε:
26 Μάιος 2023, 14:16
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Αύγ 2021, 23:30
Lungro.
:roll:
Είπαμε, να βάλουμε λίγη ζάχαρη στον καφέ, αλλά όχι και να τον κάνουμε πετιμέζι.
Μισό μισό, μαύρη;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 26 Μάιος 2023, 17:02

Καρολίνα έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:30
Gherschaagk έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:27
Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:23

Κάθε φορά που θα σου έρχεται η επιθυμία βάζε κάτι άλλο στο στόμα. Εμένα με βοήθησε το νερό. Θα την βγάλεις στο μπάνιο αλλά αξίζει θαρρώ.
Εγώ προτιμώ κάτι σε στερεή μορφή. :oops:
Και εγώ κάτι τέτοιο νόμισα στην αρχή ότι μου προτείνει, αλλά μιλάμε για τον Bazoomba, το πιο σοβαρό παιδί εδώ μέσα.
Καραμέλες Λάβδας χωρίς ζάχαρη.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 26 Μάιος 2023, 17:03

Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:35
Καρολίνα έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:29
Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:23

Κάθε φορά που θα σου έρχεται η επιθυμία βάζε κάτι άλλο στο στόμα. Εμένα με βοήθησε το νερό. Θα την βγάλεις στο μπάνιο αλλά αξίζει θαρρώ.
Πίνω κοντά 3 λίτρα νερό την μέρα. Και τα πασχαλιάτικα αυγά με γεύση φράουλα, τσιχλόφουσκα και φυστίκι που περίσσεψαν, τι θα τα κάνω, Bazoomba μου; :a040:

Δηλαδή εσύ όταν βλέπεις γλυκό, απλά κρατιέσαι ή δεν σου κάνει πλέον καμία αίσθηση; Γιατί εμένα το τσιγάρο με ενοχλεί, ενώ στην αρχή πήγαινα πίσω από όποιον κάπνιζε, για να φυσήξει τον καπνό πάνω μου. :oops: Ενώ το να βλέπω γλυκά σε ζαχαροπλαστεία δεν νομίζω να με ενοχλήσει ποτέ. :003:
Αν δεν ιδρώνεις υπερβολικά ή δεν αθλείσαι έντονα, είναι υπερβολή η ποσότητα.
Πλέον δεν μου κάνει καμία αίσθηση, είναι σαν μην είχα φάει ποτέ μου. Δες και στην κάτω παράθεση ένα pro tip

Gherschaagk έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:27
Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:23

Κάθε φορά που θα σου έρχεται η επιθυμία βάζε κάτι άλλο στο στόμα. Εμένα με βοήθησε το νερό. Θα την βγάλεις στο μπάνιο αλλά αξίζει θαρρώ.
Εγώ προτιμώ κάτι σε στερεή μορφή. :oops:
Να δοκιμάσεις κουβερτούρα σκέτη. Βοηθάει . Εγώ κόλλησα και τρώω ακόμα και τώρα που και που.
Καραμελάκια Λάβδας χωρίς ζάχαρη τρώω. Αλλά τρώω πολλά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 26 Μάιος 2023, 17:04

Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 14:13
Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
26 Μάιος 2023, 13:35
Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 13:30


Όποιος δεν μπορεί, να μην τα πίνει, τύπε.

Ξεβλαχέψατε με τα αμερικάνο, τα λάτε και τις κάψουλες εσπρέσσο... Και το Σάββατο ψωνίζετε εσώρουχα από την λαϊκή.
παρασκευή είναι η λαϊκή στην γειτονιά μου και τα βόδια που κάνουν κόντρες βραδιάτικα και μας σπάνε τα νεύρα με τα σπινιαρίσματα. το ίδιο λένε, όποιος δεν μπορεί, πέφτει και κοιμάται, προβληματίσου για το κοινό μέλλον της υγείας σας

υγ

το ότι είμαστε φρεντοεσπρεσσοχώρα επιχειρηματικά και ότι έχει γίνει μόδα ο καφές στο χέρι δεν αλλάζει ότι ένα σωστό καφεδάκι με σωστή πρώτη ύλη (που σπανίζει) είναι :p8:

η διαφορά με τους μπραντζόπληκτους σκατόβλαχους είναι ότι τοστ με αυγά φτιάχνεις και σπίτι σου, ο εσπρέσσο θέλει αρκετά λεφτά σε εξοπλισμό και πολλές δοκιμές

foscilis
Τι σχέση έχουν οι κόντρες ρε δικέ μου; Ήρθε κανείς κάτω από το σπίτι σου ή εκεί που περπατάς, να χτυπήσει τον φραπέ του και σε ενόχλησε;

Το θέμα είναι ότι στο 99% της ζωής σας επιλέγετε από το πανέρι (κυριολεκτικά και μεταφορικά) και στον καφέ μάς το παίζετε Μαρκήσιοι και Λουδοβίκοι. Αλλά και κει κάνετε μπαμ, διότι καταλήγετε σε αλυσίδες καφέ που πουλάνε κάτι ξεπλύματα, να ψάχνετε που πουλανε το φθηνό φρέντο εσπρέσσο που έχει δώρο νεράκι και στους 10 καφέδες 1 δώρο, αλλά εσείς επιμένετε να το παίζετε ψαγμένοι και να συζητάτε για ποικιλίες Νοτιανατολικά του Σουδάν, ενώ μένετε στα περίχωρα του Δενδροποτάμου.


Τρικυμία σε πρόωρα γερασμένο κρανίο, δικέ μου.
Περισσότερα λογικά άλματα και από σκηνή ζηλοτυπίας του Νάιδου. Το τι ψάχνει κανείς δεν είναι σε καμία περίπτωση συνάρτηση με το πού μένει. Ούτε το τι συζητάει. Το θέμα είναι να μην είναι δήθεν, να μην καλύπτει την ανάγκη του θεαθηναι (που και αυτό, έχει διαβαθμίσεις). Σου είπα εξαρχής, 9 στα 10 μαγαζιά πουλάνε μάπα προϊόν (και συνήθως επιβιώνουν λόγω δηθενιάς). Μαρκήσιος είσαι και φαίνεσαι, αϊ κοιτάξου στον καθρέφτη. Εμένα πχ το μπάτζετ μου και η όρεξη μου δεν είναι για καλά ποτά αλλά αναγνωρίσω ότι μια πανάκριβη βότκα δεν έχει ουδεμία σχέση με αυτές του σουπερμάρκετ. Στο συμπέρασμα αυτό δεν καταλήγω ούτε με ποιος αγοράζει τι, ούτε ποιος συζητάει με ύφος για ποια μάρκα ούτε το τι πίνανε οι παππούδες μου. Μόνο γεύση και πόσο η φτηνιάρικη γαμαει το στομάχι. Ε ο φραπές γαμαει το στομάχι εξίσου και το λένε όλοι και γιατροί. Το ότι είσαι η εξαίρεση ή ότι παίζεις μονίμως την εξαίρεση, δεν αλλάζει τον κανόνα. Φιλικά, """"τύπε"""".

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14728
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Μάιος 2023, 17:08

Εντωμεταξύ, τύπισσες και τύποι, έχω κόψει και τον έναν καφέ που έπινα την ημέρα, εδώ και μια εβδομάδα, λόγω του γαστρεντερικού θέματος που είχα.

Παρατήρησα ότι βλέπω πιο έντονα όνειρα, τα θυμάμαι πιο εύκολα και κοιμάμαι πιο βαθιά. Από την άλλη βέβαια, νυστάζω και νωρίτερα το βράδυ.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16038
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 26 Μάιος 2023, 17:16

Έχω κόψει τον φραπέ εδώ και πολλά χρόνια, γιατί μου έφερε γαστρίτιδα.
Πλέον αραιώνω νες σε ένα φλιτζάνι γάλα. Δηλαδή δεν πίνω καφέ με γάλα, αλλά γάλα με καφέ.

Εσπρέσο κάποιες φορές, από έξω πάντα. Αν κι έχω εσπρεσιέρα στο σπίτι δεν είναι το ίδιο γευστικός.

Και 1-2 φορές τον χρόνο freddoccino που δεν θεωρείται καφές, αλλά θυμίζει αρκετά και μου αρέσει.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29991
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 26 Μάιος 2023, 17:25

Καρολίνα έγραψε:
26 Μάιος 2023, 13:40
Otto Weininger έγραψε:
26 Μάιος 2023, 09:07
Καρολίνα έγραψε:
25 Μάιος 2023, 21:18


:smt005::smt005::smt005:

Εγώ πάντως δεν μπορώ παρά να απορήσω πως ξέρεις εσύ πόσο γλυκό είναι το ΧΧΧ του Χέλη και αντίστοιχα πως ξέρει ο Otto Weininger πόσο γλυκό είναι το δικό του (αυτό ακόμα πιο περίεργο). :roll:
Δημοσκοπήσεις.
Ή εξαιρετική ευλυγισία. :8)
Θα μπορούσε αλλά όχι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 26 Μάιος 2023, 17:26

Καρολίνα έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:30
Gherschaagk έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:27
Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:23

Κάθε φορά που θα σου έρχεται η επιθυμία βάζε κάτι άλλο στο στόμα. Εμένα με βοήθησε το νερό. Θα την βγάλεις στο μπάνιο αλλά αξίζει θαρρώ.
Εγώ προτιμώ κάτι σε στερεή μορφή. :oops:
Και εγώ κάτι τέτοιο νόμισα στην αρχή ότι μου προτείνει, αλλά μιλάμε για τον Bazoomba, το πιο σοβαρό παιδί εδώ μέσα.
Και τα σοβαρά παιδιά έχουνε πέη

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7953
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 26 Μάιος 2023, 17:33

Ο φραπέ είναι κομμένος εδώ και χρόνια. Πίνω στιγμιαίο ή φίλτρου σκέτο.
Αλλά καμιά φορά αγοράζω τα διάφορα του νες καφέ, που έχουν καφέ, ζάχαρη και γάλα σε σκόνη, προσθέτω και γάλα ή μέλι και παίρνω την εκδίκησή μου. :003:

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9142
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 26 Μάιος 2023, 17:44

Δεν πίνω τίποτε αλλά μερικές φορές ρίχνω ζάχαρη και καφέ τα κάνω φραπέ αλλα αντί για νερό ρίχνω κανονικό γάλα. Δεν ξέρω πως λέγεται αυτό. Μάλλον γάλα με καφέ.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 26 Μάιος 2023, 17:46

aLiCat έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:16

Εσπρέσο κάποιες φορές, από έξω πάντα. Αν κι έχω εσπρεσιέρα στο σπίτι δεν είναι το ίδιο γευστικός.

Και ποιος φτιάχνει τότε στο σπίτι; :50aris:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Μάιος 2023, 17:51

Feindflug έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:08
Εντωμεταξύ, τύπισσες και τύποι, έχω κόψει και τον έναν καφέ που έπινα την ημέρα, εδώ και μια εβδομάδα, λόγω του γαστρεντερικού θέματος που είχα.

Παρατήρησα ότι βλέπω πιο έντονα όνειρα, τα θυμάμαι πιο εύκολα και κοιμάμαι πιο βαθιά. Από την άλλη βέβαια, νυστάζω και νωρίτερα το βράδυ.
Ποιος είναι ο απώτερος σκοπός δικέ μου;
Θες να γίνεις ομοφυλόφιλος;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Μάιος 2023, 17:51

Σέλευκας έγραψε:
26 Μάιος 2023, 17:44
Δεν πίνω τίποτε αλλά μερικές φορές ρίχνω ζάχαρη και καφέ τα κάνω φραπέ αλλα αντί για νερό ρίχνω κανονικό γάλα. Δεν ξέρω πως λέγεται αυτό. Μάλλον γάλα με καφέ.
Φραπόγαλο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23771
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τι καφέ πίνετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Μάιος 2023, 17:54

GoBzi έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:12
Καρολίνα έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:09
Bazoomba έγραψε:
26 Μάιος 2023, 15:06

Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο. Απλώς το πήρα απόφαση. Ε, μετά τα 1α Χριστούγεννα αποχής τίποτα δεν μπορεί να σε σπάσει.
Δεν τρελαίνομαι τόσο για τα χριστουγεννιάτικα γλυκά (εκτός από τα μελομακάρονα), οπότε εγώ θα σπάσω πάνω στο τριήμερο. Αν και μια φορά το κράτησα πάνω από 40 μέρες.

Ίσως η λύση είναι να πάω σε καμιά σπηλιά. Βέβαια έχω χαμηλό ζάχαρο και η μικροβιολόγος μου είπε μια μέρα "φάε και κανένα γλυκό". :oops: Ε και εγώ την άκουσα. :102:

Να ξέρεις με έχεις εμπνεύσει τώρα και θα το προσπαθήσω και εγώ (αν και έχω ακόμα σοκολατένια αυγά από το Πάσχα).

Ούτε παγωτά δεν τρως;
Βάρα τον εαυτό σου σφαλιάρα (δυνατά) κάθε φορά που τρως γλυκό. Δοκιμασμένο.

Έχω ακούσει ένα άλλο, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Κάθε φορά που θα τρως γλυκά (ή θα κάνεις κάτι που θες να κόψεις) θα βάζεις φωτιά ένα δεκάρικο. Εάν θες να ανεβάσεις τον βαθμό δυσκολίας το κάνεις με 20 ή 50.
Δεν ειναι σωστές συμβουλες αυτες. Δεν κανουν καθόλου καλό στον οργανισμό οι εξαντλητικές στερήσεις. Δεν ειναι βιώσιμες, δεν λειτουργούν μακροπρόθεσμα. Οσο στερείσαι, ειναι θεμα χρονου να τα παρατήσεις καποια στιγμή και να βυθιστείς με τα μουτρα στο άλλο άκρο, όπου συνηθως δεν υπάρχει επιστροφή.

Αλλά ευτυχώς ζουμε σε μια εποχη που ακομα και στα γλυκά υπαρχουν πλεον εναλλακτικές. Τόσα προϊόντα με στέβια και λοιπά υποκατάστατα υπαρχουν (πουτίγκες πρωτείνης απο τα λιντλ, πρωτεινικό μιλκο dark choco, ζαχαροπλαστεια που πουλανε μονο γλυκά με στέβια, τυπου slim bites κτλ).
Το τελευταιο οκ, δεν ειναι για χόρταση γιατι ειναι και πανάκριβα συνηθως, αλλά τα δυο πρωτα που αναφέρω ειναι ο,τι πιο νόστιμο σε μη ζαχαρουχο γλυκό και με ελαχιστες θερμίδες.
Άλλο life hack αν εισαι γλυκατζής, ειναι να πινεις αναψυκτικά χωρις ζαχαρη. Σου μειωνουν κατά πολύ την όρεξη για οτιδηποτε γλυκο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών