Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
xlsms
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 29 Ιουν 2023, 22:25

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xlsms » 28 Δεκ 2023, 18:44

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
28 Δεκ 2023, 01:46
Άφαντος έγραψε:
27 Δεκ 2023, 22:40
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
25 Δεκ 2023, 15:24
Όταν λες φίλτρο αέρα, εννοείς το φίλτρο της μηχανής, όχι καμπίνας, υποθέτω; Πόσο παλιό είναι; Εμφανισιακά μπορεί να μην μοιάζει βρώμικο, αλλά άμα είναι παλιό (μερικά χρόνια) ίσως οι ίνες του να έχουν διαβρωθεί και να εμποδίζει την κίνηση του αέρα, η μηχανή δουλεύει περισσότερο και αυτό αυξάνει την κατανάλωση. Επίσης μήπως δεν λειτουργεί σωστά κάποιος αισθητήρας οξυγόνου.

Φαντάζομαι δοκίμασες βενζίνη από διαφορετικά βενζινάδικα, έτσι;

Επίσης είσαι σίγουρος ότι χρησιμοποίησες το σωστό λάδι όταν το άλλαξες και ήταν καλής ποιότητας;
Δεν ξερω τι λες. Εγω ενα φιλτρο αερα ξερω, της μηχανης. Αλλά ακομη κ να καταλαβω τι εννοεις κ αυτο που λες να θελει αλλαγη ειναι δυνατον να καιει 40-50% παραπανω; Το φιλτρο καμπινας λογικα εχει σχεση μονο με το φιλτραρισμα του εξωτερικου περιβαλοντος για να μη μπαινουν στη καμπίνα ρυποι. Τι σχεση εχει με την λειτουργια της μηχανης; Δεν ξερω. Ρωταω.
Εχω αλλαξει τον λαμδα μονο απο αισθητηρες, (τον εναν απ τους δυο) αλλα ακομη κι αν φταιει ο αισιητηρας maf ή αλλος τα καυσαερια θα ηταν άριστα οπως βρισκω στη μετρηση σε 2 κτεο;
Για το λαδι δεν ξερω. Μπορει κ αυτο να φταιει κ να εχει τοσο διαφορα στη καταναλωση;
Ναι, το ίδιο φίλτρο μηχανής λέμε. 40-50% είναι πράγματι μεγάλη διαφορά και δεν νομίζω να το έβλεπες τόσο απότομα άμα το πρόβλημα ήταν το φίλτρο. Έχω δει διαφορά και με λάστιχα και με φίλτρο μηχανής και με λάδι αλλά δεν είναι ποτέ πάνω από ένα 10-15%. Όταν οδηγείς, ανεβάζει η μηχανή στροφές πάνω από το συνηθισμένο; Άμα έχει πρόβλημα ο αισθητήρας οξυγόνου μπορεί να τραβάει περισσότερη βενζίνη. Φαντάζομαι ότι τσεκάρατε αν έχει διαρροή το ντεπόζιτο από κάπου. Για το λάδι πρέπει να είναι πολύ λάθος η ρευστότητα για να αυξηθεί η κατανάλωση τόσο. Πως είναι η θερμοκρασία της μηχανής; Εκεί που ήταν και παλιότερα; Πιο παχύ λάδι αυξάνει την κατανάλωση και την θερμοκρασία. Αν θυμάμαι, είπες ότι η πίεση των ελαστικών είναι εντάξει. Δεν μου έρχεται τίποτα άλλο στο μυαλό. Άμα κάποιος κύλινδρος είχε θέμα νομίζω θα φαινόταν στο compression της μηχανής, θα είχε πιθανώς κάποιο καινούργιο θόρυβο, κτλ κάποια ένδειξη ότι υπάρχει θέμα.
Για το συμπλέκτη το λες αυτό; αυτό σκέφτηκα και εγώ.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17059
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 28 Δεκ 2023, 19:05

xlsms έγραψε:
28 Δεκ 2023, 18:41
stergiosbik έγραψε:
28 Δεκ 2023, 14:14
Όλα αυτά θα φαινότανε στα καυσαέρια.
Κάποιος εξωγενής παράγοντας θα επηρεάζει την κατανάλωση.
Π. Χ. Διαρροή στα σωληνάκια υψηλής πίεσης από την αντλία βενζίνης μέχρι τα μπεκ.
:102:
Πολλα μπορει να ειναι αλλα χρειαζεται ψαξιμο.
Ακομα και ενα ελαφρυ πατιναρισμα του συμπλεκτη οδηγει σε αυξημενη καταναλωση,ιδιως μεσα στην πολη με τις πολλες αλλαγες ταχυτητων.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9520
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 28 Δεκ 2023, 19:16

Λέτε ο τύπος να έχει μπει στην διαδικασία ελέγχου συμπίεσης, καυσαερίων, πλανίσματος και δεν ξερωγω τι και να μην έχει πάρει πρέφα αν το δισκο-πλατώ είναι στα τελευταία του;

Και αν έπαιζε διαρροή από σωληνάκια ή την τρόμπα βενζίνης γιατί να φανεί στην κατανάλωση που καταγράφεται από τον αισθητήρα καυσίμου; Ο εγκέφαλος δεν θα έδειχνε μονάχα την ποσότητα που καίγεται στους κυλίνδρους;

Εγώ θαρρώ πως είναι θέμα του εγκεφάλου του αμαξιού. Αλλά δεν ξέρω πως ελέγχεται αυτός ο διάολος.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17059
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 28 Δεκ 2023, 19:29

Bazoomba έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:16
Λέτε ο τύπος να έχει μπει στην διαδικασία ελέγχου συμπίεσης, καυσαερίων, πλανίσματος και δεν ξερωγω τι και να μην έχει πάρει πρέφα αν το δισκο-πλατώ είναι στα τελευταία του;

Και αν έπαιζε διαρροή από σωληνάκια ή την τρόμπα βενζίνης γιατί να φανεί στην κατανάλωση που καταγράφεται από τον αισθητήρα καυσίμου; Ο εγκέφαλος δεν θα έδειχνε μονάχα την ποσότητα που καίγεται στους κυλίνδρους;

Εγώ θαρρώ πως είναι θέμα του εγκεφάλου του αμαξιού. Αλλά δεν ξέρω πως ελέγχεται αυτός ο διάολος.
Ρε συ,δεν λεμε να ξεψυχαει ο συμπλεκτης.
Λεμε να ειναι στις αρχες οπου σχετικα ευκολα την πατας και νομιζεις οτι το αμαξι ειναι οκ.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9520
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 28 Δεκ 2023, 19:37

stergiosbik έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:29
Bazoomba έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:16
Λέτε ο τύπος να έχει μπει στην διαδικασία ελέγχου συμπίεσης, καυσαερίων, πλανίσματος και δεν ξερωγω τι και να μην έχει πάρει πρέφα αν το δισκο-πλατώ είναι στα τελευταία του;

Και αν έπαιζε διαρροή από σωληνάκια ή την τρόμπα βενζίνης γιατί να φανεί στην κατανάλωση που καταγράφεται από τον αισθητήρα καυσίμου; Ο εγκέφαλος δεν θα έδειχνε μονάχα την ποσότητα που καίγεται στους κυλίνδρους;

Εγώ θαρρώ πως είναι θέμα του εγκεφάλου του αμαξιού. Αλλά δεν ξέρω πως ελέγχεται αυτός ο διάολος.
Ρε συ,δεν λεμε να ξεψυχαει ο συμπλεκτης.
Λεμε να ειναι στις αρχες οπου σχετικα ευκολα την πατας και νομιζεις οτι το αμαξι ειναι οκ.
Η τυπική κατανάλωση του accent του 2003 είναι 8,3 λίτρα εντός πόλης. Ο φίλος καταγράφει σχεδόν 5 λίτρα παραπάνω. Δεν γίνεται ένας ελαφρά φαγωμένος δίσκος να σου αυξήσει την κατανάλωση σχεδόν στο διπλάσιο. :102:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17059
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 28 Δεκ 2023, 19:40

Bazoomba έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:37
stergiosbik έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:29
Bazoomba έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:16
Λέτε ο τύπος να έχει μπει στην διαδικασία ελέγχου συμπίεσης, καυσαερίων, πλανίσματος και δεν ξερωγω τι και να μην έχει πάρει πρέφα αν το δισκο-πλατώ είναι στα τελευταία του;

Και αν έπαιζε διαρροή από σωληνάκια ή την τρόμπα βενζίνης γιατί να φανεί στην κατανάλωση που καταγράφεται από τον αισθητήρα καυσίμου; Ο εγκέφαλος δεν θα έδειχνε μονάχα την ποσότητα που καίγεται στους κυλίνδρους;

Εγώ θαρρώ πως είναι θέμα του εγκεφάλου του αμαξιού. Αλλά δεν ξέρω πως ελέγχεται αυτός ο διάολος.
Ρε συ,δεν λεμε να ξεψυχαει ο συμπλεκτης.
Λεμε να ειναι στις αρχες οπου σχετικα ευκολα την πατας και νομιζεις οτι το αμαξι ειναι οκ.
Η τυπική κατανάλωση του accent του 2003 είναι 8,3 λίτρα εντός πόλης. Ο φίλος καταγράφει σχεδόν 5 λίτρα παραπάνω. Δεν γίνεται ένας ελαφρά φαγωμένος δίσκος να σου αυξήσει την κατανάλωση σχεδόν στο διπλάσιο. :102:
Μπορει να ειναι κι ετσι.
Μπορει να ειναι συνδυασμος παραγοντων.
Ιδεες λεμε μπας και καποια απο αυτες αποδειχτει σωστη.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9520
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 28 Δεκ 2023, 19:44

Καλά ναι.
Ψιλοάσχετο, φίλε Άφαντε, η κατανάλωση που λες είναι μετρημένη από εσένα; Είναι όντως 13 λίτρα;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Δεκ 2023, 19:54

Bazoomba έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:44
Καλά ναι.
Ψιλοάσχετο, φίλε Άφαντε, η κατανάλωση που λες είναι μετρημένη από εσένα; Είναι όντως 13 λίτρα;
μια καλη ερωτηση ειναι αν εχει δεικτη καταναλωσης ο οποιος δειχνει αυτα τα νουμερα, η μετρα καταναλωση απο το γεμισμα, η και τα 2.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

xlsms
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 29 Ιουν 2023, 22:25

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xlsms » 28 Δεκ 2023, 20:08

Και με τι ταχύτητα; 100χλμ την ώρα;

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3183
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 28 Δεκ 2023, 20:21

Bazoomba έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:37
stergiosbik έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:29
Bazoomba έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:16
Λέτε ο τύπος να έχει μπει στην διαδικασία ελέγχου συμπίεσης, καυσαερίων, πλανίσματος και δεν ξερωγω τι και να μην έχει πάρει πρέφα αν το δισκο-πλατώ είναι στα τελευταία του;

Και αν έπαιζε διαρροή από σωληνάκια ή την τρόμπα βενζίνης γιατί να φανεί στην κατανάλωση που καταγράφεται από τον αισθητήρα καυσίμου; Ο εγκέφαλος δεν θα έδειχνε μονάχα την ποσότητα που καίγεται στους κυλίνδρους;

Εγώ θαρρώ πως είναι θέμα του εγκεφάλου του αμαξιού. Αλλά δεν ξέρω πως ελέγχεται αυτός ο διάολος.
Ρε συ,δεν λεμε να ξεψυχαει ο συμπλεκτης.
Λεμε να ειναι στις αρχες οπου σχετικα ευκολα την πατας και νομιζεις οτι το αμαξι ειναι οκ.
Η τυπική κατανάλωση του accent του 2003 είναι 8,3 λίτρα εντός πόλης. Ο φίλος καταγράφει σχεδόν 5 λίτρα παραπάνω. Δεν γίνεται ένας ελαφρά φαγωμένος δίσκος να σου αυξήσει την κατανάλωση σχεδόν στο διπλάσιο. :102:
Ναι, και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Η διαφορά είναι τεράστια για να είναι μόνο ένα το πρόβλημα, αλλά και πάλι κάτι θα είχε βρει ως τώρα. 11 λίτρα καίει η δίλιτρη ΜΒ με τετρακίνηση, που ζυγίζει ένα τόνο παραπάνω από το accent.

Μια άλλη ιδέα, μήπως έχουν κολλήσει τα φρένα; Όταν αφήνει το φρένο, μήπως τα τακάκια συνεχίζουν να σέρνονται; OP, άμα κάνεις μια σύντομη βόλτα 2-3 χμ και οι ζάντες καίνε πολύ μετά (τσεκάρισε τες όλες να δεις αν έχουν διαφορά, το accent τι έχει στους πίσω τροχούς, δίσκους ή drums;) τότε αυτό είναι ένα πιθανό πρόβλημα. Πότε ήταν η τελευταία φορά που έγινε σέρβις στα φρένα; Μπορεί να είναι θέμα σκουριάς ή μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα με το υγρό των φρένων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Η φωνή της Αληθειας την 28 Δεκ 2023, 20:24, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5427
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 28 Δεκ 2023, 20:22

xlsms έγραψε:
28 Δεκ 2023, 20:08
Και με τι ταχύτητα; 100χλμ την ώρα;
Λες μετά από 20 χρόνια στο αυτοκίνητο να ξύπνησε μια μέρα να άρχισε να το πατάει και μετά απορούσε πως ανέβηκε η κατανάλωση; :P


Ρε μπας και το παίρνει ο εικοσάχρονος γιός του;
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

xlsms
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 29 Ιουν 2023, 22:25

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xlsms » 28 Δεκ 2023, 20:24

stergiosbik έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:05
xlsms έγραψε:
28 Δεκ 2023, 18:41
stergiosbik έγραψε:
28 Δεκ 2023, 14:14
Όλα αυτά θα φαινότανε στα καυσαέρια.
Κάποιος εξωγενής παράγοντας θα επηρεάζει την κατανάλωση.
Π. Χ. Διαρροή στα σωληνάκια υψηλής πίεσης από την αντλία βενζίνης μέχρι τα μπεκ.
:102:
Πολλα μπορει να ειναι αλλα χρειαζεται ψαξιμο.
Ακομα και ενα ελαφρυ πατιναρισμα του συμπλεκτη οδηγει σε αυξημενη καταναλωση,ιδιως μεσα στην πολη με τις πολλες αλλαγες ταχυτητων.
Έτσι είναι. Επίσης επηρεάζει πολύ την κατανάλωση και η νευρική οδήγηση, απότομες εκκινήσεις, πολλά αχρείαστα γκάζια που οδηγούν σε απότομο φρενάρισμα.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9520
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 28 Δεκ 2023, 20:28

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
28 Δεκ 2023, 20:21
Bazoomba έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:37
stergiosbik έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:29


Ρε συ,δεν λεμε να ξεψυχαει ο συμπλεκτης.
Λεμε να ειναι στις αρχες οπου σχετικα ευκολα την πατας και νομιζεις οτι το αμαξι ειναι οκ.
Η τυπική κατανάλωση του accent του 2003 είναι 8,3 λίτρα εντός πόλης. Ο φίλος καταγράφει σχεδόν 5 λίτρα παραπάνω. Δεν γίνεται ένας ελαφρά φαγωμένος δίσκος να σου αυξήσει την κατανάλωση σχεδόν στο διπλάσιο. :102:
Ναι, και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Η διαφορά είναι τεράστια για να είναι μόνο ένα το πρόβλημα, αλλά και πάλι κάτι θα είχε βρει ως τώρα. 11 λίτρα καίει η δίλιτρη ΜΒ με τετρακίνηση, που ζυγίζει ένα τόνο παραπάνω από το accent.

Μια άλλη ιδέα, μήπως έχουν κολλήσει τα φρένα; Όταν αφήνει το φρένο, μήπως τα τακάκια συνεχίζουν να σέρνονται; OP, άμα κάνεις μια σύντομη βόλτα 2-3 χμ και οι ζάντες καίνε πολύ μετά (τσεκάρισε τες όλες να δεις αν έχουν διαφορά, το accent τι έχει στους πίσω τροχούς, δίσκους ή drums;) τότε αυτό είναι ένα πιθανό πρόβλημα. Πότε ήταν η τελευταία φορά που έγινε σέρβις στα φρένα;
Αν κολλούσαν τα τακάκια στα φρένα δεν θα το παρατηρούσε στις ανηφόρες με μείωση της ισχύος; Τραβηγμένο μου φαίνεται, επίσης λογικά παρατηρεί το πρόβλημα πολύ καιρό αν διαβάσεις το OP. Θα είχαν φαγωθεί έως τώρα και θα το είχε καταλάβει.

Η διαρροή στην τρόμπα θα μπορούσε επίσης να ανιχνευτεί βάζοντας το στο ρελαντί και παρατηρώντας τις σταγόνες απο κάτω + ότι θα είχαν φουσκώσει λάστιχα, σωληνάκια κλπ.

Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι μηχανικό το πρόβλημα. Η εστία του προβλήματος θα είναι στον εγκέφαλο θαρρώ. Υπάρχει η πιθανότητα απλώς να τα έχει παίξει το αντίστοιχο όργανο ενδείξεων και να μην καίει όσο του δείχνει. Αν όντως καίει τόσο θα πρέπει να αναπρογραμματιστεί ο εγκέφαλος. Μιλάμε για τεράστια διαφορά.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

xlsms
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 29 Ιουν 2023, 22:25

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xlsms » 28 Δεκ 2023, 20:32

GoBzi έγραψε:
28 Δεκ 2023, 20:22
xlsms έγραψε:
28 Δεκ 2023, 20:08
Και με τι ταχύτητα; 100χλμ την ώρα;
Λες μετά από 20 χρόνια στο αυτοκίνητο να ξύπνησε μια μέρα να άρχισε να το πατάει και μετά απορούσε πως ανέβηκε η κατανάλωση; :P


Ρε μπας και το παίρνει ο εικοσάχρονος γιός του;
Είναι λίγο απίθανο αλλά μπορεί να συμβαίνει ή να το ξέρει αλλά στιγμιαία να μην το σκέφτεται.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9520
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 28 Δεκ 2023, 20:33

Αποκλείουμε επίσης και την κακή οδηγική συμπεριφορά γιατί και εκτός πόλης καίει πολύ παραπάνω από το προβλεπόμενο. 11 είναι πολλά για το Accent του '03
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών