Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2549
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 20 Μάιος 2024, 21:48

nowhere έγραψε:
20 Μάιος 2024, 21:40
μια και το φερε η κουβέντα εξκάλιμπερ υπάρχει μόνο ένα.είναι μεγάλη ιστορία πως βρέθηκε στα χέρια μου αλλά δεν θα το έδινα ούτε για 640 ευρώ
Διαφημιστικό ε;

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
20 Μάιος 2024, 21:43
Fata_Morgana έγραψε:
20 Μάιος 2024, 21:19
nowhere έγραψε:
20 Μάιος 2024, 21:10
δεν νομίζω.αυτό φαίνεται να κόβει

Σωστά. Το άλλο έγραφε πανω Σαντορίνη :lol:
Ή μια μαντινάδα.

Έστω τον Φοίβο και την Αθηνά.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14954
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 20 Μάιος 2024, 21:57

Fata_Morgana έγραψε:
20 Μάιος 2024, 21:48
Διαφημιστικό ε;
το κανονικά λέμε.μου το δωσε η κυρά της λίμνης

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2549
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 20 Μάιος 2024, 21:59

nowhere έγραψε:
20 Μάιος 2024, 21:57
Fata_Morgana έγραψε:
20 Μάιος 2024, 21:48
Διαφημιστικό ε;
το κανονικά λέμε.μου το δωσε η κυρά της λίμνης
Α καλά. Άμα σου λέω διαφημιστικό τρικ του red bull θα ήταν. Το αληθινό εξκαλιμπερ είναι καρφωμένο σε βράχο.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14954
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 20 Μάιος 2024, 22:04

ντάξει νόμιζα ότι μιλάμε σοβαρά.πάω να καθαρίσω κανά μηλαράκι

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2549
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 20 Μάιος 2024, 22:10

nowhere έγραψε:
20 Μάιος 2024, 22:04
ντάξει νόμιζα ότι μιλάμε σοβαρά.πάω να καθαρίσω κανά μηλαράκι
Με την ανάλογη κραυγή. Χαααα. Αλλιώς δεν θα είναι νόστιμο.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1418
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 26 Μάιος 2024, 10:22

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
20 Μάιος 2024, 10:51
Kappa έγραψε:
11 Μάιος 2024, 18:15
Γιατί να πάρω δανειο; Προς το παρον άλλωστε δεν έχει πουληθεί τίποτα και όσα κλειστά λεφτά έχω, δεν με αφήνει ο πατέρας μου να τα σπάσω γιατι λέει ότι είμαι σπαταλος. Ειχα παει στην τραπεζα και δεν με εχει καν συνδικαιουχο πλεον και ειπε πως αν θελω να τα παρω πρεπει να του υπογραψω οτι τα πηρα (ενω ηταν εξαρχης δικα μου) Ο πατέρας μου έχει παντρευτεί δεύτερη φορά. Η γυναίκα του τού τα τρώει χοντρά και πολύ φοβάμαι πως και το μερίδιο μου δύσκολα θα το πάρω ατόφιο.
Αρα καπως πρεπει να ζησω. Τόσα χρόνια με τον μισθό που μου έδινε ζούσα, αλλα φετος το ξενοδοχειο δεν θα ανοιξει. Οκ, μου έφτιαξε το σπίτι που μενω, αλλά μου επιπλωσε μόνο τον κάτω όροφο. Ηλπιζα πως τους δύο ορόφους πάνω θα τους επιπλωνα με τη γυναίκα μου, αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται να αποκτώ, άρα δεν πρόκειται να ασχοληθώ καν με αυτο το κομμάτι, ζω στο κάτω μέρος, σαν διαμέρισμα. Μου ανακαίνισε και ενα διαμερισμα το οποίο ξεκίνησα να νοικιάζω. Αλλά όλα αυτά είναι ψίχουλα. Η περιουσία της οικογένειάς μου είναι κοντά στα 7 εκατομμύρια. Από όλα αυτά εγώ μέχρι τώρα δεν έχω πάρει σχεδόν τίποτα.
Πλουσιόπαιδο που ζει από τα έτοιμα είναι αναρχοαριστεράντζα. Να πω πως με εκπλήσσει;

Εγω ζω από τα ετοιμα; Αν ζούσα από τα έτοιμα δεν θα πήγαινα να δουλέψω επειδή ο πατέρας μου αποφάσισε να κρατήσει κλειστό το ξενοδοχείο για να απειλήσει και να πάρει μεγαλύτερο μερίδιο η δεύτερη γυναίκα του (αλλοδαπή που πριν καπαρώσει τον γερό τα είχε με έναν άλλο στα Γιάννενα, ερχόταν τα καλοκαίρια σεζόν από τη χώρα της)

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1418
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 26 Μάιος 2024, 10:30

βοθρατζης έγραψε:
19 Μάιος 2024, 19:55
Τι έχουμε εδώ;
άλλος ένας υπαλληλάκος που παραπονιέται απέναντι στον ευεργέτη εργοδότη του;
Υπαλληλακο πες καλύτερα τον εαυτό σου.


Το τελευταίο διάστημα έχουμε κι άλλα θέματα. Είναι μια κυρατσα, απογευματινή ρεσεψιονιστ που συνέχεια μου κάνει υποδείξεις για βλακωδη θέματα. Προσπαθησα να της το ξεκοψω λέγοντάς της οτι εδω μεσα ειναι υπαλληλος αλλα εχει iq ραδικιου , τυπου τις προαλλες καθοταν να "ξεματιαζει" τον εγγονο του ιδιοκτήτη μεσα στη ρεσεψιον.
Φυσικά δεν ξέρει καθόλου από υπολογιστές, εγώ γνωρίζω ακομα και τυφλό σύστημα αγγλικά και ελληνικα, άρα έχω πάρει μεγάλο μέρος της δουλειάς πάνω μου κι αυτό την ενοχλεί άρα κάθεται και γλύφει τους ιδιοκτήτες λες και χεστηκα εγώ να γλειφω τον κωλο τους. Αυτη θελει να ειναι και του χρονου προφανως. Από του χρόνου θα νοικαζουμε με τις αδερφες μου και το μικρό ξενοδοχείο της μαμάς μου, σαφώς και δεν πρόκειται να ξαναρθω σε αυτό το γυφταριο να δουλέψω, λογικά θα πιάσω κάπου τετράωρο.

Χθες που λέτε ενώ είχα σχολασει, πλάκωσαν αφίξεις οπότε κάθισα να βοηθήσω την προαναφερθεισα άχρηστη πενηνταρα, γιατί συμπίπτουν συνήθως κάποιες βαρδιες, επειδη θέλουν να δειχνει η ρεσεψιόν κάποια από τα απομακρυσμενα δωμάτια στους πελάτες. Άρα περίμενα μέχρι να κάνει τα τσεκ ιν της και επειδή είχε πολλές αφίξεις, ξεκίνησα κι εγώ αλλα τσεκ ιν για να βοηθησω, μιας και ειμαι πολυ πιο γρηγορος και εμπειρος σε αυτη τη δουλεια. Αυτή όμως η άχρηστη, είναι σε φάση τουρισμός της δεκαετίας του 1970, κάθεται και μιλάει στους πελάτες λες και είναι κράχτης σε ταβέρνα (σε τουριστικά δουλευε) καθόλου τυπικη για υπάλληλος ρεσεψιόν, με αποτέλεσμα να καθυστερεί παρά πολύ. Όσο λοιπόν εγώ είχα βάλει ηδη μέσα 5 δωμάτια, αυτή καθυστερούσε με δύο. Ένα 20 λεπτό έφαγε. Αν ήταν δική μου υπάλληλος θα είχε φάει χοντρή παρατήρηση. Ναι, στον πελάτη μιλάς και πιάνεις κουβέντα όταν δεν έχει είκοσι άτομα που περιμένουν τσεκ ιν. Είναι αυτονόητα πράγματα αυτά. Αλλά όταν οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες δεν ξέρουν πώς να δουλέψουν αυτά συμβαίνουν. Σε κάποια φάση τη διακόπτω και της λέω αν μπορεί να κάνει λίγο πιο γρήγορα γιατί ήθελα να πάω να κουρευτω και μου λέει με ύφος "ναι εντάξει" και έκανε άλλο ένα τέταρτο η μαλακω. Και μετά όταν ήρθε η ιδιοκτήτρια έλεγε με ύφος επιτηδες μπροστα της "φυγε εσύ Καππα αφού έχεις ραντεβου" λες και μου κάνει τη χάρη το ζώο και ενώ είχα ήδη σχολασει.

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 27 Μάιος 2024, 13:24

Ορίστε ποιο είναι το πρόβλημα στις ελληνικές επιχειρήσεις
οι υπάλληλοι..!!!!

γεννημένοι τεμπέληδες και άχρηστοι, ανίκανοι να διεκπεραιώσουν έστω και την πιο ελάχιστη διαδικασία

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1418
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 28 Μάιος 2024, 18:59

βοθρατζης έγραψε:
27 Μάιος 2024, 13:24
Ορίστε ποιο είναι το πρόβλημα στις ελληνικές επιχειρήσεις
οι υπάλληλοι..!!!!

γεννημένοι τεμπέληδες και άχρηστοι, ανίκανοι να διεκπεραιώσουν έστω και την πιο ελάχιστη διαδικασία
Ελπίζω το επίδομα για ΑΜΕΑ να σε καλύπτει πλήρως, καψερέ.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1418
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » Σήμερα, 00:31

Σήμερα καθόμουν στον υπολογιστή και ήθελα να κάνω παραγγελία για κάτι κονσέρβες γατας και σε κάποια φάση η κόρη του ιδιοκτήτη μού είπε "όταν έχω χρονο" να της φτιάξω μια λιστα στον υπολογιστή που ήθελε. Το είπε οχι επειδή την χρειαζόταν αλλά γιατί θεώρησε πως χαζολογαω. Εμάς οι ρεσεψιονίστ μας διάβαζαν και περιοδικα ενίοτε, δεν είναι αυτονόητο ότι θα έχεις κάποια κενα στην δουλειά σου όταν δεν έχει κόσμο μπροστά σου;

Τις τελευταίες ημέρες βέβαια είμαι αρκετά στο κινητό μου γιατι είχα κάτι εκκρεμότητες και μάλλον τους κακοφάνηκε. Και χθες που διάβαζα λίγο πριν σχολασω, μού είπε η μάνα της "Καππα, μπορείς να φύγεις, αφού δεν έχει τιποτα" Πάλι επειδή θεώρησε ότι χαζολογαω. Όντως δεν είχε τίποτα, αλλά δεν καταλαβαινω το σκεπτικό του να μού λέει να φύγω δέκα λεπτά νωρίτερα πχ. Την εκνευρίζει που απλώς κάθομαι και διαβαζω ή το κάνει για να είμαι οκέι να μείνω παραπάνω (όπως και έχει τυχει) σε περίπτωση που έχει δουλειά τη στιγμή που σχολαω;
Η πενηνταρα και οι νυχτερινοι έχω παρατηρήσει ότι αργούν να φύγουν. Η πενηνταρα βέβαια έρχεται και κανα μισάωρο καθυστερημένη τις περισσότερες ημέρες. Εγώ όμως είμαι συνεπής.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13273
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » Σήμερα, 00:35

πήδηξες τελικά;

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1418
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » Σήμερα, 00:40

nyxtovios έγραψε:
Σήμερα, 00:35
πήδηξες τελικά;
Ποια να πηδηξω; Η κόρη του ιδιοκτήτη τα έχει με τον μάγειρα όπως έχω ξαναπεί. Επίσης είναι workaholic, της αρεσει παρα πολυ να συζηταει για τη δουλεια και ενίοτε για ενα μικρο χρυσοψαρο που εχουν στο χωρο της υποδοχης και δεν του εχουν καν κανονικο ενυδρείο.

Ο γκομενος της με κοιτάει περίεργα, ίσως με θεωρεί πολύ απόμακρο επειδή δεν του λέω γειά και δεν χαζολογαω μαζί τους.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13273
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » Σήμερα, 00:43

Kappa έγραψε:
Σήμερα, 00:40
nyxtovios έγραψε:
Σήμερα, 00:35
πήδηξες τελικά;
Ποια να πηδηξω; Η κόρη του ιδιοκτήτη τα έχει με τον μάγειρα όπως έχω ξαναπεί. Επίσης είναι workaholic, της αρεσει παρα πολυ να συζηταει για τη δουλεια και ενίοτε για ενα μικρο χρυσοψαρο που εχουν στο χωρο της υποδοχης και δεν του εχουν καν κανονικο ενυδρείο.

Ο γκομενος της με κοιτάει περίεργα, ίσως με θεωρεί πολύ απόμακρο επειδή δεν του λέω γειά και δεν χαζολογαω μαζί τους.
Κατάλαβα...

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7550
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Στη δουλειά. Πώς να τους αντιμετωπισω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » Σήμερα, 07:53

Kappa έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:38
Ο ιδιοκτητης με κοιτάζει περίεργα. Επειδή δεν ακούω καλά δεν με συμπαθεί. Σήμερα μού έκανε παρατήρηση λέγοντας "τον πελάτη δεν τον βλεπεις;" ενώ φυσικά και έβλεπα τον πελάτη ο οποίος απλώς έβλεπε το πρόγραμμα του φαγητού και δεν χρειαζόταν κάτι από τη ρεσεψιόν. Και όταν εφευγα, χαιρέτησα και αυτός δεν μού απάντησε καν και το μάτι του πήγε σε μια πλαστική τσάντα στην οποία είχα μέσα κάτι κονσέρβες καθως μετά τη δουλειά ταΐζω κάτι αδέσποτα. Κοίταξε καχυποπτα τη τσάντα μπας και κλέβω από το mini Market τους.
Κλασσικός μαλάκας ελ εργοδότης

Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους
Kappa έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:38
Επίσης μου είπε η κόρη του ιδιοκτήτη ότι ο βραδυνος ρεσεψιονιστ βάζει λόγια για μένα και προσπαθεί επίτηδες να με μπερδέψει με κάποια πράγματα στο σύστημα τιμολόγησης. Αυτός είχε δουλέψει και πέρυσι δύο μήνες και συμπεριφερεται λες και το μέρος είναι δικό του. Τέλος πάντων, η κοπέλα με ξέρει από το σχολείο και με υποστηρίζει και μου είπε να μην δίνω σημασία.
Κλασσικός κολωπαιδαράς ελ που αντί να βοηθήσει τον συναδελφό του, του κάνει τη ζωή δυσκολότερη.

Μπράβο στην υπομονή σου. Εχεις να κάνεις με κακούς τοξικούς ανθρώπους, παλιοχαρακτήρες. Απο τα γραφόμενα σου δείχνεις άνθρωπος με ευαισθησίες και σημαντικά ενδιαφέροντα (λογοτεχνία) για να δέχεσαι να άγεσαι από το κάθε ορκ.
Kappa έγραψε:
Σήμερα, 00:40
Ο γκομενος της με κοιτάει περίεργα, ίσως με θεωρεί πολύ απόμακρο επειδή δεν του λέω γειά και δεν χαζολογαω μαζί τους.
Άλλος μαλάκας :102::102::102:

Πως να πάει η χώρα μετά μπροστά, έχουμε χοντρό πρόβλημα στα πάντα. Κρίμα που αυτή η χώρα κατέντησε έτσι, κακία, πονηριά, συναδελφικά μαχαιρώματα, αντιμετώπιση δούλου στους εργαζομένους κτλ.
Kappa έγραψε:
11 Μάιος 2024, 18:26
Ναι, αρχίσατε πάλι τα περί τρολ και ποτέ δεν μου λύνετε το προβλημα. Τους βρίσκετε αγενεις; Να φύγω από κει ;
Εγώ επειδή δεν σηκώνω και πολλά, μπριζώνω εύκολα εάν προκληθώ χωρίς να φταίω σε κάτι και τέλος επειδή έχω αναρχική φύση μάλλον θα έφευγα. Αλλά δε μπορώ να καταλάβω, αφου λες πως έχετε λεφτά γιατί πήγες να εργαστείς εκει όταν μάλιστα δεν σε φέρονται καλά;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών