Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Θέατρο, ερμηνεία, χορός, τραγούδι, κ.α.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49032
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 29 Μαρ 2019, 01:28

Κουρκούας έγραψε:
28 Μαρ 2019, 19:28
ένα έργο που λευκά κορτσόπουλα το σκάνε γιατί δε θέλουν να παντρευτούν αφρικανούς. όπου ο στρατός των αφρικανών αντιμετωπίζεται ως βάρβαροι εισβολείς και που στο τέλος υποχωρούν, φοβούμενοι ακόμα και πελοποννήσιους. με ατάκες του στυλ "μαυριδερός στρατός" και "καταραμένοι γύφτοι", είναι δυνατό να μην είναι ένα ακραία ρατσιστικό και αποικιοκρατικό έργο;
Εσείς σκούζατε για την αντίδραση στο Κόρπους Κρίστι?
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 29 Μαρ 2019, 08:57

Χαοτικός έγραψε:
28 Μαρ 2019, 23:18
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 23:04
Χαοτικός έγραψε:
28 Μαρ 2019, 21:27
Να επαναλάβουμε εδώ ότι το μίσος στους αντιρατσιστές και σε κάθε μορφής εξεγερμένο, είναι κόμπλεξ να μην θέλεις ο άλλος να διακδικεί καλύτερη ζωή. δεν είναι τυχαίο που το κάθε σάπιο φασιστάκι θα βγει και θα κοπρίζει στα διαδικτυακά μέσα.
Παρακμή και σαπίλα ρε.
διεκδικεί καλύτερη ζωή επειδή με το έτσι θέλω, με τελείως φασιστικό τρόπο, δεν αφήνει να παιχτεί ένα έργο του Αισχύλου.
Εντάξει.
Τι λες ρε; Δεν μίλησα για καμία παράσταση. Ούτε καν ξέρω αυτούς τους φορείς που αναφέρονται. Γραμμένους τους έχω. Εδώ γράφω το ΚΚΕ που είναι και δικοί μας, αυτούς;
Αναφέρομαι στα αντανακλαστικά των καμένων που ψάχνονται διαρκώς να την πουνε στον αντιρατσιμό γενικά επειδή τους χαλάει τη σούπα. Επειδή θεωρούν το λίπος τους ανώτερο βιοχημικά και με την πεποίθηση αυτή πορεύονται ευτυχισμένοι.
Λέρα σου λέω.
σε ένα νήμα που είναι για ηλίθιους αντιρατσιστές, είναι ανάγκη να επαναλάβουμε ότι οι ρατσιστές είναι επίσης ηλίθιοι;

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 29 Μαρ 2019, 09:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 21:17
Σε κάθε περίπτωση, βλέπω ότι σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση ότι το πράγμα έχει ξεφύγει.

Γιατί εδώ δεν πρόκειται για παρεμβάσεις του α ή β δημιουργού (σε όλες τις εκφράσεις της τέχνης) στο χ ή ψ κλασσικό έργο αλλά για άμεση διαμαρτυρία για τις "ρατσιστικές" αναφορές που υπάρχουν στο πρωτότυπο κλασσικό έργο.

Αντιλαμβάνεσθε τι σημαίνει αυτό;
δεν έχει ξεφύγει τώρα, έχει ξεφύγει εδώ και 40 χρόνια. απλά, τώρα έχουμε ίντερνετ και μία ακτιβιστική πράξη μπορεί να βρει κοινό σε όλον τον πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24618
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Μαρ 2019, 09:20

να διαμαρτυρηθούν που η Γαλλία διατηρεί τα νομίσματα όλων των αφρικανικών πρώην αποικιών της συνδεδεμένα με το δικό της ώστε να ελέγχει πλήρως το μεταξύ τους εμπορικό ισοζύγιο δεν τους περνάει από το μυαλό. Οι μαύρες μάσκες τους μάραναν τους πουστόφλωρες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70656
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Μαρ 2019, 09:28

Κουρκούας έγραψε:
29 Μαρ 2019, 09:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 21:17
Σε κάθε περίπτωση, βλέπω ότι σε κανέναν δεν κάνει εντύπωση ότι το πράγμα έχει ξεφύγει.

Γιατί εδώ δεν πρόκειται για παρεμβάσεις του α ή β δημιουργού (σε όλες τις εκφράσεις της τέχνης) στο χ ή ψ κλασσικό έργο αλλά για άμεση διαμαρτυρία για τις "ρατσιστικές" αναφορές που υπάρχουν στο πρωτότυπο κλασσικό έργο.

Αντιλαμβάνεσθε τι σημαίνει αυτό;
δεν έχει ξεφύγει τώρα, έχει ξεφύγει εδώ και 40 χρόνια. απλά, τώρα έχουμε ίντερνετ και μία ακτιβιστική πράξη μπορεί να βρει κοινό σε όλον τον πλανήτη.
Ε ναι, η βλακεία πλέον ταξιδεύει με ταχύτητα φωτός.

Ο Διαφωτισμός στα καλύτερα του. Blackout.*


*Kάτι πρέπει να γίνει και μ' αυτόν τον ακροδεξιό ρατσιστικό όρο των λευκών, γιατί συνδέει άμεσα το μαύρο χρώμα με κάτι ανεπιθύμητο, δυσάρεστο κλπ
Πρέπει να βρούμε άλλη λέξη.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 29 Μαρ 2019, 09:53

Βρήκαν ευκαιρία με τους καμμένους να ξεσαλώσουν οι χιτλερόπουστες και να το παίζουν θεράποντες των τεχνών και των γραμμάτων. Χου ρε
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Μαρ 2019, 10:55

Κουρκούας έγραψε:
29 Μαρ 2019, 08:57
Χαοτικός έγραψε:
28 Μαρ 2019, 23:18
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 23:04


διεκδικεί καλύτερη ζωή επειδή με το έτσι θέλω, με τελείως φασιστικό τρόπο, δεν αφήνει να παιχτεί ένα έργο του Αισχύλου.
Εντάξει.
Τι λες ρε; Δεν μίλησα για καμία παράσταση. Ούτε καν ξέρω αυτούς τους φορείς που αναφέρονται. Γραμμένους τους έχω. Εδώ γράφω το ΚΚΕ που είναι και δικοί μας, αυτούς;
Αναφέρομαι στα αντανακλαστικά των καμένων που ψάχνονται διαρκώς να την πουνε στον αντιρατσιμό γενικά επειδή τους χαλάει τη σούπα. Επειδή θεωρούν το λίπος τους ανώτερο βιοχημικά και με την πεποίθηση αυτή πορεύονται ευτυχισμένοι.
Λέρα σου λέω.
σε ένα νήμα που είναι για ηλίθιους αντιρατσιστές, είναι ανάγκη να επαναλάβουμε ότι οι ρατσιστές είναι επίσης ηλίθιοι;
Ναι για να καταδείξουμε την κουτο-πουστοπονηριά τους. Χρησιμοποιούν μια μαλακία προερχόμενη από μαλάκες για να περάσουν
τις πεποιθήσεις τους.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19373
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 29 Μαρ 2019, 11:00

Cavaliere έγραψε:
28 Μαρ 2019, 21:19
...μα δεν είναι το θέμα η ανάλυση των Ικέτιδων, αλλά η αναφορά μου στα πέρατα της ηλιθιότητας. Το συναντάς συχνά, όλο και συχνότερα. Για τις Ικέτιδες μπορούμε να μιλάμε ώρες, δεν είναι αυτή πρόθεσή μου, ούτε θα το κάνω εδώ. Η βλακεία με συγκλόνισε.
:D
Φαντάσου το τι αντιδράσεις θα πρέπει να κάνουν οι ..Εβραίοι όταν θα παίζεται σε θέατρο το Ο Έμπορος της Βενετίας του Σαίξπηρ .. :wink

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19373
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 29 Μαρ 2019, 11:01

Ενα άκρως ρατσιστικό λογοτεχνικό έργο είναι και ο Ζητιάνος του Καρκαβιτσα

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 29 Μαρ 2019, 11:26

Χαοτικός έγραψε:
28 Μαρ 2019, 23:18
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 23:04
Χαοτικός έγραψε:
28 Μαρ 2019, 21:27
Να επαναλάβουμε εδώ ότι το μίσος στους αντιρατσιστές και σε κάθε μορφής εξεγερμένο, είναι κόμπλεξ να μην θέλεις ο άλλος να διακδικεί καλύτερη ζωή. δεν είναι τυχαίο που το κάθε σάπιο φασιστάκι θα βγει και θα κοπρίζει στα διαδικτυακά μέσα.
Παρακμή και σαπίλα ρε.
διεκδικεί καλύτερη ζωή επειδή με το έτσι θέλω, με τελείως φασιστικό τρόπο, δεν αφήνει να παιχτεί ένα έργο του Αισχύλου.
Εντάξει.
Τι λες ρε; Δεν μίλησα για καμία παράσταση. Ούτε καν ξέρω αυτούς τους φορείς που αναφέρονται. Γραμμένους τους έχω. Εδώ γράφω το ΚΚΕ που είναι και δικοί μας, αυτούς;
Αναφέρομαι στα αντανακλαστικά των καμένων που ψάχνονται διαρκώς να την πουνε στον αντιρατσιμό γενικά επειδή τους χαλάει τη σούπα. Επειδή θεωρούν το λίπος τους ανώτερο βιοχημικά και με την πεποίθηση αυτή πορεύονται ευτυχισμένοι.
Λέρα σου λέω.
Και με τα αντανακλαστικά των καμένων αντιρατσιστών τι γίνεται ρε συ; Που κάθονται και ξεψαχνίζουν έργα που γράφτηκαν πριν δεκαετίες, αιώνες, χιλιετίες κάποιες φορές και τα (λογο)κρίνουν με τα σημερινά δεδομένα;

Πρόσφατα είδα τη μίνι σειρά "And then there was none", ξέρεις το γνωστό "10 μικροί νέγροι" της Αγκάθα Κρίστι (εναλλακτικός τίτλος ήταν αυτός).
Στο περίφημο ποιηματάκι του έργου, έχουν αντικαταστήσει τη λέξη "Νέγροι" ή "Ινδιάνοι" (ανάλογα με τη γλώσσα), με τη λέξη "στρατιώτες".
Δηλαδή, έλεος ρε πστ μου. Μην το γυρίζεις καν, αν το θεωρείς ρατσιστικό. Τι πας και μου αλλάζεις τα κείμενα σήμερα, σε ένα έργο που γράφτηκε μισό αιώνα πριν;


Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 29 Μαρ 2019, 11:39

Υπάρχει περίπτωση να χωρέσει σε παράσταση των ικέτιδων ο αράπης του ζαμπέτα; Ως χορικό ίσως;


Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 29 Μαρ 2019, 11:48

shrike έγραψε:
29 Μαρ 2019, 11:26
Χαοτικός έγραψε:
28 Μαρ 2019, 23:18
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 23:04


διεκδικεί καλύτερη ζωή επειδή με το έτσι θέλω, με τελείως φασιστικό τρόπο, δεν αφήνει να παιχτεί ένα έργο του Αισχύλου.
Εντάξει.
Τι λες ρε; Δεν μίλησα για καμία παράσταση. Ούτε καν ξέρω αυτούς τους φορείς που αναφέρονται. Γραμμένους τους έχω. Εδώ γράφω το ΚΚΕ που είναι και δικοί μας, αυτούς;
Αναφέρομαι στα αντανακλαστικά των καμένων που ψάχνονται διαρκώς να την πουνε στον αντιρατσιμό γενικά επειδή τους χαλάει τη σούπα. Επειδή θεωρούν το λίπος τους ανώτερο βιοχημικά και με την πεποίθηση αυτή πορεύονται ευτυχισμένοι.
Λέρα σου λέω.
Και με τα αντανακλαστικά των καμένων αντιρατσιστών τι γίνεται ρε συ; Που κάθονται και ξεψαχνίζουν έργα που γράφτηκαν πριν δεκαετίες, αιώνες, χιλιετίες κάποιες φορές και τα (λογο)κρίνουν με τα σημερινά δεδομένα;

Πρόσφατα είδα τη μίνι σειρά "And then there was none", ξέρεις το γνωστό "10 μικροί νέγροι" της Αγκάθα Κρίστι (εναλλακτικός τίτλος ήταν αυτός).
Στο περίφημο ποιηματάκι του έργου, έχουν αντικαταστήσει τη λέξη "Νέγροι" ή "Ινδιάνοι" (ανάλογα με τη γλώσσα), με τη λέξη "στρατιώτες".
Δηλαδή, έλεος ρε πστ μου. Μην το γυρίζεις καν, αν το θεωρείς ρατσιστικό. Τι πας και μου αλλάζεις τα κείμενα σήμερα, σε ένα έργο που γράφτηκε μισό αιώνα πριν;
https://www.ranker.com/list/racism-in-l ... ssa-brinks
:smt124

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24618
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Μαρ 2019, 11:52



"Bro I gotta maintain
Cause Kasabian is going insane"

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Μαρ 2019, 12:03

shrike έγραψε:
29 Μαρ 2019, 11:26
Χαοτικός έγραψε:
28 Μαρ 2019, 23:18
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Μαρ 2019, 23:04


διεκδικεί καλύτερη ζωή επειδή με το έτσι θέλω, με τελείως φασιστικό τρόπο, δεν αφήνει να παιχτεί ένα έργο του Αισχύλου.
Εντάξει.
Τι λες ρε; Δεν μίλησα για καμία παράσταση. Ούτε καν ξέρω αυτούς τους φορείς που αναφέρονται. Γραμμένους τους έχω. Εδώ γράφω το ΚΚΕ που είναι και δικοί μας, αυτούς;
Αναφέρομαι στα αντανακλαστικά των καμένων που ψάχνονται διαρκώς να την πουνε στον αντιρατσιμό γενικά επειδή τους χαλάει τη σούπα. Επειδή θεωρούν το λίπος τους ανώτερο βιοχημικά και με την πεποίθηση αυτή πορεύονται ευτυχισμένοι.
Λέρα σου λέω.
Και με τα αντανακλαστικά των καμένων αντιρατσιστών τι γίνεται ρε συ; Που κάθονται και ξεψαχνίζουν έργα που γράφτηκαν πριν δεκαετίες, αιώνες, χιλιετίες κάποιες φορές και τα (λογο)κρίνουν με τα σημερινά δεδομένα;

Πρόσφατα είδα τη μίνι σειρά "And then there was none", ξέρεις το γνωστό "10 μικροί νέγροι" της Αγκάθα Κρίστι (εναλλακτικός τίτλος ήταν αυτός).
Στο περίφημο ποιηματάκι του έργου, έχουν αντικαταστήσει τη λέξη "Νέγροι" ή "Ινδιάνοι" (ανάλογα με τη γλώσσα), με τη λέξη "στρατιώτες".
Δηλαδή, έλεος ρε πστ μου. Μην το γυρίζεις καν, αν το θεωρείς ρατσιστικό. Τι πας και μου αλλάζεις τα κείμενα σήμερα, σε ένα έργο που γράφτηκε μισό αιώνα πριν;
Τι να σου πω; Μάλλον είμαστε σε κάποια μεταβατική περίοδο. Όταν έβλεπα εικόνες από το 1910 περίπου (μπορεί να είναι και λάθος κάνα δυο δεκαετίες, δεν ξέρω) με το μωράκι το μαυράκι και την οικογένεια μέσα σε κλουβί και περιφραγμένο για να βλέπει ο κόσμος μου ερχότανε να δολοφονήσω. Δεν ξέρω ποιον. Έτσι φανταστικά. Όταν έβλεπες και ρατσιστικές φωνές να προκαλούν και ένιωθες ότι αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ καθώς έβλεπες την κοινωνία πόσο αντιδραστικά πορεύεται, σου ενισχύεται αυτή η οργή που γίνεται μίσος. κατάφεραν τα κινήματα να αλλάξουν κάτι. Σε συνδυασμό βέβαια και με το νέο προσανατολισμό του καπιταλισμού, που άλλωστε μπορεί να σου καταπιέζει την θρησκεία και άλλωστε σου την προωθεί και την προστατεύει. Είμαστε λοιπόν σε φάση που είναι χρήσιμες για τον καπιταλισμό ακόμα και οι διαφορετικότητες. Τα κινήματα βέβαια ικανοποιήθηκαν. Τι γίνεται λοιπόν και υπάρχει η μαλακία που λες;
Νομίζω ψυχολογικό είναι. Για να πειστούν κάποιοι ότι είναι υπολογίσιμοι πια από την κοινωνία δοκιμάζουν και τον παρακμιακό φαινότυπο. Δοκιμάζουν και την δύναμη εξουσίας που θα μπορούσαν να έχουν.
Και σε άλλους τομείς το βλέπεις, τα εθνικά ζητήματα πχ. Να προωθείς τον σωβινισμό μιας άλλης εθνότητας ενάντια στο δικό σου, μόνο και μόνο για να την πεις στους εδώ σωβινιστές. Κι εγώ θα το κάνω αμα μου τη σπάσουνε πολύ.
Αλλά το κακό είναι ότι μερικά παιδάκια από τη δική μου πλευρά θα μπερδευτούν και θα νομίζουν ότι αυτό είναι το σωστό, να γαμάς τη λογική.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Ηλίθιοι κι αγράμματοι. Το έπος της ανοησίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 29 Μαρ 2019, 12:14

_________________________________________________________________________
Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Μαρ 2019, 01:15
Καταδικάζω. Αντίθετα με ορισμένους που πιστεύουν ότι όλα πρέπει να κρίνονται ίσα κι όμοια και εγκαλούν συνέχεια για "διπλά στάνταρ", το κόντεξτ μετράει. Και εδώ το κόντεξτ της μαύρης μάσκας δεν είναι ρατσιστικό, είναι απλά μια μαύρη μάσκα.
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
29 Μαρ 2019, 09:53
Βρήκαν ευκαιρία με τους καμμένους να ξεσαλώσουν οι χιτλερόπουστες και να το παίζουν θεράποντες των τεχνών και των γραμμάτων. Χου ρε
_________________________________________________________________________

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χουργιατς την 29 Μαρ 2019, 12:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τέχνες της Σκηνής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών