Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28560
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 06 Οκτ 2023, 23:07

Saturn έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:03
Πόσο γυφτιά να καλείς κάποιον στον γάμο σου και να του ζητάς δώρο. Πόσο μάλλον με iban
Νταξ δεν εχει διαφορα αφου το δωρο θα το κανεις ετσι και αλλιως.Μη-γυφτια θα ηταν να γραφει το προκλητηριο οτι δεν θα δεχτουν δωρα.Δεν το εχω δει ποτε :lol:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43563
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Οκτ 2023, 23:08

GoBack έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:58
mao mao έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:55
Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:52
Ψιλοσοβαρά ρωτάω, απ' αυτά που λέτε, όντως είναι μαλακία, δε συνηθίζεται;
πάρε φάκελο και βάλε μετρητά. Το κανα μια φορά να δωρίσω με iban ,και στον καθιερωμένο χαιρετισμό του ζευγαριού στο γλέντι όλοι δίναν φάκελο και έγω ένιωθα ο μαλάκας της υπόθεσης.
Φιλε το Iban ειναι αν δεν θες να πας.Τους βαζεις εκει τα λεφτα λες οτι εχεις και προβιντ και γλιτωνεις τα κλαπατσιμπαλα.
Μπράβο ρε παιδιά, unironically κάνει μπαμ ότι στάζουν σοφία αυτά τα δύο ποστ.

Δεν είμαι συγγενής αλλά είναι υφιστάμενη μου η νύφη άρα πρέπει να πάω με 50 σε άσπρο φάκελο, για να πάψουν αυτές οι κακόβουλες φήμες με τα αριστερά αφεντικά. Μου ήρθε και μια ιδέα να πάρω από το Temu ένα κόκκινο φάκελο σαν αυτόν που δίνουν οι Κινέζοι την πρωτοχρονιά, αλλά μπορεί με τον που τον δουν όλοι να περιμένουν ότι θα έχει αρκετά λεφτά για έκδοση Golden Visa.
SpoilerShow
Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Οκτ 2023, 23:26

GoBack έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:07
Saturn έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:03
Πόσο γυφτιά να καλείς κάποιον στον γάμο σου και να του ζητάς δώρο. Πόσο μάλλον με iban
Νταξ δεν εχει διαφορα αφου το δωρο θα το κανεις ετσι και αλλιως.Μη-γυφτια θα ηταν να γραφει το προκλητηριο οτι δεν θα δεχτουν δωρα.Δεν το εχω δει ποτε :lol:
Άλλο τί θα κάνει ο καθένας άλλο να λες παντρεύομαι και να καλείς κάποιον και να του ανακοινώνεις οτι θες δώρο και μάλιστα να του υποδηλώνεις τον τρόπο ...
Σαφώς το θέμα δώρο γάμου είναι εθιμικό και πρακτικό, δωρίζεις στο ζευγάρι για να το βοηθήσεις στην αρχή της κανούριας του ζωής, δεν είναι οτι το παραβλέπει κανείς αυτό. Αλλά έτερον εκάτερον.
Δεν υπάρχει λόγος, από την άλλη, ούτε να δηλώσεις πως δεν θέλεις δώρο, το δώρο είναι μια κίνηση που την αποφασίζει αυτός που δωρίζει και έχει και αυτό τον ρόλο του και τον λόγο του στην ζωή μας, γενικότερα σαν κίνηση προσφοράς.

Αυτό που θα καταλάβαινα να έλεγε ένα ζευγάρι,για διάφορους λόγους, είναι αντι για δώρο, προσφέρετε ό,τι θέλει ο καθένας σε κάποιο κοινωφελή σκοπό.
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21529
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 06 Οκτ 2023, 23:32

Αυτό με τα λεφτά ξεκίνησε επειδή στο τέλος κατέληγες με 15 σερβίτσια και μετά έτρεχες να τα αλλάξεις, κάτι που δεν είναι πάντα εύκολο. Στη συνέχεια σού λέει να πάμε κανα ταξιδάκι καλύτερα, οπότε φέρτε τα σε μετρητά.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21529
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 06 Οκτ 2023, 23:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:08
GoBack έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:58
mao mao έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:55


πάρε φάκελο και βάλε μετρητά. Το κανα μια φορά να δωρίσω με iban ,και στον καθιερωμένο χαιρετισμό του ζευγαριού στο γλέντι όλοι δίναν φάκελο και έγω ένιωθα ο μαλάκας της υπόθεσης.
Φιλε το Iban ειναι αν δεν θες να πας.Τους βαζεις εκει τα λεφτα λες οτι εχεις και προβιντ και γλιτωνεις τα κλαπατσιμπαλα.
Μπράβο ρε παιδιά, unironically κάνει μπαμ ότι στάζουν σοφία αυτά τα δύο ποστ.

Δεν είμαι συγγενής αλλά είναι υφιστάμενη μου η νύφη άρα πρέπει να πάω με 50 σε άσπρο φάκελο, για να πάψουν αυτές οι κακόβουλες φήμες με τα αριστερά αφεντικά. Μου ήρθε και μια ιδέα να πάρω από το Temu ένα κόκκινο φάκελο σαν αυτόν που δίνουν οι Κινέζοι την πρωτοχρονιά, αλλά μπορεί με τον που τον δουν όλοι να περιμένουν ότι θα έχει αρκετά λεφτά για έκδοση Golden Visa.
SpoilerShow
Εικόνα
Και στα δικά σου btw :003:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28560
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 06 Οκτ 2023, 23:33

Saturn έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:26
GoBack έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:07
Saturn έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:03
Πόσο γυφτιά να καλείς κάποιον στον γάμο σου και να του ζητάς δώρο. Πόσο μάλλον με iban
Νταξ δεν εχει διαφορα αφου το δωρο θα το κανεις ετσι και αλλιως.Μη-γυφτια θα ηταν να γραφει το προκλητηριο οτι δεν θα δεχτουν δωρα.Δεν το εχω δει ποτε :lol:
Άλλο τί θα κάνει ο καθένας άλλο να λες παντρεύομαι και να καλείς κάποιον και να του ανακοινώνεις οτι θες δώρο και μάλιστα να του υποδηλώνεις τον τρόπο ...
Σαφώς το θέμα δώρο γάμου είναι εθιμικό και πρακτικό, δωρίζεις στο ζευγάρι για να το βοηθήσεις στην αρχή της κανούριας του ζωής, δεν είναι οτι το παραβλέπει κανείς αυτό. Αλλά έτερον εκάτερον.
Δεν υπάρχει λόγος, από την άλλη, ούτε να δηλώσεις πως δεν θέλεις δώρο, το δώρο είναι μια κίνηση που την αποφασίζει αυτός που δωρίζει και έχει και αυτό τον ρόλο του και τον λόγο του στην ζωή μας, γενικότερα σαν κίνηση προσφοράς.

Αυτό που θα καταλάβαινα να έλεγε ένα ζευγάρι,για διάφορους λόγους, είναι αντι για δώρο, προσφέρετε ό,τι θέλει ο καθένας σε κάποιο κοινωφελή σκοπό.
Η ουσια ειναι οτι ειτε στο γραψουν ειτε δεν στο γραψουν το δωρο το περιμενουν και θα το παρουν.Δεν χρειαζεται να το φιλοσοφουμε τοσο πολυ αφου το iban διευκολυνει τη διαδικασια.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7774
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 06 Οκτ 2023, 23:34

mao mao έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:59
GoBack έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:58
mao mao έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:55


πάρε φάκελο και βάλε μετρητά. Το κανα μια φορά να δωρίσω με iban ,και στον καθιερωμένο χαιρετισμό του ζευγαριού στο γλέντι όλοι δίναν φάκελο και έγω ένιωθα ο μαλάκας της υπόθεσης.
Φιλε το Iban ειναι αν δεν θες να πας.Τους βαζεις εκει τα λεφτα λες οτι εχεις και προβιντ και γλιτωνεις τα κλαπατσιμπαλα.
ακριβώς. μετά το κατάλαβα.
έπρεπε να εκτυπώσεις το έμβασμα και να το βάλεις στον φάκελο.
Ή ακόμα καλύτερα να το καρφίτσωνες στο νυφικό.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Οκτ 2023, 23:35

GoBack έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:33


Η ουσια ειναι οτι ειτε στο γραψουν ειτε δεν στο γραψουν το δωρο το περιμενουν και θα το παρουν.Δεν χρειαζεται να το φιλοσοφουμε τοσο πολυ αφου το iban διευκολυνει τη διαδικασια.


Ρε συ, ήμαρτον, θα πας να δώσεις προσκλητήριο και θα λες στον άλλο, κάνε και την καταθεσούλα σου εδώ...
????
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 06 Οκτ 2023, 23:38

sharp έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:32
Αυτό με τα λεφτά ξεκίνησε επειδή στο τέλος κατέληγες με 15 σερβίτσια και μετά έτρεχες να τα αλλάξεις, κάτι που δεν είναι πάντα εύκολο. Στη συνέχεια σού λέει να πάμε κανα ταξιδάκι καλύτερα, οπότε φέρτε τα σε μετρητά.
Άλλο να τα δώσεις εσύ τα μετρητά, εφόσον μπορείς και θες, και άλλο να στα ζητάνε
Για κάποιον που δεν έχει κι ολας να δώσει πολλά και δεν είναι κι όλας κοντινός του ζευγαριού, ε είναι ακόμα χειρότερα..
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43563
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Οκτ 2023, 23:47

sharp έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:08
GoBack έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:58


Φιλε το Iban ειναι αν δεν θες να πας.Τους βαζεις εκει τα λεφτα λες οτι εχεις και προβιντ και γλιτωνεις τα κλαπατσιμπαλα.
Μπράβο ρε παιδιά, unironically κάνει μπαμ ότι στάζουν σοφία αυτά τα δύο ποστ.

Δεν είμαι συγγενής αλλά είναι υφιστάμενη μου η νύφη άρα πρέπει να πάω με 50 σε άσπρο φάκελο, για να πάψουν αυτές οι κακόβουλες φήμες με τα αριστερά αφεντικά. Μου ήρθε και μια ιδέα να πάρω από το Temu ένα κόκκινο φάκελο σαν αυτόν που δίνουν οι Κινέζοι την πρωτοχρονιά, αλλά μπορεί με τον που τον δουν όλοι να περιμένουν ότι θα έχει αρκετά λεφτά για έκδοση Golden Visa.
SpoilerShow
Εικόνα
Και στα δικά σου btw :003:
ευχαριστώ :sal5:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 928
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 07 Οκτ 2023, 00:09

Πολύ επίκαιρο θέμα, μιας και θα ήθελα και εγώ μια γνώμη για το πόσα δίνουμε για συνάδελφο. Και γενικά δηλαδή, αφού είναι έτσι το σύστημα, πώς καθορίζεται το κασέ;
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Οκτ 2023, 00:14

Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:42
Πήρα μια πρόσκληση για ένα γάμο. Στο κάτω μέρος γράφει:
"Προαιρετική λίστα γάμου: IBAN GRxxxxxxxxxx"

Όταν λέμε λίστα γάμου στην Ελλάδα, δεν εννοούμε λίστα; Απλά βάζεις λεφτά στο λογαριασμό αυτό και τη λίστα την ξέρει μόνο η νύφη κι ο γαμπρός; :smt017
εχει μεινει απο παλια το όνομα, βαζαμε μια λιστα με καταστήματα στα οποια υπήρχε συνεννόηση για να δεχθουν επιστροφές κλπ, και διαλεγαν απο εκει οι καλεσμένοι πράγματα. Ε μετά εγινε ιβαν κατευθείαν.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 07 Οκτ 2023, 00:22

NoMoreLice έγραψε:
07 Οκτ 2023, 00:09
Πολύ επίκαιρο θέμα, μιας και θα ήθελα και εγώ μια γνώμη για το πόσα δίνουμε για συνάδελφο. Και γενικά δηλαδή, αφού είναι έτσι το σύστημα, πώς καθορίζεται το κασέ;
Ανάλογα τον γαμπρό ρε παιδί μου. Αν είναι καρδιακός φίλος και είσαι λεφτάς, δίνεις και 1000, του παίρνεις και αμάξι. Αν είναι άνθρωπος που είδες μόνο μια φορά και αυτό από μακριά, μπορείς να δώσεις ό,τι υπολογίζεις ότι ξόδεψαν για το τάισμα σου.

Βρήκα μια ωραία απάντηση στο reddit
Αν είσαι με εισόδημα κάτω των 15κ το χρόνο, η βασική ταρίφα πάει:

20€ αν είναι γνωστός γνωστού - μακρινός συγγενής κ δεν κάτσεις στο κέντρο
50€ βασική τιμή
100€ αν είναι όντως φίλος
200€ αν είναι κολλητάρι από τα μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού κ τον ξέρεις δεκαετίες

Προς τα πάνω δεν έχει όριο

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21529
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 07 Οκτ 2023, 00:43

20€ αν είναι γνωστός γνωστού - μακρινός συγγενής κ δεν κάτσεις στο κέντρο
:smt005:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 928
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 07 Οκτ 2023, 00:49

masterridley έγραψε:
07 Οκτ 2023, 00:22
NoMoreLice έγραψε:
07 Οκτ 2023, 00:09
Πολύ επίκαιρο θέμα, μιας και θα ήθελα και εγώ μια γνώμη για το πόσα δίνουμε για συνάδελφο. Και γενικά δηλαδή, αφού είναι έτσι το σύστημα, πώς καθορίζεται το κασέ;
Ανάλογα τον γαμπρό ρε παιδί μου. Αν είναι καρδιακός φίλος και είσαι λεφτάς, δίνεις και 1000, του παίρνεις και αμάξι. Αν είναι άνθρωπος που είδες μόνο μια φορά και αυτό από μακριά, μπορείς να δώσεις ό,τι υπολογίζεις ότι ξόδεψαν για το τάισμα σου.

Βρήκα μια ωραία απάντηση στο reddit
Αν είσαι με εισόδημα κάτω των 15κ το χρόνο, η βασική ταρίφα πάει:

20€ αν είναι γνωστός γνωστού - μακρινός συγγενής κ δεν κάτσεις στο κέντρο
50€ βασική τιμή
100€ αν είναι όντως φίλος
200€ αν είναι κολλητάρι από τα μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού κ τον ξέρεις δεκαετίες

Προς τα πάνω δεν έχει όριο
Χμ, λίγα μου φαίνονται. Ίσως πρέπει να λάβουμε υπόψιν και τον πληθωρισμό. Πλέον με 50 ευρώ παίρνεις 2 γιαούρτια από το σούπερ μάρκετ που λέει ο λόγος.
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών