Βουτάτε τη γλώσσα...

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Ιουν 2018, 12:39

Να βρίζετε ρε παιδιά. Γλιτώνετε από εγκεφαλικά και καρδιοπάθειες.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
YouOnlyLiveOnce
Δημοσιεύσεις: 1911
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:23

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YouOnlyLiveOnce » 11 Ιουν 2018, 12:47

Ναι συνηθως σκεφτομαι πριν πω κατι η πως θα το πω
Για να αποφυγω αυτο
Εικόνα:lol:

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 13 Ιουν 2018, 23:19

Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:05
...στο μυαλο πριν μιλησετε ή πετατε βατραχια; Σταματατε ενα διαλογο οταν βρισκεστε σε κατασταση εκνευρισμου ή τα χωνετε ανεξελεγκτα;
Τα χώνω ανεξέλεγκτα! Δεν τα κρατάω μέσα μου!


Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:05
Μπαινετε στη θεση του αλλου, ωστε να τον κατανοησετε;
Όχι! Αυτός μπαίνει στη θέση μου;


Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:05
Τι προσπαθειες κανετε για να γινετε καλυτεροι ως ανθρωποι; θελετε να γινετε καλυτεροι ή οχι; μηπως πιστευετε οτι εχετε φτασει το καλυτερο σας; σας αρκει το καλυτερο σας;
Μια χαρά είμαι και στο καλύτερό μου. Αυτοί που καταπίνουν το θυμό τους δεν είναι καλά, θερίζουν τα αυτοάνοσα.

Γενικώς ο κόσμος δεν πάει καλά. Δεν ξέρω αν τους αποτελείωσε η κρίση, αλλά δυσλειτουργούν. Αν μπαίνεις στη θέση των άλλων και δείχνεις κατανόηση σε όλους, ο δρόμος για το Δρομοκαΐτειο δεν είναι μακρύς.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 13 Ιουν 2018, 23:23

sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 17:05
Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:48
sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:44
Μουτράκια από ποιον; μήπως να τον πούμε να το σκεφτεί λίγο καλύτερα, δεν θέλει και πολύ χρόνο, να μην αρχίσει την γκρίνια; αφού ο άλλος απλώς δεν το σκέφτηκε λίγο παραπάνω, σιγά.
:lol:

Ακλαφτο θα παει. Δε θα μαθω τι σκεφτονται οι πχορουμιτες! :fp::p1:
Καλά Άντε, θα σε βοηθήσω εγώ.
Χτες λοιπόν στην δουλειά εκεί στα καλά καθούμενα που λένε, μιλούσα με μια που δούλευε σε μκο κτλ αλληλέγγυα, στα ξαφνικά τρίγγαρε γιατί σε κάποια φάση είχα πει για τους σκληροπυρηνικούς βίγκαν ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτούς, είναι ανώμαλοι κτλ. Σε άλλες συζητήσεις της έλεγα ότι καλά κάνουν και το κυνηγάνε το θέμα με τα ανθρώπινα δικαιώματα κτλ γιατί στις μουσουλμάνες πχ κακώς τρωγόμαστε να τις αφαιρέσουμε το δικαίωμα να έχουν πολλές τον ίδιο άντρα, να τις κόβουν τις κλειτορίδες αν δεν και σωστές και κυκλοφορούν με τα μούτρα τους φόρα παρτίδα κτλ.
:003:
Δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς αλλά άρχισε να φωνάζει και να με βρίζει, είσαι φασίστας λέει, φαλλοκράτης δεν έχεις μελετήσει καθόλου τον βιγκανιζμό κτλ. ξερόλας κτλ. Εντωμεταξύ η γκόμενα κάθε φορά που χάλαγε κάτι στο πισί της, ήθελε να μάθει κάτι για προϊόντα τεχνολογίας κτλ ερχόταν και με ρωτούσε και εγώ την απαντούσα ή της τα έφτιαχνα.
Ίσως να φταίει πάλι που πέρσι σε κάποια φάση όταν πηγαίνανε και γράφανε κάτι συνθήματα και κάτι ζωγραφιές σε έναν τοίχο που έχουμε γι αυτόν τον λόγο ήρθε με τις κιμωλιες και μου είπε εσύ γιατί δεν γράφεις τίποτα; της λέω να θελω πολύ να γράψω κάτι αλλά δεν ξέρω να το γράφω στα αράβικα (αυτή ξέρει αραβικά), μου λέει πες μου τι θέλεις να στο μεταφράσω, της λέω οκ θέλω να γράψω στα αράβικα έξω οι ξένοι. Άργησε λίγο να το καταλάβει αλλά αν κρίνω ένα χρόνο μετά περίπου μάλλον ακόμη δεν το κατάλαβε.
Τέσπα θέλω να πω ότι ο Βούδας είναι μια τρίχα απ ταρκίδια μου.
(:
:smt023
Μία εκεί στη yoga, vegan, ενεργειακή θεραπεύτρια κλπ που το παίζει εντελώς ατάραχη και υπεράνω, κάθε φορά που λέγαμε (οι φυσιολογικοί άνθρωποι) κανένα σκηνικό με φασαρίες στη δουλειά, στη γειτονιά ή την ώρα που οδηγούσαμε, μας έλεγε ότι κάτι του είχαμε κάνει στην προηγούμενη ζωή του και γι' αυτό αντέδρασε άσχημα (με δυο λόγια, καλά μας έκανε) και να μην αντιδράσουμε γιατί βγαίνουμε από το κέντρο μας.
Και μια φορά που με άκουσε να λέω για κάποιον ότι κάνει σαν χαζογκουρού, απασφάλισε. Σαν να έβρισα τον θεό ένα πράγμα. Και μην ξαναμιλήσεις έτσι για τους γκουρού, τσιρίζοντας όμως.
Και της λέω "βγήκες από το κέντρο σου". Μπλάβιασε η τύπισσα! :8)
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 14 Ιουν 2018, 09:43

Juno έγραψε:
13 Ιουν 2018, 23:23
sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 17:05
Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:48


:lol:

Ακλαφτο θα παει. Δε θα μαθω τι σκεφτονται οι πχορουμιτες! :fp::p1:
Καλά Άντε, θα σε βοηθήσω εγώ.
Χτες λοιπόν στην δουλειά εκεί στα καλά καθούμενα που λένε, μιλούσα με μια που δούλευε σε μκο κτλ αλληλέγγυα, στα ξαφνικά τρίγγαρε γιατί σε κάποια φάση είχα πει για τους σκληροπυρηνικούς βίγκαν ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτούς, είναι ανώμαλοι κτλ. Σε άλλες συζητήσεις της έλεγα ότι καλά κάνουν και το κυνηγάνε το θέμα με τα ανθρώπινα δικαιώματα κτλ γιατί στις μουσουλμάνες πχ κακώς τρωγόμαστε να τις αφαιρέσουμε το δικαίωμα να έχουν πολλές τον ίδιο άντρα, να τις κόβουν τις κλειτορίδες αν δεν και σωστές και κυκλοφορούν με τα μούτρα τους φόρα παρτίδα κτλ.
:003:
Δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς αλλά άρχισε να φωνάζει και να με βρίζει, είσαι φασίστας λέει, φαλλοκράτης δεν έχεις μελετήσει καθόλου τον βιγκανιζμό κτλ. ξερόλας κτλ. Εντωμεταξύ η γκόμενα κάθε φορά που χάλαγε κάτι στο πισί της, ήθελε να μάθει κάτι για προϊόντα τεχνολογίας κτλ ερχόταν και με ρωτούσε και εγώ την απαντούσα ή της τα έφτιαχνα.
Ίσως να φταίει πάλι που πέρσι σε κάποια φάση όταν πηγαίνανε και γράφανε κάτι συνθήματα και κάτι ζωγραφιές σε έναν τοίχο που έχουμε γι αυτόν τον λόγο ήρθε με τις κιμωλιες και μου είπε εσύ γιατί δεν γράφεις τίποτα; της λέω να θελω πολύ να γράψω κάτι αλλά δεν ξέρω να το γράφω στα αράβικα (αυτή ξέρει αραβικά), μου λέει πες μου τι θέλεις να στο μεταφράσω, της λέω οκ θέλω να γράψω στα αράβικα έξω οι ξένοι. Άργησε λίγο να το καταλάβει αλλά αν κρίνω ένα χρόνο μετά περίπου μάλλον ακόμη δεν το κατάλαβε.
Τέσπα θέλω να πω ότι ο Βούδας είναι μια τρίχα απ ταρκίδια μου.
(:
:smt023
Μία εκεί στη yoga, vegan, ενεργειακή θεραπεύτρια κλπ που το παίζει εντελώς ατάραχη και υπεράνω, κάθε φορά που λέγαμε (οι φυσιολογικοί άνθρωποι) κανένα σκηνικό με φασαρίες στη δουλειά, στη γειτονιά ή την ώρα που οδηγούσαμε, μας έλεγε ότι κάτι του είχαμε κάνει στην προηγούμενη ζωή του και γι' αυτό αντέδρασε άσχημα (με δυο λόγια, καλά μας έκανε) και να μην αντιδράσουμε γιατί βγαίνουμε από το κέντρο μας.
Και μια φορά που με άκουσε να λέω για κάποιον ότι κάνει σαν χαζογκουρού, απασφάλισε. Σαν να έβρισα τον θεό ένα πράγμα. Και μην ξαναμιλήσεις έτσι για τους γκουρού, τσιρίζοντας όμως.
Και της λέω "βγήκες από το κέντρο σου". Μπλάβιασε η τύπισσα! :8)
Θέλεις ταχύρυθμα.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Ιουν 2018, 09:52

Juno έγραψε:
13 Ιουν 2018, 23:19
Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:05
...στο μυαλο πριν μιλησετε ή πετατε βατραχια; Σταματατε ενα διαλογο οταν βρισκεστε σε κατασταση εκνευρισμου ή τα χωνετε ανεξελεγκτα;
Τα χώνω ανεξέλεγκτα! Δεν τα κρατάω μέσα μου!
να προσεχεις λιγο, γιατι παιζει και το σεναριο να εχεις κανει λαθος, και ο εκνευρισμος σου να ειναι εντελως ατοπος. μαλιστα στην περιπτωση που απεναντι σου βρισκεται καποιος που πιστευει επισης οτι πρεπει να τα εξωτερικευει ολα, και εχει και δικιο, μπορει να βρεθεις και με κανα βουλωμενο ματι, η χειροτερα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 14 Ιουν 2018, 10:07

Χαοτικός έγραψε:
11 Ιουν 2018, 12:39
Να βρίζετε ρε παιδιά. Γλιτώνετε από εγκεφαλικά και καρδιοπάθειες.
Αυτό μπορεί να ήταν ο τρόπος να αντιδρά κανείς δεκαετίες πριν. Συνήθως τώρα θα χάσει το δίκιο του. Ίσως επιβιώνει σε κάποιες περιοχές, στην Αθήνα και σε περιβάλλον γραφείου, όχι και τόσο.

Ο στόχος ποιος είναι; Να εκτονωθείς ή να γίνει αυτό που θέλεις; Αν θέλεις το δεύτερο, υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι. Αν γίνει αυτό που θέλεις, δεν έχεις λόγο να εκνευριστείς.

Ως γυναίκα, έχω παρατηρήσει ότι αν δεν είμαι γνωστή σε ένα περιβάλλον, πχ την πρώτη φορά που θα μιλήσω με τη νέα δασκάλα των παιδιών, προκαλώ σεβασμό αν πάω με τη μία και μοναδική σούπερ επαγγελματική δερμάτινη τσάντα που έχω και ντυμένη σχετικά καλά, δηλαδή διαφορετικά από όσο είμαι κάθε μέρα γιατί βαριέμαι να είμαι έτσι κάθε μέρα. Εκεί που με ξέρουν, δεν χρειάζεται να αποδείξω και πολλά ή δεν θέλω να τα αποδείξω με αυτό τον τρόπο.

Το πιο δύσκολο είναι να μιλήσεις εκεί που οι άλλοι σιωπούν και έχουν αφήσει κάτι να γίνει συνήθεια ενώ δεν πρέπει. Εκεί αν μιλήσεις, μπορεί να σε πουν και παράξενο. Παράδειγμα, μίλησα σε καταστηματάρχες στην Αδριανού, λίγους μήνες πριν που επεκτεινόταν ΚΑΙ προς τα εκεί ο σκουπιδότοπος που επικρατούσε τότε στο Μοναστηράκι (ευτυχώς έχουν αλλάξει πράγματα από τότε). Τους είπα, πώς το δεχτήκατε αυτό; Να τρώει ο πελάτης σας δίπλα στα σκουπίδια που είναι μέσα στον αρχαιολογικό χώρο; Σε ανάλογες περιπτώσεις που έχω μιλήσει, ελάχιστοι μου σήκωσαν και τη φωνή!Ε, με χάλασε; Όχι, δεν με χάλασε, δεν πιστεύω ότι ήμουν εγώ η γραφική και στο τέλος με τον ένα ή τον άλλο τρόπο αυτοί μαζεύτηκαν ή τέλος πάντων μαζεύτηκαν όλοι οι άλλοι στους οποίους είχα μιλήσει και δεν εκνευρίστηκαν και το περιβάλλον άλλαξε προς το καλύτερο! Ενώ αν σε ενοχλεί και δεν κάνεις τίποτα, ε, δεν κάνεις τίποτα. Φυσικά ήμασταν ως λαός Αθηναϊκός τόσο αφασία που το βρήκαμε λογικό να καθαρίσει η περιοχή όταν περιμέναμε το τουριστικό ρεύμα της άνοιξης, πιο πριν ας έφταναν τα σκουπίδια μέχρι το γόνατο, η καθαριότητα αξίζει στους τουρίστες, όχι σε εμάς. Και ο Αθηναίος δεν πολυκατέβαινε στο Κέντρο. Περίμενε να φτιάξει ο καιρός, να φτιάξει κάτι σε μια άλλη ζωή.

Ένα λάθος έχω κάνει πάνω σε αυτό το θέμα και παραφέρθηκα όσον αφορά το ένα μου παιδί όσο ο μπαμπάς ήταν επαγγελματικό ταξίδι και μου είχε απαγορεύσει να τον ενοχλώ :003::003: μεγάλη ιστορία :003::003: και αυτό το λάθος το πληρώνω ακόμα. Δεν μπορούσα να ελέγξω τα νεύρα μου και το παιδί με δοκίμαζε. Στο τέλος μου πέρασε αλλά έδειξα τόσα νεύρα που αποτέλεσα κακό παράδειγμα για το παιδί μου και τώρα με αντιγράφει και μου τη δίνει τρομερά αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2018, 10:19

νύχτα έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:59
μ εκτιμάς ίσως :bored:



επί του θέματος, όταν εκνευρίζομαι είμαι εκρηκτική

σε γενικές γραμμές, ξέρω να το βουλώνω και
εκτιμάται πολύ, κυρίως από μένα
Επιχειρώ μία μετάφραση.

Όταν εκνευρίζομαι στ' αλήθεια, είμαι εκρηκτική.
Όταν απλώς βαριέμαι, δεν είμαι.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 14 Ιουν 2018, 10:53

Γω πάντως παιδιά όταν άρχιζε η χαλιλέγγυα να με φωνάζει φασίστα φαλλοκράτη μην ξαναμιλήσεις εδώ μέσα στο απαγορεύω κτλ περίμενα με χαμόγελο να τελειώσει την πλησίασα και σχεδόν ψιθυριστά και με χαμόγελο της εξήγησα ότι συνήθως οι άνθρωποι, οι άνθρωποι όμως όταν δεν έχουν επιχειρήματα και δρουν όπως όλοι οι άλλοι φασίστες επιβάλλουν και απαγορεύουν στους άλλους ανθρώπους πράματα και ακριβώς επειδή δεν έχουν να ξεστομίσουν λογική και επιχείρημα κάνουν χυδαίες επιθέσεις στο πρόσωπο και όχι στην άποψη του προσώπου που έχουν απέναντι τους, της έκανα σαφές πάντα ψιθυριστά ότι μπορώ και γω να και θα μιλήσω όπως μου μιλάνε στο μέλλον και γενικότερα όπως γουστάρω να μιλάω γιατί τσακίζουμε τον φασισμό από όπου κι αν προέρχεται (σικ). Σε 2 λεπτά είχε εξαφανιστεί, συγγνώμη από τότε δεν μου ζήτησε και το εκτιμώ πολύ αυτό αλήθεια, δεν ξέρει τι την περιμένει η κακομοίρα. Έχει γίνει πολύ ευγενικιά από τότε και σκύβει το κεφάλι όταν με βλέπει, αυτό είναι πολύ καλό επίσης αλλά δεν αλλάζει το μέλλον.
:003:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Ιουν 2018, 12:18

sys3x έγραψε:
14 Ιουν 2018, 10:53
Γω πάντως παιδιά όταν άρχιζε η χαλιλέγγυα να με φωνάζει φασίστα φαλλοκράτη μην ξαναμιλήσεις εδώ μέσα στο απαγορεύω κτλ περίμενα με χαμόγελο να τελειώσει την πλησίασα και σχεδόν ψιθυριστά και με χαμόγελο της εξήγησα ότι συνήθως οι άνθρωποι, οι άνθρωποι όμως όταν δεν έχουν επιχειρήματα και δρουν όπως όλοι οι άλλοι φασίστες επιβάλλουν και απαγορεύουν στους άλλους ανθρώπους πράματα και ακριβώς επειδή δεν έχουν να ξεστομίσουν λογική και επιχείρημα κάνουν χυδαίες επιθέσεις στο πρόσωπο και όχι στην άποψη του προσώπου που έχουν απέναντι τους, της έκανα σαφές πάντα ψιθυριστά ότι μπορώ και γω να και θα μιλήσω όπως μου μιλάνε στο μέλλον και γενικότερα όπως γουστάρω να μιλάω γιατί τσακίζουμε τον φασισμό από όπου κι αν προέρχεται (σικ). Σε 2 λεπτά είχε εξαφανιστεί, συγγνώμη από τότε δεν μου ζήτησε και το εκτιμώ πολύ αυτό αλήθεια, δεν ξέρει τι την περιμένει η κακομοίρα. Έχει γίνει πολύ ευγενικιά από τότε και σκύβει το κεφάλι όταν με βλέπει, αυτό είναι πολύ καλό επίσης αλλά δεν αλλάζει το μέλλον.
:003:
εγω βρισκω πολυ διασκεδαστικη την εναλλαγη εντασης φωνης, απεναντι σε καποια που σκουζει. π.χ.

γιατι φωναζεις; ηρεμησε.

δεν αποκτας δικιο ουρλιαζοντας.

ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΓΩ ΦΩΝΑΖΩ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΑ, ΑΜΑ ΘΕΛΩ

αλλα δεν θελω, ειμαι πολιτισμενος ανθρωπος

οποτε, σε παρακαλω, βγαλε το μπουστη το σκασμο να μιλησουμε σαν ανθρωποι.(εδω ας πουμε ξαναρχιζουν οι φωνες)

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

βλεπεις, μπορω να σε επισκιασω, δεν ειναι δυσκολο. τι θαλεγες να μιλησουμε σαν ανθρωποι;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 14 Ιουν 2018, 16:29

Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2018, 12:18
sys3x έγραψε:
14 Ιουν 2018, 10:53
Γω πάντως παιδιά όταν άρχιζε η χαλιλέγγυα να με φωνάζει φασίστα φαλλοκράτη μην ξαναμιλήσεις εδώ μέσα στο απαγορεύω κτλ περίμενα με χαμόγελο να τελειώσει την πλησίασα και σχεδόν ψιθυριστά και με χαμόγελο της εξήγησα ότι συνήθως οι άνθρωποι, οι άνθρωποι όμως όταν δεν έχουν επιχειρήματα και δρουν όπως όλοι οι άλλοι φασίστες επιβάλλουν και απαγορεύουν στους άλλους ανθρώπους πράματα και ακριβώς επειδή δεν έχουν να ξεστομίσουν λογική και επιχείρημα κάνουν χυδαίες επιθέσεις στο πρόσωπο και όχι στην άποψη του προσώπου που έχουν απέναντι τους, της έκανα σαφές πάντα ψιθυριστά ότι μπορώ και γω να και θα μιλήσω όπως μου μιλάνε στο μέλλον και γενικότερα όπως γουστάρω να μιλάω γιατί τσακίζουμε τον φασισμό από όπου κι αν προέρχεται (σικ). Σε 2 λεπτά είχε εξαφανιστεί, συγγνώμη από τότε δεν μου ζήτησε και το εκτιμώ πολύ αυτό αλήθεια, δεν ξέρει τι την περιμένει η κακομοίρα. Έχει γίνει πολύ ευγενικιά από τότε και σκύβει το κεφάλι όταν με βλέπει, αυτό είναι πολύ καλό επίσης αλλά δεν αλλάζει το μέλλον.
:003:
εγω βρισκω πολυ διασκεδαστικη την εναλλαγη εντασης φωνης, απεναντι σε καποια που σκουζει. π.χ.

γιατι φωναζεις; ηρεμησε.

δεν αποκτας δικιο ουρλιαζοντας.

ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΓΩ ΦΩΝΑΖΩ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΑ, ΑΜΑ ΘΕΛΩ

αλλα δεν θελω, ειμαι πολιτισμενος ανθρωπος

οποτε, σε παρακαλω, βγαλε το μπουστη το σκασμο να μιλησουμε σαν ανθρωποι.(εδω ας πουμε ξαναρχιζουν οι φωνες)

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

βλεπεις, μπορω να σε επισκιασω, δεν ειναι δυσκολο. τι θαλεγες να μιλησουμε σαν ανθρωποι;
Ναι αυτό κάνω και εγώ αλλά την συγκεκριμένη δεν την ξέρω καλά και ήμασταν σε μέρος που μπαινωβγαίνει πολύς κόσμος, εκείνη την στιγμή δεν είχε άλλους ευτυχώς γιατί μάλλον δεν θα τους έβγαινε σε καλό.
Εντωμεταξύ η γκόμενα είναι πρώην βίγκαν, έτσι ξεκίνησε να τα παίρνει κιόλας, σαβούριαζα έναν γύρο επιδεικτικά μπροστά τις και έλεγα κρίμα που είναι τόσο ανώμαλοι άνθρωποι οι βίγκαν έχουν κάποια φερ πόηντς και καλά αλλά σαν όλους τους γιαχωβάδες κτλ.. :003:
Μου έβγαλε να μου δείξει τα μπράτσα της σε εκείνη την φάση και κόντεψε να μου βγει το χοιρινό από την μύτη, τέσπα έχω ρίξει άφθονο γέλιο ήδη και κάτι μου λέει ότι έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας.
:003:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

νύχτα

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 14 Ιουν 2018, 16:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2018, 10:19

Επιχειρώ μία μετάφραση.

Όταν εκνευρίζομαι στ' αλήθεια, είμαι εκρηκτική.
Όταν απλώς βαριέμαι, δεν είμαι.
η αλήθεια είναι ότι τις βαριέμαι τις συγκρούσεις
οπότε δεν τις επιδιώκω

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 14 Ιουν 2018, 22:14

Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2018, 09:52
Juno έγραψε:
13 Ιουν 2018, 23:19
Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:05
...στο μυαλο πριν μιλησετε ή πετατε βατραχια; Σταματατε ενα διαλογο οταν βρισκεστε σε κατασταση εκνευρισμου ή τα χωνετε ανεξελεγκτα;
Τα χώνω ανεξέλεγκτα! Δεν τα κρατάω μέσα μου!
να προσεχεις λιγο, γιατι παιζει και το σεναριο να εχεις κανει λαθος, και ο εκνευρισμος σου να ειναι εντελως ατοπος. μαλιστα στην περιπτωση που απεναντι σου βρισκεται καποιος που πιστευει επισης οτι πρεπει να τα εξωτερικευει ολα, και εχει και δικιο, μπορει να βρεθεις και με κανα βουλωμενο ματι, η χειροτερα.
Κάτι θα ξέρεις σχετικά, ειδικά αφού έχεις βγάλει επιθετικότητα σε συζητήσεις αν σε πειράξουν θα τους κάνεις αυτό και αν πουν κάτι στο παιδί σου θα τους κάνεις το άλλο.
Αλλά μάλλον δεν συναναστρέφομαι άτομα σαν εσένα, τι άλλο να πω; Α, ναι, ότι υπολογίζω όλες τις παραμέτρους πχ ποτέ δεν τσακώνομαι στο αυτοκίνητο, ούτε γενικώς δημόσια, δεν ξέρεις τι ψυχάκιας μπορεί αν είναι ο άλλος.
Στη δουλειά τα χώνω κυρίως και χωρίς φωνές, απλώς πολλή ειρωνεία και επί τόπου με το που γίνεται το κακό, άρα ακόμα και ένας Ασέβαστος εκείνη την ώρα είναι ξεβράκωτος, τι να πει; Ότι δεν φταίει; :8)
Και μία φορά στη γειτονιά, ένας σαν εσένα έκανε κίνηση να σηκώσει χέρι και απλώς τον κατήγγειλα στην πολεοδομία. Δεν έγινε τίποτα, τα κουκούλωσε, αλλά από τότε είναι ο πρώτος ύποπτος αν μου συμβεί κάτι και κρατιέται. Και δεν ξαναπάρκαρε στη θέση μου. :8)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 14 Ιουν 2018, 23:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 14 Ιουν 2018, 22:17

sys3x έγραψε:
14 Ιουν 2018, 09:43
Juno έγραψε:
13 Ιουν 2018, 23:23
:smt023
Μία εκεί στη yoga, vegan, ενεργειακή θεραπεύτρια κλπ που το παίζει εντελώς ατάραχη και υπεράνω, κάθε φορά που λέγαμε (οι φυσιολογικοί άνθρωποι) κανένα σκηνικό με φασαρίες στη δουλειά, στη γειτονιά ή την ώρα που οδηγούσαμε, μας έλεγε ότι κάτι του είχαμε κάνει στην προηγούμενη ζωή του και γι' αυτό αντέδρασε άσχημα (με δυο λόγια, καλά μας έκανε) και να μην αντιδράσουμε γιατί βγαίνουμε από το κέντρο μας.
Και μια φορά που με άκουσε να λέω για κάποιον ότι κάνει σαν χαζογκουρού, απασφάλισε. Σαν να έβρισα τον θεό ένα πράγμα. Και μην ξαναμιλήσεις έτσι για τους γκουρού, τσιρίζοντας όμως.
Και της λέω "βγήκες από το κέντρο σου". Μπλάβιασε η τύπισσα! :8)
Θέλεις ταχύρυθμα.
:D
Λες; Πού κάνω εγγραφή; :8)


Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2018, 12:18
εγω βρισκω πολυ διασκεδαστικη την εναλλαγη εντασης φωνης, απεναντι σε καποια που σκουζει. π.χ.

γιατι φωναζεις; ηρεμησε.

δεν αποκτας δικιο ουρλιαζοντας.

ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΓΩ ΦΩΝΑΖΩ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΑ, ΑΜΑ ΘΕΛΩ

αλλα δεν θελω, ειμαι πολιτισμενος ανθρωπος

οποτε, σε παρακαλω, βγαλε το μπουστη το σκασμο να μιλησουμε σαν ανθρωποι.(εδω ας πουμε ξαναρχιζουν οι φωνες)

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

βλεπεις, μπορω να σε επισκιασω, δεν ειναι δυσκολο. τι θαλεγες να μιλησουμε σαν ανθρωποι;
Κοίτα μην έρθει ο άντρας της και καταλήξεις με κανένα βουλωμένο μάτι ή τίποτα χειρότερο. Γιατί ωραία είναι να τα βάζεις με γυναίκες, το χεις. Αλλά αν εμφανιστεί κανένας μαντράχαλος τι θα κάνεις; :c020:
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 15 Ιουν 2018, 08:05

Juno έγραψε:
13 Ιουν 2018, 23:23
Μία εκεί στη yoga...
Και της λέω "βγήκες από το κέντρο σου". Μπλάβιασε η τύπισσα! :8)
:lol:
Juno έγραψε:
13 Ιουν 2018, 23:19
Μια χαρά είμαι και στο καλύτερό μου. Αυτοί που καταπίνουν το θυμό τους δεν είναι καλά, θερίζουν τα αυτοάνοσα.

Γενικώς ο κόσμος δεν πάει καλά. Δεν ξέρω αν τους αποτελείωσε η κρίση, αλλά δυσλειτουργούν. Αν μπαίνεις στη θέση των άλλων και δείχνεις κατανόηση σε όλους, ο δρόμος για το Δρομοκαΐτειο δεν είναι μακρύς.
Δεν εχεις αδικο...
Γαληνός έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:05
μπαίνω πάντα στην θέση των άλλων

το πρόβλημα μου όμως είναι ότι παραμπαίνω
μπαίνω τόσο πολύ, που ξεχνάω τα δικά μου, και στο τέλος ταυτίζομαι με τις μλκ του άλλου

αυτά σε ήρεμες καταστάσεις, γιατί σε άγριες, δεν σταματώ με τίποτα και ακούνε οι άλλοι, θέλουν δεν θέλουν, τις δικές μου μλκες

για να γίνεις "καλύτερος άνθρωπος" πρέπει να ακολουθήσεις την αρχή:

"Γίνομαι άπιστος και γι' αυτό, αξιόπιστος.."

πρέπει δηλαδή να προδώσεις τον άλλον για να μην προδώσεις τον εαυτό σου (όχι ότι το κάνω, αλλά προσπαθώ)

Μετά τα 30 κατάλαβα πως κανένας δεν σε κατανοεί. Είμαστε, δυστυχώς, μόνοι. Το τι μας έχει συμβεί, δεν μπορείς να το περιγράψεις. Κανείς, με τα χρόνια, δεν έχει ζήσει όλες τις πληγές σου, ούτε είναι διατεθιμένος να τις ακούσει, ούτε στην τελική θα τις καταλάβει, γιατί δεν ήταν εκεί.
Συνειδητοποιωντας αυτο που γραφεις, αλλαξες κατι; ή σου ειναι πιο ευκολο αυτο που ηδη ξερεις να κανεις;




Βασικα, επειδη καποιοι λετε για φωνες και καβγαδες. Αμα χρειαστει φωνη, θα βαλεις φωνη. Αμα χρειαστει καβγας, θα κανεις καβγα. Πριν κανεις κατι απο αυτα ομως εισαι σιγουρος οτι εχεις δικιο; εχεις σκεφτει τι υποστηριζεις; σκεφτεσαι πριν μιλησεις; βγαζεις ευκολα συμπερασματα ας πουμε;

Πχ, κατι απλο... Σε στηνει καποιος στο ραντεβου. Παιρνεις εξαλλος τηλ... "Και περιμενω μια ωρα, και θα μπορουσες να παρεις ενα τηλ, και τι ειμαι εγω που περιμενω" και μπλα μπλα μπλα... και γυριζει ο αλλος και σου απαντα πχ... "Τρακαρα στο δρομο οπως ερχομουν και μεχουν φερει στο νοσοκομειο... ".
Δε νιωθεις λιγο... παπαρας; Δε σκεφτεσαι οτι θα επρεπε να ειχες σκεφτει καλυτερα πριν βγαλεις τα συμπερασματα σου;

Απλως εχω την εντυπωση πως πολλες φορες οι ανθρωποι αντιμετωπιζουμε τα πραγματα με κακη διαθεση, καχυποπτα, βγαζοντας αδικα συμπερασματα. Υπαρχει μια ενταση, μια προκαταληψη και ενα απολυτο οτι ο αλλος εχει ως σκοπο της ζωης του να μας "τη φερει". Δυσκολα βλεπω ανθρωπους να αντιμετωπιζουν καταστασεις με καλη διαθεση, να μπουν στη θεση του αλλου και να πουν... ισως δεν το εκανε ετσι, ισως δεν το ηθελε, ισως δεν ηξερε, ισως ειναι πιεσμενος, ισως, ισως... συνηθως καταδικαζουμε προκαταβολικα και ειμαστε ετοιμοι για επιθεση, χωρις διαθεση να δειξουμε την παραμικρη επιεικεια.

Οχι, δεν εννοω να αφησουμε τους αλλους να μας πατανε κατω. Να τους ακουσουμε πριν μιλησουμε και να προσπαθησουμε να καταλαβουμε τη θεση τους, λεω. Και απλως αναρτωτιεμαι αν το κανουμε. Δε θα πω σε κανεναν αν αυτο ειναι σωστο ή λαθος ή τι θα πρεπει να κανει. Απλως αναρωτιεμαι με τι διαθεση αντιμετωπιζει ο κοσμος τους γυρω του.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών