Βουτάτε τη γλώσσα...

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Μάιος 2018, 18:54

blackpaint έγραψε:
19 Μάιος 2018, 18:30
sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 17:05
Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:48


:lol:

Ακλαφτο θα παει. Δε θα μαθω τι σκεφτονται οι πχορουμιτες! :fp::p1:
Καλά Άντε, θα σε βοηθήσω εγώ.
Χτες λοιπόν στην δουλειά εκεί στα καλά καθούμενα που λένε, μιλούσα με μια που δούλευε σε μκο κτλ αλληλέγγυα, στα ξαφνικά τρίγγαρε γιατί σε κάποια φάση είχα πει για τους σκληροπυρηνικούς βίγκαν ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτούς, είναι ανώμαλοι κτλ. Σε άλλες συζητήσεις της έλεγα ότι καλά κάνουν και το κυνηγάνε το θέμα με τα ανθρώπινα δικαιώματα κτλ γιατί στις μουσουλμάνες πχ κακώς τρωγόμαστε να τις αφαιρέσουμε το δικαίωμα να έχουν πολλές τον ίδιο άντρα, να τις κόβουν τις κλειτορίδες αν δεν και σωστές και κυκλοφορούν με τα μούτρα τους φόρα παρτίδα κτλ.
:003:
Δεν κατάλαβα γιατί ακριβώς αλλά άρχισε να φωνάζει και να με βρίζει, είσαι φασίστας λέει, φαλλοκράτης δεν έχεις μελετήσει καθόλου τον βιγκανιζμό κτλ. ξερόλας κτλ. Εντωμεταξύ η γκόμενα κάθε φορά που χάλαγε κάτι στο πισί της, ήθελε να μάθει κάτι για προϊόντα τεχνολογίας κτλ ερχόταν και με ρωτούσε και εγώ την απαντούσα ή της τα έφτιαχνα.
Ίσως να φταίει πάλι που πέρσι σε κάποια φάση όταν πηγαίνανε και γράφανε κάτι συνθήματα και κάτι ζωγραφιές σε έναν τοίχο που έχουμε γι αυτόν τον λόγο ήρθε με τις κιμωλιες και μου είπε εσύ γιατί δεν γράφεις τίποτα; της λέω να θελω πολύ να γράψω κάτι αλλά δεν ξέρω να το γράφω στα αράβικα (αυτή ξέρει αραβικά), μου λέει πες μου τι θέλεις να στο μεταφράσω, της λέω οκ θέλω να γράψω στα αράβικα έξω οι ξένοι. Άργησε λίγο να το καταλάβει αλλά αν κρίνω ένα χρόνο μετά περίπου μάλλον ακόμη δεν το κατάλαβε.
Τέσπα θέλω να πω ότι ο Βούδας είναι μια τρίχα απ ταρκίδια μου.
(:
αυτο συνεβη στ αληθεια :003:
Εντελώς όμως.
:003:

Στο άλλο νήμα διάβασα μια παράθεση του εναόν που λες ότι δεν παίζεις γκέης αλλά ντόους, ισχύει; κι αν ισχύει πληζ μη με πεις τίποτα για προ τουλζ και λότζικ πληζ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 19 Μάιος 2018, 19:05

sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 18:54

Εντελώς όμως.
:003:

Στο άλλο νήμα διάβασα μια παράθεση του εναόν που λες ότι δεν παίζεις γκέης αλλά ντόους, ισχύει; κι αν ισχύει πληζ μη με πεις τίποτα για προ τουλζ και λότζικ πληζ.
οχι οχι, δεν τα μπορω αυτα, προτιμω Απλυτον

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Μάιος 2018, 19:40

blackpaint έγραψε:
19 Μάιος 2018, 19:05
sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 18:54

Εντελώς όμως.
:003:

Στο άλλο νήμα διάβασα μια παράθεση του εναόν που λες ότι δεν παίζεις γκέης αλλά ντόους, ισχύει; κι αν ισχύει πληζ μη με πεις τίποτα για προ τουλζ και λότζικ πληζ.
οχι οχι, δεν τα μπορω αυτα, προτιμω Απλυτον
Άπλετον λένε την μάρκα, λάηβ! το λένε το ντόου ρε.
Τέσπα είσαι τυχερός, ότι θες ρώτα ζήτα κτλ. είχα μια ιδέα στην αρχή να ζητήσω τον Σπύρο να κάνει μια ενότητα για εμάς τα αρρωστάκια για μούσικ προντάκτσιο καιτς αλλά λέω δεν θα είναι κανένας άλλος, τώρα αρχίζω πάλι να το σκέφτομαι, εξάλλου θα έχω και λίγο περισσότερο χρόνο διαθέσιμο από δω και πέρα. Θα δείξει.
(:
Τι ιντερφέης έχεις ρε;
(καλά ναι θα ανοίξουμε άλλο νήμα, θέλω να δω αν αξίζει όμως).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 19 Μάιος 2018, 19:45

sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 19:40
blackpaint έγραψε:
19 Μάιος 2018, 19:05
sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 18:54

Εντελώς όμως.
:003:

Στο άλλο νήμα διάβασα μια παράθεση του εναόν που λες ότι δεν παίζεις γκέης αλλά ντόους, ισχύει; κι αν ισχύει πληζ μη με πεις τίποτα για προ τουλζ και λότζικ πληζ.
οχι οχι, δεν τα μπορω αυτα, προτιμω Απλυτον
Άπλετον λένε την μάρκα, λάηβ! το λένε το ντόου ρε.
Τέσπα είσαι τυχερός, ότι θες ρώτα ζήτα κτλ. είχα μια ιδέα στην αρχή να ζητήσω τον Σπύρο να κάνει μια ενότητα για εμάς τα αρρωστάκια για μούσικ προντάκτσιο καιτς αλλά λέω δεν θα είναι κανένας άλλος, τώρα αρχίζω πάλι να το σκέφτομαι, εξάλλου θα έχω και λίγο περισσότερο χρόνο διαθέσιμο από δω και πέρα. Θα δείξει.
(:
Τι ιντερφέης έχεις ρε;
(καλά ναι θα ανοίξουμε άλλο νήμα, θέλω να δω αν αξίζει όμως).
υπαρχουν ειδικα φορουμ γι αυτα, εδω δεν εχει κανενα νοημα, κανεις δεν ασχολειται αλλα ουτε καν ακουνε τετοια μουσικη. Σ ευχαριστω για την προσφορα αλλα δεν χρειαζομαι κατι προς το παρον.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 19 Μάιος 2018, 19:50

blackpaint έγραψε:
19 Μάιος 2018, 19:45
sys3x έγραψε:
19 Μάιος 2018, 19:40
blackpaint έγραψε:
19 Μάιος 2018, 19:05


οχι οχι, δεν τα μπορω αυτα, προτιμω Απλυτον
Άπλετον λένε την μάρκα, λάηβ! το λένε το ντόου ρε.
Τέσπα είσαι τυχερός, ότι θες ρώτα ζήτα κτλ. είχα μια ιδέα στην αρχή να ζητήσω τον Σπύρο να κάνει μια ενότητα για εμάς τα αρρωστάκια για μούσικ προντάκτσιο καιτς αλλά λέω δεν θα είναι κανένας άλλος, τώρα αρχίζω πάλι να το σκέφτομαι, εξάλλου θα έχω και λίγο περισσότερο χρόνο διαθέσιμο από δω και πέρα. Θα δείξει.
(:
Τι ιντερφέης έχεις ρε;
(καλά ναι θα ανοίξουμε άλλο νήμα, θέλω να δω αν αξίζει όμως).
υπαρχουν ειδικα φορουμ γι αυτα, εδω δεν εχει κανενα νοημα, κανεις δεν ασχολειται αλλα ουτε καν ακουνε τετοια μουσικη. Σ ευχαριστω για την προσφορα αλλα δεν χρειαζομαι κατι προς το παρον.
μην είσαι τόσο σίγουρος, μπορώ να σου δημιουργήσω άνετα πεντέξ πλασματικές ανάγκες, πχ τι θα έλεγες αν σου έλεγα ότι παίζει το soothe σπαζμένο;
τεσπά πες μου μόνο αυτό ρε, με τι όδιο ιντερφέης παίζεις;
SpoilerShow
σε κόβω για μοτού.
Σπύρο αν θες σβήσε τα off topic και σόρυ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 19 Μάιος 2018, 20:05

828 mk3 γατονι εισαι

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 19 Μάιος 2018, 20:11

Naida έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:16
Έχω μικρή γλώσσα και δε φτάνει. Δε φταίω είναι ανατομικό.
:lol:
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 19 Μάιος 2018, 20:14

νύχτα έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:54
Βινόσαυρος έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:52
Από έπαρση και μεγαλομανία διακόπτω τον διάλογο, νουθεσία, ενημέρωση, διδασκαλία.
:xena:
εσύ διακόπτεις;
ρε σεις γράφει κανείς ποτέ σοβαρά εδώ μέσα;
:lol:
Οι πάντες!
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 19 Μάιος 2018, 20:46

mike έγραψε:
19 Μάιος 2018, 20:33
Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:05
Πριν μιλήσεις ,άκου
Πριν γράψεις ,σκέψου
Πριν πληγώσεις,νιώσε
Πριν μισήσεις,αγάπησε
Πριν τα παρατήσεις,προσπάθησε
αλλά πριν πεθάνεις ,ζήσε!.
τι εγινε σημερα με αυτο ;
το ειδα αναρτημενο στο φβ απο καποια
η οποια γραφει το και με εψιλον συνηθως


αυτην η επιπολαιη και επιφανειακη προσεγγιση σε ψυζολογικα θεματα ειναι απο μονη της ενα ψυχολογικο θεμα
που πρεπει να λυσουν οσοι χρησιμοποιουν τσιτατα με υφος Φρουντ
:102: Έτυχε. Δεν το είδα κάπου.
Όχι Φρόιντ. Βλ. Γιώργος Σεφέρης.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 19 Μάιος 2018, 20:50

mike έγραψε:
19 Μάιος 2018, 20:47
Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 20:46
mike έγραψε:
19 Μάιος 2018, 20:33


τι εγινε σημερα με αυτο ;
το ειδα αναρτημενο στο φβ απο καποια
η οποια γραφει το και με εψιλον συνηθως


αυτην η επιπολαιη και επιφανειακη προσεγγιση σε ψυζολογικα θεματα ειναι απο μονη της ενα ψυχολογικο θεμα
που πρεπει να λυσουν οσοι χρησιμοποιουν τσιτατα με υφος Φρουν
τ
:102: Έτυχε. Δεν το είδα κάπου.
Όχι Φρόιντ. Βλ. Γιώργος Σεφέρης.
χα χαχ χα
και σε αυτο εχω δικαιο
Ωραία. Δεν καταλαβαίνω το στυλ σου, αλλά εντάξει.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5772
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Μάιος 2018, 21:05

Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 16:05
...στο μυαλο πριν μιλησετε ή πετατε βατραχια; Σταματατε ενα διαλογο οταν βρισκεστε σε κατασταση εκνευρισμου ή τα χωνετε ανεξελεγκτα; Μπαινετε στη θεση του αλλου, ωστε να τον κατανοησετε;

Τι προσπαθειες κανετε για να γινετε καλυτεροι ως ανθρωποι; θελετε να γινετε καλυτεροι ή οχι; μηπως πιστευετε οτι εχετε φτασει το καλυτερο σας; σας αρκει το καλυτερο σας;

μπαίνω πάντα στην θέση των άλλων

το πρόβλημα μου όμως είναι ότι παραμπαίνω
μπαίνω τόσο πολύ, που ξεχνάω τα δικά μου, και στο τέλος ταυτίζομαι με τις μλκ του άλλου

αυτά σε ήρεμες καταστάσεις, γιατί σε άγριες, δεν σταματώ με τίποτα και ακούνε οι άλλοι, θέλουν δεν θέλουν, τις δικές μου μλκες

για να γίνεις "καλύτερος άνθρωπος" πρέπει να ακολουθήσεις την αρχή:

"Γίνομαι άπιστος και γι' αυτό, αξιόπιστος.."

πρέπει δηλαδή να προδώσεις τον άλλον για να μην προδώσεις τον εαυτό σου (όχι ότι το κάνω, αλλά προσπαθώ)

Μετά τα 30 κατάλαβα πως κανένας δεν σε κατανοεί. Είμαστε, δυστυχώς, μόνοι. Το τι μας έχει συμβεί, δεν μπορείς να το περιγράψεις. Κανείς, με τα χρόνια, δεν έχει ζήσει όλες τις πληγές σου, ούτε είναι διατεθιμένος να τις ακούσει, ούτε στην τελική θα τις καταλάβει, γιατί δεν ήταν εκεί.
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

casper quantum

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από casper quantum » 20 Μάιος 2018, 15:51

Εννοείται, πάντα. Πολύ σωστά όλα αυτά. Έχει τύχει αρκετές φορές να εξελίσσεται μπροστά μου "καυγάς" σε φάση προσβολών περισσότερο και το θέμα είναι ότι μπορεί να λέγονταν πράγματα στον απέναντι τα οποία ήτανε σωστά (αν εξαιρέσουμε τις προσβολές, ας πούμε πως έκανε κάτι απαράδεκτο) αλλά να έφερναν τον απέναντι σε τόσο άβολη θέση πιυ αισθανόμουν κι' εγώ άσχημα και ακόμη κι' αν ο λόγος που γινόταν το όλο θέμα ήτανε σωστός, δεν συμφωνούσα με τον τρόπο, ούτε μπορώ ρε γαμώτο να βλέπω τον άλλον να αισθάνεται κάπως. Χίλιες φορές να το έκαναν σε μένα. Σε μένα μπορεί να το έβλεπα κάπως σαν "πείτε κι' άλλα, τ' αξίζω", ή "πείτε κι' άλλα, εγώ αντέχω και συνήθισα" και στο κάτω κάτω θα τα κατάπινα και στο τέλος θα' φευγα ή θα έκανα την τρελή μέχρι να περάσει η μπόρα. Αλλά να βλέπω κάποιον άλλο σε αυτή την θέση... δεν το αντέχω.

Και γι' αυτούς τους λόγους έμπλεκα πάντα σε αδιέξοδες καταστάσεις. Εκεί που πρέπει να μιλήσεις για διάφορα και δεν το κάνεις; Που μαζεύεις μαζεύεις και όλο αυτό καταντάει αρρωστημένο. Πόση υπομονή πια και γιατί πάντα να αφήνεις πίσω τον εαυτό σου; Υπάρχει πολλύ κακία στον κόσμο, και κάπου μπορεί να πεις, οκ αν αφορά συγγενείς, το αίμα νερό δεν γίνεται. Μέχρι που με είδα για 3η φορά να αρρωσταίνω σοβαρά από τοξικούς ανθρώπους. Μόλις προχθές μίλησα τόσο άσχημα και για πρώτη φορά σε άνθρωπο που αν μου έλεγε κάποιος πως θα μιλούσα έτσι σε άτομο που αγαπώ, δεν θα το πίστευα. Αλλά με είχε αρρωστήσει αυτή η κατάσταση. Μιλάμε για πολλύ κακία, χειριστικούς ανθρώπους που θέλουν εσκεμμένα να σε κάνουν χάλια και να νιώσεις τύψεις για σοβαρά πράγματα ενώ δεν φταις. Δεν άντεξα άλλο να ανέχομαι αυτή την κατάσταση, είπα τα πράγματα με το όνομά τους και όπως τα ένιωθα και έκανα μπλοκ. Αν δω αυτό το άτομο μπροστά μου βέβαια, κινδυνεύω, αλλά μέχρι τότε... όχι δεν θα νιώσω τύψεις, όχι, πρέπει να ηρεμήσω.

Εξαρτάται πάντοντε από την κατάσταση και τον άνθρωπο. Ξέρω πως θα ούρλιαζε και θα θύμωσε υπερβολικά πολύ, αλλά απο' κει και πέρα, δεν έχει αισθήματα ώστε να πληγωθεί. Αν είχε την ευκαιρία και με προλάβαινε πριν το μπλοκ, είμαι σίγουρη πως θα με έκανε να μετανιώσω την ώρα και την στιγμή που γεννήθηκα. Φτάνει.

[42]

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από [42] » 21 Μάιος 2018, 23:06

casper quantum έγραψε:
20 Μάιος 2018, 15:51
Εννοείται, πάντα. Πολύ σωστά όλα αυτά. Έχει τύχει αρκετές φορές να εξελίσσεται μπροστά μου "καυγάς" σε φάση προσβολών περισσότερο και το θέμα είναι ότι μπορεί να λέγονταν πράγματα στον απέναντι τα οποία ήτανε σωστά (αν εξαιρέσουμε τις προσβολές, ας πούμε πως έκανε κάτι απαράδεκτο) αλλά να έφερναν τον απέναντι σε τόσο άβολη θέση πιυ αισθανόμουν κι' εγώ άσχημα και ακόμη κι' αν ο λόγος που γινόταν το όλο θέμα ήτανε σωστός, δεν συμφωνούσα με τον τρόπο, ούτε μπορώ ρε γαμώτο να βλέπω τον άλλον να αισθάνεται κάπως. Χίλιες φορές να το έκαναν σε μένα. Σε μένα μπορεί να το έβλεπα κάπως σαν "πείτε κι' άλλα, τ' αξίζω", ή "πείτε κι' άλλα, εγώ αντέχω και συνήθισα" και στο κάτω κάτω θα τα κατάπινα και στο τέλος θα' φευγα ή θα έκανα την τρελή μέχρι να περάσει η μπόρα. Αλλά να βλέπω κάποιον άλλο σε αυτή την θέση... δεν το αντέχω.

Και γι' αυτούς τους λόγους έμπλεκα πάντα σε αδιέξοδες καταστάσεις. Εκεί που πρέπει να μιλήσεις για διάφορα και δεν το κάνεις; Που μαζεύεις μαζεύεις και όλο αυτό καταντάει αρρωστημένο. Πόση υπομονή πια και γιατί πάντα να αφήνεις πίσω τον εαυτό σου; Υπάρχει πολλύ κακία στον κόσμο, και κάπου μπορεί να πεις, οκ αν αφορά συγγενείς, το αίμα νερό δεν γίνεται. Μέχρι που με είδα για 3η φορά να αρρωσταίνω σοβαρά από τοξικούς ανθρώπους. Μόλις προχθές μίλησα τόσο άσχημα και για πρώτη φορά σε άνθρωπο που αν μου έλεγε κάποιος πως θα μιλούσα έτσι σε άτομο που αγαπώ, δεν θα το πίστευα. Αλλά με είχε αρρωστήσει αυτή η κατάσταση. Μιλάμε για πολλύ κακία, χειριστικούς ανθρώπους που θέλουν εσκεμμένα να σε κάνουν χάλια και να νιώσεις τύψεις για σοβαρά πράγματα ενώ δεν φταις. Δεν άντεξα άλλο να ανέχομαι αυτή την κατάσταση, είπα τα πράγματα με το όνομά τους και όπως τα ένιωθα και έκανα μπλοκ. Αν δω αυτό το άτομο μπροστά μου βέβαια, κινδυνεύω, αλλά μέχρι τότε... όχι δεν θα νιώσω τύψεις, όχι, πρέπει να ηρεμήσω.

Εξαρτάται πάντοντε από την κατάσταση και τον άνθρωπο. Ξέρω πως θα ούρλιαζε και θα θύμωσε υπερβολικά πολύ, αλλά απο' κει και πέρα, δεν έχει αισθήματα ώστε να πληγωθεί. Αν είχε την ευκαιρία και με προλάβαινε πριν το μπλοκ, είμαι σίγουρη πως θα με έκανε να μετανιώσω την ώρα και την στιγμή που γεννήθηκα. Φτάνει.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 07 Ιουν 2018, 23:22

Γαληνός έγραψε:
19 Μάιος 2018, 21:05
[

Μετά τα 30 κατάλαβα πως κανένας δεν σε κατανοεί. Είμαστε, δυστυχώς, μόνοι. Το τι μας έχει συμβεί, δεν μπορείς να το περιγράψεις. Κανείς, με τα χρόνια, δεν έχει ζήσει όλες τις πληγές σου, ούτε είναι διατεθιμένος να τις ακούσει, ούτε στην τελική θα τις καταλάβει, γιατί δεν ήταν εκεί.
Μπορεις να βρεις ανθρωπο που σε καταλαβαινει σε πολυ μεγαλο βαθμο. Δεν εννοω αδερφη ψυχη και τετοιες μαλακιες, ανθρωποι που ξερουν να συζητανε, που ξερουν να χρησιμοποιουν τη γλωσσα, που ξερουν να καταλαβαινουν πως σκεφτοντε γενικα ολοι οι ανθρωποι, μαζι και ο εαυτος τους, το τελευταιο ειναι πολυ σημαντικο. Επειτα δεν χρειαζεται παντα να καταλαβαινει ο αλλος επακριβως το ζορι σου, αρκει να σεβεται και να εκτιμαει πανω κατω τη βαρυτητα της καταστασης. Εγω εχω κανα δυο φιλους. Κατα τα αλλα εχει και πολυ κοσμο που δεν το εχει.

Η γλωσσα γενικα κανει καλουτσικη δουλιτσα αν τη χρησιμοποιεις καλα, λιγο και η τεχνη που μεταδιδει βιωματα, κατι γινεται, καταλαβαινομαστε αρκετα.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Βουτάτε τη γλώσσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 11 Ιουν 2018, 01:58

Πολύ σπάνια να δείξω ένταση και ολίγον εκνευρισμό, ποτέ δεν θα παραφερθώ. Το πολύ πολύ να σκεφτώ κάτι μέσα μου όσον αφορά το πόσο μ@λ@κας είναι κάποιος που δεν μπορεί / δεν θέλει να συζητήσει, γιατί πιστεύω ότι πραγματικά όλα λύνονται ή τέλος πάντων δεν χαλιούνται με λίγη κουβέντα, ΑΝ είναι όλες οι πλευρές καλόπιστες που συνήθως είναι. Αν δεν είναι λοιπόν κάποιος καλόπιστος, δεν τον θεωρώ και πολύ άξιο να χαλάσω και τη ζαχαρένια μου για πάρτη του. Δεν με χαλάει η ύπαρξή του, πώς να το πω. Προσπαθώ όμως να βρω τη χρυσή τομή να μην είμαι εγώ μ@λ@κας και να ανέχομαι πράγματα που δεν πρέπει και το καταφέρνω συνήθως.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών