Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43527
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 24 Νοέμ 2021, 18:48

nik_killthemall έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 18:44
hellegennes έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 18:37

Ακόμη κυκλοφορεί στο φόρουμ η άποψη ότι οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν πολύ λιγότερο. Όσο εθελοτυφλούν και βρίσκονται σε άρνηση της πραγματικότητας κάποιοι, θα υπάρχουν φαινόμενα σαν του γείτονά μου, που άφησε πίσω του ένα 7χρονο και δύο 4χρονα.
Δεν μεταδιδουνε ρε, τα λες αυτα ρε λεχριτη επειδη ζηλευεις την κανονικοτητα τους ...

Απ'τις 12 Αυγ τα λεγε ο Αγγλος, αλλα τα ζωα μου εργα στο Βλακανισταν
AUG 12 2021
“I think we are in a situation here with this current variant where herd immunity is not a possibility because it still infects vaccinated individuals,” said Pollard, one of the lead researchers in the creation of the AstraZeneca-University of Oxford vaccine.
https://www.cnbc.com/2021/08/12/herd-im ... s-say.html
Κι εγώ το ίδιο έχω πει.
Αυτό τι σημαίνει; Ότι αντί για επιστροφη στην κανονικότητα χρειάζεται έμπροσθεν βηματισμός προς την νέα κανονικότητα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 24 Νοέμ 2021, 18:53

Arisvilla έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 18:47
Πλακα πλακα εχω αρχισει και το σκεφτομαι να το κανω κι εγω, οχι γιατι εχει αλλαξει κατι στη καθημερινοτητα μου σε μονιμη καραντινα ειμαι με ολες τις υποχρεωσεις μου ρυθμισμενες εδω και 2 χρονια και την απολαμβανω, αλλα γιατι δεν περιμενα να εκτιναχθει τοσο πολυ η διασπορα.

Μπορει οι τσιπραιοι να μην μας πηγαν σε ατακτη χρεοκοπια, ετουτοι εδω ομως μας πηγαν σε ατακτη ανοσια αγελης (που ετσι κι αλλιως ειναι αδυνατη).
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9500
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 24 Νοέμ 2021, 19:05

https://tvxs.gr/news/ellada/poly-pano-a ... osokomeia-
Παράλληλα, αναφέρεται στο νοσοκομείο της Άρτας, αποκαλύπτοντας ότι είναι γεμάτο με σχεδόν 50 ασθενείς και δύο διασωληνωμένους εκτός μεθ, διευκρινίζοντας ότι από τα 220 ενεργά κρούσματα στη περιφέρεια τα 50 είναι από την εκπαίδευση.

“Τι μέτρα λαμβάνονται στα σχολεία, εκκλησίες, σώματα ασφαλείας, συγκοινωνίες κ.λ.π.;” διερωτάται ο κύριος Γιαννάκος και σημειώνει με νόημα ότι “Εκεί μετράει το πολιτικό κόστος. Τα νοσοκομεία δεν δίστασαν να τα σπογυμνώσουν με τις αναστολές”.

“Στη κατάσταση που φθάσαμε θα πρέπει να αποφασίσουν τι είναι προτιμότερο; Η οικονομία ή οι ανθρώπινες ζωές που χάνονται τζάμπα” καταλήγει ο πρόεδρος της ΠΟΕΔΗΝ.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 24 Νοέμ 2021, 19:25

Arisvilla έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 19:05
διευκρινίζοντας ότι από τα 220 ενεργά κρούσματα στη περιφέρεια τα 50 είναι από την εκπαίδευση.
Και τα άλλα από εκεί είναι. Όταν μαζεύονται ένα σωρό παιδάκια που μπορεί να έχουν γίνει φορείς μεταξύ των τεστ και μετά γυρίζουν σπίτι άνετα κολλάει όλη η οικογένεια. Πολύ κακώς δεν έγινε με τηλεεκπαίδευση όλη η χρονιά.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 24 Νοέμ 2021, 20:48

nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2021, 19:26
SpoilerShow
Bill Hicks έγραψε:
23 Νοέμ 2021, 17:51
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2021, 13:46

Οχι συναδελφε, τα μπουρδουκλωνεις και βιάζεις βασικες αρχες των πιθανοτητων ! Ακομα και οταν τα ραπιντ εχουν 55% πιθανοτητα να βγαλουν αληθινη θετικοτητα, αυτο σημαινει πως τον ανεμβολιαστο κατα 55% η τσιμπιδα θα τον ανιχνευσει, ενω τον εμβολιασμενο η τσιμπιδα θα τον ανιχνευσει κατα 0%, δηλ. ΔΕΝ θα τον ανιχνευσει καθολου, γιατι δεν κανει ΚΑΝ ουτε αυτο το ραπιντ τεστ !
δεν μπουρδουκλώνω τίποτα.

άσχετα με τις ψεκασμενιές τού χέλλη και δεδομένης τής μειωμένης απόδοσης, ο εμβολιασμός μειώνει την πιθανότητα μετάδοσης:
- αν η πιθανότητα να κολλήσει ανεμβολίαστος από ανεμβολίαστο είναι 1,0
- η πιθανότητα να κολλήσει εμβολιασμένος από ανεμβολίαστο είναι 0,3/0,65 = 0,46
για τα τεστ ισχύουν οι εξής πιθανότητες ανά πάσα στιγμή (ασυμπτωματική νόσος):
- αν η πιθανότητα να έχει κολλήσει εμβολιασμένος χωρίς να το ξέρει είναι 1,0
- η πιθανότητα να έχει κολλήσει ανεμβολίαστος χωρίς να το ξέρει είναι 1-0,55 = 0,45
πιθανότητα ασυμπτωματικού χωρίς να το ξέρει:
- εμβολιασμένος 0,46*1,0 = 46%
- ανεμβολίαστος 1,0*0,45 = 45%

⁂ μέσο σχετικό ρίσκο διασποράς λόγω ασυμτωματικής νόσου εμβολιασμένου/ανεμβολίαστου = 1.0
(πχωρουμομπακαλίστικα πάντα)
Τέλεια ! Άρα κρυβόμενος ΠΙΣΩ από την χαμηλοτατη αξιοπιστια των ραπιντ (που την θυμηθηκες ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΑ ΤΩΡΑ αλλα προ-εμβολιων την ξεχναγαμε) καταληγεις πως ουσιαστικα η διασπορα ειτε εισαι εμβολιασμενος και δεν ελεγχεσαι, ειτε εισαι ανεμβολιαστος και ελέγχεσαι ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ !! Αρα τη στιγμη που μιλαμε ειτε εμβολιασμενος εισαι, είτε ανεμβολιαστος διασπείρεις το ίδιο !

Και διασπειρεις το ιδιο οχι λογω του εμβολιου, αλλά λογω της πολυς χαμηλης αξιοπιστιας των ραπιντ τεστ ! Αν τα ραπιντ τεστ ηταν πιο αξιοπιστα ο εμβολιασμενος θα διεσπειρε και περισσοτερο απο τον ανεμβολιαστο !
SpoilerShow
(*) Θεωρω οτι εχεις φερει αξιοπιστα διαγραμματα, παροτι σχετικα με το ιικο φορτιο του αλλου διαγραμματος για τις πρωτες ημερες ερχονται σε κοντραστ, αλλα ετσι κι αλλιως το αλλο διαγραμμα ήταν παλιο και μενα με ενδιαφερει η ουσια.
Και η ουσια ειναι πως αυτη τη στιγμη ΟΠΩΣ ΛΕΣ εμβολιασμενοι και ανεμβολιαστοι διασπειρουν το ιδιο, και αυτο χωρις βεβαια να βαλουμε μεσα και τις υπολοιπες παραμετρους (συνωστισμος, κλειστοι χωροι, μασκες) που οι εμβολιασμενοι ειναι υποχρεωμενοι να τηρουν πολυ λιγοτερο απο τους ανεμβολιαστους.

Bill Hicks έγραψε:
23 Νοέμ 2021, 17:51
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2021, 13:46
Δεν αλλαζουν πολλα με την συμπτωματικη νοσο που λες, πολυ απλα γιατι στην συμπτωματικη νοσο του εμβολιασμενου, με ηπια π.χ. συμπτωματα ειναι εντελως στην διακριτικη του ευχερεια το αν θα κανει τεστ, μπορει και να μην κανει και σαν εμβολιασμενος να το περασει ηπια, διασπειροντας εν τω μεταξυ με φρι πας λογω του εμβολιασμου του ! Αντιθετα ο ανεμβολιαστος ακομα κι αν το περασει ηπια ειναι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ καθε φορα που παει να κλασει να ελεγθει !
χωρίς στοιχεία, ξεκινάς με a priori assumption ότι όλοι οι εμβολιασμένοι είναι yolo ενώ όλοι οι ανεμβολίαστοι ευλαβικοί εφαρμοστές μέτρων. το safe guess είναι ότι και οι δύο κατηγορίες συμπεριλαμβάνουν όλο το φάσμα και η κατανομή είναι κοντά σε κανονική. οπότε σε περίπτωση συμπτωμάτων (ή επαφής με κρούσμα) η συμπεριφορά τού μέσου υπεύθυνου εμβολιασμένου/ανεμβολίαστου δεν (πρέπει να) διαφέρει.

⁂ μέσο σχετικό ρίσκο διασποράς λόγω συμπτωματικής νόσου εμβολιασμένου/ανεμβολίαστου = 1.0
(πχωρουμομπακαλίστικα πάντα)
Καμία σχέση πίπες λες εδω. Το μονο που λεω ειναι πως ο ελεγχος στους μεν ακομα κι αν εχουν ηπια συμπτωματα ειναι προαιρετικος, ενω στους δε ειτε εχουν συμπτωματα ειτε οχι, ειναι υποχρεωτικος. Τπτ περισσοτερο !
Εν ολιγοις η αξιωση του εμβολιου και των μετρων δεν ειναι ο περιορισμος της διασπορας απο που κι αν αυτη προερχεται, αλλά η δυνατοτητα ο εμβολιασμενος ακομα και αν νοσει ασυμπτωματικα ή και ηπια να γυρνα ελευθερος !

Με υποχρεωτικο ελεγχο στους εμβολιασμενους (οπως ακριβως γινεται στους ανεμβολιαστους) το 46% των εμβολιασμενων που μολις υπολογισες θα επεφτε στο 20% !! Αυτο θα γινοταν ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΟΝΤΩΣ η μειωση της διασπορας, και τοτε ΟΝΤΩΣ τη μεριδα του λεοντος για τη διασπορα θα την ειχαν οι ανεμβολιαστοι ! Αλλα ΔΕΝ ενδιαφερει η διασπορα ! τι ενδιαφερει ? Δες παρακατω :
SpoilerShow
Bill Hicks έγραψε:
23 Νοέμ 2021, 17:51
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2021, 13:46
Το ποιντ μου ειναι πως απο την στιγμη που ο εμβολιασμενος έφυγε απο το πεδιο της ιατρικης και πηγε στο πεδιο ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ προνομιων, τα διαγραμματα εχουν ΑΛΛΗ αναγνωση βασισμενη στα ισχυοντα ΠΟΛΙΤΙΚΑ προνομια ελεγχου !

Για να το κλεισουμε : Αν το κρατος ηθελε να εκβιασει τον ανεμβολιαστο να εμβολιαστει ΔΙΧΩΣ ΟΜΩΣ να κανει εκπτωσεις στην ασφαλεια της δημοπσιας υγειας και τον περιορισμο της διασπορας, θα επεβαλλε ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο ελεγχο ΣΕ ΟΛΑ ανεξαιρετως, και στον εμβολιασμενο και στον ανεμβολιαστο, (και αυτο μαλιστα θα το επιζητουσε ο ευσυνειδητος εμβολιασμενος), με την μονη διαφορα οτι στον ανεμβολιαστο θα του χρεωνε τον ελεγχο ενω στον εμβολιασμενο θα του τον παρειχε δωρεαν !

Το κρατος ομως ΔΕΝ δινει δεκαρα ουτε για την διασπορα του ιου ουτε και για το συστημα υγειας και αντιστοιχα τετοιους ασυνειδητους εμβολιασμενους θελει να παραξει !
Ετσι κανει κανονικα την ανωθεν εκπτωση στον ελεγχο της διασπορας μετατρεποντας το εμβολιο απο ιατρικο εργαλειο σε αμιγως πολιτικο εργαλειο.
το ποιντ σου είναι ότι αποφάσισες ότι δεν αξίζει να εμβολιαστείς γιατί θεωρείς ότι έχεις χαμηλό ατομικό ρίσκο, η ηλικιακή σου ομάδα έχει σχετικά χαμηλό συλλογικό ρίσκο και δεν επιβαρύνει το σύστημα υγείας σημαντικά σε σχέση με μεγαλύτερης ηλικίας ομάδες. ως εδώ ας πούμε καλά, δικαίωμά σου. εφόσον έχουμε πχωρουμοεξισώσει σε ένα δεκαδικό ψηφίο το σχετικό ρίσκο διασποράς ο καθένας έχει την επιλογή εμβόλιο ή τεστ.

αλλά δεν σου αρκεί αυτό. κλαίγεσαι που οι ανεμβολίαστοι υποχρεώνονται να κάνουν τεστ και θέλεις να κάνουν όλοι γιατί σ'έπιασε μεγαλός καημός για την διασπορά και την δημόσια υγεία. στην ουσία λες να περιοριστούν οι εμβολιασμένοι για να προστατευθούν οι ανεμβολίαστοι*. δεν πάει έτσι, φίλε! εν τέλει, το ζητούμενο είναι να επιστρέψουμε σε κάποιο είδος κανονικότητας με minimum disruption στην καθημερινή ζωή.

σε τελική ανάλυση, με το συμπάθειο συνάδελφε και όλοι οι ανεμβολίαστοι: suck it up, bitch! :D
Το ποιντ μου που αναφερεις οπως και η αποφαση μου για το εμβολιο δεν εχει τη παραμικρη σχεση με το θεμα που συζηταμε, απλα ειπες να σουταρεις βολε γιατι δεν μπορεις να παραδεχτεις το προφανες χωρις να πεις τπτ.

Δεν κλαιγομαι για τπτ, απλα ξεμπροστιαζω την υποκρισια του "εμβολιαστειτε για να μειωσετε τη διασπορα" που μπαινει μπροστα απο το "εμβολιαστειτε για να γραψετε στα @@ σας τη διασπορα και να ζησετε οπως πριν".

Το ζητουμενο οπως λες ειναι να επιστρεψουμε σε καποιο ειδος κανονικοτητας που ο εμβολιασμενος θα μπορει να νοσει-διασπειρει ελευθερα χωρις περιορισμους και διαταραξη στη καθημερινη του ζωη, ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΜΕ ΚΙΟΛΑΣ, μη το κρυβουμε !

Αυτη ειναι η αναγκαιοτητα με την οποια πλασαριστηκε το εμβολιο και οχι να καταπολεμησει καποια διασπορα ! Οι διασπορες ειναι του κωλου !

Τωρα, το αν αυτη η πορδοσυζητηση εχει το παραμικρο αποτελεσμα ή τουλαχιστον συμβαλλει στο να εμβολιαστουν αυτοι που πρεπει, ε από το υποτιθεμενο ειδος κανονικοτητας σας, που ετσι κι αλλιως εμενα δεν με πιανει (αρα γιαυτον το λογο δεν μπορει να κλαιγομαι γιαυτο, παρα μονο για το συστημα υγειας που χρυσοπληρωνω κι αν κατσει η στραβη να το χρειαστω θα παρω τα @@ μου) δεν εχετε παρα να κοιταξετε στο συστημα υγειας και θα το δειτε.

__________________

Η επιστημη μαγκες δεν λειτουργει ετσι. Δεν λεει μια μλκια τωρα, που θα τρεχει μετα απο 6 μηνες να την μαζεψει, ετσι λειτουργει η πολιτικη αιωνες τωρα ! Η επιστημη τα ριχνει απο την αρχη οπως ειναι, αρεσουν δεν αρεσουν !

Αυτα τα εμβολια ειναι προληπτικη θεραπεια απο βαρια νοσηση διαρκειας ολιγων μηνων. Τα περι ανοσιας, διασπορας κλπ ειναι πολιτικη που μπηκε μπροστα απο την επιστημη, ειναι πιπες ! Παρτε οσα τετοια πολιτικα και ταυτοχρονα αντι-επιστημονικα μετρα θελετε οσο το οπλο ειναι αυτα τα εμβολια και οσο αυτα τα εμβολια δεν στοχοποιουν αυτους που συντριπτικα γεμιζουν το συστημα υγειας, το αποτελεσμα θα ειναι απλα θανατοι και κατεδαφισμενα συστηματα υγειας.
στο πρώτο, είπα ότι το θεωρώ ικανοποιητική μεσοβέζικη λύση που δίνει επιλογή εμβόλιο ή τεστ. αυτό που λες για τα ραπιντ υποθετικά ισχύει αντίστροφα και για τα εμβόλια.

για το δεύτερο. μα το είπα ότι, κατά την γνώμη μου πάντα, το ζητούμενο είναι μείωση τής διασποράς με την ελάχιστη δυνατή παρακώλυση τής καθημερινής ζωής. εκεί έπρεπε/ελπίζαμε να οδεύουμε τώρα. το ότι ο μέσος εμβολιασμένος με ήπια συμπτώματα τριγυρνά ελεύθερος, όπως προείπα, είναι εικασία σου. αν το πάρουμε έτσι, ο στερεοτυπικός ψεκ με συμπτώματα την Παρασκευή, ας πούμε, σιγά μην πάει να κάνει τεστ πριν την Δευτέρα.

αν αποφασίσαμε ότι δεν μάς βγαίνει και χρειάζεται περαιτέρω μείωση τής διασποράς τότε το συζητάμε. αλλά γιατί στέκεσαι μόνο στα υποχρεωτικά τεστ αφού σε ενδιαφέρει "ο περιορισμος της διασπορας απο που κι αν αυτη προερχεται"; υπάρχουν και τα υποχρεωτικά εμβόλια. :D

επιλογές λοιπόν (πιθανότητα διασποράς):
- εμβόλιο / εμβόλιο (34% - 34%)
- εμβόλιο / όχι εμβόλιο+2ραπιντ (46% - 45%)
- εμβόλιο+2 ραπιντ / όχι εμβόλιο+2 PCR (21% - 33%)
- εμβόλιο+2 PCR / όχι εμβόλιο+4 PCR (15% - 5%)
- εμβόλιο+4 PCR / εμβόλιο+4 PCR (1,7% - 1,7%)
εγώ προτιμώ το πρώτο που θα αποσυμφόριζε και τα νοσοκομεία σε μεγάλο βαθμό. εσύ μάλλον το τελευταίο που "θα γινοταν ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΟΝΤΩΣ η μειωση της διασπορας"; :D

στο παρακάτω, sorry αν φάνηκε προσωπικό. γενικά το εννοούσα με το παράδειγμά σου (νταξ, και λίγο πειραχτικά) γι'αυτό έγραψα στο τέλος "συνάδελφε και όλοι οι ανεμβολίαστοι". αλλά, ρε συ φίλε νικ, μετά τους >50* τώρα έχεις κολλήσει λίγο και με την διασπορά τών εμβολιασμένων με φαίνεται.

στα άλλα που λες φαίνεται σαν να απευθύνεσαι στην κυβέρνηση ή δενξερωπου, δεν έχω κάτι να πω. ούτε εμένα με πιάνει η κανονικότητα, γενικά μιλάμε. αυτοί που πρέπει να εμβολιαστούν είναι όλοι και αυτό το λέει και η επιστήμη, τι να κάνουμε. κατά τ'άλλα "πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού".

(*BTW σε κάνει σπάσιμο το ECDC Νέες συστάσεις του ECDC: Τρίτη δόση για όλους τους ενήλικες, με προτεραιότητα τους άνω των 40 ετών :003:)
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Νοέμ 2021, 21:20

nik_killthemall έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 13:32
stavmanr έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 13:28
Αρχέλαος έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 13:20
Μετά από τόσους άλλους, ακόμα και ο Βασιλακόπουλος λέει το εξής:

"Έγινε εμβόλιο στο νέο που θέλει να πάει στο μπαρ, και όχι στον 60χρονο που θα πάει στη ΜΕΘ".

https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/ ... stis-meth/
Διάβασες τί άλλο λέει;

"Αν υπάρχουν πάντα αρνητές θα τελειώσουμε πάρα πολύ δύσκολα, πολύ πιο αργά, και με πάρα πολλές απώλειες. Για να τελειώσουμε πρέπει να αποκτήσουμε ανοσία και η πανδημία να γίνει ενδημία", εξήγησε.

αν εμβολιαζόμασταν όλοι παγκοσμίως σε 1 μήνα θα τελειώναμε με τον κορονοϊό, αλλά αυτό για να γίνει θα έπρεπε να υπάρχει παγκοσμία συναίνεση".
Και βεβαια διαβασαμε ! Το λεει γιατι πλεον ΕΙΝΑΙ πολιτικος !

Απο τη μια, κανει μια ηχηρη νυξη
"ρε μλκες τι σκτα καναμε ? εμβολιασαμε τους νεους που θελουνε να πανε στα μπαρ και αφησαμε ανεμβολιαστους 1 εκ χουφταλα ? "

και απο την αλλη "πρεπει να εμβολιαστουμε ολοι, βαζουμε ολοι πλατη, χουφταλα, νεοι, ανηλικα, εμβρυα, γατες, κατσαριδες και δεντρα".

Με μια λεξη ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ !
Δηλαδή, όταν κάτι μας βολεύει είναι ιατρός κι όταν κάτι δεν μας βολεύει είναι πολιτικός.
Μπράβο βρε Νικ.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 24 Νοέμ 2021, 21:27

Awesomatic έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 19:25
Arisvilla έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 19:05
διευκρινίζοντας ότι από τα 220 ενεργά κρούσματα στη περιφέρεια τα 50 είναι από την εκπαίδευση.
Και τα άλλα από εκεί είναι. Όταν μαζεύονται ένα σωρό παιδάκια που μπορεί να έχουν γίνει φορείς μεταξύ των τεστ και μετά γυρίζουν σπίτι άνετα κολλάει όλη η οικογένεια. Πολύ κακώς δεν έγινε με τηλεεκπαίδευση όλη η χρονιά.
Κούλη ,τώρα μπορείς να κάνεις λοκντάουν. Έχω βάλει όλα τα διαγωνίσματα . :smt077

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 24 Νοέμ 2021, 22:39

Bill Hicks έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 20:48
αλλά, ρε συ φίλε νικ, μετά τους >50* τώρα έχεις κολλήσει λίγο και με την διασπορά τών εμβολιασμένων με φαίνεται.

στα άλλα που λες φαίνεται σαν να απευθύνεσαι στην κυβέρνηση ή δενξερωπου, δεν έχω κάτι να πω. ούτε εμένα με πιάνει η κανονικότητα, γενικά μιλάμε. αυτοί που πρέπει να εμβολιαστούν είναι όλοι και αυτό το λέει και η επιστήμη, τι να κάνουμε. κατά τ'άλλα "πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού".

(*BTW σε κάνει σπάσιμο το ECDC Νέες συστάσεις του ECDC: Τρίτη δόση για όλους τους ενήλικες, με προτεραιότητα τους άνω των 40 ετών :003:)
Ρε αδερφε δεν ειμαι εγω που εχω κολλησει ουτε με τους εμβολιασμενους ουτε με τους ανω των 50 ετων, αλλα η γαμω-πραγματικοτητα.

Απτις 12 Αυγ ο φιλαρακος εδω το ελεγε
AUG 12 2021
“I think we are in a situation here with this current variant where herd immunity is not a possibility because it still infects vaccinated individuals,” said Pollard, one of the lead researchers in the creation of the AstraZeneca-University of Oxford vaccine.
https://www.cnbc.com/2021/08/12/herd-im ... s-say.html
Ενω κοιτωντας το διαγραμμα κρουσματων στο Ισραηλ που προηγειται πολλους μηνες σε εμβολιασμους (σε κανονικοποιημενους πληθυσμους 100 χιλιαδων) βλεπεις πως στη πραξη μετα το 5μηνο απο τον εμβολιασμο (απτον Ιουλιο και μετα δηλ.) εμβολιασμενοι χωρις 3η δοση (ανοιχτο πρασινο) και οι ανεμβολιαστοι (μπλε), νοσουν ακριβως το ιδιο ! Ουτε λιγοτερο ουτε τριχες, το ιδιο !

Εικόνα

Και στο Ισραηλ ξεσκιστηκαν στις 3ες δοσεις (56% ολου του πληθυσμου ως τωρα) ωστε η σκουρα πρασινη καμπυλη να συνεχισει τελικα στα χαμηλα, ενω οσοι δεν εκαναν 3η δοση (ανοιχτη πρασινη) εκτιναχθηκαν οπως βλεπεις !
Ε στην Ελλάδα που η συντριπτικη πλειοψηφεια των εμβολιασμενων εχουν περασει το 5μηνο και που οι 3ες δοσεις δεν ειναι ουτε το 10% του συνολικου πληθυσμου της χωρας, ποια καμπυλη λες να ακολουθουν οι εμβολιασμενοι της χωρας μας, την σκουρα πρασινη ή την ανοιχτη πρασινη ?

Οποτε τι καθομαστε και λεμε οτι οι εμβολιασμενοι νοσουν πολυ λιγοτερο απο τους ανεμβολιαστους και τριχες κατσαροτατες ?

Τοσο τα διαγραμματα που εφερες εσυ, οσο και του cdc που εφερε ο Αρχελαος, δινουν μια σταθερη βελτιωση δηλ. σταθερη μικροτερη αναλογια νοσησης απο τους εμβολιασμενους η οποια ομως ειναι ψευδης, γιατί στη πραγματικοτητα η αποτελεσματικοτητα του εμβολιου ΔΕΝ είναι σταθερη αλλα αγριως φθινουσα με τους μηνες εμβολιασμου και το πολυ πολυ να ισχυει για 4 μηνες απο τον εμβολιασμο.
Ε και με αυτην την ψευδως σταθερη αναλογια και με βαση την χαμηλη αξιοπιστια του ραπιντ, μου κανεις μαγειρεμα "θεμα μελετης πλοιου" (καταλαβαινεις τι εννοω) για να μου βγαλεις πως εμβολιασμενοι χωρις τεστ και ανεμβολιαστοι με τεστ ειναι το ιδιο.

Ε δεν ειναι το ιδιο, γιατι οι 4 μηνες απο τον εμβολιασμο στην Ελλαδα εχουν παρελθει για τη συντριπτικη πλειοψηφεια των εμβολιασμενων και οι ενεργες 3ες δοσεις ειναι ελαχιστες !

Στην Ελλαδα επομενως οι εμβολιασμενοι ΔΕΝ ακολουθουν την σκουρα πρασινη του παραπανω διαγραμματος, αλλα την ανοιχτη πρασινη ! Αρα εμβολιασμενος = ανεμβολιαστος οσον αφορα την νοσηση, χωρις να λογισουμε το ποιος ελεγχεται και ποιος οχι !

_______

Οσο για τον cdc κανενα σπασιμο δεν μου κανει, αυτο που παραθετεις δεν εχει τη παραμικρη σχεση με αυτο που λεω για τους ανω των 50 ετων, οποτε δεν πιανω γιατι το συσχετιζεις απο τη στιγμη που σε θεωρω πιο διαυγη απο φοσιλο-καρτουν οντοτητες !

Η τροποποιηση του cdc στη πραγματικοτητα ειναι παραδοχη πως η αποτελεσματικοτητα των 2 πρωτων δοσεων του εμβολιου εξαφανιζεται ΚΑΙ για τους 40αρηδες, οποτε και αυτοι χρειαζονται 3ες δοσεις ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ να λογιζονται ως εμβολιασμενοι !

Εν ολιγοις αυτη η τροποποιηση, δεν ειναι τπτ αλλο παρα μια ακομη παραδοχη αστοχιας της αποτελεσματικοτητας του εμβολιου και στην ηλικια των 40αρηδων ! Αρα πως ακριβως μου κανει σπασιμο ή με αδειαζει ? :lol: Τους οποιους απέναντι αδειαζει, οχι εμενα !

Και μαλιστα στο μελλον ο cdc θα το ΞΑΝΑ-τροποποιησει και για μικροτερες ηλικιες, δηλ. θα "ανακαλυψει" γεματος εκπληξη πως τελικα για ολους, απο την ηλικια των 0 ως την ηλικια των 100+ η αποτελεσματικοτητα του εμβολιου εξαφανιζεται μετα απο 4-5-χ μηνες, οποτε χρειαζεται 3η δοση και σε αυτους αν θελουν να λογιζονται ως εμβολιασμενοι.

Πω πω, πως μου την εσπασε ... :smt005:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 25 Νοέμ 2021, 12:38, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 24 Νοέμ 2021, 22:43

stavmanr έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 21:20


Δηλαδή, όταν κάτι μας βολεύει είναι ιατρός κι όταν κάτι δεν μας βολεύει είναι πολιτικός.
Μπράβο βρε Νικ.
οχι, πολιτικος ειναι οταν λεει αντιφατικα πραγματα ! Ξερεις εσυ
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5765
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 24 Νοέμ 2021, 22:46

Μόλις μου είπαν για μία νέα που εκτείθεται όμως καθημερινά (κλινική covid)
κόλλησε: 2 φορές (την δεύτερη, τώρα, ένα μήνα μετά την 3η δόση)
εμβόλια: 3 δόσεις

βέβαια, μιλάμε για περίπτωση συνεχούς έκθεσης

όπως τα λέγαμε και παλιότερα,
η αποτελεσματικότητα των εμβολίων (στατιστικά) διαφέρει κάθε φορά ανάλογα
1. πληθυσμό μελέτης (είναι μικρότερη στους υγειονομικούς πχ)
2. εποχή (το καλοκαίρι με λιγότερο συνωστισμό/μεταδοτικότητα/λοιμογόνος δύναμη ιού κλπ, είναι υψηλότερη)

βασικά, είναι η στατιστικά προκύπτουσα αποτελεσματικότητα
που διαφέρει, δυστυχώς, από την πραγματική (σε όλο τον πληθυσμό / ανάλογα την εποχή-έξαρση), στο κομμάτι της μεταδοτικότητας
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 24 Νοέμ 2021, 22:47

nik_killthemall έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 18:44

Απ'τις 12 Αυγ τα λεγε ο Αγγλος, αλλα τα ζωα μου εργα στο Βλακανισταν
Τι έργα ; Τύπου ντοκυμαντέρ ;

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5765
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 24 Νοέμ 2021, 23:02

hellegennes έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 18:34
Γαληνός έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 14:16
Επίσης διάβαζα και για το παράδειγμα της Ερυθράς (με πλήρως αποτελεσματικό εμβόλιο στην μετάδοση, το R, του MMR εμβολίου)
https://yourlocalepidemiologist.substac ... r-far-less
So, there was an international debate on who should get the vaccine. There were essentially two options:

1. Universal vaccination.
2. Only vaccinate adolescent girls and women of childbearing age.

Αυτό δεν είναι καθόλου συγκρίσιμο παράδειγμα. Ο καθολικός εμβολιασμός σε αποδοτικά εμβόλια πιάνει τόπο. Σε εμβόλια με μικρή αποδοτικότητα είναι ανούσιος, εφόσον ταυτόχρονα ο κίνδυνος από την νόσο εντοπίζεται σε συγκεκριμένες πληθυσμιακές ομάδες και η γενική θνητότητά του είναι μικρή.

Επιπλέον, το εμβόλιο της ερυθράς προσδίδει ισόβια ανοσία.
Σωστές οι ενστάσεις. Συμφωνώ.
Το έβαλα όμως για να δείξω πως δεν είναι ξένη από την λογική της δημόσιας υγείας η καθολικότητα των εμβολιασμών, ακόμα και σε μικρά παιδιά, για να προστατευτούν άλλες ηλικιακές ομάδες (στην περίπτωση της ερυθράς, οι έγκυες/κυήματα κυρίως)

Στο θέμα του covid, όταν επιτέλους υπάρξει ένας βαθμός κανονικότητας, οι οδηγίες εμβολιασμού μάλλον θα μοιάζουν μ αυτές της γρίπης, δλδη:
1. άτομα με συγκεκριμένα υποκείμενα νοσήματα
2. άνω των 60
3. εγκυμοσύνη
4. εργασιακοί λόγοι έκθεσης
5. βρέφος ή ηλικιωμένος στο περιβάλλον σου
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 24 Νοέμ 2021, 23:04

nik_killthemall έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 18:53


Πλακα πλακα εχω αρχισει και το σκεφτομαι να το κανω κι εγω, οχι γιατι εχει αλλαξει κατι στη καθημερινοτητα μου σε μονιμη καραντινα ειμαι με ολες τις υποχρεωσεις μου ρυθμισμενες εδω και 2 χρονια και την απολαμβανω, αλλα γιατι δεν περιμενα να εκτιναχθει τοσο πολυ η διασπορα.
Εγώ ξεκινάω καινούρια δουλειά στις 10 με 15 Δεκεμβρίου (μέσα στο διάστημα αυτό) και ήδη χτες με πήραν δύο φορές τηλέφωνο για να με ρωτήσουν τι προτίθεμαι να κάνω με το εμβόλιο.Οι θέσεις είναι περιορισμένες και έχουν πέσει βουλευτές και παρατρεχάμενοι για να χώσουν τα δικά τους άτομα.Υπ'όψη είναι 4+4 χρόνια,που σημαίνει ότι για τα επόμενα 8 χρόνια,θα είμαι καλυμμένος εργασιακά.
Αυτή που με πήρε τηλέφωνο χτες με έχει συμπαθήσει πολύ και με έχει βάλει από μόνη της πάνω-πάνω στη λίστα,οπότε είχα το θάρρος να τη ρωτήσω,τι με συμβουλεύει να κάνω με το εμβόλιο (μπορώ να απαντήσω ναι/όχι/πιθανόν).Μου είπε ότι κινούνται (αυτοί που θα μας προσλάβουν) προς την κατεύθυνση του υποχρεωτικού εμβολιασμού,αλλά θα ξέρει σίγουρα αν είναι προαπαιτούμενο σε μία εβδομάδα από τώρα.Μου πρότεινε να γράψουμε "πιθανόν" και να μην αγχώνομαι.Το θέμα είναι ότι όπως προχωράει η παγκόσμια δικτατορία,της οποίας είμαστε απλά ένα απειροελάχιστο κομμάτι,στο τέλος θα αναγκαστούμε να τρυπηθούμε.Δεν βλέπω ελπίδα.
Αν ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας,δεν θα το έκανα σε καμμία περίπτωση,υπογράφοντας υπεύθυνη δήλωση ότι δεν επιθυμώ να πιάσω θέση ΜΕΘ σε περίπτωση ασθένειας.
Αλλά,δεν είμαι,οπότε,μετά λύπης θα αναγκαστώ σύντομα να κλείσω το καταραμένο ραντεβού (που να τους μπει στον κώλο και να τους βγει από το στόμα,τους αληταράδες του ΠΟΥ και του κάθε ΠΟΥΣΤΗ)
Στο διάολο να πάνε - αλλά με τρελλαίνει και η απάθεια του "απλού κόσμου" γενικώς,το πόσο εύκολα καταπίνεται αυτό το παραμύθι.
Περιτριγυριζόμαστε από πρόβατα,ηλίθιους και παρτάκηδες,αυτή είναι η κοινωνία μας.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4594
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 24 Νοέμ 2021, 23:05

Τι εχουμε εδω παραδοχη για διασπορα ψευδων ειδησεων και η "Ανεξαρτητη" δικαιοσυνη κανει την παπια ?




Το παραδικαστικο το παραδικαστικο
το παραδικαστικο πολυ το αγαπω

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12034
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Νοέμ 2021, 23:16

Εντοπίστηκε νέα παραλλαγή με 32 μεταλλάξεις

Μια νέα παραλλαγή του κορωνοϊού με «εξαιρετικά υψηλό» αριθμό μεταλλάξεων, που θα μπορούσε να ξεφύγει από τα εμβόλια, έχει εντοπιστεί στη Νότια Αφρική και το Χονγκ Κονγκ, αν και ο αριθμός των κρουσμάτων είναι πολύ μικρός, προς το παρόν.

Σύμφωνα με πληροφορίες από το inews.co.uk, το στέλεχος B.1.1.529, ένα «παρακλάδι» μιας παλιάς παραλλαγής που ονομάζεται B.1.1, έχει 32 μεταλλάξεις ακίδων και έχει βρεθεί στη Νότια Αφρική, την Μποτσουάνα και το Χονγκ Κονγκ.

Σημειώνεται πως στο Χονγκ Κονγκ εντοπίστηκε ένα κρούσμα και αφορά άτομο που είχε ταξιδέψει πρόσφατα στη Νότια Αφρική.

Πρόκειται για 36χρονο που ταξίδεψε στη Νότια Αφρική στις 23 Οκτωβρίου και επέστρεψε στις 11 Νοεμβρίου. Βγήκε αρνητικός κατά την άφιξή του στο Χονγκ Κονγκ, αλλά βρέθηκε θετικός ενώ βρισκόταν σε ξενοδοχείο, σε καραντίνα. Οι Αρχές του Χονγκ Κονγκ πραγματοποίησαν υποχρεωτικά τεστ στους κατοίκους της πολυκατοικίας όπου μένει.

https://www.iefimerida.gr/kosmos/eyropi ... down-hores

:vp20:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών