Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Φεβ 2023, 15:57

Kauldron έγραψε:
07 Φεβ 2023, 00:59
Το πρόβλημα είναι οτι δε θα ξέρουμε κάν αν κάτι θα περιέχει άλευρα από έντομα.
Και τώρα τρως άλευρα από έντομα, απλά σε μικρές ποσότητες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9299
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 07 Φεβ 2023, 15:58

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Φεβ 2023, 15:46
πολεμώ τον Πούτιν - τρώω έντομα
οκ, ζητω ο Πούτιν
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Φεβ 2023, 16:03

OANNHSEA έγραψε:
07 Φεβ 2023, 08:48
Libre arbitre έγραψε:
07 Φεβ 2023, 08:09
Ο Άγιος Ιωάννης ο Βαπτιστής τρεφόταν με ακρίδες και μέλι 🍯
Εδώ υπάρχει λάθος στη μετάφραση...
Ακρίδες στα αρχαία ελληνικά ήταν τα τρυφερά μέρη - τα άκρα - των δέντρων και των λουλουδιών...
Δηλαδή σ' αυτό το εδάφιο από την Έξοδο, ο Θεός έστειλε στην Αίγυπτο βροχή από κλωναράκια;
ἐὰν δὲ μὴ θέλῃς σὺ ἐξαποστεῖλαι τὸν λαόν μου, ἰδοὺ ἐγὼ ἐπάγω ταύτην τὴν ὥραν αὔριον ἀκρίδα πολλὴν ἐπὶ πάντα τὰ ὅριά σου
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Φεβ 2023, 16:07

foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2023, 10:41
Αν δεν είσαι κάποιο εύφορο grassland (δεν είναι τυχαίο που δεν υπάρχει καθημερινή ελληνική λέξη για αυτό)
Εμμ... βοσκοτόπι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14306
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 07 Φεβ 2023, 16:09

Το προβλημα ειναι ο υπερπληθυσμος και μονο, αλλα κανενας δεν θελει να ασχοληθει για 2 λογους:
Ο πρωτος ειναι πως δεν ειναι politically correct να τεθει το θεμα, προφανως θα σε πουν ρατσιστη και φασιστα που δεν θελει να κανουν παιδιά οι καημενοι οι ασιατες και οι μαυροι.
Ο δεύτερος ειναι πως η μειωση του πληθυσμου δεν ειναι πχ αλλαζουμε το πλαστικο καλαμακι με (ακριβοτερο) χαρτινο. Μειωνοντας τον πληθυσμο μειωνεις και τους καταναλωτες. Με απλα λογια η μειωση πληθυσμου δεν θερνει φραγκα και γι'αυτο δεν πρόκειται να ασχοληθει καμια εταιρεία παγκοσμιως.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Φεβ 2023, 16:12

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Φεβ 2023, 15:51
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Φεβ 2023, 15:50
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Φεβ 2023, 15:43


το γιατί προχωρούν σε μια τέτοια κίνηση, δε σε προβληματίζει καθόλου;
Πολύ γενική ερώτηση, ας πούμε ότι δεν έχω κάποια ανησυχία που δεν έχει καλυφθεί. Δεν θα κάτσω να εξετάσω αγνότητά κινήτρων στον καπιταλισμό, δεν βγαίνει άκρη έτσι.
ναι αλλά αποδέχεσαι παθητικά τα αποτελέσματά τους
Όχι, εξετάζω. Αλλά δεν έχω πειστεί. Λέτε ότι μπορεί τα έντομα να είναι για τους φτωχούς. Αυτό πως το ξέρουμε; Λίγα ασυνήθιστα πράγματα όπως σπάνια μανιτάρια (μήκυτες δηλαδή), κόπρανα νυχτερίδας, μουχλιασμένο τυρί, αβγά ψαριού, θεωρούνται λιχουδιές για τους πλούσιους;
Κάνατε μία υπόθεση ότι το να τρως έντομα είναι είδος τιμωρίας, αλλά δεν είπατε ποτέ γιατί. Πρέπει να αποδεχτώ ότι είναι κατώτερη τροφή, γιατί έτσι. Πρέπει να αποδεχτώ ότι θα γίνουν υποχρεωτικά ή ημι-υποχρεωτικά, γιατί έτσι. Δεν θα το κάνω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2072
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 07 Φεβ 2023, 16:20

hellegennes έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:03
OANNHSEA έγραψε:
07 Φεβ 2023, 08:48
Libre arbitre έγραψε:
07 Φεβ 2023, 08:09
Ο Άγιος Ιωάννης ο Βαπτιστής τρεφόταν με ακρίδες και μέλι 🍯
Εδώ υπάρχει λάθος στη μετάφραση...
Ακρίδες στα αρχαία ελληνικά ήταν τα τρυφερά μέρη - τα άκρα - των δέντρων και των λουλουδιών...
Δηλαδή σ' αυτό το εδάφιο από την Έξοδο, ο Θεός έστειλε στην Αίγυπτο βροχή από κλωναράκια;
ἐὰν δὲ μὴ θέλῃς σὺ ἐξαποστεῖλαι τὸν λαόν μου, ἰδοὺ ἐγὼ ἐπάγω ταύτην τὴν ὥραν αὔριον ἀκρίδα πολλὴν ἐπὶ πάντα τὰ ὅριά σου
Δες και Λευιτικό 11:22..
Εξηγεί ποια έντομα θεωρούνται βρώσιμα για τους Εβραίους...
Στα ιερατικά αυτά κείμενα, καμιά φορά βοηθά η αγγλική μετάφραση καθώς αναφέρεται ξεκάθαρα σε locusts.. πχ. Ματθαίος 3:4 για τον Ιωάννη, locusts and honey..

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 07 Φεβ 2023, 16:23

Japetus έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:20
hellegennes έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:03
OANNHSEA έγραψε:
07 Φεβ 2023, 08:48

Εδώ υπάρχει λάθος στη μετάφραση...
Ακρίδες στα αρχαία ελληνικά ήταν τα τρυφερά μέρη - τα άκρα - των δέντρων και των λουλουδιών...
Δηλαδή σ' αυτό το εδάφιο από την Έξοδο, ο Θεός έστειλε στην Αίγυπτο βροχή από κλωναράκια;
ἐὰν δὲ μὴ θέλῃς σὺ ἐξαποστεῖλαι τὸν λαόν μου, ἰδοὺ ἐγὼ ἐπάγω ταύτην τὴν ὥραν αὔριον ἀκρίδα πολλὴν ἐπὶ πάντα τὰ ὅριά σου
Δες και Λευιτικό 11:22..
Εξηγεί ποια έντομα θεωρούνται βρώσιμα για τους Εβραίους...
Στα ιερατικά αυτά κείμενα, καμιά φορά βοηθά η αγγλική μετάφραση καθώς αναφέρεται ξεκάθαρα σε locusts.. πχ. Ματθαίος 3:4 για τον Ιωάννη, locusts and honey..
Εχω βάλει ήδη πριν μερικές σελίδες την λατινική μετάφραση που είναι αρχαιότερη: Et errat Ioannes vestitus pili cameli, et zona pellicia circa lumbos eius, et lucustas et mel silvestre edibat.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20844
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Φεβ 2023, 16:25

panos291 έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:09
Το προβλημα ειναι ο υπερπληθυσμος και μονο, αλλα κανενας δεν θελει να ασχοληθει για 2 λογους:
Ο πρωτος ειναι πως δεν ειναι politically correct να τεθει το θεμα, προφανως θα σε πουν ρατσιστη και φασιστα που δεν θελει να κανουν παιδιά οι καημενοι οι ασιατες και οι μαυροι.
Ο δεύτερος ειναι πως η μειωση του πληθυσμου δεν ειναι πχ αλλαζουμε το πλαστικο καλαμακι με (ακριβοτερο) χαρτινο. Μειωνοντας τον πληθυσμο μειωνεις και τους καταναλωτες. Με απλα λογια η μειωση πληθυσμου δεν θερνει φραγκα και γι'αυτο δεν πρόκειται να ασχοληθει καμια εταιρεία παγκοσμιως.
:+1::goodpost::bravo:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41791
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 07 Φεβ 2023, 16:27

Χωρις κρεας και γαλακτοκομικα προιοντα παιζει να μειωθει τοσο ο μεσος ορος ζωης οσο και η ευφυια.

Και τελικα αυτο ειναι ισως το ζητουμενο, υποβαθμισμενες τροφες για λαους που προοριζονται για δουλοι.

.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10686
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 07 Φεβ 2023, 16:29

Σκηνή από το μέλλον.
- Κωστάκη φάε τις ακρίδες σου έχουν πρωτεινες
- Δεν μου αρέσουν οι ακρίδες θέλω μπάμιες μαμά.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9242
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 07 Φεβ 2023, 16:34

Αρίστος έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:27
Χωρις κρεας και γαλακτοκομικα προιοντα παιζει να μειωθει τοσο ο μεσος ορος ζωης οσο και η ευφυια.

Και τελικα αυτο ειναι ισως το ζητουμενο, υποβαθμισμενες τροφες για λαους που προοριζονται για δουλοι.

.
Βασικά ζωικές πρωτεϊνες είναι αυτές. Δεν εχει σημασία πώς τις παίρνεις, κρέας θηλαστικού, πουλερικού, εντόμου ή συνθετικές.

Όσο για τα γαλακτοκομικά, το ένα πράγμα που είναι σίγουρο πως θα δουλέψει είναι το συνθετικό γάλα. Η τεχνολογία υπάρχει, είναι θέμα ανακλιμάκωσης αποκλειστικά.
Z

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41791
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 07 Φεβ 2023, 16:36

Καραμελίτσα έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:34
Αρίστος έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:27
Χωρις κρεας και γαλακτοκομικα προιοντα παιζει να μειωθει τοσο ο μεσος ορος ζωης οσο και η ευφυια.

Και τελικα αυτο ειναι ισως το ζητουμενο, υποβαθμισμενες τροφες για λαους που προοριζονται για δουλοι.

.
Βασικά ζωικές πρωτεϊνες είναι αυτές. Δεν εχει σημασία πώς τις παίρνεις, κρέας θηλαστικού, πουλερικού, εντόμου ή συνθετικές.

Όσο για τα γαλακτοκομικά, το ένα πράγμα που είναι σίγουρο πως θα δουλέψει είναι το συνθετικό γάλα. Η τεχνολογία υπάρχει, είναι θέμα ανακλιμάκωσης αποκλειστικά.


Δεν μπορει η τεχνολογια ποτε να υποκαταστησει τη φυση και αν ακομη μπορουσε οι καπιταλιστικες εταιρειες θα εκριναν το κοστος ασυμφορο. Κατα συνεπεια το οποιο συνθετικο γαλα θα ειναι σαφως χαμηλοτερου επιπεδου σε θρεπετικη αξια και υγειονομικη ασφαλεια.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41791
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 07 Φεβ 2023, 16:39

Λαοι που εχουν συνηθισει να τρεφονται απο φυσικα κρεατα και γαλακτοκομικα αν υποχρεωθουν σε βιαιη αλλαγη διατροφης με βαση τα εντομα και το συνθετικο κρεας ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο οτι οι οργανισμοι τους θα αντιδρασουν με πληθος αρρωστειων και συνδρομων σε βαθος χρονου.

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ετοιμάζονται να μας ταΐσουν έντομα οι Ευρωπέηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Φεβ 2023, 16:40

Αρίστος έγραψε:
07 Φεβ 2023, 16:36
Δεν μπορει η τεχνολογια ποτε να υποκαταστησει τη φυση
Καλά, εσύ μάσα ιτιά όταν έχεις πονοκέφαλο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών